Belangstelling voor film en sport, veelvoud van interesse voor schouwburg en concert De Haarlemmer en zijn ontspanning Bioscoopbezoek eerder beter dan slechter in vergelijking met elders „Hif S&flFrW „Het onstuimige hart" Vrouwen-electriciteits- vereniging vierde feest „Vriendenkring" vierde haar eerste lustrum Barnabas von Geczy en zijn solisten KALENDERS 1954 Boekhandel V E K O DONDERDAG 22 OCTOBER 1953 HANS HILL St. Bavo (Noord) hield receptie Bioscoop is favoriet Amateurtoneel boorden Uitspraken Haarlemse rechtbank VERKADE NIEUWS Firma M. HOOGENDIJK Jan Förrer exposeert in Hillegom Zijlstraat 98 Telefoon 11706 Utrechtse chauffeur opnieuw vrijgesproken Burgerlijke Stand van Haarlem w Zou de hedendaagse Haarlemmer zijn ontspanning wel kunnen vinden als er geen bioscopen zouden zijn? Het zou hem zeker niet gemakkelijk vallen want de Haar lemmer is behoorlijk „bioscoop-minded". Meer dan in vrijwel alle andere grote steden van ons land blijkt de film in onze stad het ontspanningsmiddel bij uit nemendheid te zijn. In het laatstverlopen jaar betaalden de Haarlemse filmliefhebbers met elkander meer dan één millioen zevenhonderdduizend gulden voor hun bioscoop kaartjes! Dat komt neer op ruim tien gulden per hoofd, terwijl „de" Nederlander voor zijn film-plezier niet meer dan f 5.60 uitgaf. De Haarlemmer Overtreft het rijks gemiddelde dus maar even met tachtig pet.! Overigens lijkt 'n tientje voor een vol jaar niet zo héél veel. Maar het is een bedrag „per hoofd". Dat wil zeggen dat voor de berekening alle, maar dan ook alle Haarlemmers zijn meegeteld. Oók de zuige lingen en de kleine kinderen, óók de zieken en de oude besjes en verder ieder, die om welke reden dan ook de bioscoop niet kan of wil bezoeken. Men kan dus zelfs niet schatten hoeveel de geregelde bioscoop-bezoeker jaarlijks aan deze Vorm van ont spanning uitgeeft, maar ongetwijfeld is het een veelvoud van het tientje, dat „per hoofd van de bevolking" besteed wordt. Het aantal toegangskaartjes, dat de Haarlemse bioscopen bij elkaar in een jaar tijfis hebben verkocht, bedraagt één mil lioen achthonderd zevenenzestigduizend! Dit aantal komt neer op 11 a 12 per hoofd van de bevolking. Dat er ook inwoners van bijv. Bloemendaal de Haarlemse bioscopen bezoeken kunnen wij in dit verband buiten beschouwing laten, enerzijds omdat er ook nog al wat Haarlemmers zijn, die in Am sterdam films gaan zien, anderzijds omdat in alle centrumgemeenten bezoek uit rand gemeenten pleegt plaats te vinden. Verge lijkingen worden daardoor dan ook niet verstoord. Nemen wij de velen in aan merking, die in het laatste jaar nimmer naar de film geweest zijn, onverschillig om welke reden of door welke oorzaak, dan volgt uit het vorenstaande dat er heel wat mensen in onze stad wonen, die trouw elke week naar de bioscoop gaan en dat er zelfs zijn, die één filmbezoek per week voor zich zelf te weinig achten. Tegenover de 11 a 12 keren dat „de" Haarlemmer in het laatste jaar naar de bioscoop is gegaan, staan slechts zes keren voor „de" Nederlander. „De" Amsterdam mer evenwel ging 15 a 16 maal, „de" Ha genaar 13 maal, maar „de" Rotterdammer slechts 7 a 8 maal. Deze verrassend grote verschillen laten zich niet gemakkelijk verklaren. Verschillen in welstand kunnen evenmin de oorzaak z'in als een groter of kleiner aanbod. Het is hoogstwaarschijn lijk een nogal duister verschil in allure, in levenshouding en levensstijl tussen de on derscheiden stedelijke bevolkingen. ADVERTENTIE Iedere dag muziek in Zaterdags tol 1 uur de zingende en spelende kellner met A AD CAPTIJN, dé bekende pianist v. d. radio. Het bestuur van de R.K. Woningbouw vereniging „Sint Bavo" (Haarlem-Noord) heeft Dinsdagmiddag ter gelegenheid van het vijfendertigjarig bestaan en receptie gehouden in restaurant Bolwerk, waarop de voorzitter, de heer J. B. Veltman, een kort historisch overzicht heeft gegeven. Hij heeft de oprichter de heer Chr. Huyboom herdacht, die zelf een goede woning be woonde, doch het een plicht voelde mee te werken aan de verbetering van de woning toestanden in het Noordelijke deel van Schoten. Het eerste bestuur heeft het niet gemakkelijk gehad; het ondervond veel tegenwerking en het eerste plan, om zes tien woningen aan de Vergierdeweg te bouwen, kon geen doorgang vinden. De eerste woningen kwamen niet tot stand in het landelijk deel van de voormalige ge meente, maar bij de Eikenstraat. Daarna zijn talrijke huizenblokken gebouwd. De heer H. Wouda vertolkte de gevoe lens van de bewo^w ui* de vele blokken. Namens hen overhandigde hij de voorzitter een voorzittershamer, de secretaris een schrijfbureau en de penningmeester een klok. De dames van 'de bestuursleden ont vingen bloemen. De heer Veltman zeide, dat het bestuur vaak de indruk k^'jgt dat. d° bewon^is steeds mopperen. Uit de aanbieding der geschenken ziet hij dat het werk van het bestuur toch gewaardeerd wordt. Voorts sprak de heer Veltman woorden van dank tot de weduwe Huyboom, die een bloem stuk heeft gezonden, waaruit blijkt, dat zij nog meeleeft met het werk door haar echt genoot begonnen. De heer W. C. van Kampen, voorzitter van de Federatie van woningbouwver enigingen voor Haarlem en omstreken, noemde de oprichters van de jubilerende vereniging de pioniers van de volkshuis vesting. Tot zijn genoegen heeft hij gecon stateerd. dat het verband met de bewoners goed is. Het valt voor een bestuur niet mep het alle bewoners naar de zin te maken. Namens de aangesloten verenigingen bood de heer Van Kampen een geschenk in enveloppe aan met verzoek dat te bestem men voor het nieuwe kantoor van het be stuur. Ir. R. G. Veenenbos, directeur van Bouw- en Woningtoezicht, deelde mede, dat de wethouder van Ooenb^re Werken wegens vergadering van het college van B. en W. verhinderd was gelukwensen aan te bieden. Spreker had vertrouwen in het werk van het bestuur en hoopte, dat hef verder zal gaan totdat Haarlem-Noord „vol" is. Ook dankte hij voor de prettige samenwerking. Gelukwensen boden aan de heren M. H. van de Hoeven, chef van de afdeling Open bare Werken, Volkshuisvesting en bedrij ven ter gemeente-secretarie. A. Onken- hout, ambtenaar van deze afdeling, Th. C. van Beek, ambtenaar van het Gemeente lijk Bureau voor Huisvesting, de heer J. A. A. Kuilman, J Kampman, secretaris van het Wijkcomité Oud-Schoten, prof. G. H. M. Holt en afgevaardigden van vele woningbouwverenigingen. Wij ontleenden de vermelde cijfers aan een juist verschenen publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het bezoek aan vermakelijkheidsinstellin gen in 1952,waaruit ook het volgende blijkt. Onder vermakelijkheden moeten in dit ver band dan gelegenheden worden verstaan waarvoor gemeentelijke vermakelijkheids belasting is verschuldigd. Ook „zware" toneeluitvoeringen, artistiek-hoogstaande concerten en kunstzinnige exposities moe ten zich hierbij de benaming „vermake lijkheid" laten welgevallen. En voorts evenzo de sportwedstrijden, opera en operette, ballet en tenslotte het zogenaam de verenigingsvermaak, waarbij het ama teur-toneel een belangrijke plaats inneemt. Van al deze ontspanningsmogelijkheden tezamen is de bioscoop bij de Haarlem mers verreweg favoriet. Want zeventig procent van al dit „uitgaan" richt zich naar de bioscoop, een percentage dat in geen enkele andere grote stad van Nederland wordt genoteerd. Vermelding verdient pog dat de Haarlemmers voor hun bioscoop kaartjes gemiddeld 92 cent hebben neer geteld, wat iets minder is dan het gemid delde van het hele land en eveneens wat minder dan de bioscoooaansers in Amster dam. Rotterdam, Den Haag en Utrecht ge middeld hebben betaald. Het bezoek aan sportwedstrijden omvat te ruim driehonderdduizend betalende kijklustigen, die dooreen genomen 78 cent voor hun plaats betaalden. Deze vorm van uitgaan maakte 11 procent van het geheel uit, een percentage dat hoaer is dan die van Amsterdam (8), Den Haag (7) en Utrecht (8), maar lager dan die van de an dere grote steden. Zo vormt in Tilburg het bezoek aan sportwedstrijden niet minder dan 23 procent van hef totale uitgaan. Het schouwburgbezoek bleef in Haarlem beperkt tot slechts 3 procent van het uit gaan, een' percentage dat gehik is aan dat van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Arnhem. Alleen in Utrecht weet het be- roenstoneel 4 procent van de ..vermaak- zoekenden" aan te trekken. De andere grote steden, als Eindhoven, Groningen, De schouwburgbezoeker zal nog wel een goede heugenis bewaren aan de voorstel ling, die de Haagse Comedie indertijd heeft gegeven van John Patricks toneelspel „Het onstuimige hart" met Hans Kaart In de hoofdrol. Ik herinner mij deze nog zeer goed. Het vertelt het lotgeval van een ten dode gedoemde soldaat, die in een nood hospitaal zijn laatste levensdagen door brengt en maar heel moeilijk zijn stugge houding laat varen, de vriendelijkheid niet verdraagt, welke men hem voortdurend betoont tot een verjaardagsgeschenk hem doet ontdooien. De soldaat, een Schot, weet zelf niet, dat hij moet sterven. De ver pleegster en de jongens uit het hospitaal weten het wel. Zijn betweterigheid en norse zin zijn oorzaak, dat hem de „gun sten" van het medelijden bespaard blijven. Hij wordt 'behandeld als een eigenzinnige kerel, die het aankijken niet waard is. Pas wanneer hij toont toch- gevoel te bezitten veranderen de verhoudingen. En dan ook wint hij de liefde en vriendschap, die niet op overdreven sentimentaliteit, maar op een werkelijk medeleven met hem en zijn lot berusten. De ontroering, daardoor op gewekt, breekt zich dikwijls en louterend baan. De opvoering, die de R.K. toneelvereni ging „Ludamus" gisteravond van dit stuk gaf, heeft menigmaal de ontroering in de zaal los geslagen, zo goed als zij om de ge peperde en eerlijke soldatentaal vaak lach salvo's teweeg bracht. De ontroering kan men voornamelijk de verdienste achten van het stuk. Cor Beerens, die de ten dode opgeschreven Schot speelde, voegde daar niet veel aan toe. Zijn soberheid was prij zenswaardig in zoverre zij een voor de hand liggende en gevaarvolle charge naar de tranen met tuiten-comedie vermeed, maar zij bezat het nadeel, dat ze ons geen totale figuur opleverde. We zagen er nu slechts enkele karaktertrekken van. Eigen lijk was dat met alle herenrollen het geval, uitgezonderd de vertolking van Ad Spruyt. Hij speelde een goedwillende, met een spraakgebrek behepte Yank, die voortdu rend de dingen zegt, zoals hij ze ziet en daarmee de bijval oogst van ieder, die hem hoort. Zijn ruwe openhartigheid kreeg de volle maat. Hij bleef ondanks het feit, dat hij de lachers steeds op zijn hand had, toch binnen de perken der vrolijkheid en de monstreerde een goed innerlijk achter alle uiterlijke rumoer. Werkelijk, een rol, die er mag zijn. Ook de verpleegster van Ida Rooyers beviel mij bijzonder. Mooi van toon en van plastiek. Wat mij minder enthousiast maakte was de enscenering, die vrij rommelig en simpeltjes was. Het bezoek van de kolonel bijvoorbeeld kreeg bepaaldelijk geen allure en Gé Hurkmans, die deze rol speelde, maakte er zich non chalant van af. Een afgewogen voorstelling was het dus niet. Men liet te veel op zijn beloop. Het succes der uitvoering was der halve op de eerste plaats het succes van het stuk, dat ook voor amateurs een dank baar object blijkt te zijn. P. W. FRANSE enz., komen tot geen hogere percentages dan 1 a 2. De concertbezoekers vormen in Haarlem nog steeds niet meer dan 2 van het totale aantal „uitgaanders" maar ook in Amster dam, Rotterdam en Den Haag komt dit percentage niet hoger. Utrecht en Gronin gen weten tot 3 te komen en Arnhem zelfs tot 4 Vergeleken bij de 64 van het uitgaan, die in Arnhem door de bio scopen wordt opgeslokt, is ook dit percen tage van 4 nog maar gering, maar niette min is het concertbezoek in Arnhem rela tief toch het dubbele van het Haarlemse! Tenslotte is er dan nog het z.g. vereni gingsvermaak. Naarmate een stedelijke bevolking meer onderlinge aansluiting en onderlinge gezelligheid zoekt, naar die mate neemt het verenigingsvermaak een belangrijker plaats in. In de grotere of kleinere omvang van dit vermaak komt het verschil in plaatselijke allure wel heel duidelijk tot uitdrukking. Welnu, in Haar lem trekt het verenigingsvermaak 13 pet. van de ontspanning-zoekenden tot zich en in Rotterdam 21! Dat is dus ruim de helft meer! Maar ook Amsterdam met 15 pet, Den Haag, Utrecht en Groningen met 16 pet, Nijmegen met 18 en Enschedé met 22 pet steken meer of minder ver boven Haar lem uit. ADVERTENTIE Wat ben jij in je voordeel veranderd! Zo zie je er echt keurig uit, Joop! Ja, dat komt doordat ik tegenwoor. dig over hemden met „Trubenga" boorden draag. Die zitten even correct als stijve en net zo gemakkelijk als slappe boorden. Een „Trubenijs" boord Is gemakkelijk te wassen en te strijken en behoeft niet gesteven te worden, omdat h(j permanent half-stjjf ls. Let op het merk in elke boord. 99 99 wettig geoep Overhemden mei „Trubenijs" boorden worden door de vcoraar.siaando Neder landse overhemden-fabrikanten gemaakt emijn overal verkrijgbaar. De Nederlandse Vrouwen Electriciteits- vereniging afdeling Haarlem heeft Dinsdag in restaurant „Brinkmann" feestelijk het feit herdacht, dat zij al weer vijftien jaar haar doeleinden nastreeft. Op de bijeen komst, die was gesplitst in een middag- en een avondvergadering, was aanwezig de landelijke voorzitster van de N.V.E.V., me vrouw A. C. van Bienema uit Amersfoort. Voorts waren het Gemeente Energiebedrijf en het Ruton Electriciteitsbedrijf uit Den Haag en de P.E.N.-spelers vertegenwoor digd. Nadat de Haarlemse voorzitster, me vrouw R. v. d. Noord-Magré, de vergade ring om ongeveer half drie had geopend en een honderdtal leden en introducés had verwelkomd, nam de landelijke voorzitster het woord. Onder meer herinnerde zij er aan, dat het aan het werk van mevrouw Otte-Arnolli, een der oprichtsters van de N.V.E.V., te danken is, dat de N.V.E.V. een steeds groter aantal leden krijgt en ook in Haarlem een bijzondere bloei kent. „Er zijn vijftien jaren voorbij", aldus mevrouw Van Bienema, „waarin het be stuur van de Haarlemse afdeling zijn leden een zo goed mogelijke huishoudelijke voor lichting heeft gegeven met het doel de huishouding op de meest efficiente wijze te laten geschieden, hetgeen een goede ge zinssfeer en een prettig huiselijk verkeer kan bevorderen". Haar woorden werden enthousiast be groet, waarna mevrouw I. Heijselaar- Groot, die deel uitmaakt van de P.E.N.- spelers, een toneel-, en cabaretgroep van 't P.E.N. in Bloemendaal, die zich reeds vijf jaar met de kleinkunst bezig houdt, op het podium verscheen. Zij was gekleed in een Fries costuum en droeg een grotendeels originele schets voor in een boers dialect. Mevrouw Heijseiaar en de heer H. Ver beek, een P.E.N.-speler, die even later ,,'t Kosterke" van Gerard Nielen uit beeldde, bewezen met hun prestaties, dat de P.E.N.-spelers over goede krachten be schikken en zeer sterk de oorspronkelijk heid nastreven. Namens de leden werden hierna het be stuur door mevrouw C. P. van Loon-An- genent enkele' bloemstukken en een aan tal boeken, als inzet voor een N.V.E.V.- bibliotheek, aangeboden om hun dank te betuigen voor de leiding gedurende de vijftien bestaansjaren. Tot slot van de middagvergadering werd door een verte genwoordigster van het Ruton Electrici teitsbedrijf de nieuwe Ruton-Robot gede monstreerd, een vernuftig geconstrueerd apparaat, dat de huishouding moet verge makkelijken, daar men het kan gebruiken als steel- en handstofzuiger, als haardro ger en verstuiver, en als vloerwrijver en mixer. De avondvergadering was geheel gewijd aan cabaret, dat werd verzorgd door de P E.N.-spelers. Bijzonder aardig was de Kroonzaal ingericht. Het G E B. uit Haar- lem en het P.E.N. uit Bloemendaal hebben een zijde van de zaal gebruikt voor de in» richting van twee keukens: een keuken uit het jaar 1900 met veel koper en een hout vuur in de oven, naast een keuken van vandaag met alle laatste glimmende en gestroomlijnde snufjes op het gebied van de huishouding. Dit symboliseerde dus Je verbetering od huishoudelijk gebied, hetgeen ook het stre ven is van N.V.E.V. Amateurtoneel Grompie behoort tot de bijna legenda risch geworden rollen van dr. Willem Royaards, waarover zij, die het voorrrecht hadden deze creatie eenmaal van hem te mogen aanschouwen, na al die jaren nog met eerbied kunnen spreken. Hoe groot het beeldend vermogen van deze kunstenaar moet zijn geweest, blijkt wel hieruit, dat onze Grompie bij een hernieuwde kennis making toch eigenlijk slechts een tam oud beertje bleek, dat over geen enkele hoe danigheid beschikt hem zo lang in de over levering te laten voortbestaan. Men zou het stuk gevoeglijk als een der voorlopers van de moderne thriller kunnen beschouwen: er wordt jacht gemaakt op een diamant van fabelachtige waarde, waarbij het pu bliek zo af en toe getuige is van een aller genoeglijkst knokpartijtje. Natuurlijk speelt ook de liefde een rol en voorts lopen er drie traditionele butlers op stijve benen rond. Al met al is het een amusant blijspel letje dat, mits behoorlijk opgevoerd, het publiek nog altijd enige genoeglijke uren bereidt. De toneelvereniging „Vriendenkring" uit Haarlem-Noord heeft er Woensdagavond in gebouw St. Bavo haar eerste lustrum mee gevierd, waarbij allen zich bijzonder hebben beijverd deze opvoering tot een waarlijk feestelijke gebeurtenis te maken. In deze opzet is de vereniging zodanig ge slaagd, dat hier ongetwijfeld van de beste voorstelling in haar overigens nog maar korte historie gesproken mag worden. Het toneel was uitstekend ver zorgd en de rolkennis vrijwel onberispe lijk, zodat geen enkele stagnatie het ple zierige tempo belemmerde. Regisseur H. H. Kraneveld mag dan ook met gerecht vaardige voldoening op zijn arbeid terug zien, temeer omdat hij bovendien de lang niet eenvoudige hoofdrol voor zijn rekening genomen had. Kraneveld speelde deze Grompie met een intelligente humor en een amusante bravour, welke hem een groot persoonlijk succes hebben opgele verd. Hij werd hierbij over het algemeen behoorlijk bijgestaan, zodat hier van een goed verantwoord geheel sprake was. Jan Lutjen Kossink was een vlotte jeune-pre- mier, die na alle doorleefde emoties de charmante Virginia van Magda Verdugt eerlijk verdiende. De drie huisknechten van Herman Souverein, Jaap Sibrandi en Herman C. Souverein wedijverden in ple zante deftigheid en Alfons Jansen zette een vlotte schurk op de planken. Daarbij kwam dan nog het kittige dienstmeisje Su san van Cobi ValkBakker, maar ook de andere spelers droegen bij tot het succes van deze voorstelling. Voor het begin van de opvoering gaf voorzitter C. de Koning een korte terugblik op de eerste bestaansperiode van zijn ver eniging, die haar werkzaamheden vijf jaar geleden met slechts dertig donateurs begon. Hij maakte tevens van deze gelegenheid gebruik de aandacht te vestigen op de za- lennood in Haarlem-Noord, waarin vol gens zijn mening een dringende voorzie ning noodzakelijk is. Vervolgens werd door een speciaal ingestelde commissie als jubileumgeschenk een lijst met de namen van tweehonderd nieuwe donateurs aange boden, zodat de voorzitter onder applaus kon mededelen, dat „Vriendenkring" thans over vierhonderd begunstigers mag beschikken. De een-en-clertigjarige vertegenwoordiger M. J. van L- uit Haarlem, die ervan verdacht werd in het begin van dit jaar een bedrag van ongeveer tweeduizend gulden verduis terd te hebben, werd vanmorgen niet veroor deeld. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig en gelastte een psychiatrisch rapport. De verdachte was werkzaam bij de Neder landse Chemische Industrie te Haarlem en inde geld bij de klanteg van deze N.V., maar droeg dit geld niet af. De officier van Justitie had een gevangenisstraf van ééa jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest ge- eist. De Haarlemse schilder J. S. die ervan ver wacht wérd in Mei van dit jaar ingebroken te hebben in een woonwagen, die in de Dam straat stond, werd vanmorgen door de Haar lemse rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf van acht maanden, met aftrek van het voorarrest. De officier van Justitie had zes maanden geëist- De buit van de schilder bestond uit een bedrag van ongeveer negen tig gulden en zes flessen met knakworstjes. De Heemsteeds koopman H. v. d. H. werd vanmorgen voor de zeven-en-twintigste maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld De straf bestond uit een hechtenisstraf voor de tijd van twee weken. De oficier van Justi tie had twee weken hechtenis gevraagd en opneming in een rijkswerkinrichting voor twee jaar. De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 27- jarige Haarlemse bakker A. J. O., die twee weken geleden in hoger beroep terecht stond. De verdachte zou op een Zaterdagmiddag in Mei met zijn motorbakfiets door een stoet kinderen, die een speeltuin in Haarlem-N. gingen openen, gereden zijn. De officie- van Justitie had een verdubbe ling van de reeds door de kantonrechter op gelegde straf geëist: twee weken hechtenis én de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van twee j ar. De bakker werd veroordeeld tot een geldboetevan vijf-en-twintig gulden. ADVERTENTIE Vreugdevolle uren! Altijd weer komt men onder de bekoring van het rhythme van beken de dans-melodieën. Waarom van een dans afzien? Is men lusteloos of vermoeid - dan 4711 Echte "Kolnisch® Eau de Cologne. 4711 "Frozoclone" - Eau de Cologne in vaste vorm. De handige en practi- sche koelstift bij moe heid en hoofdpijn. Als de violist Barnabas von Géczy weer eens met zijn solistenorkest in onze stad komt musiceren moet men de gemeente lijke Concertzaal beslist wat gezelliger ma ken. Geen stijve rijen van onwrikbaar in het gelid staande stoelen meer, maar knusse zitjes om aardige tafeltjes, liefst met een aantrekkelijk ruikertje bloemen in even aantrekkelijke vaasjes, met asbakjes en verder met iets drinkbaars, dat onder de muziek besteld kan worden. Want dan zou Barnabés von Géczy met zijn inderdaad voortreffelijke solisten de juiste sfeer vin den voor de overvloed van strelende melo dieën, zoele harmonieën, deinende en pit tige rhythmen, die zij uit hun instrumen ten weten te toveren met nauwkeurig be rekende, geraffineerde effecten. Toen het ensemble gisteravond op het podium verscheen, was die gewenste sfeer er a priori nog niet. Maar Von Géczy en zijn mannen deden wat zij konden om hun doel te bereiken. Von Géczy zelf trad op als conférencier en gaf grappige inleidin gen voor de uit te voeren muziek. En bij het spelen deed de kleine slagwerker-vio loncellist al bijzonder vermakelijk, hoewel de bassist zich in dit opzicht ook uitstekend weerde. Zo verliep de avond onder het uitvoeren van allerlei bekende en vrij bekende amu sementsmuziek. Het „Warsaw-Concerto" van Addinsell werd natuurlijk niet ver geten. De pianist van het gezelschap, Willy Hohner, kreeg daarin een kans om zijn speciaal-gerichte virtuositeit te tonen.Trou- wens nog vaker kon deze jongeman zijn ongelofelijke vingerrapheid demonstreren, niet het minst in een opwindende „Dans- beer-boogie". Verder konden de saxopho- nisten zich bijzonder onderscheiden, even als de strijkersgroep. Barnabas von Géczy kwam een paar keren in de buurt van de „Kunst met een grote K" bij d'e voordracht van de Zigeunermelodieën van Pablo, de Sarasate en de Fluitrhapsodie van Jenö Hubay. Maar overigens bleven de uitvoeringen, ook de vele toegiften, op hetzelfde plan van pretentieloos, beschaafd amusement, in perfecte vorm geboden. De toehoorders, die ook de uitgehaalde grapjes hogelijk wisten te waarderen, waren opgetogen en zij hebben dit door geestdriftige bijval on dubbelzinnig laten blijken. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE Ruiterspeculaas p. bi. 2.95, 100 gr. 21 ct. Amandelspeculaas p. bl. 3.85, 100 gr. 27 ct. Heerlijke Fondantborstplaat 100 gr. 34 ct. SPECIAALZAAK VERKADE ARTIKELEN Gen. Cronjéstraat 123 Haarlem-N. Delicatessenhandel M. H O O G E N D IJ K J. v. Goyenstraat 17, Heemstede, Tel. 34339 De jonge Hillegomse grafische kunste naar Jan Förrer zal van 16 December tot 6 Januari in de foyer van café-restaurant „Treslong" te Hillegom een tentoonstelling houden van tekeningen, grafiek- en schil derwerk. Deze expositie beoogt, belang stellenden de eerste resultaten van de studie van deze Hillegomse graficus hij studeert nog aan de rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam te laten zien. Aan verenigingen, muloscholen en de hoogste klas van de lagere scholen zal de heer Förrer gelegenheid bieden in groepsverband onder zijn leiding het ten toongestelde te bezichtigen, waarbij hij een toelichting bij zijn werk zal geven, zal de monstreren, hoe de verschillende gravures ontstaan, kortom aan de hand van teken en schilderwerk een praatje zal houden over de beeldende kunst. Verenigingen of scholen, die hiervoor in aanmerking wil len komen, kunnen zich opgeven bij A. Hoogkamer, Weei-esteinstraat 108, te Hil legom. ADVERTENTIE zijn nu reeds in fraaie sortering voorhanden. Wij zorgen ook ivoor verzending naar het buitenland. De inwoners van Saloyyion (Kansas, V.S.) zagen met enige verbazing het transport van een brug, waarvan zij zelf geen gebruik behoefden te maken. De brug zou in het nabij gelegen New Cambria op haar plaats worden gebracht en was in Salomon vervaardigd. Haarlemse rechtbank De rechtbank in Haarlem heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de Utrecht se chauffeur van de N. S., waartegen twee weken geleden door de officier van Justitie éen gulden boete of één dag hechtenis ge- eist werd- Men zal zich de zaak herinneren: Op 25 Februari van dit jaar zou een achttien meter lange truck met oplegger, die uit de Rozenstraat kwam door het rode stoplicht van het kruispunt RozenstraatKruisweg ge reden zijn. De chauffeur ontkende dit en werd door de kantonrechter vrijgesproken. De ambtenaar van het O. M. ging echter in hoger beroep en veertien dagen geleden be handelde de rechtbank de kwestie. Des mid dags trokken daartoe alle belanghebbenden naar het kruispunt aan de Kruisweg en de verkeersovertreding werd tot in de puntjes gereconstrueerd. De rechtbank bevestigde vanmorgen het vonnis van de kantonrechter (vrijspraak), waarvan beroep was aangetekend. TT—iT-.m HAARLEM, 21 October 1953 ONDERTROUWD; 21 Oct., W. Sijpestijn en D. Plasch; G. B. Boerrigter en M. J. Schmitz; J. van Hinte en A. Oomkes; J. Nieuwenhuis en G. Damsma; F. H. Dingerdis en A. Smi- ma; A. M. Zijta en B. de Crauw; G. L. Sas sen en G. S. A. van Veenendaal; A. Kloot wijk en J. M. Rombaut; R. Veenendaal en E. W. Ransijn; M. W. Meijs en H. Prins; R. Hij- ,»°£,en M" J- Emmer>' H. A. M. Snel en H. M. Th. van der Riet; M. de Vries en H van Coevorden; J. C. Stolvoort en W. F. A. Bak ker; J. P, de Kok en J. U. Flurij; R. R. de Vries en A. S. Taconis; S. Bergers en M. J. van den Berg; D. Blok en J. Venema; J. D. Huijboom en A. C. ZonneveldF. Serné en M. Kriege. GEHUWD: 21 Oct., A. Mantz en H. S. Schouten; J. D. Kerseboom en J. Hendriks; I. van Die en H. Kreule; A. J. Schelvis en C. M. Brandsen; N. A. Kuenen en E. J. M. de Reus; A. M. Serné en M. C. W. Lips- J Mous en G. H. J. van der Veldt; J. Hudales en C. G. D. Alders; W. Timmerman en A. Th. Spierings; J. H. Heijerman cn E. M. Dorland; A. M. Bleeker en A. H. Scheerder; A. P. van den Berg en M. A. Oudendijk; H. H. Hage en M. van der Heide; C. A. Spaargaren en P. J. Wesselius; M. A. Opmeer en J. C. Zui- derduijn; G. J. van der Veen en P. C. van Breda; H Steenkist en J. Mol; P. H. An- kringa en K. J. van der Pol; A. N. van Excel en J. A. Steenman; J. J. Lavoo en H Swart; A. J. van Bruggen en H. Bolhuis; D. Hirs en G. W. J. C. Smit; A. F. Jansen en C. van Dijk; J. C. Fluitsma en A. M. Lubbers; M. E. M. Duffels en R. M. M. Franken. BEVALLEN van een zoon: 19 Oct., R. R. Schouten—Verboog; 20 Oct., M. J. C. Luiten —Westerburger; M. Scheffer—Trijtel. BEVALLEN van een dochter: 20 Oct P van Ree—van Daalen; Chr. S. Franken— Diehl; K. Proost—Haaijer; H. J. Kaptein— van der Poel; 21 Oct., A. Soppe—van der Sluis. OVERLEDEN: 19 Oct., M. E. Pierenvan der Kroon, 73 j., Pijnboomstraat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8