„Muizen en mensen" van Steinbeck in machtige voorstelling Zie Boven: In het spoor der komeet van Halley Orgelrecx'tal door Kenneth Goodman Amsterdamse Beurs Heemstede 13 Geen „Ober, aannemen" meer? Nieuwe voorzitter van Christelijke Besturenbond Collecte ten bate van Stichting „De Opbouw" Zeer zwakke trek Veel publiek bij openings voorstelling van Roxy „Herwonnen Levenskracht" 25 October veertig jaar Prof. dr. A. de Bondt overleden Bromfietser geslipt Schaaksociëteit weer open Sabelkampioenschfippen Politie Sportbond Koningin en Prins in Parijs Scheepvaart VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Pas achteraf begin ik goed te beseffen-welk een meesterlijke voorstelling wij gister avond in de Haarlemse Schouwburg van het bekende stuk „Muizen en mensen" (Of mice and men) van John Steinbeck door het Rotterdams Toneel te zien hebben gekregen. Tot dusver dit spel is hier reeds door verscheidene gezelschappen ver toond en de huidige regisseur en vertaler Max Croiset trok enkele jaren geleden met een solovoordracht ervan het gehele land door heb ik mij er wel eens over ver wonderd, waarom de Amerikaanse critici in 1937 bij de toekenning van hun jaarlijkse prijs voor de beste aanwinst van het répertoire aan deze dramatische eersteling de voorkedr boven „Onze Stad" van Thornton Wilder gaven. Maar nu, vooral dank zij de waarlijk machtige uitbeelding van een der beide hoofdrollen door Ko van Dijk, is het mij duidelijk geworden welke diepere kwaliteiten dit werk bezit.. De geschiedenis is heel eenvoudig. Zij handelt over twee van de talloze arbeiders, die van ranch tot ranch trekken om de kost te verdienen en er al die tijd van dro men eens genoeg over te houden om een eigen boerderijtje met een stukje grond te kopen. Maar het gaat met hen, zoals in het eerst van de zes tafrelen wordt ge zegd: „Ze werken een paar centen bij elkaar en dan gaan ze de stad in. Ze hebben niks van de toekomst te verwach ten". Dat geldt ook voor die twee merk waardige zwervers George en Lennie, de eerste een kerel met hex-sens in zijn kop, de ander een achterlijke lobbes, sterk als een paard, die geen groter verlangen kent dan het aaien van mooie, zachte dingen. Maar hij heeft zoveel ki-acht in zijn ge weldige handen, dat het hem vergaat als de man uit de beroemde ballade van Oscar Wilde: door het te strelen doodt hij wat hem het liefste is. En als dat op een kwaad moment de manzieke vrouw van de ja loerse zoon van de opzichter is, die haar verleidelijk spel met een gebroken nek- wervel moet betalen, dan betekent dat tevens het einde van Lennie, maar ook aan dat van de illusies van zijn vriend en be schermer. Speciaal op dit laatste wil ik dit keer de aandacht vestigen. Het werpt misschien een nieuw licht op de betekenis van het stuk, zoals ik die voelde toen het doek voor de laatste keer gevallen was. Men heeft namelijk vroeger als eritiek op dit toneelspel, dat men doorgaans bij de ro mans van Steinbeck verre ten achter stelt, aangevoerd clat de schrijver in dit geval de menselijke persoonlijkheid tot een te primitieve staat terugbracht en daardoor haar waarde als symbool liet vei-liezen. J. Donald Adams vertolkte in zijn uitmun tende boek over „De verant'woordelijk heid van de hedendaagse auteur" onge twijfeld de algemene opinie, toen hij vast stelde, dat de abnormaliteit van Lennie verhindert, dat men tot de beoogde sym pathie voor, het geschetste slag mensen „de eenzaamste mannen van de wereld, die nergens thuis horen" bewogen wordt. Zo redenerend kan men niet anders dan dit kleine drama sentimenteel noe men. George hoofdpersoon Maar is dit wel zo? De hiei-boven ver melde conclusie zou iuist zijn, indien de geestelijk onvolwaardige Lennie de hoofd persoon was. Doch merkwaardig, genoeg was het de volmaakte uitbeelding van deze rol door Ko van Dijk, of liever: het samen spel met Max Croiset. die mij tot het in zicht bracht dat niet hij, maar George in wie men trouwens gemakkelijk auto biografische trekken kan aanwijzen de voornaamste figuur is. Hij fungeert als symbool van die ontelbaren, die nooit aan een bestendig geluk toekomen. Lennie is aldus „slechts" zijn alter ego, zijn lager"* ik, een belichaming van het dierlijke in hem, met alle eigenschappen daarvan, ook de goede. Lennie vormt met George een geheel. Hij imiteert hem trouwens in alles. Da' verklaart terugziende ook de irrita tie van de laatstgenoemde in het begin. En tevens waarom deze mannen, overigens door niets met elkaar verwant, toch steeds èamen optrekken. Het is verder zoiets als de vei-houding van een man tot zijn hond. Want zoals Lennie houdt van de zachte vacht van de konijntjes, die hij nooit zal krijgen, zo kan George niet buiten deze trouwe kameraad, die hem in alles gehoor zaamt voor zover zijn beperkt verstand dat toelaat. En tegeliik be'emmert deze ge bondenheid het realiseren van ziin wens dromen naar een beter bestaan. Hij is dus geen dadenloze dromer, zoals men opper vlakkig zou kunnen denken, maar een in zijn hogere aspiraties belemmerde. Het be slissende schot, waarmee hij tenslotte Lennie voor een lynchpartij behoedt, be tekent mede een afstand doen van alle verwachtingen. Probeert u zich rm=r eens voor te stellen, hoe hij verder door het leven moet gaan. Misschien is deze haastig geformuleerde en uiteraard onvolledige beschouwing niet consequent te verdedigen. Men wordt zo gauw door zijn eigen betoogtrant meege sleept. Maar voor mij was dit de manier om onder de naturalistische voorstelling van scherp waargenomen en verwonder lijk preciesgetekende feiten de innerlijke waarheid te ontdekken. „Muizen en men- Een glasbewerkingsbedrijf in Goes heeft een apparaatje ontworpen, waarmee men in cafés of restaurants zonder moeite of gerucht de aandacht van de kellner kan trekken. Het apparaatje bestaat uit een electrisch lampje met het woord „bedie ning'.. Op elk tafeltje wordt zo'n lampje geplaatst. De bezoeker die iets van de kellner verlangt, laat door een druk op een knopje het lampje branden. Het vrij ster ke lichtje alarmeert de kellner, die na de bestelling te hebben genoteerd het lampje dooft. De eigenaar van een hotel te Goes heeft deze vinding i-eeds in practijk ge bracht en is er enthousiast over. In een dezer dagen gehouden jaarver- gaoering ter bespreking van het jaarver slag over'1952 is tot voorzitter van de Haarlemse Christelijke Besturenbond be noemd de heer R. N. Busser. De huidige voorzitter, de heer L. Silvis, die zich niet herkiesbaar had gesteld, heeft ongeveer twintig jaar lang de H. C. Bi- vergaderingen geleid. Hem werd hartelijk dank gezegd voor het werk dat hij in het belang van de Christelijke Vakbeweging heeft gedaan. Namens de aangesloten Haarlemse afdelingen wei-d hem een af scheidsgeschenk aangeboden. Op Zaterdag 24 October zal in het wijk- gebouw der Hervormde kerk aan de Ged. Oude Gracht een naj aars-kadervergade ring worden gehouden, waar gesproken zal worden over hei nieuwe rapport be sturenbonden. Ook de actie ten behoeve van de Christelijk-sociale arbeid op Nieuw Guinea komt aan de orde. sen" is dan ook naar mijn provisorische overtuiging niet minder echt en eerlijk ge meend dan de hoogtepunten uit Steinbeck's boeiende oeuvre. Wat moet ik nu nog over de opvoering zeggen? In het bovenstaande is eigenlijk alles reeds vervat. Ko van Dijk maakte een onvergetelijke indruk als de onbe holpen kolos, dom en goedig, trouwhartig en sterk. Het was een goede vondst om het ongearticuleerde van zijn gemoedsleven door een licht hakkelen te verduidelijken. Niemand, die een paar dagen geleden zijn exuberante Petruchio in „De getemde feeks" heeft gezien, zou een dergelijke ingetogenheid van hem hebben verwacht. En daarom kunnen wij thans weer met een gerust geweten zeggen, dat hij een van onze weinige werkelijk grote acteurs is. Max Croiset gaf als vanouds scherp en fel reliëf aan de figuur van George, vooral in zijn radeloze driftbuien van opstandig heid, zonder een ogenblik de kameraad schappelijke genegenheid als beschermer te verspelen. Ook de andere rollen waren over het algemeen zeer goed bezet. Ik moet vooral Frits van Dijk als de oude tobber van een stalknecht noemen. Met tal van fijne trek jes, zoals het trillen van zijn handen, bouwde hij een aandoenlijke typering on. Fientje Berghese was het gevaar in de fi guur van een vileine vrouw. Eli Blom haar minderwaardige echtgenoot. Verder werk ten in karakteristieke vertolkingen mede: Wim Grelincer, Bob Verstraete, Wirp Hoddes, Ad Nöyorts en Lucas Wensing, die tevens de dienstige décors ontwierp. DAVID KONING Kenneth Goodman, de Amerikaanse ne ger-organist, die gisteravond op het orgel van Cavaillé Coll in de Haarlemse Con certzaal speelde, gaf doorlopend blijk, dat hij de techniek uitstekend beheerst. Ook kon men ervaren, dat zijn kennismaking met ons concertorgel lang niet oppervlak kig is geweest, maar dat hij het alzijdig beproefd en bestudeerd had op zijn mo gelijkheden. Een en ander: zijn vlotte tech niek en intuïtie voor de passende orgel klank leken ons schitterend gecombineerd in de vertolking van zijn eerste bisnummer, een ons onbekend Wicior-achtig stuk. Hoge waardering voor zijn vaardigheid wekte ook zijn strak in tempo gehouden Fuga in giguevorm van Bach. Wat hij verder van Bach speelde (twee koraalvoorspelen en de kleine Prélude en Fuga in c) toonde aan, dat hij nog-een vrij primitieve voorstelling van het fenomeen „kunst" bezit. D:t werd trouwens overtui gend bevestigd aan het slot van de avond, met een vrijmoedige internretatie van het „Panis Angelicus" van Fx-anck en met andere 'dingen, die eer afgestemd leken op het populaire sentiment, dan op een posi tieve artistieke basis. Goodman speelde ook een eigen compo sitie, een symohonisch Lijdensverhaal, waartoe hij blijkbaar geïnspireerd werd door Dupré's Passiemuziek voor orgel. Een groot onderscheid met het werk van de Franse orgelmeester is echter, dat de jonge Amerikaanse organist-componist originele negerliederen in zijn compositie verwerkt heeft, waardoor het iets eigens kreeg. Want wat voor ons als basis voor een der- gelijk religieus werk de Gregoriaanse thematiek, het Luthers koraal of de Psalm melodie betekent, is voor deze Amerikaan het Negrospiritual. Hij is er aardig in ge slaagd een natuurlijke originaliteit te paren aan de Franse vormentaal en harmonie. Men hoort er zelfs zeer gelukkige momen ten van constructie en van eerlijk senti ment in. Als epigonenwerk was deze Sym- nhonische Passie dan ook te waarderen en bovendien mocht haar uitvoering geprezen worden. Met lof te vermelden was ook de vertolking van een sonatedeel van Men delssohn, een Antifoon van Dupré en een koraalbewerking van Karg-Elert. Een dankbare afwisseling in het pro gramma bracht de uitvoering (een toegift meegerekend) van vier orgelsonates van Mozart, korte ééndelige stukken met be geleiding van strijktrio, dat door Bouw Lemkes, Jeanne LemkesVos en Corry JansenReder artistiek verantwoord werd vertolkt. Kenneth Goodman wist daarbij zijn partij met. de nodige bescheidenheid in evenwicht te houden. Ook hoorden wij de door Corry JansenReder met fraaie toon gespeelde Aria voor cello en orgel van Max Reger. Tot slot fantaseerde Goodman op een viertal voor dit doel niet bijster gunstig gekozen Nederlandse volksliederen. Wij hebben van dit recital de indruk gekregen dat Kenneth Goodman, die naar Europa gekomen is om bij Marcel Dupré te Parijs zijn studie te voltooien, de aanleg en de middelen bezit om als virtuoos en artistiek organist in zijn vaderland een belangrijke rol te snelen, mits.maar dat zal Dupré hem wel vertellen. JOS. DE KLERK. 3-3% Nederl/47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 99% 176 206 173 319% 90 134 129% 106% 96 175% 160 170 170 30% 46% 457/is 6974 19% 35% 99% 176% 208% 175 325 90% 134 129% 106% 96 175% 160 170 170 31 47 46% 71% 19% 36 Zaterdag zal in Haarlem een straatcol lecte ten bate van de Stichting „De Op bouw" worden gehouden. Honderden van de vijftigduizend kinderen, die in ons land ouderzorg missen, vinden een hou vast bij de stichting, de grootste algemene instelling voor kinderbescherming in Ne derland. In haar tehuizen wordt zo dicht mogelijk de gezinssfeer benaderd. Hier komen kinderen, wier ouders uit de ouder lijke macht ontheven zijn of wier vaders en moeders door ziekte of anderszins het niet meer aan kunnen. Indien men een be zoek aan de tehuizen kon brengen zou men kunnen waarnemen, dat de kinderen daar weer lachen, spelen en stoeien. Zij worden opgevoed tot deugdelijke mensen van de maatschappij. Gelet op het doel verwacht de stichting een flinke opbrengst. Zij, die morgen be reid zijn te collecteren, kunnen zich in verbinding stellen met de U.V.V. (Stad huis) of met mevr. Bot, Leidseplein 30 rd. De Vogeltrek De waarnemings post van de Vo gelwerkgroep Haarlem aan het Bloemendaalse strand meldde vanmorgen weer een zwakke trek. In anderhalf uur werden slechts 59 vinken, 2 koperwieken en 7 graspiepers gezien. Over zee passeerden 64 zwarte zee eenden. Verder zijn er wat zwervende vogels waargenomen. In het duin werden hier en daar troepjes goudhaantjes ge hoord. Dit zijn nachttrekkers. Ook wor den er 's nachts in de buitenwijken van Haarlem overtrekkende koperwieken ge hoord. De trek van deze vogel is overdag thans zeer gering. Bij de officiële opening van het Roxy- theater gisteravond waren alle stoelen be zet en dat houdt in, dat er een flink be drag kan worden afgedragen aan de „Stille Armen", voor wie de recette van deze avond beschikbaar was gesteld. Via het projectiescherm dankte de di rectie van dit nieuwe theater in de Kleine Houtstraat allen, die tot de schitterende verbouwing ervan hebben bijgedragen. Men heeft liet Roxy-theater niet vergeten: de hall stond vol manden met bloemen. Op deze openingsavond was onder an dere aanwezig mevrouw H. Canis, die het vroegere theater achtentwintig jaar geëx ploiteerd heeft en gedwongen was wegens ziekte het werk neer te leggen. Als hoofdfilm werd vertoond: „De boe kaniers der zeven zeeën". In deze kleuren film, die speelt in het begin der achttiende eeuw, heeft een berucht zeerover er zijn zinnen op gezet, een spitsboef, die als tyran heerst over een onneembaar eiland, van het leven te beroven. Dit dan als wraak- maatregel tegenover de smaad die deze hem in vroeger tiiden had aangedaan. Po gingen, om het eiland in te nemen, mir- lükken steeds, zodat de zeerover ten einde raad besluit, een spion naar het eiland te sturen, die een grootscheepse aanval moet voorbei-eiden. Deze aanval gaat gepaard met een opstand van de negerslaven, die oo het eiland een gruwelijk bestaan lei den. Natuurlijk ontbreekt ook in deze film met in de hoofdrollen John Payne en Ar- lène Dahl het traditionele schiet- en steek spel niet Tijdens een waanzinnige strijd op het eiland sneuvelen de robuste kerèls weer bii bosjes, 't Pleit evenwel voor deze film, dat het zo begeerde „haooy ending" achterwege blijft. De drama+i.sche ontkno ping in de laatste meters film zullen wij de bezoeker echter niet onthullen. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de katholieke vereniging tot bevordering van de volksgezondheid en ter bestrijding van volksziekten „Herwonnen Levenskracht" zal op Zondag 25 October des middags van half drie tot half vier een receptie plaats hebben in het gebouw Sint Bavo. Des morgens om kwart over negen wordt in de St. Jozefkerk door de Hoog eerwaarde heer J. J. Kuilman, Deken van Haarlem een Plechtige Hoogmis opgedra gen. In de leeftijd van 52 jaar is gisteren in een Haags ziekenhuis overleden prof. dr. A de Bondt, die sedert 1950 hoogleraar was aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde kerken te Kampen, waar hij Hebreeuws, alsmede canoniek, tekstcritiek en exegese van het Oude Testament do ceerde. Prof. A. de Bondt werd op 8 Juli 1901 te Zwijndrecht geboren. Na zijn theologische studie aan de Vrije Universiteit te Amster dam werd hij als predikant op 17 Maart 1929 in zijn eerste gemeente Pijnacker- Nootdorp bevestigd. Op 7 Juli 1931 deed hij intrede in Leiden, welke standplaats hij in 1934 wisselde met 's Gravenhage-West, waar hij op 18 October van dat jaar werd bevestigd. De Haagse synode van de Gereformeerde Kerken benoemde hem op 1 Maart 1950 tot hoogleraar te Kampen. Prof. De Bondt heeft verscheidene boe ken geschreven. Hij was voorts medewer ker aan enige kerkelijke periodieken. Van zijn boeken verwierf „De Satan" grote be kendheid. Met ds. J. Weggemans heeft hij het driedelige boekwerk „Het Verbond" geschreven. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: F. Hermsen en C. Th. van der Vlugt; P. J. Leuven en A. M. Hil- horst; J. H. Spoelstra en A. C. M. Duiven. GETROUWD: L. J. J. M. A. van Wsessem en G. J. van Greuningen; W. de Visser en M. A. Spaargaren; P. A. van der Beeke en C. C. Th. C. Groot. GEBOREN: Willibrordus Maria, z. van Th. Meijer en E. Westerhoven; Arnaud Herman, z. van H. Hissink en A. L. Sterneberg; Maria Josepha, d. van L. M. A. Roozen en M. E. Zeeman. OVERLEDEN: J. C. F. Coers—Junier, 83 j.; W. N. Engelenberg, 84 j.; A. Keizer, 21 j.; J. A. Boesaard, 34 j.; Wed. M. G. Klomp- Gras, 80 j.; Z. J. H. Jonker, 82 j. Op de hoek Elswoutslaan-Duinvlietspad te Overveen is Donderdagmorgen de vijf enveertig-jarige Haarlemmer F. H. J„ die met een bromfiets uit laatstgenoemd pad kwam en de Elswoutslaan wilde oprijden, waardoor hij de weg moest oversteken, in de bocht geslipt, op het ogenblik, dat een auto naderde H:j botste tegen de auto, liep een hersenschudding en een schouderfrac tuur op en is ter verpleging in het Marine hospitaal opgenomen. Vanmorgen verna men wij dat zijn toestand gunstig te noe men is. DE HEER VAN BLOKLAND 40 JAAR BIJ DE FIRMA KREMER Gisteren was het veertig jaar geleden, dat de heer A. J. J. van Blokland als jong ste bediende in dienst trad bij de firma Kremer. groothandel in koffie en thee. De jubilaris, die nu sinds jaren magazijn chef is, werd toegesproken door de direc teur van de N.V., de heer W. van Zij ver den, die hem namens de directie een ge schenk in enveloppe aanbood. Ook de oud directeur, de heer G. B. van Wengen, die de loopbaan van de jubilaris van nabij heeft meegemaakt, sprak enkele woorden. Tot slot overhandigde de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer J. Appel man, hem een armbandhorloge. Stad Zaterdagmiddag 17 October voor het eerst en vervolgers elke Zaterdagmiddag zullen vele Haarlemse schakers de sociëteit weer kunnen bezoeken in de bovenzaal van restau rant Munniks, Grote Markt 10 in Haarlem. Het is te hopen, dat het bezoek groter dan voorheen zal zijn, anders zal opheffing van deze door de trouwe bezoekers zo gewaar deerde schaakgelegenheid, overwogen moe ten worden. Op de jaarvergadering besloot de Kring voorts de wedstrijden om de De Tello-beker niet langer te organiseren. Men moest hier toe wel overgaan, want juist in de A-afde ling was de animo voor deze wedstrijden zeer klein geworden. Mocht in de B-afde ling de belangstelling groter blijken, dan bestaat de mogelijkheid dat de clubs in deze afdeling elkaar ook volgend jaar weer zul len bekampen. De fraaie wissëlbeker, die in dertijd door de schaakclub „Heemstede" aan de Kring was geschonken voor deze wed strijden, zal aan deze vereniging weer ter beschikking worden gesteld. Op de op 15 October in Rotterdam in de zalen van het Feijenoord-stadion gehouden nationale sabelkampinenschapnen van de Nederlandse Politie Sport Bnnd wisten de heren Endlich, Holtslag en Wieldraaijer uit Haarlem zich in de le afdeling in de finale te klassificeren. Het eindresultaat werd dat Holtslag met 4 gewonnen partijen op de le plaats beslag legde; K. Wieldraaijer kwam op de 2e plaats met 3 gewonnen partijen en 13 ontvangen treffers en G. J. Endlich op de 3e plaats, eveneens met drie gewonnen partijen, doch 16 ontvangen treffers. Door dit resultaat promoveren deze schermers naar de hoofdafdeling van de N.P.S.B. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn vandaag per vliegtuig te Parijs aange komen voor een kort verblijf in Frankrijk als gasten van president Aurioi. Aletta, 14 100 m. N.NW. Poeloe Tenggol. Ampenan, 14 320 m. Z.ZO. Calcutta. A'msteipark, 14 700 m. W.t.Z. Seiily's. Amstelstad, 14 120 m. zo. Kreta. Arendskerk, 14 400 m. W.NW. Mir.ikoy. Arnedijk, pass. 14 Start Po Pit n. New York. Amstelpark, 15 460 m. W. ten Z. Sciüy s. Amstelvaart, 14 580 m. N.NW. St. PaulSrock. Ariadne. 15 60 jn. O. Kp. Passeró. Agamemnon, 15 v. Amsterdam n. West Indië. Agatha, 17 Tj. Priok verwacht. Aldegonda, 15 v. Bangkok n. Pladju. Almdiik, 14 v. Galveston n. Rotterdam. Alwaki, 15 v. Victoria te New York. Amstelstroom. 15 v. Amsterdam n. River Plate. Ar.dijk, 16 te Antwerpen. Annenkerk, 16 te Genua verwacht. Armilla, 15 v. Pladju n. Singapore. AUbireo, 16 v. Bahia te Victoria verwacht. Alderainin, 15 v. Bahrein n. Bombay. AJkaid, is v. San Francisco 18 te Paranagua verwacht. Arendsdljk, 15 v. Bahia n. New York. Alioth. 15 v. Santos n. Rio de Janro. Alphard, 15 te Rio Grande. Amstelveen, 13 te Baltimore. Argos, pas. 16 Lissabon n. Amsterdam. Amor, 16 v. Patras te Amsterdam. Bacchus, 15 te Paramaribo. Barendrecht, 15 310 m. ZW. Bermuda. Boissevain, 14 220 m. O.NO. Durban. Baarn, 14 dwars Eddystone n. Londen. Bagan, 14 v. Meulaboh op rede Susoh. Bali, 14 140 m. W.ZW. Ras Fartak. Banka, 15 v. Singapore te La Buan. Borneo, pass. 15 Tj. Priok 17 Makassar verw. Boskoop, 15 v. Hamburg te Antwerpen. Bonaire, 15 140 m. Z. Fayal n. Plymouth. Boschfontein, 12 v. Dar es Salaam te Lindi. Caltex Leiden, pass. 14 Casquets. Celebes, 14 t.h.v. Brothers n. Belawan. Castor, 14 v. San Juan n. Ciudad Trujillo. Ceronia, 14 200 m. W. Barbados. Caltex Delft, pas. 15 Lissabon n. Rotterdam. Caltex Nederland, pass. 15 Oran n. Sidon. Caltex Pernis pass. 15 Gibraltar n. R'dam. Caltex Utrecht, pass. 15 Gibraltar n. Sidon. Bent u de teleurstelling over de uitgebleven ster renregen van vorige week Vrijdag al te bo ven? Troost u: er zijn gelukkig nog meer zwer men meteorieten dan de Draconiden, die ons die avond zo lelijk in de steek hebben gelaten. Tot de vaste bezoekers in de maand October be horen ook de Orioniden, de verzameling vallende sterren die Maandag avond (19 October) wordt verwacht en die uit de richting van de ster Betelgeuze in het sterrenbeeld Orion komt (dat 's avonds laat aan de Zuidoostelijke hemel staat) Het zal beslist geen ster renregen worden zoals die van October 1923; daar staat tegenover dat de bescheiden Orioniden de nakomelingen zijn van een beroemde moe der: de komeet van Hal ley. Deze „staartster" vertoont zich om de 75. jaar in de buurt van onze aarde en ouderen zullen zich zeker nog de paniek herinneren die in 1910 ontstond toen iverd aangekondigd dat de aarde door de staart van de komeet zou gaan. Er gebeurde echter even min iets bijzonders als er nu aanstaande Maan dag iets bijzonders zal gaan gebeuren. Wij zul len die avond bij heldere hemel slechts sporadisch een meteoor zien ver schijnen, op zijn hoogst enkele tientallen per uur. Dit althans is de of ficiële verwachting. Nu is zo'n zwerm meteorie ten, die in een vaak millioenen kilometers lange karavaan in het spoor van de „moeder"- komeet door het heelal trekt, niet overal even dicht bevolkt. Hier en daar treden plotseling verdikkingen op en pas seert de aarde dit spoor juist ter hoogte van zo'n verdikking dan zien wij opeens opvallend meer meteoren dan anders. Er is veel studie nodig voordat men zich aan een voorspelling mag wagen, maar gerouti neerde meteoorwaarne mers durven zo'n voor spelling niettemin nu en dan te uiten. Zo wordt bijvoorbeeld verwacht dat de Orioniden in 1954 in groten getale zullen verschijnen. Dat moet dan wijzen op een ver dikking in de zwerm, want indertijd heeft een astronoom de ge middelde dichtheid daar van eens berekend en die is zeer gering. De gemiddelde onderlinge afstand der Orioniden bedraagt maar liefst 3420 kilometer. Dat moet u niet ontmoedigen, Maan dagavond: ten eerste is dit een gemiddeld cijfer en ten tweede leggen de tot de Orioniden-zwerm behorende meteorieten die afstand bijzonder snel af: deze zandkorrel tjes stormen onze damp kring binnen met een snelheid van zeventig ki lometer perseconde. G. v. W. Cleodora, 15 v. Rio de Janeiro n. Rio Grande. Cottica, 17 te Barbados verwacht. Duivendijk, 14 v. Frisco n. Victoria. Delfland, 14 v. Bahia n. Las Palmas. Dalerdijk, 14 100 m. ZO. Kp. St: Lucas. Delfshaven, 14 160 m. N. ten O. St. Vincent. Duivendrecht, 15 290 m. O. Bermuda. Dido, 15 in Engelse Kanaal n. Amsterdam. Esso Amsterdam, 19 24 u. Hoek v. Holland verw. Eemland, 14 v. Amsterdam n. Zuld-Amerika Enggano, 15 v. Genua n. Antwerpen. Eos, 15 v. Algiers n. Oran. Etrema, 15 v. Pladju n. Tj. Priok. Ena, 16 v. Suez te Alexandrië. Esso Rotterdam, 13 te Houston. Friesland (SSM), 14 v. Odiense n. d. Tyne. Felipes, 14 v. Pladju n. Soerabaja. Friesland (KRL), 15 v. Boston n. New York. Gouwe, 13 te Hamburg verwacht. Ganymedes, 14 500 m. NO. Barbados. Gaasierkerk, 14 270 m. Wadelaide. Gadila, pas. 14 Torrestraat n. Sydney. Garoet, 14 750 m. W. Flores. Groote Kerk, 15 v. Mombasa n. Aden. Gordias, 15 v. Megara n. Gibraltar. Hector, 14 te Piraeus. Hathor, pass. 15 Gibraltar n. Tunis. Helena, 15 v. La Guaira te Guanta. Hermes, 14 v. Trinidad te Grenada. Hestia, 14 v. Baltimore n. New York. Hilversum, pass. 15 Finisterre n. Port Said. Hoogkerk, 15 v. Port Said n. Genua. Hersilia, 16 v. Caibarien n. Antwerpen. Ivoorkust, 16 te Dakar verwacht. Ittersum, 14 te Avonmouth. Indrapoera, 15 200 m. NW. Perim n. Aden. Jagersfontein, 14 260 m. St. Helena. Japara IKPM), 14 v. Belawan n. Palembang. Japara (KRL), 15 v. Port Said te Genua. Joh. v. Oldenbamevelt, 15 v. Aden n. Fremantle Jupiter, pass. 16 Kp. St. Vincent n. R'dam. Karaton. 14 v. Palembangriv. n. Tj. Priok. Kr dos, 16 Cport Said verwacht. Kota Agoeng, 15 v. Soerabaja n. Semarang Kota Inten, 15 v. Belawan n. Colombo. Kertosono, 16 v. San Francisco te Los Angeles verwacht. Karïmata, 17 Colombo verwacht. Loosd recht, 15 te Port Soedan. Limburg, 10 v. Los Angeles n. Panamakan. Leersum, pass. 14 Casquets n. Houston. Laagkerk, 15 250 m. ZW. Karachi. Larenberg, 15 Gibraltar gepass. n. Savona. Lombok, 15 te Colombo. LoDpersum, 15 te Mantanzas. Lutterkerk. 15 v. Perz. Golf te Rotterdam. Leopo'.dskerk, 16 in Suezkan n. Suez. Liwdekerk,16 v. Ummsaid n. Bahrein. Loenerkerk, 13 te Madras. Malea, 14 120 m. Z. Lombok. Markelo, 14 dwars Sandhammern n. Hamina. Marpessa, 14 ten W. Luzon n. Niigata. Minjak, 14 v. Balikpapan n. Ambon. Malvina. 14 200 m. W. ten Z. Ouessant. Marpessa. 15 80 m. N. ten W. Luzon. Marisa, 15 v. Singapore te Miri. Mapia, 15 v. Mormugao n. Calcutta. Meiifkerk, 16 v. Hongkong te Manilla. Mirre, 15 v. Pulu Bukom n. Miri. Modjokerto, 15 v. Djibouti n. Djeddah. Ma.coma16 v. Port Pirie n. Curagao. Nigerstroom, pas. 15 Finisterre n. Amsterdam. Oranjefontein, 15 v. Hamburg n. Antwerpen. Orion, 15 te Amsterdam. Ovula, 15 te Aruba. Oberon. 14 v. St. Marc n. Philadelphia. Oranjestad. 15 150 m. NO. Madeira n. Dover. Orestes. 15 v. St. Martha n. Cristobal. Prins Maurits, 14 720 m. W. Vaientia. Prins Willem V, 14 v. Hamburg n. R'dam. Prins Alexander. 14 80 m. NO. Belle Isle. Pvgmalion, 14 120 m. W.NW. Jamaica. Papendrecht, pass. 15 Gibraltar n. Augusta. Poelau Laut. 15 v. Balikpapan n. Semarang. Peperkust, 18 Dakar verwacht. Prins Joh. W. Friso, 15 dwars Anti Costi naar Emden. Prins Philips Willem, 16 te Chicago verw. Prins Willem III, 15 te Antwerpen. Prins Willem v. Oranje 16 te Antwerpen. Prins Fred Willem, 13 v. Montreal te Toronto. Rempang, 14 v. Belawan 15 te Singapore. Riouw, 13 te Tj. Priok. Ridderkerk, 15 te Genua. Reael, 14 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Reyniersz, 14 v. Makassar n. Soerabaja. Rafaela, 15 v. Tjilatjap n. Pladju. Rijndam, 15 150 m. W. Lands End n. Southampton Sabang, 15 v. Sampit te Singapore. Saroena, 14 160 m. O.ZO. Biliton. Sohiedijk, 14 v. Semarang 15 te Soerabaja. Siberoet, 15 te Soerabaja. Singkep, 14 145 m. NO. Finisterre. Rirrah, pass. 14 ten N. Soerabaja. Sliedrecht, 14 300 m. W. Kaapstad. Een tweemotorige „Convair" van de Belgiscne j^ucnivaartmij. „Sabena" is Woens dagmiddag neergestort in de omgeving van het vliegveld „Rhein-Main" bij Frankfurt. Foto: Het wrak van het vliegtuig. Sloterdijk, 14 te New Orleans. Sommelsdijk, 14 170 m. W.ZW. Kreta. Stad Alkmaar, 14 320 m. W. Scllly's. Stad Dordrecht, 14 dwars Algiers. Stanvac Talang Akar, 14 v. Sungeigerong naar Port Swettenham. Swartenhondt, 14 rede Menado. Salawati, 15 v. Koewait n. Basrah. Sarpedon, 15 v. Maracaibo te Houston. Scherpendrecht, 14 v. Rio Grande n. Paranagua. Salatiga, 15 v. Victoria te Manilla. Sarangan, 15 v. Tuticorin te Colombo. Straat Soenda, 15 v. Hongkong n. Manilla. Saidja, 15 te Pladju. Sumatra, 15 v. Marseille n. Barcelona. Stad Amsterdam, 15 v. Montreal n. Emden. Stad Schiedam, 15 v. Vlaardingen n. Palermo. Sohie, 15 v. Marsln n. Mutzuma. Straat Banka, 14 te Durban. Trajanus, 15 v. Antwerpen te Amsterdam. Trompenberg, 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Tabinta, pas. 14' Massawa n. Belawan. Tankhaven I, 14 v. Singapore n. Belawan. Tankhaven II. 14 1190 m. Z. Combodia. Ternate, 14 nog te Donggala. Tjiwangi, 14 60 m. NO. Bali. Taria, 14 280 m. W. ten Z. Barbados. Tomori, pass. 15 Finisterre n. Genua. Tiba, 16 v. Buenos Aires te Montevideo verw. Tamo, 16 Rotterdam verwacht. Tero, pass. 15 Finisterre n. Rotterdam. Tjitjalengka, 14 te Kobe. Themisto, 15 v. Belfast n. Glasgow. Titus, 16 te Rotterdam n. Middeil. Zee. Van Outshoorn, 14 v. Ampenan n. Soerabaja. Van Riebeeck, 15 v. Makassar te Ambon. Veenidam, 15 v. New York n. Rotterdam. Waal, 14 v. Beyrouth n. Izmir. Wonogiri, 15 v. Krimpen a. d. IJsel te R'dam. Waikelo, 14 60 m. NW. Madoera. Wieldrecht, 14 90 m. Z. Cyprus. Woensdreeht, 14 390 m. ZO. Esperance. Willemstad, 16 te La Guaira verwacht. Waterman, 15 v. Cristobal n. Willemstad. Waterland, te Montevideo. Winterswijk, 16 te Londen. IJsel, 16 te Palermo. Zuiderkruis, 14 v. Halifax te Amsterdam. Zeeland (SSM), 14 v. Dlyth te Hamburg. Zonnewijk, 14 320 m. Z. Dakar. Zijpenberg, 14 220 m. NW. Finisterre. KLEINE VAART Actinia, 14 v. Bremen te Londen. Audacia, 15 Faroer eil. verw. Annie, 14 v. IJmuiden n. Londen. Arctic, 14 v. Londen n. Rotterdam. Algarve, 16 te Garston verw. Alpha, pass. 14 Vlissingen, Arak, pas. 15 Vlissingen n. Duinkerken. Arnoudspolderpass. 15 Vlissingen n. Oporto. Bernard, pass. 15 Vlissingen n. Antw. Beekbergen, 14 v. Kopenhagen te Hango. Berrusse, 16 v. Newcastle te Leixoes verwacht. Binnenhaven, 14 v. Rouaan te Casablanca. H5ile' 14 v- Rotterdam te Londen. Bill, vertr. 17 v. Eebjerg n. Port Talbot. ^Ve+rtV4 Y.' "muiden n- Halmstad. Bab-T, 14 te Zaandam. Caland, 14 v. Dordrecht te Antwerpen. Carpo, lo v. Amsterdam te Rotterdam. rif/SLCon?paeih 14 v. La Roebelle te Bayonne. Coolsingel, vertr. 16 v. Mesane n. Huil. Deni, 14 v. Frederiksund n. Preston. DUigentia, la y. Port Jerome te Gonfreville. nnUpraSef-' v V' ^orTiaron n- Londonderry. Doi.ard, la Kopenhagen verwacht. Diana, pass. 15 Vlissingen n. Brussel. Erkaün pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Ellewoutsdijk, 14 v. Goole n. Rotterdam. Erebus, 16 v. Antwerpen te Lissabon verw. Evertsen, 14 v. Stettin n. Helsinki. Frans, 14 op de Tyne. Fedala, 14 v. Stavanger n. Riga. Gerry, 15 nog te Passages. Harold, pass. 14 Vlissingen n. Frederikstad Hondsrug, 14 v. Skagen n. Rotterdam. Bartel, 16 v. Antw. te Dublin verw. Holland, pass. 15 Vlissingen n. Hamburg. Haskeriand, 14 v. Kingslynn n. Rotterdam. Hennca b, 14 v. Otterbacken n. A'dam. Import, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Import, lo v. Rotterdam n. Antw. Ilias, 14 v. Calamata n. Tunis. Ida Pieter, 15 v. Harstad n. Mesane. Ingeborg, 14 v. Kalmar n. Rotterdam. Jan Kreumer, 15 v. Rotterdam te Nystad verw. Jutland, 16 v. Barry te Rotterdam verw. Jo, 15 v. St. Mer te Colchester. Jokurma, 14 v. Speshult te Londen. Jorma, 14 nog te Great Yarmouth. Josien, 14 te Kramfors. Joost, 14 v. Ornskoldsvik n. Pitea. Kunlabori, pass. 15 Vlissingen n. Frederiksvaerk Keyser, 14 v. Port Ishead n. Swansea. Kenitra, 14 v. Port Lyautey n. Nantes, Kwiek, 15 v. Vlissincen n. Amsterdam. Larix, 14 v. Rotterdam n. Kralskrona. Leuvehaven, 15 v. Frederica n. Kopenhagen. Leendert b, 16 v. Rotterdam te Stockholm verw. Laera, 14 v. Aalborg tePasajes. Lydia, 14 v. Gothenburg te" Otterbacken Lucerne, pass. 15 Vlissingen n. Oslo. Missouri, pass. 15 Vlissingen n. Sandarne. MarceUa, 15 v. Grangemouth n. Kingslynn. Menkar, 14 v. Casablanca n. Safi. Merak, 14 v. Casablanca te Bordeaux. Merwehaven, 15 v. Rouaan te Duinkerken. Midsland, 15 v. Dover n. Rotterdam. Mirach, 14 v. Safi te Rouaan. Mirzam, 14 v. Mogador te Safi. Mypem, 14 v. Malmö n. Stockholm. Mypuck, 14 v.- Malo n. Rostock. v' G°thenburg n. Rouaan. Matthew, 14 v. Jersey n. Thameshaven. Maasym, 14 v. Bremen n. Port Talbot. Midas, lo te Kopenhagen n. Aarhus. Merwehaven, 14 v. Rouaan n. Duinkerken. Muphrid, 14 25 m. N.NW. Finisterre. Momca, 15 v. Biningham te Immingham. Noordstad, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Noord, 15 v. Rotterdam n. Billingham. Noorderlicht, 15 v. R'dam te Kalmar verw. Nieuwehaven, 15 v. Gothenburg n. Uddevalia. Nieuwland, 14 v. Grangemouth n. Rotterdam. Nottingham, 14 v. Rotterdam op de Tyne. Nero, 15 te Rotterdam. Palm a15 v. Vlaardingen. n. Drogheda. Peter Swenden. 14 in het Kanaal n. Temeuzen Pavo, 14_ v. Kristinehamn n. Zaandam. Plato, 15 te Rotterdam n. Bordeaux. Robert, 14 v. rede te haven Vlissingen. Sian. 14 v. Rostock te Karlstad. Soemba, 15 v. Ipswieh te Antwerpen verw. Spora, 14 te Manchester. Spurt, 15 v. Bayonne ti. Garston. Strijpe, 14 v. Duinkerken n. Avonmouth. Triton, 15 v. Vlissingen n. Leith. Timor, 15 Brunsbüttel verwacht. Taormina, verm. 15 v. Poole n. Fremington. Theano, 15 v. Belfast n. Drogheda. Theodora, 14 v. Rotterdam te Guernsey. Trompenburgh, 14 v. Bordeaux n. R'dam. Toos, 14 v. Hamburg n. Ipswieh. Uranus, pass. 15 Vlissingen n. Antw. Vesta, pass. 15 Vlissingen n. Huil. Vitesse, pass. 15 Vlissingen n. Engeland. VivOj 14 v. Vlissingen n. Middlesbro. Veenenburgh, 14 v. Kingslynn n. R'dam. Vrede, 15 v. Rotterdam te Antwerpen. Wilpo, 14 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Westerdok, 14 te Bremen. Westpolder, 15 v. Rochester te Rouaan. verw. Walenburgh, 15 v. Norresundet te Antwerpen. Westerschelde, 14 v. Lissabon n. Rotterdam. Westlaan, 14 v. Hamburg ti. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 15