Bloemendaal /WW ERWTENSOEP khoJb (mmaj om 'li umlo '//A V 0&e cCeui cd£/ Verpleging van t.b.c.-patiënten vereist grote kwaliteiten van hoofd en hart „Alleen hij, die met de vuist op tafel slaat, krijgt gelijk" Gaat U zitten Mevrouw Sanatoria kampen met ernstig personeelstekort Amsterdamse Beurs „Morgen première" met Chiel de Boer Vergadering van gepensionneerden in Heemstede "i'< vo„f UJassepy WOENSDAG 21 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Vader" Tekort van 10 B. M. Stern overleden Jubileumfeest Zwemclub Haarlem Politie tegen ambtenaren Huldiging adjudant van politie O. de Vries Prof. L. O. Wenckebach uit monumentenraad Biljart vierkamp 'n Zwaar pak voedzame soep voor 58 cent laat Peeperkorn hem halen) T^R IS DE LAATSTE JAREN een aanzienlijke verandering gaande in de behan- J-J deling en verpleging van tuberculoselijders. Ging men voor de oorlog in het al gemeen uit van het standpunt, dat licht en lucht, rust en goede voeding de voor naamste elementen waren waarvan genezing moest worden gehoopt, sedert 1945 is de bestrijding van de ziekte door middel van medicamenten of chirurgisch ingrijpen zo toegenomen, dat dit niet zonder invloed is gebleven op de eisen welke aan de inrich ting der sanatoria moeten worden gesteld. Meer en meer groeit de behoefte aan ziekenhuisaccomodatie voor het uitgebreide klinisch en laboratorium onderzoek, voor het verrichten van operaties enzovoort. Daarbij komt dan nog de noodzakelijkheid van een medische staf van enige omvang en specialisatie: behalve de longarts is de aanwezigheid, althans nabijheid, van een laboratorium-arts, een internist, een neus-, keel- en oorarts en een longchirurg gewenst. Na deze opsomming zal het wel duide lijk zijn, dat de sanatoria welke in het begin van deze eeuw in min of meer afgelegen streken werden gebouwd men denke aan Hellendoorn, Renkum en Appelscha qm een massale verpleging van t.b.c.-patiënten mogelijk te maken, in deze tijd in het nadeel geraken tegenover jongeré instellingen welke in mindere of meerdere mate met een bestaand ziekenhuis verwant zijn. Van de laatste zijn „Eykengaerde" in Aerdenhout en de Clarastichting in Zandvoort, afdelingen van het St. Elisabeths gasthuis, een voorbeeld, terwijl ook het sanatorium „Brederodeduin" in Santpoort profileert van de nabijheid der Haarlemse ziekenhuizen en hun medische staven. Het gevolg hiervan is dan ook, dat er tegenwoordig een uitgesproken voorkeur be staat voor de sanatoria in of bij de grote bevolkingscentra. In „Oranje Nassau-oord" of in Hellendoorn staan bedden leeg, de sanatoria in de omgeving van Haarlem hebben nog steeds een, zij het korte, wachtlijst. Uiteraard speelt daarbij ook de wens van de patiënt om zo dicht mogelijk bij huis te worden verpleegd een belangrijke rol. Intussen blijft voor tuberculose-patiën- ten de zuivere „verpleging" (dat wil zeg gen de verzorging naast de strikt-medische behandeling) nog steeds een zeer gewich tige zaak, vooral door de lange duur van het ziekteproces. Wie te horen krijgt, dat het beter voor hem is dat hij maar eens een tijdje gaat kuren, doet er goed aan op tenminste een jaar te rekenen. Het is merkwaardig, dat slechts weinig t.b.c.-lijders zich dit realiseren en dat in vele gevallen de arts hen in dat opzicht ook niet wijzer maakt. Komt dat voort uit het feit, dat tuberculose patiënten nu niet. bepaald als de „gemakkelijkste" zieken bekend staan? Dat laatste kan men in alle toonaarden horen bevestigen, natuurlijk door verpleeg sters, maar ook door oud-patiënten. Wie daarover meer wil weten, doet goed het boek van dr. R. J. van Helsdingen: „De psychologie van de tuberculosepatiënt" te lezen. Deze zelf een oud-kuurder heeft de nadruk gelegd op de factoren van psychische aard, welke de voedingsbodem van de tuberculose kunnen vormen. En de conclusie ligt voor de hand dat geestelijke oorzaken ook (ten dele) met geestelijke middelen bestreden zullen moeten worden. Het is een theorie, die eigenlijk gezegd sinds Robert Koch de bacil ontdekte die als verwekker van de ziékte moest worden beschouwd, op de achtergrond is geraakt Gebrek aan liefde en teleurstellende erva ringen, zo zegt dr. Van Helsdingen, bevor deren echter evenzeer het uitbreken van het kwaad. En ergens anders schrijft hij: „Men ver wacht alles van de arts, die als een mach tige, doch liefhebbende vader-figuur wordt gezien. Vandaar de grote psycho-therapeu- tische invloed van de vaderlijke arts, die de patiënten zijn kinderen noemt, die on der zijn hoedie veilig zijn. Het bewust aanvaarden van de vader rol, die de arts door ziin zieken wordt aan geboden, is een eerste voorwaarde voor de genezing der patiënten.". En wat voor de arts geldt, geldt mutatis mutandi ook voor het verplegend personeel. In dat ver band is het aardig, dat bijvoorbeeld dokter S J. van Slooten, de eerste longarts van hét Haarlemse Consultatiebureau, de lei dinggevende verpleegsters van „Brederode duin" het boek van dr. Van Helsdingen liet lezen. MAAR komt men op het gebied van aan trekking en opleiding van verplegend personeel, dan ontmoet men onmiddellijk dieandere grote hindernis van deze tijd. het; verpleegsterstekort. De geneesheer-directeur van het St. Eli sabethsgasthuis, dokter P. A. Heeres, heeft ons tijdens een bezoek aan „Evkengaarde en Clarastichting daarvan het een en ander verteld. Op ziin manier formuleerde hii bondig: „De meeste ziekenhuis-directies zijn al blij als er twee armen en twee benen komen opdraven." Overigens haastte dokter Heeres zich eraan toe te voegen, dat bij het St. Elisabethsgasthuis de selectie gelukkig nog vrij streng kan worden ge handhaafd, omdat die instelling een tra ditionele aantrekkingskracht op meisjes van goed gehalte, zowel uit een oogpunt van bekwaamheden als van milieu, heeft. Het St. Elisabethsgasthuis heeft dan ook geen tekort aan verplegend personeel en uiteraard profiteren „Eykengaarde" en Clarastichting daarvan mee. Voor de leerling-verpleegsters is er na melijk een soort rouleersysteem, waarbij de meesten gedurende hun opleiding enige maanden op de dépendances in A^enho* en Zandvoort worden gedetacheerd. vaste staf. die met de dagehjk^ leiding is belast, dient echter zoveel mo«ehJ on gewijzigd te blijven.Vooral bH ..B^erode- duin waar de leiding nu al 26 jaar 11 dezelfde handen is. heeft dat goede vruch ten afgeworpen. Daar is trouwens met al leen in de leiding, maar ook bij de oyer.1- medewerksters van weinig veranden 3-314 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 9914 99% 175% 173% 209)4 208% 176% 175% 322% 320 90% 90 13414 134 129% 129 105% 104% 95% 95% 197 177 160% 160% 171% 171% 169% 169% 32 32% 49 48% 47% 46 ex.^ 721*/.* 72% 20i 20% 37% 36% sprake, het voorrecht van een kleine ge meenschap. De grote ziekenhuizen en sanatoria in ons land, neen in de wereld, staan voor een schrijnend personeelstekort. In Neder land bedraagt dat ongeveer 10 van het aantal dat nodig is, waarbij wel bedacht moet worden, dat er dan ook onder de overgie 9h heel wat ziin. die tot de tweede of derde keus behoren! De oorzaken van die geringe bereidheid van jonge vrouwen om dit soort werk te kiezen, zijn meer van maatschapplijke dan van financiële aard. Want het is oovallend. dat aanzienlijke (zij het nog niet afdoende) verbeteringen in de verpleegsterssalaris sen toch geen doorslaande wijziging in het aanbod van nieuwe krachten hebben te weeg gebracht. Veeleer schijn het dat de tegenwoordige, goed betaalde, kantoorbe trekkingen met vaste werkuren, minder zorg en grotere zelfstandigheid, het mo derne meisje meer aanspreken. Waarbij dan weer aan de andere kant vermeld moet worden, dat de maatschaopij ook veel meer verpleegsters vraagt en in zekere zin dus de ziekenhuizen, sanatoria en krankzinnigengestichten concurrentie aan doet. Want er zijn nu heel wat meer wijk verpleegsters dan vroeger, terwijl ook het bedrijfsleven veel veroleegsters ooneemt. Daarnaast moet rekening worden ge houden met een sterk verhoogde behoefte aan verpleegsters bij de ziekenhuizen. Ge wijzigde behandelingsmethoden hebben tot gevolg gehad, dat het aantal verpleegsters steeg van één on vijf patiënten tot een verhouding van één op 1,6 patiënten! Intussen staan de sanatoria er nog moei lijker voor dan de ziekenhuizen. De animo der meisjes voor het werk in dergelijke inrichtingen is niet biister groot, vooral omdat er van een opleiding in de traditio nele sanatoria geen sprake kan zijn. Wij In onze serie artikelen over verschei dene aspecten van de tuberculose en haar bestrijding - ter inleiding van het bevolkingsonderzoek dat op li) Novem ber in Haarlem begint - is thans de beurt gekomen aan de sanatoria. Daartoe hebben wij een bezoek ge bracht aan Brederodeduin in lampoon, Eijkengaerde in Aerdenhout en Clara stichting in Zandvoort. In ons nummer van Zaterdag hopen wij een nadere be schrijving van die inrichtingen te geven, vandaag hebben wij enige algemene vraagstukken welke met de verpleging der t.b.c.-patiënten samenhangen, onder de loupe genomen. schreven reeds, dat de combinatie zieken huis-sanatorium in dat opzicht gunstig werkt. Daarenboven wordt er van de verpleeg sters in een sanatorium een groter geeste lijk overwicht verlangd over de patiënten, maar het is duidelijk dat men wel over grote kwaliteiten van hoofd en hart moet beschikken om dat overwicht in nog iets anders uit te drukken dan alleen maar het verrichten van politiediensten. Enige psychologische scholing zou geen luxe zijn aanstelling van een psycho loog ware wellicht nog beter maar dok ter Heeres verklaarde, dat dat wel een utopie zou blijven, gezien de huidige situa tie in de verpleging. Overdreven eisen in een tijd waarin immers toch al zoveel gedaan wordt voor de volksgezondheid? „Veel" behoeft nog niet „genoeg" te zijn. En in de gemeenschap van mensen, die zich niet ziek genoeg voelen om ziek te zijn en die door de lange duur en de wis selvalligheid van het kuren alle reden hebben om zich zorgen te maken, kan de werkzaamheid van mensen die deze sfeer kunnen aanvoelen en daarin het juiste woord op het juiste ogenblik spreken, niet genoeg gewaardeerd worden. In de ouderdom van 66 jaar is na een langdurige ziekte overleden de heer B. M. Stern jr., een bekende figuur in de Joodse gemeenschap te Haarlem. Hij is in 1883 in Appingedam geboren, woonde vele ja ren in Groningen en vestigde zich in 1920 te Haarlem. Voor de oorlog was hij lid van het kerkbestuur der Nederlands Isra ëlitische gemeente te Haarlem, lid van het bestuur van het M. I. Jollesziekenhuis, secretaris van de organisatie tot verzor ging van doden en lid van het college van kerkvoogden. Na de bevrijding was de heer Stern de eerste die bouwde aan het herstel van de Joodse kerkelijke gemeenschap. Hij was penningmeestr van Sociale Zorg van de Nederlands Israëlitische gemeente, kerk voogd en assisteerde regelmatig bij kerk diensten. Vanmorgen is zijn stoffelijk overschot op de Israëlitische begraafplaats aan de Amsterdamsestraatweg ter aarde besteld. Ter viering van het 25-jarig bestaan van de Zwemclub Haarlem wordt op Zaterdag 24 October a.s. een jubileum-feest gehouden in „Dreefzicht", in Haarlem, waar tevens van 20 tot 21 uur in één der bijzalen gele genheid zal bestaan het bestuur te felici teren. Tot besluit van de feestelijkheden wordt op 31 October a.s. een zogenaamde Oude jaarsavond met een diner-dansant gehou den in restaurant „Boekenroode" in Heem stede, speciaal voor de oudere leden en oud-leden. Dinsdagmiddag werd op een terrein van de Heemsteedse Sportparken een voetbalwed strijd gespeeld tussen de elftallen van de Heemsteedse politie en Heemsteedse ambtena ren. Deze uiteraard in een bijzonder geani meerde sfeer verlopen ontmoeting eindigde met een 11—1 zege voor de politiemannen. Aanvaring te IJmuiden voor de Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam zal Vrijdagmiddag behandelen de aanvaring van de motorkotter „Hoop doet leven" UK 72 met de motortrawler „Dirkje" RO 53 op 12 Mei 1953 bij de kop vain de Noorderpier te IJmuiden. Opge roepen ziin beide schippers. „Morgen première" door het gezelschap van Chiel de Boer stond er op de affiches van het Minerva Theater voor gisteravond. Maar strikt genomen wat dat niet juist, want van het enige maanden geleden on der deze titel gelanceerde programma is, door allerlei omstandigheden die hier niet ter zake doen, slechts een heel klein ge deelte overgebleven. Het waren nu voor namelijk oude bekenden, die de revue passeerden, althans voor ondergetekende. Voor een groot gedeelte van het publiek kwam er blijkbaar toch veel nieuws on der de schijnwerpers en al met al was het succes niet gering. Chiel de Boer heeft zich nog niet hele maal losgeweekt van de microfoon. Mis schien heeft hij zijn optreden te lang tot de radio beperkt gehouden. Veel van het door hem en de zijnen gebodene hoort eigenlijk niet op het toneel thuis, is er althans onvoldoende op berekend. Waar schijnlijk had een ervaren regisseur in dit opzicht heel wat kunnen verbeteren, doch stelling niet alles, omdat er doorgaans bij het schrijven van de teksten te weinig rekening met het visuele aspect is gehou den. Een paar fleurige décorstukken en een betere keuze van costpums zijn even eens factoren, die hier in het spel moeten komen. Men beseft dit eens temeer als er een ras-acteur als Sylvain Poons op de plan ken verschijnt. Hij speelt niet enkel met woorden, hij speelt een tekst en wel zo dat het niet meer om de termen alleen gaat, maar om wat daar achter steekt. Er begint iets tintelend te leven, zodra hij zijn glun dere kop door de gordijnen steekt. Zoals hij in het nummer van de Joodse stand werker het mag dan nog zo oud zijn de indruk van slagvaardige improvisatie weet te wekken, is een nieesterstaaltje van typeringskunst. De veelzijdige imitator Jan Oradi, de eerste onder zijns gelijken, zorgde voor een tweede hoogtepunt: zijn door allerlei dwaze interviews met beruchte radiospre kers afgewisselde ooggetuigeverslag van de Engelse kroningsplechtigheid. Nieuw op zijn répertoire was zijn circusnummer, waarin men hem als clown en als hoge schoolrijder ook kon bewonderen om zijn amusante mimiek, dat in niet geringe mate werd bedorven door een zich in goedkope parallellen vermeiende tekst, door Wilma Durand op een buitengewoon dilettanterige manier voorgedragen. Ook van Dini van Amstel hoorden wij wel eens betere liedjes. Dat over de draaimolen (met de filmwals van Richard Strauss op de achtergrond) zou van P. A. de Génestet kunnen zijn Dan waren er verder de befaamde muzi kale parodieën van Swen Smeele, de schimmen van Chiel de Boer, de assistentie in enige scènes van Jasper Eikema en de te prijzen begeleidingen van Bert Botter- man aan de velugel. Om half twaalf ver liet een tevreden publiek de zaal. DAVID KONING Onder zeer grote belangstelling heeft de afdeling Heemstede en emstreken van. de Algemene Nederlandse Bond voor Gepen sionneerden gistermiddag in een bovenzaal van het Mioervatiheater een najaarsverga dering gehouden. In zijn openingswoord herdacht viee-voorzitter Bakker de on langs overleden voorzitter van de Heem steedse afdeling, de heer Vis, die hij ken schetste als een edel en eenvoudig mens. Het hoofdpunt, van de agenda was een toespraak "van de heer Fcppele, lid van het hoofdbestuur van de bond; Het pensioen hele leven gewerkt, om tenslotte zó door van een gepension neèfde bedraagt, volgens spreker, ten hoogste 70 van zijn pen- sioenscntslag. Daar in 1935 en 1936 een loonsverlaging van 5 tot 10 werd inge voerd, zijn de oud-gepensionneerden uit die tijd ten zeerste gedupeerd. Wel is waar ontvangen de gepensionneerden toe slagen, maai- deze staan geenszins borg voor een onbezorgde oude dag. In het vrije bedrijf stegen de lonen na de oorlog met honderd tot tweehonderd percent, bij het ambtenarensalaris viel een stijging waar te nemen van tachtig tot honderd percent. Voor oud-gepensionneerden was Tijdens een bijeenkomst, Dinsdagmiddag in het gymnastieklokaal van het politiebureau te Overveen gehouden, hebben velen zich in vriendelijke woorden gericht tot de adjudant O. de Vries, die op die dag veertig jaar in overheidsdienst werkzaam was. De heer De Vries kwam op 20 October 1913, op achttien jarige leeftijd bij de cavalerie en ging later over naar de maréchaussée. In 1919 kwam hij als agent van politie naar Bloemendaal. waar hij in 1937 werd bevorderd tot hoofdagent, een rang die toen was wat de rang van bri gadier nu is. Na de bevrijding volgde zijn promotie tot adjudant van politie en als zo danig zal de heer De Vries het politiecorps van Bloemendaal nog dienen tot 31 December van dit jaar, waarna hij met pensioen gaat. Wij herinneren er aan, dat adjudant De Vries op 1 Mei 1951 de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd uitgereikt ten huize van de burgemeester. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex voerde Dinsdagmiddag als hoofd van de po litie het woord. Hij besprak de militaire tijd van de jubilaris, waar deze zijn vorming onderging. De maréchaussée was in die tijd een soort politietroepen en dus op heel andere leest geschoeid dan tegenwoor dig. De burgemeester overhandigde de jubi laris als persoonlijk geschenk een in de Friese taal geschreven boek en namens het ge meentebestuur een geschenk in enveloppe. Vervolgens spraken de hoofdinspecteur van politie korpschef J. Voerman, die de loopbaan van de jubilaris memoreerde en de vroegere kornschef, thans hoofdinspecteur van politie te Velsen, de heer P. J. van IJzendoorn. Namens het Bloemendaalse politiecorps bood de heer Voerman adjudant De Vries een vul pen en vulpotlood aan. Namens de verschillende politiebonden spraken als vertegenwoordigers de heren B. van Kampen, hoofdagent te Aerdenhout (na mens de Nederlandse Politiebond), J. P- Wessel. hoofdagent (namens de R K. Politie bond „St.. Michael"). A. Post. hoofdagent (na mens de Bond van Christelijke Politie Amb tenaren in Nederland). De heer H. L. A. van de Pavert richtte zich tot de jubilaris namens de Politiesportverenigingen. Deze toespraken gingen vergezeld van boekwerken en van bloemen. A Over tien dagen, op de laatste dag van deze maand, hoopt men bij het Bloemendaalse politiecorps nog een jubileum te vieren. Dan zal de hoofdagent van politie R. Wolthuis, een kwart eeuw in overheidsdienst zijn, waarvan ongeveer vijftien en een half jaar in Bloe mendaal. Ook de heer Wolthuis begon als 23-jarige jongeman in 1928 zijn loopbaan bij de politietroepen van de maréchaussée. Drie jaar later ging hij als agent van politie naar de gemeentepolitie van Leerdam en in deze zelfde rang kwam hij op 1 Maart 1938 naar Bloemendaal. Nadat hij op 1 December 1947 al speciaal werd belast met werkzaamheden hij de recherchedienst, volgde op 1 Januari 1948 zijn bevordering tot h, >fdagent. De heer Wolthuis zal op 31 October een vrije dag nemen en zijn jubileum thüis vieren. er een toeslag van 35 maar de kosten voor het lev ensondemhoucl namen toe met 168 Bij een enauête in Amsterdam bleek, dat vele gep-enSi c nne-erden moesten rondkomen van een we'kink omen van ongeveer dertig gulden. Nu werd er in Den Haag wel eens gezegd, dat de gepensionneerden zich wel kunnen aanpassen, dat zij best kunnen versoberen. „Moeten wij ons dan aanpas sen aan de armoede?", vrceg de heer Fpp- pele zich af „Hebben wij daarvoor on: de overheid bejegend te worden? Vrijstel ling van radiobelasting en dergelijke maatregelen meer zijn goed bedoeld, maar het heeft het wezen van Armenzorg. En dat is de gepensionneerden onwaardig. Regering kent de moeilijkheden De regering 'heeft zeer zeker de overtui ging, dat de pensioenswetgeving niet meer beantwoord aan de eisen van deze tijd. Daarom werd in Juni 1949 een staatscom missie ingesteld, die een interim-rapport heeft laten verschijnen, waarin een pen- sioenisverhoging wordt voorgesteld, maar niet voor laag gesitueerden. Zullen wij het eindrapport nog beleven?", vrceg spreker zich af. Vervolgens sprak het hoofdbestuurslid over de loonsverhoging van 5 die de vakcentrales voor hun arbeiders hebben bereikt als compensatie voor de komende huurverhoging. „Wij zijn in principe niet tegen huurverhoging, maar wij willen een billijke compensatie voor ons, gepension neerden. Het overheidspersoneel zal on getwijfeld ook binnenkort een gunstige regeling tegemoet kunnen zien. Vergeten hoek Maar wanneer zullen de gepensionneer den aan bod komen? Zal men zich ook zo voor ons inspannen, als de vakcentrales het voor hun leden hebben gedaan?" Spre ker betwijfel de het: „Wij zijn de vergeten hoek!" Alleen degeen, die de kracht heeft en met de vuist op tafel kan slaan, krijgt zijn zin. De gepensionneerden hebben geen kracht en ze moeten maar afwachten, wat er uit de bus komt. Het is droevig, dat wij ons op onze oude dag nog moeten op maken voor de strijd voor lotsverbetering, maar het is noodzakelijk. Wij eisen ge rechtigheid en opheffing van. de nood van de gepensionneerden. Al zijn wij zwak, we zijn toch met rechteloos? De bond heeft op 14 Mei 1952 een uitvoerig adres aan de regering gericht met tot doel: herwaarde ring van de pensioenen en aanpassing aan de conjunctuurwijzigingen. Minister Beel antwoordde, dat een en ander onder de aandacht van de commissie was. Nu hebben dan de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren en ook de ARKA plannen opgemaakt om tot de her waardering van de pensioenen te geraken". Vader der gepensionneerden Aan het slot van zijn vurig pleidooi zei de heer Foppele: ,.Dr. Drees kreeg de ere naam: „Vader van de ouden van dagen". Moge er spoedig in Nederland een mi nister van Binnenlandse Zaken opstaan om, met medewerking van de Kamer, een bevredigende, billijke oplossing tot stand te brengen. Hem zal de naam. „Vader der gepensionneerden" ten deel vallen!" Volgens een bericht in De Telegraaf heeft prof. L. O. Wenckebach ontslag ge nomen als lid van de Monumentenraad, omdat het wettelijk verbod tot het verwer ken van zandsteen de Monumentenraad voor grote moeilijkheden plaatst. Restau raties van belangrijke historische gebou wen zouden namelijk niet voldoende duur zaam zijn als zij met andere steensoorten worden uitgevoerd. Bij de St. Laurenskerk te Rotterdam ligt een voorraad zandsteen ter waarde van 180.000, die echter niet gebruikt mag worden. Het verbod tot het gebruik van zandsteen is indertijd uitge vaardigd, omdat het stof dat bij het be werken van deze steensoort ontstaat, een longaandoening kan veroorzaken. In het biljart-tournooi om het officieuze biljartkampioenschap van Heemstede met als inzet de Mops-wisselbeker werden in hötei „Het Wapen van Heemstede" de resterende vijf partijen gespeeld van de eerste ontmoe ting tussen ,,Het Wapen van Heemstede" en „Groenendaal", welke voor de eerstgenoemde vereniging een 64 resultaat opleverde. Ge voegd bij de 84 overwinning van vooraf gaande Maandag, wist „Het Wapen van Heemstede" deze wedstrijden dus met 146 te winnen. Het tournooi werd daarna voörtgezetln café ,,'t Centrum" aan de Raadhuisstraat, met de eerste vijf partijen van de wedstrijd tussen ,,'t Centrum-Heemstede" en „Hof van Heem stede", waarbij de bezoekende vereniging met 46 de meerderheid behaalde. Hierbij mag de opmerkelijke prestatie van de heer C. Copini (Hof van Heemstede) niet onver meld blijven, die zijn slotpartij met een serie van niet minder dan 62 caramboles afsloot. De laatste vijf partijen van deze ontmoe ting worden Donderdagavond 22 October ver speeld, eveneens in café ,,'t Centrum". En zo lekker, zo stevig alsof U er een dag aan gewerkt had. Wat houden we toch allemaal van zo'n stevige, gezellige erwtensoep. Maar wat was het een werk voor U, vroeger. O, U deed 't met - plezier, natuurlijk. Maar het is toch wel èrg prettig dat dat alles niet meer nodig is. Royco heeft ervoor gezorgd. Voor le soort erwten, gelezen uit de nieuwe oogstvoor verse tuinkruiden, zuivere vetten en voor een recept dat met het Uwe kan wedijveren U weet wel, zo'n echt Royco-recept. Alleen met Royco maakt U een stevige soep van echte erwten - binnen een V2 uur Al half 67 Haast U maar I niet, Royco op 't vuur - koken - roeren - voelt U hoe ze al bindt en stevig wordt? 6 uur! Aan tafel, jongens. En smul van de smakelijkste, stevigste erwtensoep die ooit in 'n half uur klaar was. URE 26.333 120.54 Nu de grote was de deur uit gaat kunt U het er ook eens wat meer van nemen. U kunt ook zeil meer de deur uit nu de was de deur ui* Is. U staat er nu beter voor nu U niet meer met de was zit En als Peeperkorn de was voor U verzorgt gaat U dan maar rustig zitten want dan zit het wel goed I Bleekenvaartweg 43 Heemstede Tel. 38890 Al, U alle, rekent I, het beter en voordeliger dan tbuli «raijan

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3