Vandaag zullen soldaten trachten, de noodlottige staking te breken Amsterdam-Brussel electrisch Aardverschuivingen bedreigen overstroomd gebied in Italië Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Indo-China Vlaamse studenten in actie tegen „IJzerfront" Ontwricht Londen schreeuwt om benzine Communisten waren de aanstokers Dinsdag behandeling der Palestijnse kwestie Benelux in het vervoer Ieder uur een trein tussen Nederland en België Het woord is aan Bijna honderd doden, duizenden dakloos Goede diensten voor nieuwe UNO-leden Londen en Washington blijven bij hun besluit Meer wind p n 11 ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 „Operatie-Uilenspiegel" Noordkoreanen blijven wars van rode „uiteenzettingen" Veiligheidsraad Botsing met Bing De Amerikaanse troepen in Europa Voetganger op Schoterweg door auto aangereden De kwestie-Triëst Indonesische troepen landen in Atjeh Weerrapporten 68e JAARGANG No 91 297e JAARGANG No 244 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post f 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET FRANSE PARLEMENT debatteert over Indo-China. Er zijn veertien inter pellaties over aangevraagd en daarvan heeft men er gisteren vier „verwerkt". Maar de stemming was mat; ondanks de belangrijkheid van het onderwerp was maar één derde van de leden der Nationale Vergadering aanwezig en de interpellan- ten (behalve de enige communist, die aan de beurt kwam) hielden zich aan de wens van de president der vergadering, Edouard Herriot, en van de minister-president La- niel om zich in gematigde termen uit te drukken. Gematigd: om de moraal van het Franse expeditieleger niet te ondermijnen of de komende onderhandelingen met Viet nam te schaden. Een triest debat, waarbij volgens de verwachting van onze Parijse correspondent de regering-Laniel nauwe lijks gevaar loopt om ten val te worden gebracht, maar waarvan anderzijds ook nauwelijks positief resultaat de uitkomst kan zijn. Want men is met de strijd in Indo-China, die nu al zeven jaar lang ten koste van grote verliezen aan mensenlevens wordt gevoerd, die Frankrijks financiën heeft ondermijnd en zijn deelneming aan de opbouw van Europa geremd, in een slop beland. Men 'heeft die strijd zo hard nekkig voortgezet omdat men in het be houd der Indo-Chinese positie een over wegend belang voor Frankrijk zag. Maar deze volharding vindt al sinds lange tijd geen steun meer in sympathie om maar te zwijgen van geestdrift bij het Franse volk, dat er allang afkerig tegenover staat. Het voor oorlogvoering gunstige seizoen in Indo-China is pas weer aangebroken en volgens de plannen van generaal Navarra is een nieuw offensief door de Fransen in gezet. Het zou, meent de generaal, in een jaar of daaromtrent tot succes moeten lei den. Men zal zich daarbij in Frankrijk de vraag stellen, hoeveel mensen het dan op nieuw zal hebben gekost. En met welk vooruitzicht. Want wat zou zelfs overwin ning blijvend kunnen uitwerken? Van de drie betrokken staten toont Laos nog een zekere bereidwilligheid tot deelneming aan een Franse Unie zo lang het duurt is Cambodja een zacht gezegd onberekenbare factor en heeft Vietnam, zich uitend door middel van zijn Congres, pas aan zijn kei zer Bao Dai doen weten dat het niet ver der wil gaan dan een verdrag met Frank rijk. Nu is dat Franse ultimatum aan de keizer gestuurd, waarin van hem wordt gevergd dat hij en zijn aanhang zich duidelijk voor of tegen de nagestreef de Unie zullen uitlaten. Straks zullen ei- beschouwingen over het antwoord worden gehouden, waarin hij misschien de kool en de geit zal weten te sparen, zoals onze correspondent veronderstelt. Maar in feite gaat het natuurlijk niet om min of meer diplomatiek gestelde formuleringen. Het is steeds duidelijker geworden dat men niet van de Unie gediend is, dat men in Indo- China niet meer van het Westen gediend is, dat al het geredekavel en het wisselen van nota's alleen maar uitstel bewerkt, waarbij het Oosterse geduld rustig de tijd voorziet waarop men zich in positiever weigerende vorm zal kunnen uitspreken. Terwijl intussen de Fransen door kunnen gaan met offers te brengen voor een zaak, die zich reeds als verloren laat aanzien. Westerse belangen in breder zin mogen nog gemoeid zijn bij het behoud van de positie in Indo-China, Franse belangen zijn dat kennelijk niet meer. Als men aan ae problemen denkt, waarin de huidige Fran se regering zowel <j binnenlands als op buitenlands gebied is verstrikt, kan men het Indo-Chinese probleem wel tot de meest hopeloze zaken rekenen en zich daarbij afvragen, hoe lang het nog duren moet eer men terwille van het eigen volk en van de toekomst van Frankrijk zelf, welks levensbelang tenslotte niet van het behoud van Indo-China afhangt, deze oor log zal liquideren. R. P. Gisteren zijn te Diksmuide de voorposten aangekomen van het „Vlaamse Jeugd- comité" en is een begin gemaakt met de „Operatie-Uilenspiegel". Dit voor het grootste gedeelte uit studenten der Vlaam se universiteiten bestaande jeugdcomité is, zoals gemeld, voornemens de bedevaart dei- leden van het IJzerfront oud-strijders en verzetslieden met alle mogelijke mid delen te verhinderen. De studenten hebben gisteren aan de bewoners van Diksmuide en omgeving een rondschrijven uitgedeeld. Op de voorzijde hiervan prijkt een afbeel ding van koning Leopold, op de achter zijde een afbeelding van de IJzertoren. In de tekst wordt de bevolking aangespoord „Geen lessen te gedogen in vaderlandslief de van de leden van het IJzerfront". ..De dynamiteurs van de IJzertoren, dezelfden die Koning Leopold van de troon stootten, willen de Vlaamse mensen treffen", zo heet het verder. „Vlaanderen stoot hen uit. Een auto voorzien van een luidspreker- versterker rijdt de gehele streek af en roept de inwoners op, Maandag geen enkele vlag uit te steken en slechts „koude minachting te tonen" voor de IJzerfronters. Intussen hebben de studenten van de vrije universiteit te Brussel besloten zich Zondag bij de bedevaart van de IJzerfron ters aan te sluiten. Het Belgische episcopaat heeft alle pries ters en kloosterlingen verboden, aanstaan de Zondag deel te nemen aan de betoging van het IJzerfront of aan de tegenmani- festatie uitgaande van het Vlaamse jeugd comité. Relletjes in Antwerpen In Antwerpen is de politie slaags geraakt met demonstranten, die een gebouw wil den bestormen,waar extremistische Vlaam se nationalisten een bijeenkomst hielden ter ondersteuning van hun eis inzake am nestie aan personen, die schuldig zijn be vonden aan het verlenen van hand- en spandiensten aan de Duitsers. De politie slaagde er in de betogers bui ten het gebouw te houden, doch zij kon de «lenigte niet verspreiden. Na een uur be sloten de nationalisten, onder politie- ascofte het gebouw te verlaten. Hierbij het tot gevechten, waardoor een politieman lichte verwondingen opliep. 99 (Telefonisch van onze correspondent te Londen) 99 Gisteren stroomden uit alle delen van Engeland militairen van de drie onderdelen der strijdkrachten Londen binnen. In totaal zullen vandaag 3000 man het benzane- vervoer in Londen en omgeving verzorgen met 1300 benzine-tankwagens van de diverse oliemaatschappijen. De regering heeft bepaald welke bedrijven en instellingen voorrang zullen krijgen bij de levering van benzine en olie. Het publiek is verzocht, zo weinig mogelijk van eigen auto's gebruik te maken en de bussen in de spitsuren zoveel mogelijk te mijden. De stakers hebben gisteravond opnieuw geweigerd, gevolg te geven aan een oproep van de transportarbeidersbond om het werk te hervatten en nu dreigt bovendien gevaar voor verdere uitbreiding van de staking als reactie op de inschakeling van de troepen. De stakingsleiders hebben de door militairen te ver voeren brandstof besmet verklaard, in de verwachting dat andere arbeiders zullen weigeren de voertuigen te besturen, die met deze benzine zullen worden voorzien en het ziet er naar uit dat een deel van het buspersoneel hier wel oren naar heeft. De maatregel van de regering om soldaten te gebruiken is door de oppositie gesteund. Alfred Robens, die minister van Arbeid in de Labour regering geweest is, heeft een beroep gedaan op de stakers om weer aan het werk te gaan en „het normale on- derhandelings-apparaat te gebruiken". De regering heeft de indruk, dat zich bij deze staking dezelfde Communistische in vloeden hebben doen gelden, welke drie jaar geleden een havenstaking hebben ge forceerd. Hun eis is, zoals gemeld, behalve loons verhoging ontslag van de niet bij de vak bond aangeslotenen, maar de stakers, die als vurige kampioenen voor de vakbond poseren, weigeren tegelijkertiid. zich aan de verantwoordelijke leiders van die bond te onderwerpen. Premier Churchill heeft een groep van vijf ministers belast met het zoeken van een regeling van bet conflict. Deze mi nisters zijn Sir David Maxwell-Fyfe, Bin nenlandse Zaken, Sir Walter Monckton, Arbeid, Geoffrey Lloyd, Brandstofvoorzie ning, Lannox Boyd, Vervoer, en Anthony Head, Oorlog. Zij hebben Vrijdagavond een aantal besprekingen gehouden. De nieuwe maarregelen hebben allereerst ten doel, de belangrijkste vervoersdiensten gaande te houden. Het publiek is aange raden, zo min mogelijk per autobus te rei zen, in het bijzonder gedurende de piek uren. Het stadsbeeld in het centrum van Lon den heeft door de staking een radicale verandering ondergaan. Particuliere auto's ziet men practised niet meer, behalve dan de wagens, die door gebrek aan benzine gestrand zijn en langs de kant staan. Zij worden echter, indien enigszins mogelijk, naar garages gesleept, waarvan de meeste uitpuilen van opgelegde auto's. De bus diensten zijn met een kwart ingekrompen. De benzinepompen dragen de ontmoedi gende mededeling: „Sorry, no petrol", net als in oorlogstijd. Inderdaad wordt het gehele maatschap pelijke leven met ontwrichting bedreigd. Hotels en ziekenhuizen hebben moeite hun oliestookverwarmingen aan te houden. De waterleiding, de rioleringen en de melk- De kwestie der gevangenen Het geven van „uiteenzettingen" van communistische zijde aan UNO-krijgsge- vangenen, die niet naar huis teruggezon den wensen te worden, kan nog steeds geen voortgang vinden, omdat de Noord- Koreaanse gevangenen blijven weigeren om naar de uiteenzettingen te gaan luiste ren. De neutrale commissie onder leiding van de Indische generaal-majoor Thimaja wil niet ingaan op het van communistische zijde gedane verzoek om de krijgsgevange nen te dwingen, naar de uiteenzettingen te gaan luisteren. De Indiërs willen alsnog pogen, de krijgsgevangenen met overre ding er toe te brengen, de uiteenzettingen aan te horen. voorziening komen ook al in het gedrang. Begrafenisvervoer komt eveneens in moei lijkheden. Na Maandag zal van volgauto's moeten worden afgezien. De posterijen hebben nog slechts voor 1 of 2 dagen ben zine. Openbare nutsbedrijven, de levens middelen industrie, en de geneeskundige diensten zullen thans het eerst aan benzine worden geholpen, maar ook zij zullen, zo lang de staking voortduurt, de uiterste zuinigheid dienen te betrachten. Niemand om mee te onderhandelen Er hangt thans een vreemde stilte in het centrum, dat anders opeen gepakt is met voertuigen. ïnplaats van vier rijen auto's en bussen in elke verkeersrichting hebben de hoge tweedekker-bussen en de overge bleven taxi's thans de weg voor zich al leen, maai- dat is dan ook het enige goede dat van de staking kan worden gezegd. De oliemaatschappijen verklaarden giste ren, dat de stakers misleid zijn omdat vo rig jaar October met hun vakbond was overeengekomen, dat de ondernemingen de vrije keus zouden hebben om al dan niet bij de bond aangesloten arbeiders aan te nemen. Omdat het een wilde staking is, staan de NEW YORK (AFP.). De Veiligheids raad zal Dinsdag tweemaal vergaderen ter bespreking van het Palestijnse vraagstuk. In de ochtendvergadering zal worden ge sproken over de Syrische klacht tegen Is rael in verband met het uitvoeren van Is raëlische bevloeiingswerken in het stroom gebied van de Jordaan. In de middag- bijeehkomst zal de Israëlische aanval op het Jordaanse dorp Kibia worden behan deld. Het hoofd van de commissie der UNO, die toezicht moet uitoefenen op de nale ving van de Palestijnse bestandsovereen komsten, generaal-majoor Bennike, is in middels te New York aangekomen, waar hij in de Veiligheidsraad rapport zal uit brengen over de toestand in Palestina. Dr. Charles Malik van Libanon, de enige Arabische vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad. heeft de voorzitter officieel medegedeeld, dat de zes Arabische leden- staten van de UNO, die Woensdag afzon derlijke klachten tegen Israel hebben inge diend, er „voorlopig niet op zullen aan dringen, dat hun klacht als een apart punt op de agenda wordt geplaatstIsrael, dat vorige week tegen Jordanië en de andere Arabische landen een klacht indiende, zou ten aanzien van zijn klacht hetzelfde heb ben meegedeeld. Hierdoor is de vrees voor een lange procedure-strijd over de agenda weggenomen. Volgens welingelichte krin gen zal de raad bijgevolg Dinsdag waar schijnlijk Israel en de Arabische landen kunnen uitnodigen, het debat bij te wonen. De Raad van beheer van de Nationale Maatschappij der Belgische spoorwegen heeft gisteren een tussen deze maatschappij en de N.V. Nederlandse Spoorwegen ge sloten overeenkomst over de electrificatie van de verbinding AntwerpenRoosendaal bekrachtigd. Tengevolge van deze bekrachtiging zal voor de eerste maal een internationale ver binding, BrusselAmsterdam, kunnen worden verwezenlijkt tussen twee met ver schillende spanning geëlectrificeerde spoor wegnetten. De Belgische spoorwegen zullen het baanvak Antwerpen-Essen met een boven leiding van 3000 volt gelijkstroom uitrus ten. Van hun kant zullen de Nederlandse Spoorwegen eveneens een leiding van 3000 volt aanleggen tussen de grens cn Roosen daal, welke door een neutrale sectie van de installaties van het station Roosendaal zal worden gescheiden. Wat de treindienst betreft, is voorzien dat buiten de bestaande internationale ver bindingen, een dienst zal worden ingericht met een snelle verbinding om het uur in elke richting AmsterdamBrussel, afge wisseld met een verbinding Amsterdam Antwerpen-Centraal. Het traject Brussel Amsterdam zal in ongeveer drie uur kun nen worden afgelegd. Deze dienst zal worden gereden niet twaalf dubbele electrische motortreinen, waarvan vier eigendom van de Belgische en acht eigendom van de Nederlandse Spoorwegen zullen worden. De bouw van dit materieel zal verdeeld worden tussen België en Nederland voor een bedrag gelijkwaardig aan hun deel neming in de oprichting van het gemeen schappelijk materieelpark. Nader vernemen wij dat de nieuwe trein stellen er zullen uitzien als de Nederlandse Iweewagentreinstellen. De rijtuigen zijn geschikt voor het rijden op de spanningen van 1500 volt (Nederland) en 3000 volt (België). Er zijn nog onderhandelingen gaande over de uitvoering van de electrificatie. Het is nog niet bekend wanneer die electrifica tie haar beslag zal krijgen en evenmin wanneer de treinen voor het eerst het traject kunnen berijden. werkgevers en de vakbond machteloos daar er niemand is met wie kan worden onderhandeld. Gewacht zal dus moeten wprden totdat de stakers zullen inzien dat zij de dupe zijn geworden van ondergronds wroetende raddraaiers. Drie mensen, die het slachtoffer zijn ge worden van een botsing tussen hun auto en die van de Amerikaanse liedjeszanger Bing Crosby die zelf achter het stuur zat, hebben tegen de zanger een eis tot schade vergoeding ingediend van een millioen dollar. Zij beweren dat Crosby dronken of in ieder geval „onder de invloed" was ten tijde van het ongeluk, dat op 11 October op een wegkruising in Los Angeles plaats had. Crosby liep zelf geen verwendingen op maar zijn wagen, een nieuwe Mercedes Benz, werd vernield. Op 2 November moet Crosby voorkomen om zijn lezing van het ongeluk te geven. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Kardinaal de Retz: Er is niets ter wereld dat zijn beslissend moment niet ervaart en het meesterstuk van goed beleid is, dit moment te kiezen om te handelen. De Sjah van Perzië en zijn gemalin in opgewekt gesprek tijdens de wandeling over het terrein uan Esfahan, waar de Perzische monarch een belangrijk irrigaliewerk in b'edtijf stelde. Dit werk werd door een Engelse firma uitgevoerd in zes ja ar tijds. Reeds in 1553 hadden de Perzen plannen om dil werk te beginnen, doch pas 400 jaar later werd het objëct voltooid. Er is een dam gebouwd in de Koerang-rivier, waarvan het water door tunnels wordt gevoerd naar het Esfahandal. Het aantal slachtoffers van de overstro mingen in Zuid-Italië is thans de honderd genaderd, maar het totaalcijfer kan nog wel groter zijn, daar nog vele dorpen van de buitenwereld zijn afgesloten. Het aantal slachtoffers is het grootst in de provincie Reggio di Calabria, maar ook in de provincies Catanzaro en Cosenza zijn doden. In noodonderkomens, verschaft door het Rode Kruis en het Italiaanse leger, zijn duizenden daklozen ondergebracht. Met hefschroefvliegtuigen werden geïsoleerde personen van voorraden voorzien. Door de overstromingen werden talloze aanplantingen van olijfpalmen, sinaas appel- en citroenbomen verwoest, bruggen weggespoeld en electrische leidingen en telefoonlijnen afgesneden. Honderden hui zen stortten in. De streek tussen Cirella en Croce Vala- nide wordt door twee grote aardverschui vingen bedreigd. De bewoners van deze streek ontruimden Vrijdagavond hun wo ningen. De regering heeft een bedrag van ruim 700 millioen lire (ongeveer 7 mil lioen) uitgetrokken voor hulp aan de ge troffenen. De Amerikaanse consul-generaal in Na pels, Nester, heeft Vrijdag een bezoek ge bracht aan het getroffen gebied om de uit deling van door de Amerikaanse ambas sade gezonden goederen te regelen. De NEW YORK. (AFP). De Algemene Vergadering van de UNO heeft Vrijdag met algemene stemmen besloten een com missie van goede diensten, bestaande uit Peru, Egypte en Nederland, in te stellen om met de leden van de Veiligheidsraad middelen te bestuderen ter oplossing van de kwestie der toelating van nieuwe leden tot de UNO. Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee heeft steun toegezegd. De Britse ambassa deur in Italië, Sir Victor Mallet, heeft in een brief aan premier Pella uitdrukking gegeven van zijn medegevoelen met de nabestaanden der slachtoffers. Vandaag zal in Reggio di Calabrig een algemene rouwdag worden gehouden. Giro 512679 voor hulp Wij ontvingen bericht, dat de Care- organisatie in Italië bezig is met het nemen van maatregelen voor hulp aan de slacht offers van de overstroming in Calabrië. Zij zal haar pakketten met levensmiddelen en textiel afleveren uit in Italië opgeslagen voorraden. Ook van Nederlandse zijde kan aan deze hulpactie worden deelgenomen door storting op giro 512679 van de Care- missie in Den Haag, of door. directe stor ting aan haar kantoor Javastraat 14. Geen vermindering overwogen Volgens zekere Amerikaanse commenta tors zou Frankrijk desgevraagd van de Amerikaanse regering de officiële verzeke ring hebben gekregen, dat geen enkele vermindering van de Amerikaanse troepen in Europa wordt overwogen. Vrijdag bracht de Franse ambassadeur in de V.S., Bonnet, een bezoek op het „State Department". Noch van de zijde dei- Franse ambassade, noch van de kant van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is op dit bezoek commentaar gegeven (A.F.P.) Ongeluk met dodelijke afloop Opnieuw is Vrijdagmiddag te Haarlem een ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. De zesenzeventig-jarige heer J. W. Iloog- aarts is op de Schoterweg door een auto aangereden en des avonds aan de gevolgen overleden. De heer Hoogaarts, die aan de Van Oosten de Bruijnstraat 220 gewoond heeft, wilde omstreeks tien over halfvier de Schoterweg, ter hoogte van de Dr. Leyds- straat, met een rijwiel aan zijn hand over steken. Aangenomen wordt, dat hij niet voldoende op het verkeer heeft gelet. Van het Soendaplein reed in de richting van de stad een auto met een snelheid van naar schatting zestig kilometer, bestuurd door de negenentwintig-jarige vertegenwoor diger G. P. uit Amsterdam. De heer H. werd door de auto aangereden en is naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo over gebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. Aan getuigen van het ongeval wordt ver zocht zich met de afdeling verkeerspoli tie, Lange Wijngaardstraat 14. in verbin ding te stellen. „Minister Foster Dulles heeft mij per soonlijk medegedeeld dat Groot-Brittan- nië en de V. S. niet zullen terugkomen van hun besluit om de zóne „A" van Triëst onder bestuur van Italië te plaat sen", aldus verklaarde de Italiaanse am bassadeur te Washington, Tarchiani, gis teren na een onderhoud met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken. Tarchiani gaf voorts te kennen dat Italië „nimmer zijn toevlucht tot geweld zal ne men, om het vraagstuk inzake het bestuur van Triëst te regelen". Geen Frans initiatief Frankrijk heeft geen enkel afzonderlijk initiatief genomen inzake de kwestie- Triëst. Wel werkt het volledig samen met de andere Westelijke mogendheden bij het zoeken van een oplossing voor dit geschil, aldus hebben Vrijdag functionarissen van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs verklaard. Zij deelden dit mede naar aanleiding van een bericht van radio-Belgrado, vol gens hetwelk Frankrijk zijn „goede dien sten" had aangeboden om te trachten een basis te vinden, waarop een vijf-mogend- hedenconferentie over Triëst zou kunnen worden gehouden. KOTARADJA. (Aneta). In Kotaradja heeft de chef-staf van de Indonesische landmacht, kolonel Bambang Sugeng, medegedeeiT dat eenheden van het leger Donderdag bij Samalanga zijn geland om op te rukken naar Meureudu, dat ligt tus sen de Maandag reeds bezette plaatsen Bireuen en Sigli aan de Noord-Oostkust van Atjeh. Op een vraag of de Daud Beureuh- affaire snel zal kunnen worden opgelost zeide kolonel Sugeng, dat „elke onder linge twist steeds een moeilijke kwestie is, of duidelijker", aldus voegde de chef-staf hier aan toe, „elke burgeroorlog vormt een ingewikkelde en moeilijke kwestie". Aan bomen langs de grote weg tussen Pangkalpinang en Muntok ou het eiland Banka zijn pamfletten aangetroffen, waar in de bevolking wordt aangemoedigd de Darul Islam te steunen. De laatste dagen voltrokken zich enkele wijzigingen in de luchtdrukverdeling, waardoor fronten van oceaandepressies tot over West-Europa konden doordringen. Hierdoor kwam in ons land voor het eerst sinds geruime tijd weer regen van be tekenis voor. Den Helder meldde Zaterdag morgen 9 mm, de grootste hoeveelheid. De kern van de oceaandepressies blijft echter nog op grote afstand. Een nieuw front lag Zaterdagmorgen voor de kust van Ierland. Dit zal Zondag langzaam over de Britse eilanden naar het Oosten trekken en waarschijnlijk niet voor Zondagavond in ons land regen veroorzaken. De Zuid westelijke tot Zuidelijke winden houden daarbij de aanvoer van voor de tijd van het jaar tamqjijk warme lucht in stand. Naast perioden met veel bewolking mogen cok opklaringen verwacht worden. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Ofl iB du fs Oil -è p.* f-1- 25 Helsinki geheel bew. ZO 5 7 0 Oslo motregen windstil 7 2 Stockholm mist windstil 5 0 Kopenhagen mist ZZO 6 9 0 Londen mist windstil 18 2 Amsterdam regenbui ZZW 6 13 2 Brussel zwaar bew. ZW 8 12 0 Parijs zwaar bew. windstil 11 0 Bordeaux mist windstil 7 0 Nice zwaar bew. NNW 4 14 0 Warschau nevel ZZO 2 3 0 Berlijn nevel windstil 8 0 Frankfort mist WZW 2 9 0 München mist ZZW 2 7 0,1 Zürich mist N 2 7 0 Wenen nevel windstil 6 0 Rome zwaar bew. NNO 3 16 0 Neerslag laatste 24 uur. ZUIDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk flinke opklaringen. Over wegend droog weer. Matige, later vrij krachtige Zuidelijke wind. Iels kou dere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 25 October Zon op 7.22 uur. onder 17.26 uur. Maan op 18.49 uur. onder 11.37 uur. 26 October Zon op 7.24 uur. onder 17.24 uur. Maan op 19.51 uur. onder 12.39 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Zaterdag 24 October Hoog water: 4.19 en 16.38 uur. Laag water: 0.05 en 12.25 uur. Zondag 25 October Hoog water: 5.04 en 17.23 uur. Laag water: 0.51 en 13.07 uur. Maandag 26 October Hoog water: 5.51 en 18.11 uur. Laag water: 1.35 en 13.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1