Koopkrachtverlies voor Delft jaarlijks vier millioen De mens in de lucht Verklaring naar aanleiding van rapport van Internationaal Verbond Den Haag en Rotterdam lokken steeds meer kopers tot zich Opnieuw sabotage in Brits Guyana Gepensionneerden klagen hun nood Blank wil meer dan 12 Duitse divisies Supersone krachten Reddingboot in Schotland vergaan; zes doden DINSDAG 27 OCTOBER 1953 5 Economisch Technologisch Instituut: Droogte en Mau-Mau drukten bedrijfsuitkomsten „Vergeten groep die op dood spoor is gezet" Duitsland en de EDG Aziatisch Arabische „T unis-resolutie" aangenomen Nieuwe lijnschepen Vliegende Vogels bestaat 25 jaar De verontreiniging van zeewater door stookolie Verongelukte vlieger ten grave gedragen Donderdag crematie wethouder B. G. Franke Indiase vakverenigingsleider aan het zvoord Rotterdamse rechtbank veroordeelt Haarlemmer 'Het gemeentebestuur van Delft en de féamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en omstreken hebben door het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland te Rotterdam een onderzoek laten instellen naar de omvang en de oor zaken van het kopen buiten Delft, met name in de steden Den Haag en Rotter dam. Uit het rapport van het Instituut, dat thans is verschenen, blijkt dat de Delflse bevolking per jaar ongeveer vier millioen gulden in andere steden uitgeeft. Dit be drag komt overeen met ongeveer acht per cent van de totale omzet van de gehele Delftse middenstand. Als de voornaamste oorzaken van het kopen buiten Delft noemt het rapport de grotere keuze in Den Haag en Rotterdam, de aanwezigheid van warenhuizen, tea rooms en cafetaria's en de grotere ser- -vice die in de grote steden wordt verleend. Ook de gemakkelijke verbindingen tussen Delft en de genoemde grote steden spelen een belangrijke rol. Om over de omvang van deze „koop krachtdrainage" zo nauwkeurig mogelijke gegevens te verkrijgen is een enquête ge houden onder de Delftse huisvrouwen, waarbij ongeveer 10 percent van de Delft se huisvrouwen werd ondervraagd. Uit deze enquête bleek dat buiten Delft een 'bedrag van f 3.770.760 in één jaar werd uitgegeven. Hiervan werd f 1.819.686 aangewend voor de aanschaffing van kleding en schoeisel en f 379.790 voor woninginrichting. Het resterende bedrag werd bestemd voor ont spanning buiten Delft, huishoudelijke ar tikelen en levensmiddelen.. Daar rekening moet worden gehouden met een ruime foutenmarge, omdat met zeer weinig exacte gegevens kon worden gewerkt, concludeert het Instituut, dat de omvang van het koopkrachtverlies in Delft moet liggen tussen de 3,5 en 4,5 millioen gulden per jaar. Waarschijnlijk ligt het totaal zelfs dichter bij de 4,5 dan bij de 3,5 millioen. Immers niet alleen zullen verscheidene kleine aankopen door de huisvrouwen zijn vergeten, maar boven dien zal men niet graag toegeven en zeker niet tegenover uit de eigen gemeente af komstige personen dit geldt vooral voor de middenstand - dat men buiten de stad in belangrijke mate inkopen doet. Algemene gewoonte Het is voorts gebleken dat ongeveer 70 percent van de Delftse gezinnen inkopen buiten Delft doet en dat per gezin onge veer f 230 per jaar buiten de stad wordt uitgegeven. De gewoonte om buiten Delft te kopen komt voort onder alle lagen van de bevolking, ofschoon wel kon worden geconstateerd dat gezinnen uit hogere in komenklassen eerder geneigd zijn te ko pen in Den Haag of Rotterdam dan die uit de lagere inkomenklassen. Ook kopen grote gezinnen meer buiten Delft dan kleine gezinnen. Aan het slot van het rapport wordt ge constateerd dat het verschijnsel van koop krachtverlies voor de détailhandel in Delft reeds een zo grote omvang heeft aangenomen, dat kan worden gesproken van een probleem, dat dringend om een oplossing vraagt. De N.V. Twentsche Overzee Handelmaat schappij meldt in haar jaarverslag dat haar winst bij die van 1951 ten achter is geble ven, mede doordat het tweede half jaar on der invloed heeft gestaan van een onge kende droogte periode en van de Mau- Mau-onilusten. Dat er niettemin nog winst werd gemaakt wordt toegeschreven aan de veelzijdigheid van het bedrijf. Over de Mau-Mau onlusten merkt het verslag nog op, dat deze zijn beperkt tot één stam, die der Kikuyu's, ©n geen gevolg zijn van nationalistische gevoelens of ras senhaat. Deze onlusten en de droogte heb ben de welvaart in het gebied een geduchte slag toegebracht, waarvan de gevolgen nog lange tijd merkbaar zullen zijn. De eerste tekenen van opleving zijn echter reeds waarneembaar. De directie heeft dan ook alle redenen de toekomstige ontwikkeling met een gematigd optimisme tegemoet te zien. De politie te Georgetown (Brits Guyana) heeft Maandag medegedeeld, dat Zondag avond op 16 km. van de stad telefoondra den zijn doorgesneden, toen na de arresta tie van zeven leiders van de P.P.V. (voor uitstrevende Volkspartij) de spanning in het suikergebied toenam. De bevelhebber van de Britse troepen, brigade-generaal Jackson, noemde de toe stand tamelijk rustig. Jai Narine Singh, de afgezette minister van plaatselijk bestuur in Brits Guyaina, zal Dinsdag niet kunnen vertrekken voor zijn rondreis door Zuid- en Centraal Ame rika, daar de regering van Trinidad hem geen toestemming tot een tussenlanding al daar wil geven. Singh hoopt nu via Curasao naar Zuid- Amerika te kunnen gaan. Hij heeft de K.L.M. verzocht voor hem toestemming te vragen om daar te landen. Hij wil in alle 21 republieken van Cen traal en Zuid-Amerika lezingen houden over zijn denkbeeld dat Brits-, Frans- en Nederlands-Guyana een bondsstaat moeten gaan vormen, met de status van dominion en onder het beheer van de drie betrokken landen en de Pan-Amerikaanse Unie. Braziliaanse visie De voormalige minister van Arbeid van Brazilië, Segadas Viana, schrijft in het Braziliaanse blad ..O Globo", dat het wer kelijke doel van de „samenzweerders" in Brits Guyana een haven in Zuid-Amerika is, waar door Russische duikbuiten aan gevoerde wapenen kunnen werden gelost. De volledige plannen van de beweging in Brits-Guyana zijn echter thans in handen van de Amerikaanse regering, aldus Viana. De gouverneur van Brits Guyana, Sava ge, heeft Maandagavond bekendgemaakt, dat vijf der zeven dit weekeinde gearres teerde leiders van de vooruitstrevende volkspartij voor onbepaalde tijd in hechte nis zullen worden gehouden. De gouverneur is tot deze maatregel ge machtigd krachtens de voor de noodtoe stand afgekondigde bepalingen. De gouverneur heeft ook een raadgeven de commissie ingesteld, tot welk een ieder, die bezwaren maakt tegen bevelen tot in hechtenisneming, zich kan richten. In zijn bekendmaking betreurt de gou verneur het, dat het tengevolge der dreige menten van subversieve elementen moei lijk is gebleken, van ooggetuigen bewijs materiaal voor de gepleegde vergrijpen te verkrijgen. In Bellevue te Amsterdam hebben Maandag ruim 2000 gepensionneerden een demonstratieve vergadering bijgewoond, belegd door de afdeling Amsterdam van de Algemene Nederlandse Bond van ge pensionneerden. De heer C. Foppele, lid van het hoofd bestuur en oud-directeur van een arbeids bureau, belichtte uitvoerig de huidige moeilijke situatie waarin vele gepension neerden zich in financieel opzicht bevin den." De kosten van het levensonderhoud zijn, vergeleken met die van 1939. geste gen tot 268 percent. De pensioenen voor de oud-overheidsdienaren zijn echter slechts met 30 tot 35 percent verhoogd. Volgens de heer Foppele worden wel in het bijzon der zij, die tien of meer jaren geleden ge- pensionneerd werden, stiefmoederlijk dooi de overheid behandeld. Zij moeten leven op pensioenuitkeringen die gebaseerd zijn op het voor-oorlogse loonpeil. Uit een en quête is gebleken, dat ruim de helft van het aantal oud-gepensionneerden in ons land een pensioen ontvangt van minder dan 1550 per jaar. In Januari komt een loonsverhoging voor de arbeiders in de vrije beroepen en voor de ambtenaren," zei de heer Foppele, „maar wanneer komen de gepensionneer den aan de beurt? Zij moeten maar afwach ten, maar juist zij hebben de minste tijd om af te wachten. Ieder jaar sterven er hon derden van deze vergeten groep, die uit gerangeerd is en op een dood spoor is ge zet." De vergadering nam tot slot een motie aan, waarin er voorts bij het hoofdbestuur van de bond op aangedrongen wordt alle geoorloofde middelen te baat te nemen om de achterstelling der gepensionneerden te verminderen en uiteindelijk te doen ver dwijnen. Voorts wordt aangedrongen op het houden van een demonstratief congres, teneinde het Nederlandse volk en de re gering opmerkzaam te maken op de nood der gepensionneerden, zo wordt in de mo tie gezegd. De Westduitse Bondscommissaris voor de veiligheid, Blank, heeft Maandagavond tot de Duitsers een oproep gericht, om de nodige offers te brengen voor de verdedi ging van hun land. Hij sprak op.een bij eenkomst in Hamburg, die belegd was door de partijen die de regering-Adenauer steunen, met het oog op de verkiezingen voor de hernieuwing van de Hamburgse sen cist Blank zei dat het EDG-verdrag niet en kel de veiligheid van Duitsland, doch die van geheel Europa moet verzekeren en bij gevolg ook die van Frankrijk. De Duitse bijdrage, zo voegde hij er aan toe, zal niet beperkt blijven tot de voorziene twaalt divisies. Zij zal moeten overeenkomen met het Duitse potentieel, omdat alles moet worden gedaan wat menselijkerwijs mo gelijk is, om de veiligheid van de Bonds republiek en van Europa te waarborgen. Blank besloot met een beroep op de bonden van oudstrijders een einde te ma ken aan hun dwaas geklets over de nood zakelijkheid de Duitse soldaat in ere te herstellen, alvorens een nieuw beroep te doen op zijn medewerking. „De Duitse sol daat", zo zei hij, „heeft nooit zijn eer ver loren". Politieke UNO-commissie De politieke commissie van de UNO- Assemblée heeft Maandag met 29 tegen 22 stemmen bij vijf onthoudingen haar goedkeuring gehecht aan een in gematigde bewoordingen gestelde resolutie van de Aziatisch-Arabische landengroep, waarin wordt aanbevolen, alle maatregelen te ne men om te komen tot volledige souverei- niteit van Tunesië. Tevoren had de commissie twee passages uit de resolutie geschrapt. In de eerste werd er op aangedrongen de staat van beleg op te heffen, alle politieke gevangenen vrij te laten en burgerlijke vrijheden in te voe ren, in de andere werd Frankrijk aanbe volen om zonder verwijl te komen tot on derhandelingen met vertegenwoordigers van een door vrije algemene verkiezingen tot stand gekomen Tunesische regering. De secretaris-generaal der U.N.O. zal de inhoud van de resolutie alsmede de notu len van het debat ter kennis van Frankrijk brengen, dat, zoals bekend, de behandeling van de Tunesische kwestie niet heeft willen bijwonen. De resolutie in haar huidige vorm werd gesteund door het Sovjetblok, de Arabisch- Aziatische groep, de Scandinavische lan den, Joegoslavië en nationalistisch China. Tegen stemden Engeland, de V.S., de Be- neluxlanden, Australië, Canada, Israel, Turkije en Zuid-Afrika. Gezien de stemverhouding is het zeer twijfelachtig of de resolutie in de algemene vergadering wel de vereiste meerderheid van twee derden zal krijgen. De „Cunard Steamship Company" zal een derde lijnschip laten bouwen voor haar Canadese dienst, van het type der twee schepen van 20.000 ton, die reeds aan de Clyde in aanbouw zijn. De schepen krijgen een snelheid van 20 knopen en zullen naar schatting elk ongeveer 4 millioen pond sterling kosten. De schepen zullen waar schijnlijk hoofdzakelijk gebruikt worden voor het vervoer van emigranten naar Canada. De voetbalvereniging Vliegende Vogels uit Haarlem bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum houdt het bestuur receptie op Zaterdag 31 October van drie tot vijf uur in gebouw Flora, Petroriaplein in Haar lem-Noord. Een dertigtal huizen werd beschadigd en iwintig personen liepen verwondingen op, toen een straaljager van de Royal Air Force in de tuinen van een huizenblok in Ipsioich (Suffolk Engeland) neerstortte. De neervallende brokstukken van het vliegtuig beschadigden veie huizen. Informele conferentie gaat een oplossing zoeken Vandaag begint in Londen een on officiële internationale conferentie ter be spreking van het vraagstuk der verontrei niging van het zeewater door stookolie. De conferentie, die door 18 landen wordt bij gewoond, zal aandringen op internationale controle om deze verontreiniging, waar door de stranden worden bevuild, zee vogels omkomen en brandgevaar in bin nenhavens ontstaat, te bestrijden. Nedcriand is vertegenwoordigd door de heer H. H. Buisman, lid van de Neder landse afdeling van de internationale com missie voor het behoud van de vogelstand. Deskundigen ramen de totale hoeveel heid olieafval in zee op ongeveer 2V2 mil lioen ton per jaar. Gebleken is. dat olie, die op een bepaald punt in de Oceaan in de golfstroom wordt, gestort, na ruim drie maanden de kust van Engeland bereikt- Op de conferentie zal naar middelen worden gezocht om tot een internationale overeenkomst te komen, waarbij het spoe len van de tanks en stoomketels der sche pen wordt geregeld, en waarin bepaalde afgebakende gebieden worden aangewezen, waar de schepen de afgewerkte stookolie mogen lossen. Op de Noorderbegraafplaats te Leeuwar den is Maandag het stoffelijk overschot ten grave gedragen van de 28-jarige eerste luitenant-vlieger L. Dei'bel, die op 17 Octo ber bij Vlieland met zijn Meteor-straal- jager verongelukte. Kolonel B. J. Fideldij, commamdaint van de vliegbasis Leeuwarden, die tevens sprak namens de chef luchtmachtstaf en de com mandant luchtverdediging zei aan de groe ve onder meer, dat op sensatie belusten dit ongeluk hebben uitgebuit en onjuiste berichten de wereld ingezonden. „Juist om dit te ontzenuwen is niets nagelaien om het stoffelijk overschot te vinden. Niets is minder waar dan dat een menselijke hand of menselijk vernuft dit jonge leven zou hebben bekort. Dit leven is geëindigd door Gods wil en daarin hebben wij te berusten. Slechts in die geest kunnen wij bouwen aan onze luchtmacht", aldus kolo nel Fideldij. De crematie van de Amsterdamse wet houder B. C. Franke zal Donderdag te Driehuis-Wcstervcbd geschieden na aan komst van trein 15.01 uur. De familie van wijlen de heer Franke heeft het aanbod van de stad Amsterdam, de uitvaart van de overledene te verzor gen, aanvaard. In een speciale bijeenkomst van het vol tallige college van B. en W. heeft burge meester d'Ailly wethouder Franke her dacht. Hij prees diens grote kennis van zaken, en zijn liefde voor de stad Amster dam, die in hem een oprecht en bekwaam stadsbestuurder zal missen. In de vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad van Woensdagmiddag zal wethouder B. C. Franke worden herdacht. Na deze herdenking zal de vergadering worden geschorst. Een tijdje geleden heeft in ons land met nogal veel succes de film „Geluids barrière" gedraaid en misschien draait hij hier of daar nog wel. Een rolprent die goede recensies kreeg, inderdaad ook boeiend ge noeg was en bovendien uitstekend gespeeld werd. Maar die voor luchtvaart- technici toch wel wat min der geslaagde dingen be vatte ondanks de klin kende namen van experts die technische adviezen hadden gegeven bij de samenstelling. Met name één grote mis vatting heeft deze film veroorzaakt: de clou ervan, gepresenteerd als de sleutel tot het geheim van de supersone luchtvaart (het vliegen sneller dan het ge luid) is de omkering van de stuurwerking. Twee proefvliegers moesten eerst ten onder gaan in een duik met bovengeluidssnelheid, vergeefs met alle kracht pogend het vliegtuig eruit te trekken, voordat de held van het verhaal ontdekt dat hij juist tegen alle regels en al zijn instincten in, de stuurknuppel naar voren moet duwen om zonder mankeren de neus omhoog te zien gaan Hoera, het geheim was gevonden en de weg naar supersone snelheden lag open, gemarkeerd door pas sende muziek.... Een weinig gecompliceer de natuur moet die scena rioschrijver geweest zijn. De waarheid is dat het vraagstuk van de supersone luchtvaart héél gecompli ceerd is. In ieder geval was déze voorstelling van zaken er glad naast. Het is waar dat piloten bij het naderen van de geluidssnelheid al lerlei vreemde dingen heb ben ondervonden, dat hun vliegtuig moeilijk bestuur baar werd, ongewild in een duik ging of hevig ging sidderen en stoten ver schijnselen die kunnen va riëren met het type vlieg tuig. Het is zelfs ook waar dat de door de film gesig naleerde omkering van de stuurwerking in enkele ge vallen inderdaad is opge treden, maar er is stellig geen sprake van dat dit verschijnsel onverbrekelijk gepaard zou moeten gaan met „snelheid Mach 1". Die omgekeerde stuur werking is een gevolg van tijdelijke vervormingen in de vliegconstructie tenge- volge van uitzonderlijk grote luchtkrachten, die bij hoge snelheden optreden. Zo'n vervorming kan bij voorbeeld het vaste hori zontale staartvlak onder gaan als het daarachter be vestigde hoogteroer wordt uitgeslagen. Het gehele vaste vlak kan dan in tegengestelde richting wor den omgewrongen, waar door het hoogteroer gaat tegenwerken of zelfs in tegengestelde zin gaat over troeven. Ziedaar dan de verklaring voor het ver schijnsel dat de scenario schrijver van „Geluidsbar rière" aan zijn mooie vondst hielp. Het is duide lijk dat bij een voldoend stijve constructie zulke na righeden niet zullen op treden. Nu blijkt uit die verkla ring dat deze dingen niet eens direct behoeven samen te hangen met het bereiken van de geluidssnelheid, al is het stellig waar dat zij daardoor wel in de hand zijn gewerkt. Bij het nade ren van de geluidssnelheid nemen namelijk de krach ten op het vliegtuig zeer sterk toe, omdat de lucht deeltjes, die elke versto ring nu eenmaal niet snel ler dan met de voortplan- tingssnelheid van het ge luid aan elkaar kunnen doorgeven, niet meer snel genoeg kunnen uitwijken. De lucht wordt samenge perst, hetgeen in de eerste plaats aanleiding geeft tot een geweldige weerstands toename (waardoor het enorme motorvermogen dat voor supersone snelheden vereist is, wordt verklaard), terwijl voorts deze traag heid van de luchtdeeltjes op verschillende plaatsen van het toestel „verdich- tingsstoten" doet ontstaan, die een onregelmatig ka rakter hebben en de con structie aan snel wisselende krachten onderwerpen. Het merkwaardige is dat, wanneer eenmaal de su persone snelheid is bereikt, wanneer dus „de geluids barrière is doorboord", zo als het dan wel heet, dat het dan met al die wilde verschijnselen is afgelopen en de luchtstroming langs het vliegtuig weer een regelmatig karakter krijgt. Een ander karakter welis waar (een verklaring zou enkele kolommen en veel geduld van de lezers ver gen), maar in ieder geval regelmatig. Het supersoon vliegen op zichzelf is een minder groot probleem dan het bereiken van die snel heid. Misschien moeten we zeggen dat dit laatste een probleem was, want met het ene vliegtuigtype na het andere weet men het al te overmeesteren. Ver scheidene moderne, spe ciaal geconstrueerde ma chines hebben er al geen moeilijkheden meer mee en doorbreken keer op keer vrolijk knallend de eens zo gevreesde „barrière". d.G. Zojuist kwam mij een rapport onder ogen, gedateerd .Brussel, 16 October", dat betrekking heeft op het I.V.V.V. en Morele Herbewapening en dat mijn naam ver meldt. Ik antwoord hierop het volgende. Terwijl ik 'de wereldconferentie voor Morele Herbewapening te Caux sur Mon- treux in Zwitserland bijwoonde, publiceer de het bureau van het I.V.V.V. een rapport over Morele Herbewapening. Tijdens mijn verblijf in Europa nam ik de gelegenheid waar, om alle in dit rapport geuite beschul digingen tegen Morele Herbewapening te onderzoeken. Het bleek mij, dat zij iedere grond misten en dat de geuite beweringen vol waren van vooroordelen. Ik ken Frank Buchman en mensen van Morele Herbewapening sinds zeven jaar en heb de laatste tien maanden zeer nauw contact met hen gehad, niet alleen in India, maar ook in de Verenigde Staten, Canada, Engeland, Zwitserland, Noorwegen, Frank rijk, Italië, Holland en België. Ik kan mij daarom beroepen op een zekere mate van kennis van Morele Herbewapening uit de eerste hand, wat kennelijk niet het ge val is met diegenen, die de beschuldigin gen geuit hebben. Het rapport van het I.V.V.V. zegt, dat Morele Herbewapening op fantastische wijze zichzelf de eer geeft, verhoudingen in het bedrijfsleven te hebben verbeterd. Het is bewezen, dat toepassing van Morele Herbewapening inderdaad zeer wezenlijke resultaten heeft gehad. Vele verklaringen hebben de doeltreffendheid van Morele Herbewapening op verschillend gebied, ook op dat van verhoudingen tussen werk gevers en werknemers, onderschreven. Deze verklaringen zijn afgelegd door per sonen, die daarbij voor hun vakbond gun stige resultaten hebben behaald- De vorige maand heb ik dit zelf in ver scheidene Europese landen geconstateerd. In Duitsland bijvoorbeeld werd mij door Paul Dikus, voorzitter van de kern van de Rhein-Elbe Mijnbouw Maatschappij, die 27.000 arbeiders in dienst heeft, medege deeld, dat in zijn onderneming tengevolge van de toepassing van Morele Herbewape ning dcor beide partijen, meer voor de arbeiders was tot stand gebracht, dan de voorschriften van de nieuwe wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Hij toonde mij onder andere de opmerkelijke resultaten, die op het gebied van arbeiders woningbouw waren behaald. Ook ont moette ik arbeiders van fabrieken als de Motte-Meillassoux Textielfabriek in Noord- Frankrijk, en hoorde, hoe daar de sociale toestanden veranderd waren als resultaat van de verandering bij de werkgever en de weerklank daarvan bij de arbeiders. Nu hebben zij voor het eerst een systeem van winstdeling, pensioenfondsen en vacantie- uitkeringen. Ik besprak met Maurice Mer rier, de secretaris van de Franse textiel- arbeidersbond (Force Ouvrière), hoe onder zijn leiding in 1952 in recoi'dtijd een loons verhoging van 15YiI6V2 procent voor 648.000 textielarbeiders bereikt werd. Hij schreef dit vooral toe aan Morele Herbe wapening. Vele van dergelijke voorbeelden stonden ter beschikking van de I.V.V.V.-commissie, die het rapport samenstelde. Het weglaten daarvan, met andere belangrijke omissies, doet concluderen, dat haar rapport niet ge baseerd is op feiten of objectief onderzoek. Ik heb zorgvuldig de publicaties van Mo rele Herbewapening onderzocht, waaruit het I.V.V.V. naar zijn zeggen zijn conclu sies getrokken heeft. Ik constateer, dat vele citaten uit hun verband zijn gerukt, en dat de geuite beschuldigingen niet met feiten worden gesteund, ongetwijfeld omdat de feiten anders uitwijzen. Zoals ik het analyseer, zijn de vier voor naamste beschuldigingen die in het rapport naar voren worden gebracht: ten eerste: het stichten van „gele" vakverbonden; voorbeelden worden niet gegeven en on danks hardnekkig onderzoek vind ik geen enkele aanwijzing, die deze beschuldiging staaft. Ten tweede: de financiële bronnen. Ik heb de boeken en bescheiden van Morele Herbewapening onderzocht en ben volledig tevreden gesteld. Ze zijn gecontroleerd en gedeponeerd bij de bevoegde autoriteiten; zij staan open voor onderzoek en voor ver krijging van détails. I Ten derde: dictatuur. Ik heb in verschei dene landen bij werkers van Morele Her bewapening gelogeerd en op de conferentie in Caux heb ik grote en kleine bijeenkom sten bijgewoond, en mijn vaste overtuiging is, dat Frank Buchman werkelijk democra tisch is, omdat hij nederig naar de mening van anderen vraagt en de enige man is, die ik ooit ontmoet heb, die grondig af- Sibnath Banerjee, voorzitter van de 800.000 leden tellende vakbondsfedera tie van India, heeft een verklaring uit gegeven naar aanleiding van een dispuut tussen het LV.V.V. (Internationaal ver bond van vrije vakverenigingen) en de beweging voor Morele Herbewapening. Deze verklaring is aan de pers toege zonden met het verzoek, haar te publi ceren. Wij laten daarom deze verklaring nagenoeg woordelijk hieronder volgen. rekent met alle aspecten van dictatuur, niet alleen op politiek gebied, maar ook in het gezin en in het beroep. Ten vierde: het zich bemoeien met vak bonden. Als contact met Morele Herbewa pening tot gevolg heeft, dat vakvereni gingsmensen eerlijker, reiner, en onzelf zuchtiger worden, is dat dan bemoeizucht? Met een groeiend aantal Indiase vakbonds leiders ben ik van oordeel, dat Morele Her bewapening een opbouwende kracht is, waarvan de invloed arbeiders van Oost en "West ten goede komt. Wij moeten, niet alleen het sociale systeem, maar ook men sen veranderen, en Morele Herbewapening, wel verre van zich te mengen in vakbonds zaken, steunt onze strijd door een nieuw mensentype te vormen, dat helpen zal om een maatschappelijke verandering tot stand te brengen. Ik ben het geheel eens met de vooraan staande Engelse vakbondsleider, Jim Ha- worth, die in een bijeenkomst in Delhi zeide: „Morele Herbewapening biedt geen pasklare oplossingen, maar vormt mensen zo, dat zij voor zichzelf de oplossingen vin den, die gebaseerd zijn op wat juist is." Mijn conclusie is, dat Morele Herbe wapening een kracht is, die ons maakt tot doeltreffender vertegenwoordigers der ar beidersbeweging, die verandering brengt in het leven en denken van werkgevers, en die daarom verwelkomd moet worden door een ieder, die oprecht verlangt naar een nieuwe maatschappelijke orde. (w.g.) Sibnath Banerjee Bijna geheel Den Helder was uitgelopen om Hr. Ms. fregat „Willem van der Zaan" te begroeten, dat uit de Nederlandse Antillen via de Pacific en Nieuw Guinea Maandag in de thuishaven arriveerde. Hr. Ms. „Willem van der Zaan" gemeerd aan de kade in Den Helder na de thuiskomst. Zes van de zeven bemanningsleden van de motorreddingsboot van Arbroath in Schotland zijn verdronken, toen de boot naar de haven terugkeerde, waarbij zij in zware zeegang kapseisde. De reddingboot was uitgevaren nadat zij een s.o.s.-sein zou hebben ontvangen. Na enige tijd van zoe ken keerde zij terug, omdat zij geen in nood verkerend schip kon vindep. De ennige overlevende, die in het ziekenhuis is opgenomen, vertelde dat de boot per radio opdracht had gekregen, gezien de zware zee, naar een andere haven te gaan. De boot werd echter bij het havenhoofd van Arbroath door een zware golf opge tild en met de kiel naar boven neerge- smakt. Enige hoofden van de inzittenden verschenen boven de golven. Vissers, die bij de vuurtoren stonden samengedrongen, wierpen de in het water liggende mannen lijnen toe, doch zonder resultaat. De kust wacht vuurde met een raket een reddings- liin af, die bij toeval over een van de man nen viel, die de lijn kon grijpen en toen op het strand getrokken kon worden. Geen van de overige drenkelingen kon gered worden. Een jaar niet aftrek wegens bedelarij De 29-jarige metselaar J. M. uit Haar lem, die als bedelaar op Zaterdagavondèn de kost verdiende in Rotterdamse en Schie- damse cafés en daarmee in drie jaar 4500.„verdiende" is hedenochtend door de rechtbank te Rotterdam conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De man gaf voor doofstom en mank te zijn.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7