N.V.V. verlangt klaarheid over C.B.S.-indexcijfer Lid van verloren gewaande expeditie in ons land terug Agenda voor Haarlem Vijftien Europese landen delen in Amerikaanse defensie-opdrachten Lezing van vlieger Jules Roy voor Alliance Fran^aise Tot zolang wordt de eis tot 6 pet loonsverhoging gehandhaafd Amerikaans vliegtuig bij New York neergestort Nederlands aandeel in 1952 was ruim 52,4 millioen dollar Gedenksteen onthuld voor A. M de Jong NS-busdienst gestart Courses in Hilversum 7 Vrije loonvorming wordt afgewezen De groei van het lager onderwijs sinds 1949 Liever gevaarlijk dan gewoon leven Ir Koeten na 38 dagen in Canadese toendra's op Schiphol verwelkomd Onderzoek naar ongelukken met sproeivliegtuigen Vrijzinnig Christelijke Jongeren Bond bijeen Nieuwe rel bij rode „uiteenzettingen" in Korea Reeds bevredigende belangstelling Auto-industrie nam grote vlucht in Nederland Hoge ambtenaar in Atjeh overgelopen Liftmastcr-bcmanning in Djakarta gehuldigd Anti-Amerikaanse rel in Saoedi-Arabië Duitse coureur Kling mag U.S.A. niet binnen Sport ïn 't kort In de Bernhardhal van de jaarbeurs te Utrecht heeft het Nederlands Verbond van Vakverenigingen Zaterdag een congres ge houden, waarin uitvoerig gesproken is over het regeringsbesluit tot verhoging der lo nen met vijf percent. Aan het slot van het congres werd een resolutie aangenomen, waarin onder meer wordt gezegd, dat de Raad van Vakcentralen de eis van zes percent loonsverhoging handhaaft, zolang geen klaarheid is geschapen over het op het laatste ogenblik door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte nieu we indexcijfer. Van de regering wordt ge- eist, dat zij met inschakeling van de Stich ting van de Arbeid een onderzoek zal doen instellen naar de juistheid van dat index cijfer en naar de wijze waarop het tot stand is gekomen. Tenslotte wordt in de resolutie de hou ding der werkgevers-organisaties bij de loononderhandelingen afgekeurd. De tweede voorzitter van het N. V. V., de heer C. W. van Wingerden, zei in zijn openingsrede, dat de loonsverhoging slechts een onderdeel is van een complex van vraagstukken, waarover de volksver tegenwoordiging zich binnenkort zal bera den. Daarbij zal zeer zeker ruime aandacht worden geschonken aan de gevolgen die de huurverhoging en de looncompensatic moeten hebben voor die bijzondere groep, die leeft van sociale renten of van een uit kering van de noodwet-Drees. De tot heden gevoerde loonpolitiek, is door een voorzitter van een werkgevers organisatie bestempeld als socialistische loonpolitiek. Die loonpolitiek heeft de heer Buppert van het Chr. Nationaal Vakver bond op het oog als hij spreekt over het gemillimeter van de Partij van de Arbeid. Maar deze loonpolitiek, zo zei de heer Van Wingerden, maakt het mogelijk een zo groot mogelijke werkgelegenheid te be houden en een zo groot mogelijke welvaart te veroveren. Hierna hield de secretaris van het N.V.V., de heer Ad. Vermeulen een uitvoe rige rede, waarin hij een overzicht gaf van de loononderhandelingen. Hij zei onder meer: „De mist rondom de indexcijfers is nog niet opgetrokken. Het vertrouwen van de arbeidersbevolking in het Centraal Bu reau voor de Statistiek is geschokt en over de beslissing van de regering blijft een ne vel hangen, die weggevaagd dient te wor den. Wij moeten het beleid van de rege ring blijven afkeuren, zolang geen ophel dering over de becijferingen is gegeven". De heer Vermeulen keerde zich tegen een vrije loonpolitiek. „De loonpolitiek in en buiten de P. B. O. zal gevoerd moeten worden volgens inte graal toegepaste richtlijnen, welke door de regering moeten worden goedgekeurd en onder haar controle moeten worden toe gepast, omdat naar onze vaste overtuiging een politiek van volledige werkgelegen heid bij een zo hoog mogelijk bestaanspeil zonder deze overheidsinvloed niet met suc ces kan warden gevoerd. Binnen deze gren zen is ruimte voor de vraag, wat het be drijfsleven zelf aan verantwoordelijkheid kan dragen. Als wij uitsluitend oordelen naar het verloop van de laatste loonbe- sprekingen, dan is het antwoord met be trekking tot de werkgevers niet optimis tisch. De toekomst zal echter moeten leren, of de werkgevers niet op de dwalingen huns weegs terugkeren. Wij hopen dit, omdat alleen een positieve instelling van over heid, werkgevers en arbeiders op samen werking ons land kan behoeden voor te rugkeer naar de wantoestanden van de dertiger jaren". Discussie Aan de discussie over de resolutie en de redevoeringen nam een dertien-tal spre kers deel. Onderschreven werd, dat een onderzoek moet worden ingesteld naar de totstandkoming van het C.B.S.-indexcijfer. De huidige loonpolitiek werd voldoende elastisch geoordeeld. De rijksbemiddelaars, zo werd gezegd, tonen zich echter nog wel eens van de te schriele kant. Zij verwaar lozen vaak historisch gegroeide verhou dingen. De huidige loonpolitiek wordt met die houding van rijksbemiddelaars ech ter wel eens vereenzelvigd. Betoogd werd voorts dat zelfs zes percent loonsverhoging nog niet voldoende zal blijken, want in de laatste weken zijn weer allerlei prijsver hogingen geconstateerd. Een beetje revo- lutionnair optreden zou zeker niet onge wenst zijn. zo werd opgemerkt. Een spreker klaagde er over, dat de gc- meenteclassificatie nog niet verdwijnt. Bij de beantwoording zei de heer Ver meulen, dat de jeugdlonen niet in de al gemene regeling zijn opgenomen, omdat die jeugdlonen eigenlijk geheel zijn scheef getrokken. Zij zullen in bijzonder overleg moeten worden geregeld. De gemeente classificatie kan maar niet zo plotseling worden afgeschaft, anders wordt de werk gelegenheid aangetast. Een verplichte re geling voor hen die niet onder een C.A.O. vallen, is niet mogelijk, omdat de rijksbe middelaars hun lonen niet kennen. De hierbij betrokken mensen zijn in vele ge vallen ongeorganiseerd. Doorwerking van de loonsverhoging in de prijzen is niet zozeer te duchten, omdat de grondstof- prijzen de neiging tot dalen hebben. Het N.V.V. behoudt zich het recht voor een nieuwe loonsverhoging te eisen, als de prijzen toch zouden gaan stijgen. Het congres keurde tenslotte met al gemene stemmen de resolutie goed. Uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde statistiek van het lager onderwijs over 1949- 1953 blijkt, dat de tijdens de .oorlog en vooral de in 3946 gestegen geboortecijfers een sterke groei van dit onderwijs in die periode veroor zaakten. Het aantal scholen steeg van 7.044 tot 7.328 (4 pet), het aantal leerlingen van 1.165.000 tot 1.323.000 (14 pet.) cn het aantal leerkrachten van 34.400 tot 37.600 (9 pet.). Indien andere factoren deze groei niet in positieve of negatieve zin beïnvloed zouden hebben, zou zij alleen als gevolg van de hogere geboortecijfers 175.000 leerlingen in plaats van 157.000 leerlingen hebben bedragen. Deze andere factoren zijn: een relatief grotere toelating van 6- jarigen (ongeveer 16000); verlenging van de leerplicht met één jaar in 1950 (ongeveer 9000 leerlingen); groter vertrek naar het voortgezet onderwijs (ongeveer 32.000 leer lingen) en naar het buitengewoon lager onderwijs (ongeveer 11.000 leerlingen). Van de leerlingen die de lagere school uit een der leerjaren 6, 7 of 8 verlieten ging 28 pet (in 1948: 27 pet.) rechtstreeks naar het u.l.o.; 11 pet. (lOpct.) naar het middel baar onderwijs en 34 pet. (31 pet.) naar het nijverheidsonderwijs. Voor hun eerste conférence van dit sei zoen hebben de Alliance Fransaise en het Genootschap Nederland-Frankrijk al dade lijk „hoog" gegrepen: Vrijdagavond sprak voor hun leden de Franse vlieger-schrijver Jules Roy, die in de oorlog diende bij een van de Franse eskaders van Bomber Com mand van de R.A.F. Over zijn ervaringen als oorlogsvlieger heeft deze spreker overi gens nauwelijks iets gezegd, zijn praatje had een wijdere strekking. Hij verplaatste zijn toehoorders in de gedachtenwereld van dat steeds groter wordend „slag" men sen. dat vliegt, en vooral in het motier, ciai hun dit beroep doet kiezen. Er is. naar hij opmerkte, nog geen uitvinding gedaan, die de mens zó in vervoering kan brengen en die hem tevens zo diep in het ongeluk kan storten als het vliegtuig. De vlieger voelt zich telkens weer ontstegen aan de alle daagse werkelijkheid, hij kan zich soms een engel wanen. Het contact, dat hij nog met de aarde houdt, is volkomen nieuw: Hij ziet dorpen, bossen, vijvers, wegen en mensen, maar kan niet gewaar worden wat de aardbewoners doen, of zij elkaar hate lijk of vriendeliik beiegenen: hij voelt zich boven hun zorgen, die zoeven ook nog de zijne waren, verheven. Zij zijn hem even vreemd geworden als insecten, waaraan hij moet denken als hij een drukke stad bene den zich ziet. Om dit gevoel nog duide lijker tot uiting te doen komen citeerde de spreker een bladzij uit ..Terre des Hom mes" van de bekende Franse romancier Saint-Exupéry en vertelde hij van een eigen gewaarwording, die hij kreeg toen hij over een boerderij vloog, waar hii 25 jaar eerder vaak als kind had gespeeld. Ofschoon het vliegen de mens van zijn verveling bevrijd heeft, zal bet daartoe niet altijd in staat blijven. Het begint met de regelmaat van lijndiensten even gewoon te worden als de Parijse Métro en de snel heids. en hoogterecords volgen elkaar zo snol op, dat zij de mens niet meer in de zelfde mate boeien als weleer. Daartoe is een geheel nieuw avontuur nodig, dat volgens de heer Roy misschien nog maar enkele jaren van ons verwijderd is: het interplanetair verkeer. Hij besteed de veel aandacht aan de pannen, die de vervaardiger van de V 2. dr. Werner von Braun, in dienst van de Verenigde Staten bezig is uit te werken. Daartoe las hij ar tikelen voor uit Le Monde en Le F:,Taro. over de ruimte-stations, die Von Braun geprojecteerd heeft en over de apen. waar- j mee hij zijn eerste experimenten wil uit voeren. MAANDAG 19 OCTOBER Waalse Kerk: Hermann Zaisscomité. bij eenkomst, 8 uur. Gebouw „Zang en Vriend schap", Jansstraat 74: Bijeenkomst van „De grotere wereld, 8 uur. Brinkmann: Lezing van de heer E. Frater Smid voor de „Vrije Gemeente". Vishal: Tentoonstelling minia tuur electrische spoorweg, demonstratie van het nieuwste kamer-kegelspel, 7 uur. Roxy: „De boekaniers der zeven zeeën", 14 jaar, 8 uur. Minerva: „April in Parijs", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Meisjes van de grote stad", 18 jaar, 7 en 9.15 u. City: „Brief encounter", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter kloostermuren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „In de greep van de angst", 18 jaar 7 en 9.15 uur. Palace: „Cuba Cabana", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 20 OCTOBER Minerva-theater: „Morgen première", Ca baret Chiel de Boer, 8.15 uur. Vishal: Ten toonstelling miniatuur electrische spoorweg, met demonstratie van het nieuwe kamer- kegelspel, 2—5. 7—9 uur. Grote Houtstraat 119: Tentoonstelling J. Q. van Regteren Al- tena, 10—12.30. 2—5 uur. Roxy: „De boeka niers der zeven zeeën, 14 jaar, 2.8b en 8 uur. Lido: „Meisjes van de grote stad", 18 jaaL 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Brief encounter 18 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter kloostermuren", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „In de greep van de angst 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Cuba Cabana", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Na 38 dagen in een verlaten Canadees gebied van toendra's, naaldbomen en me ren vermist te zijn geweest, is ir. K. Koe ten Zaterdag op Schiphol teruggekeerd, waar hij uitbundig werd verwelkomd door zijn echtgenote en zijn drie kinderen. Een van ingenieur Koetep's metgezellen, de Duitse geoloog dr. R. Thienhaus, werd door zijn vrouw en vader begroet. Ir. Koeten trok in gezelschap van dr. Thienhaus op 5 Augustus naar Canada, om een onderzoek in te stellen naar ijzererts afzettingen ten Zuiden van Ungavabaai (Noord-Oost Canada) en belandde twintig dagen later op weg van Chirno (aan de Ungavabaai) naar Roberval (benoorden Quebec) bij een noodlanding op het Em- manuelmeer in een geheel verlaten gebied, waar hij 38 dagen in aanzienlijke ontbe ring doorbracht, zonder contact met de bewoonde wereld te hebben gehad. „Op die tocht naar het Zuiden bleek het Miehiganmeer, waarop wij een tussenlan ding wilden maken, onvindbaar te zijn", vertelde ir. Koeten. „In de hoop weldra assistentie te kunnen inroepen, streken wij neer op een meer,dat wij eerst Lake Aurora doopten wegens het prachtige Noorder licht, waarmee wij werden begroet en dat later het Emmanuelmeer bleek te zijn, ver van de plaats waar wij hadden willen lan den. Wegens benzinegebrek konden we niet verder vliegen. Aanvankelijk wilden wij een vlot bouwen, om daarmee Lake Michi gan te bereiken, maar het bleek ons al spoedig dat de 23 km waarop wij de af stand hadden geschat, niet met de werke lijkheid overeenstemden. 38 dagen bleven wij onopgemerkt. Wij hadden te kampen met voedselschaarste en kou en ofschoon wij nooit in paniek geraakten, vatte toch meer en meer de overtuiging bij ons post, dat wij niet meer levend zouden worden gevonden. Midden October begint in die streek de winter en daarin zouden wij wel Op 28 October zal de Raad voor de Lucht vaart in een openbare zitting een onder zoek instellen naar de ongelukken met de vliegtuigen PH-NEZ en PH-NEW. Deze toestellen verongelukken na elkaar op 20 en 21 Mei 1953 tijdens het uitvoeren van sproeivluchten in de Noord-Oostpolder. Beide vliegtuigen vlogen na een botsing met de grond in brand en werden geheel vernield. De bestuurder van de PH-NEZ werd hierbij ernstig gewond. De bestuurder van het andere vliegtuig kwam om het leven. De V.C.J.B., de Vrijzinnig Christelijke Jongei'en Bond heeft Zaterdag en Zondag zijn jaarlijkse vergadering te Arnhem ge houden. De voorzitter, ds. J. Appel uit Enschedé, zei bij de opening dat er duchtig zal dienen te worden beraadslaagd over de organisa torische, de geestelijke en financiële gang van zaken in de toekomst. De animo voor de jeugdbeweging blijkt, na de hausse van het begin, wat te zijn geminderd. Het kost moeite de beweging in stand te houden. Men wil nu nieuwe wegen trachten te vinden. De V.C.J.B. telt thans ongeveer 130 af delingen in het land en circa 1600 leden. Er is weliswaar een vrij groot aantal af delingen opgeheven in het afgelopen jaar, daarnaast staat echter de oprichting van verschillende nieuwe afdelingen. Voorts kwam nog ter sprake het al dan niet vieren van het zevende lustrum van de V.C.J.B. op 7 November volgend jaar. Ir. Koeten verenigd met zijn gezin bij zijn aankomst op Schiphol. spoedig zijn omgekomen. Onze voorraden waren uitgeput. Onze ammunitie voor het schieten van gevogelte eveneens. Wij had den bijna geen benzine meer om de moto ren te laten draaien, met behulp waarvan radioseinen konden worden gegeven", al dus ir. Koeten. „De dag waarop wij wer den gevonden waren er 23 vliegtuigen in de lucht, grotendeels van de.Royal Cana dian AU-fOrce. Wij zijn groter dankbaarheid rico. verschuldigd dan wij ooit kunnen bewij zen", vervólgde de heer Koeten. „In het bijzonder aan de Canadese luchtmacht." Een Constellation van de „Eastern Air lines" is vanochtend vroeg bij dichte mist kort na het opstijgen op het New Yorkse vliegveld Idlewild neergestort en in brand gevlogen, or bevonden zich 22 passagiers en een bemanning van vijf aan boord. Een uur na het ongeluk deelde de politie mede, dat een persoon is omgekomen, dat vier anderen vermist worden en dat er 13 gewonden zijn. Het toestel had als bestemming Porto- In een later bericht wordt melding ge maakt van drie doden, een vermiste en 12 gewonden. FRANKFORT (USIS). Het hoofd kwartier van de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa heeft bekend gemaakt dat het programma voor wederzijdse militaire bijstand in het fiscale jaar 1953 reeds voor ruim 1.596.000.000 dollar aan contracten is uitbesteed in Europese landen. Met fabrikanten in 15 landen zijn reeds meer dan 350 contracten afgesloten voor militaire goederen, als tanks, vliegtuigen, mijnenvegers, wapens van allerlei aard en vliegtuigonderdelen. In 1952 werden met fabrikanten in 11 Europese landen meer dan 300 contracten afgesloten voor een totale waarde van 628.964.000 dollar. Gedurende het afgelopen fiscale jaar werden in Frankrijk opdrachten geplaatst ter waarde van 693.435.000 dollar, het grootste bedrag dat in een afzonderlijk land geplaatst werd. Direct hierop volgden En geland met 381.211.000 dollar en Italië met 240.996.000 dollar. Portugal, Spanje, Tur kije en Joegoslavië ofltvingen hun eerste contracten overeenkomstig het .off-shore procuremenf-programma in 1953. In het gebouw Nederheem te Blaricum, dicht bij de plek waar de schrijver A. M. de Jong tijdens de bezetting op 18 October 1943 als slachtoffer van een „Silber- tannemoord" viel, is Zaterdagmiddag de sterfdag van deze auteur herdacht. Na een inleidend woord van de voorzit ter van het herdenkingscomité, de heer J. J. Kiaarenbeek, sprak als vriend van de over ledene mr. Frangois Pauwels, die A. M. de Jong met de schrijver Jack London ver geleek. De Jong hield van het leven, maar bovenal van zijn werk. Na Merijntje kwa men er nog vele figuren, die met de sterke hand van de meester werden gebeiteld. Een ander punt van overeenkomst met Jack London is, dat hij socialist was, een sociaal voelend mens met een goed hart. Hij hield van het leven en daarom had hij het recht het geld, dat hem toestroomde, gemakkelijk uit te geven aan de armen. De Jong hield van de mensen. Hij was een man, die vrij wel alleen vrienden had en ten slotte stierf door de hand van een moordenaar, die nu misschien al weer vrij rondloopt. Vervolgens sprak een andere vriend van A. M. de Jong, de schrijver-arts Tjebbo Franken uit Haarlem, die meer persoonlijke herinneringen aan de overledene ophaalde. Hij wees er op hoe De Jong vele anderen heeft geïnspireerd, Willem van Iependaal bijvoorbeeld. Mevrouw Wies de JongDe- fresne sprak een slotwoord. In het sterfhuis van A. M. de Jong werd hierna door het kleindochtertje van de overledene een ge denksteen onthuld. De contracten voor schepen voorzagen in de bouw van mijenvegers, oniderzeeboot- jagers en patrouillevaartuigen en werden geplaatst in Nederland, Frankrijk, Italië, Portugal en Engeland. Engeland kreeg een order toegewezen voor de bouw van jagers voor vliegkampschepen. De contracten voor vliegtuigen hebben onder meer betrekking op het type „My- stère 4" door Frankrijk te leveren; Haw ker Hunter vliegtuigen die in Engeland, België en Nederland gebouwd worden en de Amerikaan.se Sabrejet type F-86, die in Italië zal worden gemonteerd. In het fis cale jaar 1953 werden in totaal 145 con tracten door het inkoopbureau van de. Amerikaanse luchtmacht toegewezen. In de fiscale jaren 1953 en 1952 zijn aan Nederland contracten toegewezen voor een waarde van respectievelijk 52.477.000 dol lar cn 39.048.000 dollar. In deze cijfers voor Nederland zijn niet begrepen de bedragen die gemoeid zijn met de aankoop van levensmiddelen door het Amerikaanse leger ten behoeve van de troepen in Duitsland. Na een vertraging van vijf uur was Zater dag toch weer met de „uitenzettingen" be gonnen. Ook nu gingen deze weer met on geregeldheden gepaard. Chinese gevange nen riepen gemene scheldwoorden naar de „overtuigers" en sommigen trachtten her, zelfs te lijf te gaan. Een gevangene gaf een Chinese waarnemer een trap in de maag. Over het gehele kamp weerklonken de kreten van de krijgsgevangenen, die riepen: „Weg met de Sovjet-Unie", en „Ik wil naar Formosa". Van de 430 Chinese en Noord-Koreaanse krijgsgevangenen die Zaterdag de „uiteen zettingen" hebben aangehoord, waren er negen alsnog bereid te repatriëren. De negen gevangenen zijn, nadat hun verklaringen door de neutrale commissie waren onderzocht, op transport gesteld naar Noord-Korea. Parlementslid gearresteerd Een der leiders van de Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering. Jang Woe Joeng, is Zaterdag te Seoel bij het verlaten van het parlementsgebouw gearresteerd, nadat de vergadering met 120 tegen 18 stemmen bij 11 onthoudingen toestemming had ge geven tot zijn aanhouding. Tot voor kort was Joeng leider van een dissendente fractie van president Rhees' liberale partij. Hij werd onlangs uit die partij gezet, op beschuldiging van commu nistische sympathieën. Maar ook wanneer deze ontwikkeling langer op zich laat wachten zal de vlieger van de toekomst een ander leven hebben dan zijn voorganger. „Op zijn transzónale vluchten is hij in de eerste plaats eenzaam, verstoten van elk menselijk contact, dat ons als oorlogsvliegers nog steun gaf, wan neer we elkaar tijdens een operatievlucht een mok thee doorgaven of in zorg zaten voor c-en gewonde aan boord. Voor hem zijn er slechts de meters en de naalden, waaraan hij voikomen onderworpen is, en de draaiende muilen van de radar beneden hem. Alles vervormt zich wanneer hij de geluidsbarrière gepasseerd is." Maar toch is er iets, dat ook deze vliegers gemeen zullen hebben met die van van daag en van vroeger en dat hun dit be staan heeft doen kiezen. De spreker om schreef dit als „de zucht van opluchting, wanneer je los van de grond bent." Vanmorgen om half zeven is de eerste Crossley van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij van het De Savornin Lohmanplein in Den Haag vertrokken voor het volbrengen van de eerste rit Den Haag WestAmsterdam-Zuid, de nieuwe verbin ding van de Nederlandse Spoorwegen tus sen hoofdstad en voormalige residentie. In Den Haag was de chef van de ver voersdienst van de N.Z.H., de heer Th. Iletem, aanwezig, om te zien hoe aan het eindpunt zes en aan de bussen-haltes Johan de Wittlaan en Van Alkemadelaan nul pas sagiers instapten om van de nieuwe dienst gebruik te maken. Maar bij de tweede rit was het met de publieke belangstelling al een stuk beter, want toen kwam de bus met 24 passagiers in Amsterdam aan. In omgekeerde richting kon men onge veer hetzelfde beeld waarnemen. Zowel passagiers als chauffeurs waren voldaan; de eersten omdat ze in vele geval len op enkele minuten gaans van hun huis of kantoor waren gekomen, de bestuurders omdat de rijtijd zeventig minuten ruimschoots voldoende was gebleken. Wij vernamen nog, dat er kans is, dat er op het lange traject door Den Haag nog een paar stopplaatsen bijkomen. In ieder geval heeft de N.Z.H. geen risico genomen en behalve de zes 42-persoonsbus- sen voor het uitvoeren van de halfuurdienst ook nog zes bussen in reserve gehouden opdat het publiek op deze dienst van een zitplaats verzekerd kan zijn. De chauffeurs, die ook de kaartjes ver kopen, zijn afkomstig uit de groepen Haarlem en Leiden. In Amsterdam waren vanmorgen op het Surinameplein bij het vertrek van de eerste bus de directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen en enige vertegenwoordigers van de Nederlandse Spoorwegen aanwezig. Export van 0,3 millioen (in 1939) tot ruim 24 millioen gestegen Het ministerie van Economische Zaken heeft cijfers gepubliceerd over de Neder landse export van auto's, die hier te lande zijn samengesteld uit ingevoerde onder delen. De ontwikkeling van dit type bedrijf, het „assemblagebedrijf", is na de oorlog snel voortgeschreden. Er zijn er thans vier voor de assemblage van personenauto's en twaalf voor bedrijfsautomobieler., terwijl zich na de oorlog ook een eigen fabricage van bedrijfsauto's ontwikkeld heeft. De exportvergroting van de auto industrie geeft het volgende beeld te zien: 1939 1952 Personenauto's 182.000 13.161.000 Bedrijfsauto's 70.000 4.831.000 Chassis voor auto's 78.000 6.040.000 Tractors 2.000 561.000 In 1939 bedroeg onze totale uitvoer aan personenauto's 128. In de na-oorlogse ja ren waren deze totalen als volgt: 1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952 42 stuks 515 stuks 778 stuks 797 stuks 1422 stuks 1770 stuks 0.3 millioen) 2.8 millioen) 4.3 millioen) 5.1 millioen) 10.9 millioen) 11.5 millioen) 2215 stuks 13.2 millioen) Tot dusver richt deze uitvoer zich voor het grootste deel op de Europese markt. Naar Afrika ging in 1952 ongeveer 19 pet van de uitvoer van personenauto's, naar het gehele Amerikaanse continent 1 pet. Voor de bedrijfsauto's (exclusief tractors, doch inclusief chassis voor auto's) geven de cijfers het volgende beeld: 1949 201 stuks 2.4 millioen) 1950 531 stuks 5.7 millioen) 1951 676 stuks 8.6 millioen) 1952 1037 stuks 10.9 millioen) Een volkomen zuiver beeld van de ont wikkeling laat zich niet uit de statistische cijfers afleiden omdat deze ook tweede hands wagens vermelden. MEDAN (Aneta). - Een functionaris van het binnenlands bestuur te Medan heeft medegedeeeld, dat de opstand in Atjeh niet gesteund wordt door de bevolking van cen- traal-Atjeh. Hij zeide voorts, dat het mo gelijk is, dat Husin, de regent van cen- traal-Atjeh, naar de opstandelingen is overgelopen. De opstandelingen in cen- traal-Atjeh slaan onder leiding van Iljas Loboh. het voormalige hoofd van de dienst voor Volksopvoeding, en Saleh Idri, het vroegere plaatsvervangend hoofd van de dienst voor Politieke Zaken. In een communiqué van het leger wordt gezegd, dat 45 opstandelingen door de mo biele brigade op het eiland Telagatudju zijn gearresteerd en overgebracht naar Langsa. De nieuwe gouverneur van Noord-Su- matra, mr. Amin Nasution, heeft aan Ane ta ten aanzien van Atjeh verklaard, dat. hij naast een gewapend optreden, ander contact met de opstandelingen noodzakelijk acht, om te weten te komen, wat hun doel is. Brits Borneo Een regeringsdelegatie van veertien per sonen onder wie de resident van West- Borneo, het hoofd van politie van dit ge bied en een vooraanstaand autoriteit van het ministerie van Buitenlandse Zaken, is naar Kuching in Serawak (Brits) vertrok ken op uitnodiging van de Britse regering. Zij zal daar onder meer de kwestie inzake de grenslijn van het Indonesische en het Britse gebied bespreken. DJAKARTA, (A.N.P.) De K.L.M.- Liftmaster „dr. ir. M. II. Damme" is Zater dagmiddag om vijf uur Javatijd door een grote menigte op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta verwelkomd. Toen het vlieg tuig, voorafgegaan door het muziekcorps van de Indonesische Luchtmacht, langzaam het platform voor het restaurant op taxiede stonden daar honderden, die juichend ge zagvoerder Kooper en zijn bemanning be groetten. De hoge commissaris van Nederland in Djakarta, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, de Indonesische minister van Verbindingen, ir. Djuanda, de K.L.M.-vertegenwoordiger Crans, verscheidene leden van het corps diplomatique en talrijke andere autoriteiten ontvingen de bemanning met handgeklap en bloemen. Nadat de heer Crans de be manning aan het publiek had voorgesteld, heette de Hoge Commissaris hen uit naam van de Nederlandse gemeenschap welkom. De presidente van de vereniging van huisvrouwen in Djakarta, mevrouw W. BessemBodewitz. verwelkomde gezag voerder Kooper met een hartelijke omhel zing en met geschenken voor zijn echt genote. 's Avonds bood de K.L.M. aan de bemanning een diner aan in De Harmonie, waar ook de Hoge Commissaris aanzat. In een tafelrede zei gezagvoerder Kooper: „Wij hebben een goed schip meegekregen waar voor de koers maanden, ja jaren tevoren reeds met de grootste zorgvuldigheid was uitgezet. Dat is meer dan bijvoorbeeld Abel Tasman kon zeggen toen hij ruim driehon derd jaar geleden van deze zelfde plaats werd uitgezonden cn op die reis maar en passant Nieuw-Zeeland ontdekte." Legerauto's overvallen door inheemse olie-arbeiders In de provincie Al Hassa (Saoedi-Ara bië) is de staat van beleg afgekondigd na een aanval op Amerikaanse legervoertui gen door een menigte demonstranten. Alle Amerikaanse employés van de Arabisch-Amerikaanse oliemaatschappij (Aramco) moeten in hun kamp blijven wegens een staking en onrust onder de Arabische arbeiders. Vijf weken geleden hebben deze arbeiders dezelfde arbeids voorwaarden als het Amerikaanse perso neel geëist. (De Aramco heeft ruim 25.000 man per soneel in dienst, van wie ongeveer 15.000 Saoedi-Arabiërs zijn. De productie van ruwe olie van de Aramco was in 1952 de grootste ter wereld. De olievelden behoren tot de rijkste ter wereld.) Toen de bekende Duitse coureur Kar! Kling Zaterdagmorgen per vliegtuig in New York arriveerde', weigerden de Ame rikaanse immiaratie-autoriteit^n hem ver gunning te verlenen tot betreding van het grondgebied der U.S.A. Hii werd, zonder opgaaf van redenen, naar Ellis Eiland ge zonden. Kling bevond zich in gezelschap van ziin landgenoot Huschke von Hanstein. met wie hij, op uitnodiging van de automobielclub van Albany (Georgia) in een Porsche deel zou nemen aan een on 25 October in Al bany te houden wedstriid over 250 miil. Zij waren alle twee in het bezit van de vereiste visa. De immigratie-autoriteiten lieten na de controle der passen Von Han stein door. maar 'makten bezwaar tegen de toelating van Kling. Volgens Max Hoffman, vertegenwoor diger van Porsch in de U.S.A. zou de hou ding van de autoriteiten toegeschreven moeten worden aan het feit dat Kling er van beschuldigd wordt communist te zijn. Dammen De uitslagen van de Zaterdag gehouden draverijen in Hilversum luiden: Walt Disney-prijs (2360 meter). 1. Quita Norma 1.32.6. 2. Roelie B 1-34.3. 3. Reine Neosho 1.32.7. Winn, 4.60; pi. 2.50, 3.80, 2.—; gek. 19.30; cov. 12.30. Mickey Mouse-prijs (1880 meter). Finale: 1. O Nellv Zora 1.26-8. 2. Ooststar 1.27.2. 3. Nemetor .26.3. Winn. 25.20; pl. 6.60, 2.50, 1.90; gek. 8.50; cov. 7.20. Dombo-prijs (2340 meter). Eerste afdeling: 1. Queen Mary 1.30.5. 2. Odysseus 130. 3. Paul A 1.30.7. Winn, 2.80; pl. 1-50, 1.80, 1.90; gek. 7.60: cov. 5.90. Dombo-prijs (2340 meter) T'veedc afdeling: 1. Quickness 1-33. 2. Rita Behvin 1.33.9. 3. Quartus Spencer 1.33.1. Winn, 7-40; pl. 2.40, 2.80, 2.10; gek. 7.10; cov. 5.90. Pinocchio-prijs (2340 mter). 1. On of Eve 1.27.9. 2. Prince Maire 1.28.8. 3. Parel Hol land C 1.30.9. Winn, 9.20; pl. 2.90, 4.50, 2.50; gek. 18.40: cov. 18.70. Bambi-prijs (2800 meter) 1. Nervn 1 -26.fi- 2. Lady Zora 1 26. 3. Ouick Hollandia G 1.26.6. Winn, 4.20; pl. 1.20. 1.60, 1.10; gek. 6-50; cov. 7.40. Omzet totalisator 61.650. De uitslagen van do op Zondag 13 October in Hilversum gehouden draverijen luidden: Straaljager-prijs (1960 meter) 1. Regina Spencer 1.31. 2. Roulette Hanover 1.33-6. 3. Rosamunde 1.32.1. Winn, f 2.30; pl. 1.80. 7.60. 9.20; gek. 7-30; cov. 23.20. Helicopfère-prijs (2360 meter) Eerste afde ling. 1. Rhea Hollandia 1.31.8. 2. Parrino P 1.33.1. 3. Prinepsse Hollvrood 132.3. Winn. 4.70: Dl. 2.30, 13.30, 9.50; gek. 38.30; cov. 38.50. Helicoptère-priis (2360 meter) Tweede af deling. 1. Rnekel 1.34.6. 2. Marijke 1.34,4. 3. Regina N 1.36.1. Winn. 2.1(1; pl. 1.50, 2.70, 2.— gek. f 8.30: cov. 14.70. Convair-prijs (2340 meter!1. Quatrieme Poulain 1.29.7. 2. Odvsseus K 1.29.7. 3. Prince Maire 1.29.2. Winn. 8.30; pl. 3.50, 3-10, 4-10; gek. 6.80; cov. 7.90. Kampioen der amateurs (2340 meter). Eer ste afdeling. 1. O Mc Gregor 1.27.2. 2. Morning Star 1.26.5. 3. Nico the Saint 1-27.5. Winn. f 4.90; pl. 1.80, 3.30, 2-90; gek. 7.10; cov. 14.80. Constellation-priis (2340 meter) 1. Lina Bon nie 1.28.5. 2. Pepsi Cola 1.27.7. 3. Quicksilver S 1.29.7. Winn. 18.60; pl. f 4.40, 2.90, 5-10; gek. 40.40; cov. 6.80. Skymaster-prijs 'I960 meter) Eerstp afdeling 1. Qui Hollandia G 1.25.2. 2. Maaike van T.Tmuiden 1.25.9. 3. Kondor 1-26.8. Winn. f 1.40; pl. 1.30, 2.—; gek. 4.—: cov. 3.50. Douglasnrijs (1440 meter) 1. Sunnv Bov 1.31.7. 2. Sorento 1-29.7. 3. Sunshine 1.3.3.8. Winn. 1.50; pl. 1.30, 1.70, 2.20; gek. 3.80; cov. 4.10. Skymaster-nriis (I960 meter) Tweede af deling. 1, Nemetor E 1.24.5. 2. O Nelly Zora 1.25.4. 3. Louis FH 1 26.1. Winn. 1.70; pl. 1.10. 1.10: gek. f 2.70; cov. 4.—. Totale omzet totalisator 114.192.50. Sr.TTKHITTS WON BUSSUMSE CENTRUM LOOP. Onder ideale weersomstandigheden is voor de zevende maal de Bussumse Cen trumloop gehouden Het parcours had een lengte van 3800 iruior voor senioren. De uit slagen luiden: 1. Slijkhuis (Trekvogels) 10 min. 17.8 sec.; 2. Van Zeeland (Suomi, Be verwijk) 10 min. 20,4 sec.; 3. Spek (Suomi) 10 inin. 40,2 sec.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9