Rioleringsplan Haarlem-Noord Nieuwe werken van Sonia Gaskell in de Haagse Kunstmaand Kort en bondig 1 In afgelopen maanden riolen gelegd over afstand van 6300 meter Oliebollenactie voor bleekneusjes Vier maanden voor Bloemendaalse agent WOENSDAG 14 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT OPENBARE WERKEN HAARLEM Mishandeling en meineed bewezen geacht L. J. Kuijlen 40 jaar bij de spoorwegen Prof. dr. G. Gh. Aalders vijftig jaar predikant Heemsteedse Kunstkring opende het seizoen Burgerlijke Stand van Haarlem Scheepvaart In Maart van dit jaar zijn op drie plaatsen in Haarlem-Noord rioleringswerkzaam- heden begonnen, waarvoor een bedrag van een millioeh gulden nodig was. Bewoners van dat gedeelte der stad hebben de moeilijkheden ondervonden doordat straten op gebroken waren, doch het einde van de misère is thans in zicht. Op het ogenblik wordt een verbinding onder de Rijksstraatweg tussen de Zaanenlaan en Zaanenstraat tot stand gebracht en dan moet er nog in de Zaanenstraat gewerkt worden. Hiermee zijn nog verscheidene weken gemoeid. Binnen de verwachte termijn komen de ob jecten gereed en dan is weer een deel van het grote rioleringsplan van de gemeente verwezenlijkt. De firma Verheul en Brouwer heeft een riolering over 1200 meter aangelegd aan twee zijden van de Kleverparkweg en de Brederodestraat; de firma Nelis verzorgde de Middenweg, de Van Nesstraat en de Spaarnhovenstraat over een afstand van 2000 meter, en de firma B. Smallegange was opgedragen de werkzaamheden in de Marnixstraat, de Zaanenlaan en de Zaa nenstraat; de afstand bedraagt 3100 meter. De buizen zijn 100 cm rond. De hoofdriool is langs het Spaarne ge projecteerd. De Rijksstraatweg was 'als plaats hiervoor de geschiktste, omdat die in het centrum ligt, maar er waren tech nische bezwaren om deze weg aan te wij zen. Daarom zijn de Spaarndamseweg en een deel van de Vondelweg uitgekozen voor het hoofdriool. Het gedeelte tussen de Ek sterstraat en de Spaarndamseweg tot aan de Spaarnhovenstraat is reeds gereed. Van het Zuiden uit komt een hoofdriool langs de Spaarndamseweg, dat onder andere bestemd is voor het rioolwater uit andere wijken van de gemeente. In het vorig jaar is een riool gelegd in de Wilhel- minastraat, de Zijlvest en de Kinderhuis- vest tot aan de Manégebrug. Later volgen de werkzaamheden door het Zuidelijk ge deelte van het Kenaupark en de Parklaan naar het Phoenixterrein. Daar wordt een rioolgemaalgebouw gebouwd, dat groten deels onder de grond is. In het gemaalge bouw komt ook aan een leiding uit een ander deel van het centrum. Van dit ge bouw uit wordt een dubbele persleiding gemaakt naar de Spaarndamseweg. Deze leiding is nodig, omdat de Kloppersingel- gracht en de haven van de Holland Nautic gepasseerd moeten worden. Dan gaat de hoofdriool over in een gewone leiding wegens de aansluiting met het riool uit het Noorden. Als beide verenigd zijn volgt een aansluiting op de zuiveringsinstallatie in de Waarderpolder, nabij de Mooie Hel. Een groot deel van het rioleringsplan is thans in uitvoering en bijna gereed, maai er staan nog belangrijke werken op het programma en het is nog niet te zeggen, wanneer daarmee begonnen wordt, omdat er met dew erken hoge bedragen gemoeid zijn. De zuiveringsinstallatie vraagt bij voorbeeld acht millioen gulden en andere werkzaamheden zes millioen gulden. In dit jaar kon gewerkt worden, dank zij de financiële steun van de regering. Boven dien beschikte men over het materiaal. De kaart van het rioleringsplan Haar- Ook dit jaar zullen er te Heemstede aan d- Raadhuisstraat en aan het station Heem- stede-Aerdenhout weer oliebollenkramen verrijzen, waarin dit echt Hollandse gebak door enige dames ten behoeve van de Heem- steedse bleekneusjes zal worden verkocht. Van de opbrengt zullen namelijk een aantal kinderen, voor wie een langer verblijf in een gezondheidskolonie noodzakelijk is, naar een dergelijk tehuis worden uitgezon den. De afdeling Heemstede van het Cen traal Genootschap verpleegde in 1952 nog 41 Heemsteedse kinderen in het St. Joseph- huis te Egmond aan Zee en in het kleuter huis „De Krabbenbossen". Zij worden hier van zes weken tot acht maanden opgenomen, al naar gelang voor hun herstel noodzakelijk is. Hoewel de ouders naar vermogen in de kosten bijdragen, heeft ook dit genootschap met een chronisch geldgebrek te kampen, welk tekort men uit deze oliebollen-actie hoopt te kunnen aanvullen. De verkoop aan de kramen vindt plaats Vrijdag 16 en Zaterdag 17 October, terwijl de •liebollen desgewenst ook aan huis worden kezorgd. Telefonische bestellingen kunnen geschieden onder nummer 38006. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen de Bloemendaalse agent "van politie T. W., aan wien mishandeling van een student en meineed ten laste was gelegd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. Op 1 October had de rechtbank beslist, dat een der getuigen, de Haarlemse agent van politie .T. M. S., die op 5 Juni van het vorig jaar langs de Bloemendaalseweg te Overveen had gefietst, toen verdachte proces-verbaal opmaakte tegen een stu dent wegens een verkeersovertreding, op nieuw gehoord moest worden. Dit ge schiedde vanmorgen. Getuige verklaarde gezien te hebben, dat verdachté geslagen heeft. Hij kon zich wel herinneren, dat er enige personen op de Bloemendaalseweg waren, maar hij zou ze nu niet meer her kennen. Nadat de officier van justitie had mee gedeeld, dat hij zijn eis van zes maanden gevangenisstraf handhaafde, merkte ver dachte op, dat hij de zaak menigmaal heeft doordacht. Steeds kwam hij tot de conclu sie, dat zijn verklaringen juist waren ge weest. Als politieman had hij zijn plicht gedaan en hij had het volste vertrouwen in de rechterlijke macht. Vervolgens deed de rechtbank uitspraak: zij achtte de mishandeling en het afleggen van een aantal onjuiste verklaringen on der ede in een onenbare zitting van het Centrale Beroep van het Ambtenarenge recht bewezen en veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van vier maanden. Bij het bepalen van de straf was overwo gen, dat deze niet zwaarder moest zijn dan vier maanden, omdat de straf zal be tekenen, dat verdachte als asent van po litie niet te handhaven zal ziin. Na afloop der zittinc heeft mr. J. W. van Gelder namens de verdachte hoger beroep aangetekend. lem-Noord geeft aan welke werken reeds uitgevoerd zijn en welke geprojecteerd zijn. Op het bureau van Openbare Werken wordt onder leiding van ir. J. J. Fuijkschot aan de toekomst gewerkt en het is te hopen, dat het gehele plan spoedig verwezenlijkt zal worden. Op het ogenblik komen de riolen uit op de grachten en andere wate ren. Het gevolg is, dat er stank verspreid wordt. Daaraan zal pas een einde komen, als het plan, dat van 1937 dateert, gereed is en de zuiveringsinstallatie in gebruik genomen is. De gemeente Bloemendaal zal ook aan gesloten worden op de Haarlemse riolering. Uit de tekening blijkt, dat de aansluiting bij het station Bloemendaal tot stand zal komen. Gisteren was de heer L. J. Kuijlen, stof feerder bij de Centrale Werkplaats te Haarlem, veertig jaar bij de Spoorwegen werkzaam. Van zijn collega's van de afde ling stoffeerderij ontving hij een vulpen en een bloemstuk. De Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel zorgde voor een bloemenmand en van de Spoor wegen ontving de jubilaris een geschenk in enveloppe. Zondag 13 October zal het vijftig jaar geleden zijn, dat prof. dr. G. Ch. Aalders te Heemstede, als Gereformeerd predikant zijn intrede deed te Tzuimmarum (Fr.). Hij was op 25 Maart 1880 te Londen geboren, genoot gymnasiaal onderwijs te Kampen en Gouda en studeerde daarna klassieke letteren en theologie aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, waarin hij respectie velijk in 1900 en 1903 candidaatsexamen aflegde. De doctorale titel theologie be haalde hij op 27 Januari 1911 op een proef schrift, getiteld „De valse profetie in Is rael". Ds. Aalders heeft de gemeente te Tzum- marum acht jaar gediend om vervolgens het predikambt te Ermelo op te nemen. Op 28 Mei 1920 aanvaardde hij het hoog leraarsambt in de Oud-Testamentische en ambtelijke vakken. Na het bereiken van de leeftijd van 70 jaar in 1950 heeft hij het ambt van hoogleraar neergelegd. In de loop der jaren heeft hij enige deputaat- söhappen bij de Generale Synode der Ge reformeerde Kerk bekleed en was hij be stuurslid van verscheidene instellingen. Se dert een aantal jaren woont prof. Aalders in Heemstede; hij gaat bij herhaling in godsdienstoefeningen aldaar voor. Dinsdag heeft de Heemsteedse Kunst kring het nieuwe seizoen laten beginnen met een opvoering in het Minerva-Thea- ter van „Moord bij open doek" door de Rotterdamse Comedie. Deze amusante en originele thriller van Ingram d'Abbas en Fenn Sherie behaalde in de bijna uitver kochte zaal een éclatant succes. Deze door Richard Flink geregisseerde voorstelling werd na de opvoering in de Haarlemse Stadsschouwburg reeds uitvoerig in ons blad besproken. De avond werd ook door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, en door de wethouders H. Dissel koen en A. J. van Houten bijgewoond. Na afloop ontvingen de dames van het gezel schap een fraaie bloemenhulde. HAARLEM, 13 October 1953 ONDERTROUWD: 13 Oct., H. L. Leffelaar en Y. M. Wilson; J. W. Dortmundt en J. L. Bakker; J. W. van de Wetering en J. A. Cashoek; L. J. Rijbroek en G. Eggink. BEVALLEN van een zoon: 11 Oct., M. C. Boes—van Waard; G. van der Veen—Nieu- wenhuijs; 12 Oct., J. AkerslootLoddéi; M. J. RoestWeber; 13 Oct., K. Kniep—Köhnke. BEVALLEN van een dochter: 12 Oct., P. H. Bornter Reehorst; C. M. van Hillo— Steenman; P. G. E. A. de Koningh—Loeb; M. C. Rietveldvan Paridon; J. H. Hiddinga Roessink; 13 Oct., P. F. J. Kesslervan der Sluijs; H. E. de VriesFortunova. OVERLEDEN: 10 Oct., C. N. Twisk, 67 j„ Schotersingel; 11 Oct., G. Hage, 80 j., Gene raal de la Reijstraat; P. M. Bijl, 1 d., Mui- derslotweg; 12 Oct., E. BaasKuijt, 80 j., Santpoorterplein; H. Brandsma, 61 j., Roer dompstraat; M. de Wildt, 63 j., Maerten van Heemskerkstraat. In de Haagse Kunstmaand die dit jaar onder het motto „Pluche en plastic" wordt gehouden is ook plaats voor de dans ingeruimd. Gisteravond had in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen onder verheugend grote belangstelling de pre mière plaats van een gedeeltelijk nieuw programma door Ballet Recital onder lei ding van Sonia Gaskell, dat zowel teleur stellingen als belangrijke winst heeft op geleverd. Bij de twee noviteiten, die na de pauze werden vertoond, overheersten de nega tieve indrukken. Men begon (op muziek van Alexander Voormolen) met enige reek sen oefeningen in trainingscostuum aan de barre en au milieu, waarbij tenslotte nog een niet geringe dosis technische virtuosi teit werd gedemonstreerd, echter zonder instructieve bedoelingen (die hier trouwens misplaatst geweest zouden zijn) en zonder de sportieve allure, die destijds „Interplay" van Jerome Robbins als een speelse nood zaak aanvaardbaar maakte en zelfs hoge lijk deed waarderen. Die kwasi-argeloze, maar in wezen geforceerde moderndoenerij berust op een vergissing, die men beter niet herha'en kan. Daarna kwamen de „Dansflitsen" van Sem Dresden, door de componist zelf voor twee vleugels bewerkt. Het is een bijzon der moeilijke opgave voor Sonia Gaskell geweest om deze muzikale epigrammen in ountise bewegingsminiaturen om te zetten. Het resultaat deed enigszins denken aan het werk van iemand, die een kruiswoord- puzzle heeft opgelost en nu denkt een ge dicht te hebben geschreven. Overigens vielen er werkelijk brillante vondsten waar te nemen en bleef bij alle grilligheid van motieven de relatie tot de muziek voort durend intact. Maar een dergelijke suite van dansen vraagt bovendien een veel groter ensemble. De nu voor het verkle den noodzakelijke pauzes verbrokkelden wat flitsend is bedoeld. Door de eigenaar dige belichting, nodig voor het verkrijgen van silhouetten, kreeg men het gevoel in een bioscoop te zitten, wachtend op bet herstel van een gebroken filmband. De costuums van Noni Lichtveld, vooral die in zwart en wit voor de tarantella, waren bij zonder goed geslaagd. Van het oude répertoire werden vertoond: „Le mariage forcé" naar Molière in een verkorte maar nog steeds te lange versie, de pas-de-trois uit het begin van „Het Zwanenmeer" van Tsjaikofsky-Petipa (waarin Conrad van de Weetering terecht veel waardering oogstte en Louki van Oven de gewenste coquetterie aan de strikt aca demische stijl wist te paren) en tenslotte het duet „La belle et la béte" van Aart Verstegen, die als gast zijn medewerking aan deze avond verleende. Het is choreo grafisch niet bijster belangwekkend, maar het trekt toch de aandacht door een ver antwoord gebruik van gymnastische toe ren. Wat Willy de la Bye in de lyrische rol van het meisje presteerde, betekende een voorlopige bevestiging van het vermoeden dat zij bezig is zich tot een stemmingdra- gende soliste in demi-caractère te ontwik kelen. Brillante zwaan En nu de grote verrassing: Marianne Hilarides, onze prima ballerina, overtrof in de grote pas-de-deux uit het tweede deel van de eerste acte van „Het Zwanenmeer alle toch waarlijk niet geringe verwach tingen. Over haar fenomenale techniek is men nu wel voldoende ingelicht en men weet ook dat die alleen niet voldoende ge acht kan worden, al overtreft zij op dit gebied zelfs vele sterren van internationale reputatie. Er moet nog iets bijkomen: een projectie over het voetlicht, een uitstra ling van persoonlijkheid. Langzaam maar onmiskenbaar groeit Marianne Hilarides daar naar toe. De licht fladderende arm bewegingen bij haar frêle verschijning tijdens de diagonale toenadering en de plastiek tijdens de vluchthoudingen waren in volmaakte overeenstemming met het karakter van de rol. En dan verder: welk een perfecte balans in het adagio, welk een feilloze beheersing van de gehele scala van arabesques, die in deze variaties te pas worden gebracht. Maar ook: welk een zui ver stijlgevoel! Een vergelijking van deze „Cygne blanc" met het veel hardere duet „Le cygne noir" deed geloven, dat zij in staat zou zijn de gehele dubbelrol van Odette-Odile te dansen, als zij inderdaad de daarvoor benodigde spanning kon be waren. Welke critiek men ook op dit programma mag hebben, het geheel was in ieder geval een nieuw bewijs voor de uitmuntende en veelzijdige scholing, die enige van de bes ten onzer danskunstenaars bij Sonia Gas kell genieten. DAVID KONING. BEZINNINGSDAG K.A.B. pc afdaling Heemstede van de Kath. Ar beiders Beweging organiseert voor Zondag 18 October een Bezinningsdag, welke 's mor gens om 7.15 uur met een H. Mis in' de St. Bavokerk aan de Herenweg zal aanvangen. Daarna volgt een gemeenschappelijk ontbijt in het R K. Verenigingsgebouw, waarbij prof. A. Eijkelhof omstreeks tien uur een inleiding houdt over het onderwerp „Onze invloed op het milieu". De muzikale om lijsting wordt verzorgd door het dameskoor „Viva Maria", onder leiding van Gerard de Barbanson. Aardijk, 12 v. New Orleans te Houston. Amsteldijk, 12 125 m. Z. Oostp. Kreta. Amstelpark, 12 450 m. N.NW. Azoren. Andijk, 12 320 m. NO. Flores. Aagtekerk, 13 v. Legaspi n. Bangkok Agatha, 14 v. Soerabaja te Pladju. Amor, 13 dwars Wight 14 Rotterdam verw. Ampenan, 13 v. Calcutta n. Singapore. Armilla, 13 v. Haiphong te Pladju. Alamak, 14 te Suez. Alcyone, pass. 13 ten W. Canarische eil naar Antwerpen. Alpherat, pass. 13 ten O. Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Altair, pass. 13 Fernando Noronha n. Las Palmas Argos, 13 te Sevilla. Aalsum, 13 te Belawan. Albireo, 14 te Bahia. Aldabi, 14 v. Antwerpen te Rotterdam. Alioth, 13 te Santos. Amor, 14 te Rotterdam. Amnenkerk, pass. 14 Gibraltar n- Genua. Arnedijk, pass. 13 Vlissingen n. New Yerk. Abbedijk, 13 te New York. Almdijfc, 13 te Houston. Axeldijk, 13 te Boston.- Bagan, 12 v. Oleh Oleh te Sabang. Bloemfontein, 12 240 m. NW. Luderltz baai. Bandjermasin 12 te Lokdalem. Batoela, 13 te Singkawang verw. Blitar, 12 810 m. W.ZW. Cocos eil. Bloem fontei o, 12 240 m. NW. Luderitz baai. Bontekoe, 12 v. Soerabaja n. Semarang. Borneo, 12 420 m. W.t.Z. Padang. Breda, 12 530 m. ZW. Lands End. Britsum, 12 150 m. O- Malta n. Antwerpen. Bali, 13 v. Aden n. Rastanura. Banka, 13 v. Singapore n. La Buan. Bintang, 13 v. Tj. Priok n. Singapore. Blommersdijk, 13 v. New York te Antwerpen. Blij dendijk, 13 v. Norfolk n. Antwerpen. Boissevain, 13 v. Durban n. Mauritius, Bonaire, 13 580 m. ZW. Fayal n. Plymouth. Caltex Leiden, pass.. 12 Oporto n. Rotterdam. Caltex Pernis, pass. 12 Malta n. R'dam Cerotnia, 12 v. Curasao n. Bombay. Caltex The Hague, 13 v. Rotterdam te Sidon. Chama, 13 te Curasao. Cistula, 13 v. Singapore te Miri. Clavella, 14 v. Pladju te Singapore. Cleodora, 12 v. Pta Cardon te Rio de Janeiro verwacht. Congostroom, 13 v. Monrovia te Takoradl. Celebes, 13 v. Suez n. Belawan. Cottica, 13 1020 m. NO. Barbados. Caltex Nederland, pass. 14 Gibraltar n. Sidon. Dalerdijk, 11 v. Los Angeles n. R'dam. Delfshaven, 13 v. St. Vincent n. R'dam. Delft, 14 v. Amsterdam te Curasao verw. Dongedijk, 13 v. Rotterdam n. Londen. Duivendijk, 13 te San Francisco. Ena, 13 te Suez. Esso Rotterdam, 13 v. R'dam te Baytown verw. Farmsum, pass. 12 Kp. Farewell n. Baltimore. Friesland (KRL); 12 v. Halifax te Boston. Enggano, 13 te Genua. Eemdijk, pass. 13 Fayal n. Havana. Erinna, pass. 13 Sombrero eil. n. Stanlow. Elmina, 14 v. Hamburg n. Rotterdam. Gaasterkerk, 12 110 m. ZO. Kp. Leeuwin. Gadila, 12 100 m. N. Thursday eil. Gouwe, pass. 12 Finisterre n. Hamburg. Gaasterland, 13 te Paranagua. Hector, 12 v. Malta n. Piraeus. Hecuba, 12 v. Amsterdam te St. Kltts verw. Helder, pass. 12 Sciily's n. Londen. Hoogkerk, 14 te Suez verwacht. Hathor, pass. 13 Finisterre n. Tunis. Hilversum, 13 v. Swansea n. Port Said. Hydra, pass. 14 Bermuda n. Rotterdam. Heemskerk, 13 v. Lorenzo Marquez te Durban. Ittersum, pass. 12 Ouessant n. Engeland. Ivoorkust, 12 160 m. W.t.Z. Kp. St. Vincent. Indrapoera, pass. 13 Daedalus n. Aden. Jagersfontein, 12 420 m. W. Walvisbaai. Japara (KRL), 12 120 m. Z.t.O. Oostp. Kreta. Joh. v. Olderübarnevelt, 13 Djeddah gep. n. Aden Jupiter, 13 v. Arzew n. Gibraltar. Kedoe, pass. 12 Pantellaria n. Port Said. Karimata, 12 50 m. O. Minikoy n. Djibouti. Kieldrecht, 14 v. Rotterdam n. Bremen. Kota Gede, pass. 13 Vlissingen n. Londen. Kota Inten, 13 v. Penang n. Belawan. Lawak, 12 v. Muscat n. Bahrein. Leersum, 12 v. Hamburg n. Houston. Loenerkerk, 13 v. Colombo te Madras verw. Limburg, 9 te Los Angeles. Larenberg. 12 80 m. N. Finisterre n. Savona. LeLeopoldskerk, 12 130 m. O.t.Z. Malta. Lissekerk, 12 nog te Damman. Larenberg, pass. 12 Finisterre n. Savona. Liseta, 14 v. Padang te Pladju. Lekkerkerk, 14 v. Antwerpen te Rotterdam. Leuvekerk, 15 v. Cocanada te Colombo verw. Loosdrecht, 14 v. Massawa n. Port Soedan. Mentor, 13 v. Rotterdam te Amsterdam. Malea, 12 340 m. N. Sharksbay. Manoeran, 12 630 m. O.ZO. Anderhalfgraadskan. Marpessa, 12 dwars Str. Balabak n. Niigata. Maashaven, 13 v. Takoradl n. Freetown. Macoma, 11 v. Adelaide n. Curasao. Malvina, pass. 13 Lands End n. Curasao. Marisa, 13 v. Singapore n. Mirl. Metula, 30 te Beira verwacht. Mitra, 15 v. Haifa te Berre verw. Molenkerk, 13 v. Marseille te Genua. Muiderkerk, 14 v. Genua te Marseille. Maasdam, 14 v. Rotterdam te New York verw. Meerkerk, 14 to Teneriffe verwacht. Modjokerto, 13 v. Aden 14 Djibouti verw. Maas, 14 te Amsterdam verwacht. Mariekerk, 13 v. Teneriffe n. Antwerpen. Markelo, 13 v. Haderslev n. Hamina. Merwede, 12 Bronsville te New Orleans. Nigerstroom, pass. 12 Las Palmas n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 13 280 m. O.NO. Kp. Race. Nestor, 13 te Amsterdam. Notos, 13 te Barcelona. Orion, 13 v. Bremen te Antwerpen. Ondina, 14 te Singapore. Ovula, 15 v. Rotterdam te Aruba verw. Oranjestad, 14 te Madeira verwacht. Orion, 14 v. Antwerpen te Rotterdam. Pema, 12 340 m. N. Balikpapan. Prins Alexander, 12 240 m. O.ZO. Kp. Farewell. Prins Maurits, 12 300 m. W.ZW. Valentia. Prins Willem v. Oranje, 12 820 m. W.t.N. Valentia Papend recht, pass. Finisterre n. Augusta. Prins Joh. W. Friso, pas. 13 Quebec n. Port Alfred. Prins Willem III. 13 v. Montreal te Rotterdam. Roebiah. 12 v. Soerabaja n. Makassar. Radja, 12 te New Orleans. Raki. 12 rede Semarang. Riouw, 12 rede Tj. Priok. Rotti, 12 v. Banjuwangi op rede Probolinggo. Ridderkerk, 15 v. Port Said te Genua verw. Rita, 14 v. Singapore te Bangkok. Rotula, 30 v. Curasao te Yokohama verw. Rijndam, 13 820 m. W.t.Z. Valentia. Slamat, 13 v. Cochin n. Djibouti. Sabang, 12 v. Sampit n. Singapore. Leopoldskerk, 12 130 m. O.t.Z. Malta. Sinabang, 13 v. Ogotua te Makassar. Sirrah, 12 80 m. O.ZO. Billiton. Sommeisdijk, pass. 12 Kp. Bougaroni. Stad Alkmaar. 12 900 m. W. Sciily's. Stad Rotterdam, 12 370 m. O.NO. Kp. Race. Stad Vlaardingen, 12 300 m. W. Sciily's. Stanvac Djirak, 12 450 m. m. Z.ZO. Bangkok. Stentor, 12 v. Georgetown te Nickerie. Straat Soenda, 12 340 m. NO. Formosa. Stad Schiedam, vertr. 15 v. Vlaardingen naar Palermo. Sliedrecht, 13 v. Kaapstad n. Eva Perón. Salatiga. vertr. 14 v. Victoria n. Manilla. Straat Banka, 13 v. Lorenzo Marquez n. Durban Sunetta, 14 v. Miri te Kwawasakl verw. Stad Dordrecht, 13 v. Djidjelli n. Antw. Sumatra, 13 v. Genua te Marseille. Tibia, pass. 12 Ras al Hadd n. Lands End. Tjikampek, 12 110 m. Z. Kp. Pad'aran. Tamo, pass. 13 Finisterre n. Rotterdam. Tarakan, 13 v. Belawan n. Colombo. Taria, 13 v. Pta Cardon n. Santos. Tawali, pass. 12 Perim n. Tj. Priok. Tero, pass. 13 Madeira n. Rotterdam. Thalatta. 13 v. Mena el Ahmadi te Liverpool. Tegelberg, 13 v. Mauritius n. Lorenzo Marquez. Tomori, 13 v. Southampton n. Genua. Tosari, 13 ten anker Damman. Tiba. vertr. 15 v. Buenos Aires n. Montevideo. Utrecht. 14 v. Tj. Priok te Singapore. Van Heutsz, 12 130 m. Z. Kp. Padaran. Van Outshoorn, 12 v. Soerabaj-i n. Padangbaai Van Linsehoten, 13 v. Lagos te Duala. Waibalong, 12 v. Soerabaja n. Semarang. Waikelo, 12 v. Bima n. Soembawa. Winterswijk. 12 420 m. W.t.Z. Lands End. Waterland, 13 v. Buenos Aires n. Amsterdam. Waterman, 13 310 m. O.NO. Galapagos eil. Wieldreeht, 13 v. Sidon n. Rotterdam. IJsel, 13 v. Oran n. Palermo: Zaan, 13 v. Amsterdam n. Gefle. Zuiderkruis, pass. 13 Lands End n- Amsterdam. Zijpenberg, pass. 12 Ouessant n. Baltimore. Zontiewijk, 12 80 m. N. Dakar. BINNENLAND De 17-jarige hulpbesteller R. P. J. Schuren die gisteren op het Stationsplein te Amsterdam bij het ledigen van een trambus achter lijn 1 bekneld raakte doordat een remmende wagen van lijn 2 over boombla deren doorgleed, is in de afgelopen nacht in een Amsterdams ziekenhuis aan zijn ver wondingen bezweken. Tijdens een avondoefening van het Bewakingskorps Landmacht is Maandag avond te Nieuwpoort de dienstplichtig sol daat L. W. S. door een losse patroon in de borst getroffen. Na geneeskundige behande ling is de man naar het militair hospitaal te Utrecht vervoerd, waar operatief werd in gegrepen. De patiënt maakt het thans goed en zal het hospitaal volgende week weer kunnen verlaten. De rechtbank te Rotterdam heeft de 56-jarige landbouwer K. K. uit Oostvoorne veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Hij had een elfjarige jongen, die op zijn land liep, geslagen, waardoor het ventje een hersenschudding opliep en in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, zal zich naar Suriname begeven voor een be studering van de landbouw daar. In Suri name zijn grote ontginningen gaande met uitgebreide cultuur-technische werken, die minister Mansholt in ogenschouw gaat nemen. De bewindsman verwacht daarbij tevens nader inzcht te krijgen in de moge lijkheden van vestiging van Nederlandse boeren in de nieuw ontgonnen gebieden. De heer W. Ph. Pos. directeur van de Toneelschool, heeft Dinsdagmiddag in de aula der gemeentelijke Universiteit van Amsterdam zijn ambt als privaat-docent aanvaard met het geven van een openbare les, getiteld „Structuur en partituur van het drama". In Coevorden heeft een vrouw in een vlaag van verstandsverbijstering haar baby van drie maanden met een bijl van het leven beroofd en haar driejarig zoontje zeer ernstig letsel toegebracht. Het Kinderfonds P.T.T. heeft zijn vacantieoord op de „Stakenberg" bij Elspeet wederom in gebruik benomen. Hier kunnen kinderen van het personeel gedurende zes weken van de Veluwse lucht genieten. De chocoladefabriek De Baronie te Schiedam, die twee jaar geleden door brand grotendeels werd verwoest, zal worden over geplaatst naar Alphen aan de Rijn. De nieu we fabriek die ongeveer f750.000 zal kosten, zal eind 1954 in bedrijf worden gesteld. Aan het Aannemingsbedrijf v.h. Bolsen- broek te Bloemendaal is gegund het ver beteren van een gedeelte van de Arnhemse- weg te Apeldoorn, gelegen tussen spoor wegovergang en Spadelaan, voor f-00.000. Het werk wordt uitgevoerd in opdracht van de gemeente Apeldoorn. Het gemeentebestuur van de Belgische enclave-gemeente Baarle Hertog heeft, naar wordt véïnomen van het Belgische ministe rie van Justitie, dit ministerie verzocht uit wijzingsmaatregelen te nemen tegen s°rn_ mige Nederlanders, die overdag roulettes komen installeren en daarna verdwijnen. Daar deze Nederlanders echter niet in Bel gië woonachtig zijn, is het volgens het ministerie moeilijk hen te identificeren. HAARLEM EN OMGEVING Als makelaar in onroerende goederen heeft de Haarlemse rechtbank beedigd de heer J. Tensen, Lanckhorstlaan 59, Heem stede en mevr. M. G. van TeteringTuinder, Zandvoorterweg 57, Aerdenhout. Als vertaler in de Engelse taal werd door de Haarlemse rechtbank beëdigd de heer C. Smit, Jacob Catslaan 18, Dnehuis- Velsen. Als advocaat en procureur bij de arron- dissements-rechtbank te Haarlem werd be edigd mr. J. W. Crefeld, kantoorhoudende aan de Parkstraat 6, Haarlem. Op de Vrijdagen 16 en 23 October spreekt pater Wijnand Sluijs over de propa ganda van het Humanistisch Verbond in de Rooms-Katholieke kerk van Onze Lieve Vrouwe Rozenkrans en H. Dominicus aan het Spaarne. De heer H. A. M. Botter te Haarlem is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het artsexamen. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zal Vrijdag geen spreekuur houden. Gistermiddag werden twee wedstrijden van het politie-voetbaltournooi gespeeld: WesterhoutHaarlem I. uitslag 03; Haar lem IIZandvoort, uitslag 33. KLEINE VAART Albergen, 13 v. Londen te Amsterdam. Algarve, pass. 12 Vlissingen n. Garston. Alja, pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Actinia, 12 v. Bremen n. Londen. Arcturus, 13 v. Aarhus n. Rotterdam. Annie n, 12 v. Middlesbro n. Rotterdam. Antares, pass. 13 Vlissingen n. Kopenhagen. Arnoudspoider, pass. 13 Vlissingen n. Antw. Astra, pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Asuncion, 8 te Buenos Aires. Att, pass. 13 Vlissingen n. Ipswich. Barracuda, 13 te Fur. Bernina, 12 v. Malmö te Kopenhagen. Birmingham, 13 te Harlingen. Bab t, 9 naar Zaandam. Brem, 13 te Oporto v. Antwerpen. Beekbergen, 13 dwars Trelleborg n. Hagno. Betty Anne, vertr. 14 v. Bandholm n. Santander Bill, 13 v. Rotterdam te Emden. Borneo, pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Bree Helle, vertr. 13 v. Rotterdam n. Londen. Condor, verm. 11 v. Londen n. Rotterdam. Catharina, 12 v. Faroer eil n. Bilbao. Claes Compaen, 13 v. Sable d Olonne n. Bayonne. Corrie b, vertr. 13 v. Bilbao n. Runcorn. Deneb, 12 v. Oostende te Belfast. Deni, 12 v. Helsingborg n. Frederiksund. Depa, pass- 12 Kiel n. Kotak. Domburgh. 13 v. Bordeaux te Casablanca verw. Ellewoutsdijk, 11 v. Rotterdam te Huil. Elsertburgh, 13 v. Casablanca te Rouaan. ifvertsen, 12 v. Rostock te Stettin. Frejo, 13 v. Fowey te Genua. Ferocia, pass. 12 Brunsbüttel n. Krimpen a. d. IJsel. Faormina, pass. 13 Vlissingen n. Goole. Fiducia, pass. 12 Vlissingen n. Yarmouth. Gerry, vertr. 14 v. Pasages n. Leixoes. Gaasterland, 12 v. Leith n. Rotterdam. Henrica, 13 v. Manchester te Lissabon. Harold, pass. 12 Kp. d'Antifer n. Antwerpen. Hartel, pass. 12 Vlissingen n. Dublin. Hoflaan, pass. 12 Gibraltar n. Genua. Haskerland, 11 v. Harlingen te Goole. Heemskerk, 12 v. Amal n. Amsterdam. Henrica, b, vertr. 13 v. Otterba'cken n. A'dam. Hondsrug, 12 v. Logstor n. Skagen. Hast I. pass. 13 Vlissingen n. Rotterdam. Hast V, 12 v. Guernsey te Londen. Ilias, 12 te Patras n. Calamata. Josef Swenden, pass. 11 Dover n. Liverpool. Joost, 9 Kiel gepass n. Ornskoldsvik. Jo, 12 v. Struer n. Colchester. Koningin Juliana, 12 v. Oskarshamn n. Vestervik Kemphaan, 13 v. Naestved o. Masnedsund. Kenitra, 11 v. Casablanca te Port Lyautey. Lauwers, pass. 13 Vlissingen n. Helsingborg. Lydia, 13 v. Gothenburg n. Otterbacken. Leni, 12 te Methil. Larix, 12 te Zaandam. Leuvehaven. 13 v. Antwerpen te Gothenburg. May Star, 13 v. Es'ojerg te Napels. Margaretha, pass. 13 Vlissingen n. Antw. Maartje, 12 v. Hamburg n. Huil. Maasym, u v. Rotterdam te Bremen. Marietje Bohmer 12 te Fedala. Markab, 12 590 m. ZW. Flores. Marne, 12 v. Oskarshamn n. Rotterdam. Merwehaven, 12 930 m. ZW. Ouessant. Meuse. 13 v. Rouaan n. Parijs. Mies, 13 v. Norrkoping n. Rotterdam. Muphrid, 12 210 m. NW. Valentia. Myfem, 14 v. Rouaan te Malmö verwacht. Mypuck, 12 v. Bergen n. Maloy. Myson, 14 te Rouaan verwacht. Nieuwland, 12 v. Rotterdam te Grangemouth. Neeltje, b, 14 Tripoli verw. Noordland, 12 t-e Ellesmereport. Oleum. 11 te Middlesbro. Oise, 12 v. Rotraan n. Rotterdam. Doklaan, 12 v. Gibraltar n. d. Humber. Pavo. 7 te Kristinehamn. Ponto, 12 Kiel gepass. n. Hudiksvall. Ponza, 9 Kiel gepass. n. Ornskoldsvik. Palma. 12 v. Drogheda te Vlaardingen. Poortvliet, 13 v. d. Tyne n. Amble. Peter, 12 te Vlissingen, Prinses Margriet, 11 v. Antw. te Droglheda. Rijnhaven, pass. 12 Ouessant n. Duinkerken. Robert, pass. 13 Vlissingen n. Antw. Spurt, 12 v. Pasages n. Bayonne. Rema, 12 v. Sunderland n. Allinge. Spes.» 12 v. Heroen n. Gothenburg. Strijpe vertr. 13 v. Antw. n. Duinkerken. Teun, pass. 12 Brunsbüttel n. Holmsund. Theano, 13 v. Dublin te Belfast. Tom v. d. Heide, 12 v. Marseille n. Casablanca. Tromp, 12 te Stockholm. Tyro, 12 v. Amsterdam te Dublin. Timor, 12 v. Zeebrugge te Antwerpen. Vitesse, pass. 13 Vlissingen n. Antw. Van Brakel, 12 v. Flixboro te Horsens. Vivo, 12 v. Antwerpen te Vlissingen. Westersehelde, 11 v. Oporto te Lissabon Westkust, 12 v. Kotka te Brugge. Westlaan, 12 v. Rotterdam te Hamburg. Wilpo, 10 n. Zaandam. Wim, 12 v. Skoghal te Bridgewater.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7