Uitbreiding werkruimten der posterijen aan de Baljuwslaan 28 OSRAM LAMPEN TELEFUN 50 jaar Van Zeggelenschool bijna voltooid „Westerse beschaving allerminst ten ondergang gedoemd" .Clowntje Rick Gebouw van drie verdiepingen over een lengte van 100 meter r BOLWERK De eerste liefde van Jacques Perk ZATERDAG 17 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 iooi sinds Zie en hoor de jubileumserie GÖLDSCHM EDI MC R.K. Woningbouw vereniging St. Bavo bestaat 35 jaar PPPil ^ppÉ»l li IIII II 11 n iS - - 11 II II II IIII li mL fiiïïï- beter licht - langere levensduur Vraag Uw leverancier Huldigingsavond voor zestien NZH-jubilarissen Nachtdienst apotheken Prof. dr. W. A. Smit sprak voor de Volksuniversiteit Dr. De Beus antwoordt de pessimisten: Belangwekkend pleidooi voor integratie voor de Ned. Mij. voor Ha ndel en Nijverheid Voor de kinderen Burgerlijke Stand van Haarlem ADVERTENTIE DE plannen tot de ingrijpende verbouwing van het kantoor der posterijen aan de Baljuwslaan te Haarlem verkeren in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Vermoedelijk zal in het begin van 1954 aan de bouw begonnen worden die, naar gehoopt wordt, tegen de herfst van 1955 gereed zal zijn. Er zal een gebouw van bijna 100 meter lang verrijzen dat drie étages heeft waarvan er aan de achterzijde (stationszijde) twee te zien zullen zijn. Met uitzondering van de afdeling pakketpost zullen de werkzaamheden tijdens de verbouwing verricht worden in een nog te bouwen loods aan de Verspronckweg en in een gedeelte van de vroegere loods van de Koninklijke Fabriek voor Spoorrijtuigen J. J. Beynes, thans in gebruik door de drukkerij De Spaarnestad. In het kort hebben wij deze plannen reeds meegedeeld. Het plan van de ver bouwing heeft de Centrale afdeling ge bouwen van het hoofdbestuur der P. T. T. in nauw overleg met de inspectie der Post en Telegrafie te Haarlem en de plaatse lijke directie ontworpen en deze afdeling heeft het daarna bij de Rijksgebouwen dienst te 's-Gravenhage ingediend. Op het ogenblik legt deze dienst de laatste hand. aan de uitwerking van de plannen en de verwachting bestaat dat de aanbesteding van de verbouwing tegen het einde van dit jaar zal kunnen worden gehouden. Gebouw van 100 meter De grootste lengte van het gebouw zal aan de zijde van de Baljuwslaan bijna 100 meter zijn; de breedte blijft 13 meter en de hoogte wordt bijna 17 meter. De uitbreiding was mogelijk omdat de poste rijen de beschikking heeft gekregen over het resterende gedeelte van de vroegere goederenloods van de Nederlandse Spoor wegen, dat tot voor kort nog in gebruik was bij de Spoorwegen en bij N.V. Beij- nes. Oorspronkelijk was het de bedoeling het gebouw alleen te vergroten door het bijtrekken van deze ruimten, maar aan gezien dit voor de toekomst niet voldoende kon worden geacht werd besloten het ge bouw tevens in de hoogte uit te breiden door er een verdieping op te zetten. Op het ogenblik is de bestelling gelijk vloers (hetgeen betekent op de hoogte van de Baljuwslaan) ondergebracht en de ex peditie op de verdieping (hoogte van het aan de achterzijde gelegen perron der Spoorwegen). Op 19 Juni 1939 is aan de Oostzijde een nieuwe vleugel tot stand ge komen, die bestemd werd voor fietsenstal ling (begane grond), afdeling pakketpost (eerste verdieping) en materiaalvertrek (tweede verdieping). In het nieuwe gebouw komt op de be gane grond, van het viaduct aan de Jans- weg af gerekend, eerst een ruim bijkan toor, waarvan de in lage bouw uitgevoer de wachtkamer uitspringt. Op het ogen blik is reeds te zien hoever de wachtka mer zal komen, daar bij de werkzaamhe den, die aan het derde perron van de Ne derlandse Spoorwegen zijn verricht, met de toekomstige vorm van het bijkantoor der P. T. T. rekening is gehouden. Het nieuwe bijkantoor zal, evenals de stadsbij- kantoren aan de Schoterweg en Tempe liersstraat, behalve voor het aanbieden van telegrammen en het voeren van telefoongesprekken, voor alle postale han delingen worden opengesteld, dus behalve voor zegelverkoop, aanneming van aange tekende stukken en pakketpost, zoals ADVERTENTIE Desgewenst gem. conditiën De notulen van de oprichtingvergadering van de R.K. Woningbouwvereniging St. Bavo- Noord vermelden, dat deze is gehouden op 20 October 1918 te Schoten, in het bondsge- bouw van de R.K. Volksbond. Op deze eerste vergadering waren 32 leden aanwezig. Als spreker trad op de heer L. Klein uit Haarlem. De oprichting van R.K. woningbouwverenigingen werd door de R-K. Volksbond gepropageerd. De slechte woningen en de woningnood brachten de volksgezond heid in gevaar. Deze vraagstukken besproken bij de op richting 35 jaar geleden, zijn thans zeer zeker nog actueel. Toen was echter speciaal de aandacht gericht op het dorp Schoten waar aan de Rijksstraatweg en aan de Jan Gijzen- kade een groot aantal onbewoonbaar ver klaarde woningen stonden. En toch kwam het eerste resultaat van de bouwvereniging niet in het landelijk gedeelte van Schoten, maar in het stadsgedeelte en wel in 1921 37 woningen aan de Eikenstraat en een blok woningen in de H. Mulierstraat. Pas in 1925 werden 19 woningen aan de Vergierdeweg in gebruik genomen. Deze 19 woningen vormden het begin van de nieuwbouw in het dorpsgedeelte. Het landelijk karakter werd verdrongen door de nieuwbouw. Tevens kreeg St. Bavo in de om geving van de Nachtegaalstraat en omgeving 105 woningen. Daarna volgden nog 33 ge meentewoningen in de Plataanstraat. Talrijke huizenblokken kwamen in het be zit van de vereniging, vrije woningen, een flatgebouw, een centrum voor bejaarden, enz. zodat de kleine dorpsvereniging is uitgegroeid tot een vereniging die in Haarlem een groot aandeel heeft in de leniging van de woning nood. In samenwerking met de betrokken gemeente-instanties werden en worden plan nen gemaakt voor de verdere bouw. Het is juist deze goede samenwerking die St. Bavo de mogelijkheid biedt haar werk voort te zetten. Het bestuur zal op 20 October in café restaurant „Bolwerk" een receptie houden van 3 tot 5 uur. De kinderen van de bewo- aers krijgen in gebouw St. Bavo een feest middag aangeboden. thans het geval is, ook voor alle geld zaken. Postbussen in de gevel In de gevel aan de Baljuwslaan, achter het bijkantoor, komen de postbussen, de zegel- en briefkaartenautomaten en de brievenbussen voor normale en voor grote stukken. Een nieuwigheid voor Haarlem is dat de postbussen dag en nacht van de openbare weg af bereikbaar zullen zijn; busrechthouders kunnen dus ook nadat de wachtkamer van het bijkantoor zal zijn gesloten hun post afhalen. De ingang is naast de postbussen en autontaten. Het andere gedeelte van de begane grond (ongeveer de huidige afde ling bestelling) wordt tot een ruime pak ketpostafdeling ingericht. Hierbij is reke ning gehouden met de sterke toeneming van het aantal te bezorgen of verzenden pakketten (het bezorgen in Haarlem en omliggende plaatsen geschiedt van de Bal- juwslaan uit) en met een eventuele toe komstige wijziging in de structuur van het pakketpostvervoer, waardoor het aantal te Haarlem te verwerken postpakketten aan merkelijk zou kunnen toenemen. In de huidige fietsenstalling komt de centrale verwarmingsinrichting. Voor de dienstfietsen en de fietsen van het perso neel wordt een afzonderlijke stalling ge bouwd aan het einde van de oprit, Ooste lijk van het gebouw. Afdeling aankomst Op de eerste verdieping, dus op de hoogte van het perron van de Nederlandse Spoorwegen, zijn boven het bijkantoor enige administratieruimten geprojecteerd. Een deel der verdieping is bestemd voor de nieuwe afdeling „aankomst". Alle per treinen aan te voeren post moet daar pas seren voor het ondergaan van een split sing naar de andere afdelingen van ver dere verwerking. Verbetering der afdeling bestelling Voor het bestellend personeel, ter sterkte van ongeveer zeventig man, zal een gro tere verbetering tot stand komen daar de huidige afdeling bestelling zeer laag van verdieping is en slechts aan één zijde ra men heeft. De ruimte van de bestelling komt ten Oosten van de afdeling „aan komst". De indeling zal zodanig zijn dat er doelmatig gewerkt wordt. Verder is op de eerste verdieping in de huidige afdeling pakketpost een garderobe en een ruime cantine geprojecteerd. De tweede (en nieuwe) verdieping zal, met uitzondering van enige administratie ruimten, geheel ten goede komen aan de afdeling expeditie van de briefpost. Er is op gex-ekend, dat het aantal poststukken in de loop der jaren zich zal uitbx-eiden. Twee goederenliften worden aangebracht voor ^et vervoer van de post tussen de verscheidene verdiepingen. Ook worden „glijbanen" en een koker aangebx-acht, om de zakken met post naar het perron te verkrijgen. Gehoopt wordt, dat de verbouwing tegen de herfst van 1955 gex-eed zal zijn en dat betekent dan, dat een zo langzamex-hand dringend nodig geworden vex-betering van de postale huisvesting verkregen zal zijn. VOOR UW INTIEME FEESTJE thuis, verzorgen wij DINERS. HORS D'OEUVRES SMöRGASRROD enz. CAFé-REST. Kcnne.merplein 5 Telefoon 16840 ADVERTENTIE ■iÉi®? a lil s 55 iïSiSS ïijjjj 111 5 li li II li ii 1 a». in. i' ^2. 1 1 11 iiii n-- 1 11 'I PI II ii Gisteravond heeft het bestuur van het jubileumfonds van de N.Z.H.V.M. een hul digingsavond gehouden in de Gemeente lijke Concertzaal te Haarlem ter ere van de veertigjarige en vijfentwintigjarige ambtsjubilea bij de N.Z.H.V.M. Behalve de jubilarissen: C. J. Bakx, J. Gaai-tman, Th. Hetem, A. de Jong, C. Men ken, P. Moone, J. Out, J. van der Plaats, P. Taling, H. Vige, H. van Wonderen (allen veertig jaar dienst) en H. C. van Beaumont, F. Gabel, J. M. Springveld, J. Veenendaal exx C. Wijnands (allen vijfentwintig jaar dienst) waren er nog talrijke belangstel lenden aanwezig, die de zaal geheel be zetten. Na de feestelijke ontvangst van de jubi larissen, waarbij de harmoniekapel N.Z.H. de jubileummars van S. Vlessing ten ge hore bracht, heette de voorzitter van de huldigingscommissie, de heer G. West, alle aanwezigen hartelijk welkom. Hij herin nerde er voorts aan dat ook het jubileum fonds zijn zilveren jubileum viert en ook de voorzitter van dit fonds, de heer M. Ockeloen, die hierna het woord voerde, wees op de grote groei van het fonds sinds 1928. Hij meende echter, dat het ledental van het jubilexxmfonds (ongeveer 900) nog opgevoerd diende te worden en hij wekte alle aanwezigen op zoveel mogelijk propa ganda te maken. De directeur van de Maatschappij, de heer Jumssen, roemde in zxjn toespraak het georganiseerd overleg tussen de werk gevers en werknemex-s. Hij bood namens de directie de leden van de jubileum- en huldigingscommissie een geschenk in en veloppe aan. De muziekkapel van de N.Z.H. vertolkte hierna op zeer verdienstelijke wijze een viertal werken voor het harmonie-orkest, waarbij vooral de ouverture Pique dame van Franz von Suppé bijzonder veel succes oogstte en vervolgens bracht het raddo- revue-ensemble-Rerxis van Doi-th de nieuwe x-evue-show „Allemaal Poppenkast" voor het voetlicht. Na afloop was een geanimeerd bal, dat tot diep in de nacht voortduurde, het slot van een zeer geslaagde huldigingsavond, die vooral op de jubilarissen een onver getelijke indiruk zal hebben gemaakt. Th. A. Klinkhamei-, Koninginneweg 69, telefoon 11596; Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000: Fx-ans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. In Den Haag is het bevolkingsonderzoek op tuberculose begonnen. De wethouder van Sociale Zaken, de heer C. H. P. W. van den Oever, was de eex-ste die zich aan dit onder zoek onderwierp. Er zullen nog ongeveer 400.000 personen volgen. Ter gelegenheid van de vierde jaarlijkse tentoonstelling in het Huis Van Looy werd gisteren door prof. dr. W. A. Smit, hoog leraar aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, in het Frans Halsmuseum een lezing gehou den over een van Van Looy's tijdgenoten, de jonggestorven dichter Jacques Perk. De docent besprak in het bijzonder de eerste liefde van deze dichter, een periode in diens leven, waarvan hij studie heeft gemaakt met behulp van gegevens, die dr. Garmt Stuiveling hem daartoe ter beschikking had gesteld. Door de wijze, waarop Kloos de Mathilde-cyclus van deze dichter onder de aandacht bracht, gegrepen door de schoon heid ervan, is de figuur van Perk tot een mythe geworden. Er bestaat, naar prof. Smit zeide, dringend behoefte aan een bio grafie van hem, die vooral de aandacht ves tigt op de psychologische ontwikkelings gang van Perk, waarvan de Mathilüe- cyclus de afsluiting is. Dan zal men ook beter de vraag kunnen beantwoorden, waax-om hij reeds zo jong de volle rijpheid van zijn dichterschap heeft bereikt, die in de Mathilde-cyclus tot uiting kwam. Van invloed hierop achtte prof. Smit niet alleen het bewustzijn, dat hij - na zijn fa tale bloedspuwing in 1878 - niet lang meer te leven had, maar ook die van zijn eerste liefde voor Maria Champury, de dochter van zijn Franse leraar, die begon toen hij nog 18 jaar moest worden. Zij was 16 maanden ouder dan hij. Uit deze periode zijn vele verzen voortgekomen, die geen grote aesthetische waarde hebben, maar wel een duidelijk licht werpen op zijn psy chologische ontwikkeling en daarmee op de vorming van zijn dichterschap. Px-of. Smit gaf een uitvoerige en boeiende beschrijving van üeze jeugdperiode, die hij illustx-eerde met gedichten en brieven uit deze tijd van jeugdige gelukzaligheid en vei'driet omdat Maria hem tenslotte afwees. Dat leed had hem - ofschoon hij er zich na veel strijd mee verzoend had - nog niét losgelaten toen hij zijn Ardennen-reis ondernam, waarop hij Mathilde Thomas ontmoette. De docent kwam tenslotte tot een hypo these, die hij slechts als een vraag naar vo ren zeide te durven brengen: is er niet veel dat er op wijst, dat Maria Champury, die in beschouwingen over deze dichter nog nauwelijks genoemd is, veel meer voor zijn geestelijke, vorming heeft betekend dan Mathilde, wier naam aan zijn prachtige sonnettencyclus is gegeven? Is de ontmoe ting met Mathilde Thomas niet slechts de aanleiding geweest tot dit werk, dat in we zen berust op Perks ervaring in de periode van zijn eerste liefde voor Maria Cham pury? Prof Smit concludeerde dat er voor de studie van Perk nog belangrijk werk is te doen. ADVERTENTIE een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemltlniseerde wol en wolgoedl Tijdens een lunch bij Brinkmann, waar aan tevens aangezeten werd door de Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en Haai-lems burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, hebben de leden van het departement Haaidem der Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel gistermiddag kennis gemaakt met de diplo maat en schrijver dr. J. C. de Beus en diens visie op de toekomst van Europa. Dr. De Beus, die buitengewoon en gevol machtigd minister van Nederland in Wash ington is, heeft die visie onlangs neerge legd in een boek van dezelfde titel („De toekomst van het Westen"), dat een ver ademing is na al de pessimistische profe tieën omtrent de dreigende ondergang van onze beschaving. „Dat pessimisme", zo be toogde hij, „dateert trouwens al van kort na de eerste wereldoorlog, toexx schrijvers als Oswald Spengler („Untergang des Abendlandes") het einde van onze cultuur voorspelden Later met name kort voor de tweede wereldbrand was het Toyn- bee's theorie omtrent de cirkelgang van alle beschavingen, die deze gedachte nieuw voedsel gaf en ook thans prediken velen weer ijverig, dat net Westen ten dode op geschreven is. Dr. De Beus had altijd in stinctief het gevoel gehad, dat al die on heilsprofeten de plank missloegen en dat gevoel had hem ertoe gebracht, om hun theorieën eens critisch te toetsen aan de geschiedenis. Daarbij was hem gebleken, dat b.v. Toynbee alleen historische voor beelden gebruikte, wanneer die in de kraam van zijn kringloop-theorie pasten en dat er dus geen enkel bewijs is, dat zijn stellingen op alle beschavingen van toe passing zouden zijn. Wat nu de huidige Westerse beschaving betreft, deze ver keert stellig in een ongeëvenaarde crisis, maar dat beduidde volgens dr. De Beus geenszins, dat zij index-daad ten ondergang gedoemd is. Drie grote gevax-en bedreigen haar, namelijk de communistische maohts- kolos, het anti-Westerse nationalisme in Afrika en Azië en tenslotte de verdeeld- heid in eigen boezem met name in Europa. Er zijn echter in ons werelddeel nog zeer sterke scheppende krachten aan wezig, om al die bedreigingen het hoofd te kunnen bieden en op tal van gebieden blijkt telkens weex-, dat de veerkracht van de „Westerse mens" nog ongebroken is. Nederlands rol In dit verband verwees dr. De Beus o.a. naar ons eigen volk, dat met zijn hoge ge boorte-overschot, zijn snelle economische herstel na de oorlog en zijn gerede belang stelling voor nauwere internationale sa menwerking nadat Indonesië verloren ge gaan was, een treffend voorbeeld van die ongebroken veerkracht mag heten. Zich afvragend, wat oixs land ver-der zal kunnen bijdragen aan de instandhouding der Westerse beschaving, concludeerde de spreker, dat wij hardnekkig en geduldig moeten blijven streven naar uitbreiding van onze altijd nog zeer belangrijke econo mische positie in Indonesië en dat wij ook door technische bi]stand en export van in tellect naar de „onder-ontwikkelde gebie den" in Azië en Afrika het anti-Westerse ressentiment aldaar kunnen helpen in- pex-ken. Kernpunt: integratie Kex-npunt van ons streven en van alle volken van Eux-opa moet echter volgens dr. De Beus de eenwording van Europa zijn, want zonder integratie kunnen wij inderdaad niet meer leven tussen, laat staan concxnrex-en met de geweldige machtsconcentraties van de U.S.A. en de communistische wereld. Europa's aandeel in de wereldproductie, dat in 1870 nog 61 pCt. bedroeg, was in 1938 ai tot 29 pCt. gedaald en is na de tweede wereldoorlog nog kleiner geworden. En al gaan wij ex- prat op, dat de voortbrenging in Europa thans ongeveer 140 van de vooroorlogse bedraagt, in Amerika en Rusland produ ceert men nu bijna 2% maal zoveel als in Na de herfstvacantie zal de nieuwe Van Zeggelenschool als eerste van het scholen complex in het nieuwe gedeelte van Haarlem-Oost in gebruik genomen worden. Het scholencomplex, een ontwerp van de heer D. Heiloo van Openbare Werken, zal twee zevenklassige lagere scholen, een gymnastieklokaal en een kleuterschool omvatten. De tweede lagere school bevindt zich ook reeds in een vergevorderd stadium en zal over enkele maanden geopend kunnen worden. Tussen beide scholen in komt een grote gymnastiekzaal, terwijl het complex aan de Zuidelijke kant wordt afgerond met een kleuterschool. De Van Zeggelenschool - thans nog verspreid over verschei dene lokalen in de Amsterdamse- en Slachthuisbuurt - krijgt met ingang van 1 November eveneens een nieuw hoofd, de heer P. A. Teerling. „M 7 verlaat de aarde" (City) M7 is een vliegtuig en het verlaat inderdaad de aarde. Twee keer zelfs, maar het heeft heel wat voeten in die aarde, voor het zo ver is. De M 7, een vliegtuig met driehoe kige vox-m, aangedreven door atoommo toren, is de voorloper van de M 8, een ruimteschip. De eigenlijke schepper van dit toestel wil als vlieger met de eerste proefvlucht mee de lucht ingaan, doch hij wordt van alle kanten tegengewerkt. Toch drijft hij zijn zin door en samen met een tweede piloot maakt hij zijn eerste vlucht. De beide waaghalzen brengen het er ter nauwernood levend af. Met radiografische besturing vanaf de grond weet men het vliegtuig tenslotte weer te doen landen. Langs een omweg vei-neemt de piloot, dat hij niet meer met zijn kist zal mogen vlie gen. Hij wil echter niet van zijn toestel scheiden en onderneemt onverwacht een tweede vlucht. Tijdens deze vlucht be leeft hij een hachelijk avontuur, maar uit eindelijk loopt alles goed af. Het slot van deze rolprent laat vele problemen open. Dit neemt niet weg, dat de film door het vakkundig opvoeren van de spanning en door de schitterende opnamen van het vliegtuig in actie,, zeker zijn waarde heeft. Van Maandag af draait de onvergete lijke film „Brief encounter". „Meisjes vaix de grote stad" (Li do). Deze film geeft een antwoord op de vraag hoe de jeugd tot de misdaad komt. Het ver haal is dat van een klein aantal jonge mensen, dat zich wil losmaken van de be klemmende en armoedige sfeer in een van New York's achtex-buurten. De camera volgt nauwkeurig de bewegingen van deze zeer uiteenlopende typen, waarvan de een niet langer achter een broekpers wil staan ADVERTENTIE Hygiënisch verband! Zeg liever: „CAMELIA"! Een garantie voor pasvorm, zui vere CAMELlA-celstof, groot absorbatievermogen. De wereld weet het al 30 jaar. Made in hnqland 1938. Wat de mililaix-e en politieke ontwik keling van de wereldsituatie betreft, was dr. De Beus van oox-deel, dat 't Westen nog altijd een potentiële achterstand- heeft op de Sovjetlanden en dat het die achter stand dient in te lopen voor en aleer men tot een redelijke modus vivendi met Mos kou kan komen. Daartoe zal ook en vooral Europa moeien bijdragen door snelle inte gratie en gelijktijdige opbouw van. zijn gezamenlijke defensie, want onderhandelen met de communisten kan men alleen op basis van gelijkheid in kracht en macht. Concluderend zei dr. De Beus, dat de Wes terse beschaving inderdaad voor een der grootste krachtproeven staat die zij ooit gekend iheett, maar dat zij ook nu stellig de veerkracht kan opbrengen om alle be dreigingen het hoofd te bieden. De eerstvolgende vrije middag, die de jongens hadden, riep oom Tripje hen bij zich. „Ik wou eens gaan zien, hoe het nu met Pilon is," zei hij. „Jullie mogen meeals je zin hebt." Of ze zin hadden? Nou, dat sprak vanzelf. Ze vonden het prettig met oom Tripje mee te gaan en ze wilden ook graag Pilon weer zien. Zou het al iets beter gaan met z'n been? „Nou, kom dan maar als jullie klaar bent", zei oom Tripje. Dat waren ze; en zo gingen ze dan. „We zullen met de bus gaan," zei oom Tripje. „Dan zijn we er gauwer." Dat vonden ze ook fijn. Ze stapten in de bus en reden Speelgoedstad uit. Het zonnetje scheen en ze keken door de ruiten naar het landschap. „Ik hoop maar, dat Pilon wat beter is!" vond Bunkie. „Het was zo lastig voor hem dat hij niet lopen kon!" „We kunnen hem misschien weer met het een of ander helpen," zei Rick. De bus reed al spoedig op de weg door het bos. „We zijn haast bij de halte, waar we moeten uitstappen," waarschuwde oom Tripje. Druk maar op het belletje, Bunkie!" De chauffeur stopte. Oom Tripje en de jongens zeiden hem goedendag en stapten uit. Toen moesten ze nog een eindje lopen langs het pad, dat naar Kabouterdorp voerde. en de ander een bontjas vexkiest boven een armoedige regencape. Het begeerde hulpmiddel geld is weer de schakel die ont breekt om van de Bowery naar Long Is land te komen. Ongeacht het feit, dat het onderwerp niet nieuw is, is er in deze film goede filmkunst in keuze van type en com positie te bewonderen. J. V. „April in Parijs" (Minerva). Men kent Doris Day en haar aandeel in deze film, die wij bij haar verschijnen in Haar lem bespraken. "Veel zang en veel roman tiek. „De Boekeniers der zeven zeeën" (Roxy) Vrijdag schx-even wij reeds over deze film bij de opening van het nieuwe Roxy-theater. „Don Camillo" (Lux or) De tex-ugkeer van Don Camillo is volgens verwachting opnieuw geprolongeerd. „Achter kloostermuren" (FransHals) Een gezin zonder woning heeft zijn intrek genomen in een verlaten klooster. Wan neer de bewoonsters terugkeren raken de poppen aan het dansen. De aan de drank vex-slaafde orxrechtmatige bewoner verzet zich krachtig tegen de aanwezigheid der brave zusterkens, die het pleit winnen en de man het boze van zijn daden nog doen inzien ook. Er komt heel wat geschreeuw en onnatuurlijke vroomheid aan te pas, maar gevoelige naturen zullen het wel ap preciëren. In het voorprogramma gaat een fantastisch mooi filmpje van Geesink, dat een kermis in beeld brengt met kleuren om van te watertanden en op een prima wijze „geschoten". Fr. „Cuba Cabana" (Cinema Palace). De hoofdredacteur van een (Duitse) krant stuux-t even een verslaggever en een foto graaf naar een Zuid-Amerikaans staatje, waar de gebruikelijke revolutie is uitge broken. Maar het is weggegooid geld, want het enige bloed dat bij deze revolutie en dan nog slechts zeer spaarzaam vergoten wordt is clat van de journalist. De fotograaf komt er helemaal niet meer aan te pas: bij het eex-ste het beste plaatje dat hij wil maken wordt hij ingerekend. Als u denkt dat hiermee de zaak afgelopen is, hebt u het mis. Om politieke redenen wordt de journalist van moord beschul digd; de eigenares van cabaret „Cuba Ca bana" (Zarah Leander) vex-bex-gt hem, laat hem maar liefst door twee leeuwen bewa ken en wordt bovendien vex-liefd op hem. Dat veroorzaakt nieuwe complicaties om dat de staatspresident toevallig ook een oogje op deze dame heeft. Over de afloop willen we u alleen verklappen dat. geen van beiden haar krijgt, zodat zij verder in haar cabax-et haar leed in sentimentele lied jes kan blijven uitzingen. S. K. „in ae greep van de angst" (Rem brandt theater) Joan Crawford zet haar reeds uit de vooroorlogse jaren daterende faam voox-t in deze aangrijpen de x'olprent, die een maximum aan span ning bereikt en de begaafde actrice moge lijkheden te over schenkt om haar talent te tonen. Met zeldzaam geraffineerde uitbuiting der détails van het tx-agische verhaal heb ben de makers van deze film een verlam- meixde, fascinerende begoocheling in het laatste deel weten te leggen, waarbij geen enkele mogelijkheid van de cinematogra fie verwaarloosd werd om de sfeer van angst en onbehaaglijkheid te versterken, waarin de hoofdrolspeelster en haar part ner, Jack Palance, zich bewegen. Rondom het motief van een naargeestig tikkende pendule, die het tijdschema van eexi koel- berekende misdaad symboliseert, speelt zich in adembenemende spanning een dra ma af, dat zijn ontknoping vindt ln een verlossende climax, gefilmd met grote vaardigheid en begrip voor décor en tem po. Ofschoon het gegeven hier en daar neigt tot het bizarre en onwaarschijnlijke, zijn de argumenten zo zorgvuldig geko zen dat het geheel zeer aanvaardbaar wordt. Dat Joan Crawford een overwe gend aandeel heeft in dit geheel, spreekt van. zelf. J. L. HAARLEM, 16 October 1953 ONDERTROUWD: 16 Oct., B. Kool en M. J. Dingerdis; F. J. Tromp en C. H. M. van der Pol. GEHUWD: 16 Oct. W. van Kessel en M. M. van Heijst. BEVALLEN van een zoon: 14 Oct., M. BroertjesBochoven; B. B. Sj. Snellen van Vollenhovenvan Zanten; 15 Oct., H. Goe- demoedHoltland; 16 Oct., G. A. Ax-nold van Akkeren; H. J. DekkerWessels. BEVALLEN van een dochter: 15 Oct., P. BeereCorveleijn; F. M. Visser—Bückmann; C. E. DiebenWinnubst; 16 Oct., J. J. de Bergde Boever; J. Chr. KooijKoelemij; G. Felix—Schoonbeeg. OVERLEDEN: 14 Oct., J. Weuring, 50 j„ Reitzstraat; A. Visser—Zwemmer, 70 j., Gast- huisvest; J. J. van Berkel, 2 m., Kamper laan; 15 Oct., G. M. van der KolkHosbach, 75 j„ Kweektuinstraat: M. van Balleguoijen, 37 j., Geuscvesperstraat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 12