Plannen voor „Delftwijk" en „Zinnevelt thans door gemeenteraad vastgesteld Haarlemse raad besluit unaniem tot gemeentelijk ziekenvervoer Haarlem geeft 44 mille voor vreedzaam atoomonderzoek Nieuwe winkelwijk in Haarlem-Oost trok honderden belangstellenden Orionbrug over de Delft wordt gebouwd Uitbreiding drainage in Slachthuisbuurt Na' drie uur geheime zitting Directeur van Mathot wordt uitgekocht Oppositie verzwond na betoog van wethouder Angenent Kennemer Toneelkring speelt „Uitvaart" 11 yy Wetenschappelijke basis Burgerlijke Stand van Haarlem Wisselwerking Orionbrug Grondwater Georgette Hagedoorn voor 't Helm Postkantoor Aerdenhout blijft bestaan Door gladheid van de weg geslipt Politiek Botsing tussen motorfiets en carrier V R Li D A G 16 O (6 r O B EH 19 5 3 De Haarlemse raad heeft Donderdagmiddag de uitbreidingsplannen voor „Delftwijk" en „Zinnevelt" vastgesteld. In het algemeen werd veel lof toegezwaaid aan de ontwerpers, de stedebouwkundig adviseur van de gemeente, ir. J. A. Kuipers, en het hoofd van de gemeentelijke dienst voor Stadsontwikkeling, ir. A. van der Steld. Uiteraard waren er nog wel wensen en opmerkingen. Die betroffen voornamelijk de omvang der geprojecteerde ruimte voor ontspanning en voor scholenbouw en andere publieke inrichtingen. De heer Van der Giessen (Arbeid) zag een door hem ingediende motie door het College overgenomen, waarin I?, en W. werden uitgenodigd de raad voor te lichten omtrent de wijze waarop de behoefte aan recreatieruimte in „Delftwijk" waren berekend en of een eventuele uitbreiding van die ruimten belangrijke consequenties zou hebben op het project in zijn geheel. Hoewel de toelichting van B. en W. op liet voorstel tot de bouw van een brug over de Delft in het verlengde van de Orionweg anders had doen vermoeden het College sprak van ecu verschil van inzicht met de Commissie voor Openbare Werken leverde het daartoe gevraagde crcdiet van 140 mille weinig slof tot discussie en het werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De heer Van der Giessen had be rekend, dat er in „Delftwijk" niet minder dan 2100 kinderen van 5 tot 12 jaar zou den wonen en nog eens 565 in de leeftijd van 13 tot 17 jaar. Hij betwijfelde of vier speelterreinen voor die aantallen wel vol doende zouden zijn. Spreker wist wel, dat iedere nieuwe wijk een economisch afgerond geheel moest vormen, doch hij meende dat de recreatie wel eens belangrijker kan zijn dan een economisch principe. De stedebouwkundige expert van de K.V.P., de architect Jac. van Velsen, was de enige die nu niet bepaald geest driftig over de plannen was. Volgens hem overheerste daarin te veel de sfeer der deskundigen en ambtenaren en had het College te weinig zijn regentenstempel op de ontwerpen gedrukt. Hij betwijfelde dan ook of deze uitbreidingsplannen wel zo baanbrekend waren, dat zij ook in de toe komst als belangrijke voorbeelden van ge slaagde stedebouwkunde zouden worden beschouwd. De heqr Van Velsen meende voorts, dat de verhouding eengezinswoningen (12"/») contra hoogbouw (88"/») in „Delftwijk" aan de extreme kant was, dat de reserve aan terreinen voor bijzondere gebouwen bijvoorbeeeld een landbouwwinter- school, een kunstnijverheidschool of een centrum voor kankerbestrijding aan de krappe kant was. Tenslotte maakte deze spreker nog ge wag van de wens om ook een Rooms- Katholieke kerk in het Noorden van Delft wijk te bouwen, ongeacht het feit, dat er ook een op dezelfde hoogte aan de Oost zijde van de Rijksstraatweg zal komen. De deskundige voor openbare werken der socialisten, de heer G o e d e e, wees er daarentegen op, dat het on-economi$ch zou zijn op lange, termijn grote percelen grond in reserve te houden. Wel zou het gewenst zijn B. en W. meer de vrije hand te laten bij de geleidelijke realisering der plannen, die eigenlijk meer als richtlijnen moeten dienen. De toekom stige Ruimtewet zal een dergelijke wijze van werken wel mogelijk maken. Het was de heer Goedee niet duidelijk wat de vorige spreker bedoeld had met het aandeel dat B. en W. in de plannen zouden moeten hebben: moet er dan een teken bord in de kamer van de burgemeester komen te staan? De heer Goedee bepleitte voorts een korte verbinding van Delftwijk met het station Santpoort en spoedige totstand koming van het wijkcentrum voor Oud- Schoten. Een amendement op de bebouwingsvoor schriften om ook in deze nieuwe wijken de bouw van „onderhuizen" met slaap kamers mogelijk te maken, werd door het college overgenomen, hetgeen de heer Fib be (VV.D.) onmiddellijk aanleiding gaf om eens te meer het recht op een eigen tuin van de benedenbewoners te bepleiten. De heer H enne velt (C.P.N.) wees op de lange afstand van Haarlem-Noord tot de huishoudschool aan de Schnee- voogtstraat; hij vroeg dan ook een open bare huishoudschool in „Delftwijk Deze spreker vestigde ook de aandacht op eventueel tekort aan kleuterschool ruimte, als dat onderwijs ook verplicht wordt gesteld, en opperde voorts de moge lijkheid de voor openbare gebouwen te bestemmen terreinen voorshands als speel terreinen voor de grotere kinderen te ge bruiken. Nadat de heer Bet tink (V.V.D.) nog betoogd had, dat een nieuw ziekenhuis uitermate goed in „Zinnevelt" zou passen en zich voorts verheugd had getoond over de voorgenomen uitbreiding van de Noor- de'rhout, kwam wethouder Happé aan de beantwoording toe. Deze wees erop, dat B. en W. wel dege lijk bij de opstelling van de plannen reke ning hebben gehouden met de verdere toe komst; natuurlijk kan men van mening verschillen of daarbij niet het ene element zwaarder getaxeerd is dan het andere. Hoewel een definitief oordeel nog niet uitgesproken kan worden is toch ten op zichte van het verleden een geweldige winst geboekt: deze plannen zijn weten schappelijk gefundeerd, waarbij de soeio- graaf alweer goede diensten heeft bewezen. HAARLEM, 15 October 1953 ONDERTROUWD: 15 Oct.. P. M. Jonker gouw en M. R. C. Brydone; W. H. Jonge Poe- rink en E. van der Meij. GEHUWD: 15 Oct., J. M. Gilein en M. J. Loogman; J. F. Iliteco en E. M Felix; H Teding van Berkhout en I. van Kooten; IN. J de Vries en L. M. Verver; W. Groen en H. M. Rookhuiszen; C. P. van Oossanen en H Tabak; C. A. Sterkman en J. Molenaar; P. J. Nolet en G. E. Heijerman; A. J. Beute en L. M. Smidt. T BEVALLEN van een zoon: 13 Oct., W. J. M. Rol—Boot; 14 Oct., W. H. J. Urbanus— Budding; 15 Oct., A. D. van Latum Joustra. BEVALLEN van een dochter: 13 Oct J. M. Kaufman—Hillenaar; 14 Oct., W. de nes Klaassen; H. ten HoonteKuipers. OVERT,EDEN: 13 Oct.. A. Nooitgedagt— van Brug, 60 j., Celebesstraat; A. M. J. van Kesscl, 75- j., Linschotenstraat; 14 Oct.. S. A. Bruessing—Kuipers, 75 j., Floraplein: P. J. J. Warmerdam, 20 j., Kamperlaan; H. A. Weenink, 73 j., Kenaupark. Wethouder 1-Iappé wees er voorts op, dat niet alle ontspanningsbehoeften binnen de grenzen van één wijk bevredigd behoeven te worden. Overigens is men op dat cha piter nog lang niet uitgestudeerd en daar om kon hij zich zeer goed met de motie- Van der Giessen verenigen. De wethouder voelde er niet voor veel ruimte te blijven reserveren, dat zou zowel economisch als stedebouwkundig fout zijn. Enige speling blijft natuurlijk wel moge lijk, evenals partiële wijzigingen. Wat betreft de capaciteit der verschil lende voorzieningen in de wijk, merkte spreker op, dat niet moet worden uitge gaan van de hoogste aantallen die zich kunnen voordoen, het is normaal dat een nieuwe wijk aanvankelijk veel kinderen telt, om betrekkelijk snel daarna te „ver ouderen". De heer Happé zei ten aanzien van het door de heer Van Velsen gesignaleerde manco aan „sfeer", dat B. en W. niet klak keloos de rapporten en inzichten van de des kundigen hebben overgenomen, maar dat er veeleer van een wisselwerking kon wor den gesproken: B. en W. gaven de richt lijnen, de deskundigen werkten die uit, zo ontstaat er tussen beide factoren een even wicht. Men moet, zo vervolgde de wethouder, „Delftwijk als een geheel zien, dat wil zeg gen met inbegrip van de reeds bestaande bebouwing ten Westen van de Rijksstraat weg. En dan is de verhouding laagbouw- hoogbouw ongeveer 30"/# tegenover 70"/». De heer Goedee kreeg te horen, dat B. en W. inderdaad aandacht hebben voor de door hem gevraagde voorzieningen, de heer Hennevelt de verzekering, dat alles erop wordt gezet om vroeg in 1954 te kunnen beginnen. Partiële herzieningen om de bouw van een huishoudschool of zieken huis mogelijk te maken kunnen altijd nog worden aangebracht; dit zijn voor B. en W. geen ladevraagstukken maar urgente zaken. De heer Fibbe tenslotte moest het doen met de opmerking, dat B. en W. onmogelijk kunnen inzien waarom aparte tuintjes nodig zijn, daar toch de gemeenschappe lijke tuin zo kan worden aangelegd, dat de bewoners van de benedenverdieping geen overlast ondervinden. Vermelden we uit de tweede ronde nog, dat de heer Van Velsen een verduidelij king gaf van zijn visie op de verhouding bouwheer-architect, waaruit wethouder Happé kon constateren, dat er eigenlijk geen verschil van inzicht tussen hem en zijn opponent bestond. De heer Goedee was eigenlijk de enige serieuze tegenstander van het voorstel om reeds thans tot de bouw van de brug over de Delft in het verlengde van de Orion weg over te gaan. Want wel staat het vast, dat de verbinding met Bloemendaal er zal komen, maar het is nog een open vraag van welke orde die verbinding zal zijn, met andere woorden of de brug een grote of een middelmatige capaciteit zal moeten krijgen. Voorts achtte hij het onjuist, dat er bij de voorbereiding van dit project geen overleg was gevoerd met het Mendelcol- lege over een aandeel vam het laatste in de kosten van een tijdelijke voorziening. De heer Balm (K.V.P.) deelde mede, dat de K.V.P. achter B. en W. stond; een tijdelijke oplossing was duidelijk econo misch niet verantwoord gebleken, boven dien heeft het Mendelcollege toch aan spraak op de verbinding. Wethouder H a p pé bevestigde, dat de kansen op de totstandkoming van de ver binding met Bloemendaal zeer groot zijn. Een nieuw ontwerp-uitbreidingsplan is daartoe reeds bij Gedeputeerden. Door de lange duur der onderhandelingen is de termijn verstreken waarbinnen de Haar lemse raad het uitbreidingsplan kan vast stellen; nu zullen Gedeputeerden dat wel doen. De wethouder tilde niet zwaar aan de overwegingen van de heer Goedee. Zelfs als de verbinding met Bloemendaal niet belangrijk zou worden, dan blijft de brug toch toegang bieden tot de woonwijk aan de overzijde van de Delft en tot het be langrijke sportcomplex misschien wel met een sintelbaan! dat ten Noorden van de te verlengen Orionweg zal ontstaan. De heer Happé betwijfelt of overleg met het Mendelcollege tot enig reëel resultaat ge leid zou hebben. Zijn opponent hoewel matig overtuigd, bood geen verdere tegenstand. Wethouder Happé kwam gistermiddag voor de derrie keer in actie bij de beant woording van de vragen van de heer Hennevelt over het volgens hem weer optredende grondwatereuvel in de Slacht huisbuurt ondanks de proefdrainage welke bij een blok was uitgevoerd. Het bleek, dat de officiële gegevens van de wethouder nogal verschilden van de uitslag van eigen onderzoek (en ervaring) van de heer Hennevelt. De wethouder gaf de verzekering, dat hij de mededelingen van het raadslid van vol doende belang achtte om de zaak nogmaals ter dege te laten onderzoeken, doch kon digde tevens aan, dat B. en W. voornemens zijn ook de overige delen van de Slacht huisbuurt als Hof van Egmond, Zomerkade en dergelijke door middel van drainage droog, althans droger te leggen. Zandvoort werd Donderdag in staat ge steld te genieten van het kunstzinnig optre den van Georgette Hagedoorn, aan de vleu gel begeleid door Pierre Verdonck, dank zij de culturele kring 't Helm, die deze avond had georganiseerd. Bij haar entrée gewaagde Georgette Hagedoorn van her inneringen, die beiden hebben aan hun vroegere woonplaats, waar zij hun jeugd doorbrachten. Er was voor dit reeds eerder in deze cou rant besproken programma veel belang stelling. Bij de toehoorders streden verba zing, ontroering en bewondering om de voorrang. Of men Georgette Hagedoorn nu hoort en ziet in haar liederen van stad en land, in het kostelijke Schotse „John Blunt", in het prachtig getypeerde „Ka- thrijn", in het enorm knappe „l'Heure de l'Apéritif" (waarin zij verschillende mensen op een café-terras in Parijs de revue laat passeren) of met internationale cabaret teksten steeds wordt men getroffen door de rijke variatie van kostelijke typeringen, de rake zeggingskracht, de treffende mi miek. Geprezen moet ook worden het uit muntende aandeel van Pierre Verdonck als componist en beleider. Er waren fraaie bloemen voor de beide kunstenaars, die deze eerste avond van 't Helm in dit sei zoen tot zo'n groot succes hebben gemaakt. De jongste besluiten over zóne A van Triest heeft Joegoslaven en Italianen scherp tegenover elkaar stelling doen nemen. In letterlijke zin is dat in het grensplaatsje Gorizia het geval. Op de voorgrond Italianenop de achtergrond Joegoslaven. De slagbomen scheiden hen. De Haarlemse raad heeft Donderdag middag andermaal anderhalf uur achter gesloten deuren vergaderd over het voor stel om over te gaan tot gemeentelijke exploitatie van het ziekenvervoer. Toen het doek weer opging, maakte wet houder Bakker gewag van een naar aanleiding van de discussies aan te bren gen wijziging in de considerens van het voorstel, die er op neer kwam, dat de ge meente wel het bedrijf van Mathot zal overnemen, doch dat met de directeur daarvan, de heer A. Spaargaren, een over eenkomst zal worden getroffen waarbij laatstgenoemde zich verplicht tegenover een schadevergoeding door de gemeente ten bedrage van 25.000 gulden zich te onthouden van directe of indirecte be moeienis met het ziekenvervoer in Haar lem of omgeving. Dharna werd het voorstel zonder hoof delijke stemming aanvaard, hetgeen dus betekent dat ook die groepen in de raad, die in het algemeen wat schroomvallig tegenover gemeentelijke exploitaties staan, zich in dit geval met het beleid van het college accoord hebben verklaard. De overeenkomst met de ziekenfondsen houdt in, dat in het vervolg al het voor rekening van de fondsen komende vervoer door de gemeente zal worden verricht. Het andere ziekenvervoerbedrijf in Haar lem, „Margriet", dat voor een deel ook fondspatiënten reed, houdt dus uitsluitend het particulier vervoer over. Het gemeentelijk ziekenvervoer echter zal ook voor particuliere rekening rijden. Intussen zullen velen het betreuren, dat van al de argumenten welke gedurende een vergadertijd van in totaal ruim drie uur naar voren zijn gebracht, geen enkele ter kennis van de burgerij zal komen, ten zij men aanneemt dat al die overwegingen reeds ruimschoots opgenomen zijn in de reeds gepubliceerde toelichting van het college van B. en W. Wij herinneren er nog aan, dat de heer Spek (A.-R.)' in de vorige vergadering had gevraagd de discussies over de per soonlijke aspecten van de zaak in besloten zitting te houden, doch de principiële kan ten openbaar te behandelen. De voorzitter heeft gemeend, dat schei ding van deze facetten practisch niet wel doenlijk was. In feite wordt dus nu de directeur uit gekocht. De overneming van het materieel vergt eert bedrag van achttien mille, terwijl bo vendien een crediet van rond zestig mille nodig is voor de aanschaffing van twee nieuwe ambulance-auto's en een personen auto. In totaal is dus een bedrag van f 103.000 voor de omzetting van Mathot in een ge meentelijk ziekenvervoerbedrijf dat onder de G.G.D. zal ressorteren nodig. De gemeentelijke exploitatie zal begin nen zodra het nieuwe materieel aanwe zig is. Tot dat tijdstip krijgt de heer Spaarga ren de reeds gebruikelijke gemeentelijke subsidie in het exploitatietekort van Mathot. In de gemeenteraad van Bloemendaal is Donderdagmiddag een vraag behandeld van mr. De Jong Schouwenburg over ge ruchten, die inhielden, dat het postkantoor te Aerdenhout opgeheven zou worden. De burgemeester heeft hem reeds gerust gesteld door mee te delen, dat het postkan toor zal blijven bestaan. Wij vernemen na der dat er wel enige wijziging zal ontstaan bij de bestelling, doch deze betreft een in terne regeling van de posterijen. De bewo ners van Aerdenhout zullen er geen nadeel van ondervinden. Op het ogenblik verrichten de beslellers hun werkzaamheden op de verdieping van het postkantoor te Aerdenhout. Daar komt uit Haarlem de bestelling aan en die wordt uitgezocht. In de toekomst zullen de bestel lers op het postkantoor van Heemstede bijeen komen, daar hun post uitzoeken en van Heemstede uit naar de wijken trekken. Het zal hierdoor mogelijk zijn de verdie ping van het postkantoor te Aerdenhout te verbouwen en tot woonruimte van de be heerder in te richten. De overige werk zaamheden blijven normaal voortgang vin den. Gistermiddag; omstreeks drie uur staken elf winkeliers aan het Van Zeggclenplein de vlaggen uit en hiermede was de nieuwe winkelwijk in Haarlem-Oost „officieel ge opend". Het liep allemaal Overigens ietwat anders dan de organisatoren zich gedacht hadden. Men had namelijk de Haarlemse wethouder van Openbare Werken en Volks huisvesting, de heer W. F. Ilappé, verzocht de wijk te openen, maar deze moest wegens ric raadsvergadering hiervan afzien. Toen deden de winkeliers het zelf maar en het resultaat is waarschijnlijk hetzelfde gebleven. Honderden nieuwsgierige mensen wan delden langs de fraaie étalages en indien zij alien vaste klanten worden dan is het suc ces voor deze nieuwe winkels beslist ver zekerd. Om drie uur gingen dus de vlaggen uit en tegelijkertijd begon de muziek un uc geluidswagen te spelen. Dit duurde echter niet al te lang, al spoedig kwam een agent van politie dit verbieden omdat de „mu- ziekvergunning" verleend was van vier tol acht uur. De winkeliers en de (adspirant)- kopers lieten echter de goede stemming niet bederven cn maakten in de allerbeste stem ming hun rondgang langs de feestelijk ver sierde zaken. Het publiek althans, want de winkeliers stonden als trotse eigenaars voor hun zaak of achter de toonbank en namen van bekenden en onbekenden de honderden, misschien duizenden gelukwen sen in ontvangst. Wij zijn in enkele van de zaken een kijkje gaan nemen en het dient gezegd te worden, dat geen der eigenaars met de in richting van zijn zaak zich door een ander de loef heeft laten afsteken. De model slagerij van de heer J. F. Lommerse bij voorbeeld zag er van binnen en van buiten zo keurig verzorgd uit, de vleeswaren en het vlees lagen zo smakelijk uitgestald, dat het gistermiddag af en toe zwart van de mensen voor zijn zaak zag. Ook de kruide nierszaken, de sigarenzaken, de lederwin kel (de eigenaar, de heer De Graaf vertelde ons enthousiast over de polonaise, die de winkeliers na afloop door de zaken gemaakt hadden), de brood- en banketbakker en al die andere winkels hadden extra mooie éta lages en alles blonk van de nieuwigheid. Slechts één winkel was nog niet geopena. Het toekomstige filiaal van de stadsbiblio theek moet nog vergroot en ingericht wor den en het zal naar alle waarschijnlijkheid nog lange tijd duren voordat de bewoners van dit gedeelte van Haarlem Oost niet helemaal meer naar de stad moeten om hun boeken te halen. En terwijl gistermiddag de klanten en de winkeliers feest vierden stonden op enkele honderden meters afstand een tiental koeien dromerig in de wei, zich onbewust van het feit, dat zij binnen afzienbare tijd plaats moeten maken voor nóg meer hui zenblokken en nog meer winkels die dan ongetwijfeld eveneens weer met feest, bloe men en muziek geopend zullen worden. Doordat het wegdek van de Spaarnwou- derstraat glad was, is gistermiddag om streeks vijf uur de 25-jarige machinesnij der P. A. M. uit Haarlem met zijn motor fiets ter hoogte van de Wijdesteeg geslipt. Hij liep waarschijnlijk een dijbeenbreuk op; zijn 40-jarige duopassagier, de coupeur G. H. B., klaagde over een pijnlijke kaak. Beiden zijn vervoerd naar de Maria-stich- ting. Op uitnodiging van het Bijzonder Kerke- werk der Hei-vormde Gemeente te Heem stede gaf de „Kennemer Toneelkring" Don derdagavond een reprise van Sutton Vane's bijzondere toneelspel „Uitvaart". Aan de première konden wij destijds niet die aan dacht schenken welke zij verdiende, reden waarom deze gelegenheid wordt aangegre pen om nader op het vertoonde in te gaan. Sutton Vane brengt in zijn spel een aantal personen bijeen op een schip, dat niet meer of minder dan een dodenschip blijkt te zijn. Alle opvarenden namelijk zijn gestorven. Ze vingen de reis naar de eeuwigheid aan zonder dat het besef daarvan tot allen is doorgedrongen. Alleen een jong echtpaar, dat zichzelf van het leven beroofde, kent het geheim. De anderen ontdekken hei spoedig. Men leert uit hun reacties hun we zen kennen. Men leert te oordelen over hun leven, zoals de Grote Oordelaar dat doet. En men keert in zichzelf en geeft zichzelf rekenschap van zijn leven. Dat laatste is de louterende uitwerking, die Vane van zijn werk veronderstelt. Ze ontbreekt niet. De toneellitteratuur heeft met dit spel een klaarblijkelijke aanwinst geboekt: in een voor de moderne mens aantrekkelijke vorm stelt het het oude probleem van leven en dood en dwingt de toeschouwer zich erop te bezinnen, gelijk de figuren in het spel het doen. Wat mij opviel in de voorstelling, die de „Kennemer Toneelkring" van het stuk gaf was de zuivere instelling en de daarmee gepaard gaande natuurlijkheid van toon, die het spel kenmerkten. Ik heb er al vaker in deze nabetrachtingen op gewezen van welk belang de intonatie is. Ze is de basis van het succes. Aan mimiek en plastiek mag het amateurtoneel gerust wel eens wat te wensen overlaten, wanneer de intonatie juist is komen de gevoelens er toch wel uit en slaan zij aan. Het is een kwestie van zorgvuldig voorbereiden, van repeteren en repeteren, van lezen. De haast om te spelen mag nooit een regisseur verleiden zijn lees- repetities te beknotten. Welke vruchten zij afwerpen bleek gisteravond. Jammer slechts, dat de leden van de „Kennemer Toneelkring" niet meer zo zeker waren van hun tekst. Ze vielen elkaar nogal eens in de rede met het gevolg, dat de spanning verslapte. En de spanning is toch essentieel In de avondvergadering; van de Haar lemse raad kwam als eerste punt het voor stel om over de jaren 1953/54 een bedrag van f 44.700 in totaal ter beschikking te steiler, van de N.V. KEMA, waarin de meeste Nederlandse gemeenten geïnteres seerd zijn, voor het verrichten van onder zoekingen op het gebied van de atoom energie. Wethouder Angenent boekte bij de verdediging van het voorstel een opmerke lijk succes: de heer P r o p e r en de zijnen bleken overtuigd te zijn van het volstrekt vreedzame barakter van dit werk, zagen van het woord af en sloten zich bij de al gemene instemming aan. Algemene instemming welke overigens niet één, twee, drie verkregen was, want behalve de heer Proper (CPN), die zich had afgevraagd of er nu werkelijk niets achter stak, omdat het toch wei wonderlijk was, dat een land als Noorwegen, dat de electriciteit zo goedkoop verwierf zich toch met atoomonderzoek bezig hield, bleek ook de heer Schippers KVP) niet zonder meer bereid met het voorstel in te stemmen. Hij meende, dat het hier toch om een volledige taak voor het rijk gaat. Verder vreesde de fractieleider van de KVP verspilling van krachten omdat er toch al een Noors-Nederlands atoomonder zoek gaande is, blijkbaar niet wetende dat het onderhavige voorstel om de voortzet ting van datzelfde onderzoek in Nederland gaat. Voorts, meende spreker, dat de ta riefsverhogingen van het GEB in de laat ste jaren ten onrechte waren toegepast, indien de overschotten thans dergelijke subsidies toelaten. De heer Stoffels (VVD) had bezwa ren van dezelfde aard als de heer Schip pers. Men ging de neuzen al tellen voor de stemming, waarbij opviel, dat er zestien leden, waaronder de gehele Protestants- Christelijke fractie en zes socialisten, voor dit festijn niet waren opgekomen. Vervolgens zag men dus de heer An genent in de rol van (bescheiden) atoomdeskundige. In een tamelijk uitvoe rige uiteenzetting verklaarde hij, dat de splijtstof die bij deze onderzoekingen ge bruikt wordt een zekere warmte maar geen explosies moet teweeg brengen. Deze begrepen in het spel. Waar dat aan kracht inboet gaat er veel van het gewenste effect verloren. Het ensemble-spel deed dan ook onder voor de persoonlijke prestaties. Van die persoonlijke prestaties wil ik de vertol kingen noemen, die Wout Zwier en Trees Arnaud de Callavon gaven van het jonge echtpaar, dat de liefde zo toegewijd is tot in de dood: een zeer beheerst en genuan ceerd stukje toneel. Ton Jongens gaf een fraaie karakterisering van de aan de drank verslaafde Tom Prior, Dick Potharst jr. cn Kuib Tuninga stijlvolle en gelukkig niet overdreven typeringen van de in het ver loop der dingen ingrijpende priesterfigu ren. Mevrouw Cliveden-Banks (Greet van Opijnen) was vooral van toon heel expres sief, Ans Dreyer als juffrouw Midget min der opvallend en Nick Tol nuchter myste rieus met het accent op het eerste. Jaap Oosterling's Lingley vormde alleen de zwakke stee. De toneelaankleding droeg tot de vereiste sfeer weinig bij wat, naar ik vermoed, de spelers niet in hun voordeel parten heeft gespeeld. P. W. FRANSE splijtstof is dan ook van een ander gehalte dan die welke voor militaire doeleinden wordt gebruikt. Hetzelfde geldt ook voor de technische installaties. Belangrijk is dat de in de KEMA sa menwerkende gemeentelijke energiebedrij ven direct voordeel van rie onderzoekingen zullen hebben, omdat zij zowel tot een goedkopere productie zullen kunnen ko men en tevens niet afhankelijk zullen zijn van buitenlandse octrooien of licenties. Had dit debat al een politiek tintje, de heer Schippers was een beetje kitte- lorig geworden bij de lezing van de toe lichting van B. en W. over de prijs van de installatie der nieuwe watergasfabriek. Daarin had het college zo maar gezegd, dat de staalpriizen in Engeland minder ge stegen waren dan in Nederland, omdat ze door de nationalisatie der Engelse in dustrie nu eenmaal beter in de hand wer den gehouden. Enfin, de heer Schipers rook kennelijk een tikje socialistische propaganda in die passage en wethouder Angenent haastte zich te verklaren, dat dat natuurlijk de be doeling van B. en W. niet was en dat de gewraakte zinsnede beter als niet geschre ven kon wo"den beschouwd. De heer Van Velsen (KVP) bleek zich trouwens ook geërgerd te hebben, nu aan het volgens hem kribbige prae-advies van B. en W. op hel adres van de Raad van bestuur voor het Bouwbedrijf en de BNA over de uitvoeringen in eigen beheer en de uitschakeling van de particuliere architec ten door de gemeenten. De heer Van Velsen zei, dat hij de door B. en W. gebruikte argumenten warea overgenomen uit een artikel van het vroe gere Haarlemse raadslid dr. ir. F. Bak ker Schut (Arbeid) in het blad „De Gemeente" van de Partij van de Arbeid. „Of ze ook goed waren", interrumpeerde de heer Albrecht lachend. Bij de beantwoording door wethouder Happé bleek toch wel een zekere mate van overeenstemming met de heer Van Velsen mogelijk. De wethouder zegde na melijk toe, dat B. en W. van Haarlem er van overtuigd waren, dat inschakeling van de particuliere architect bij gemeentelijke opdrachten zeer verantwoord kon zijn om de eigen staf niet topzwaar te maken en bovendien verstarring in stedebouwkundig opzicht te voorkomen. Met die opmerking was de heer Van Velsen al heel tevreden, want zei hij, „de laatste 25 jaar is er in Haarlem geen par ticuliere architect aan te pas gekomen". Wethouder Happé kon de bewering over de herkomst der door het college gebezig de argumenten gemakkelijk ontzenuwen. „De Gemeente" was pas 15 September verschenen of nog later en het prae- advies vier dagen later. „Zo snel werken B. en W. nu ook weer niet. Gistermiddag omstreeks half vier is op de wegsplitsing Leidsevaart-Oranjestraat de 47-jarige Haarlemse meubelmaker H. F. met zijn motorfiets opgereden tegen een carrier, beladen met melkbussen en fles sen, waarvan de bestuurder geen voorrang verleende. H. F. viel op het wegdek en liep een kneuzing op en een bloeduitstorting aan de rechterknie. De voorzijde van de motorfiets werd beschadigd; ongeveer honderd (lege) flessen van de carrier gin gen verloren.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13