Elout van Soeterwoudeschool in Haarlem-Noord in gebruik genomen „M'n kleine Sheba, kom terug" Trage bouw van Coornhertlyceum Coöperatie „Haarlem" vierde feest Recital Jan de Man in Huize Hesmerg Elfregi-zeeverkenners openden troephuis HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 HHB hield werphengel- wedstrijd met kunstaas Raadslid Voogd stelt vragen Veel belangstelling gedurende weekeinde Burgerlijke Stand van Haarlem Niet voor eigen kas gecollecteerd Waarschuwing Sterke voorstelling van een dor stuk „De Oosthoek" in feeststemming Hawaiïanvereniging speelde in H.K.B. Botsing tussen twee personenauto's Prof. Eijkelhof sprak op Bezinningsdag KAB Zuster Paulien jubileert Heemstede consumeerde 32.000 oliebollen MAANDAG 19 OCTOBER 1953 Met het lezen van Psalm 127, Deutrimo- nium 11 en Johannes 17 vers 3 leidde de voorzitter der Vereniging voor bijzonder lager onderwijs op gereformeerde grondslag „Groen van Prinsterer", de heer W. F. Jan sen, Zaterdag de openingsplechtigheid van de Elout van Soeterwoudeschool aan de Muiderslotweg in Haarlem-Noord. Het is thans 75 jaar geleden dat onder leiding van jonkheer Elout van Soeter- woude een petitionnement tot stand kwam waarin werd geijverd voor gelijkstelling van het Christelijk met het gewoon lager onderwijs. De eerste Christelijke school was er een voor kleuters; oprichters waren Van Soeterwoude, Hoogendorp en Groen van Prinsterer. Thans nu men het recht op een Christelijke opvoeding van de jeugd kan laten gelden, heeft men, om de naam van de ij veraar voor dit alles levend te houden,.deze aan de nieuwste gereformeer de school verbonden. Deze is de vijfde in de gemeente Haarlem. Dank bracht de heer Jansen aan wethou der Bakker, die namens B. en W. aanwfezig was, voor de hulp van gemeentewege bij de bouw van deze school ondervonden. Ook de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, de heer W. Schoenma kers, kreeg woorden van waardering voor uitgebrachte adviezen, alsmede de heren H. W. van Kempen en G. E. Smits, onder wiens leiding de bouw van de school tot stand kwam. Wethouder W. C. Bakker wenst de ver eniging geluk met de nieuwe aanwinst, die alles mee heeft: licht en uiterst modern van inrichting is de school en bovendien ligt zij op een punt vanwaar men een mooi uitzicht geniet. Het noordelijk stadsdeel heeft zich de laatste tien jaar sterk uitge breid; een toenemende bevolking eist op een bepaald gebied ook een groot aantal scholen. Zo werd sterk de behoefte aan meer Christelijke scholen gevoeld; in het plan Delftwijk is o.a. een Christelijke Ulo geprojecteerd. De heer Schoenmakers besprak de moei lijkheden, welke men heeft gehad voor het project de schoonheidscommissie naar de zin was. Het resultaat is er echter beter door geworden. Volgens spreker is het ge bouw te hoog. Symbolisch leek dit hem echter wel verantwoord: de school zal een richtpunt worden voor de ouders. En dat is nodig, omdat het contact tussen hen en het onderwijzend personeel zeer belangrijk is en dus verstevigd dient te worden. Ook de ouders van de leerlingen der Soeterwoude school wenste de heer Schoenmakers geluk en in 't bijzonder de heer J. Blom, hoofd der school, die de aangename, doch moei lijke taak krijgt met nieuw materiaal de voor het kind beste weg in te gaan. De Raad van Gereformeerde Kerken Noord was vertegenwoordigd door ds. P. Ruig, die opmerkte dat kerk en school vol gens gereformeerde gedachte niet van el kaar zijn los te maken. Deze nieuwe hoek steen van de vereniging moet met vreugde en dankbaarheid worden begroet. Afgevaardigde van de Vereniging tot in standhouding en stichting van scholen met de Bijbel was ds. M. G. Blauw. Hij hoopte dat het onderwijs zo voortreffelijk zal zijn als het fleurig uiterlijk van de school. Het bestuur van de Rehoboth Christe lijke kleuterschool, bood behalve geluk wensen ook een aquarium aan. De heer J. W. Höwell, een van het groepje mensen dat het initiatief tot het stichten van deze school heeft genomen, had ook een welkome ver rassing: een microscoop. Het hoofd van de school, de heer J. Blom, legde er de nadruk op hoe prettig het was juist in deze tijd van zoeken naar betere onderwijsmethoden nieuwe wegen te kun nen begaan in een school waarop het stem pel en cle methoden der voorgaande leer krachten nog geen stempel drukten. „De „onderwijzer", zo zeide de heer Blom. heeft twee taken, het geven van onderwijs en de gedeeltelijke opvoeding van de jeug dige pupil. De tweede factor zag spreker als de belangrijkste. De plechtigheid werd besloten door een dankgebed van ds. De Ruig, waarna bezich tiging van het gebouw, dat behalve zes ge wone lokalen een handwerkklasse bezit als mede een ruime werkplaats voor handen arbeid op de bovenverdieping. Voor het eerst in de hengelsportgeschie denis, althans in ons land, werd op Zondag 18 October een wedstrijd georganiseerd met de werphengel met kunstaas door de Haar lemse Hengelaars Bond. Gevist werd in de Ringvaart in de om geving van Bennebroek. Ruim dertig leden hadden voor deze wedstrijd ingeschreven. Het technische gedeelte werd ingeleid door de heren J. Roelfs en P. E. Willemsen beide experts op het gebied van de moderne vis serij met de werphengel. Het weer was ideaal, de vangst liet te wensen over. Na af- j loop van de wedstrijd begaf men zich naar j café-restaurant „Groenendaal", waar de prij- zen werden uitgereikt. De eerste prijs werd gewonnen door de heer Van Everdingen, twede werd J. Boogaard, derde H. Th. Pol man, vierde J. van Lierop, vijfde C. v. d. Wal. Academische examens Voor het doctoraal examen in de Rechts wetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd de heer H. C. van der Mije te Haarlem. De trage gang van zaken bij de bouw van het nieuwe Coornhertlyceum heeft het Haarlemse raadslid drs. ,T. J. Voogd (Partij van de Arbeid) aanleiding gegeven het College van B. en W. te verzoeken mede te delen welke stappen het denkt te onder nemen teneinde de bouw van het Coorn hertlyceum zoveel mogelijk te bespoedigen en zo doeltreffend mogelijk te doen plaats vinden. Dc heer Voogd wijst erop, dat de eerste étappe van de bouw, nadat het raadsbesluit daartoe in Januari 1952 was gevallen, een jaar later voltooid was, maar dat de twee de étappe, waartoe in November van 1952 werd besloten, voorlopig nog niet zal zijn voltooid. Voorts zegt de heer Voogd, dat de derde étappe, waartoe in December 1952 werd besloten, zelfs nog niet door Gedeputeerde Staten werd goedgekeurd, zodat nog geen aanbesteding heeft kunnen plaatsvinden. Voor dc vierde étappe liggen nog geen plannen ter tafel. Het raadslid merkt tenslotte nog op, dat deze wijze van werken kostbaar en tijd rovend is en bovendien impliceert dat het geven van het onderwijs over twee hoofd gebouwen en vijf lokalen elders moet wor den verdeeld, hetgeen het onderwijs be nadeelt. (De eerste étappe omvatte de bouw van tien lokalen, waarvan vijf in een Zuidelijke en vijf in de Westelijke vleugel van het toekomstige complex. In de Oostelijke vleugel, die thans in aanbouw is, komen De vogeltrek De waarnemingen, die de Vogelwerkgroep Haarlem gisteren en vanmorgen aan de Zeeweg deed, luiden als volgt: Op de post aan de Zeeweg was Zondag morgen van zeven tot elf uur grote be langstelling voor de trek. Het weer was helder. De wind, die aanvankelijk uit het Zuid-Oosten kwam, draaide later door het Westen naar het Noord-Oosten. Er was een gestadige trek van vinken. Zij vlogen op vijftig tot honderd meter hoogte. Op normale hoogte was er een lichte terugtrek te zien. Tegen acht uur kwamen de kraaien over, ver gezeld door klei ne aantallen gras piepers, leeuweri ken, groen lingen, witte kwikstaar ten, koperwieken, kramsvogels, kie viten, twee grauwe ganzen, een havik en een blauwe kiekendief. Na half negen pas seerden er vinken, spreeuwen en kraaien in West-Zuid-Westelijke richting. Deze vo gels vlogen steeds op grote hoogte en lie ten zich door de zee niet afschrikken. De trek van deze vogels duurde tot tien uur. Om deze tijd werd een troep weifelende roeken hoog in de lucht boven het stra-nd waargenomen. Ongeveer zeven minuten bleven zij in verwarring door elkaar cirke len. Tenslotte verdwenen zij landinwaarts. Ze durfden de tocht over zee dus niet meer aan. De trekdrang was op dit uur blijkbaar niet meer groot genoeg om de angst voor het water te overwinnen. Boven zee trokken zes aalscholvers en zes Jan van Genten in Zuidelijke -richting. Boven het duin werden twee buizerds ge zien. De belangstellenden op de post waren er getuige van hoe een torenvalk een van de kuifleeuweriken, die elke dag bij de Zeeweg zijn en er de hele winter door brengen, buit maakte. Vanmorgen was er door de dikke mist en de Noord-Oosten wind geen trek van betekenis. Gelijk afgelopen Zaterdag trok ken er weer vogels in de verkeerde rich ting, waaronder dertien vinken en twin tig spreeuwe.n Vier vinken en tien spreeu wen passeerden in Zuidelijke richting. In goede richting vlogen 185 spreeuwen in tien groepen, drie graspiepers en één keep. Iin Noordelijke richting trokken 335 spreeuwen en vier vinken. HAARLEM, 17 October 1953 GEHUWD: 17 Oct., J. Betgem en S. Chr. Treffers. BEVALLEN van een zoon: 15 Oct., Th. BuschmanKooij; 16 Oct., W. Kaan Steenken. BEVALLEN van een dochter: 16 Oct., J. M. Imam DjoewariBaltissen; M. W. Piccardt van Eijmeren; C. A. DerksLacroix; 17 Oct., H. A, Westra—Wannink; M. E. Mulders— Hune'ker. OVERLEDEN: 16 Oct., A. H. Jans—Brou wer, 68 j„ Hazepaterslaan; C. C. Glas Schenke, 79 j., Kenaupark; A. Boeser—de Wester, 75 j., Barre voetestraat. Naar aanleiding van de waarschuwing van de politie in ons blad van Zaterdag, betreffende een collectant van het blinden geleidehondenfonds, heeft deze zich met de politie in verbinding gesteld. Hierbij bleek, dat hij heeft gecolporteerd met een perio diek, dat uitgegeven wordt door de stich ting Blindengeleidehondenschool voor wolfshonden, welke Koninklijk is goedge keurd dh in Dordfëcht is gevestigd. De collectant blijkt wel degelijk in het bezit te zijn van een legitimatiekaart, die hij, volgens zijn verklaring, steeds aan de mensen toonde. In diverse dagbladen in Nederland werd een" advertentie geplaatst, waarin werd meegedeeld, dat een ieder op verzoek gratis een ongeveer duizend pagina's om vattende reizigers- en toeristengids „Ne derland van A-Z", uitgegeven bij Lensen Van Veghel te Vüght, zou ontvangen. De politie deelt mee, dat deze uitgeverij niet bestaat, zodat zij, die inschreven op deze gids en later f 1 „aan administratie- en verzendkosten" moesten overmaken, hun gids niet zullen ontvangen. Herziening maandlonen bij N.Z.H. Door de directie van de Noord-Zuid- Hollandsche Vervoermaatschappij te Haar- is aan de minister van Verkeer en Water staat goedkeuring verzocht voor het leg gen van een „noodverband" voor degenen die per maand gesalarieerd zijn. Naar wij vernemen is het voorstel in overeenstem ming met het College van Rijksbemidde laars goedgekeurd. De regeling wordt ge acht in werking te zijn getreden met in gang van 1 Augustus 1953. Deze goedkeu ring tot verhoging van de salarissen der maandloners met 5 procent geldt voor de werknemers van 21 en 22 jaar wier sala rissen zijn opgenomen in het Reglement Dienstvoorwaarden van de N.Z.H. en voor de overige volwassen werknemers op maandloon. vaklokalen (natuurkunde, scheikunde, bio logie en aardrijkskunde), de derde étappe omvat de bouw van de Noordelijke partij, bestaande uit drie verdiepingen van vijf leslokalen ellk. De vierde étappe tenslotte behelst de bouw van het administratieve en representatieve gedeelte van het ge bouw: vertrekken voor réctor, leraren en administratie, aula en gymnastieklokaal. De reeds gereedgekomen vleugel huis vest de gymnasiumafdeling en twee eerste klassen. Voor de tweede vleugel moest om vangrijk grondwerk worden verricht, om dat in de kelders de centrale verwarmings installatie wordt opgesteld.) Afscheid van ge pensionneer den, huldiging van jubilarissen van de Coöperatie „Haarlem" plaats, waar op werd afscheid genomen van de perso neelsleden, die in de loop van dit jaar met pensioen zijn gegaan en de jubilarissen werden gehuldigd. De avond werd geopend met muziek, ge geven door de müziekvereniging „Voor uitgang" onder leiding van de heer Ruig- rok van der Werve. Hierna kwam de voorzitter van cle Coö peratie, de heer P. van Gessel, aan het woord. Hij memoreerde, dat een schaduw over deze avond wordt geworpen, door het overlijden van twee personeelsleden in het afgelopen jaar, napielijk de heren IJlstra en Kraaijer. Door het in acht nemen van een ogenblik stilte werden deze medewer kers herdacht. We hebben deze avond, aldus de voor zitter, twee soorten slachtoffers, namelijk jubilarissen en afscheid nemende perso neelsleden. Eén er van, de heer A. van Amerongen, behoort tot beide groepen. De voorzitter wilde dan ook met hem begin nen. Hij bracht hem dank voor alles wat hij in zijn veertigjarige loopbaan als winkel chef voor de Coöperatie heeft verricht. Spreker herinnerde er aan, dat hem een Koninklijke onderscheiding ten deel viel De heer Van Amerongen is met de Coöpe ratie vergroeid en het zal voor hem een zware dag zijn geweest, toen hij het beheer van de winkel in de Kleine Houtstraat aan zijn opvolger moest overdragen. De tweede en derde, die veertig jaar in dienst zijn, waren de heren J. van Aken en J .W. Borst, beiden afkomstig van de vroe gere coöperatie „De Eendracht." Beide heren hebben nog acht jaar voor de boeg voordat ze aan de pensioengerechtigde leeftijd toe zijn. Als laatste jubilaris kreeg de heer A. L. Tangerman zijn beurt in de woorden van dank en waardering. Hij vierde op 5 Maart zijn 25-jarig jubileum. Daar hij pas 45 jaar oud is, kan hij nog lang zijn arbeid voor de coöperatie verrichten. Bij de woorden van dank en waardering werd het gebruikelijke couvert met inhoud niet vergeten. Hierna richtte de voorzitter zich tot de scheidende leden, namelijk de heren J. L. Pezij en J. Heuverkamp. Ook zij kwamen van „De Eendracht". Namens het jubileumfonds werden allen toegesproken door de heer Ruigrok van der Werve. Door de afdeling Haarlem van de ver eniging „Mercurius" werd bij monde van de heer Hoetmer aan de heren Van Ame rongen en Van Aken een mand met bloe men aangeboden. Hierna was het officiële gedeelte van het programma afgelopen, waarna een cabaret - programma werd gebracht door het Anova- variété onder de titel „Humor is troef". Na een souper werd het feest besloten met een gezellig bal. Ongeveer tezelfdertijd als cle gelijkna mige film hebben wij dan nu eindelijk het daaraan ten grondslag liggende, gerucht makende toneelstuk „M'n kleine Sheba, kom terug" van William Inge te zien ge kregen. Het onlangs hier besproken „Pic nic" van dezelfde auteur is van veel la tere datum. In Amerika heeft het storm achtige successen geboekt, hetgeen mede te danken schijnt te zijn aan de indruk wekkende vertolking van de titelrol door Shirley Booth, die men ook op het witte doek kan aanschouwen. Maar dat ver klaart natuurlijk niet alles. Blijkbaar wordt de behandelde stof tot op zekere hoogte als gemeengoed herkend. Er spreekt datzélfdé, in onze begrippen gelukkig min of meer onvertaalbare gevoel van gefrus treerdheid uit, waarmee wij reeds eerder door Tennessee Williams en Arthur Miller werden geconfronteerd. En het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat Inge voor de vormgeving van de door hem gestelde pro blemen van huiselijk geluk aansluiting bij Tsjechof heeft gezocht, waarmee niet meer gezegd wil zijn dan dat hij de indirecte actie een grote plaats laat innemen. Ove rigens blijft deze eersteling van een stellig met talent gezegend auteur verre bij de dramatische voortbrengselen van de ge noemden ten achter. Sterker dan dezen immers bleef hij bekneld in de bedompte sfeer van het naturalisme. Sterker dan dezen ook maakt hij de fout het zielige voor het tragische te laten doorgaan. De kleine Sheba is een troetelhondje, op een avond verdwenen om niet meer terug te keren, bedoeld als symbool van jeugd en illusies, die door een misstap verloren zijn gegaan. De vrouw Lola zoekt het voor haar zelf onbereikbare geluk door zich met dat van anderen uit haar omge ving te vereenzelvigen. De man, die men Doe noemt, hoewel hij door een gedwongen huwelijk zijn studie in de medicijnen niet heeft kunnen voltooien, is geleidelijk het bij hen inwonende meisje Marie gaan be schouwen als een dochter, waarvoor hij wellicht meer dan vaderlijke genegenheid voelt. Als hij op een kwade morgen be merkt, dat deze studente, die verloofd is, onder het aanmoedigend oog van zijn echt genote een verhouding heeft met een an der, een athletisch gebouwd jongmens vervalt hij in zijn oude kwaal: de drank zucht. Overeenkomstig de stelregel dat kinderen en dronken mensen de waarheid spreken, slingert hij in zwaar beschonken toestand Lola de vreselijkste beschuldi gingen en verwijten in het gelaat. Hij be dreigt haar zelfs met een mes en moet naar het ziekenhuis worden gebracht om een kuur te ondergaan. In de laatste acte beginnen de echtgenoten een aandoenlijke maar eigenlijk wanhopige poging om uit het failliet van hun huwelijk nog iets vooi de toekomst te redden. Het is wel te begrijpen, dat deze man door een onvoorzichtigheid voor het le ven gekoppeld aan een vrouw, met wie hij niets gemeen heeft aan de alcohol ver slaafd. is geraakt. Zij is een slonzige ver schijning geworden, verwaarloost haar huis en haar uiterlijk, stroomt over van kletserigheid en onvolwassen genegenheid Men kan wel enige deernis voelen met deze mensen, maar wordt toch niet hevig door hun lot bewogen. Ze zijn daar trou wens in wezen te onbelangrijk voor, om dat men geen enkele indruk krijgt van hun betere mogelijkheden. Er ontbreekt een dimensie aan hun menselijkheid, door dat zij teveel als klinische gevallen zon der voldoende weerstand zijn waargeno- Icla Wasserman en Paul Steenbergen in de door Jan Retel geregisseerde voorstelling van „M'n kleine Sheba, kom terug". Zoals wij reeds hebben gemeld is de Erebegraafplaats aan de Zeeweg thans volledig gereed gekomen. In de zijmuur ter hoogte van de vlag zullen als sluitstukken worden aangebracht vier herdenkingsplaten van donkergroen syeniet, waarop in kernachtige tekst aard en wezen van het verzet is vermeld. De Stichting 1940-1945, waarvan het dagelijks bestuur mede zitting heeft in het stichtingsbestuur van de Erebegraafplaats, zal deze herdenkingsplaten aan het Stichtingsbestuur aanbieden. Tevens zullen in gebruik komen vijf rondom de vlaggemast geplaatste kransenhouders in Labrador graniet. De plechtige onthulling is vastgesteld op Zaterdag 31 October. De minister president dr. W. Drees en de voorzitter der Stichting, de heer J. Smallenbroek, zullen een korte rede uitspreken. De fotograaf kon nog juist een opname maken voordat de herdenkingsplaten aan het oog van al te nieuwsgierigen werden onttrokken. Zaterdagavond heeft de Overijselse-Gel derse-Drentse vereniging „De Oosthoek" het er maar weer eens van genomen. In restau rant „Dreefzicht" hebben zich ruim tweehon derd leden van deze vereniging verzameld en ongetwijfeld genoten van een revue, die werd opgevoerd door het revue- en cabaretgezel schap „Berton", onder leiding van de heer T. Ale. Nadat de voorzitter van ..De Oost hoek", de heer G. J. Komduur, de bijeen komst had geopend en gezamenlijk het Twentse volkslied was gezongen bracht het gezelschap „Berton" een serie gezellige schetsjes en liedjes, die een zeer uitbundige stemming onder de aanwezigen wekten. Het hal. dat duurde lot twee uur, verhoogde de stemming nog aanzienlijk. Hieraan werd mee gewerkt door het dansorkest „De Kruid noten" onder leiding van de heer A. J. Groo tegoed. De Haarlemse Hawaiianmuziekvereniging die jaarlijks ongeveer drie keer bijeenkomt verzorgde Zaterdagavond voor haar donateurs een aangename avond, die onder leiding stond van de heer H. Prinsen. Deze vereniging is gedurende haar dertien jarig bestaan steeds veelzijdiger geworden met het gevolg, dat de belangstelling voor de hawaiianmuziek tenslotte is verdwenen. Thans bezit de vereniging een dansorkest van dertig man en een toneelclub. Laatstgenoemde af deling voerde een aantal schetsjes op, waar van een gedeelte zeer origineel was en tegen de achtergrond van décors naar eigen ont werp dikwijls een fraaie indruk wekte. De heer H. Prinsen had hierin een groot aandeel. Als conférencier trad de heer L. Fabel op. Het dansorkest verzorgde het bal. waaraan ver na middernacht een einde kwam. men. Daar komt dan bij de misschien ty- pisch-Amerikaanse rancune van de man jegens de vrouw, die men als zodanig tot een minderwaardige orde rekent en in ieder geval als de draagster van onheil en gevaren aanwijst. Het is hier niet de plaats om daar dieper op in te gaan, maar deze karakteristieke houding verlaagt in onze ogen veel van de waarde van het stuk en verklaart tevens de nadrukkelijke aan dacht voor Freudiaanse begrippen. Het moet geestelijk een ongezond klimaat zijn, v/aarin de vertoonde neurosen worden uit gebroed. Wat hier ook van zij, de Haagse Come- die heeft er Zaterdagavond in de Konink lijke Schouwburg een voorstelling van ge geven, die voor alles boeide door het waar- li ike uitmuntende spel in de beide hoofd rollen. In de eerste plaats moet Paul Steenbergen worden genoemd, treffend in zijn doffe berusting in een vorm van leven die hem te machtig is, zodat hij zich aan kunstmatig opgebouwde idealen moet vastklampen, met heel mooie opflikkerin gen van belangstelling voor de aantrek kelijke inwoonster. Met subliem beheerst pathos wist hij de melodramatische dron- kemansrazernij in het vijfde tafereei, waarin deze tevoren zo zachtmoedige Doe met vernieling van alle bereikbare huis raad zijn opgekropte haatgevoelens uit braakt, met slimheid en woeste kracht zich te weer stellend tegen zijn te hulp ge schoten vrienden, tot een voor zover mo gelijk aangrijpende scène te maken. En Ida Wasserman was daarnaast op onthut send-realistische wijze de belichaming van de oorzaak van deze ellende, zoals die hierboven werd geschetst. Vooral haar on beholpen sentimentaliteit, zich uitend in allerhande bedrijvige gebaartjes, kwam aandoenlijk tot haar recht. Van de negen bijrollen waren die van Elly Ruimschotel en Coen Flink als Marie en haar onbeduidende Adonis de belang rijkste. Zij waren niet ideaal, maar zeer zeker bevredigend. Jan Retèl heeft als regisseur, hoewel zijn aandeel in deze gro tendeels sublieme opvoering moeilijk te schatten is, een goede beurt gemaakt, al ware het slechts door een zorgvuldig af wegen der theatrale elementen. DAVID KONING Ter opening van de reeks sconcerten door jonge Nederlandse toonkunstenaars ten huize van het echtpaar Hesmerg-Bouter te Heemstede gaf de pianist Jan de Man gis teravond een recital met een belangwek kend programma. Jan de Man, die een leerling is van Cor de Groot en van Leon Orthel, is technisch voortreffelijk ge schoold; men had slechts zijn brillante ver tolking van Beethovens 33 Variaties op een oorspronkelijk thema te beluisteren om daarvan overtuigd te worden. Doch wat deze interpretatie vooral boeiend maakte, was de steeds raak ge troffen, wisselende karakteristiek van deze interessante muzikale kaleidoscoop. De verklanking van dit werk was te meer verrassend, daar in de Partita in c van Bach, die er aan voorafging, het als het ware een zoeken en tasten was geweest om voor deze abstracte muziek een bevredi gende klank te vinden, die weliswaar van tijd tot tijd bereikt werd, doch tussenbeide ook wankel en onfraai klonk. Het leek als of het individuele karakter van Beethovens geestige escapades de concertgever over de problemen van de klankvorming heen hielp. Meteen toonde hij zijn vlotheid en zijn aanpassingsvermogen naar de geest, welke hem in het verdere verloop van de avond geen ogenblik in de steek lieten, hoezeer de artistieke visie der gespeelde werken (van Chopin, Pijper, Dresden, Or thel, Granados en Debussy) ook uiteen liep. Van Chopin kregen wij de tweede So nate (b klein) te horen, een werk dat door zijn stevige finale goed rrihakt wat het in zijn hoofddeel aan bedenkelijke melodie vorming (a la Bellini) inboet. Maar een en ander werd met overtuiging gespeeld. De Nederlandse cyclus: Sonatine no. 3 van Pijper. Ariette con variazione van Dresden, vier Préludes van Orthel, muntte uit door subtiele tinten in grote en steeds passende verscheidenheid toegepast. Hetzelfde kan gezegd worden van de vertolking der trip tiek „Pour le piano" van Debussy, die bo vendien opvallend van fijne rhythmische scandering was. Granados' muzikale schets naar het schilderij „De Kokette en de Nachtegaal" van Goya, werd door Jan de Man met bescheiden romantische expressie tot een levend gebeuren vol sfeer en tere poëzie gemaakt. Het is van dit recital onze prettigste er varing, dat Jan de Man, bij al zijn techni sche vermogens, de intuïtie bezit om de schoonheid achter de noten te ontdekken en tevens de artistieke gaven om haar mee te delen. JOS. DE KLERK VERGADERING VAN DE GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Bennebroek komt Dinsdagavond in openbare zitting bijeen. De agenda die zestien punten telt. vermeldt on der meer het voorstel tot intrekking van het beroep op de Kroon tegen de beslissing van Gedeputeerde Staten van Noordholland in zake het niét-goedkeuren van een gedeelte van het uitbreidingsplan. De moeilijkheden, waarmede de onder delen van de Doopsgezinde Elfregi-pad- vindersgroepen (Elfregi is afgeleid van de j bekende drie plaatsen, waar Doopsgezinde jongeren hun kampen houden: Elspeet, Friedesheim en Giethoorn) na de oorlog te kampen hebben gehad om een onderdak voor de welpen, verkenners en voortrek kers te vinden, worden gelukkig steeds kleiner. Na de opening van „het Peushuis" aan de Peuzelaarssteeg in November 1951 voor de verkenners van de groep „Duin zwervers" is nu alleen de horde van die groep nog zonder onderdak. De Elfregi- zeeverkenners, die de groepsnaam Kon Tiki kozen, kregen een directiekeet van de heer L. A. W. van Zanten uit Aerdenhout ten geschenke. De jongens hebben dit gebouw zelf uit Zaandam moeten halen en hebben het opgebouwd aan het Spaarne op een terrein waar vroeger de oude weg liep ach ter de jachtwerf de Drijver. Zij noemden het „het Santhuis" om de naam van. de schenker in herinnering te houden. Zondagmiddag vond de officiële opening van het nieuwe troephuis plaats door de schenker. De heer Van Zanten sloeg een fles met „Spaarnewater" stuk op de deur van het troephuis met de woorden: „Sant huis, dat gij de plaats moge zijn waar de goede geest heerst, opdat de Doopsgezinde padvindersgroepen mogen gedijen". De heer C. H. Selman, vertegenwoordi ger van de oudercommissie, speciaal voor de zeeverkennersgroep, sprak een wel komstwoord en bracht daarin dank aan allen, die het bezit van een eigen troephuis hadden helpen verwezenlij ken.De districts commissaris, ir. J. Pool, getuigde namens het district Haarlem van „De Nederlandse Padvinders" van grote vreugde. De voorzitter van de oudercommissie, de heer W. A. van Andel, zeide dat de ouders delen in de vreugde van de jongens en dat zij het waardeerden, dat de zeeverkenners zelf hun eigen huis hadden opgebouwd. Die waardering wilden de ouders in een geschenk tot uitdrukking brengen. Hij overhandigde aan de groepsleider van de Kon-Tiki zeeverkennersgroep, schipper R. Vroom, vervolgens een nieuwe groepsvlag met oranje en blauwe vakken, met daarin het Kon Tiki-teken, een „E" en de pad vinderslelie. Namens de kerkeraad van de Verenigde Doopsgezinde Gemeente sprak tenslotte ds. S. M. A. Daalder. Omstreeks half zes zijn Zaterdagmiddag in de Archipelstraat twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen doordat geen voorrang verleend werd. Een van beide auto's, bestuurd door een 26-jarige slager uit Heemstede, kantelde en werd aan de rechtorzijde vernield. De andere auto, die door een 31-jarige aannemer uit Dordrecht werd bestuurd, werd van vo ren beschadigd. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. De afdeling Heemstede van de Katho lieke Arbeiders Beweging heeft Zondag het nieuwe seizoen ingeluid met een Bezin ningsdag, welke 's morgens aanving met een Mis in de St. Bavokerk aan de Heren weg. Daarna volgde voor de leden een ge meenschappelijk ontbijt in het R.K. Ver enigingsgebouw, waar een rede door prof. A. Eijkelhof werd gehouden. Spreker behandelde het onderwerp „Onze invloed op het milieu", waarbij een korte terugblik op de herdenking van het hon derdjarig bestaan der kerkelijke hiërarchie, de inzet van deze causerie vormde. Nadat spreker aan verscheidene pausen had her innerd, die in deze periode het Rooms-Ka- tholieke leven hebben geleid, wees hij er vervolgens op, dat de Rooms-Katholieken in alle opzichten principieel in hun levens houding moesten zijn. Men is dikwijls maar al te gaarne geneigd een zekere critiek op de priesters uit te oefenen; maar in de meeste gevallen wordt vergeten, dat het hier tenslotte ook gewone mensen betreft, waarvan dikwijls het onmogelijke wordt geëist Tenslotte besprak professor Eijkel hof de verhouding tussen man en vrouw, die volgens zijn overtuiging van dien aard moest zijn, dat zelfs de buitenstaanders zouden opmerken: „Ziet, hoe zij alles voor elkaar doen!" De muzikale omlijsting van deze bijeen komst werd verzorgd door het dameskoor „.Viva Maria" onder leiding Van Gerard de Barbanson. Aan het einde daarvan betuig de de heer N. J. van der Linden als afde lingsvoorzitter zijn hartelijke dank aan allen, die tot het welslagen van deze Be zinningsdag hebben meegewerkt. In één der zalen was nog een kleine expositie van huisvlijtartikelen ingericht, met de bedoe ling belangstelling voor deze vrijetijdsbe steding te wekken. Morgen is het veertig jaar geleden, dat Zuster Paulien Breen als diacones aan het Diaconessenhuis haar arbeid begon. Van deze periode is zij het grootste deel werkzaam geweest als wijkverpleegster van wijk- IV der Nederlands Hervormde gemeente te Haarlem. In de wijk tussen het Zuider Buitenspaarne en het Plein is zij een zeer geziene figuur geworden en haar arbeid voor zieken wordt in grote kring gewaardeerd. Zij woont boven ge bouw Beth-el aan de Voorhelmstraat, waar het wijkgebouw was van dr. J. Weener, destijds predikant in deze wijk. De jaarlijkse oliebollenactie te Heemstede, welke ditmaal Vrijdag en Zaterdag gehou den werd, is voor de afdeling Heemstede van het Centraal Genootschap, dat zich met de uitzending van kinderen naar vacantie- kolonies belast, met een volledig succes be kroond. Hoewel d« organiserende dames ver leden jaar reeds uitermate tevreden waren met een aantal van 23.000 verkochte olie bollen, hebben de resultaten thans de stout ste verwachtingen toch verre overtroffen, want Heemstede heeft deze dagen niet min der dan 32.000 stuks van dit bij uitstek Hol landse gebak geconsumeerd. De grote kraam was weer op de bekende plaats aan de Raad huisstraat ingericht, met een „filiaal" aan het station Heemstede-Aerdenhout, waarvan door talrijke forensen en passerende auto mobilisten een druk gebruik werd gemaakt. Ook de Heemsteedse brandweer had zich en thousiast. bij de verkoop laten inschakelen, terwijl vele instellingen en Densions tot de grote afnemers behoorden. Bovendien heb ben verscheidene zakenlieden deze actie on dersteund, door een gedeelte van de beno digde ingrediënten gratis af te staan, waar onder 175 liter olie werd ontvangen van de gezamenlijke Heemsteeds melkhandel. Deze sympathieke gestes zullen uiteraard de totaal opbrengst, welke nog nader bekend zal wor den gemaakt, in de meest gunstige zin be« invloeden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3