Heriimeringen. aan A» M, die Jon: Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Ne™ "AKKERTJE Een Eeuw Geleden VESTEN Gemeente Alphen gaat Avifauna opknappen Raad voteerde f 125.000 Verteringen in alle bedrijven lopen terug LOOSJES '"Hoe is het ontstaan? Abr. Meyer I JAPONNEN VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 a&rSE-sgsL f N Coiffures 1954 Parijs-New York Horecaf-congres Betekenis vreemdelingenbezoek moet niet worden overschat Nederlandse filmers bijeen „Zenuwen" „Nare dagen"? Moe en mat"? Dit woord: IEZEGRIM Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 15 October 1853 "VJijn kennismaking met de schrijver A. IVjl M. de Jong dateert van kort vóór of omstreeks het begin van de eerste wereld oorlog en ze kwam, zoals bij de meeste mensen, die zijn naam iets te zeggen heeft, via de drukpers tot stand. „De Notenkra ker", het satirieke bijblad van „Het Volk", bevatte een vervolgverhaal, getiteld „De zware weg" en geschreven door A. M. de Jong. Mijn prille leeftijd weerhield mij er niet van, op allerlei drukwerk voor vol wassenen het oog te laten vallen en zo richtte ik ook mijn belangstelling op dit verhaal, waarvan het vervolg wekelijks door onze brievenbus kwam glijden. Dat ik er veel, of zelfs maar weinig, aan heb ge had, zou ik niet durven beweren. De enige vrucht van mijn lectuur was, dat ik de titel van de roman en de naam van de schrijver onthield. Later, gekomen op een leeftijd, waarop men de mens enig oordeel mag toekennen, las ik verscheidene van De Jongs boeken en ik had, naast critiek, bewondéring voor het robuuste verteltalent, dat De Jong tot een der meest geliefkoosde auteurs heeft gemaakt. Op den duur won mijn critische gezindheid het verre van de bewondering. Ik zag in De Jong nog slechts de litteraire spreektrompet van een gezapige, verbur gerlijkte S.D.A.P. de man, die van de tribunes van dagblad, tijdschrift en radio beschouwingen de wereld in zond, welke naar ik meende lijnrecht ingingen tegen de aesthetiek, waaraan ik mijn hart had ver pand. Toen De Jong bovendien het eerste boek, dat er van mij gepubliceerd werd, in „liet Volk" onder een vuistvol honende woorden bedolf, had ik geen enkele reden om zachtmoediger jegens hem gestemd te raken. Inmiddels voltrokken zich in de wereld de nodige politieke en economische ver anderingen en kondigden zich gebeurtenis sen aan, die alle litteraire kibbelarij beu zelachtig deden schijnen. Het zal wel daar door zijn gekomen, dat ik het mij publie ks! ijk 'door De Jong toegediende pak slaag als iets volmaakt onbelangrijks beschouw de, nog afgezien van de vraag of het niet verdiend was geweest. Artistieke over wegingen raakten op het tweede plan. De sociale verontwaardiging, die De Jong stÉeds had gedreven, en mijn bezorgdheid voor en solidariteit met de steeds meer be dreigde mens brachten ons in hetzelfde kamp, al kon ik nog steeds het gevoel niet van mij afzetten, dat wij op verschillende vleugels stonden. Hetgeen niet wegnam, dat ik graag gebruik maakte van de gelegen heid, die hij mij een paar keer bood, om ADVERTENTIE Bewaar di' advcricnrics Nr I m 19 VRIJDAG IB OCTOBER Vleeshal: Bijbeltentoonstelling, 7.30—10 uur. Causerie: 8 uur; Filmvertoning: 9 uur. Vishal: Tentoonstelling miniatuur electri- sclie spoorweg met demonstraties van het nieuwe kamer-kegelspel, 79 uur. Kon. Enimaschool: Vertoning van de film: ..De kinderrechter, grijpt in", (Nationale Rcclas- seringsdag), 8 uur. Brinkmann: M. Jules Roy spreekt voor het genootschap Neder land-Frankrijk, 8 uur. R.K. Kerk. Spaarne 99: Pater Wynand Sluys over de propaganda van het Ned. Humanistisch Verbond, 8.15 uur. Nassau plein 8: Theosofische vereniging J. H. Kengen over: „Is de waarheid der Theosofie te bewijzen?", 3 uur. Brinkmann: Veren, voor Paedagogiek, dr. A. van Biemen over: ..De beslotenheid van het gezin", 8.15 uur. Lido: „Meisjes van de grote stad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „M-7 verlaat de aarde". 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter kloostermuren". 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „In de greep van de angst". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Cuba Cabana", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van'Don Camilto", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „April in Parijs", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „De boekaniers der zeven zeeën", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 17 OCTOBER Stadsschouwburg: „De grote stilte'. Ne- derl. Comedie, 8 uur. Brihkmann: Tiende ronde-taf el-samenkomst O.R.G., „De kunst als levensnoodzaak". Vishal: Tentoonstel ling electrische miniatuurspoorweg met demonstratie van het nieuwe kamer-kegel spel, 2—5. 7—9 uur. Lido: „Meisjes van de grote stad", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „M-7 verlaat de aarde 14 jaar, 2.15, 4 30 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter kloos termuren". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „In de greep van de angst 18 jaar, 2 4 15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Cuba Cabana 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo". alle leeft.. 4 15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „April in Parijs", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De boekaniers der zeven zeeën", 14 iaar, 2.30, 1 on 9.15 uur. De schrijver A. M. de Jong voor de microfoon mijn stem te laten horen. Kort daarop koos ik als woonplaats Bla- ricum, het dorp waar ook A. M. de Jong was gevestigd. Door dit laatste l'eit was mijn keuze overigens geenszins beïnvloed en er verliepen dan ook verscheidene maanden, eer ik met hem van aangezicht tot aangezicht stond. De ruime werkkamer in zijn landhuis aan de Professor van Rees laan was typisch het domein van een schrijver, die het tot iets gebracht had. Het grote schrijfbureau met daarop de ogen schijnlijk gouden vulpenhouder, de club fauteuils, de kleedjes, de vele snuisterijen en, niet te vergeten, de lange reeksen fraai gebonden boeken langs de muren, maakten een indruk van welvaart, van hechte ge- wortelheid in het leven en de maatschap pij. Het voorkomen van de schrijver be vestigde deze indruk. Hij had een klein, gevuld postuur en een vol, glanzend ge zicht, dat van een gretige belangstelling voor velerlei genietingen getuigde. Zijn optreden was van een jovialiteit en een hartelijkheid, clie volkomen ongeveinsd waren, hoewel enigszins overrompelend. Overrompelend was ook zijn welbespraakt heid. Behalve over de zaak, waarvoor ik hem was komen opzoeken en waaraan hij zijn volle aandacht schonk, onderhield hij mij over een menigte onderwerpen. Hij vergastte mij op herinneringen uit zijn loopbaan, gaf karakteristieken van mensen, die hij gekend had, roerde kwesties van wereldbeschouwing aan, vertelde mij iets over boeken, die op zijn tafel lagen kortom, hij bood mij alle gelegenheid tot luisteren en weinig tot spreken, waartoe ik al spoedig ook geen neiging meer voelde. Men moest A. M. de Jong ondergaan, zich door zijn vitaliteit laten meeslepen en ver volgens, na het afscheid, enige tijd nemen om weer op adem te komen. Vandaar ook, dat mijn bezoeken aan hem schaars bleven. Wij konden, zo begreep ik, cp goede voet met elkaar blijven, wanneer k mij niet te dikwijls blootstelde aan zijn overstromende levensdrift. Hij had daar voor overigens uitlaatkleppen genoeg. Hij schreef zijn-romans in een snel tempo, dat door de oorlogsgebeurtenissen en de be zetting blijkbaar niet werd geremd. Toen ik hem, na de instelling van de beruchte Kultuurkamer, voor het een of ander op zocht, verklaarde hij mij zijn houding tegenover dit instituut. In tegenstelling tot het gros van zijn collega's had hij zich aan gemeld als lid van het zogenaamde letters- gilde, zulks, naar hij verklaarde, op grond van het feit, dat hij niet lang vóór de oor log een brochure had gepubliceerd: „De Dans op de Vulkaan", waarin hij scherp stelling had genomen tegen het. nationaal- socialisme. Hij meende de broeiende woede van de heren in Den Haag slechts te kun nen bezweren door zich zo tam mogelijk te houden. Aangezien niet iedereen voor held in de wieg is gelegd en ik door mijn af komst niet voor een dergelijk dilemma als De Jong werd geplaatst, paste mij geen al te critische houding. Het was voor iemand als De Jong inderdaad niet mogelijk, af stand te doen van de positie en de daaraan verbonden gerieven, die hij door eigen in spanning had verworven. Bovendien was hij gegijzeld geweest, hoewel slechts enige dagen, en deze ervaring heeft hem wellicht tot een extra voorzichtig optreden gebracht. Zijn aangeboren optimisme en zijn levens lust, die zowel zijn kracht als zijn begren zing bepaalden, verhinderden hem helaas in te zien, dat voorzichtigheid tegenover de nazi's niet baatte, wanneer men het onge luk had, de ergernis van dit soort lieden te wekken'Dit nu was het geval met De Jong, de eertijds militante sociaal-democraat, de nog steeds veelgeprezen schrijver (hij ging rustig voort met publiceren), de gul leven de mens, die in een muur van zijn werk kamer laden vol sigaren had en daarmee ook voor bezoekers niet karig was. Met name op een achterbuurman van hem, een berucht SD.-agent, werkte De Jong als een rode lap op een stier, al mocht deze stier eerder een gluipende hyena heten. In het begin van 1942, toen het raadzaam scheen, dat ik mij op een vast emplooi kon beroepen, liet De Jong mij weten, dat hij mij van dienst wilde zijn. Ik ging h°m opzoeken en ondanks de steeds dreigender omstandigheden bleek hij nog steeds een toonbeeld van welvaart en goedmoedigheid. De wereldsituatie raakte hem zeker dat bleek ook uit zijn belangstelling voor mij'— maar hij scheen vast van plan. zijn per soonlijke situatie daardoor zo weinig moge lijk te laten beïnvloeden. Samen stelden wij een document op, dat nog in mijn bezit is, er, alg eerste ondertekening de zijne draagt. Hij was bezig met een roman over Bredero (later verschenen onder de titel „De dolle Vaandrig") en ik zou daarvoor, tegen een vergoeding van ƒ50,per maand, histori sche gegevens vergaren. Zekerheidshalve werd deze overeenkomst gedateerd op 2 November 1941. Het was een van die wel gemeende regelingen, zoals ze in de oor logstijd dikwijls werden gemaakt en die bij nader inzien van geen enkel nut bleken. Nadeel heb ik er overigens ook niet van gehad. Ook in een ander opzicht heeft A. M. de Jong, indien ik het zo mag uitdrukken, mij als schild gediend, en wel door in naam op te treden als vertaler van een roman, die in werkelijkheid door mij was bewerkt. Vermoedelijk zijn dergelijke dingen wel meer gebeurd. Het waren foefjes tegenover een bezetter, die daardoor echter niet werd geschaad. Ondanks deze min of meer fic tieve samenwerking, bleef de omgang tus sen De Jong en mij zeer beperkt. De om standigheden, waaronder hij leefde en die, waarmee ik genoegen moest nemen, ver schilden daarvoor te veel. Volgens in omloop zijnde verhalen hield de reeds genoemde S.D.-er zijn buurman De Jong Steeds scherper in het oog, in de meest letterlijke zin. Hij gebruikte, zei men, een vei-rekijker om het doen en laten in het huis van de schrijver te bespieden. Deze werd daardoor schijnbaar niet gealarmeerd en bleef rustig zijns weegs gaan, zelfs na dat de illegaliteit in de loop van October 1943 een aanslag op de verrader had ge pleegd, tengevolge waarvan deze gewond raakte. Sommigen schijnen De Jong ge waarschuwd te hebben, dat hij er verstan dig aan zou doen, enige tijd te verdwijnen. Hij sloeg deze raad in de wind en in de avond van de 18de October 1943 werd hij, volgens het plan van de zogenaamde Silber- tanne-actie, door een troep boeven in zijn huis doodgeschoten. Ik woonde op dat ogenblik slechts enkele honderden meters van De Jongs huis ver wijderd, maar van de gebeurtenis zelf heb ik niets gemerkt. Het was buiten aarde donker en men had in die tijd weinig be hoefte aan nachtelijke uitstapjes. Een paar mjnuten nadat de moord was gepleegd, hoorde ik het nieuws door de telefoon. De smart en de woede, die zich van mij mees ter maakten, zal ik nooit vergeten, en even min het gevoel, dat wij, in ons eenmaal zo vreedzame Nederland, overgeleverd waren aan de macht van een duistere bende. Nu, tien jaar na dit voorval, is er alle reden om even stil te staan bij het einde van een man, die tot de huidige dag voor vele lezers een goed vriend is gebleven en tijdens zijn leven voor wie hem kenden een een goed en hulpvaardig kameraad was. M. MOK ADVERTENTIE Naar aanleiding van ons recent bezoek aan PARIJS en NEW YORK presenteren wij in onze salons de nieuwe COIFFURES 1954 n.L: Parijs: La Coiffure "A la Fronde" New York: Hairstyle "Mobile" Louis Pièrlöt HAUTE COIFFURE Zijlstraat 88 Telefoon 10083 HAARLEM De gemeenteraad van Alphen aan de Rijn heeft zonder hoofdelijke stemming besloten een crediet van f 125.000 te ver lenen voor het herstellen en onderhouden van het vogelpark Avifauna, dat onlangs door de gemeente is gekocht voor f 400.000. In antwoord op vragen zei de burge meester dat het park behoorlijk in orde gemaakt moet wórden en dat daarbij in eerste instantie niet op een paar dubbeltjes moet worden gekeken. Voorstellen omtrent de beheersvorm zullen de raad zeer binnenkort bereiken. Geruchten omtrent abnormale vogelsterfte sprak de burgemeester categorisch tegen. Hij deelde mede dat bij het rijk stappen zullen worden gedaan ten behoeve van de verbetering van de wegen, die naar het vogelpark leiden. De voorzitter van de Nederlandse Bond van hotel-, restaurant-, café- en aanver wante bedrijven „Horecaf", de heer J. G. Meyer, heeft op het te Arnhem "gehouden congres van deze bond verklaard, dat men aan het toenemende vreemdelingenbezoek aan ons land geen te optimistische convlu- sies moet verbinden. De kosten in de hötel- lerie lopen namelijk nog sterker omhoog. De massa der buitenlanders geeft de voor keur aan middenklasse hotels. De overige verteringen lopen terug. In Nederland moet men het vreemde toerisme zien als een gedeeltelijke compensatie van hetgeen men aan Nederlandse seizoengasten ver liest. In andere landen is het buitenlandse vreemdelingenverkeer goeddeels als extra te beschouwen. Een ander verschijnsel is het gestadig teruglopen van de verteringen in de bedrij ven van alle categorieën. Van de nieuwe logiesvormen is in ons land het bungalow- bedrijf voor de hótellerie het meest te duchten. Het cijfer van ruim 1 millioen overnachtingen, dat in 1952 in 180 van de 236 bungalow-bedrijven, kampèercentra, kamphuizen en kampeerboerderijen werd geteld, geeft een aanwijzing omtrent de vlucht die deze logiesinrichtingen nemen, aldus de heer Meyer. De president-directeur der Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, sprak over „Hotelwezen en spoorwegen in dienst van het reizigersverkeer". Hij zei dat er veel overeenkomst is in de wijze van wer ken. De spoorwegen is het niet in de eer ste plaats te doen om snelheid, maar om frequentie en comfort. Wat het dienstbe toon betreft wordt gestreefd naar kleinere eenheden, die intensief worden gebruikt. Het beleid moet ver vooruit worden be paald, maar steeds worden aangepast aan nieuwe mogelijkheden. ADVERTENTIE Een GOED bock KAN goedkoop zjjn. ONZE ETALAGE BEWIJST HET Grote Houtstraat 100 - Haarlem De Nederlandse beroepsvereniging van filmers heeft te Haarlem haar jaarlijkse ledenvergadering gehouden. Het bestuur van deze vereniging, welke thans bijna honderd leden telt, werd in zijn geheel herkozen en bestaat uit: A. Wegerif, voor zitter; W. Smith, vice-voorzitter; H. Kuit, secretaris; C. Kuiters, penningmeester; B. Haanstra, J. Gerhard Toonder en F. Hen- drix, leden. Ter vergadering kwam o.m. ter sprake het beleid van de regering inzake het verlenen van werkvergunningen aan bui tenlandse film-units hier te lande, zonder dat hier tegenover het tewerk stellen van Nederlandse krachten, zoals op andere ge bieden van kunst gebruikelijk is, als voor waarde wordt gesteld. Een en ander geschiedde naar aanleiding van de thans hier te lande vertoevende filmgroep der Metro-Goldwyn-Mayer, die uit ongeveer tachtig man bestaat en waar- ADVERTENTIE bij slechts vier Nederlanders op hoogst noodzakelijke posten zijn te werk gesteld, terwijl aanvankelijk plaatsing van 20 tot 30 Nederlandse krachten in het vooruitzicht werd gesteld. Daar Nederlandse cineasten, wanneer zij, waar ook in het buitenland willen werken, zich meestal voor grote moeilijkheden ge plaatst zien, wordt deze gang van zaken door de leden van de Nederlandse beroeps vereniging in hoge mate teleurstellend ge acht. Een iezegrim is een brompot, een knorrige, norse, „chagrijnige" vent. Oorspronkelijk is het een manlijke voor naam die betekent: ijzerhelm, dus: man die een ijzeren helm (masker) draagt. Denkt u maar aan het woord grimas, dat eigenlijk: masker betekent. In het middelnederlandse dierverhaal Reinaert de Vos is Iezegrim de naam van de wolf, een der aanzienlijken aan het hof van Nobel, de Leeuw en tevens het eer ste slachtoffer van Reinaerts listen. Hij had natuurlijk een grimmig, schrikwek kend uiterlijk en de vermaardheid van Reinaerts avonturen maakte dat ook de naam Iezegrim grote bekendheid kreeg. TONEEL EN CABARET Zaterdag; 17 October, Stadsschouwburg;, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft de eerste voorstelling in Haarlem van „De grote stilte" (The deep blue sea) van Terence Rattigan in de vertaling van Gerard Rekers en onder regie van Han Bentz van den Berg en in een décor van Louis Richter. Zondag 18 October, Stadsschouwburg, 20 uur: Herhaling van „De grote stilte" van Rat tigan door de Nederlandse Comedie, waar in behalve de regisseur Han Bentz van den Berg medespelen: Ank van der Moer, Guus Hermus, Joan Remmelts, Sophie Kohier, Bep Dekker, Allard van dei- Scheer on Walter Kous. Dinsdag 20 October, Minerva Theater, 20.15 uur: Cabaret-comedie „Morgen première" door het gezelschap van Chiel de Boer met Dini van Amstel. Wilma Durant, Sylvain Poons, Jan Oradi. Swen Smeele, Rudi West en de pianist Bert Botterman. Donderdag 22 October, Stadsschouwburg, 20 uur: Het toneelgezelschap Johan Kaart met het blijspel „Toontje heeft een paard ge tekend" van Lesly Storm onder regie van Tilly PérinBouwmeester, die zelf een der hoofdrollen vervult. Verder: Johan Kaart, Johan Boskamp, Ingeborg Winkler, Mat- thieu van Eysden en anderen. Vrijdag 23 October, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor Geloof en Wetenschap vertoont De Toneelvereniging het spel „De Hof van Olijven" (Les Dialogues des Carmélites) van George Bernanos in de vertaling van Maurice Roelants en onder gastregie van Marcelle Tassencourt uit Parijs, met Els Bouman in de hoofdrol. MUZIEK Vrijdag 16 October. Stadsschouwburg, 20 uur: Liederen van Pijper, Moussorgsky, Delan- noy en Satie worden gezongen door de sopraan Jiswalda van Ittersum met bege leiding van de pianisten Plan Beuker en Wouter Denijs, die ter afwisseling com posities van Franck. Debussy en Milhaud vertolken. Voor Geloof en Wetenschap. Zondag 18 October Huize Hesmerg, 20 uur: Eerstê recital in de reeks concerten van jonge Nederlandse toonkunstenaars. De pianist Jan de Man speelt werken van J. S. Bach, Beethoven. Chopin, Pijper, Dres den. Orthel, Granados en Debussy. (Lanckhorstlaan 99. Heemstede). Woensdag 21 October. Concertgebouw, 15 uur: Wekelijkse orgelbespeling dopr George Robert, wiens programma dit keer vermeldt: Noëls van d' Aquin. het Tweede Koraal van Cesar Franck. het eerste ge deelte van de Zesde Symphonic van Widor en kleinere werken van Marchand en Pievné. Woensdag 21 October. Concertgebouw, 20 uur: Optreden van Barnabas von Geczy ètï zijn solisten. Op het programma staan de Zigeunerweisen van Pablo de Sarasate, de Fluitrhapsodie van Hubay. het War- schau-concert van Addinsel, twee stukken voor saxofoonkwartet en bewerkingen van composities door Chopin, Kreisler en Rimsky Korsakoff. Woensdag 21 October. Minerva Theater, 20.15 uur: Afscheidsavond van de sopraan Jo Vincent, die een recital geeft met mede werking van de pianist Gerard Hengeveld. Zij brengt onder meer liederen van Johann Sebastian Bach en Franz Schubert. Johan nes Brahms cn Hugo Wolf ten gehore. Donderdag 22 October, Frans Halsmuseum, 20 uur: Onder auspiciën van het Comité voor jonge toonkunstenaars concerteren in de Renaissancezae.l de violist Anton Koene en de pianiste Martine Reynders Schilt. Programma niet ontvangen. Vrijdag 16 October. Grote Kerk. 11.30 uur: Wekelijkse bespeling van het carillon van de oude Bavo door de stadsbeiaardier Arie Peters. Vrijdag 16 October, Concertgebouw. 20 uur: Eerste V-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey. Uitgevoerd worden de Pré lude a 1' après-midi d' un faune van De- Vóór de rampnacht van 1 Februari stond in Sirjansland een trotse witte molen, die nog in vol bedrijf was. In de rampnacht echter stortte de molen in. Toen de mole naar terugkeerde naar zijn woning, vond hij een troosteloze puinhoop (onder) op de plaats waar eens zijn witte molen (boven) had gestaan. mmmmi tÊÈÈÈÈ bussy, de Symphonie Espagnole van Lalo (met als solist de violist Julian Olevsky) en de Oxford Symphonie van Haydn. DIVERSEN Vrijdag 16 October, Koningin Emmaschool, 20 uur: Ter gelegenheid van de jaarlijkse Reclasseringsdag wordt voor bewoners van Haarlem-Noord de Engelse film „De kin derrechter grijpt in" vertoond (Roerdomp plein). Vrijdag 16 October, Concertgebouw, 19.30 uur: NZHVM-huldigingsavond met het Radio-revue-ensemble Rens van Dorth in „Allemaal poppenkast" en het NZH-mu- ziekcorps onder leiding van de heer T Baart. Bal na. Vrijdag 16 October, gebouw Domi, 20 uur: Voor Bloemendaals Muzen Forum wordt onder auspiciën van de vereniging „Oost en West" een culturele kleurenfilm over Australië vertoond. Zaterdag 17 October, Dreef/.icht, 20 uur: Cabaretavond van de vereniging „De Oost hoek" met medewerking van het revue gezelschap „Eerton" en „De Kruidnoten" onder leiding van A. J. Grootegoed. Zaterdag 17 October, Gebouw HKB. 20 uur: Cabaretavond van de Haarlemse Hawaiïan- muziek-Vereniging met medewerking van de Oosterse danser Indra en de Hongaarse violist Lajos Kist. Zondag 18 October, Lido Theater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film „War schau Concerto" met de muziek van Richard Addinsel en Anton Wallbrook in de hoofdrol. Zondag 18 October, Concertgebouw, 14.30 uur: Kindermatinée. Het Nederlands Jeugdtoneel ondér leiding van Martin Vinjee ver.toont „Monus, de man van de Maan" naar het gelijknamige bopk van A. D. Hildebrand door Jack Bess. Zondag 18 October, Concertgebouw, 20 uur: Optreden van het 27-jarige dansorkest „The Ramblers" onder leiding van Theo Uden Masman met zang van Janie Bron en Marcel Thielemans. Maandag 19 October, Stadsschouwburg. 19.45 uur: Het dilettanten-operettegezelschap „Diogé" geeft een opvoering van ..Christ '1 de houtvestersdochter" van Bernard Buch- binder met muziek van Georg Jarno. Dinsdag 20 October, Brinkmann, 14 uur: Feestdag ter viering van het 15-jarig be staan van de Nederlandse Vrouwen-Elec- tricitcitsvereniging. met medewerking van de PEN-snelers. Verder muziek en de monstraties. Dinsdag 20 October. Stadsschouwburg. 19.45 uur: Diogóe geeft een herhaling van de operette „Christ '1 de houtvestersdochter" (zie Maandag). Woensdag 21 October, gebouw St. Bavo, 20 uur: Jubileumvoorstelling door de toneel vereniging „Vriendenkring", opgevoerd wordt „Grompie" van Horace Hodges en Thomas Wignev Percival onder regie van H. H. Kraheveld. Woensdag 21 October, Stadsschouwburg. 20 uur: De P.K. toneelvereniging „Ludamus" geeft een opvoering van „Het ongeduldige hart" (The hasty heart) van John Patrick. Donderdag 22 October, Rembrandt Theater. 21.15 uur: Vertoning voor de Haarlemse Kunstgemeenschap van de film „Nous som mes tous des assassins" f Allen ziin wij moordenaars) van André Cayatte. In het voorprogramma ..Maskerage" van Max de Haas met ..concrete muziek" van Pierre Schacffer. Donderdag 22 October, gebouw St. Bavo, 19.30 uur: Ontspanningsavond van de Al gemene bond van Ouden van Dagen met medewerking van de Beierse kapel „De Alpenjagers" en „The Northsea Ranchers". Verder goochelen en conférence. LEZINGEN ETC. Vrijdag 16 October. Brinkmann. 20 uur: In de Bilderdijkzaal houdt de heer E. van Mil- lingen een lezing met lichtbeelden over Nieuw Guinea voor de afdeling Haarlem van het Nederlands Toeristenverbond Natura. Vrijdag 16 October. Brinkmann. 20 uur: In de Kroonzaal spreekt de heer Jules Roy voor Les Conférences Francaises over: Une nouvelle espèce humaine: les hommes volants". Vrijdag 16 October. Nassauplein, 20 uur: Voor de Theosofische Vereniging in Haarlem houdt de heer J. H. Kengen een voordracht over de vraag: „Is de waarheid van Theo sofie te bewijzen?" Vrijdag 16 October. Brinkmann, 20.15 uur: Dr. A. van Biemen houdt voor de Ver eniging voor Paedagogiek een openbare lezing over „De beslotenheid van het gezin". Zaterdag 17 October, Brinkmann, 14 uur: Eerste dag van dc tiende ronde-tafei- samenkomst van de Open Religieuse Ge meenschap. Algemeen onderwerp: Kunst als levensnoodzaak. Des middags spreekt Henri van Goudoever en des avonds (met muzikale illustratie) Paul Chr. van Westering. Zondag 18 October. Brinkmann, 10 uur: Tweede dag van O.R.G.-samenkomst. Mr. J. M. Bierens de Haan over „Ervaringen bij het scheppend beleven van kunst". Des middags gesprek over „De kunst en de cultuurcrisis" met een inleiding van S. Lubienski. In het gebouw van de Religieuze Kring (Eikenlaan 5) houdt de heer H. P. Baard een lezing met lichtbeelden over „Rem- brandts etsen". Donderdag 22 October, Frans Halsmuseum, 20 uur: Herdenking van de Dag der Ver enigde Naties onder auspiciën van negen Haarlemse instellingen en organisaties. Oud-minister mr. dr. J. in 't Veld spreekt over „De Verenigde Naties, ook uw zaak...." Verder worden er enige toe passelijke films vertoond. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten van de afdeling Haar lem worden gehouden in het Frans Hals museum, ingang Klein Heiligland en beginnen om 20 uur. Vrijdag 16 October: Tweede voordracht met lichtbeelden in de cursus „Interplanetair verkeer" door dr. H. Groot, georganiseerd in samenwerknig met de Weer- en Ster- rekundige Kring. Maandag 19 October: Besluit van de reeks voordrachten over Sexuele opvoeding door dr. J. W. Bos. psychiater, in samen werking met de Vereniging voor Paeda gogiek. Dinsdag 20 October: Eerste voordracht door dr. A. L. Constandse over „Het wereld- Jo Vincent neemt met een landelijke con- certtournée afscheid van haar publiek. Te Heemstede zingt zij (zie onder: Muziek) op Woensdag 21 October. gebeuren van thans". De achtergrond van problemen, die op het ogenblik actueel zijn. Woensdag 21 October: Dr. J. de Graaf houdt de laatste lezing in de cyclus „Gestalten en problemen in de romans van Dosto- jewski" Onderwerp: De „Souterrain mens" en „De droom van een belachelijk mens" in verband met de crisis van het humanisme. Vrijdag 23 October: Begin van reeks van drie voordrachten in samenwerking met de Natuurhistorische Vereniging door dr. A. F. J. Porti el je over „Aandriften, drift- aanleg. gewoontevorming en intelligente aanpassing bij dieren". Donderdag 22 October, Minerva-Theater: Voor de afdeling Heemstede spreekt de heer W. A. Nell, assistent, aan het Paeda- gogiseh Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht, over „Karakters en conflicten" (eerste lezing in een serie van drie). TENTOONSTELLINGEN Vleeshal: Vrijdag 16 October laatste dag van de expositie ..Het altijd nieuwe boek" naar aanleiding van de nieuwe Bijbelver taling. Van 1417.30 en van 19.30—2.2 uur. Om 20 uur korte causerie, om 21 uur filmvertoning. Boekhandel v.h. Mul Stap: Tentoonstel ling van schilderijen, pastels enzovoorts van Tine Honig. Gconend op werkdagen van 918 uur. des Maandags alleen van 13i8 uur. Wan 15 October tot 1 Novem ber, Grote Houtstraat 63. Huis Van Loov: Van 10 October tot 1 No vember jaarlijkse tentoonstelling van alle werken van Jacobus van Lnoy. die de ge meente Haarlem in bruikleen heeft. Da gelijks van 1012.30. van 13.3017 uur en des Zondags van 1417 uur. Teylers Musuem: Etsen van Rembrandt uit eigen bezit. Verder tekeningen van Rafaël, Michelangelo, Lorrain en Watteau. Op werkdagen van 1117 (behalve Maan dag) cn de eerste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals cn permanente expositip van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 1016 uur, des Zondags van 1316 uur. Vishal, Grote Markt: Miniatuur-spoorweg tentoonstelling Nemiso, ongeveer vijftien treinstellen met complete stations, tunnels etc. Dagelijks geopend tot 21 October van 1012. van 14—17 en van 1921.30 u. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Ere-ten- toonstelling onder auspiciën van de ver eniging van Haarlemse beeldende kunste naars „De Groep" van werken van George Robèr ter gelegenheid van diens zestigste verjaardag- Arbeid Adelt: Van 17 October tot 1 Novem ber exposeert mej. J. Q. van Regteren Altena werk van haar atelier, bestaande uit kussens, lampekappen, theewarmers, kassen enzovoorts. Grote Houtstraat 119, op werkdagen van 1012.30 en van 14—17 uur. De Kerkuil: Tentoonstelling van stoffen, gebruiksaardewerk en tapijten van 17 October tot 1 November in het atelier voor moderne intérieurverzorging, Nieuwe Gracht 23. ADVERTENTIE Tricot Specialist en JERSEY en FANTASIE Grote Houtstraat 16 Haarlem ■iiiiiaiiiaiiiiaiiiiBiiiiiiiiaiiiiaaaiiiiaaiiiaiiaiiiiif WEENEN. Volgens alhier ontvangen tijdingen is het welhaast zeker, dat de Sultan van Turkije den oorlog aan Rusland heeft verklaard. De Sultan zou daarbij een termijn gesteld hebben van vier weken ter ontruiming van de Donau-vorsten- dommen door de Russen. Geschiedt dit niet, dan zullen de Turken een begin ma ken met het plegen der vijandelijkheden. Dit wordt echter vóór de lente niet wel mogelijk beschouwd.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5