Burgemeester Cremers: „Haarlemmers tonen grote belangstelling" Kort en bondig .Clowntje Riek Heemstede Lisse Hillegom Haarlemmermeer Bloemendaal Nteuzv Vennep Bennebroek Zandvoort ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 12 De stedenverkeersveiligheidscompetitie Misplaatste trekschuit Auto tegen boom; één dode, één zwaargewonde Vijftien ex-gevangenen der Russen in ons land Ook een reden Haarlemse jeugd vierde verjaardag van U.N.O. Rede van mr. Moltzer in Rembrandttheater UNO-herdenking van wereldfederalisten Lopez Olivan griffier van Internationaal Hof Kerkelijk Nieuws Muziekschool gesticht Bloembollencultuur Benoeming onderwijzer Mr. D. J. van Gilse, procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof en voorzitter van het Juridisch-economisch verkeerstechnisch college, overhandigt een verheiigde burge meester van Haarlem de zilveren wisselbeker, die de Bloemenstad wegens haar terug dringen van de verkeersonveiligheid in 1952 in de stedenverkeersveilïgheidscompetitie veroverde. Toen Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, gisteren op de elfde Weg- verkeersdag van de KNAC werd gevraagd, waaraan het naar zijn mening te danken was, dat Haarlem in zijn groep dit jaar het beste'resultaat had behaald in de Steden- verkeersveiligheidscompetitie, noemde hij in de eerste plaats de invloed van de pers, welke in het afgelopen jaar op verlerlei wijze aandacht aan de verkeersveiligheid heeft besteed. Een belangrijk aandeel in de discussie daarover hadden de schrijvers van ingezonden stukken. „De kolommen waren herhaaldelijk gevuld met domme en verstandige, spijtige en ongezouten brieven van lezers'', aldus mr. Cremers, die ver volgens het verkeersonderwijs op de scholen, de propaganda van „Veilig Ver keer", het optreden van de politie en de uitvoering van kostbare openbare werken opsomde als factoren die tot de daling van de verkeersongelukken in 1952 hadden bij gedragen. De burgemeester gaf toe, dat Haarlem in vorige jaren nogal een slecht figuur had geslagen het ongevallen percentage lag zelfs boven het landsgemiddelde maar voegde er aan toe, dat het de andere ge meenten niet gemakkelijk zou vallen de wisselbeker Haarlem afhandig te maken. Intussen heeft de burgemeester van morgen een persconferentie gehouden, waarop hij verklaarde toch wel met ge mengde gevoelens deze wisselbeker te be zien nu er juist in de afgelopen dagen weer twee dodelijke ongelukken in Haarlem te betreuren vallen. Het is, zoals mr. Van Gilse ook gisteren bij de uitreiking der .prijzen zei, nog steeds een wedstrijd, in het verkrijgen van het „minst ongunstige resultaat." Blijkens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het aantal verkeersongelukkken in 1952 vergeleken met het gemiddelde van de drie vuuicu.- gaande jaren met 20 procent toegenomen. Wat dat betreft slaat Haarlem met zijn daling van het aantal verkeersongelukken met ernstige gevolgen met 2,9 procent dus geen slecht figuur. Daarbij moet er op worden gewezen, dat natuurlijk de mate van verkeersveiligheid of onveiligheid in een gemeente niet be oordeeld kan worden aan de hand van het aantal ongelukken met dodelijke afloop. De ongelukken, waarbij het slachtoffer ernstig gewond blijkt te zijn, maar er toch Waar moet die wisselbeker komen?" vroeg mr. Cremers zich vanmorgen af. En hij gaf er zelf het antwoord op: ..Het beste zou zijn hem op de Grote Markt of het Houtplein ten toon te stellen". Zo is het ook: iedere Haarlemse weg gebruiker moet ervan doordrongen zijn, dat hij kan bijdragen tot het behoud van die beker in de stedenverkeersvei- ligheidscompetitie 1953. Een onduidelijk geschreven woord in de kopij van het stukje over de edelsmid Ad Schoorl is er de oorzaak van geworden, dat wij gisteren een trekschuit anno 1910 opvoerden. Hier had natuurlijk zoals de verkeershistorisch geschoolde le zer begrepen zal hebben het woord beurtschuit moeten staan. Gisteravond om 11 uur is een vrachtauto van de expeditie Beverdam uit Enschedé, bestuurd door A. J. M. H. V. in Dijkerhoek, gemeente Holten, tegen een boom gereden, die daar de scheiding vormt tussen de twee weghelften. De gevolgen waren zeer ernstig, doordat de plus minus 20 ton wegende lading naar voren schoof, waar door de chauffeur en zijn naast hem zitten de moeder in de cabine bekneld raakten. De vrouw is kort daarop overleden. De bestuurder, die na veel moeite werd be vrijd, is ernstig gewond per ambulance auto naar een ziekenhuis in Enschedé overgebracht. Met plus minus een kwartier vertraging zijn gisteravond met de D-trein uit Duits land aan het grensstation Oldenzaal vijf tien mannen in ons land aangekomen, die in Rusland gevangen hebben gezeten, en onlangs zijn vrijgelaten. Zij reisden van Bentheim af onder de bewaking van de marechausséebrigade Oldenzaal. In Olden zaal namen de vijftien reizigers plaats in een overvalwagen van het ministerie van Justitie. De bagage werd overgeladen in een vrachtauto. Onder geleide van de rijks politie vertrokken de wagens vervolgens naar het kamp te Norg in Drente. Tijdens het oponthoud in Oldenzaal was het station door de politie en marchaussée afgezet. nog 't leven afbrengt, moeten eveneens in aanmerking worden genomen. Wij hopen op de maatregelen, die ge meentebestuur en politie hebben genomen en in de toekomst zullen nemen nog in een uitvoeriger artikel terug te komen. Zaandam was winnaar in de groep ge meenten van 40- tot 50.000 inwoners. Toen de burgemeester, de heer W. Tho massen, gevraagd werd naar de reden van deze prestatie, antwoordde hij: „Het ver keer neemt steeds in omvang toe, maar onze straten en bruggen blijven even nauw. Dies gaat het verkeer steeds lang zamer en wat langzaam gaat veroorzaakt in het algemeen geen ongelukken!" Hedenmorgen heeft de jeugd van Haar lem in het Rembrandt-theater op de Grote Markt nader kennis gemaakt met het werk van de U.N.O. Het theater was geheel ge vuld met leerlingen van middelbare scho len. ULO-scholen etc. Nadat de heer F. S. Noordhoff, oud wethouder van Financiën van de gemeente Haarlem en voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Vereniging voor Interna tionale Rechtsorde, de bijeenkomst had geopend, richtte mr. J. M. A. Moltzer, oud-direoteur van de school voor Maat schappelijk Werk te Amsterdam, die als U.N.O.-deskundige voor maatschappelijk werk in Irak heeft gewerkt, het woord tot de jeugd. Hij bracht in hei'innering, dat wij thans de achtste verjaardag van de U.N.O. vieren en noemde de ratificatie van het U.N.O.-handvest op 24 October 1945 „waarschijnlijk de belangrijkste ge beurtenis van de na-oorlogse tijd". Ver volgens lichtte hij de structuur van deze wereldorganisatie nader toe. Deze bijeenkomst is speciaal gewijd aan de technische hulp der U.N.O. aan de minder ontwikkelde gebieden, en onder dit begrip „technische hulp" moet men elke vorm van hulp verstaan, verklaarde mr. Moltzer. De U.N.O. poogt internationale samenwerking tot stand te brengen bij het oplossen van internationale vraagstukken. Op 10 December 1948 werd de universele verklaring van de rechten van de mens uitgegeven en op grond van deze verkla ring heeft de U.N.O. de 'strijd aangebon den tegen de massa-wildemis, die men in onmetelijke gebieden op deze wereld aan treft. samen met organisaties als UNESCO en FAO. Men begrijpt wel dat, wil dit werk belangrijke resultaten opleveren, het in sterke mate gecoördineerd moet worden. Onnoemelijk veel geld is voor dit gigan tisch werk nodig. Spreker drong er bij de aanwezigen op aan de U.N.O. niet alleen te zien als een politieke organisatie, die de strijd tussen Oost en West moet uitvech ten. „Zij streeft één ideaal na: zij tracht te verwezenlijken, dat wij één mensdom zijn!" Na deze rede, die ongetwijfeld indruk op de jeugd gemaakt heeft, werden en kele films vex-toond, onder meer over het werk van de UNESCO, het vervaardigen van de internationale U.N.O.-postzegel en over de hulp aan Pakistan. Deze bijeen komst, die ruim een uur duurde, stond on der auspiciën van het „Unesco Centrum Nederland" en werd onder anderen bijge woond door de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk. „Actie in de Stille Zuidzee". (Roxy). In de afgelopen jaren hebben we al heel wat films kunnen zien, waarvan het on derwerp was ontleend aan de tweede we reldoorlog. Er werden er gemaakt, die de moeite van het zien waard zijn, om reden van het feit clat we op een eerlijke manier nog eens werden herinnerd aan hen, die de oorlog hielpen winnen, vaak met hun leven als tol. En er werden er vervaar digd, waarin dit aspect gevaarlijk en ten onrechte in de mist kwam te hangen ten gevolge van de accentuering der „vernie ling over en weer". „Actie in de Stille Zuidzee" zouden wij tot de eex-ste groep willen rekenen, daar men wel degelijk met het besef huiswaarts keert, dat er om wille van ons ook, bloedig is gevochten. Maar bovenal krijgt men de indx-uk, dat de mensen in Hollywood in een verloren momentje nog maar eens een oorlogsge beuren in beeld hebben gebracht. Er zit niets nieuws in deze film, omdat er niets nieuws te vertellen was. Moeite om nog een dei-gelijke film te maken hebben d^ makers niet geha;i. Er zijn er al te veel vervaardigd. We weten het nu wel. Schie ten, momenten, vaxi strijd op leven en dood, en tenslotte nog de zoen, die u met een tevreden gevoel de bioscoop uit moet leiden. Spanning is er overigens genoeg in deze film, die een duikbootbemanning in operatie laat zien. En John Wayne zal on getwijfeld velen naar „Roxy" doen gaan. J.V. „Geheime opdracht" (Frans Hals) Een mischien wel wat tendentieuse, maar zeer spannende geschiedenis is met „Ge heime Opdracht" vastgelegd. Alles draait om een man, die ervan beschuldigd wordt een verzetstrijder te hebben vermooi-d. Al zijn gangen gedux-ende de oorlog worden nagegaan. De ontknoping is bijzonder ver rassend. Het zou niet juist zijn hier de in trigue te vertellen. Die moeten de helden op het witte doek maar onthullen. Om de lezer echter enigermate voor te lichten zij hiei-g ewezen op het feit, dat het grootste deel van „Geheime Opdi-acht" in de oor log speelt; het begin wat vex-warrend is en de gedachte opwekt: wat heeft dat nu allemaal te betekenen, maar het al spoedig 'duidelijk wordt waar het allemaal om is begonnen. De grootste deugd van de film is haar strakke verteltrant, haar recht op het doel afgaan in sobere beelden, geladen van spanning en met een fi-isse humor. Alleen, zoals reeds gezegd, is er een ten dentieus tintje en is de loop der dingen soms zo fantastisch, dat ze onwaarschijn lijk wordt. Maar de film daarover hard vallen doet men toch niet. Fr. „Dageraad der vrijheid" (L i d o) is de nogal vrije filmvertaling van Ernest Gé- bers roman „The Plymouth Adventux-e" over de pelgrimvaders die in 1620, ver stoten en misleid door hun landgenoten, de gevaarlijke ovei-steek naar de Nieuwe We reld ondernamen om daar ten koste van vreselijke ontberingen het Nieuw Engeland te stichten, dat volgens de Amerikanen de bakermat van de Verenigde Staten gewor den is. Het relaas van die bewogen over tocht, de stormen, de scheurbuik en de conflicten met de ruwe bemanning van de Mayflower, bood legio kansen voor een smeuïg technicolor-vex-haal en Holly wood zou Hollywood niet zijn,'als het van die kansen niet alle profijt getrokken had. Dat hier en daar de geschiedenis lichtelijk geweld wordt aangedaan terwille van de spanning, neemt men op de koop toe in een spektakel van dit genre. Een prettige verrassing is het spel van de beide man lijke hoofdrollen, Van Johnson als de tim merman Alden en Spencer Tx'acy, wiens ruige kapitein Jones een prima kax'akter- rol is. Zo kan men zelfs vergeten, dat zijn romance met de emigrantenvrouw eigen lijk wel wat teveel domineert, waarbij de pelgrimvaders alleen nog als decox-atieve achtex-gx-ond fungeren. Maar een machtige show is het zeker. H. C. „Telefoon van een onbekende" (M i- n er va). Deze enigszins melancholieke film vertelt de geschiedenis van een man, die op drift raakt na de mislukking van zijn huwelijk, doch door zijn inti-ede in de levens en wederwaardigheden van ande ren tot bezinning komt en naar zijn huis terugkeert. Deze film werd reeds in Haarlem ver toond. „Dansende sterren" (Rembrandt). In navolging van Amerikanen heeft een Duitse filmmaatschappij een 'gi'oots opge zette revue in bèeld gebracht en zich daar bij de medewerking verzekerd van inter nationaal bekende artisten. Er zit niet die vaart in die wij van de Amerikaanse show films gewend zijn, maar „Dansende ster ren" biedt de liefhebbeirs van dit genre veel aantrekkelijks. Achter de schermen speelt zich natuurlijk nog een liefdesge schiedenis af, waarin o.a. Gei-maine Damar en Georg Thomalla een i-ol vervullen. „Francis bij de Cadetten" (City). Francis is een sprekende ezel. u wellicht reeds bekend uit een vroegere film. Dit maal is Francis de mascotte van de Cadet ten van West Point, van wie er slechts één weet, dat Francis de spraakkunst meester is. Dat is Francis' beste vriend, maar te vens de domste cadet, zodat Francis zich genoodzaakt ziet, hem biilessen te geven. Dit zijn trouwens niet de enige verdien sten van deze wonderlijke ezel. Zij heeft bovendien een uitmuntende kijk op het rugbyspel en aan haar technische aanwij zingen is het dan ook te danken, dat de landmacht in de grote derby tegen de marine niet. het loodie legt. Wanneer u eens hartelijk wilt lachen, moet u stellig gaan kennis maken met dit trouwhartig eze 1 -phenorr,eenN. K. „De terugkeer van Don Camillo" (L u x o r) Fernandel blijft nog een week. Wie het aangaat neme er nota van. „De Gouden Poort" (Cinema P a 1 a c e) Tijdens de oorlog in Eux'opa oefenden de Amerikanen om begrijpelijke redenen een zeer strenge controle uit op lieden die het land wilden binnenkomen. Wie bij Met het zingen van het Wex-eldfedera- listenlied van Peter Lindeman zette de afdeling Haarlem van de Wereld Fede ralisten Beweging Nederland Vrijdagavond de feestavond in ter herdenking van de opx-ichting der U. N. O. in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem. Hierna werd het woord gevoerd door drs. H. J. Nannen uit Den Haag, die aan de viering van de verjaardag der U. N. O. het ideaal van de Wereldfederalisten wil de verbinden: alle landen die toelating tot de U.N.O. wensen toelaten. Immers, aldus spreker, men kan een land met een be volking, die één achtste van de wereldbe volking uitmaakt, zoals Gröot-China, niet beletten tot de U.N.O. toe te treden. Volgens drs. Nannen zou de U.N.O. doel treffender kunnen werkexi indien de be volking van de divex-se landen bij verkie zingen twee stemmen uitbrachten: één voor het samenstellen van een eigen parlertient en één voor het kiezen van een afgevaax-- digde naar de U.N.O. Spreker vervolgde zijn x-ede met een vergelijking van het werk van de U.N.O. naar binnen en naar buiten. Immers, de afgevaax-digden kunnen het in de politiek zelden eens worden maar in de vele ar beidersorganisaties, de UNESCO en de we reldgezondheidsraad hebben talrijke vol keren zich met elkaar verbonden. Tenslotte legde spx-eker nog eens de na druk op het feit, dat de i-esoluties. die aan genomen zijn op het Wereldfederalisten- congres, dat onlangs in Kopenhagen is ge houden, alleen resultaat kunnen hebben, wanneer achter deze resoluties het gx'oot- ste gedeelte van de bevolking staat. Na de rede van drs. Nannen werden en kele toepasselijke films vei'toond. Het or kestje „Melophilia" onder leiding van me juffrouw Rie Schouten zorgde voor de mu zikale afwisseling. Het Intei-nationale Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft de 62-jarige heer Julio Lo pez Olivan gekozen tot gx-iffier als opvol ger van de heer E. Hanxbro. De heer Lopez Olivan, die in Saragossa is geboi-en, was gezant van Spanje in Stockholm en Bern en ambassadeur in Londen (1936). Van 1936 tot 1946 was hij griffier van het Permanente Hof van Justitie, dat in het laatstgenoemde jaar werd opgeheven en vervangen door het Internationale Gerechtshof. Beroepen te Kralingscheveer dr. H. M. Matter te GiessendamNederhardinxveld. Geref. gemeenten Tweetal te Gouda: J. W. Kersten te Ge- nemuiden en H. Ligtenberg te Rotter- BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: G. L. J. Loogman en B. Willemse; G. Schop en M. Ravenhox'st; M. Reinalda en H. S. Mooij. GETROUWD: H. P. van Lith en I. Y. Wcij- gers; P. Ch. Gebhard ên M. C. Nieuwenhuis; J. L. A. Franssen en O. A. Savelkoul; F. Bosma cn J. M. C. Avontuur; G. P. Rewijk en G. J. Weijers. GEBOREN: Caspar Jozef Maria. z. van H. H. C. Zumpolle en M. W. S. Mooi-mann; Hen- di'ik Johannes, z. van W. J. Claas en F. Bi-ouwer: Frijke, d. van R. Veensti-a en J. Knegt; Elisabeth Maria Aaltje, d. van R. Reemeijer en E. M. Kerkman: Cornelis Cle mens Mai-ia. z. van C. A. Schrama en C. Th. Flinkenflögel: Johannette Henrica Dorine, d. van J. F. Rootlieb en H. J. Roding; Aloy- sius Maria. z. van S. J. L. M. Reijgersberg en W. L. M. Nelissen. OVERLEDEN: C. L. Hazebroek, 66 j. DOKTERSDIENSTEN De doktex-sdiensten voor Zondag 25 Octo ber worden te Heemstede waargenomen door dokter J. Layendeckei-, Raadhuisplein 9, tel. 38103 en dokter J. G. M. van Waisem, Bron- steeweg 32, tel. 38377. Wijkverpleging, zuster Badings, Laan van Rozenbui-g 33, tel. 27805. Heemsteedse Apotheek. Binnenweg 98. tel. 38197 en Aerdenhout Apotheek, Zandvoortse- laan 164, tel. 26772. voorbeeld van Mexico naar Californië wilde, moest „de gouden poox-t" op de grens bij San Diego passeren, hetgeen aller minst een eenvoudige zaak was. Deze film vertelt het verhaal van een Roemeense avonturier (Charles Boyer) die met mooie praatjes en weemoedige blikken uit zijn donkere ogen een naïef Amerikaans onder wijzeresje het hoofd zodanig op hol brengt dat zij hals over kop met hem trouwt. Maar dit huwelijk uit berekening levert de nieuwbakken echtgenoot nog niet de verlangde toelatingspapieren op, die hij zo gi-aag wil hebben om met een louche jongedame (Paulette Goddarri) naar de nieuwe wereld te komen. Als het bruidje achter deze snode bedoeling komt, rijdt zij in wanhoop met haar auto van een steile heuvel af. Dit brengt Charles Boyer tot inkeer, zodat tenslotte het goede in hem zegeviert. Op het verhaaltje valt hier en daar wel wat af te dingen, niet evenwel op het uit stekende spel van Olivia de Havilland, Pau lette Goddard en Charles Boyer. S. K. Ja, het was heel erg gelopen met die nachtelijke storm. Het water, dat een heleboel dijken had doorbroken en nu over de polders was ge stroomd, had heel wat schade aangericht en heel wat mensen in nood gebracht. Overal stonden in de overstroomde streken de huizen onder water. Daar hadden de mensen zichnu op de daken in veiligheid gebracht. In veiligheid gebracht? Jadat wil zeggen: voorlopig in veiligheid. Want zolang het water wild langs de huizen stroomde, konden de muren elk ogenblik instorten en dan. Door de radio werden nu alle mensen opgeroepen, die hulp konden brengen. Er waren boten nodig, kleine boten, die over het overstroomde land konden varen; die moesten dienen om de mensen uit hun huizen en van de daken te halen en ze in veiligheid te brengen naar de plaatsen, die droog gebleven waren. Heel veel helpers waren er nodig, zei de omroeper. Ook de soldaten waren opgeroe pen, om mee te helpen bij het reddingswerk. Want zoveel mensen verkeerden in nood! Dat was geen vrolijke ochtend. Oom Tripje, tante Liezebertha en de jongens zaten stil bij elkaar en luisterden naar de slechte berichten. Ze waren allemaal erg onder de indruk. Want ze dachten aan die mensen en kinderen, die in nood waren. Op initiatief van de musicus Albert Hel mus werd Vrijdagavond in de Oud-Hol landse zaal van „De Witte Zwaan" een bijeenkomst gehouden voor belangstel lenden en sympathiserenden voor een mu ziekschool voor de bollenstreek. De talrijke aanwezigen werden door wethouder J W. A. Lefeber welkom ge heten. Vervolgens gewaagde hij van eexx grote stap die de heer Helmus wil doen door stichting der muziekschool voor de bollenstreek. Hij was overtuigd van de belangrijkheid en de noodzaak, daar vele jeugdigen belangstelling tonen voor de muziek. De heer Helmus was dankbaar gestemd voor de grote belangstelling voor deze bij eenkomst. Vele adhesie-betuigingen van schoolhoofden en anderen zijn binnen ge komen. Hierna zette hij het doel en de wex-k- wijze, om de kinderen de muziekbeginse- len in eex-ste instantie bij te brengen, uit een. Spx-eker betoogde dat het volgen van de cursus voor de jeugdigen van groot nut i.s voor het verdere xnuziekondei-icht dat zij later zullen volgen. Geti-acht zal wor den bij voldoende deelname voor de oude ren een ontwikkelingscursus te houden. Het aantal leex-lingen dat zich reeds xneldde is zodanig dat de school definitief is op gericht. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cox-nelis Helena, d. van M. van Stein en M. A. v. d. Werf; Paulus Cornelis Maria, z. van J. A. Bakker en L. M. Ver- bruggen; Geerti-uida Anthonia Maria, d. van Chr. van Rooien en G. v. d. Voort. ONDERTROUWD: G. M. v. d. Zwet en N. J. v. d. Hal: E. van Hage en W. P. Straathof: P. Oudshoorn en P. Warmerdam GETROUWD: J. M. B. Braun en A. G. v. d. Voort: H. den Butter en C. Segers; S. K. Andx-ee eir J. Helmus. MEDISCHE DIENST De doktersdienst wordt Zondag waargeno men door dr. L. M. van Dijk, Achterweg 6, telefoon 3134. Donderdagavond hield de afdeling Hil legom van de Koninklijke Vereniging voor Bloembollencultuur de 180ste ledenverga dering. Nadat de leden staande het over lijden hadden herdacht van de heer S. v. d. Linden, opende de voorzitter, de heer C. J. van Til, de vergadering. Hij herinnerde in zijn openingswoord aan de hoge export cijfers in het afgelopen jaar, waarmede de winst echter niet evenredig was. Het 75-jarig bestaan van de afdeling in het volgend voorjaar zal samen met de afdeling Lisse gevierd worden. Hiervoor slaan op het programma een hyacinten expositie en een feestavond in Treslong. Het afdelingsbestuur stelde voor om in de vacature-De Brabander als lid van het hoofdbestuur aan te wijzen de heer F. J. v. d. Kolk. De vergadering gaf echter blijk de afdelingsvoorzitter op deze plaats te willen hebben, die bij de stemming een zeer gx-ote meerderheid verkreeg. Vervolgens gaf dc directeur van de P.T.T. Hillegom, de heer K. Haakman, een aantal nuttige postwenken: hij ging de groei van het kantoor en van het bloembollenbedrijf na en besprak de wereldpost. De heer P. G. Balkenende hield een in leiding over het huidziek in hyacinten, waaruit bleek, dat de oorzaak nog niet bekend is. Geadviseerd werd de hyacinten niet te gooien of te mishandelen. Over het onderwerp werden vervolgens veel vragen gesteld en men besloot in een volgende ver gadering nog eens terug te komen op deze materie. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Albevtus Cornelis Maria. z. van J. Klevei-laan en H. M. Boot: Johannes Petrus Marinus, z. van J. Lippens en J. F. van der Pluijrrx; Luitzen. z. van A. Elzinga en IJ. Kleiterp; Leonardus Petrus Maria, z. van P. H. Nedex-stigt en M. S. Smit. ONDERTROUWD: H. J. N. Schepers en J. P. van der Meij; G. J. Vei'del en E. J. Imanse. Alvorens de leden van de gemeente raad van Haarlemmermeer Woensdagoch tend op excux-sie gaan kómen zij om ne gen uur des mox-gens in openbare verga dering bijeen. De agenda vermeldt de 'be noeming van een onderwijzer aan de open bare school voor Uitgebx-eid Lager Onder wijs te Hoofddorp. De voordracht luidt: 1. K. Buisman, ondex-wijzer te Eindhoven; 2. E. J. van Dijk, onderwijzer te Dedems- vaart. VEEMARKT LEIDEN Op de veernai-kt te Leiden werden heden aangevoerd: aantal stiei-en 15. melkkoeien 60. vette koeien 250. vare e. a. koeien 240, gx-askalvex-en 42, vette kalvei-en 16, nuchtei-e kalvex-en 85, geiten 18, vette schapen 700, weideschapen 350, vette lammeren 1254. var kens zeugen 30. schrammen 333. biggen 403, paarden 1, veulen 5, totaal 3802. Notering: stieren 275—400, stieren, slacht 790—980. schoon 200—230. melkkoeien 700— 1060, vette koeien 8001020, vette koeien schoon 190265. vare koeien 525750, vaar zen 650900. pinken 350490, graskalveren 220—350. vette kalveren, salcht 40—45, le vend 120135. vette schapen 80105, weide- schapen 85-100, v. lammeren 7090, varkens, drachtige zeugen 200—320. schrammen 55—90, biggen 30—42, veulens 200—380, geiten 15—40. Ovex-zicht: voor sticx-en, melkkoeien, vare koeien. vaarzen, pinken en gi-askalveren ï'edelijk. Voor vette koeien, veulens cn geiten matig, voor vette kalvex-en zeer lui. Voor schapen, lammeren, zeugen en biggen kalm. T.b.c vrije afdeling, ruimere aanvoer. Op de kaasmarkt te Leiden werd heden aangevoerd: 40 pax-tijen Goudse en 6 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra tot 231: Goudse le soort 214—220. Goudse 2e sooxri 206—213. Leidse tot 190. Handel voor beide soorten tx-aag. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Wilhelmina Hendrika, d. van J. Hazelaar en C. Schoemaker; Petx-onella, d. van B. Strijbos en E. Ploeg; Peter, z. van C. C. Groeneweg en P. L. C. Koessen; Christina Maria. d. van J. P. Huibeids en P. Totté; Jan Maarten, z. van J. A. Stellingwerf en R. Lich; Rensje Teuntjc, d. van II. de Koter en A. voor den Dag; Frederik Hendrik, z. van F. Leffex-s cn G. Luth; Elisabeth Maria, d, van C. L. Mesman cn E. B. J. Janzen; Elisabeth Max-ia, d. van A. W. van den Cor- put en M. J. van Wijk; Carla, d. van E. Perk en E. Bol; Renze, z. van R. Kamminga cn C. Scheffcrs; Hans, z. van J. K. van den Bosch en H. S. van Baaien; Jacobus Cornelis Henx-i, z. van H. A. van Velscn cn M. Bos; Helena Johanna Annemaria. d. van A. C. T. Holzhaus cn H. J. Leeuwerink. ONDERTROUWD: J. B. M. Roozen en C. J. Kreike: W. P. van Rijn en H. M. E. Weijers; P. Meijer en A. J. Hofman; H. J. Bouwman en J. P. Wakker; P. Bax en A. Jobse. GETROUWD: C-. Schmale en J. N. van Steensel; J, G. C. Beinelman en J. W. J. Stokman; J. Lanser en H. van Tienderen; J. Arensman en J. M. de Kooker. BINNENLAND Het Nederlandse team, dat aan de we reldkampioenschappen in liet ploegen in Coboury in Canada heeft deel genomen, be staande uit: A. C. Steenhouwer te Rozen burg (teamleider), J. T. L. van Galen te Hoofddorp en W. de Lint te Zevenbergse- hoek. is nu op weg naar huis aan boord van de „Westerdam". Het zal Maandag 26 Octo ber a.s. te Rotterdam aankomen. Bij de boring van de Nederlandse Aard oliemaatschappij te Rijswijk in Zuidholland is op een diepte van ruim 1500 meter dezelfde laag aangetroffen, waaruit in de eerste boring te Rijswijk olie-productie wordt verkregen. In de komende dagen zal worden onderzocht of deze laag in de huidige boring eveneens px-oductief is. In Schiedam is gisteren overleden de heer William Wilton, die op 19 Februai'i 1880 wex-d gebox-en als jongste van de zes zoons van Bartel Wilton, de stichter van het Wilton-bedrijf. Hij heeft vele functies in dit bedrijf bekleed en was van 1906 af directeur van Wilton Machinefabriek- en Scheepswex-f (in 1929 verenigd met de Maat schappij voor Scheeps- en Werktuigbouw Fijenooi-d), welke combinatie sedert dien werkt onder de naam Wilton-Fijenoord. Aan het einde van 1950 is hij gepensionneerd. In de Staatscourant van 23 October is bekend gemaakt, dat de bestaande afzonder lijke deviezenregeling voor de binnenscheep vaart is ingetx-okken. De huidige deviezen- regeling voor het reisverkeer heeft een af zonderlijke deviezenregeling voor de binnen scheepvaart goeddeels overbodig gemaakt, omdat deze er vrijwel geheel mee overeen komt. Naar aanleiding van vele klachten over onvoldoende opleiding van candidaten voor het Middenstandsexamen, zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Nijmegen in de wijde omgeving van haar rayon een ondei'zoek instellen naar de verschillende instituten, die zich met deze opleiding bezig houden. Vijf Amerikaanse jongeren, dx-xe meis jes en twee jongens, zullen binnenkox-t na een verblijf van vier maanden op Nedei-- landse boei-derijen naar hun vaderland terug keren. Hun bezoek was een onderdeel van het. „International farm youth exchange pro- gx-am" en even zo veel Nederlanders zijn in het voorjaar enige maanden in Amei-ika geweest. Het echtpaar Stas uit de Amerikaanse staat Pennsylvania, dat op zijn huwelijks reis ook Nederland aandeed. kreeg bij Den Oever aan het Westelijk einde van de Af sluitdijk een vervelende ervaring, toen de echtgenoot te laat bemerkte, dat de brug te Den Oever geopend was voor de scheep vaart en de auto, waarin het echtpaar zat, in volle vaart onder de afsluitbomen door schoot en over juist passerend mossel vaartuig in het water schoot. Van het vaar tuig af heeft men het echtpaar kunnen redden. Het wrak van de verleden week Zater dag tijdens een schietoefening bij de Vliehors op Vlieland in de Noordzee gestorte straal jager van de vliegbasis Leeuwarden is met het stoffelijk overschot van de hierbij om het leven gekomen le luitenant-vlieger L. Deibei uit Leeuwarden gevonden. Dn motoi'- strandi-eddingboot „Rosalie" van Vlieland en een vlet van de Maréchaussee hebben met een sleepkabel het gebied waar het vlieg tuig in zee was gevallen afgezocht. Op on geveer di'ie km. uit de kust werd het wrak gevonden, dat door de mijnenveger „Texel- stroom" is geborgen. Op 16 December zal liet 30 jaar gelerlen zijn, dat „De Paasheuvel" in Vierhouten, het vox-mingscentrum van de A.J.C.. in gebruik werd genomen. Een comité heeft zich ten doel gesteld om aan de A.J.C. een geschenk aan te bieden. De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden naar aanleiding van het voorstel van de regering om aan de Huurwet een bepaling toe te voegen over de onder houdsplicht. De bond verzoekt deze aan vulling niet te aanvaarden, of daaraan uit drukkelijk te verbinden dc bepaling dat aan de eigenaar nimmer een hogei'e onderhouds plicht zal wox-den opgelegd dan het in de toegestane huurverhoging begx-epen bedrag aan onderhoudskosten. Een heistelling, die op dc Stadhouders kade te Amsterdam stond, is tijdens het verplaatsen omgevallen. Een opzichter der gemeentewei-ken werd door een paal ge- tx-offen. Hij fs in zeer ernstige toestand naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Een vallende katrol raakte een arbeider, die licht werd gewond. De arbeidsinspectie stelt een ondex-zoek in. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een adviescommissie geïnstalleei-d voor te treffen voorzieningen ten- behoeve van studenten. Voorzitter van deze commissie is oud-minister prof. dr. F. J. Th. Rutten. Het zijn vooral de financiële moeilijkheden der studenten, die tot het tx-effen van voorzieningen nopen. HAARLEM EN OMGEVING Dc Haarlemse raad komt weer bijeen op Woensdagmiddag 28 October ter behande ling van een bescheiden agenda (21 punten), ook wat hot belang der voorstellen betreft. De R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" uit Haarlem geeft Woensdag 28 Oc tober een opvoering van de bekende klucht „De Kribbebijter" in het Heemsteedse Mi- nerva Theatei-. De baten van deze voorstel ling zijn bestemd voor de Nedexdandse R.K. Blindenbond „Sint Odilia". DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmer meer zijn voor Zondag als volgt geregeld: Hoofddorp: dokter Nanninga, tel. 6220. Nw Vennep: dokter v. d. Weg. tel. 280. Halfweg-Zwanenburg: dokter .Honingh. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: J. E. HeblijHeinsdijk, d.; A. C. Kuipervan der Leeuw, z. ONDERTROUWD: J. Groot en M. L. Gie bels; V. M. Schrijnemakers en P. A. Wijs muller: J. M. Kuijl en A. M. van der Heijden. GEHUWD: H. R. Postma en S. J. Hondius; H. L. van Luijken en M. H. van Sonsbeek; P. A. Spanjaa.rd en J. Koelemeijer. OVERLEDEN: Wed. R. StoeltjeWatzema. 87 j.,: Mevr. A. Heemskerkvan Doorn. 56 j.; Wed. M. C. van der WoudenMeerkot- ter, 78 j.; B. M.è Wilterdink, 79 j.; J. Chr. Folmex-, 82 j. TONEELVERENIGING „DE ZWALUW" Zaterdag 31 October zal de toneelver eniging „De Zwaluw" in hotel „De Gouden Leeuw" te Nieuw Vennep opvoeren het toneelspel „Pinky", onder x-egie van de heer B. Dol. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door dokter P. v. Aalst, Rijks straatweg 41, tel. K 2502 300. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Nicolaas Johannes Maria, z. van J. J. Disseldorp en H. M. C. Heemskerk; Dirk, z. van C. Koper en P. Koper. ONDERTROUWD: A. J. van der Velde én L. G. Lawa.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 14