Triomferende thuishaven in Liftmasterin bloemen gezet FiRMAMINT Agenda voor Haarlem In de winckel van Sinckel Stomme Stenen Vier bemanningsleden Koninklijk onderscheiden Middenstandsbond uit critiek op regering DONDERDAG 22 OCTOBER 1953 3 Lekker Echtpaar uit Zeist kwam Rome binnenwandelen Arts uit Berkel zal op 9 November terechtstaan Zware belastingdruk noopt tot verzet Kruising van bel en claxon voor bromfiets De moeilijkheden bij de N.V. Waldorp Nieuw boek van Jan Mens in Beemster „gedoopt" Oost-Duitse reactie op Westelijke nota ENMODE DeKIeineWWrf jAVMIV «W Enkele duizenden belangstellenden za gen gistermiddag om zes minuten voor drie de ..Dr. ir. M. H. Damme", de K.L.M.-Lift- master, die de Christchurch-handicaprace heeft gewonnen, een ererondje boven de Amsterdamse luchthaven vliegen. Om drie minuten voor drie maakte het toestel een perfecte landing. De triomferende „Vlie gende Hollander"' daalde uit een loodgrijze hemel op de in lichte mist gehulde lan dingsbaan neer en kwam enkele minuten later het platform oprijden. Een ogenblik later zat de bemanning op een versierd podium vlak voor het vliegtuig en werd zij reeds toegesproken door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. Ilij deelde mede dat Koningin Juliana gezag voerder I-I. A. A. Kooper, eerste officier J. F. Griffith, de eerste radiotelegrafist J. M. C. Kiepe en de boordwerktuigkundige H. van der Ham benoemd heeft tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Toen Kooper zijn machine tot stilstand had gebracht, werd de met bloemen ver sierde landingstrap aangerold, aan de* voet waarvan twee peuters, gekleed als steward en stewardess, met bloemen in de hand het moment afwachtten waarop de gezagvoer der en de overige bemanningsleden het vliegtuig zouden verlaten. Op het ogenblik, dat de cabinedeur openzwaaide, brak een luid gejuich los en duizenden armen zwaaiden naar gezagvoerder Kooper, toen hij glimlachend op het bordesje van de trap verscheen. Intussen was „de baas" dr. Plesman naar voren gekomen om zijn bemanning als eerste bij thuiskomst de hand te schudden. Nadat de KLM-harmo- nie het Wilhelmus had gespeeld was het ogenblik voor de wachtende familieleden gekomen om de terugkerenden te ontvan gen. „Bezonnen zin voor avontuur" „Ik meen, dat ik in de krant heb gele zen", aldus de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera, „dat de beman ning de huldigingen zwaarder vond dan de prestatie, die zij heeft verricht op deze ge denkwaardige tocht. Ik kan mij deze opinie ADVERTENTIE De keelontsmettende tabletten DONDERDAG 22 OCTOBER Stadsschouwburg: „Toontje heeft een paard getekend", toneelgezelschap Johan Kaart. 8 uur. Concertgebouw: Feestavond vereniging Nederland-U.S.S.R., 8 uur. Zuiderkapel: Spre ker: G. Nieuwenhuijsen, 8 uur. Minerva: „Johnny Belinda", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De boekaniers der zeven zeeën", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Meisjes van- de grote stad", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „Brief encounter", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter kloostermuren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „In de greep van de angst", 18 jaar, 7 uur. „No'us sommes tous des assassins", Haarl. Kunstgemeenschap, 9.15 uur. Palace: ,,'s Nachts langs de straat", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Ca- millo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Jacobstraat 6: Ver. van Vrijzinnig Her vormden; dr. P. Smits over: „Mogelijkheden en moeilijkheden der grote stad", 8 uur. VRIJDAG 23 OCTOBER Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest, 8 uur. Grote Houtstraat 119: Tentoonstelling J. Q. van Rcgteren Altena, 10—12.30. 2—5 uur. Lange Veerstraat 16: „Leef zonder angst", door B. v. d. Meer, Stichting Psycho-Synthese 8 uur. Roxy: „Actie in de stille Zuidzee 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Telefoon van een onbekende", 8.15 uur. Lido: „Dageraad dei Vrijheid". 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Francis bij de Cadetten", alle leeft- 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Geheime Opdracht", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Tanzende Sterne", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. I'alace: De gouden poort 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. indenken, doch ik wil er direct aan toe voegen: de Nederlandse regering en het Nederlandse volk voelen dat toch wel iets anders. Hier is iets groots verricht. Helaas is op deze tocht geen duidelijk beeld ver kregen van het vraagstuk, waarom de eerst aankomende niet de winnaar is geworden. Wij -weten alleen, dat dit het gevolg was van de handicapformule'. De spanning was er misschien iets minder om, doch de vol doening groot, dat de K.L.M. de eerste is geworden 'in een economische race. De „Dr. ir. Damme" heeft getoond wat service is: zij heeft getoond hoe een vliegtuig met passagiers met grote regelmaat, veiligheid en snelheid kan vliegen. Het Nederlandse volk is trots op zijn luchtvaarders, gelijk wij zovele eeuwen lang trots zijn geweest op onze zeevaarders en dat nog zijn. Zowel ter zee als in de lucht hebben wij een be zonnen zin voor avontuur met daarnaast een degelijk verantwoordelijkheidsbesef. Die eigenschappen waren aanwezig op deze tocht, die gewonnen is dank zij een samen spel van de K.L.M. in haar geheel en de bemanning in het bijzonder. De Nederland se regering wenst de K.L.M. met het ver kregen resultaat geluk". Geen „club van racers" Na de minister sprak namens het ge meentebestuur van Amsterdam wethouder Erc/ens boven Australië kreeg eerste telegrafist Kiepe van de .Liftmaster' het verzoek van een krant in Melbourne een kort bericht te geven over de hou ding van de emigranten tijdens de vlucht. Bij hoge uitzondering kreeg hij van de verkeerstoren in Melbourne ver lof dit door te geven en de telegrafist daar noteerde de stand van het mo ment, enige bijzonderheden over de pas sagiers en tenslotte het menu waaraan men bezig was: kippensoepvarkens- coteïet met groente', verse aardbeien gemberbollen, koffie met cognac". Het bericht ging in het Engels door en even later kwam het bedankje van de toren in Melbourne terug, maar daarachter plotseling de woorden „lekker hè?" Een Hollander, die enige jaren terug geëmigreerd was, zat op de toren als telegrafist en dacht kennelijk met wee moed aan de goede Hollandse kostjes die vele Nederlanders in hun nieuwe land node missen. Een overzicht van de huldiging der beman ning van de „Damme" op Schiphol. Minister Algera speldt gezagvoerder Koo per de versierselen op, behorende bij de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau. mr. G. van 't Huil en vervolgens betrad de president-directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman, het spreekgestoelte. „Langs de oude AmsterdamBatavia- route zijn vele malen prestaties geleverd, die onze harten sneller hebben doen klop pen", aldus dr. Plesman. „De vlucht naar Christchurch stelt hetgeen er op de Am sterdamBatavia-route is geschied, niet in de schaduw, maar heeft toch haar eigen mérites". Dat is vooral de grote regelmaat, waarmede de vlucht is uitgevoerd. Dr. Plesman besloot zijn rede met de opmer king, dat de tocht vooral bewondering heeft gewekt door de grote samenwerking en wenste met nadruk vast te stellen, dat de K.L.M. geen „club van racers" is. Ock dr. ir. M. H. Damme zelf was aan wezig en zeide onder meer tot de beman ning: „Gij hebt mijn naam op eervolle wijze over een 'deel der wereld gevlogen". OOCOOOOOCOXJOOCOaOCXXXXJOOOOCOO Het echtpaar Deuss, dat op 16 Juli voor een grote voetreis naar Rome uit Zeist is vertrokken, is daar gisteren aangekomen. Het echtpaar heeft precies een week op het réisschema ingelopen. De heer Deuss heeft onderweg zijn 70ste verjaardag ge vierd. De heer en mevrouw Deuss, die 14 dagen in de Italiaanse hoofdstad zullen blijven, keren per vliegtuig naar ons land terug. Naar wij vernemen zal op 9 November een aanvang gemaakt worden met de be handeling door de Haagse rechtbank Van de zaak tegen de 36-jarige arts J. F. O. M. O., uit Berkel, die ervan verdacht wordt, zijn 28-jarige echtgenote door middel van cyaankali om het leven te hebben ge bracht. Gisteren is de dagvaarding aan de verdachte uitgereikt. De zitting zal op 9 November des och tends om 9 uur 30 aanvangen. Men ver wacht, dat de behandeling van deze ge ruchtmakende zaak drie a vier dagen in beslag zal nemen. De zaak-Berkel zou oorspronkelijk op 28 Mei j.l. voor de rechtbank gediend hebben, maar de beide verdedigers van de arts, mr. H. Huygens en mr. P. van 't Hoff Stolk, .hebben toen een bezwaarschrift tegen de dagvaarding ingediend. Dit had tot gevolg dat de behandeling van de zaak werd uitgesteld en dat een punt in de omstreden dagvaarding werd vervallen verklaard. Door de Officier van Justitie, mr. G. J. de Lint, zijn nieuwe deskundigen gedag vaard, o.a. de Leidse professor Steenhou wer en ook de patholoog-anatoom dr. Zel- denrust. In totaal zijn voor 9 November 22 getuigen a décharge opgeroepen, het geen het aantal getuigen a charge verre overtreft. De Koninklijke Nederlandse Midden standsbond heeft zijn najaarsvergadering gehouden. De bondsvoorzitter, de heer L. de Groot, zei in zijn openingsrede onder meer dat het Nederlandse volk gedurende een aantal jaren geleefd en gewerkt heeft onder ordening van boven af. Het snelle economische en financiële herstel heeft terecht verwondering en bewondering ge wekt, maar op het in zo velerlei opzicht te straffe ingrijpen van de regering heeft men dikwijls rechtvaardige critiek. De zware belastingdruk noopt tot verzet. De grens van offermogelijkheid is be reikt en voor het midden- en kleinbedrijf ver overschreden. Als voorbeeld noemde de heer De Groot de heffing van omzetbelasting bij détail- handel, ambacht en dienstverleningsbedrij- ven. In strijd met de bedoeling van de wet gever is deze, zo zei hij, in plaats van een vérbruiksbelasting, overwegend een extra heffing ten laste van de onderneming ge worden. Over de loonsverhoging van 5 percent zei de bondsvoorzitter: „Men kan zich, sociaal gezien, wellicht bij die beslissing neerleggen. Maar de mid denstand zal een en ander alleen kunnen aanvaarden en uitvoeren, indien ook voor de middenstand deze verzwaring door compensatie wordt opgevangen. Ook voor de middenstand zullen de huis huren en de huren van de bedrijfspanden stijgen. In de loonintensieve middenstands- bedrijven zullen de prijzen voor het af te leveren product of het uit te voeren werk tot een zodanige hoogte gaan stijgen, dat het voor het publiek moeilijk, zö niet on mogelijk wordt, opdrachten te geven." Motie In de ochtendvergadering was een motie mét algemene stemmen aangenomen, waar in de algemene ledenvergadering als haar mening uitspreekt, dat de voorstellen tot huurverhoging en belastingverlaging, te zamen met het effect der loonsverhoging van vijf percent, voor de midden- en klein bedrijven een lastenverzwaring inhouden, in welke mening zij zich geschraagd ziet door de becijfering van het Economisch Instituut voor de Middenstand en dat hier- •door het door de regering beoogde doel in dit voor de werkgelegenheid zo zeer van belang zijnde deel van het bedrijfsleven niet wordt bereikt. De motie dringt er bij de Tweede Kamer op aan, onder verwij zing naar het in Mei gepubliceerde fiscale urgentieprogram voor de middenstand, „die maatregelen te treffen, waardoor ook voor deze groep van de bevolking wordt gedaan, wat uit een oogpunt van sociale rechtvaardigheid geboden is, waarbij onder meer te denken ware aan verlich ting in de sector van de vereveningshef fing." Alsof het bro7*nfietsprobleem nog niet in gewikkeld genoeg is, wordt thans weer een nieuw vraagstuk opgeworpen voor ver- keersdeskundigen nu uit Italië een soort kruising van bel en claxon, speciaal voor bromfietsen is geïmporteerd, dat reeds de naam „bromfietsbelclax" heeft gekregen. De deskundigen vragen zich af, of dit al of niet mag,maar kunnen er geen antwoord op geven. Zij hopen op een proefproces. Het apparaat is een afstammeling van de fietsbel en wordt als zodanig ook bediend. Uit een gestroomlijnd uitstulpsel van deze bel echter komt een vreemd, doordringend geluid, dat weliswaar aan een wat belegen en schorre fietsbel herinnert, doch even zeer aan de stem van de mechanische auto claxon, zoals die ongeveer 25 jaar geleden algemeen werd gebruikt. Wel een apart geluidje dus. En dat aparte geluidje is nu juist het geen de bromfietsrijder van zijn signaal apparaat verwacht. Indien hij voor een trapfietser belt, reageert die gewone fiet ser doorgaans niet voldoende snel, omdat hij ook een gewone fiets verwacht. Hij behoeft althans niet te verwachten, dat hem een bromfietser op de hielen zit. Dat geeft nogal eens aanleiding tot misverstan den en ongelukjes. Een bromfiets, die als licht motorrijwiel wordt beschouwd, mag een claxon voeren. Een bromfiets, die als „rijwiel" wordt be schouwd, moet echter een fietsbel voeren. En al is die „brombelclax" in zekere zin een bel, er zit toch ook iets claxon-achtigs aan. Deskundigen weten nog niet wie de kat deze zonderlinge bel zal aanbinden. De gisteren aan de pers gedane mede deling. dat de N.V. Nederlandsche Instru mentenfabriek Waldorp te 's-Gravenhage ook een schuld aan de Nederlandsche Par ticipatie Maatschappij zou hebben van f 175.000 blijkt niet juist te zijn. De Par ticipatiemaatschappij deelde aan het ANP mede, dat zij geen enkel belang bij Wal dorp heeft. Naar aanleiding van de opmerking van de Herstelbank, dat er geen gegadigden voor overneming van Waldorp zijn te vinden, omdat het niet bekend is welke afspraken de heer Albronda heeft lopen welke even tueel bindend voor de vennootschap zou den zijn, deelt de 'neer Ablondra het ANP mede dat hij generlei afspraken heeft ge maakt die voor de vennootschap bindend zouden zijn. Woensdagmiddag heeft de burgemeester van Beemster, de heer J. A. Pesman, aan de schrijver Jan Mens de bronzen legpen ning van de gemeente uitgereikt voor het schrijven van twee boeken over de polder, namelijk „Goud onder golven" en „Elisa beth" over Betje Wolff. In huize Betje Wolff te Midden Beem ster, waar deze schrijfster van 17591777 heeft gewoond, heeft Jan Mens de nieuwe roman ten doop gehouden. Mevrouw Anne J. Mulder was de peettante en burgemees ter Pesman verrichtte de plechtigheid, be staande uit het uitpakken van een speciaal voor de schrijver door de uitgeverij ver vaardigd exemplaar, in perkament gebon den. Hierna dronken alle genodigden een kopje kandeel en werden beschuiten met muisjes aangeboden. BERLIJN (Reuter). Het onder Sov jet-Russische controle staande Oost-Ber- lijnse radiostation heeft Maandagavond verklaard, dat de Westelijke nota aan de Sovjet-Unie over Duitsland „geen enkel concreet antwoord bevat op de door de Sovjet-Unie in haar laatste nota gemaakte voorstellen, en zich tot algemene formules beperkt". Het Westen negeerde vastomlijnde Sov- jetvoorstellen tot oplossing van het Duitse vraagstuk en stelde slechts een bijeen komst van de vier ministers van Buiten landse Zaken op 9 November te Lugano voor, aldus het radiostation, terwijl ook geen acht werd geslagen op de interna tionale spanning. Het noemde in dit ver band de voorstellen tot beperking van de bewapening, het niet toestaan van mili taire bases op grondgebied van buiten landse mogendheden, en het verbannen van atoom- en waterstofwapens. Het Oost-Duitse persbureau A.D.N. gaf een gelijkluidend commentaar. ADVERTENTIE WOLLEN GABARDINE en KATOENEN REGENJASSEN BARTEUORISSTR 24 HAARLEMTEL.20420 99 99 Het ensemble van Wim Sonneveld geeft gedurende deze gehele maand in het Nieu we de la Martheater in de Marnixstraat te Amsterdam voorstellingen van het caba retprogramma „In de winckel van Sinckel" en inderdaad kan gezegd worden, dat er als vanouds weer van alles te koop is. Maar toch zijn vele der in de kleurige en met eenvoudige middelen zo fantasierijke décors van Friso Wiegersma uitgestalde waren niet van die prima kwaliteit, welke wij van deze groothandelaar in kleinkunst gewend zijn. Dat men niettemin een ple zierig avondje beleeft, is in hoofdzaak te danken aan de smaakvolle verpakking en de keurige bediening, al valt er dan ook heel wat onder de toonbank en moet er soms danig op de weegschaal worden ge tikt bij gebrek aan substantie. Laat ik het beste voor het laatst bewa ren en beginnen met het signaleren van de zwakke plekken. Al eerder werd vast gesteld, dat het gezelschap door het ver trek van Hetty Blok en Lia Dorana de eerste werkt thans met Cruys Voorbergh samen en de ander zal men kunnen zien in het volgende programma van Wim Kan danig is verzwakt. Er zijn nog geen be- Het komt mij voor dat het een kwestie van valse senti mentaliteit moet heten, wan neer-een mens zich teveel ver diepen gaat in de zielloze ma terie om hem heen, enkel om dat deze ouder is dan hij zelf. Als dat niet duidelijk genoeg gezegd is, dan kunt ge wellicht met een voorbeeld wat beter op de hoogte komen: Als ge een historische ruïne bezoekt onder deskundige lei ding een ordeloze hoop ste nen die bruin zien van ellende en verval dan kunt ge een ogenblik in gedachten verwij len bij de mensen,- die eens hier hun woning hadden. Ze zijn dood en begraven, ver geten en vergaan, de historie is over hen heen gerold als een lawine van jaren, zij heeft de oude tijd bedolven onder de nieuwe en de nog nieuwere. Die mensen hebben hun be tekenis gehad voor wat er volgde en misschien zelfs voor wat er op dit ogenblik nog gaande is. Maar al denkt ge zo een ogenblik na, toch blijven deze verweerde stenen niets dan stenen, zij hebben niets te vertellen en liggen te liggen tot zij als stof verwaaien in de wind. Dan zegt de gids met be wogen stem: Deze stenen hebben de eeuwen zien voorbijgaan. Zij hebben Flox-is de Vijfde zien vermoord worden en Napoleon zien opgaan en vallen. Dan moet ge zeker deze stenen, die zoveel gezien heb ben, eerbiedig aankijken en uw hoed voor hen lichten: Dag steen, wat gij al niet gezien hebt. Dat is valse sentimentali teit, want het zal u bekend zijn dat stenen geen ogen heb ben en dientengevolge niets kunnen zien. Zij hebben geen ogen, noch een ziel, zij denken niet en er is niets in de we reld of de tijden dat hun een ziertje .schelen kan. Als deze stenen eens zou den kunnen spreken, schudde bolt de gids meewarig met nauw bedwongen tranen. Als deze stenen zouden kun- spreken? Wat dan? Ze zouden wartaal uitslaan en misschien slechte grappen vei'tellen, doch ge zoudt van hen niets wijzer kunnen worden. Want om te kunnen spreken zodat ande ren er van lex-en, hebt ge een hart en een ziel nodig, een verstand en een gemoed, een innerlijk leven en wat al niet. In ieder geval moet ge aller lei bezitten dat een steen en zelfs een spi'ekende steen niet heeft. Als deze stenen zouden kun nen spreken, zoudt ge ge ërgerd moeten zeggen: Zij moeten hun mond eens houden. Er is een man geweest die op een dag stenen hoorde spreken. Het waren stenen die over goede stembanden be schikten, want hij hoorde ze op een afstand van tientallen kilometex-s, het waren de ste nen van zijn geboortehuis, dat ergens op een klein dorp moest staan. Hij zegde tot zijn vrouw: De stenen van mijn geboortehuis roepen mij. Ik moet er eens naar toe, ik kan daar geen weerstand aan bieden. Ik moet op reis om het plekje te zien, waar eens mijn wiegje stond. Deze schone volzin had hij uit een vex*sje, edoch daar is hij niet minder schoon om. De man gaat op reis met een romantiekerig gevoel in zijn maag en een kleine koffer. Ge kent dat wel, ge denkt dat ge op een keerpunt in uw leven zijt gekomen, dat alles om u heen een vreemde glans heeft, dat een goede betrek king en een spaarbankboekje zaken van gener waarde zijn, dat jeugdherinneringen uw kostbaarste schat uitmaken, enzovoort. Reeds bij het nade ren van de halte waar het dorpje moet liggen, beginnen de tranen naar de oogleden te wellen. Droefheid en kinder lijke vreugde, dooi-een ge mengd tot een weemoedig sopje, stx-omen zijn aderen binnen en het hart begint lui der te kloppen. Zodat de medereizigers den ken dat er iets aan het wiel- stel mankeert. En die stenen maar roepen. Hij stapt uit op het perron netje, dat er nog eender uit ziet als jaren her. Alleen is er een nieuwe reclameplaat van een donkerbruin drankje bij gekomen, dat infussen uitge vonden is. De weg van het stationne tje naar de kom is veranderd, er staan blinkend nieuwe win kelhuizen tussen de donkere, vervallen geveltjes. Die win kelhuizen wakkeren de wee moed om het verlorene van weleer plezierig aan, zodat de stemming steeds beter wordt met het oog op de ontmoeting van het geboortehuis. Kromme Dwarslaan num mer negen. Daar moet het staan, een huis vol schhnmen uit de vergane jaren, een huis dat met doffe ogen van ouder dom naar hem heeft uitgeke ken. De Kromme Dwarslaan is ook veranderd, de weemoed groeit tot een overdadige portie. Als het huis eens zou zijn afgebroken? Hij mag er niet aan denken. Maar de stenen roepen hem, de stenen trekken hem als magneten, wat het lopen aan zienlijk vei'gemakkelijkt. Hij laat zich roepen en trekken naar de Kromme Dwarslaan en daar daar staat nummer negen als een oud mens vol verlangen. Het is een lelijk huxs, maar het is een lief huis, met grijze luiken naast de kleine ramen en verweerde pannen op het lage dak. De stenen roepen nu niet meer, zij babbelen onder elkaar over de blijde weer- komste van de verloren zoon. Zij glimlachen tegen hem, ja zij kennen hem nog. Hij heeft met een scherf in hun aange zichten gekrapt als kleine jongen, hij heeft zijn mes ge slepen op hun wangen als hij wilgetakken ging snijden in de polder. Dat is een wonder lijke ervaring. Een huis dat hij vergeten had, stenen die hij zich niet herinnerde, zij heb ben op hem gewacht en hij voelt nu sterk zijn verbon denheid met hen een ge heimzinnige band is tussen hem en hen geweven, de'jaren trotserend, de kracht bezit tend van een onverwoestbare liefde. Hij streelt de stenen, de lui ken, hij laat zijn oog met wee moedige zorg weiden over de kantélen boven de deur en de koperen brievenbus. Hij schaamt zich dat hij geroepen moest worden, dat hij al dit moois en liefelijks vergeten had in een vreemde stad, in een vreemd huis. Dat is de kracht van de herinnering, de mystieke bezieling van dode materie, tot leven gewekt door een romantische verbonden heid met het kind, dat man geworden is. Hij belt aan en vraagt of hij het huis van binnen zien mag. Dat mag, de vrouw die open doet kan het begrijpen wat hem bex-oert. Zij leidt hem rond door de kamers, die nu zo klein en talrijk lijken. Ach ja, de jaren hebben het beeld vervormd. Hij ziet de krassen op de houten vloeren en de kast- deux-en, de uitgesleten drèm- pels, hij ziet zijn eigen kin- dex-lijke voetstappen terug, overal waar hij gaat. Het huis omarmt hem en weent tranen van blijdschap uit de dakgoot want het is intussen gaan regenen en mals ook. Zo een man gaat getroost, maar nog steeds vol weemoed, naar huis terug. Zeg niet dat het valse sentimentaliteit is, want hij heeft de stenen we zenlijk horen roepen en de armen van het oude huis om zich heen gevoeld als weleer. En toch het is spijtig om het te moeten onthullen was het valse sentimentaliteit. Want in de Kromme Dwax-s- laan zijn in de loop der jaren huizen bijgebouwd en de num mers verandei'd. En deze man woonde als kind niet op nummer negen, maar in het huis dat nu met nummer elf is gesierd. Een huis, dat hij zonder op te zien voorbijgewandeld is. En de stenen van dat huis hebben hun stomme monden gehouden. J. L. Vijf der optredenden in „De winckel van Sinckel" en wel, van links naar rechts: Karin Larsen, Joop Doderer, Lucie Mol, Wim Sonneveld en Connie Stuart tijdens het zingen van een Gronings liedje. vredigende plaatsvervangsters gevonden, maar toch geloof ik dat men speciaal van Karin Larsen voor de naaste toekomst veel goeds mag verwachten. Haar optreden in „Het geval van de maand" (met een zeer matige tekst van Michel van der Plas) en in het ensemble „Op de foto met juf" be tekende in ieder geval een prettige belofte. En dan is het natuurlijk jammer, dat men voor een geroutineerde kracht als Emmy Arbous niets beters heeft kunnen vinden dan „In peignoir" van Annie Schmidt, dat wij al zo vaak onder de titel „In pyjama" van anderen hebben gehoord. In de pi-oloog ziet men Wim Sonneveld zijn inkopen doen voor dit nieuwe pro gramma en aaai-bij wordt hem door de winkeljuffrouw ook een stapel baarden aangeboden, die bij de geleverde „mop pen" horen. Men kan daar hartelijk om lachen, maar later blijkt dat die juffrouw haar diploma voor warenkennis wel dege lijk verdient. Ik had tenminste bijna alle gedebiteerde grapjes al eens eerder ge hoord. Maar als dat ook met u het geval mocht zijn, dan zult u er toch wel opnieuw om kunnen lachen, want ze worden voor treffelijk aan de man gebracht. Dat geldt zeker niet voor de tussen de bedrijven door gelanceex-de nonsensrijmen, want die doen het helemaal niet. Misschien was de keuze niet zo geslaagd of werd de pointe te weinig aangezet. Ook wat de zoge naamde black-outs betreft heeft Sonneveld wel eens een betere greep gedaan. De zwakte van het programma zit dit- keer vooral in de teksten. Die serie radio interviews van de dichter Michel van der Plas bijvoorbeeld is toch werkelijk veel te zwak, evenals de „balconscène". De conférences zijn echter over het algemeen beter dan vroeger en gelukkig ontbreken ook nu de vermakelijke transformaties met lappen en kledingstukken niet. Daarin is Sonneveld onverbeterlijk. En zo komen wij dan aan de betere helft, want ik zou niet graag, door op alle slakken zout te leggen, uw eetlust bederven. Het eigenaardige van die programma's van Wim Sonneveld is namelijk, zelfs al heeft men de indruk dat ze te haastig in elkaar zijn geflanst, dat men altijd wel voldoende amusement beleeft om de min der fortuinlijke onderdelen te kunnen ver geten. Zijn combinatie van geroutineerd vakmanschap en frisse verbeeldingskracht werkt weer veroverend. Laten de gemi- meerde chansons of gespeelde liedjes dan vroeger wel eens leuker zijn .geweest en al was met name uit het verrukkelijke „La Garterana" met wat meer studie stellig wat meer te halen. Ze zijn toch vrolijk genoeg en het ziet er allemaal zo feestelijk uit! En voor het programma in Haai-lem komt, zal er nog wel heel wat verbeterd zijn. De hoogtepunten worden, behalve door Wim Sonneveld met zijn zotte verhaal over zijn voorvaderen en de dichterlijke jeugd herinneringen, door Conny Stuart voor het voetlicht gebracht. Haar twee solobeurten met „Exotisch Alkmaar" en „Vervelend" zijn onweerstaanbaar komisch. In dit genre, waar zij zich de laatste tijd bijna geheel op toelegt, is zij waarlijk uniek. Een aanwinst voor het gezelschap is stellig Joop Doderer met zijn malle fratsen en bewegelijke mimiek, die zich in het vorige seizoen bij Comedia reeds begon te onder scheiden. Een voortreffelijke schets is die over het voetgangersexamen, waarin het gehele groepje in een minimum van tijd een maximum aan hilariteit verwekt. DAVID KONING.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5