Vietnam weigert hechte banden met Frankrijk te bestendigen Lagerhuis toonde geen animo dr. Jagan te beschermen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Israel wijst Brits protest van de hand Frankrijk biedt goede diensten aan In cijfers Laos onafhankelijk verklaard Het einde der Franse Unie nadert De Indochinese oorlog wordt steeds doellozer Explosie in Arnhem; 3 doden en 3 gewonden Inspecteur van politie buiten vervolging Het woord is aan Labour-ainendement verworpen De kwestie-Triëst Britse en Amerikaanse burgers verlaten de stad Doodstraf voor tien ex-ministers Londenaars thans vrijwel „benzineloos" 68e JAARGANG No 90 VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 29 7e JAARGANG No 243 Projectiel bij puinruimen tot ontploffing gebracht Velser-affaire Sterke Arabische troepen concentraties in Jeruzalem Regering stelt ultimatum aan stakende chauffeurs Weerrapporten Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE OPSOMMING van percentages be treffende de Haarlemse belangstelling voor film en sport, schouwburg en concert, die wij in ons vorig nummer ten beste hebben gegeven, waarbij de onmisbare vergelijkin gen met andere steden niet ontbraken, moet veler aandacht hebben getrokken. De cijfers waren, zoals wij in die beschouwing mededeelden, afkomstig van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat de resul taten van „het bezoek aan vermakclijk- heidsinstellingen" in Nederland, gedurende het jaar 1952, in een van zijn publicaties heeft samengevat. Onder vermakelijkheden heeft het Bureau ten deze alles gerang schikt, waarvoor vermakelijkheidsbelasting is verschuldigd. Men kan het dat niet euvel duiden: andere overheidsinstellingen zijn het ten deze sinds tientallen jaren voor gegaan. Nu draag ik het Centraal Bureau voor de Statistiek alle achting toe, die een der gelijke concentratie van nijvere cijferaars, die met zo grote regelmaat zoveel lijvige rapporten uitbrengt, tenvolle verdient. Maar de statistiek zelve pleeg ik altijd met omzichtigheid te beschouwen. De mens en dus ook zijn handelingen zijn aan teveel grillige en wisselende eigenschappen, fac toren, omstandigheden onderhevig dan dat men ze ooit alleen in cijfers zou kunnen uitdrukken. Voor groepen mensen geldt dit in nog sterker mate, want daar komen er nog wat onberekenbare factoren bij. Iedere statistiek zou men kunnen voorzien van een reeks commentaren, waarvan verschei dene met vraagtekens. En er zijn wel eens lieden geweest die zich de moeite gegeven hebben aan te tonen, hoeveel verschillende en zelfs tegenstrijdige dingen men met een statistiek kon pogen te bewijzen. Politici hebben dat ook meermalen gedaan. De Fransman die indertijd de statistiek be schreef als „Tart de grouper les chiffres". de kunst van het groeperen der cijfers, gaf aldus een commentaar waarmee hij de wereld een dienst bewees. Zijn kernwoord heeft menigeen, die al te gelovig ten aan zien van cijfers was, tot nauwkeuriger be schouwing en meer omzichtigheid gebracht. Dat het Haarlemse bioscoopbezoek in 1952 groot is geweest blijkt uit de cijfers van het C.B.S. duidelijk. De Haarlemse filmliefhebbers dat wil zeggen: met toe voeging van de vele duizenden mensen uit omliggende gemeenten, die Haarlemse bioscopen bezocht hebben, dus lang niet alleen Haarlemmers hebben 1.700.009 in één jaar tijds voor bioscoopkaartjes uit gegeven. Het is zeker nogal wat en voor dit doel is 70 van de Haarlemse ver makelijkheidsbelasting betaald. Maar dat des Haarlemmers bioscoopbezoek het ge middelde voor het gehele land met 80 overtreft betekent eigenlijk heel weinig, want een groot deel van de landsbevol'king is van geregeld bioscoopbezoek verstoken omdat deze mensen te ver van bioscopen wonen/Bovendien komt te plattelande een groot deel er ongetwijfeld gedurende vele maanden des jaars niet aan toe, omdat de arbeidstijden het beletten. De stad zal al tijd een veel hoger bioscoopbezoek hebben clan het platteland. Bij de steden onderling doen zich dan ook nog verschillende fac toren gelden, o.a. wat betreft het aantal bioscopen, hun ligging en de aard en de, tarieven van vervoermiddelen, die invloed uitoefenen. Dergelijke verschillen gelden ook ten aanzien van het bezoek aan andere ont spanningsoorden, bijvoorbeeld van sport velden waarbij zich dan b.v. ook de vraag voordoet hoeveel eersteklas voetbalclubs er zijn, met het bevolkingstotaal in verge lijking gebracht. Niet alleen omdat eerste klasse clubs meer publiek trekken dan andere door hun boter spel, maar ook om dat zij als regel betere voorzieningen heb ben kunnen treffen, om het publiek de wedstrijden goed te laten aanschouwen. En liggen de velden binnen de stadsgrens of juist daarbuiten, in een randgemeente? Als men de percentages der belangstelling voor sportwedstrijden in de gemeente Haarlem (11 in opbrengst) met die van Den Haag (7%), Amsterdam (8%), Utrecht (8%) en andere grote steden, die hoger dan Haarlem uitkomen, nauwkeurig zou willen vergelijken zou men veel meer gegevens nodig hebben en tenslotte nog een aardige marge voor twijfel overhouden. Het Haarlemse schouwburgbezoek, daar in percentsgewijs gelijkstaand met dat in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Arn hem, beperkt zich tot een opbrengst van 3 van de belasting op openbare ver makelijkheden. Utrecht haalt de 4 Maar men moet er wel in aanmerking bij nemen dat het amateurtoneel gerangschikt is on der de verzamelgroep „verenigingsver- maak7', die in Haarlem 13 van de belas ting heeft opgebracht, cn dat wij vlak bij Amsterdam wonen waar zeer veel Haar lemmers toneel plegen te gaan zien en trouwens ook concerten te gaan bijwonen. Daarom kan ik ook niet erg schrikken van de slechts 2 die de concertbezoekers aan vermakelijkheidsbelasting hebben opge bracht: ook in dit geval zal trouwens een deel der belangstelling onder het schone hoofd „verenigingsvermaak" moeten wor den ondergebracht en dat staat, op 13%, niet laag. Met name onder de jeugd is in de laatste tijd de belangstelling voor con certbezoek in deze stad in niet geringe mate groeiende. Als men de mate der mu zikale belangstelling in Arnhem, die zich in een tweemaal zo hoog percentage uit drukt, volgens meer maatstaven dan alleen die der belasting onderzoeken kon, zou men wellicht tot een heel andere slotsom komen. De betrekkelijke waarde der cijfers, die teveel pessimisme omtrent culturele be langstelling in de stad Haarlem belet, mag niettemin niet het inzicht belemmeren, dat. voortgezet streven op zuiver-cultureel ge bied dringend nodig blijft. R. P. President Auriol van Frankrijk en koning Sisavang Vong van Laos hebben Donder dag in het Elysée een vriendschaps- en bondgenootschapsverdrag ondertekend, waarbij Laos formeel tot een onafhanke lijke staat binnen de Franse Unie wordt Verklaard. Laos is de eerste van de drie Indochinese #taten, die deze onafhankelijkheid heeft Terkregen. (Van onze correspondent in Parijs) Opnieuw eist Indochina de algemene aandacht van Parijs op. Het ziet er naar uit dat dit probleem voor Frankrijk nu het eindstadium van ontwikkeling gaat berei ken. Een deel van de Franse regering, met Paul Reynaud voorop, had gehoopt dat er in Londen een mogelijkheid had kunnen worden geopend voor een direct overleg met Mao Tse Tocng, de Chinese commu nistische dictator, die achter de schermen de touwtjes in Indochina in handen houdt. De grote drie hebben een conferentie van vijf (waaronder dus China), gelijk door Rusland was voorgesteld, niet zonder meer van de hand gewezen. Maar Dulles heeft zich in een commentaar gehaast de draagwijdte van deze, ontegenzeggelijk Amerikaanse, concessie te verkleinen, door op te merken dat met China pas zal kun nen worden overlegd, indien inzake Korea eerst een volledig accoord zal zijn bereikt en bovendien een conferentie van vier heeft plaats gehad. Een vergelijk met de Vietminh-rebellen op basis van onderling Westers goedvinden ligt dus nog allerminst in het nabije ver schiet, en Frankrijk zou er dus maar in moeten berusten de strijd voorlopig maar met, financiële ruggesteun van Washington met eigen soldaten voort te zetten. Amerika heeft ten bate van deze oorlog pas weer een nieuwe dollar-aderlating ondergaan ter uitvoering van het strategi sche plan van de huidige Franse opperbe velhebber Navarre, dat voor het volgend jaar „de overwinning belooft". Een nieuw offensief van Franse zijde is dan ook on langs weer ingezet, en al gevolgd door even verbitterde tegenaanvallen van de troepen van Ho Chi Minh. Animo verdwijnt Terwijl deze oorlog, die nu al bijna acht jaar oud is, bij de grote meerderheid van het Franse volk reeds buitengewoon on populair is, mag worden verwacht, dat. binnenkort ook hot laatste restant animo om de strijd nu nóg verder voort te zetten, zowel bij het expeditieleger als bij het par lement verdwijnen zal. Wat is namelijk het geval? Men herinnert zich misschien, dat deze zomer een beraad tussen president Auriol en keizer Bao Dai heeft plaats gehad, dat bedoeld was als inleiding tot een confe rentie, waarop de toekomstige samenwer king tussen Frankrijk en Vietnam nader zou moeten worden omschreven. Op het laatste ogenblik werd die con ferentie echter afgelast, omdat het niet mogelijk was een representatieve Viet namese delegatie samen te stellen. Dr. Walter Schreiber is Donderdag door het West-Berlijnse stadsparlement met 62 tegen 57 stemmen gekozen tot opvolger van de onlangs overleden burgemeester dr. Ernst Reuter. Vanmorgen om ruim elf uur heeft zich in Arnhem-Zuid, in de wijk Malburgen, een zware ontploffing voorgedaan, die ont stellende gevolgen had: drie mannen kwa men om én 3 werden gewond. Arbeiders van de gemeente Arnhem waren daar op een stortplaats van puin bezig met werkzaamheden, waarbij het puin verplaatst werd. Blijkbaar heeft zich in het puin een landmijn of bom bevonden, die bij het omzetten van het puin tot ontploffing werd gebracht. De zich in de nabijheid bevindende ar beiders werden allen door de rondvliegen de scherven van het projectiel en de steen- brokken getroffen. Op het terrein van de ramp vond men de deerlijk verminkte lichamen van drie mannen, die onmiddellijk zijn omgekomen en voorts bleken nog drie mannen gewond te zijn, die naar een ziekenhuis te Arnhem zijn overgebracht. De drie omgekomen arbeiders zijn: de 50-jarige E. van der Vlag, G. C. Cornelis- sen en Van Lienden, beiden ongeveer 30 jaar oud. Twee van hen waren onherken baar verminkt. Bao Dai, het officiële staatshoofd van de Vietnamese eenheidsstaat, riep toen .een congres van gematigde nationalisten bijeen, dat als taak kreeg de voorlopige richtlijnen op te stellen voor een delegatie, welke uit het congres zou worden gekozen. Dit con gres is nu dezer dagen geëindigd, nadat een resolutie werd opgesteld, die heel zacht gezegd, wel bijzonder weinig goeds voor de toekomst der Frans-Vietnamese rela ties belooft. In die resolutie werd namelijk niet al leen de wens uitgesproken dat het congres tot voorlopige volksvertegenwoordiging zou worden uitgeroepen een echt par lement bestaat er in Indochina evenmin als in Indonesië, nog altijd niet, maar boven dien werd de eis gesteld dat Vietnam in geen geval deel zal mogen uitmaken van de tegenwoordige Franse unie. Eventueel zou wél een verdrag kunnen worden gesloten tussen beide landen, die elkaar dan als volledig gelijkwaardige part ners tegemoet zouden moeten treden. Dit betekent dus, dat zelfs de gematigde ele menten van het land, die Bao Dai als staatshoofd erkennen en aanvaarden, er niets meer voor voelen nog verder met Frankrijk als convooileider in zee te gaan. De resolutie van het congres, dat nota bene onder bescherming van Franse sol daten werd gehouden, is, naar inhoud, in flagrante tegenspraak met verklaringen van trouw aan Frankrijk, die nog maar heel onlangs zijn afgelegd door Bao Dai, die door Parijs enkele jaren geleden op zijn troon werd gezet, maar sedertdien meer aan de Rivièra dan in Saigon heeft ver toefd. Het experiment-Bao Dai kan wel als definitief mislukt worden beschouwd. De keizer vertegenwoordigt weinig meer dan zijn eigen persoon, want zelfs zijn naaste geestverwanten, die, als gezegd, uitsluitend zitting hadden in het congres, hebben nu zijn adviezen naast zich neergelegd. Het is moeilijk in te zien hoe enige Fran- se regering nu nog langer de verantwoor- j delijkbeid voor een verdere oorlog in Viet- j nam zou kunnen dragen. Zelfs de Gaullis- "j ten, vanouds de meest fanatieke voorvech- j ters van het Franse wereldrijk, hebben zich j bij monde van hun buitenlandse expert j Palewski, ai publiekelijk afgevraagd wat I de Fransen nu nog langer in Indochina te zoeken hebben. Zo.er qp twaalfduizend kilometer afstand van het' vaderland nog Westerse belangen te verdedigen zijn, dan kan men van nu af die belangen zeker niet meer als Frans omschrijven en het is dus niet aan de Fransen de kastanjes hier nog langer uit het vuur te halen. Dat zijn zo de reacties, die men in politieke kringen in. Parijs van daag kan opvangen en die dezer dagen stellig eveneens in het parlement tot uiting zullen komen. Europa opgeofferd Het was in Londen dat Georges Bidault de onheilsboodshcap van het Vietnamese congres bereikte, welke de minister als een „zware slag" gekenschetst heeft. Voor de partij van Bidault, die met name verant woordelijk is voor de politiek, die in Viet nam sedert de bevrijding werd gevoerd, kan men hier bovendien wel spreken van het démasqué ener illusie, namelijk om Ho Chi Minh door middel van Bao Dai schaakmat te zetten, een illusie welke velen al lange tijd hadden doorzien en waarin ook wij nooit hebben kunnen geloven. Een illusie waaraan daarenboven Europa werd opgeofferd, want men weet dat in de Indo- Chinese oorlog de grondoorzaak van alle ellende met het Europese leger heeft ge scholen. Doordat een groot deel der Franse soldaten in Indochina werd vastgehouden, kon Parijs met recht bevreesd zijn dat het Europese leger door de Duitsers van ston de af aan zou worden overheerst. Hoe omzichtig de Franse overheid de laatste jaren ook alle beslissingen uit de weg heeft proberen te gaan, toch kan men zich bezwaarlijk voorstellen dat de rege ring en het parlement uit het onverbloem de stelling nemen van het congres van Saigon nu niet .de enige mogelijke conclu sie zouden trekken door de Indochinese oorlog te liquideren. Het is alweer Mendes-France geweest, die er sedert jaren op aandrong dat Frank rijk partij zou kiezen in het alternatief: Indochina of Europa. Zijn waarschuwingen worden zo nu en dan bewaarheid. De ge beurtenissen, die zich nu dus duidelijker gaan aftekenen, betekenen daarom het fail liet van het buitenlands beleid der huidige coalitie. Ze bieden tevens het bewijs van de juistheid van de visie van Mendès- France, de man, wie zijn tegenstanders al te lang het zwijgen hebben opgelegd door hem als onheilsprofeet te doodverven. Naar wij vernemen heeft het Hof te Amsterdam arrest gewezen in de verzame ling zaken, gemeenlijk samengevat onder de naam „Velser affaire". Uit goede bron vernamen wij, dat het Amsterdamse Hof verklaard heeft, dat de burgerlijke rechter in die zaken, waarin de verdachten in de Velser affaire zijn opgetreden, terwijl zij lid van de B.S. waren, niet tot oordelen bevoegd is. Tot 8 Augustus 1945 was zulks het geval; iets, dat daarna gebeurd is strekt zich wel tot de competentie van de bur gerlijke rechter uit. Ten aanzien van die laatste zaken echter heeft het Hof de in specteur van politie te Velsen, de heer A. K.. buiten vervolging gesteld. Ten aanzien van dé eventuele mogelijk heid, dat de militaire rechtbank de niet- burgerlijke kwesties weer in behandeling gaat nemen, verwijzen wij naar het feit, dat de militaire auditeur deze zaken reeds in 1948 na een grondig onderzoek heeft geseponeerd. Het Amsterdamse Hof heeft met dit arrest dus de buitenvervolgingstelling van de heer K. door de Haarlemse rechtbank bevestigd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Vondel: Hoe hooger opgehaelt, hoe meer in 't nijdigh oogh, hoe min van windvang vrij. Koningin Juliana heeft Donderdagmorgen het uitloerend comité van de Inter nationale Vereniging van Kinderbescherming ten Palcize Soestdijk ontvangen. Mevrouw Gordon Morier, voorzitster van het uitvoerende comité, bood de Vorstin een Verklaring van de rechten van het kind" aan. In Tel Aviv is officieel bekend gemaakt, dat Israel de in scherpe bewoordingen ge stelde Britse nota van 16 October, waarin wordt geprotesteferd tegen de Israëlische aanval op het Jordaanse grensdorp Kibya, van de hand heeft gewezen. In zijn antwoord verzoekt Israel En geland meer druk op „zijn bondgenoot Jordanië" uit te oefenen en beter toezicht in het grensgebied te houden, opdat aan vallen op Israëlische nederzettingen kun nen worden voorkomen. Israel heeft voorts bij de Palestijnse be standscommissie van de UNO geprotes teerd tegen de Jordaanse troepenconcen traties in het gebied bij Jeruzalem. Het waarnemingskox-ps van de UNO in Jeruzalem werd verzocht „dringend een spoedzitting vande Israëlisch-Jordaanse ge mengde wapenstilstandscommissie bijeen te roepen". Een groot aantal strijdkrachten van het Ai-abische legioen zou in en om Jeruzalem zijn samengetrokken, vooral in het oude stadsdeel. De bomaanslag op een goederentrein De Israëlische politie beeft Donderdag- avond gezegd te vermoeden, dat de Woens dag nabij de Joi'daanse grens ontspoorde trein door uit Joi'danië komende personen is opgeblazen. De Israëlische regering heeft een scherp gesteld protest bij de wapenstilstandscom- mïssie ingediend. Israëlische ambtenaren schatten de schade van de aanslag op een half millioen gulden. Er zijn geen slachtoffers. Arabische stap De zes Ai*abische statenleden van de UNO Egypte, Irak, Libanon, Saoedi- Arabië, Syrië en Jemen hebben de Vei ligheidsraad vei-zocht een gezamenlijke klacht aangaande „aggressie door Israëli sche strijdkrachten tegen Jordanië" op de agenda op te nemen. Bennike in New York Genei-aal Vagn Bennike, hoofd van de UNO-commissie van toezicht op het be stand in Palestina, is gisteren in New York aangekomen, waar hij de Veiligheidsraad verslag zal uïtbi-engen over de spanning tussen Israel en Jordanië. Tegenover verslaggevei's zei Bennike: ,.De toestand is ernstig, maar ik denk niet dat het gen gi'oot conflict zal worden". Hij ontkende, dat hij een plan tot oplos sing van het conflict bij zich had en zei, dat hij alleen maar vei-slag kwam uit brengen. Gisteren is het Lagerhuis-debat over de gebeurtenissen in Brits-Guyana ingezet met de verwerping van een Labour-amen- riement. dat de regeringsmaatregelen critiseert. De afgezette eerste-minister van Brits- Guyana, dr. Jagan, heeft Dondex-dag op een persconferentie te Londen gezegd, dat zijn partij, de vooruitstrevende volkspartij, geen communistische politieke organisatie is, Volgens een mededeling van radio-Bel grado heeft Frankrijk zijn goede diensten aangeboden voor het vinden van een basis, voor de vijfmogendhedenconferentie over Triëst. De diplomatieke correspondent van het radiostation noemde het Franse aanbod een „initiatief, dat dient te worden aan genomen". De spreker zei, dat Frankrijk zich ge dwongen voelde, bij te dragen tot het vin den van de beste oplossing. „Wij hopen, dat zijn actie vrucht zal dragen en in over- eenstemming zal zijn met de Joegoslavi sche opvatting van gei'echtigheid, met zijn x*echten cn zijn belangen". Tweehonderdveertig familieleden van in Triëst gelegerde Amerikaanse cn Britse officieren en onderofficieren zijn Donder dag naar Oostenrijk vertrokken, op weg naar hun land. Vraaggesprek met Tito Maarschalk Tito heeft Donderdag geant- woord op een aantal vragen, van verslag gever over de kwestic-Ti'iëst, aldus het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. Hij zei, dat de beslissing om de zóne aan Italië terug te geven van invloed zou zijn op de stabiliteit in het Balkanschiereiland in zijn geheel. Triëst zou een broeinest van conflicten blijven, omdat Italië geen geheim maakte van zijn aanspraken op andere gebieden, zoals zóne B en ïstrië. Op een vraag over de vooruitzichten voor de vooi'gestelde conferentie van vijf betoogde Tito, dat „het niet uitgesloten is, dat alle vraagstukken kunnen worden be sproken". „Indien Italië zijn huidige on verzoenlijke houding echter niet wijzigt, kan de voorgestelde confei-entie niet wor-1 den gehouden en dat land is dan verant woordelijk voor de consequenties", aldus Tito. In dat geval kon Joegoslavië geen ander voorstel doen, dan een bijeenkomst van vertegenwoordigers der twee betrok ken landen. Tito hei'haalde zijn vei-klai'ing, dat zijn troepen zóne A binnen zullen trekken, als Italiaanse militairen haar bezetten. De vooi'zitter van de Bi'itse liberale partij, Philip Fothergill, heeft Dondei'dag te Londen verklaard, dat de geallieerden hun troepen in de zone „A" van Triëst moeten houden in weerwil van hun ver klaring van 8 dezer dat zij dit gebied aan Italië zouden overdragen. Hij vond het nu meer dan ooit nodig, deze troepen in het gebied te houden tot een of andere rege ling is geti-offen. De libei-ale leider noemde de Brits-Ame rikaanse beslissing een „gx-ove politieke en psychologische blunder". „Nieuw-China", het persbureau van communistisch China, meldt dat het Noord- Koreaanse „opperste volksgerechtshof" de doodvonnissen, geveld tegen tien voor malige leden der Noord-Koreaanse rege ring, heeft bevestigd. De betrokkenen zijn ter dood veroor deeld op beschuldiging van „spionnage voor de V. S. en samenzwering tegen de Noord-Koreaanse communistische rege ring". Twee der twaalf beklaagden werden in dertijd tot gevangenisstraf veroordeeld. maar een alliantie van alle vooruitstreven de krachten in het land, die bereid zijn te strijden voor zelfregering en het welzijn van de bevolking van Brits-Guyana. De leider van de verenigde democratische partij in Brits-Guyana, John Carter, is Donderdag aan het hoofd van een afvaar diging van zijn partij op het vliegveld van Londen aangekomen. Volgens hem droegen de recente gebeur tenissen in Brits-Guyana een communisti sche stempel. De progressieve volkspartij had getracht de vakbonden en ook de jeugdoi-ganisaties in haar macht te krijgen. De Britse minister van Staat voor de Koloniën, Hopkinson, is Donderdag per vliegtuig van Georgetown naar Londen vertrokken om bij zijn i-egering rappoii. uit te brengen over de toestand in Brits- Guyana. Hopkinson, die drie dagen in de Britse kolonie heeft doorgebracht, verklaarde voor zijn verti'ek er van overtuigd te zijn, dat de sti'enge maati'egelen van de Britse (Telefonisch van onze correspondent te Londen) De lamlegging van het benzinevervoer door de stakende tankwagenchauffeurs heeft de toestand in Londen thans uiteirst précair gemaakt. Duizenden auto's zijn reeds gestrand en wanneer de stakers niet onmiddellijk het werk hervatten, zal de i-egei-ing de benzinetankwagens vandaag door troepen laten bemannen. In een gebied met een straal van 50 km rond Londen is vrijwel geen benzine meer te krijgen. Dertig pi'ocent van de Londense taxi's zijn reeds van de weg verdwenen. De stakers hebben verklaard dat zij zou den zorgen dat brandweer- en zieken auto's kunnen blijven rijden. Dokters en vroedvrouwen werden gis teren door de politie van benzine voorzien. Er heeft zich reeds een aanzienlijke zwarte handel in benzine ontwikkeld. Juist voor het ter perse gaan van dit nummer heeft de Britse regering bekend gemaakt dat zij militaire chauffeurs uit het gehele land naar Londen gedirigeerd heeft om de taak van de stakende tank wagenbestuurders over te nemen. Van avond wordt een kwart van de achtdui zend autobussen stilgelegd. regering „niet slechts gerechtvaardigd, maar zelfs volstrekt noodzakelijk waren." De Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, heeft Donderdag bij het begin van de debatten over Brits-Guyana ge zegd, dat de gebeurtenissen in Brits- Guyana een tegenslag zijn voor de Britse politiek van het toekennen van steeds meer bestuursverantwoordelijkheid aan de kolo niale volken. De afgezette eei-ste minister van Brits- Guyana, dr. Jagan, woonde de vergadering van het Lagerhuis op de tribune bij. Minister Lyttelton verdedigde de politiek der regering en werd daarin gesteund door vele parlementsleden, ook van de oppositie. Het ï-esultaat was dat het Labour-amende ment, dat twijfel uitsprak over de gerecht vaardigdheid der Engelse maatregelen in Guyana, werd verworpen met 256 voor exx 294 tegen. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- ,2 Temp. 7 uur W> toestand •S'g .«5 ss zS Helsinki regen ZO 2 8 1 Oslo motregen ZZO 3 7 1 Stockholm motregen ZZO 4 8 0,1 Kopenhagen zwaar bew. OZO 6 10 0 Londen mist windstil 10 0,5 Amsterdam mist ZZO 3 12 0 Brussel nevel ZZW 4 11 0 Parijs mist OZO 1 10 0 Bordeaux mist ZW 2 10 0,1 Nice zwaar bew. NNW 5 15 0 Warschau nevel ZO 1 1 0 Berlijn nevel ZO 2 6 0 Frankfort nevel windstil 7 0 München onbewolkt ZZW 2 3 0 Zürich mist NW 1 8 0,2 Wenen licht bew. Z 2 6 0 Rome zwaar bew. windstil 14 0 Neerslag laatste 24 uur. OOQOOOOOOO MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met aan vankelijk hier en daar mist en tijdelijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige, later langs de kust vrij krach tige wind tussen Zuid en Zuid-West Weinig verandering in temperatuur. 24 October Zon op 7.20 uur. onder 17.28 uur. Maan op 18.00 uur. onder 10.19 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Vrijdag 23 October Hoog water: 2.34 en 15.56 uur. Laag water: 11.41 en uur. Zaterdag 24 October Hoog water: 4.19 en 16.38 uur. Laag water: 0.05 en 12.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1