Tocht van suikerbiet door de fabriek Agenda voor Haarlem „Swanenburgh" werd suikerfabriek Jhr. dr. Mollerus neemt na 20 jaar afscheid als praeses Biljartbond Arbeidscontractanten krijgen wettelijke pensioenrechten Vuile beetwortel omgetoverd in glinsterend suikerklontje In de hoofdstad uit ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 6 Mandaat Van Heuven Goedhart met vijf jaar verlengd Haarlems orkest zendt telegram aan minister Verkoop van huizen Burgerlijke Stand van Haarlem Heringa Wuthrich CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Moeiliike zege van O.K. op H.G.A.: 30-25 Wetsontwerp ingediend N V. MP. „HOLSTER"- OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut oliestook De ijzeren harteklop van de Suikerfabriek „Holland" te Halfweg bepaalt op het ogen blik het levenstempo van honderden mensen, beheerst het beeld van gans een streek en dreunt door tot in de verste hoeken van het massieve fabriekscomplex, dat halver wege Amsterdam en Haarlem de weg markeert. Bijna vier weken overheerst reeds de zogenaamde bietencampagne op wegen en in vaarten al het andere te Halfweg en tot ver in de omtrek. En nog is zelfs de helft van de oogst niet tot suiker verwerkt! Nog vele weken, tot dicht bij Kerstmis en misschien wel langer, zullen dag en nacht de machines der fabriek krachten verzamelen en het werk verrichten. Nog talloze schepen zullen ligplaats kiezen langs de fabriekskaden, nog duizenden vrachtwagens zullen hun bietenlast aanbrengen en nog tienduizenden zakken met helderwitte kristalsuiker zullen over de transportbanden glijden, alvorens de laatste landbouwer zijn laatste bieten aan de fabriek heeft afgeleverd Dat is het beeld van de drie maanden durende campagne, waarin de suikerbieten- oogst van meer dan 200 millioen kilogram in de veelbegeerde suikervoorraden wordt omgezet. Het is een prachtig, boeiend proces: die gang van de biet door de fabriek. Want er moet heel wat gebeuren, alvorens die vuile, bonkige, geel-witte beetwortel is omgevormd tot dat gezellige, glinsterende, witte suikerklontje, dat men bij de koffie vindt. Het geeft duizenden handen werk, zet vele hoofden aan het denken en wordt in een hel van hitte geboren! Dat alles onder het waakzaam oog van de fabrieksdirecteur, de heer W. H. Ofeigssen. Van het land naar de fabriek Ergens in de vlakke polders ronkt een zware tractor over de akker. Achter deze „rechterhand van de landbouwer" graait een vernuftig werktuig met grijpers in de grond en werpt het de suikerbieten op. En terwijl de rupsbanden van de tractor spoor na spoor door de aarde trekken, laat de oogstende boer lange rijen vuil beaarde bieten achter zich. Dat geeft rappe handen werk, want de al of niet van loof bevrij de suikerbieten moeten in de wagens ge laden worden voor het transport naar de weg, waar de vrachtwagens de last over nemen voor het vervoer naar de fabriek. Als het droog weer is kunnen de vracht auto's dikwijls verbeten G.M.G.'s, die rustig tien ton bieten uit het land scheuren op de akkers komen. Nu het land week is van mist en regen laadt de vrachtrijder zijn vrachtje aan de weg op. Dan raast hij langs de polderwegen. Mist, regen en klei hebben het wegdek spek glad gemaakt. Maar de wagens jakkeren voort, want aan de fabriek is het wachten geblazen en hoe sneller men is, hoe meer vrachten men kan aanvoeren. Precies zó denken de schippers er over, die hun bie tenlast van heinde en ver aanvoeren en die desnoods dag en nacht door varen om zo snel mogelijk voor het loketje van het wal kantoor te kunnen staan, waar ze zich moeten melden en opkrijgen, waarheen ze moeten verhalen om gelost te worden. De aanvoer per as en per schip is op het ogenblik gelijk, beide 50 Niet van elastitk „Maar onze opslagplaatsen zijn niet van elastiek", zo vertelde de heer J. C. Cor- nelissen, die de aanvoer wekelijks, in over leg met een commissie uit de Bond van Bietenverbouwers in Noordholland, regelt. „Als wij de aanvoer maar aan de boeren overlieten, dan zouden die hun oogst zo snel mogelijk aan de fabriek willen af leveren en werden wij met fabriek en al onder de bieten begraven". Daarom wijst de commissie, nadat zij van de heer Cor- nelissen gehoord heeft hoeveel bieten in een week aan de fabriek kunnen komen, de boeren aan die leveren mogen en stelt tevens vast, hoeveel er mag worden aan gevoerd. „Wij moeten namelijk op onze opslagplaatsen voor drie dagen voorraad hebben en gewoonlijk bedraagt dat acht millioen kilogram. Per dag. (men rekent op De Holland met dagen, die 24 werkuren tellen, omdat het een continubedrijf is) „versnijdt" de fabriek 2.700.000 kg. En aanvoer en productie moeten ongeveer ge lijk zijn, doch.... men kijkt niet op een paar honderd kilogram!" Bepaling suikerpercentage „Zodra de bieten in scheepsruimen of laadbakken aan de fabriek komen, worden de „naamloos", zo gaat onze zegsman ver der. „Dat wil zeggen: de naam van de boer verdwijnt ergens in de boeken en wordt daar gecombineerd met nummers ZATERDAG 24 OCTOBER Stadsschouwburg: „Circus Knie", De To neelvereniging, 8 uur. Minerva: „Telofoon van een onbekende", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Actie in de stille Zuidzee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dageraad der vrijheid", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. „Casbah", 18 jaar, 23.30 uur. City: „Francis bij de Cadetten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ge heime opdracht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Tanzende Sterne", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De gouden poort", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", 7 en 9.15 uur. ZONDAG 25 OCTOBER Stadsschouwburg: „Wat is waarheid?", De Toneelvereniging, 8 uur. Concertgebouw: Carnaval in Spanje, m.m.v. o.a. orkest Ma- lando. 8 uur. Gebouw Cultura: Ned. Veren, van Spiritisten „Harmonia", wijdingsmorgen, 10.30 uur. Minerva: „Telefoon van een on bekende", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Actie in de stille Zuidzee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De witte klippen van Dover", 14 jaar, 11 uur. „Dageraad der vrijheid'14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Francis bij de Cadetten", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bali, het eiland der demonen", 14 jaar, 11 uur. „Ge heime opdracht", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tanzende Sterne", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De gou den poort", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 26 OCTOBER Vleeshal: Modeshow van C. A.. 11, 2.30, 8 en 9.30 uur. Grote Houtstraat 119: Tentoon stelling J. Q. v. Regteren Altena, 1012.30, 25 uur. Gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat 74: Bijeenkomst van „De grotere wereld", 8 uur. Waalse Kerk: Hermann Zaiss- comi'é, bijeenkomst. 8 uur. Westerhoutpark I a: Cursus ds A. R. de Jong; „Het oer- Christondom naar zijn innerlijk wezen", 8 uur. Minerva: „Telefoon van een onbekende", 14 jaar. 8.15 uur. Roxy: „Actie in de stille Zuidzee", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Da- feraad der vrijheid" 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 15 uur. City: „Francis bij de Cadetten", alle leeft., 2.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ge heime opdracht", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tanzende Sterne", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palaoe: „De gouden poort", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft. 2, 7 ea 0.15 uur. en letters. Onder die prozaïsche letter tekens zetten de bieten hun dan nog kortstondig bestaan voort. Want. zelfs de verleiding, om bij het trekken van monsters „rekening" te houden met de le verancier der bieten, heeft men uitge schakeld. Dat nummer verschijnt ook op de mand, waarin men uit de lading en kele monster-bieten schept. Men weegt die bieten smerig en schoon en bepaalt zó, hoeveel „tarra" er op de weegbrug is meegewogen. Dat wordt dus afgetrokken. Dezelfde bieten worden ook „gezaagd" en het fijne snijsel gaat naar het laboratorium, waar men het suikerpercentage van de biet bepaalt. Op grond daarvan rekent de fabriek met de boer af. Verleden jaar was het gemiddelde suikerpercentage 16.9 Gewoonlijk schommelt het tussen de 14 en de 18 Kraandrijver aan het werk Over de opslagplaatsen zwaaien de machtige kraanarmen een ijzeren scepter. Daar zijn de kraandrijvers heer en meester van het terrein. Boven in zijn kooi be paalt de man van de enorme brugkraan zelfs het hele tempo van de fabriek. Want wanneer hij (altijd in overleg natuurlijk!) het seintje: „kalmpjes aan!" heeft ont vangen, remt hij zijn schutgoot wat af, zodat de bieten minder snel door de, om het hele terrein lopende, goot naar de fabriek stromen. Hier is het begin van het productie-proces: als de bieten don derend uit de akelige bek van de grijper zijn gevallen en door het hete water naar de fabriek worden gestuwd. Daarna arri veren ze bij de fabrieksingang: twee si nistere gaten in de muur, éven onder het grondoppervlak en dan begint de martel gang „van biet tot suiker", die wij op veilige afstand van de vervaarlijke ma chines! willen volgen. Uit de roestbruine raderen van de was machines, waarin de bieten hun eerste bewerking hebben ondergaan, komen zij kaal te voorschijn. Ze krijgen echter geen tijd op te bekomen (dat kregen wij óók niet, toen wij onder de prettige leiding van de chemiker, de heer Cornelissen jr. door de fabriekshallen zwierven!) want de bietenladder voert ze haar boven, waar ze in een zware „kaar" gewogen worden. Deze bak kantelt juist op het ogenblik, dat er 700 kg bieten inligt. De aldus gewogen bie ten verdwijnen in de snijmolens, waaruit het fijne bietensnijsel stroomt, dat via een transportband in de diffusieketels wordt gebracht, waarna men het sap en het „ontsuikerde" snijsel, pulp geheten, van elkaar scheidt. De pulp, die verder voor de suikerproductie waardeloos is, verdwijnt via pulppersen en transportbanden in sche pen en vrachtwagens, om als veevoeder te worden verkocht. Per uur produceert Dc Holland ongeveer 60 ton (gemiddeld 60 van de bieten) en verleden jaar verkocht men d't afvalproduct zelfs naar het bui tenland, „Dunsap" en DiksaP Wij staan nu bij de bakken, waarin het sap verzameld is. Men voegt er kalk aan toe, waardoor alle vuildeeltjes worden weggenomen en vervolgens ontmoeten we even verderop het heldere sap, dat, na door de filterpersen te zijn gegaan, de naam „dunsap" draagt. Intussen is een tweede afvalproduct ontstaan: de zeer kalkrijke schuimaarde, die in het voorjaar occocccooocooooocooooocooooocKaxxicoooocoooooooooooooooo Iedere weggebruiker tussen Amster dam en Haarlem kent hem: de politie agent in het wit voor de Halfwegse sui kerfabriek. Hij staat daar bij mist, re gen en duisternis. Gevaarlijk, koud en onbeschermd! Glibberig en slipgevaar lijk is de weg, verraderlijk is de bocht in de weg. Maar de man van de rijks politie zwaait rustig zijn armen naar alle windrichtingen, om het verkeer te leiden, om ongelukken te voorkomen. Hém komt een eresaluut toe. Hij is wel een zeer aparte figuur bij die grote, jaarlijkse bietencampagne. Zijn inspan ning krni nimmer voldoende worden ge waardeerd! voor kunstmest verkocht wordt. 150 ton levert de fabriek dagelijks af! Het dunsap „dikt" men „in" in verdam pingsketels en het dan dik geworden „dik- sap" vloeit in de kookpannen, waarin het „uit-kristalliseren" van de suiker begint. Al dikker én: zoeter wordt de vloeistof! Nu is het tijd om de massa in de koeltrog af te koelen. Hier is het voor de arbeiders zaak om op te letten, want wanneer deze dikke massa niet in beweging wordt ge houden, krijgt men een soort borstplaat en dat is de bedoeling niet. Men laat alles nu rustig verder uit kristalliseren tot de z.g. „ruwe suiker" ontstaat. Om de „stroop" uit deze bruine suiker te halen, „slaat" men de hele massa „uit" in gierend rondtollende centrifuges. De suiker blijft tegen de ragfijne gaas- wanden hangen, de stroop (melasse ge naamd) wordt afgevoerd om in tanksche pen naar gist- en spiritusfabrieken te worden gevaren. Van licht bruin naar wit Om de nu verkregen, licht bruine, suiker echt „wit" te maken, passeert ze nogmaals een batterij centrifuges en dan zien we de dampende, kristalheldere suikerstroom over de schutgoten en via de koelers en drogers naar de suikerbunkers gaan. Het eindproduct is daar. Twee arbeiders vullen met routinebe wegingen de zakken en deze glijden met een inhoud van 50 kg bij tienduizenden over de glijbaan naar het nieuwe boten huis, waar de schenen in liggen, die met open ruimen het heerlijk zoete, blank- witte product ontvangen. En daar in dat mooie botenhuis wordt de laatste strophe van het Halfwegse suiker-productie-lied gehoord. Een triomphantelijk lied, vooral dit jaar, nu men er voor het eerst in slaagt 100 van de totale productie om te zet ten in witte kristalsuiker. Zelfs verleden jaar moest men nog een goede 20 bij de Westers Raffinaderijen in Amsterdam la ten „witmaken". Wie dan uit de baaierd van gonsende, dreunende, trillende ma chines, uit die oven, waar alles wel lijkt te koken en te bruisen, achter een kop koffie zit, kijkt met hee' óndere ogen naar dat prille, witte suikerklontje, dat op het schoteltje ligt. Als men dan iets zegt is het: hoe be staat het! De algemene vergadering van de UNO heeft Vrijdag met 47 tegen vijf stemmen bij drie onthoudingen besloten het man daat van de hoge commissaris voor de vluchtelingen, de Nederlander Van Heu ven Goedhart, met vijf jaar te verlengen. De heer Van Heuven Goedhart zal een toegevoegd hoge commissaris moeten be noemen, die echter van een andere natio naliteit moet zijn. Alleen de staten van het Sovjet-blok stemden tegen. Voorts werd een resolutie aangenomen, waarin wordt bepaald, dat de hoge com missaris zich in het bijzonder dient bezig te houden met vluchtelingen, die in kam pen wonen en dringend hulp behoeven. De leden van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest te Haarlem hebben aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een telegram gestuurd, waarin zij „verontrust over het uitblijven van salarisverbetering" Zijne Excellentie „met verschuldigde eerbied verzoeken de stappen tot het bespoedigen van een be slissing te doen". De uitslag van de verkoping in het Nota rishuis gehóuden, luidt: Ramplaan 35, f 9015 B. Rijnsdorp; Ramplaan 35a. f 10.300 F. H. v. Emmerik; Rollandslaan 17, f 8590 D. J. van Rijn q.q.; Ramplaan 103, f 6850 S. L. Mok q.q.;'Ruychaverstraat 36 zw. en rd.. f 1700 T. Schaap; Beethovenlaan 31, Heemstede, f 27.100 W. J. van der Lit: Beethovenlaan 35, Heemstede, f 27.090 B. W. Schippers q.q.; Zui derstraat 5 en 7, f 8Ö00 F. A. Groen q.q.; Gasthuislaan 99, f 2450, P. Smits; Lourens Costerstraat 20, f 3660 W. J. Heeremans; Uit den Boschstraat 10. f 10.900 S. L. Mok q.q.; Zijlweg 155, Haarlem, f8560 C. Keur; Öost Indiëstraat 50, f 2850 S. de Jong q.q.; Linschotenstraat 34 en 86, f 4350 F. A. Groen q.q.; Sqphiastraat 45, f 2090 H. I. van Goor q.q.: Klarenbeekstraat 53 zw. en rd., 55 zw. en rd. en 75 zw. en rd.. f13.305 M. J. G. van Rossum; Teylerstraat 62. f 3200 opgehouden; Scheeperstraat 44, f 2990 ongehouden: Ael- bertsbergstraat 9, f 5"A0 opgehouden Schneevoogtstraat 7, f J100 opgehouden; Papetorenvest 19 zw. en rd., niet geveild. Haarlem, 23 October 1953. GEHUWD: 23 Oct, J. D. de Vries en M. A. H. van Willigen. BEVALLEN van een zoon: 22 Oct. J. van der Valk-De-Keijzer: P. S. C. Stuurman-Van der Veldt; A. C. Wijngaard-Nieuwjaar. BEVALLEN van een dochter: 17 Oct. M. E. Jansen-Von Haeringen. 22 Oct. M. E. Dernison-Rooijers; C. G. Pootjes-Broers. 23 Oct. B. M. Nieuwenhuys-Beijer; R. J. M. Moison-Brok. OVERLEDEN: 21 Oct. J. L. H. Farnow. 75 j., Potgieterstraat. 22 Oct. A. J. de Kort, 72 j., Karolinge'nstraat; C. M. van der Klauw, 51 j., Kamperlaan. Gesneden bieten worden in de ketels gestort; er staan vierentwintig ketels op een rij. Een foto van arbeiders, werkzaam bij de eerste bewerking. Waar nu enorme machines hun giganti sche lied zingen en ruim 700 arbeiders dag en nacht in dienst staan van de Suiker maatschappij „Holland", op haar fabriek te Halfweg, heeft ééns het romantische ver leden hoogtij gevierd. Want wat nu dat massieve blok steen, met zwartberookte schoorstenen en grauwe raamgaten in le lijke fabrieksmuren aan de Rijksweg Am- sierdam-Haarlem is, was vroeger het ..Ge- meentelants Huys van Rijnlant", de Swa nenburghen daarvóór het oude „Huis ter Hart'1 en wellicht in het oudste verleden dat Nederland kent, de maar vagelijk in de geschiedenis van de zogenaamde gra ventijd beschreven, burcht Polanen. Maar deze veste van het geslacht Pola nen ging te gronde, nog voor die der Van Egmonds en Brederodes, de buren van het oude „Halfwegse" geslacht. Men is er niet helemaal zeker van maar vermoedt het sterk, op de ruïnes van deze oudste burcht verrees het Huis ter Hart. Daar zetelde het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat om streeks 1250 werd ingesteld. Hoewel het bekend is, dat reeds toen de „Dijckgraef" en de „Hooge Heemrade" er zetelden, weet men pas na het midden der 17e eeuw zé ker, dat dit oude huis op de grens van vier meren (namelijk het Haarlemmermeer, het IJ, het Spieringmeer en Lutkemeer!) van tijd tot tijd het hoge gezelschap van Rijn land gastvrijheid bood. De „Swanenburgh" is een schepping van Pieter Post, een bekende 17e eeuwse bouw meester. In vergeelde geschriften staat aangetekend: „In 1660 werd het Huis ver timmerd" en elders leest men: „Vermoe delijk werd het Huis, na de verbouwing door Post, genoemd: „De Zwanenburg"." Vast staat, dat dit oude gebouw met zijn pi-achtige gevel, die door alle eeuwen heen tot op de huidige dag ongeschonden bleef, tot de droogmaking van de verschillende meren tot zetel van Rijnlands hoog col lege diende. Maar na de droogmakingen verloor de oude veste haar betekenis, raakte in verval en kwam na een verko ping in particuliere handen. Ongeveer honderd jaar geleden was het nog bewoond door een particulier, maai aan het eind van de vorige eeuw werd er de bekende suikerfabriek „Holland" in ge vestigd. Alléén de gevel en de vermaarde „poort met de zwanen" is blijven bestaan, de rest, ook het prachtige interieur en de Westelijke poort, ging door slopershanden verloren. Doch nü herinneren nog de tien wapens der Hoogheemraden van Rijnland, die aan de gevel hangen, aan de oude glorie. Ove rigens is de metamorphose zeer radicaal geweest. Zelfs de waas van geheimzinnig- Een afbeelding van Swanenburgh in vroeger tijd. heid, die om oude burchten en huizen pleegt te hangen is verloren gegaan in de fabrieksdampen. Doch hopelijk zullen de sporen die er nu nog zijn en die herinne ren aan lang vervlogen tijden, nimmer uitgewist worden. Opdat Halfweg deze enige herinnering uit vroeger eeuwen be houden mag. ADVERTENTIE Haarlem Nu bijna twintig jaar geleden hield de biljartafdeling van de Sociëteit De Vereniging in Haarlem een tournooi. Een goed tournooi, dat de aandacht van velen trok. De voorzitter reikte na afloop de prijzen aan de winnaars uit in het bijzijn van diverse vooraanstaande figuren uit kringen van biljartsport. Die keken en luisterden goed. Niet lang daarna was hun besluit gevallen. Die vlotte organisator en welbespraakte voorzitter moest de vacante plaats innemen in het bestuur van de Nederlandse Biljartbond. De man in kwestie had er wel oren naar. Lag er niet e^n scho ne taak klaar voor iemand, die de bil jartsport wilde bren gen op de plaats en het niveau, waar deze thuishoorde? Nu, na bijna twintig jaar, kan men reeds lang de vruchten zien van grote inspanning van de steeds naar het betere strevende voorzitter en zijn mede-bestuursleden. Nu is het tijd voor aflossing van de wacht. Praeses Mol lerus acht zijn tijd gekomen. Zondag middag tijdens de bondsvergadering in Krasnapolsky in Am sterdam treedt hij af. Zijn doel is verwe zenlijkt. Van 1000 naar 13.000 En wat stelde jhr. dr. J. C. Mollerus vooral bij de bewo ners van Kennemer- land bekend ais secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en omliggende gemeenten, maar ook als secretaris van de H.F.C. en als causeur voor radio en tal van verenigingen, waar hij vertelde over zijn reizen naar zovele landen en streken in de wereld en die dus met zijn tijd heus wel raad wist, zich als taken toen hij als vol komen onbekende in de biljarterij voor zitter werd. Eigenlijk maar één taak: de biljartsport te verheffen van kroegsport, zoals men het in de volksmond noemde, tot volwaardige en erkende sport. Een doel, dat na het vele belangrijke voorbereidende werk van zijn voorgangers in zijn periode verwezenlijkt werd. Het ledenaantal van de bond, dat in zijn ambtsperiode steeg van nog geen dui zend tot dertienduizend, getuigt daar wel duidelijk van. Vroeger leken de bondsvergaderingen wel Poolse landdagen. Er werd naar harte lust geschreeuwd als men het niet met elkaar eens kon worden en niet zelden voegden de geachte leden elkaar de grofste beledigingen toe. Nu gaat dat allemaal anders. Met het ledenaantal groeide ook de organisatie en op het ogenblik is alles met 41 districten en 7 gewesten in goede banen geleid. Daarbij kan men zich ver heugen in het bezit van een uitstekende secretaris-penningmeester,een eigen bonds- B as ketballcom petitie Jhr. dr. J. C. Mollerus bureau en als enig in de wereld in een eigen orgaan, waarvan niemand van de biljarters buiten Nederland begrijpt dat het kan blijven bestaan. Volwaardige plaats Er kwam nog veel meer tot stand. Om maar een voorbeeld te noemen, de vrede in de bond. En niet te vergeten verder de speelgelegenheid in alle grote, maar ook kleine plaatsen in Nederland. Dr. Mollerus heeft het alles met vreugde tot stand zien komen, omdat het het doel was bij het aanvaarden van het voorzitterschap. Morgen legt hij zijn taak neer. Dain zal zijn opvolger, de heer W. Eeuwijk uit Den Haag, de plaats innemen, vanwaar de heer Mollerus bijna twintig jaar leiding gaf aan een bond, die thans een volwaardige plaats inneemt tussen de andere grote sportbon den in Nederland. De wedstrijd OKHGA in de Haarlemse basketballcompetitie heeft veel spanning gebracht. Helaas bracht deze spanning vele spelers uit hun evenwicht, wat het spelpeil niet ten goede kwam. Slechts in de eerste acht minuten speelde vooral OK uitstekend en kwam zodoende op een 101 voorsprong. Het verdedigen van HGA werd daarna stugger. Na de rust, die met 197 inging, kon OK niet meer in zijn spel komen. Er ontstond een vrijwel gelijk opgaande wedstrijd, met OK echter als technisch betere. De uitslag werd 3025. Schoten verdedigde zijn huid duur tegen Antilopen en zal gezien de spelopvatting van deze ploeg zeker een aanwinst voor de eerste klasse gaan betekenen. Eigenaardig' in deze wedstrijd was dat Schoten de zelfde methode toepaste als meestal de Antilopen zelf. Deze laatsten wisten er niet goed raad mee en konden niet in hun spel komen. De 3118 overwinning was weinig overtuigend. SCHHHC bracht veel onrust. Enerzijds was het scoreverloop, anderzijds was het. fanatieke spel hier van oorzaak. HHC had vrijwel de gehele wedstrijd de leiding, doch in de laatste minuten wisten de SCH'ers de wedstrijd toch nog in hun voordeel te be slissen. Bij de dames moest SCH het onderspit delven tegen Antilopen. Zonder veel moeite boekten de Antilopen een royale 2510 zege. HOC won wel heel gemakkelijk van PSVH, hoewel de cijfers tegenvielen. Ook HGA blijft in de strijd door een 2810 overwin ning op OK. De uitslagen waren: Jun.: Antilopen—ZBVS 4021. Dames: HOC 2—IHJ 12—9; HOC—PSVH 2814; Antilopen 2Schoten 1822. Heren: HHC 2—BBC 39—13; OK 2—SCH 2 33—17; OK—HGA 30—25; HHC—SCH 30—27; HGA 2—Rapiditas 12—17; Harlem T.—PSVH 26—19. De regering heeft een wetsontwerp be treffende pensioenen ingediend, waarin zij grotendeels de voorstellen volgt, die de Commissie voor de Pensioenwetgeving haar in Augustus van het vorig jaar in een rapport heeft gedaan. De arbeidscontractanten in burgerlijke overheidsdienst en die welke vallen onder de Pensioenwet 1922 krijgen wettelijke pensioenrechten. Het minimum-invalidi teitspensioen dient te worden aangevuld tot het bedrag, dat berekend naar dertig dienstjaren aan pensioen zou zijn toege kend, dat wil zeggen tot 3/4 van het volle pensioen, voor hen, die voor meer dan 2/3 gedeelte invalide zijn. Voor de maxima der pensioenen zal een depressie van het be rekeningspercentage gelden, dat echter niet ingaat voordat het thans gestelde maxi mum van f 4800 is bereikt en dat ook t.a.v. het weduwen- en wezenpensioen een degressie zal gelden, dat hier echter ster ker zal zijn. Voorts wenst de regering de pensioenen van de reeds gepensionneerden te verho gen. Indien en voor zover het pensioenbe drag, dat met toepassing van de nieuwe bepalingen zou zijn toegekend, hoger is dan het bedrag van het reeds toegekende pensioen zal de toeslag of bijzondere toe slag met deze verhoging worden vermin derd. Voorgesteld wordt tenslotte het pensioen, toe te kennen krachtens een der pensioen wetten, alleen dan te berekenen over het gedeelte van de pensioensgrondslag boven f 5000, indien dat pensioen, afgeleid uit het totaal der grondslagen, waarover dat pen sioen en het andere pensioen zijn bere kend, een hoger bedrag (grensbedrag) zou opleveren. In dat geval mag het krachtens een der pensioenwetten toe te kennen pensioen tezamen met het andere pensioen het grensbedrag niet overschrijden. Ten aanzien van op grond van daadwerkelijk gelijktijdig beklede ambten of betrekkin gen cumulerende rechten op pensioen krachtens genoemde pensioenwetten wordt dezelfde beperking tot het grensbedrag voorgesteld- ADVERTENTIE Tel. K 2500 - 15597 en 19057 VOORNAAMSTE VOORSTELLINGEN EN CONCERTEN IN AMSTERDAM De huldiging van Cees Laseur in Amster dam heeft plaats op Woensdag 28 October in de Stadsschouwburg, na afloop van de opvoering door de Haagse Comedie van het blijspel „Luistert u niet, dames!" van Sacha Guitry. met de jubilaris in de hoofd rol. Hij is ook de vertaler en de regisseur. De Nederlandse Comedie vertoont Zater dag, Zondag en Donderdag in de Stads schouwburg (met Ank van der Moer en Guus Hermus in de hoofdrollen) „De grote stilte" van Terence Rattigan in de ver taling van Gerard Rékers en onder regie van de eveneens medespelende Han Bentz van den Berg. Dagelijkse voorstellingen zijn er in het Centraal Theater van het blijspel „Graag of niet" van Harold Brighouse door het Vrije Toneel onder regie van Bob de Lange, die zelf een der hoofdrollen speelt naast Nell Koppen, Henny Orri, Ton van Duin hoven, Eric van Ingen, Willy Ruys en vele anderen. Cabaretprogramma's: in het Nieuwe de la Martheater nog steeds „In de winckel van Sinekel" door het gezelschap van Wim Sonneveld, in de Kleine Komedie „Ballot" doqr dat van Toon Hermans en in het Leidseplein Theater het ensemble van Martie Verdenius met „Het is te mooi om waar te zijn". De Nederlandse Opera geeft Vrijdag 30 Oc tober de première van „De verkochte bruid" van Bedrich Smetana onder muzi kale leiding van Alexander Krannhals, re gie van Herbert Maisch, in décors van Hans van Norden en met door Francoise Adret gestelde dansen. De rol van Marsjenka wordt vertolkt door Greet Koeman. Zon dagmiddag staat „Faust" onder Erich Walter op het programma, Donderdag „La Traviata" onder Krannhals. Het Joegoslavisch Danstheater van de uni versiteit van Zagreb onder leiding van Daliber Kovacevic treedt Woensdag en Donderdag op in de grote zaal van het Concertgebouw met dansen uit acht Bal kanstreken. Het abonnementsconcert van Zondagmid dag vermeldt onder meer het Vioolconcert in G van Mozart en de Polowetser dansen uit „Prins Igor" van Borodin. Het Concert gebouw-Orkest staat onder leiding van Eduard van Beinum, solist is Arthur Gru- miaux. Het Residentie-Orkest speelt onder leiding van Willem van Otterloo op Dinsdagavond voor de Kunstkring „Voor Allen" de Suite in Es van Roussel, de Symphonie in d van Cesar Franck en Festi di Roma van Respighi. De Muziekkring Obrecht speelt in „Le Ca nard" in de Spuistraat op Zondagavond werken van Obrecht, Isaac, Susato en Mid deleeuwse dansen. Dinsdagavond wordt „Die Winterreise" van Schubert gezongen door de bariton Rom Kalma en Woensdag is er een programma van concrete muziek, waarbij films van Max de Haas en Emiel van Moerkerken worden vertoond. Muziek en ballet is het onderwerp van de Engelse instructieve films, die Maandag bij Le Canard" in de Spuistraat en Don derdag aan de Zeedijk worden vertoond. In het Rijksmuseum (Rijksprentenkabinet) is een tentoonstelling ingericht van teke ningen en aquarellen van Adriaen van Ostade, benevens enkele schilderijen, die tot IS December duurt

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6