Geen dollarhulp meer totdat Jordaanplan gestaakt wordt Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Bestandsgeneraal" Bennike Adenauer stelt heden zijn kabinet aan Heuss voor Burgemeesters moet rapport uitbrengen Tsjoe En Lai gaat accoord met conferentie in Panmoendjom H.A.L. laat passagiers schip bouwen Het woord is aan Steeds meer troepen langs grens van Triëst Minder Amerikaanse troepen in Europa Minister Hopkinson in Guyana gearriveerd Resolutie over Marokko verworpen DINSDAG 20 OCTOBER 1953 297e JAARGANG No 240 Rhee wil belofte breken Sovjet-Unie laat 38 Nederlanders vrij Onrust in oliegebied Al Hassa bezworen Amerikaanse druk op Israel: Ter vervanging van de „VeendanU Geheime bespreking In de toekomst Ex-premier Jagan naar Londen Weerrapporten II p 68e JAARGANG No 87 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post f 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. \V. Peereboom en A. D. Huijsman HET STADHUIS VAN VERSAILLES heeft de duizend burgemeesters uit zestien Europese landen binnen zijn muren ver enigd, die enige dagen gecongresseerd heb ben over de Europese eenwording. Ver sailles is geen grote stad; zij telt niet meer dan 75000 inwoners. Zij behoort ook niet tot de oorden welker* stadsrechten uit de Middeleeuwen of zelfs uit een nog verder verleden stammen. Zij dankt haar ont staan aan het geweldige paleis, dat koning Lodewijk XIV in de zeventiende eeuw in deze schone Franse dreven liet bouwen en waarnevens zijn tuinarchitect Le Nötre dat wondermooie park aanlegde, dat nog immer de bezoeker tot geestdrift brengt. Versailles moge niet tot de oudste steden behoren, het heeft in drie eeuwen meer wereldhistorische gebeurtenissen beleefd dan zij. De naam klinkt veeleer als die van Europa's grootste theater dan als die van een stad. Het lijkt wat vreemd dat iemand een gewoon ingezetene, een dood gewone burger van Versailles kan zijn: men zou, daar wonend, minstens staats man of maarschalk van Frankrijk moeten wezen. Niettemin is het bevolkt door ge wone inwoners, die zich misschien wat gedrukt voelen onder de zware last van historie, van grande tragédie en herinne ring aan sinds lang gestorven vorstelijke praal, die op hen rust. Zij hehben hun ge wone gemeentebestuur in een stadhuis, dat zeker in zoverre niet gewoon is dat in zijn ontvangstzaal duizend mensen kun nen congresseren. Laat ons denken dat dit de foyer van het oude, wat vervallen Grand Theatre Versailles is. Daarin hebben dan die duizend burge meester uit zestien landen beraadslaagd en ook hun samenzijn gold weer het lot van Europa, dat zo menigmaal te Versail les in het geding is geweest. Ook zij, die moderne burgervaders, togen toch daar heen om over Europa te spreken. Dat moet wel een wonderlijke gedachte voor hen geweest zijn en de sfeer van dit oord moet hun samenzijn wel gestimuleerd hebben. Dat blijkt dan ook wel uit hetgeen een onzer redacteuren, die het heeft bijge woond, er vandaag over schrijft. Hij zal er morgen nog meer over te vertellen heb ben. De Raad van Europese Gemeenten houdt geen vergadering „op het hoogste niveau", hetwelk uiteraard dat der staats hoofden en staatslieden is, maar hij is daar om niet van zelfbewustzijn gespeend. En het treft dat deze duizend „habituele voor zitters", zoals onze rapporteur der be raadslagingen hen noemt, het zo volmaakt eens zijn geworden. Niet alleen over het feit, dat de gemeentelijke autonomie sinds de oorlog alom door de nationale staten wordt bedreigd, maar ook in de hoopvolle verwachting, dat die autonomie veel beter tot haar recht zal komen in een verenigd Europa, dat immers alleen al door zijn af metingen gedwongen zal zijn te decentra liseren. Deze gedachte is ongetwijfeld juist: sterker centralisatie in de hoogste bestuursorganen zal nopen tot sterker de centralisatie daar beneden, om het geheel vlot, soepel en dus de bevolking bevredi gend te doen functionneren. De burgemees ter van de Belgische stad Seraing heeft hierbij in een trant, die alle gemeentebestu ren verrukt zóu hebben als zij erbij ge weest waren, erover uitgepakt dat Europa niet langer het vrije jachtterrein van en kele staatslieden behoorde te zijn. Als gij in de keuze van dit beeld de invloed van Versailles' geschiedenis voelt vergist gij u zeker niet: het oog der historische herin nering ziet de schitterende jachtstoet van Louis Quinze vertrekken; het oor hoort het morren. Hij moet dat beseft hebben, burgemeester Merlot van Seraing, want hij voegde er haastig aan toe dat om Europa te maken men niet moet dromen van het verleden, niet de toekomst vrezen, maar de plichten zien van vandaag. „Duizend burgemeesters hier kunnen duizend Europese gemeenten maken". Ik verneem zulke taal met vreugde; dit is de geestdrift die de wording van Europa be hoeft. Ik geloof ook dat het van zeer we zenlijk belang is dat zulk contact wordt nagestreefd als te Versailles is bereikt. Dit ook met het oog op de toekomst, waarin de wording tot formele eenheid zal zijn gegroeid en de overtuiging en toewijding van de locale besturen ten zeerste vereist zullen worden om de opbouw in de prac- tijk des levens te doen slagen en voor een onwennige, door het nieuwe verbaasde bevolking aanvaardbaar te maken. Onze waarnemer bij dit congres heeft geconstateerd dat de geestdrift voor Euro pese éénwording niet minder aan de dag trad bij de burgemeesters uit de landen, die zich daar tot dusver buiten houden dan bij die uit de zes, die in het wordings proces' direct betrokken zijn. Dit is niet verwonderlijk maar wel verheugend: het i duidt op de verdere groei, die na eenmaal bereikte aaneensluiting der Zes zeker niet zal uitblijven. p- SEOEL (Reuter) Zuid-Koreaanse functionnarissen, die in nauwe verbinding staan met president Rhee, hebben Dinsdag verklaard te verwachten, dat de president binnenkort zal meedelen zich niet gebon den te achten aan zijn belofte om het be stand gedurende 90 dagen na het begin van de plitieke conferentie te eerbiedigen, als deze conferentie niet op 28 October begint. (Reuter). De Sovjet-Unie heeft 38 Ne derlanders, van wie velen bij de Duitse SS hebben gediend, uit haar gevangen kampen ontslagen. De Nederlanders wor den Dinsdagmiddag in Oost-Berlijn ver wacht. Zij zullen, na overdracht aan de Nederlandse autoriteiten, met bussen naar West-Duitsland werden vervoerd. Men verwacht, dat zij Dinsdagavond laat in het kamp bij Friedland, nabij de grens tussen Oost- en West-Duitsland, zui len aankomen. Arabische soldaten, die de olieinstallaties in Al Hassa. een deel van Saoedi-Arable, bewaken, zijn er in geslaagd na afkondi ging van de uitzonderingstoestand een einde te maken aan de ongeregeldheden in dit gebied. Betogers hadden daar, zoals wij gisteren meldden, voertuigen van het Ame- «ikaanse leger aangevallen. De Verenigde Stalen hebben Israel doen weten, dat zij geen financiële hulp meer aan Israel zullen verstrekken, totdat de Israëlische regering haar pogingen om water aan de Jordaan langs de Israelisch- Syrische grens tc onttrekken, heeft ge staakt, aldus werd Maandag door ambte naren te Washington medegedeeld. Volgens deze ambtenaren beschouwt het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken het Israëlische Jordaan-plan als een schending van de Israelisch-Arabische wapenstilstand. (Reuter) (Deze stap van Washington houdt ver band met de Zaterdag door ons gemelde klachten van Syrië en Jordanië, waarin verklaard werd dat Israel reeds begonnen is met het verleggen van de loop van de Jordaan in de centale sector van Palestina en dat de opzet is de rivier te laten stro men door het onder Israëlisch bestuur staande gebied langs de Syrische grens. Met dit werk zou op 2 September een aan vang zijn gemaakt. Dit zou betekenen dat duizenden inwoners van Jordanië en Syrië de gelegenheid zal worden ontnomen, het water van de Jordaan voor irrigatiewerken te gebruiken). De V.S. hebben Israel vorig jaar onge veer 65 millioen dollar economische hulp verleend als onderdeel van een omvangrijk plan voor het scheppen van betere levens omstandigheden in het Midden-Oosten. Het Congres trok dit jaar voor hetzelfde doel 225 millioen dollar voor het Midden- Oosten uit. 1 Het Kibya-incident Inmiddels is de Veiligheidsraad der U.N.O. gisteren zijn besprekingen over het Israëlisch-Jordaanse grensgeschil be gonnen. De raad besloot de chef van de militaire staf van de bestandscommissie der UNO in Palestina, generaal Bennike, uit te nodigen onmiddellijk naar New York te vertrekken, om verslag uit te brengen over de spanning tussen Israel en de naburige Arabische landen. Het voorstel hiertoe werd gedaan door de afgevaardigde van de V.S., Cabot Lodge, en werd aangenomen zonder dat iemand tegenwerpingen maakte. De Libanese afgevaardigde, dr. Charles Malik, stelde voor alleen de door Israel jegens Jordanië bedreven gewelddaden te bespreken. De Sovjet-Russische afgevaardigde Wys- jinsky steunde dit voorstel en betoogde, dat Engeland, Frankrijk en de V.S. niet wens ten uiteen te zetten, wat zij voor hebben met de Palestijnse kwestie. Vandaag wordt het debat voortgezet. In een te Jeruzalem gepubliceerd com muniqué is medegedeeld, dat het Israëli sche kabinet de Veiligheidsraad klachten zal voorleggen over schendingen van de wapenstilstandsovereenkomsten van de zijde van Arabische landen cn in het bij zonder betreffende „de serie aanvallen en moorden in de grensgebieden van de zijde van Jordanië." Verklaring van Israels premier De Israëlische premier, Ben Goerion, heeft Maandagavond voor radio-Israel ver klaard, dat „Israël nooit zal toestaan, dat het leven van zijn burgers onbeschermd is, en gewapende plunderaars het land dag aan dag kunnen binnendringen om te moorden en sabotage te plegen, zonder door hun regering daarin gehinderd, of daar voor gestraft te worden." Hij bevestigde, dat grensnederzettingen in Israel reeds jarenlang het mikpunt van deze moorddadige invallen zijn, maar zij beheersten zich. „Volkomen gerechtvaar digd deden zij een beroep op hun regering om hen te verdedigen. De regering van Isi-ael gaf hun wapens en oefende hen zich te verdedigen. De gewapende benden van Jordanië bleven voortgaan met hun misdadige aanvallen, totdat het geduld van enige van deze grensnederzettingen was uitgeput. Nadat een moeder en haar twee kinderen in hun slaap werden gedood in het dorpje Jahoed, vielen zij vorige week het Jordaanse grensdorp Kibya, een der belangrijkste centra van de moordlustige benden, aan. Indien bij deze vergeidings- overval onschuldig bloed werd vergoten, dan rust hiervoor de gehele verantwoorde lijkheid bij de Jordaanse regering, die jarenlang het vermoorden en plunderen van inwoners van Israël heeft geduld, en daardoor aangemoedigd. Legertroepen deden niet mee Israel verwerpt met kracht de ongerijm de en fantastische beschuldigingen, dat 600 man van de Israëlische verdedigingsstrijd krachten aan de actie tegen Kibya hebben deelgenomen. Wij hebben een onderzoek ingesteld en het is zonder enige twijfel duidelijk, dat geen enkele eenheid van het leger in de nacht van de aanval op Kibya van haar plaats was," aldus de Israëlische premier. Emmanuel Shinwell, de voormalige Brit se Labour-minister, die juist van een reis naar Israel in Londen is teruggekeerd, heeft het Israëlische standpunt onder schreven. Arabische maatregelen Syric versterkt zijn verdediging aan de grens met Israel, aldus is Maandag officieel te Damascus medegedeeld. De grenswachten "hebben de bevoegdheid gekregen „elke Israëlische aanval" af te slaan zonder op orders van het hoofdkwar tier te behoeven te wachten. Irak heeft Jordanië militaire en finan ciële hulp aangeboden, zo is Maandagavond te Bagdad bekendgemaakt in een regerings verklaring. De politieke commissie van de Arabische Liga zal deze week in de Jordaanse hoofd stad Amman bijeenkomen. I»e directie van de Holland-Amerika Lijn heeft aan de Dok- en Werf-maatschappij Wilton-Fijenoord te Schiedam opdracht gegeven een passagiersschip te bouwen dat zal rlienen ter vervanging van de „Veendam". welke volgende maand uit de vaart wordt genomen. Het zal een schip zijn van ca. 21.000 bruto register ton, met een lengte van 176 meter en een vaarsnel- heid van ongeveer 20 mijl. Het zal accom modatie bieden aan 900 passagiers, te ver delen over twee klassen. Hoewel in hoofdzaak bestemd voor de trans-atlant.ische dienst, zal die schip ook gebruikt worden voor het maken van toe- ristenreizen in de Amerikaanse wateren. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den zal de oplevering eind 1956 geschieden. Tevens werd bij Wilton-Fijenoord een vrachtschip van 11.000 bruto register ton met accommodatie voor 60 passagiers be steld. Dit schip, dat een zusterschip van de „Diemerdijk" wordt, is bestemd voor de dienst op de Westkust van Noord - Amerika. BONN, (Reuter) De West-Duitse bondskanselir, ilr. Konrad Adenauer, zou heden zijn nieuwe kabinet aan de presi dent van de bondsrepubliek, Theodor Heuss, voorstellen. Vervolgens zou het kabinet, dat vermoe delijk uit 19 ministers zal zijn samenge steld, voor dc eerste maal bijeenkomen, ter bekrachtiging van de regeringsverklaring over de te voeren politiek, die Adenauer hedenmiddag in de Bondsdag zal uitspre ken, nadat hij zijn ministers aan de Bonds dag heeft voorgesteld. Volgens parlementaire kringen zullen 11 Christen-democraten, vier vrije democra ten, twee afgevaardigden van de Duitse partij en twee van de vluchtelingen partij in het kabinet zitting hebben. In deze kringen meende men, dat het kabinet er als volgt zal uit zien: Bondskanselier en minister van Buiten- I landse Zaken: dr. Adenauer; Hoge Belgische, Britse en Nederlandse officieren zijn Maandag te Düsseldorf bij eengekomen voor een tweedaagse bespre king. Men gelooft dat het hier om een ge heime bespreking over het gebruik van atoomwapenen op het slagveld gaat. Een vreselijk avontuur beleefden tivee Australische jongens aan dc kust van Noord-Bondi (Australië). Zij waren bezig met waterskiën, toen plotseling een enorme haai in hun nabijheid opdook, met de kennelijke bedoeling de twee jongens tot prooi te verklaren. Op hun smalle waterski's gezeten wachtten de kinderen., in doodsangst op een boot, die hen na 40 minuten uit hun benarde positie kwam verlossen. Aan boord van de reddende boot maakte de foto-reporter van Daily Telegraph deze unieke opname. In het midden de reusachtige vin van het monster, op de achtergrond de twee angstige jongens. HONGKONG. (Reuter). Radio-Pe- king heeft tic tekst van een brief van de Chinese minister van Buitenlandse Zaken. Ts.joe En Lai, uitgezonden, waarin wordt verklaard, dat China en Noord-Korea be reid zijn Maandag afgevaardigden naar Panmnendjcm te zenden voor voorberei dende besprekingen met de Amerikanen over de Koreaanse politieke conferentie. In een brief, die via Zweden naar de Amerikaanse regering is gezonden, wurm voorts gezegd, dat China zich het recht voorbehoudt om op de voorbereidende bij eenkomst te spreken over de samenstelling van de politieke conferentie. De inhoud van Tsjou's brief is aan me vrouw Laksjmi Pandit, de voorzitster van de Algemene Vergadering van de UNO ge zonden. De politieke conferentie over Korea zou niet tot de twee partijen kunnen worden beperkt, aldus de brief. Behalve de Sovjet- Unie .zouden nog andere landen er aan moeten deelnemen. China stelde indertijd India, Pakistan, Birma en Indonesië voor. De V. S. en de landen, die aan hun zijde hebben gevoch ten, willen behalve de twee partijen alleen de Sovjet-Unie toelaten en dan alleen „in dien de andere partij (de Noordelijken) dit wenst". Naar de opvatting der V. S. en hun bondgenoten in da Koreaanse oorlog moet op de voorbereidende bijeenkomst worden beraadslaagd over tijd en plaats van de politieke conferentie. Hun vertegenwoordi gers zouden van gedachten mogen wisse len over de samenstelling der conferentie, maar geen bevoegdheid hebben een beslis sing hieromtrent te nemen. Verzet gelast De Zwitserse Bondsraad heeft het hoofd van de Zwitserse afvaardiging bij de neu trale repatriëringscommissie in Korea, Daeniker, gelast zich te verzetteen tegen gewelddadig optreden tegen gevangenen, aldus is Maandag te Bern vernomen. In Panmoendjom is Maandagavond verno men, dat de Poolse en de Tsjechoslowaak- se afgevaardigden in de neutrale repa triëringscommissie Maandag de bijeen komst hebben verlaten, nadat de Indiërs hadden verklaard, dat zij heden geen ge bruik van geweld zullen maken om de Noord-Koreaanse gevangenen te dwingen zich naar de plaats te begeven, waar de communistische „overtuigers" hun uiteen zettingen zullen geven. Een woordvoerder van de neutrale re patriëringscommissie deelde mede, dat er heden geen uiteenzettingen zouden wor den gegeven. De voorzitter van de neutrale repatri- eringscommissie, luitenant-generaal Thi- maja, heeft Maandag verklaard, dat de wens om volkomen neutraal te blijven en noch de UNO noen de Noordelijken op de tenen te trappen het grondbeginsel is van de Indische gedragslijn in Korea. De generaal zei zelden in gezelschap van Noordelijken en verbondenen te gaan zit ten, tenzij hij een plaats kon vinden tus sen een vertegenwoordiger van elke partij. Thimaja betoogde, dat de Indische poli tiek van „vreedzame overreding" bij de Chinese gevangenen juist was gebleken doordat zij uiteindelijk de uiteenzettingen hebben aanvaard. De Koreanen zijn ech ter een ander volk en moesten op andere wijze worden benaderd. Vice-kanselier en minister voor Europese economische' samenwerking: Franz Blücher (vrije democraten); Binnenlandse Zaken: Gerhard Schroeder (Christen-democraten) Financiën: Fritz Schaeffer (Christen- Democraten); Economische Zaken: Ludwig Erhard (Christen-democraten) Landbouw: Heinrich Luebke (Christen democraten); Arbeid: Anton Storch (Christen-demo craten); Vervoer: Hans Christoph Seebohm (Duit se partij); Vluchtelingen: Theodor Oberlander (vluchtelingen partij); Zaken geheel Duitsland betreffende: Jakob Kaiser (Christen-democraten); Huisvesting: Viktor Emmanuel Preusker (vrije democraten); Gezins- en jeugdzorg: Franz Josef Wuer- meling (Christen-democraten); Zaken betreffende de Bondsraad (Eerste Kamer): Heinrich Hellwege (Duitse partij); Ministers zonder portefeuille: Franz Josef Strauss (Christen-democraten), Ro bert Tillmanns (Christen-democraten) en Waldemar Kraft (vluchtelingen partij). De namen van drie ministers waren nog onbekend, namelijk van de minister van Justitie, van de minister van Posterijen en van een minister zonder portefeuille. Verwacht werd dat Adenauer in zijn ver klaring van hedenmiddag als zijn eerste doel, de unificatie van Duitsland in een vrij, verenigd Europa zal onderstrepen. Naar verluidt zijn de voornaamste pun ten van buitenlandse politiek in zijn pro gram: Unificatie van Duitsland en bevrij ding van de gebieden in het Oosten; Duitse deelneming aan een Europese politieke economische en defensie gemeenschap en nauwe aansluiting met de Verenigde Staten en andere Westerse naties. Langs de gehele, ongeveer 145 kilometer lange Italiaans-Joegoslavische grens, die van de Alpen tot Triëst loopt, zijn thans aan de Italiaanse zijde troepen gelegerd De Joegoslavische delegatie naar de UNO heeft Maandag verzocht door de Veilig heidsraad te worden uitgenodigd een even tuele bespreking van het vraagstuk-Triëst bij te wonen, opdat zij het Joegoslavische standpunt uiteen zal kunnen zetten. BELGRADO (Reuter). President Tito heeft in een door het Joegoslavische persbureau Tanjoeg bekend gemaakte ver klaring aan een correspondent van een Braziliaans blad gezegd, dat de Britten en Amerikanen met hun besluit om de zóne A van Triëst aan Italië terug te geven, drie dingen willen bereiken: Versteviging van de positie van de Ita liaanse premier Pella, waardoor deze ook in staat zou zijn het vebdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap door het parlement te laten goedkeuren. Het verwijderen van het probleem-Triëst van de lijst van onopgeloste vraagstukken „met de foutieve berekening, dat deze een zijdige daad tot de stabilisering in dit deel van Europa zou bijdragen". Versterking van de positie van de Ita liaanse Christen-democratische partij ten nadele van uiterst links, met het oog op komende verkiezingen. WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse minister van landsverdediging Wil son heeft Maandag te Washington ver klaard, dat de ontwikkeling van nieuwe wapens het op de iange duur mogelijk zal maken de sterkte der Amerikaanse strijd krachten in Europa te verminderen. Wilson deelde dit mede op zijn weke lijkse persconferentie in antwoord op een vraag, of er een plan bestond voor een stelselmatige vermindering der sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in overzeese gebieden. Hij zeide ook nog dat het niet nodig is nog een Amerikaanse divisie gevechtswa gens naar Europa te zenden. De minister deelde verder mede dat de Verenigde Staten wel nog steeds doende zijn de West-Europese verdediging te ver sterken, ook door het zenden van zwaar-: der geschut, waaronder atoomartillerie. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Lucien Arréat: De botsing van trots met trots is soms tragisch; het gekibbel tussen twee ijdelheden is alleen maar belachelijk. GEORGETOWN (Reuter). Henry Hopkinson, Brits minister van staat voor koloniale aangelegenheden, is Maandag te Georgetown, de hoofdstad van Brits Guya na, aangekomen. Hopkinson zal vertegen woordigers van de progressieve volkspartij zowel als van de oppositie uitnodigen tot besprekingen. Hopkinson verklaarde op een perscon ferentie dat de Britse regering tevreden is over de wijze, waarop gouverneur Savage het bewind over de kolonie heeft gevoerd. Hij zeide voorts dat zijn bezoek aan Brits- Guyana niet ten doel heeft wijzigingen in het tot nu toe gevolgde bestuursbeleid aan te brengen. Hij besloot met de mededeling dat hij niet met een speciale opdracht in de kolonie vertoeft. Op dezelfde dag, dat Hopkinson in Guya na arriveerde, is de ex-premier van de Britse kolonie, dr. Jagan, vergezeld door de voorzitter van de progressieve volks partij, Burnham, onder grote belangstel ling per vliegtuig naar Londen vertrokken. Korte tijd na het vertrek van Jagan stapten ook twee leiders van de oppositie partij tijdens Jagan's bewind, Carter en Kendall, in een vliegtuig op weg naar Lon den, om daar stelling te nemen tegen de opvattingen van de leiders der progres sieve volkspartij. De landsregering van Suriname heeft bevestigd, dat de afgezette premier van Brits-Guyana, dr. Jagan, in Paramaribo verwacht wordt. Er zal echter een charter vliegtuig wachten om hem terug te bren gen naar Georgetown, ingeval hij geen passage krijgt. Hij zal in geen geval in Suriname mogen overnachten. NEW YORK (Reuter) De politieke commissie van de Algemene Vergadering van de UNO heeft Maandag de door der tien staten, leden van de Aziatisch-Ara- bische groep, ingediende resolutie inzake Marokko, waarin werd voorgesteld dat Frankrijk dit gebied binnen vijf jaar vol ledige onafhankelijkheid zou verlenen, ver worpen. De verwerping geschiedde met 28 tegen 22 stemmen, bij negen onthoudingen. Onder de voorstemmers bevond zich on der meer Indonesië, onder de tegenstem mers Nederland. Vervolgens heeft de politieke commissie met 31 tegen 18 stemmen, bij negen ont houdingen, haar goedkeuring gehecht aan een Boliviaanse resolutie, waarin de UNO zich uitspreekt voor een verder ontwik kelen der politieke instellingen in Ma rokko. De oorspronkelijke Boliviaanse resolutie is als gevolg van een door India ingediend amendement in deze zin gewijzigd, dat er ook in op aangedrongen wordt dat „het recht van de Marokkaanse bevolking op onafhankelijke politieke instellingen wordt verzekerd". Voorts is aan de oorspronke lijke resolutie toegevoegd: „Het Marok kaanse volk heeft, in overeenstemming met het Handvest, recht op volledige zelfbe schikking". Indien de stemverhouding in de alge mene vergadering dezelfde is als die in de politieke commissie, zal de gewijzigde- resolutie worden verworpen, daar voor haar aanneming een meerderheid van twee derde der uitgebracte stemmen noodzake lijk is. BOSBRAND IN SOEDAN EIST 40 DODEN KHARTOEM (Reuter). Bij een grote bosbrand ten Oosten van de rivier de Atbara, ongeveer 400 kilometer ten Oos ten van Khartoem, zijn veertig personen om het leven gekomen. Reddingsploegen en ambulances zijn naar het geteisterde gebied onderweg. (van hedenmorgen 7 nur) toestand c •0 3 NW "2 o s £J5 1 H c 5 0 Helsinki mist Oslo mist windstil 9 0,3 Stockholm geheel bew. WNW 4 8 9 Kopenhagen geheel bew. OZO 8 12 0,1 Londen zwaar bew. windstil 9 0,1 Amsterdam motregen NO 2 12 0,1 Brussel mist windstil 12 0 Parijs nevel NNW 1 12 0,4 Bordeaux motregen NNO 2 10 0,1 Nice zwaar bew. N 3 16 0 Warschau geheel bew. ONO 2 9 0,1 Zürich geheel bew. windstil 13 0 Wenen geheel bew. NNO 1 13 0 Rome zwaar bew. OZO 2 16 0 Neerslag laatste 24 uur. nooosooooooa cooaxoococccooc DEZELFDE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte motregen en plaatselijk mist, maar later, voornamelijk in het Noord- Oosten van het land. ook opklaringen. Overwegend zwakke wind, aanvanke lijk Noordoostelijk, later ruimend naar Zuid-Oost. Weinig verandering in tem peratuur. 21 October Zon op 7.15 uur. onder 17.34 uur. Maan op 16.36 uur. onder 5.46 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Woensdag 21 October Hoog water: 2.10 en 14.32 uur. Laag water: 10.17 en 22.32 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1