Regering komt tegemoet aan wensen van Tweede Kamer KOXV „RITSA" Engeland wenst voor Churchill ook de Nobelprijs voor de vrede vanKimmenaede PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws Regeling Watersnoodschade Vrijwel alle amende menten ingetrokken STOFZUIGERS De radio geeft Zaterdag Jk houd het bij 'n'HOX¥?... Ja (fïcutfy J „Nederland vliegt voor het verlamde kind" ¥locU ló Itet zo VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 STOFZUIGERHUIS Kerkelijk Nieuws Fabriek van benzine pompen in Leiden c" met reden f Geschiedschrijver van formaat Koningin Juliana woonde met Prinses Wilhelmina „De Messias" bij Wanneer landt de „dr. ir. Damme" op Schiphol? GESTOLEN DE KLOMPEN CENTRALE L. China in de dertiende eeuw (Van onze parlementaire redacteur) Nadat vijftien sprekers het hunne in het midden hadden gebracht over het ontwerp op de watersnoodschade allen vertegen woordigers van het gehele Nederlandse volk, al diende mr. Van der Feltz (C.H..) zich meer in het bijzonder als vertegen woordiger van de Zeeuwen aan kwa men Donderdagmiddag de ministers aan het woord. De minister van Financiën, de heer Van de Kieft, sloot zich aan bij de warme gevoelens van sympathie voor de slachtoffers van de watersnoodramp, door de sprekers tot uiting gebracht en bij de bewondering voor allen die hulp hadden geboden, zowel hier te lande als in het buitenland. Ook voor het intens medeleven van de geheie wereld, de aan de dag geleg de solidariteit en voor de hulp van het Rode Kruis sprak de minister woorden van warme dank. De rechtsgrond voor het wetsontwerp is niet gebaseerd op schuldbewustzijn van de overheid, opvatting van de heer Reu ter (C.P.N.) en in zekere zin ook die van de heer Welter (K.N.P.) worden door de regering als ongegrond verworpen, zei de bewindsman, die constateerde, dat er op het gebied van de huisraadsehade, waar voor het Nationale Rampen Fonds op komt, geen klachten bestaan. Ten aanzien van de niet-materiële schade is er even eens volstrekte overeenstemming tussen Kamer en regering, te weten, dat hier voor vergoedingen in talrijke vormen beter het Rampenfonds dan de overheid kan zorgen. Maar de regering zal een subsidie geven wanneer blijkt, dat het fonds daarvoor niet over voldoende middelen beschikt. De wijze van uitvoering der wet ligt de minister zeer na aan het hart. Met de heer Van den Heuvel (A.R.) was hij het eens, dat de ambtenaren van de rampschade- bureaux hun werk uitstekend verrichten. Natuurlijk worden er fouten gemaakt, maai- het is onjuist te beweren dat er bij de uitvoering van de Wet op de Materiële Oorlogsschade zo veel verkeerds gebeurt en dat het nu bij de regeling van de wa tersnoodschade wel van hetzelfde laken een pak zal zijn. Noch bij het Rampenfonds, noch bij Maatschappelijk Werk of bij het ministerie van Financiën zijn er klachten binnen gekomen. Op 18 Mei j.l. is de wet ingediend en de getroffenen kunnen dus sindsdien ongeveer wel weten waar zij aan toe zijn. Tot dus verre heeft het Rampenfonds 26 millioen gulden niet-materiële schade vergoed. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. Witte, die hierna aan het woord kwam zei, dat in het rampgebied de woningtoestanden in het algemeen vrij slecht waren. Het percentage eigen wo ningen was groot. Gezien deze factoren is vergoeding van" 80 percent van de her bouwwaarde aan de gunstige kant. Minister Mansholt herinnerde er daarna aan, dat de overheid bereid is om in aanzienlijke mate bij te dragen aan her stel van verwoeste grond. Als er dan nog ADVERTENTIE Ook in termijnen zonder vooruitbet. Gr. Houtstr. 132, Haarlem Tel. 16693 Ook voor reparatie en onderdelen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Pla ten. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest en solist. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmede- delingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Parijse liedjes. 13.50 Platen. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Metropole orkest. 16.20 Platen. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Sport. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Hammondorgel. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Wes terse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Van het Binnenhof. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Pla ten. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Wedstrijd in sterke ver halen. 22.30 Wij luiden de Zondag in 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws.. 7.10 Platen. 7.15 Gymhastiek. 7.33 Platen. 8.00'Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Pla ten. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.30 Cello en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Politiekanel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.25 Koorzang. 14.45 Amateurspro gramma. 15.15 Eerst denken, dan doen, cau serie. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Voordracht. 16.15 Kamerorkest. 17.00 Platen. 17.30 Bui tengewoon looncongres. 13.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Orgel. 18.35 Swingmuziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 De heidense wereld, waarin het Christendom ontstond, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Onder de pan nen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen, BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Orkest-concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Causerie. 13.25 Platen. 14.00 Balletmuziek. 15.00 Platen. 16.30 Accordeonduo. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Accordeonduo. 17.30 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Cabaret. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogram ma. 23.00 Nieuws, 23.05 Dansmuziek. 23.30— 24.00 Platen. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. Op 224 ea 49 m.). een waardevermindering van meer dan 25 percent blijft, gaat de regering zover, dat de overheid ook nog dat verschil bijpast. De peildatum voor vaststelling van de waarde van de grond is 31 Januari 1953. Het zou verkeerd zijn nu ook nog met aller lei prijsstijgingen nadien rekening te hou den. Voor de boomgaarden is een gemiddeld bedrag van f 12.000.genomen. Een extra vergoeding te geven gedurende de jaren, dat er geen fruitoogst is, zou te ver gaan. Na nog een korte uiteenzetting van de minister van Maatschappelijke Zorg, mr.' VanThiel, werd vrij vroeg in de middag tot schorsing der beraadslagingen overge gaan, teneinde regering en Kamercommis sies alle gelegenheid te geven tot langdurig overleg over de in een reeks amendemen ten belichaamde détailpunten. Daarin slaagde men inderdaad, zodat er 's avonds een nota van Wijziging ter tafel kwam, waarin de regering nog enige belangrijke concessies deed. Concessies De belangrijkste daarvan is wel, dat de herstelgoederen van gebouwd on roerend goed tot f 1000.integraal zullen worden vergoed en daarboven tot een onbeperkt bedrag van 75 per cent. In het oorspronkelijke ontwerp werden percentages van 60 percent tot f 3000.en 75 percent boven f 3000. voorgesteld. Voorts zal voor één pand het percentage worden gewijzigd in 90. Bovendien zal voor de herstelkosten boven f 1000.beroep worden moge lijk gemaakt. Een verdere tegemoetkoming is, dat nu één dienstwoning bij een boerderij geacht zal worden te behoren bij het boerderij com plex. Tenslotte was uit de Kamer aandrang uitgeoefend een recht op huurvergoeding in de wet op te nemen. Minister Witte wilde huurderving vergoeden van 1 Janu ari 1954 af, maar ging tenslotte accoord met de heer V a n V1 i e t, die had voor gesteld de vergoeding te berekenen van de rampdatum af. Door deze toezeggingen waren de be langrijkste meningsverschillen wel uit de weg geruimd en konden de amendementen op twee na worden ingetrokken. Voor van daag rest nog de artikelsgewijze behande ling. Ncd. Herv. kerk Aangenomen naar Amsterdam-C. (vac. W. v. Limburgh) C. Keers te Feijenoord. Bedankt voor Arnemuiden J. C. Ab- bringh te Oosterwolde (Geld.) Beroepen te Hindelopen (toez.) B. H. ter Haar, vic. te Usselo. Aangenomen naar Altforst c.a. (toez.) H. D. Homan vic. te s-Herenhoek-Nieuwdorp; naar Hattem (vac. H. v. Gosliga) J. C. v. Nieukerken te Groningen; naar Rotter dam (als ziekenhuispred.) L. C. Spijker boer te O. en W. Souburg. Benoemd tot legerpred. bij de Ned. mil. missie te Fontainebleau en bij de Shape te Parijs jhr. mr. P. H. W. M. v. d. Meer te Walcheren, legerpred. te 's-Gravenhage. Toegelaten tot de Evangeliebediening de heren C. v. Duin te Noordwijk aan Zee, dr. J. E. Chr. Geissler te Naarden en P. Kloosterman te Schiedam, van wie laatst genoemde zich ook beroepbaar stelt. Geref. gemeenten Beroepen te Elspeet H. Ligtenberg te Rotterdam-W est. Geref. kerken Beroepen te Dedemsvaart A. Schweitzer te Idskenhuizen; te Hemelum A. M. Frans- sen, cand. te Finsterwolde; te Schagen J. A. Wapenaar, cand. te Zwolle. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Arum en te Grotegast Gerkesklooster-Strobos A. G. Versteeg, cand. te Amersfoort te Loenen a. d. Vecht J. v. d. Wielen te Warffum. Examens. Aan de Theol. Hogeschool te Kampen zijn geslaagd voor het prop. examen de heren A. N. Hendriks en J. M. Smelik, beiden te Kampen. Chr. Geref. kerken Tweetal te Amsterdam-W. (vac. Joh. Prins) I. de Bruijne te Hilversum en M. W. Nieuwenhuijzen te s-Gravenhage-C. De Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Chapin, heeft in Lei den een fabriek voor benzinepompen, een dochteronderneming van een Amerikaanse maatschappij, geopend. Deze fabriek legt zich toe op gedeeltelijke productie en ver dere montage van elders in ons land ge produceerde onderdelen. Zij begint met twintig man personeel, die na opleiding de kern van een personeel van ongeveer 80 man zullen vormen. Per maand hoopt men binnenkort 200 tot 300 pompen te kun nen leveren voor de binnenlandse markt en voor export naar landen binnen en bui ten Europa. ADVERTENTIE De kwaliteit van ROXY geeft de doorslag. Wat een geurige tabak! Elke ROXY is een volmaakt genot eri een weldaad voor de keel. Daarom hoor je ook steeds: (Van onze correspondent in Londen) De toekenning van de Nobelprijs voor litteratuur aan Sir Winston Churchill is uiteraard in Engeland met grote voldoe ning ontvangen. Niettemin is hier reeds eerder uitdrukking gegeven aan de hoop, dat dit jaar de Nobelprijs voor de vrede aan Churchill zou worden verleend. Deze prijs wordt, zoals men weetdoor Noor wegen toegewezen. Het besluit van Zwe den om Churchill's litteraire verdiensten te eren, zou een aansporing voor de Noren kunnen zijn om diens vredespogingen in de koude oorlog symbolisch te bekronen. Churchill heeft meer dan eens verklaard dat hij nog maar één doel voor ogen heeft, dat hij beschouwt als de voltooiing van zijn levenswerk, namelijk de verzekering van een werkelijke vrede. Churchill is een buitengewoon veelzijdig man. Al spoedig bleek hij over de ,gave van het woord te beschikken. Zowel als schrijver en spreker beheerst en hanteert hij de Engelse taal, welke over zo'n sterk beeldend vermogen beschikt, als weinigen. Het eenvoudigste politieke pamflet, door Churchill gecorrigeerd, krijgt door zijn toedoen leven en bezieling. Zinnen, ram melend en vol gemeenplaatsen, worden zodra Churchill er aan te pas komt, zoals in verkiezingstijd gedragen door een rhythme van een hogere orde dan het alle daagse. Churchill's welluidende en altijd rake taal maakt hij op meesterlijke wijze tot het voertuig van zijn visie. Hij heeft meer dan vijfentwintig boeken geschreven. Onze generatie kent hem natuurlijk het best uit zijn oorlogsmémoires en zijn boek over schilderen als tijdverdrijf, dat enkele jaren geleden het licht zag. Churchill maakt echter niet alleen gèschiedenis als staatsman, maar hij beschreef haar tevens. Evenals Caesar stelde hij zijn roemruchte oorlogsbelevenissen te boek. Hij deed dat ADVERTENTIE HEDEN GEëTALEERD ZEER CHIQUE TWEEDJAS in de nieuwste dessins, van zuiver wollen kwaliteit van ƒ69.- tot ƒ109.- KAMGAREN COSTUUMS in de nieuwste multi-colours met gegarandeerde vormvastheid van 98.— tot 129 WOLLEN GABARDINE REGENJASSEN zowel raglan als m. ingezette mouw, te dragen met of zonder ceintuur, van 89.50 tot 115— KLEDINGMAGAZIJNEN Gen. Cronjcstraat 86 - Telef. 14401 Spaarnwouderstraat 47—80 - Tel. 21392 In een officiële zitting van de Zweed se Academie in Stockholm is Donderdag het besluit bekend gemaakt de Nobel prijs voor litteratuur voor 1953 aan Sir Winston Churchill toe te kennen. Men hoopt dat de Engelse staatsman-schrij ver op 10 December naar de Zweedse hoofdstad zal kunnen komen om de prijs - een bijna driehonderd gram. we gende gouden médaille en een bedrag van ongeveer 125.000 gulden - uit han den van Koning Gustaaf Adolf in ont vangst te nemen. De Zweedse ambassadeur te Londen, Gunnar Hagglof, begaf zich Woensdag middag naar de ambtswoning van de Britse premier om hem van het nieuws p1.typ7y1is.te stelle^. "In de bekendmaking van 'de Zibeedse Academie wordt ge zegd, dat de prijs aan Sir Winston is toe gekend wegens „zijn meesterlijke histo rische en biografische verteltrant en zijn talentvolle welsprekendheid, waar mee hij zich een verdediger van hoge menselijke waarden heeft getoond". ook na de eerste wereldoorlog en lang daarvoor. Als jonge huzaar nam hij aan het eind van de vorige eeuw aan talrijke campagnes deel, culminerend in de Boe renoorlog, toen hij als correspondent van een der grote Londense bladen optrad, ge vangen genomen werd, ontsnapte en de primeur daarvan doorgaf aan zijn krant, zichzelf de publiciteit bezorgend, die hij als politicus in de dop zo brood nodig had. Zijn ervaringen gedurende de Boeren oorlog vonden hun weerslag in een werk, getiteld „Van Londen naar Ladysmith via Pretoria". Twee militaire expedities gaven hem daarvóór reeds materiaal tot twee boeken, die de herovering van de Soedan behandelen. Hiermee vestigde hij zijn re putatie als militair geschiedschrijver. Ver der publiceerde hij een vermaard gewor den biografie van zijn vader: „Het leven van Lord Randolph Churchill". Van 1929 tot 1932 was Churchill rector- magnificus van de universiteit van Edin burgh, in Engeland een erefunctie. In deze jaren legde hij de grondslag voor zijn meesterwerk „Marlborough", de geschie denis van zijn grote voorvader. Vier delen wijdde hij voorts aan de eerste wereld oorlog, waarin hij zich uitsprak tegen de kostbare en volgens hem onnodige geal lieerde offensieven van 1915, 1916 en 1917 en waarin hij zijn stelling verdedigde, dat de vorming van een tweede front in het Zuid-Oosten redding had kunnen brengen. Churchill, die een officiersopleiding ge noot in Sandhurst, heeft veel te danken aan zelfstudie. Als officier in India en el ders had hij lange middagen vrij, waarin hij studeerde. Hij modelleerde zijn taal vooral naar het voorbeeld van de Engelse historicus Gibbon. Koningin Juliana en Prinses Wilhel mina hebben gisteravond in de Grote Kerk te Naarden de uitvoering bijgewoond van „De Messias" van Handel door de Neder landse Handelvereniging. Solistisce mede werking werd verleend door Jo Vincent (sopraan), Aafie Heynis (alt), Leo Lars- sen (tenor) en David Hollestelle (bas). Het geheel stond onder leiding vaar Jack P. Loorij In de consistoriekamer van de kerk heeft de Koningin dirigent en solisten aan zich laten voorstellen. Hare Majesteit ge tuigde bij het onderhoud van haar grote waardering voor de uitvoering. Na afloop werd de zangeres Jo .Vincent in een bijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis te Naarden hartelijk gehul digd ter gelegenheid van haar afscheid van het concertleven. De voorzitter van de Nederlandse Handel-vereniging bood haar het erelidmaatschap aan, alsmede een complete opname op langspeelplaten van de Psalmen 62 en 68 van Handel door de American Concert Hall Society, waarin zij de solistische partij vervult. Namens enige oud-leden van de Koninklijke Oratorium vereniging werden bloemen aangeboden. Woensdagmiddag zal de K.L.M. Lift- master „Dr. ir. Damme" uit Christchurch op Schiphol terugkeren. Het toestel wordt omstreeks drie uur verwacht. De Nederlandse Stichting voor het ge brekkige kind, de „Mytylstichting", heeft aan de terugkeer van de winnaars in de handicapafdeling van de Christchurch Race een prijsvraag verbonden, als sluit stuk van de actie „Nederland vliegt voor het verlamde kind". Men kan er aan meedoen door op een briefkaart het veronderstelde tijdstip van de landing op Schiphol te vermelden, bij voorbeeld 15.39.30 uur. Winnaar wordt degene die het dichtst de tijd benadert die door gezagvoerder Kooper in zijn logboek wordt vermeld. De briefkaarten moeten geadresseerd worden: „Nederland vliegt voor het ver lamde kind", Postbus 968, Amsterdam. Boven het verschuldigde porto dient men ten minste f 0.25 of ten hoogste f 1 aan postzegels bij te plakken. Dit geld komt ten goede aan de talloze slachtoffertjes van kinderverlamming en dergelijke ziek ten, die op revalidatie wachten. De brief kaarten moeten uiterlijk Dinsdag 20 Octo ber door de posterijen afgestempeld zijn. Op 29 October zal een notaris de prijzen, onder meer een rotan bankstel en een stofzuiger, toekennen. Pauselijk protest. In een boodschap aan de bisschoppen en de geestelijkheid in de missie, aan de vooravond van aan staande Missiezondag, uit Paus Pius XII een krachtig protest tegen de behande ling, welke men de Poolse kardinaal en primaat Wyszynski ten deel heeft doen vallen. Niet alleen in het Verre Oosten, aldus de boodschap,maar ook in Europa, in de landen met christelijk verleden, worden geestelijkheid en gelovigen on derworpen aan wrede beproevingen. Beslissende phase. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zee land, heeft in antwoord op een schrif telijke vraag van een Belgisch parle mentslid medegedeeld dat „het vraag stuk ener samenwerking tussen de EDG en Groot-Brittannië de beslissende phase nadert". Hij voegde hieraan toe* „met het oog op het vertrouwelijke karakter der besprekingen is het on wenselijk thans meer mede te delen". Lof voor Holland. Senator John Butler, terug van een studiereis van een maand langs buitenlandse scheepswerven, heeft aan verslaggevers verklaard, dat hij de bouwkosten voor schepen het laagst in Nederland en het hoogst in Italië heeft bevonden. Butler, die voorzitter is van de speciale subcommissie voor scheeps- bouwsubsidies van de Senaat, zei dat hij de mooiste scheepsbouwwerkplaat- sen in Rotterdam gezien heeft. Op de vraag van een vei-slaggever waarom de kosten in Nederland het laagst zijn, antwoordde Butler, dat dit waarschijn lijk een kwestie van „efficiency" was. Wolkbreuk. De kust van Noordwest-Italië is Donderdagochtend geteisterd door krachtige wolkbreuken, die aanzienlijke schade veroorzaakten. De Via Aurelia, hoofdweg van Rome naar de Franse grens, werd op vier plaatsen versperd door grondverschuivingen. Lunch. Wysjinksky, de Sovjet-afgevaar digde bij de UNO, heeft een uitnodiging om een noenmaal van de vereniging van journalisten bij de UNO bij te wonen, aanvaard. Dit is de eerste maal, dat een Russische gedelegeerde een dergelijke uitnodiging heeft aangenomen. Brand. Bij een hevige brand in de Zuid- Koreaanse stad Poesan zijn Donderdag minstens 300 huizen in de as gelegd. Van slachtoffers wordt geen melding gemaakt. De schade wordt geschat op 3,5 millioen gulden. Olie. Volgens Reuter is de speciale com missie van de Perzische regering voor het olievraagstuk gereed, om binnen enkele dagen rapport uit te brengen .,aan premier Zahedi. Men verwacht, dat Herbert Hoover Jr. binnenkort uit Amerika in Perzië zal aankomen om de weg te bereiden voor rechtstreekse onderhandelingen tussen de Perzische en Britse autoriteiten. Wervelstorm. Merfizon, ten Noorden van Anatolië (Turkije), is Donderdag door een wervelstorm geteisterd. Tien per sonen kwamen om het leven, talrijke werden gewond. 45 huizen werden ver woest. Kenya. In Githoengoeri (Kenya) zijn Don derdag twaalf ICikoejoes door ophanging ter dood gebracht, wegens hun aandeel in de massamoord te Lari in Maart van dit jaar. In- totaal zijn tot dusverre in Kenya 1(19 doodvonnissen voltrokken. Beul. De officiële Egyptische beul,sergeant Mohamed Zoenkal, heeft in een brief aan zijn superieuren meegedeeld, dat hij heeft besloten af te zien van het extra loon voor het ophangen van „ver raders". Zoenkal, die voor elke terecht stelling vijf pond ontvangt, heeft reeds één vonnis voltrokken en moet Zater dag weer drie door het gerechtshof der revolutie veroordeelden ter dood bren gen. Giftmengster. Een Australisch gerechts hof heeft Donderdag de 63-jarige me vrouw Grills, wegens poging tot moord door vergiftiging, tot de doodstraf ver oordeeld. De beklaagde, die verklaarde onschuldig te zijn, hoorde het vonnis schouderophalend en met een glimlach aan. Mevrouw Grills wordt verder be schuldigd van moord op haar 87-jarige stiefmoeder. Zij zou ook haar schoon zuster en een 83-jarige vriendin van de familie door vergiftiging hebben gedood. ADVERTENTIE hebben wij ze niet, toch geven wij bij aankoop van een wringer een wringerbok van 13.95 voor 8.95 of: twee kop en schotels gratis Tilley Straalkachels 47.50 IS VOORDELIGER Dr. Leüdsstraat 10, Haarlem - Tel. 11784 49. Eindelijk bereikte Panda de top van de boom en hij boog zich voorzichtig voor over, om het touw, waaraan de Mogol en de leeuwentemmer hingen, door te snijden. „Ik ben bang, dat Joris intussen alle ge legenheid heeft gehad, om zich van de Blauwe Flonker meester te maken", dacht hij, terwijl hij het mes in het touw zette, „zodra de Mogol en de leeurwentemmer be vrijd zijnmoet ik dadelijk achter Joris aan!" Hij zou sneller achter Joris aan gaan, dan hij op dat ogenblik kon vermoeden Want nauwelijks had hij het strak gespan nen touw doorgesneden, of de boom, van een zware last bevrijd, zwiepte met ge weld omhoog, Panda door de lucht slinge rend als een steen uit een katapult. In een wijde boog vloog hij over het struikgewas, om tenslotte met een adembenemende bons op Joris te belanden. De triomfkreet, .waar mede Joris juist de Blauwe Flonker uit de staart van Leo had willen plukken, ging over in een benauwde hijg, toen alle lucht uit zijn longen werd geperst. Amechtig plofte hij op de grond, op hetzelfde ogen blik, dat aan de andere kant van het struik gewas de Mogol en de leeuwenlemmer tegen de harde aardkorst botsten. „Dat is meegevallen!" hijgde Panda, overeind krabbelend. MET een niet te stuiten élan liepen de verwoestende legers van Djingiz Chan in twintig jaren alles overhoop wat hun in de weg kwam, zwelgend in een zegeroes van moord, roof, schennis en totale destruc tie. „De Tartaren gaven niemand genade - klaagde de Arabier Ibn-al-Assir - ze hebben alles uitgeroeid, de mannen, de vrouwen, de kin deren". En wat zij niet dood den, werd als slaaf naar de markten gevoerd of bij het leger ingelijfd. Huizen werden geplunderd en verbrand, steden en dorpen somtijds totaal weg gevaagd. Het was de ergste uit barsting van roofzucht, moord en bruut geweld waarvan de geschiedenis sinds mensenheugenis verhaalt. Toen Djingiz Chan in 1227 stierf, viel zijn rijk, dat zich uitstrekte van Noord- China tot de Russische Dnjepr en van de Boven-Oeral tot Perzië, uiteen in vier Mon goolse rijken, die door zijn nakomelingen werden bestuurd. Zijn eigenlijke opvoiger werd zijn kleinzoon Kublai Chan, die aan vankelijk in de oude hoofdstad Karakorum - 500 km ten Z. van het Baikalmeer - resi deerde. Terwijl de Westerse Chans half Europa - tot in Litauen - teisterden, zette Kublai Chan weliswaar de verovering van China voort, maar toonde zich voorts de meest verlichte despoot die ooit over dat rijk heeft geheerst. Gedurende zijn rege ring hielden vele Westerse missionarissen en handelaren aan zijn hof - eerst in Kara- korum, later in Peking - verblijf en in Oost-Azië ontstonden vele Christelijke ge meenten. In 1245 vertrok een Pauselijk gezantschap onder leiding van Franciscaan Plano Carpini naar de Opper-Chan, acht jaar later gevolgd door een andere Fran ciscaan, die de Franse koning Lodewijk de v Heilige vertegenwoordigde. Het contact beloofde zulke goede vruchten, dat men er in die ja ren zelfs ernstig aan heeft ge dacht aan de-Parijse universi teit een leerstoel voor het Mon gools te stichten. Kublai Chan, die verheugd was over de hem geboden gelegenheid tot nau wer contact met het Westen, omdat hij zijn voordeel wilde doen met het Latijnse be schavingspeil, liet zich ook niet onbetuigd. Hij verzocht de aan zijn hof vertoevende Nicolo en Maffea Polo (vader en oom van de bekende Marco Polo) als zijn afgezan ten naar de Paus te fungeren. Hij gaf hun brieven mee, waarin hij de Paus verzocht een groot aantal ontwikkelde mannen naar het Oosten te willen zenden om de Mon golen te onderwijzen in de Christelijke godsdienst, de wetenschappen en de kun sten. In 1263 vertrokken de gebroeders Polo met een opdracht die, ware zij in ver vulling gegaan, de hele loop der geschiede nis wellicht had kunnen wijzigen, en het Westen is er zelf schuldig aan dat het zijn roeping heeft veronachtzaamd en misver staan. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2