De koelkast wint steeds meer aan betekenis Opbouwende critiek K ru is woord raadsel Weet u wel dat Druppels vangen en sponsen in de hoogte Doelmatigheid dient keuze te bepalen Meisjes-peignoir ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 EEN KOELE HUISVRIEND WANDELINGEN LANGS DE WINKELRAMEN DIT MAKEN WE ZELF Eetmogelijkheden bij onverwacht bezoek KERKELIJK LEVEN Grote vissensterfte in Delfland Nederlandse bromfietsen- fabriek in India? m fp:,f oor de~Ü rouw Het bewaren van spijzen, voedsel en dranken vormt, en niet alleen in de zomermaanden, een van de grootste problemen, waar de huisvrouwen mede te kampen hebben. Maar al te dikwijls immers is hun woning niet voorzien van een doelmatige, vochtvrije kelder,waar in voortdurend koelte heerst. Dit heeft onvermijdelijk tot gevolg dat de etens waren die men wil bewaren, snel be derven. Er ontstaat al of niet zichtbaar schimmel; bacterievorming dus. Gelukkig heeft de immer voortschrij dende techniek zich ook op dit gebied het lot van de huisvrouw aangetrok ken. Uitgaande van de wetenschap, dat bacteriën sterven bij een temperatuur van omstreeks 2 t.m. 6° C. en zich bij deze temperatuur niet kunnen verme nigvuldigen, werden koelkasten ont worpen, die aan het euvel van bederf een afdoend halt toeroepen. Toepassingsmogelijkheden Dat naast de huisvrouw tal van an dere categorieën van deze vernuftige vinding profiteren, spreekt vanzelf. Be halve voor huishoudelijk gebruik, zijn koelkasten uitermate geschikt voor het bewaren van sera, vaccins, plasma en geneesmiddelen in laboratoria, zieken huizen, apotheken en spreekkamers van artsén. Onmisbaar zijn ze in bedrijven die aan bederf onderhevige artikelen verkopen en in een steeds toenemende mate worden ze onder meer ook toe gepast in keukens van ziekenhuizen en sanatoria, in cantines, hotels, cafés, res taurants, pensions en soortgelijke in stellingen. Werking Hoe worden in een koelkast de lage temperaturen verkregen, waarbij geen schimmelvorming kan plaats hebben? Het mag als bekend verondersteld wor den, dat vloeistof, die aan verdamping wordt blootgesteld, warmte aan de om geving onttrekt. Degenen, die niet op de hoogte mochten zijn van het feit, dat voor verdamping inderdaad warmte nodig is, kunnen de proef op de som nemen door een druppel „Eau de Co logne" op de hand te deponeren: door de lichaamswarmte „vervliegt" ze in een minimum van tijd. Plaatselijk wordt de huid koud, doordat voor de „ver damping" warmte aan de huid werd onttrokken. Water verdampt bij 100 0 C., het kook punt. Verscheidene andere vloeistoffen zoals alcohol verdampen reeds bij lagere temperaturen. Door verlaging van de druk boven de vloeistof, kan 'het kookpunt bovendien verlaagd wor den; op de Mont Blanc bijvoorbeeld kookt water reeds bij 80° C. Het principe van de koelkast berust hierop, dat men een vloeistof gebruikt waarvan het kookpunt laag ligt, terwijl de druk boven de vloeistof zo laag mo gelijk wordt gehouden. Het proces om een damp daarna door afkoeling weer tot vloeistof terug te brengen, kan ver sneld worden door de damp onder hoge druk af te koelen. De koelkasten die bijvoorbeeld bij Philips worden gemaakt, gebruiken het Freon 12 of het Arcton als vloeistof. Om de vereiste afkoeling te bereiken, wordt de verzadigde damp afgezogen en via een dikke leiding uit het vat naar een zuig-perspomp (de compressor) ge voerd. De vloeistof kan dan opnieuw verdampen, hetgeen wederom gepaard gaat met het onttrekken van warmte, zodat de omgevingstemperatuur rond om de verdamper daalt. Hiermede werd zo eenvoudig moge lijk de werking weergegeven van een product dat siteeds meer in zwang komt en dat ongetwijfeld spoedig alom als een onmisbaar huishoudelijk apparaat zal worden beschouwd. Hoewel de practische betekenis van de koelkast wel zonder meer duidelijk is, kunnen er evenwel nog vragen openblijven met betrekking tot de doelmatigheid der onderscheiden typen voor bepaalde gevallen. Twee hoofdtypen De op het compressde-principe berus tende koelkasten worden onderschei den in twee hoofdgroepen, welke beide in verschillende uitvoeringen verkrijg baar zijn: die met de „open unit" en die met de „sealed unit". Bij de open unit waarbij de motor en de com pressor twee aparte eenheden vormen wordt de compressor door middel van een riem door de motor aangedre ven. Men kan er manometers op aan sluiten, olie aftappen en verversen en de leidingen kunnen met behulp van speciale koppelingen worden losgeno men. Koelkasten, waarbij motor en com pressor in één huis zijn ondergebracht, noemt men „sealed-units". In dit sy steem zijn verdamper, condensor en alle andere onderdelen vast met de motor-compressor verbonden, doch er bestaat geen aansluitmogelijkheid voor manometers en geen mogelijkheid voor het verversen van olie. Een sealed-unit kan nergens worden geopend (defecten in de motor-compressor kunnen der halve nimmer hersteld worden), maar kenmerken zich door het grote voor deel, dat er geen lekken in het systeem kunnen optreden en dat onoordeelkun dige behandeling van het mechanisme uitgesloten is. De juiste maat Een belangrijk punt, dat bij de be oordeling van een koelkast terdege in overweging dient te worden genomen, betreft de keuze van de juiste groote. Een kast met een te kleine inhoud leidt vroeg of laat tot teleurstelling. Teleur stellingen, welke onnodig zijn en voor komen worden als men zich van tevo ren alle gebruiksmogelijkheden reali seert en de maten aanpast aan het nut dat men van de koelkast wil hebben. Een paar schoenen, ontworpen door Schiaparelli: van nylon gevlochten bovenschoen, afgewerkt met zwart kalfsleer. De koelkast is in Amerika een con ventioneel huis meubel geworden en begint ook in andere landen steeds meer te be horen tot de on misbare keuken uitrusting. Er zijn de laatste jaren verschillende klei ne goedkopere modellen op de markt gekomen, zodat de aanschaf voor huiselijk ge bruik gemakkelij ker wordt. Zelfs bij de herfstschoenen treft men dit jaar open modellen aan. Voor droge herfstdagen, uiteraard! De open voor zijde laat alle tenen vrij. u wollen kledipgstukken na het wassen het best kunt laten drogen door ze óp een handdoek plat uit te sprei den? Door wollen goed nat aan de lijn te hangen zakt het model er namelijk gemakkelijk uit. ter bedekking van keukenkast- planken plastic een heerlijke uitkomst is? Vooral in een keuken, waar papier veel te lijden heeft van vocht is het plastic zo ideaal omdat het gemakkelijk is af te nemen en schoon te houden. zeil, bijvoorbeeld een kinderbed zeiltje, dat plakt en daardoor onbruik baar is geworden weer verhardt door het in te wrijven met zwavelpoeder? ketelsteen uit uw waterketel te verwijderen 'is door de ketel enige ma len met azijnzuur uit te koken? De tijd breekt weer aan voor lekkere warme kledingstukken, en met deze peignoir aan zal uw dochtertje het 's morgens en 's avonds voor het naar bed gaan zeker niet meer koud hebben. Het model is voor een meisje van onge veer 10 jaar en is heel eenvoudig ge houden, zodat het voor iedereen gemak kelijk te maken is. Er zijn vele stoffen in de handel die geschikt zijn voor dit model. Dan is er allereerst een warme, wollen stof, die 1.38 m. breed is en waarvan we dan 1.80 m. nodig hebben. Verder kunt u kopen een soort dikke flanel of molton, die enkel en dubbel breed in de handel is; deze stof is uiter aard veel voordeliger dan wol, maar natuurlijk ook minder warm. Dan zijn er nog de gewatteerde stoffen in alle mogelijke variëteiten. Deze stof is enkel breed en moet gevoerd worden. We hebben dan niet genoeg aan 1.80 m. stof, maar hebben 2 x de hoogte van de peig noir nodig en 1 x de hoogte van de mouwen. Als we de patronen op ware grootte getekend hebben, controleren we even de maten, en veranderen die zonodig. Dan gaan we de delen uitknippen met naad en naaien het geheel in elkaar. Op het voorpand ziet u een stippellijn aan gegeven voor het tegenbelegstuk, dit kunnen we maken uit de resten en als we geen stof genoeg over hebben kopen we een koord, en sluiten we de peignoir met een koord. Desgewenst kunnen we de sluiting ook maken met knoop en knoopsgat, dan blijft de peignoir natuur lijk beter dicht zitten. L. S. Waarschijnlijk wist ge niet dat ge be halve een geplisseerd blousje, rokje en onderrokje ook geplisseerde nylonkou sen kunt dragen. De plissés lopen van de enkel naar boven en zijn rondom in geperst. Achter het winkelraam zag de kous er onloochenbaar opvallend uit, maar hoe die plissés op het been zullen staan weet ik niet. Het moet toch wel haast de indruk geven dat de kous te wijd is en in plooien om het been kron kelt. Het is iets nieuws dat in Amster dam achter de winkelramen lag, niet hier in Haarlem. In diezelfde étalage lagen bovendien nylonkousen zonder naad. Ik vind het niet mooi, maar sma ken verschillen gelukkig. En zo'n naad loze kous lijkt wel een uitkomst voor de vrouw, die er maar niet in slaagt de naad van de kous de hele dag precies op het midden van de kuit te houden. In een zaak voor huishoudelijke ar tikelen lagen een paar handige kleinig heden, waarop ik graag de aandacht vestig. Allereerst de druppelvanger. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat bij het theeschenken de laatste druppel die aarzelend aan de tuit bleef hangen, toch nog op het theeschoteltje valt en dan is het weer schoonmaken geblazen. Met een druppelvanger op de theepot wordt dat hele gedoe voorkomen. Het is een slappe stalen veer waar een poreus propje vilt overheen geschoven is. De twee uiteinden zijn met elkaar verbon den en daaraan zit een oogje. Het vil ten propje is naar de tegenoverliggende kant geschoven. Met een ringetje is de veer dubbelgevouwen. Dat ringetje doet dienst om de deksel van de theepot op zijn plaats te houden. De vilten druppelvanger schuift men onder de tuit, het ringetje over de dekselknop en het oogje wordt achter het oor van de pot vastgehaakt. Zo is het een druppel vanger-dekselklem geworden, want de veer die over de trekpot ligt, voorkomt tegelijk dat de deksel er afrolt als we de pot omeekeerd houden voor het laat ste restje thee. Een ander gevalletje op trekpotten- terrein is de „theepot-onderzet-met- dekselklem". Het is een stevig rond me talen plaatje met stofbekleding. Aan dit matje is op twee tegenover elkaar lig gende punten een uitrekbaar kettinkje vastgemaakt. Dit wordt over de theepot geschoven en met een haakje aan de knop van de deksel geklampt. Op de zelfde wijze als bij de druppelvanger zit de deksel dus klem. Het matje trou wens ook, dat gaat mee als de pot wordt opgetild. Bij dit ding vallen nakomende druppels op het plaatje. Een practisch apparaat voor het ra men lappen is de „Quickie-mop". Mop is het Engelse woord voor zwabber, stok dweil, kwast; een schoonmaakvoorwerp aan een stok dus. Deze „stokspons" heeft inderdaad, het idéé van een zwabber. Alleen is de spons gefixeerd op metaal, twee metalen plaatjes die met een scharnier aan de stok zijn bevestigd. Om de spons uit te wringen klept men de plaatjes tegen elkaar, waarmee de spons wordt uitgedrukt. De Quickie-mop is te gebruiken overal waar anders een klau- terpartij op trap, ladder of stoel nodig is. De spons is 80 mm breed en 180 mm lang, groter dus dan de normale huis- houdspons. De ramen, betegelde bad- kamerwanden, de auto en alle overige plekjes in huis en bedrijf, waar een spons nodig is, zijn gemakkelijk te rei nigen met dit toestel, dat uit Amerika werd ingevoerd. Het leukste evenwel wat ik deze keer gezien heb was niet om te kopen of mee te nemen. Dat was de étalage van een klein gedistingeerd modehuis. - De étalage-pop was een metalen draad in de juiste vor men gebogen.Haar hoofd was een om gekeerde wijnfles, omwonden met naturelkleurig raf fia. Zij had twee blauwe ogen en helrode lipjes van vilt. Zij boog haar wijnfles-hóófd in beleefde aandacht naar haar soortgelijke collega, die onder haar flesservhoofd een beeldig avondjaponnetje droeg. De beide japon netjes waren cognackleurig, de cognac- fles stond tussen de dames in en de gla zen waren nog half gevuld. Inderdaad een meesterlijke gedachte om de mo derne cognackleur onder de aandacht te brengen. ANNEKE. Een donkergrijze jersey-blouse, een jasje van grijs en wit. visgraat-tweed met vleermuismouwen en een tweedrok vormeii dit aardige sportieve ensemble. Zalmsalade. 1 groot blik zalm, mayonnaise of sa- ladesaus, kropsla, een paar tomaten. Neem de zalm uit het blik en laat ze goed uitlekken. Leg de zalm op een platte schotel. Bedek ze met de mayon naise of de saladesaus. Garneer de schotel met frisse slabladen. Leg hiel en daar plakjes tomaat. Presenteer er toast en boter bij. „De National Council of the Churches of Christ (de Nationale Raad van Chr. Kerken) geeft u en uw collega's de ver zekering van zijn onverminderde en voort durende steun om te handelen naar de principes die de UNO voorstaat. Wij ge loven, dat onze regering de UNO niet slechts beschouwen moet als een middel tot samenwerking, doch ook als een in strument van wederzijdse critiek en con trole". Het bovenstaande kan men lezen in een schrijven, dat deze Raad van Chr. Kerken in de Verenigde Staten onlangs ter ge legenheid van de achtste zitting van de Generale Assemblée van de Verenigde Naties heeft gericht tot de delegatie van de Verenigde Staten. In dit schrijven wordt over enkele ac tuele vraagstukken de mening van deze Raad van Kerken weergegeven. De actie van de UNO om weerstand te bieden aan de aggressie in Korea is door de Raad gesteund, zo wordt opgemerkt. Men is Gode dankbaar, dat er een eind is gekomen aan de vijandelijkheden. Men is echter niet blind voor de ernstige proble men, die om een oplossing vragen. Nu de wapenstilstand is gesloten wordt er op vertrouwd dat samengewerkt zal worden om te bereiken dat door het aanwenden van vreedzame middelen een verenigd en onafhankelijk Korea zal worden gesticht. De Raad staat op het standpunt, dat voortgegaan moet worden met te strijden voor overeenstemming wat betreft de ver mindering van de bewapening, de atoom wapens inbegrepen. Erkend wordt, dat, hangende het aannemen door alle landen van een betrouwbaar systeem, waarbij alle militaire wapens geplaatst zijn onder internationale controle, het nodig is dat de Verenigde Staten hun militaire sterkte op een zeker peil handhaven. De erkenning van dit feit betekent even wel niet. dat men onbekend is met of on verschillig is voor de droeve gevolgen, die zowel over het eieen land als over andere landen kunnen komen, als de huidige be wapeningswedloop niet wordt gestuit. Men wijst er op, dat het falen van de grote mogendheden in de Verenigde Naties tot nu toe om overeenstemming te bereiken over ontwapeningsmaatregelen niet moet leiden tot het opgeven van nieuwe pogin gen om dit doel te bereiken. Technische bijstand De Christenheid in de gehele wereld verwacht veel van het program van de Verenigde Naties voor technische bijstand. „Wij betreuren", zegt de Raad, „dat de V. S., die de Verenigde Naties op dit punt hebben aangespoord, nu tengevolge van een beslissing van het Congres, hun deelname hebben beperkt en wel op zulk een wijze, dat het ten uitvoer brenigen van dit plan in de toekomst drastisch besnoeid is. Wij hopen, dat de delegatie van de V. S. de gelegenheid zal krijgen om de Verenigde Naties te verzekeren dat onze regering wenst deel te nemen aan een plan tot veel zijdige steun, dat overeenkomt met de mogelijkheden en met de belangen van ons volk." Voorts wordt in het adres aandacht be steed aan de, in 1948 door de Generale Assemblée aangenomen, Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens. De Raad noemt dit een gebeurtenis van historische betekenis en hoopt dan ook, dat de Verenigde Naties haar pogingen zullen voortzetten om deze Verklaring om te zet ten in verdragen. Het gaat namelijk de kerken niet alleen maar om woorden, maar ook om daden. Hierbij wordt nog aangetekend, dat de regering van de V. S. momenteel helaas ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir W N WOLTERINK Bilderdilkstraat hij de Zijlweg Haarlem Tel 'K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 3/4 NOV. 1953 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst het goedkeuren van dergelijke verdragen al te weinig bevordert. Vluchtelingenprobleem Het is wel duidelijk, dat de kerken in een verklaring als deze niet voorbijgaan aan het vluchtelingenprobleem. Van deze diep-tragische aangelegenheid zegt men, dat ze bijdraagt tot de wereldwijde onrust waardoor de vrede en de veiligheid van vele volken wordt bedreigd. Zowel tot ver zachting van het onpeilbare leed der vluch telingen als om deze bedreiging dringt men er op aan, dat de V. N. dit probleem in zijn volle breedte en diepte zullen behan delen. Tenslotte wordt over Korea gesproken. Nu de vijandelijkheden hier zijn gestaakt wordt van de Verenigde Naties verwacht dat een program van wederopbouw van het zwaar getroffen land zal worden op gemaakt. Evenzeer als er een leger van de Verenigde Naties was dat tot taak had een eind te maken aan de aggressie, zo moet nu gezamenlijk de taak van de wederop bouw ter hand worden genomen. „De vrije volken moeten tonen, dat hun ijver om Korea op te bouwen groter is dan de ijver om de aggressie te weerstaan." In de wateren van Delfland en speciaal in de poldervaart onder Ketlhel, gemeente Schiedam, heeft men vissensterfte gecon- stateex-d. In de Poldervaart dreven reeds verleden week hondei'den dode vissen rond, waaronder grote karpers en snoe ken. De dode vissen werden door de om wonenden uit het water geschept, om ze te consumeren. De keuringsdienst te Schie dam heeft monsters van het water geno men en ook de vis onderzocht, teneinde vast te stellen, of de consumptie van de dode vissen gevaarlijk is voor de gezond heid. Het resultaat van dit onderzoek is nog niet bekend. Intussen zijn duizenden vissen voor het uit de richting Delft ko mende water gevlucht. Een aanzienlijk ge deelte is door de Schie de Oude Sluis te Schiedam gepasseerd. Deze sluis is de laat ste dagen voor spuiïng door het Hoog heemraadschap Schielarid-herhaaldelijk ge opend. Men biedt de vissen hierdoor de mogelijkheid naar de Maas te zwemmen. De oorzaak van de moeilijkheden moet volgens deskundigen worden gezocht in het feit, dat Delfland te weinig water uit de Nieuwe Maas ontvangt, hetgeen weer een gevolg is van de toenemende lage ebstand. In, Juli is te Leidschendam een gemaal in gebruik genomen, dat water uit Rijnland naai' Delfland pompt. Dit water is echter tamelijk zuurstofarm. Als dit water zich vermengt met het water van Delfland en in de stadsgrachten van Delft in verbinding komt met bepaalde stoffen, ontstaat er een chemisch proces, dat het water voor vissen onbewoonbaar en levensgevaarlijk maakt. De firma Kapteyn in Arnhem heeft medegedeeld dat-deze onderneming tiereid is, een voorstel om in India een fabriek van bromfietsen te openen, in overweging te nemen. De directeur, de heer W. Kapteyn be vindt zich op het ogenblik met twee an dere directeuren van de fix-ma op een wei'eldreis om de mogelijkheid van de uit breiding van fabricage van bromfietsen na te gaan. De tocht heeft hen nu in Calcutta gebracht. Op het ogenblik is slechts een gering aantal bromfietsen van Britse makelij in India beschikbaar. De .hgge. vrachtprijzen maken het voor de Nëderiaftdérs niet lonend bromfietsen naar India te expor teren. Naar verluidt zou het de Nederlandse firma weinig moeite kosten een officiële vergunning te krijgen om in Calcutta bromfietsen te fabriceren, mits zij bereid is zich met een Indiase onderneming te liëren. - Horizontaal: 1 krank zinnig, 4 gespannen, 8 overdekking, 11. bakinstrument, 12 nachtvogel, 13 larve, 14 vooi'zetsel, 15 sier heester-, 17 kippen hok, 18 getal, 19 edel gas, 23 rivier in Rus land, 25 Ned. dichter, 29 lidwoord, 30 ver bond, 31 Bijbelse fi guur, 32 ontwerp, 33 landbouwwerktuig, 34 zachte wind, 37 pers. vnw., 40 ge drukte afbeelding, 42 glazen buis met maatverdeling, 44 wildsoort, 45 legen darisch ondier, 47. goedgeefs, 49 gehoor organen, 50 oud vaat werk, 51 opgeld bo ven parikoers, 52 boomsoort, 53 plan tengeslacht, 54 boom- sooi't. Verticaal: 1 plak middel, 2 een korte tijd, 3 ketting, 5 bloemenkweekplaats, 6 bot, 7 jongensnaam, 8 voertuig, 9 haven plaats in Z.-Arabië, 10 schrijfgerei, 15 „eehtscheidingsstad" in U.S.A., 16 teken, 20 brandstof, 21 niets uitgezondei'd, 22 hoofdstad van Oos tenrijk, 24 varken, 25 uitstekend strookje (Eng.), 26 donker grijze steensoort, 27 vordering, 28 in aanstaande, 29 waterkering, 35 bestuurs lichaam, 36 kriebel, 38 deel van bruids japon, 39 sooi't cypergras, 40 tapijt, 41 kle dingstuk, 42 meubel, 43 bos bloemen, 44 gordijnstok, 46 woonschuit, 48 ongebon den. Om mee te dingen naar de geldprijzen ad 7.50, 5.en 2.50 moeten oplossin gen, voorzien van de aanduiding „Oplos sing Puzzle" (op enveloppe of adreszijde briefkaart) uiterlijk Woensdag om 17 uur ontvangen zijn aan een van onze kanto ren in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37, pf IJmuiden: Kennemer- 33 18| 51■B5T-*™ NAAM ADRES laan 186. Men sluite geen mededelingen bij. De winnaars van de vorige puzzle zijn: 1. J. Meijer, Gasthuissingel 22 x-ood, Haarlem 7.50. 2. L. Wuijster, Timorstraat 29, Iiaarlem- Nooi'd 5. 3. G. Weidema, Elzenstraat 3, IJmuiden- Oost 2.50. Oplossing van de vorige puzzle: Ver voer tuig, spat ader laten, mop neus hooim, regen wolken krabber, hand appel bol, vis net vlies, kerk toren valk, boeren erf deel, draad nagel riem, zee water val, bord es doorn, af trap leer, al eer vol, voor naam val. Het gezegde luidt dus: Van wanten weten.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11