f Effecten- en Beurs reageert niet op [Geldmarkt J politieke strubbelingen Onwettige diamanthandel met Oost-Europese landen Kort en bondig Statuut van Europese vervoersorgaan getekend Zang en pianospel in de Schouwburg Eis tegen Amsterdams diamantair f 50.000 Labour wint in Brits opinie-onderzoek MAANDAG 19 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Amsterdamse Beurs Crematie M. H. Groenendaal „De kinderrechter grijpt in" Biljarten Biljartuitslagen Muzikale avond van Geloof en Wetenschap Kippen-fok Winterprogramma van het Instituut Rode Kruis-hulp aan Griekenland Feest in Den Haag bij het nieuwe stadhuis Scheepvaart Wanneer vijfentwintig jaar geleden de dagbladen in hun berichtgeving over de wereldgebeurtenissen met dezelfde koppen v/aren verschenen als de laatste weken en dagen het geval is geweest, zou op de beur zen van New York, Londen en Amsterdam vermoedelijk weinig minder dan een „krach" zijn ontstaan. En dat thans, terwijl in politiek opzicht de gehele wereld zo wat overhoop ligt, zowel de New Yorkse als de Amsterdamse beurs een rustig as pect heeft en de koersen deze week eerder hoger dan lager waren, bewijst wet dat we zo langzamerhand voor wat vroeger schok kende gebeurtenissen waren, immuun ge worden zijn. Revolutie en tegenrevolutie zijn aan de orde van de dag, maar de beurzen trekken zich er om zo te zeggen niets van aan en zelfs de verscherpte ver houding tussen Rusland en de Verenigde Staten heeft deze week aan de verbeterde stemming op de aandelenmarkten geen af breuk kunnen doen. Temeer is dit opmerkelijk omdat ook m economisch opzicht het antagonisme tus sen de verschillende staten weer de kop op steekt. De kranten staan vol van de plannen der regeringen om tot een vrijere uitwisseling van kapitaal en goederen le komen en de Raad van ministers in de O. E. E. C. (Organisatie voor Europese Economische Samenwerking), waarin lo landen zitting hebben, zal op 29 October a.s. weer in Parijs vergaderen over het vraagstuk van de liberalisatie en de con vertibiliteit. maar in de praktijk is hiervan nog weinig te zien. Engeland en Frankrijk zitten nog steeds met een stijgend tekort in de E. B. U. (Europese Betalings-Unie), dat ook in September weer groter gewor den is, doordat de invoer gestegen en de export gelijk gebleven of gedaald is. ter wijl Duitsland zijn positie verder heeft kunnen versterken en ultimo September een voordelig saldo had van 660 millioen. En zelfs de zes landen, die de Europese Kolen- en Staalgemeenschap (K. S. G.) vormen, vorderen wei met hun technische, administratieve en juridische opzet, maar van een gemeenschappelijke economische, crediet- en monetaire politiek is nog nau welijks sprake. Men is er van overtuigd dat, wil men tot gewenste Europese inte gratie komen, een verdere uitbreiding van de gemeenschappelijke markt der zes lan den voor alle producten noodzakelijk zal zijn, welke, naar men meent, ook de poli tieke integratie naderbij zal brengen. Hier is een automatische wisselwerking, omdat een economische integratie op haar beurt niet mogelijk is wanneer de politieke te genstellingen blijven bestaan. De Hoge Autoriteit van de K. S. G. heeft in dit op zicht een eerlijke, maar ontnuchterende uitspraak gedaan, toen hij zei dat de Euro pese atmosfeer zo slecht is geworden dat de K. S. G. thans niet tot stand zou zijn gekomen, indien zulks alsnog moest ge schieden. En de K. S. G. zelve is tot dus ver nog geen daverend succes en geeft geen algemene bevrediging, zoals uit de recente uitlatingen van de directie van de Ko ninklijke Hoogovens wel is gebleken. Het zou daarom niet verwonderen als de beurzen thans in de hoogste spanning verkeerden en de zaken tot een minimum werden beperkt. Toch is dit niet zo. De New Yorkse beurs geeft weliswaar geen grote levendigheid te zien, maar het koerspeil is dooreengeno- men. déze week eerder gestegen dan ge daald en zulks ondanks het feit dat op de grondstoffenmarkten een verdere prijs daling is ingetreden en met name de graanmarkt een weinig bemoedigend beeld biedt. Voor het lopende jaar wordt een netto-daling van 18 pet. tegenover 1952 verwacht en ook voor de zuivel voorspelt de regering lagere prijzen. In de olie industrie worden drastische productiebe perkingen ingevoerd en voorbereid omdat het aanbod de vraag thans ver overtreft. Maar aan de andere kant blijft de totale productie in de Verenigde Staten op een hoog peil, dat slechts even beneden dat van 1952 ligt en ca. 130 pet. hoger is dan het gemiddelde van 1935/39. Sommige spoorwegen publiceren nog stijgende win sten, een staalonderneming als de Repu blic Steel heeft haar inkomsten in de eer ste negen maanden van dit jaar aanmer kelijk zien stijgen boven die van de over eenkomstige periode van 1952 en tenslotte heerst algemeen de mening dat de rege ring van Eisenhower er op bedacht zal zijn een deflatie te voorkomen en te dien einde eventueel de credietpolitiek zal vergemak kelijken en ook de belastingen zal verla gen, zelfs al ontstaat daardoor nog een groter tekort op het budget van de Staat. En dan Amsterdam. Afgezien van de Indonesische fondsen, welke door de nieu we spanningen in onze vroegere koloniën en de verdere daling van de rubberpr-ijs tot een nieuw laagterecord worden be ïnvloed, heerst op de aandelenmarkt door gaans een vaste stemming, zodat het ge middelde koerspeil van de aandelen weer langzaam stijgt en het gemiddeld rende ment van aandelen op basis van de het laatst uitgekeerde dividenden, dat in Juni 1952 ca. 6. 3/4 pet. bedroeg en 6.26 pet. uit. Juni van dit jaar, nu tot rond 6 pet. is gedaald. Wij schreven de vorige week over de Obligatiemarkt en het uiterst geringe ren dement, dat hier valt te maken, gepaard gaande met het risico dat bij een omslag op de kapitaalmarkt, gevoelige koersver liezen zullen worden geleden. Wij herha len dat het thans op een zodanige omslag zeker niet lijkt, maar dat ze komen kan, zal niemand kunnen betwisten. Niettemin blijft de grote vraag bestaan, hetgeen ook weer gebleken is uit het overweldigend succes van de uitgifte der 3 pet. kortlo pende obligaties van de Wereldbank en de 4 pet. obligaties van de Simplex, waarvan slechts een uiterst gering pei'centage der 3-3)4 NederL'47 A.K.U Unilever Philips Gloeit. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater Slotkoers Vrijdag 99 17614 258% 175 32314 91K 134)4 129)4 107 96)4 175 161 171 170 31)4 46)4 47 7154 20 Openings koersen 99)4 176)4 210)4 176 323)4 91 134)4 129)4 106 96)4 175)4 161)4 171 170 31)4 48 47)4 72)4 20% 36)4 inschrijvingen kon worden toegewezen. Alleen zijn, die dicht bij het vuur zitten, hebben zich wat kunnen warmen. En het wordt er nog niet beter op, nu de Koninklijke tot aflossing van het restant van de 3*4 pet. Converteerbare obligaties wil overgaan. Oorspronkelijk stond hiervan f 250 millioen uit, maar door vrijwillige conversie en de aankondi ging van gedeeltelijke aflossing, is het uit staand bedrag tot ca. f 80 millioen gedaald, welke nu dus zullen verdwijnen. Hiervoor in de plaats komen dan f 25 a f 28 mil lioen nieuwe aandelen Koninklijke, welk vooruitzicht aanvankelijk een koersdaling voor de aandelen tot ca. 307 pet. heeft veroorzaakt, die echter van korte duur was. Het feit dat de conversie straks niet meer boven de markt zal zweven en de kans op introductie van de aandelen op de New Yorkse beurs nu groter wordt, heeft blijkbaar nieuwe kopers in de markt gebracht. Maar ook vele andere aandelen zijn m koers opgelopen. Particuliere beleggers worden vermoedelijk door het lage ren dement op obligaties meer naar de aande lenmarkt gedreven, terwijl tal van gun stige'jaai-verslagen en bemoedigende be- drijfsberichten daartoe ook medewerken. Het Nederlandse bedrijfsleven blijkt zich tot dusver goed te kunnen handhaven. De Europese vervoersconferentie - te Brussel, waaraan werd deelgenomen dooi de ministers van verkeer van zestien Europese landen, is Zaterdag besloten met de ondertekening van het statuut van het permanente Europese vervoersorgaan, tot de oprichting waarvan tijdens de confe rentie werd besloten. Zoals bekend is, heeft dit lichaam, waar van de Belgische minister van Verkeer, Paul Seghers, voorzitter is, tot taak het vervoer over de weg, per spoor en te wa ter tussen de Europese landen te coördi neren en te vereenvoudigen. „In zijn werkzame leven heeft de heer Groenendaal gestreden voor de rechten van de arbeiders en dat onder zulke slechte omstandigheden als wij ons nauwelijks meer kunnen denken. Hij is steeds de een voudige mens gebleven, die zichzelf weg cijferde. Onze vriend Groenendaal kon terugzien op een rijk leven, waarin hij anderen liet delen. Het moge daarom voor zijn nabestaanden een troost zijn, dat wij allen de herinnering zullen bewaren aan een goed en waarachtig mens". Dit zei wethouder W. F. Happé Vrijdagmiddag in de aula van het crematorium te Wester- veld, waar het stoffelijk overschot van de heer M. H. Groenendaal, oud-raadslid van Haarlem stond opgebaard. Een grote stoet familieleden, vrienden en belangstellenden uit het boekdrukkers- bedrijf, de Partij van de Arbeid, de vak beweging en de werkgeversorganisaties woonden de plechtigheid bij. De heer A. J. Allan, vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van de Federatie van Werkgevers in het Boekdrukkersbe- drijf, schetste de overledene als een cri- tisch mens, wiens critiek echter de peiler was van een gezonde democratie, maar ook voor een gezond typografenbedrijf, zowel technisch als organisatorisch. Ook aan het sociaal terrein van het vereni gingsleven gaf de heer Groenendaal zijn krachten. De heer F. S. Noordhoff voerde het woord namens de „Blauwe N.V." en Hu- manitas. Hij herinnerde aan het vele en goede werk dat de thans overledene op het gebied van reclassering en voor de ouden van dagen had verricht. Onder orgelspel van „Aan de Strijders" daalde de met enige bloemstukken be dekte kist. De zoon van de overledene, de heer M. H. Groenendaal dankte voor de blijken van deelneming. Ter voorbereiding van de Nationale Re- classeringsdag is Vrijdagavond in de gym nastiekzaal van de Koningin Emmaschool aan het Roerdompplein een bijeenkomst gehouden voor bewoners van Haarlem- Noord ten Noorden van de Jan Gijzen- vaart. Het doel was een inzicht te geven van het reclasseringswerk, waarin de plaatselijke commissie onder leiding var. de heer G. G. Saveur geslaagd is door de toespraak van de heer A. Wiersinga, lid van de Reclasseringsraad en door de ver toning van de Engelse film „De kinder rechter grijpt in". De heer Wiersinga be sprak in het bijzonder de taak van de toezichthouder en herinnerde aan de vele moeilijkheden welke daaraan verbonden zijn. Vertrouwen noemde hij een belang rijk punt bij het toezicht. Grote belangstelling bestond er voor de film „De kinderrechter grijpt in". Zij gaf weliswaar een beeld van het reclasserings werk in Engeland, doch de bezoekers kre gen een goede indruk van de moeilijkhe den, waarmee veclasseringsambienaren te maken hebben. Na afloop heeft de heer H. Holtkamp uit Amsterdam de aanwezigen niet alleen verzocht belangstelling te tonen voor het werk, maar ook voor de collecte die in dc loop van de volgende week gehouden zal worden. Voorts bracht hij dank aan de heer en mevrouw P. van Menen voor hun aandeel in de voorbereiding van de bij eenkomst. Onder de aanwezigen waren mr. B. van der Burg. substituut-officier van Justitie, mr. M. Stokvis, secretaris van de Reclasseringsraad en de heer J. Fontijne, hoofdcommissaris van politie. De uitslagen van de biljartcompetitie van de Federatie van Biljartverenigingen voor Haarlem en omstreken luiden: A-klasse: DuvelshoekCentrum 62; KR IH West 3—5: Zandvoort—KR II 4—4; SEGTelescoop 53. B-klassc: DWO ICentrum 62; Kamper vest IDWO II 00: Kampervest IIOosten I 26; BW—Kennemerland 62; H. West Oosten II 62. C-klasse: Oosten—DWO 6—2; KW II—H. West I 44; KennemerlandKR I 44; Cen trum—Telescoop 62; H. West IIZand voort 4—4 D-klasse: SEG—H. West II 2—6; H. West 1—Kampervest I 80; KR—Kennemerland 2—6; DWO—Telescooo 62; Kampervest II Zandvoort 08. De derde bijeenkomst van „Geloof en Wetenschap" Vrijdagavond in de Haar lemse schouwburg was gewijd aan de zangkunst van de sopraan Jiswalda van Ittersum, met een optreden van het be kende pianoduo Han Beuker en Wouter Denijs afgewisseld. Kennelijk hadden de executanten getracht een gezamenlijk pro gramma te maken dat geen al te grote breuk kon veroorzaken tussen de vocale en de instrumentale prestaties. Mevrouw van Ittersum zong, begeleid door Han Beuker, oud-Nederlandse liede ren in bewerking van Willem Pijper, vier liederen van Moussorgsky en een reeks Franse melodieën in verfijnde chanson- trant van Marcel Delannoy en Eric Satie. Voor grote dramatische spanningen, zoals die vereist worden in het tot felheid ge laden lied „Het weeskind" van Mous sorgsky, is de stem van Jiswalda van Itter sum weinig geëigend. Temperament en voordracht moeten dan vergoeden wat de stemmiddelen te kort komen en het resul taat is dan altijd nog maar betrekkelijk. Doch als het geluid niet geforceerd wordt, kan het zeer aangenaam klinken en be houdt het altijd nog mogelijkheden van nuancering genoeg om kleur en expressie te geven aan een liedkunst, die binnen de normale dynamische perken blijft. Ook de gepassionneerde „Hopak" van de Russische componist vergt uitersten van klankont wikkeling, doch hierbij houdt de zangeres een effectrijke steun aan de stevige rhyth- miek van haar vertolking. Zeer mooi van klank en uitdrukking wa ren de oud-Vlaamse melodieën onder welke de „Maagdekensdans" en „Jezus' bloem hof" bijzonder uitblonken. Dat mevrouw Van Ittersum een bijzondere aanleg heeft voor het debiteren van fijne Franse „poin tes" bewees zij met het laatste deel van haar programma. Han Beuker was haar een voortreffelijke begeleider. Hij kent het ge heim van de subtiele klankwerking, afge stemd op sfeer en inhoud van het lied. Het pianoduo Beuker-Denijs begon met een niet gelukkige realisatie van het be kende orgelwerk van Franck: „Prélude, fugue et variation". Waarschijnlijk ge bruikten zij de bewerking die Franck van zijn compositie maakte voor piano en har monium. Maar bevrediging schonk het in geen geval, vooral niet door de klank. Wat een verschil wanneer men „En blanc et noir" van Debussy hoort, waarvan het duo een prachtige vertolking gaf! Daar is de so noriteit een essentieel deel van de compo sitie, terwijl ze bij Franck in deze zetting niet meetelt. Met dit zeer moeilijk te reali seren stuk van de Franse meester (het is een van zijn laatste composities) alsmede met het bekende successtuk voor twee pia no's ..Scaramouch' van Milhaud. wisten Beuker en Denijs hun gevestigde reputatie eer aan te doen. JOS. DE KLERK. Verscheidene kippenhouders zijn er iv de laatste tijd toe overgegaan om hun pluimvee van zogenaamde „kippenbril- len" te voorzien. Dit zijn aluminium- plaatjes, die met een aluminiumspeld onwrikbaar op de bovensnavel van de dieren worden bevestigd. De kippen worden hierdoor pas echt „kippig", want zij kunnen niet meer vooruit zien. Dit is ook de bedoeling van de kippenbril, die een uitstekend middel is gebleken tegen de neiging van kippen en hanen om elkaar onderling te bevechten. Der gelijke gewonde kippen zijn sterker vat baar voor ziekten en haar legprestaties gaan achteruit. De kippenbrildie ver hindert. dat de dieren elkaar gelijktijdig in de ogen kunnen zienbedwingt deze kivade neigingen. 'JÜCOQOOQOQOOOQQOOQCOOOQOOQCOQOCDOQQCQOOQCCOCOQQOOOOQQOQCi. Het winterprogramma van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling ziet er als volgt uit: Voor de maand October staan op het programma een lezing over tunnel bouw, eventueel gevolgd door een excursie naar de in aanbouw zijnde tunnel in Vel- sen en een natuurhistorisch weekend. In November wordt er een Sint Maartens- tocht gemaakt, een excursie naar Volen- dam en Edam om er het feest van Sint Maarten bij te wonen. Voorts vallen in deze maand de twee eerste avonden van een cursus getiteld „Moderne schilderkunst". De heer E. de Kat zal een beschouwing geven over Impressionisme, Neo-Impres- sionisme en andere stromingen in de beel dende kunst. De leden van het Instituut kunnen verder een voordracht bijwonen door de schrijver Maurits Dekker. Een filmvoorstelling, een contactavond en een excursie naar het Frans Halsmuseum wor den nog vermeld. De agenda voor December vermeldt de laatste avond van de cursus „Moderne schilderkunst, een Sint Nicolaas-weekende op „Banjaert", een lezing van dr. O. H. Dijkstra over een onzer meest gevreesde ziekten, een excursie naar de bijbelse dio rama's van Palestina en enkele Centrale Kerstkampen. In Januari zal de heer Arie Pleysier een voordracht houden over „De ontwikkeling van Azië na de wereldoorlogen en de ge volgen voor het Westen". Ër zal verder nog een contactavond plaats hebben, en de eerste avond in een cursus van vier lezin gen door de heer H. A. Wormgoör over .Interplanetair Verkeer". De maand wordt gesloten met een volksdansweekeinde. Voor Februari zijn de overige drie avon den voor deze cursus bepaald en een film avond waarop zal worden vertoond de film „Met de Johan van Oldenbarnevelt naar Australië". Op het programma voor Maart staan een winterfeest, een filmvoorstelling en drie lezingen respectievelijk door me vrouw Anne H. Mulder, dr. A. Melchior, over diens reis naar Tunis en de heer H. A. Wormgoor, over „De toepassing van atoomenergie in het dagelijks leven en haar mogelijkheden voor industrie en we tenschap". In April wordt er een excursie gemaakt naar het Teijler-museum. Verder wordt er een lezing gehouden over Natuurvrien denhuizen in binnen- en buitenland. Er zijn plannen in voorbereiding tot het hou- ae van een toneelvoorstelling door de to neelgroep „Palvu". Er staat ook nog een cultureel weekeinde op de agenda. In ver band met de uitbreiding van de stad zullen voor de leden, die ten Noorden van de Jan Gijzenvaart wonen speciale bijeenkomsten worden gehouden in hun wijk. De cursus sen in Engels en de voiksdanscursussen worden weer gewoonlijk voortgezet, even als het werk van de foto- en de toneelclub. De economische kamer van de rechtbank te Amsterdam heeft een zaak be handeld van onwettige handel leveran ties van industriediamant en diamant- gereedschappen naar landen achter het ijzeren gordijn. De verdachte, de 64-jarige groothandelaar in diamant en diamantge reedschappen uit Amsterdam J. B„ was ten laste gelegd, dat hij onder meer zonder vergunning van het Rijksbureau voor Dia mant 34 karaat diamant en 30 karaat kloof- afval had gekocht, verkocht en uitgevoerd. Voorts zou hij in de periode Augustus 1950 Maart 1951 onwettig 1156 karaat in dustriediamant hebben verkocht. De officier van justitie zeide dat de wijze waarop B. deze handel bedreef direct in verband staat met de internationale poli tieke ontwikkeling. Diamant wordt zeer begeerd door de landen achter het IJzeren Gordijn, waar het onder meer gebruikt wordt bij de fabricage van geweerlopen en precisie-instrumenten. Hij heeft zijn zaken laten lopen over zijn Belgische compagnon P. van H. te Antwerpen, een der belang rijkste industriediamantairs aldaar, die de grootste diamanttoewijzing kreeg. Deze Belg had connecties met een handelsbureau in Oost-Berlijn en contactpunten in Praag cn Warschau. De Belg kreeg grote bestel lingen uit Nederland, via een filiaal. De filiaalhouder verzekerde echter bijna nooit de zendingen en wat naar Nederland kwam was waardeloze rommel. Door schijn- leveranties aan Nederland kreeg P. van H. in België de beschikking over de echte diamant, die onder meer via Frankfort naar Warschau en het handelsbureau in Oost- Berlijn verdwenen. De leveranties gingen in Nederland via een contactpersoon. B. verklaarde echter deze persoon niet te kennen. Buiten medeweten van de Neder- landsche Bank had B. stortingen gedaan in België van bijna twee millioen francs voor de aan Nederland geleverde diamanten. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 3000 paar nieuwe schoenen, 9500 meter over- hemdenstof, 400 stoelen en 300 tafels ge kocht voor de bevolking van de Griekse eilanden, die door de aardbeving in Augus tus getroffen zijn. Verleden week heeft het Rode Kruis 100 trapnaaimachines en 300 handnaaimachines gekocht. De tafels en stoelen zijn bestemd voor diegenen, die zo'n machine ontvangen. Deze aankoop ter waarde van 155.000 gulden is de laatste die het Nederlandse Rode Kruis ten behoe ve van de getroffen bevolking gedaan heeft. De inzamelingsactie heeft bijna 300.000 gulden opgebracht. Dank zij enige giften in natura en een zending medicamenten en dekens uit eigen middelen heeft het Nederlandse Rode Kruis voor ongeveer 375.000 gulden aan goederen naar Grieken land kunnen zenden. Bij de in gebruikneming van het nieuwe stadhuis van Den Haag, het grootste van Nederland, heeft de burgemeester van Am sterdam, mr. Arn. J. d'Ailly. Den Haag tevens als voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, gelukgewenst, zij het ook, zoals hij opmerkte, met enige jalouzie. Hij hoopte, dat Amsterdam ook binnen niet al te lange tijd een nieuw stad huis zal kunnen krijgen. De burgerij heeft de in gebruikneming van het nieuwe stadhuis feestelijk gevierd. Zaterdagmiddag om halfclrie steeg de bal lon Henri Dunant" op van het Haagse Aiexanderveld. vlak bij het nieuwe stad huis en dreef langzaam Zuid-Oostwaarts over de stad. De ballon, bemand met het echtpaar BoesmanVisser en de heer De Vos Klootwijk, was ditmaal voorzien van een met metaalhoudende stof bestreken aanhangsel, waardoor de ballon kan wor den gevolgd met radar-instrumenten. Laat in de middag daalde de „Henri Dunant" in Goudswaard in een bietenveld. Het was een zogenaamde „hondenhoklanding," waarbij het mandje omslaat doordat er geen helpers op de grond zijn, zodat de bal- lonvaarders er uit moeten kruipen als een hond uit zijn hok. Bij Maasland aan de Waterweg was een tussenlanding gemaakt, waarbij het radar scherm in de knel raakte en in elkaar werd gedeukt. Het apparaat werd dan ook in Maasland achtergelaten. Aan de burgemeester van Goudswaard werd een brief van burgemeester Schok king overhandigd. Deze brief bevatte de uitnodiging binnenkort het nieuwe Haagse stadhuis te komen bezichtigen. Des avonds zijn duizenden Hagenaars naar het burgemeester De Monchyplein ge togen, om daar getuigen te zijn van een spel van licht en donker. Het nieuwe stad huis werd in de loop van de avond beur telings inwendig en uitwendig geheel ver licht: van een bepaald aantal vertrekken in de Noordelijke vleugel werd het woord ..welkom" gevormd. Twaalf muziekcorpsen maakten met 600 fakkeldragers een stertocht naar 't nieuwe stadhuis. Daarna hebben zich vijf zangver enigingen doen horen en vervolgens is er een vuurwerk afgestoken. Tot laat in de avond is er op het plein voor het stadhuis Voor het eerst sedert zes maanden heeft de Britse Labour Party bij een opinie onderzoek de overwinning behaald op de Conservatieven. Op de vraag van de „Daily Express"; „Op welke partij zoudt u stem men, als er nu verkiezingen zouden wor den gehouden", antwoordde 48 procent van de ondervraagden „op Labour", terwijl 47 procent de voorkeur aan de Conservatieven gaf. 4.5 procent van de stemmen werd op de liberalen uitgebracht en 9,5 procent op andere partijen. Bij een vorige maand gehouden onder zoek kwamen de socialisten en de conser vatieven met een gelijk percentage uit de bus 47.5 procent. Bij de laatste algemene verkiezingen in 1.951 was de stemverhou ding: Conservatieven 48,1 procent, Labour 48,7 procent, liberalen 2,5 procent en overige partijen 0.7 procent. Niettegen staande het feit dat de Conservatieven dus minder stemmen kregen, behaalden zij ech ter op grond van het kiesstelsel meer zetels De officier achtte de transacties in Ne derland een bijkomstigheid. Hij was van oordeel, dat B. niet alleen heeft gespeeld met het belang van de bona fide Neder landse diamantairs, maar bovendien met de algemene Europese belangen. Rekening houdende met het feit, dat de verdachte niet zo jong meer is en geen goede gezond heid bezit, eiste hij: drie maanden voor waardelijk met aftrek van de preventieve hechtenis met een proeftijd van drie jaar, een boete van 50.000 subsidiair 5 maan den hechtenis, ontzegging om het beroep van diamantair uit te oefenen voor de tijd van vijf jaar en tenslotte publicatie van het vonnis in vijf Nederlandse dagbladen. De verdachte heeft drie maanden in voor arrest gezeten. Op 29 October zal de recht bank uitspraak doen. Aagtekerk, 18 ten anker bij Bangkok. Aalsum, 17 te Singapore. Abbekerk. 20 v. Shanghai te Hongkong verw. Akkrumdijk, 17 v. Madras n. Rangoon. Aibireo, 17 v. Victoria n. Rio de Janeiro. Aleta, 18 v. Pladju n. Tj. Priok. Alhena, 18 330 m. W.ZW. Casablanca. Almkerk, 18 te Port Said. Amor, 18 te Hamburg. Ampenan, 19 te Cheribon. Amstelkroon, pass. 18 Finisterre n. Buenos Aires Amstelpark, 19 te Amsterdam. Andijk. 18 te Rotterdam. Arkeldijk, 17 v. New Orleans n. Rottei-dam. Arundo, 17 te Barry. Aalsdijk, 19 v. Boston te Philadelphia. Alnati, 18 v. Montevideo n. Buenos Aires. Alpherat, 19 v. Rio de Janeiro te Santos. Amstelland, pass. 18 Ouessant n. Amsterdam. Amstelstad, pass. 18 Corsica n. Marseille. Argos. pass. 18 Ouessant n. Amsterdam. Aard ijk, 18 te Galveston. Alchiba, pass. 18 Madeira n. St. Vincent. Aldabi, pass. 19 n. Rio de Janeiro. Alioth, 17 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Altair. pass. 17 St. Vincent n. Las Palmas. Averdijk, 18 v. Bremen te Antweipen. Axeldijk, 18 te Baltimore. Amstelland, 20 Amsterdam verwacht. Ariadne, 18 v. Volos n. Thessaloniki. Bali, 18 te Rastanura. Bantam, 17 v. New York n. Casablanca. Bintang, 20 Colombo verwacht. Bonaire, 17 530 m. w. ten Z. Finisterre. Britsum, pas. 18 Kp. Vincent n. Antw. Bloemfontein, 17 v. Kaapstad 18 te Port Eliza beth. Boissevain, 18 v. Mauritius n. Belawan. Bon a ires. 18 590 m. ZW. Lands End. n. Plymouth Baarn, 19 v. Londen n. Antwerpen. Boskoop, 18 te Amsterdam. Caltex Pernis, pass. 18 Ouessant n. Rotterdam Cleodora, 18 te Rio Grande do Sul. Congostroom, 18 te Accra. Caltex Delft. 18 te Rotterdam v. Sidon. Ceiebes, pass. 18 Guardafui n. Belawan. Cliama. 1!) te Maracaibo. Cl a vel la, 19 v. Tj. Uban n. Hongkong. Cottica, 21 Paramaribo verwacht. Delft, 18 te Cristobal. Drente, 17 te Baltimore. Delfshaven, pass. 18 Madeira n. Rotterdam. Duivendijk, 16 te Portland Oreg. Ena, 18 v. Alexandrië n- Suez. Enggano, pass. 18 Gibraltar n. Antwerpen. Eos. pass. 17 Gibraltar n. Lissabon. Esso Amsterdam. 20 Rotterdam verw. Eos, 18 te Lissabon. Eemland, 18 te Hamburg. Elmina, 19 te Amsterdam. Gaasterkerk, 18 ten anker bij Geelong. Gooiland, pass. 17 Finisterre n. Recife. Gouwe, 18 te Hamburg. Groote Kerk, pas. 18 Guardafui n. Aden. Gaasterland. 19 te Rio de Janeiro. Garoet, 19 Casablanca verwacht. Groote Kerk, 19 te Aden. Gordias, 17 v. Calamata n. Catania. Hoogkerk, 19 te Genua. Hathor, 13 v. Tunis n. Maita. Haulerwijk, pass. 18 Fernando Noronha n. Casa blanca. Hecuba, 18 v. Guanta te La Guaira. Helena, 19 v. Port of Spain n. Paramaribo. Hora, 18 te Antwerpen. Helder, 18 v. Londen n. Antwerpen. Ivoorkust, 17 v. Dakar n. Conakry. Indrapoera, 18 10 m. ZO. Socotra. Jagersfontein, 17 300 m. Z.ZW. Freetown. Joh. v. Oldenbarnevelt, 18 740 m. W. ten N. Anderhalfgraadskan. Japara, 18 v. Marseille n. Rotterdam. Java, 17 v. Amsterdam n. Idonesië. Karimun, 18 v. Port Swettenham n. Penang. Kieldreeht, 13 te Hamburg. Kota Baroe, 18 te Singapore. Kota Gede, 19 v. Londen te Rotterdam. Karimata, 17 v. Colombo n. Djibouti. Laagkerk, 18 v. Karachi n. Bombay. Laurenskerk, 18 v. Madras n. Karachi. Lekkei'kerk, 17 v. Rotterdam n. Calcutta. Leuvekerk, 18 v. Colombo n. Aleppey. Lindekerk, 17 te Bahrein. Liseta, 17 v. Pladju n. Port Dickson. Loenerkerk, 17 v. Madras n. Calcutta. Lombok, 19 v. Colombo te Penang. Loosdrecht, 17 v. Port Soedan n. Suez. Larenberg, 19 v. Rotterdam te Savona. Leopoldskerk. 19 te Port Soedan. Lissekerk, 19 te Menna el Ahmadi. Maasdam, 17 ten O. Kp. Hatteras n. Port au Prince. Macoma, pas. 17 Melbourne n. Curagao. Madoera, 13 te Cardenas. Malea, 19 te Miri. Mapia, pass. nacht 17-18 Ceylon n. Calcutta. Mataram, 19 te Singapore. Meliskerk, 20 Kobe verwacht. Mentor, 17 v. Bremen n. Amsterdam. Mitra, 18 v. Berre n. Napels. Modjokerto. 18 v. Djeddah n. Suez. Molenkerk, 18 ten ZO. eil. Elba. Murena, 20 Madras verwacht. Myonia, 18 te Huil. Maasland, 18 v. Las Palmas n. Santos. Muiderkerk, pass. 18 Finisterre n. Duinkerken. Mariekerk, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Mentor, 18 te Amsterdam. Notos, 17 v. Savona n. Genua. Nieuw Amsterdam, 17 te New York. Noordam, pass. 18 Scilly's n. New York. Nigerstroom, 18 te Amsterdam. Notos. 18 v. Genua n. Livorno. Oranje, 18 v. Belawan n. Colombo. Oberon, 18 te Philadelphia. Oranjestad, 19 te Dover. Orestes, 19 te Cristobal. Ootmarsum, 18 v. Garston n. Brownsville. Papendrecht. 18 te Porto di Augusta. Pendrecht. 17 te Port Said. Peina, 19 te Singapore. Phrontis, te Aden. Poelau Laut, 19 te Tj. Pi-iok. Polydorus, 18 te Hambux-g. Polyphemus, 17 te New Orleans. Prins Willem III. pass. 18 eil. Juist. Prins Willem V, 17 v. Rotterdam ti. Chicago. Prins Willem v. Oranje, pass. 18 Vlissingen n. Hamburg. Radja, 17 v. New Ox-leans n. Philadelphia. Raki, 19 te Palembang. Rotti, 19 te Singapore. Rijndam, 17 te Rotterdam. Rijnland, 18 te Amsterdam. Rodas, 19 v. Georgetown n. Paramaribo Ridderkerk. 18 v. Genua te Marseille. Sarangan, 18 v. Colombo n. Belawan. Saroena, 18 v. Singapore n. Miri. Sirrah, pass. 18 Torresstraat n. Ducos. Slamat, 18 te Djibouti. Stad Alkmaar, 18 te Emden. Stad Dordrecht, pass. 18 Burlings n. Antw. Stad Maassluis, 17 v. Tmmingham n. Kirkenaes Stad Schiedam, pass. 17 Ouessant n. Palermo. Sommelsdijk, 18 v. Suez n. Djeddah. Straal Banka, 18 v. Durban o. Port Elizabeth. Soestdijk, 20 Le Havre verwacht. Stad Arnhem, verm. 20 v. Montreal n. Antw of Hamburg, Sumatra, pass. 19 Gibraltar n. Amsterdam. Salland, 17 te Santos. Singkep, 17 te Amsterdam. Tara, 18 te Bremen. TeiresJas, pas. 18 Ceylon Penang. Teucer. pass. 13 Kp. Bon n. Port Said. Thalatta, 17 v. Liverpool n. Amsterdam. Titus. 17 v. Rotterdam n. Oran. Trajanus, pass. ia Dungenes n. San Juan- Tarakan, 18 v. Colombo n. Djibouti. Tegelberg. 19 te Durban. Tero, 19 te Roterdam. Tomori, pass. 17 Gibraltar n. Genua. Tiba, 16 v. Buenos Aires te Montevideo. Trajanus, 17 v. Anisterdam n. San Juan. Trompenberg 1te Hamburg. Utrecht, ia te Belawan. Van Linschoten. 17 v. pointe Noire n. Luanda. Veendam. 18 200 m. Z. Kp. Race. Waterman. 18 vroeg v. Willemstad n. Bremer haven. Waterland. 18 240 m. ZW. Sombrero. Westerdam. 17 v New York n. Rotterdam. Willemstad. 19 v. Curacao n. Aruba. BINNENLAND De Centrale van Vakorganisaties in Midden- en Kleinbedrijf heeft in een adres de Sociaal-Economische Raad verzocht in zijn advies aan de regering over de samen stelling van de raad in de volgende zittings periode mede op te nemen dat aan de Cen trale van Vakorganisaties in Midden- en Kleinbedrijf het recht wordt verleend één of meer leden en plaatsvervangende leden van dc S.E.R. aan te wijzen. De Koningin heeft zich hereid ver klaard de vierde assemblee van de World Veterans Federation te openen, welke van 16 tot en met 19 November in Den Haag wordt gehouden. De W.V.F. is in Novem ber 1950 op initiatief van de Fransman Albert Morel opgericht. Hij is nog steeds voorzitter van de federatie, die 17 millioen leden telt. Op Donderdag 22 October zal de tweede rijbaan van de autoweg Arnhem—Nijmegen voor het verkeer worden opengesteld. Zaterdag heeft prof. dr. W. K. Roepke, hoogleraar in de Entomologie aan de land bouwhogeschool te Wageningen in de aula der hogeschool afscheid genomen. Bij deze gelegenheid heeft ir. A. W. van der Plassche, directeur-generaal van de Landbouw, aan de scheidende hoogleraar medegedeeld, dat het de Koningin heeft behaagd hem te benoe men tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Op de Maas bjj Roosteren voer een sleepboot, die vier schepen sleepte, plotse ling tegen de wal. Toen men ging onderzoe ken wat er aan de hand was, bleek te kapi tein van de sleepboot, de 44-jarige T. Vermeulen uit Grevenbicht, verdwenen te zijn. Men neemt aan dat hij overboord ge vallen en verdronken is. Te Gorsscl is in de leeftijd van 65 jaar overleden dr. P. S. R. Kosters, die gedurende dertig jaren chirurg is geweest in het Si. Geertruidengasthuis te Deventer. Hij was een der eersten, die de longchirurgie hebben toegepast. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor'het kerkelijk voorbereidend examen de heer H. J. Voors, Heemstede; voor het doctoraal examen geneeskunde de heer J. L. Binkhorst, Heemstede. Naar een ontwerp van prof. ir. H. T. Zwiers uit Haarlem zal zo spoedig mogelijk een begin worden gemaakt met de bouw van een in zeven verdiepingen uit te voeren kantoorgebouw voor de centrale diensten van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arn hem. De raad van commissarissen dei- A.K.U. heeft daartoe de directie gemachtigd. De uitvoering zal in twee étappes geschieden. Eerst zal het hoofdgebouw verrijzen, met inbegrip tevens van een nieuw verenigings- centrum, daarna zal het gebouw voor de administratie worden uitgevoerd. Sinds 1950 was dit plan tot nieuwbouw reeds in studie. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen rech ten de heer H. C. van der Mije te Haarlem. Zaterdagmiddag omstreeks half zes is op het Kennemerplein in Haarlem een twaalfjarige Haarlemse scholier met zijn fiets tegen een personenauto gebotst, door dat hij geen voorrang verleende. Hij is, ver moedelijk met een hersenschudding, in het Grote Gasthuis opgenomen. In de Lorentzschool zal een najaars tentoonstelling worden gehouden op Woens dag 21 October van twee tot vier uur 's mid dags en op Donderdag 22 van zeven tot negen uur 's avonds. De tentoonstelling be vat schoolwerk van leerlingen van klasse 3 tot en met 6, betrekking hebbende op het najaar. Ds. R. H. Oldeman, de in de vacature ds. E. Saraber Jr. beroepen predikant bij de Nederlands Hervormde gemeente te Zand voort, zal op Zondagmorgen 15 November in zijn ambt bevestigd worden door dr. M. van der Voet, predikant te Haarlem-Noord. Des middags om drie uur hoopt ds. Oldeman zijn intree-prcdikatic te houden. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het kerkelijk voorbereidend examen de heer J. A. Eekhof te Heemstede. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het candidaatsexamen theologie de heer G. Rikkers te Hillegom. IJsel, 18 te Piraeus. Zaan, 18 te Gefle. KLEINE VAART Algarve, 17 v. Garston te Manchester-. Arcturus, vertr. 17 v. Vlaardingen n. Antw. Atlas, 16 v. Algiers n- Savona. Att, 17 nog te Ipswich. Actinia. 17 v. Antwerpen n. Wexfox-d. Albergen, 20 v. Rotterdam te Oporto verw. Anna b, 16 v. Sundsvall te Grangemouth. Anna Sylvia, pass. 17 Vlissingen n. Antw. Ariel, pass. 16 Vlissingen n. Antw. Axnoudspolder, pass. 16 Ouessant n. Oporto. Aruba, pass. 17 Vlissingen n. Antwei-pen. Betty Anne, 19 v. Banöholm te Santanger verw. Bree Helle, vertr. 17 v. Londen n. Rotterdam. Birmingham, 17 v. Goole te Wear. Box-ni'if, pass. 17 Brunsbüttel n. Halmstad. Bill, 17 v. Esbjerg n. Port Talbot. Calarid, pass. 17 Vlissingen n. Limmerick. Citadel, 17 v. Oslo te Plymouth. Cornelia 'd i, 17 v. Rotterdam n. Methil. Casablanca, 16 v. Casablanca n. Rouaan. Corrie b, 17 v. Bilbao te Runcoin. De Ruyter, 16 v. Helsinki n. Gefle. Douro, 16 v. Amsterdam n. Gibraltar. Diligentia, 17 v. Le Havre te Rotterdam verw. Dollard, 17 v. Kopenhagen te Limfjord verw. Duiveland, 17 v. Londen te Rotterdam verw. Di-iebei-gen, 16 v. Lissabon n. Londondex-ry. Emex-go, 17 v. Grangemouth te Methil vex-w. Eljo, 16 v. Ibiza n. Keflavik. Ellewoutsdijk, verm. 17 v. Rotterdam n. Huil. Franka II 16 v. St. Nazaire n. Genua. Frans, 18 v. Newcastle te Gothenburg verw. Erebus, vertr. 17 v. 'Lissabon n. Rotterdam. Fiducia, 17 v. Yai-mouth te Norwich. Glashaven, pass. 17 Vlissingen n. Zeebrugge. Glory, pass. 16 Vlissingen n. Norx-kopicig. Cormorao, 16 v. Londen n. Rotterdam. Crescendo, 16 v. Antwerpen te Svendboi-g. Gerry, 17 v. Passages te Leixoes verw. Goote, 16 v. Nantes n. Rouaan. Helvetia, 16 v. Assens n. Antwerpen. Hera, 16 v. Bremen n. Antwei-pen. Hartel, vertr. 17 v. Dublin n. Milfordhaven. Henrica verm. 17 v. Lissabin n. Bristolkan. Import, pass. 17 Vlissingen n. Lissabon. Ingeborg, 17 te Zwijdrecht. Java, 16 v. Rotterdam te Ork. Johannes, pass. 17 Vlissingen n. Bordeaux. Jox'ina, vertr. 18 v. Bowcreek n. Middlesbro. Jokurma,' pass. 17 Vlissingen n. Antw. Karei, pass. 16 Vlissingen n. Malmö. Kemphaan, 19 v. Masnedsund te Leningrad verw- Kortenaer, 16 v. Newcastle n. Lidkoping. Leendert b, verm. 17 v. Stockholm n. Stettin. Larix, 16 Kiel gepass. n- Karlskrona. Leo, 17 te Delfzijl verw. Marietje Bohmer, 19 v. Fedala te Dakar verw. May Mere, 17 nog te IJsland. Midas, 17 v. Kopenhagen n. Aarhus. May Star, 13 te Mostagenem verw. Myfem, 16 te Stockholm. Myson, 16 v. Rouaan n. Parijs. Majori, pass. 16 Vlissingen n. Fredex-ikstad. Marcella, 17 v. Kingslynn n. Duinkerken. Maasym, 17 te Port Talbot verw. Mai'kab, 19 New York verwacht. Merwehaven, vertr. 17 v. Duinkerken m. R'dam Matthew, 17 v. Thameshaven te Pux-fleet. Mira. pass. 17 Vlissingen n. Antwei-pen. Neeltje b, vertr. 17 v. Sfax n. Berwick. Nettie. 16 v. Antw. te Avonmouth. Noord. 17 v. Rotterdam te Billingham verw. Noorderstad. pass. 17 Vlissingen n. Malmö. Pieter Hubert, pass. 17 Vlissingen n. Antw. Piro, 15 te Djidjelli. Ponza, 16 te Hudiksvall. Pavo. 15 Gothenburg gepass. n Zaandam. Rika. pass. 17 Kiel n. Rostock. Rijnhaven, vertr. 17 v. Duinkei-ken n. Rouaan. Soemba, pass. 16 Vlissingen n. Barrow. Taormina, ill v. Poole te Fremington verw. Tom v. d. Heide. 16 v. Marseille te Casablanca. Theodora, 17 v. Guernsey te Southampton verw. Timor. IB te Holtenau. Van Brakel, 16 te Hargshamn. Vlier, pass. 16 Vlissingen n. Lissabon. Wiebold Bohmer. 20 v. Dakar te Nantes verw. We5tex-schelde, 20 v. Lissabon te R'dam verw. Westpolder. 17 v. Rouaan n. Casablanca Zwerver, 16 v. Lemvig n. Aalborg.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10