Permanente Poesjenellenkeldër onder Stadhuis gewelven Haarlems monument voor Oude Tonge in de Vleeshal ten toon gesteld Jaarboek 1952 Vereniging Haerlem B.B.-vrijwilligers namen hun kleding in ontvangst Bouwkaswoningen in Aerdenhout op stapel Brahms-avond Haarlems Bloei propageert: Van 2 tot en met 8 November: Overeenstemming tussen gemeente en spoorwegen Stroomverbruik stijgt nog steeds Wijsmuller naar Indonesië en India DINSDAG 27 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Overalls en uniform japonnen passen Nieuwe chef van kabinet van Bloemendaals burgemeester Kleine 10.000 spreeuwen in één uur langs het strand Neutrale Ouden van Dagen vierden tweejarig bestaan W. Akkerman heden veertig janr in dienst bij Stork Hagenaars pleegden diefstallen in Oude Tonge Modeshow in de Vleeshal B. en W. niet eenstemmig achter raadsvoorstel Burgerlijke Stand van Haarlem Trein stopte bij onbewaakte l overweg Fred. Roeske 85 jaar De Prinsetibrug Nieuwe centrales nodig in Utrecht en Rotterdam Gisteren is voor de vrijwilligers vam de Bescherming Bevolking in Haarlem in het centrale magazijn van deze organisatie in het Proveniershuis de uitreiking van kle ding begonnen. Ongeveer veertig dames en heren van wijk 3 kwamen op deze eerste dag respectievelijk de donkerblauwe uni formjaponnen en de overalls, baretten en uniformpetten, insignes en distinctieven in ontvangst nemen. Nadat zij waren ingeschreven door de beheerder van het centraal magazijn, de heer W. van Leeuwen, en dooi-- de admi nistrateur van hun wijk, de heer F. van Wuiwnik, pasten zij de uniformen, waarvan er 3500 in alle maten liggen opgeslagen. Na Wijk 3, het Leidsekwartier, komen achtereenvolgens de wijken 4, 1 en 8 alle in het Westen van Haarlem aan de beurt en daarna volgen de overige acht wijken, waarin de zelfbescherming in Haarlem is verdeeld. In het magazijn is reeds veel vam de uitrusting der blokploegen voorradig. Ook de 15 kleine motexrbrandspuiten, die over de verschillende wijken verdeeld worden, zijn alle reeds ter beschikking. Ondertussen wordt de werving door per soonlijke bezoeken van de wijk- en blok hoofden en hun helpers intensief voort gezet. Van de dienst van Publieke Werken van Bloemendaal zijn arbeiders bezig met het grondwerk en de aanleg van een op de Juliana van Stolberglaan uitkomende weg aan de ene zijde en doodlopend aan de andere zijde. Aan de Van Stolberglaan en de nieuwe weg, die voorlopig nog naam loos is, zullen tien bouwkaswoningen komen met de bouw waarvan zeer waar schijnlijk in de tweede helft van de maand November een aanvang kan worden ge maakt. Er komen vier dubbele woningen van het type E/F en twee enkele woningen van een afwijkend landhuis-type. Ook de dubbele woningen zijn enigszins vergroot en krijgen een inhoud van 375 kubieke meter. De kostprijs na aftrek van de premie is voor de dubbele woonhuizen ongeveer 17.500. De gegadigden waren voorname lijk inwoners van de gemeente Bloemen daal. Voor de bouw is ongeveer een half jaar nodig en als er dus niet een te strenge winter komt, kunnen de huizen omstreeks Mei/Juni van het volgend jaar gereed zijn. Als opvolger van mr. F. F. Lindeman, die tot 1 September, de datum van zijn benoe ming tot referendaris bij de gemeente Rot terdam, chef van het kabinet was van de burgemeester van Bloemendaal, is met ingang van 1 Nocember benoemd mr. L. C. Kolff. De nieuwbenoemde ambtenaar is afkomstig uit Voorst (Geld.) in welke gemeente hij ambtenaar bij de secretarie is. De heer P. Polderman, werkzaam op het raadhuis, gaat eveneens de gemeentedienst verlaten. Met ingang van 1 Nocember zal hij naar zijn oude vak, het beroep van onderwij zer, terugkeren bij het onderwijs in de ge meente Haarlemmermeer. Het Doopsgezind Zangkoor geeft op 30 October 'n Brahms-avond, waaraan het Jeruzalemkerkkoor uit Amsterdam en het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" hun medewerking verlenen. Solisten zijn Cor- rie Bijster, sopraan, Mimi Aarden, alt, Herman Hülsmann, bariton en Piet van Egmond, orgel. Geopend wordt met enkele koraalvoorspelen uit opus 122. Deze orgel stukken zijn Brahms' laatste composities en zijn vertrouwdheid met en liefde voor J. S. Bach komt er duidelijk in tot uiting. Ze werden nog nimmer op ons Ca vail Ié Coll-orgel ten gehore gebracht, hoewel dit kostelijke instrument er zich bij uitstek toe leent. Vervolgens speelt Piet van Eg- mond een improvisatie op thema's van Brahms. „Caecilia" vertolkt onder leiding van Nico Hoogerwerf de beroemde Altrhap- sodie met Mimi Aarden als soliste. Na de pauze treden Doopsgezind Zang koor en het Jeruzalemkerkkoor gezamen lijk op onder de gemeenschappelijke diri gent Hans de Jong met „Ein deutsches Requiem" voor sopraan- en baritonsolo, koor en begeleiding. Ook in het Requiem zal de pegeleiding geschieden op het prach tige Cavaillé Coll-orgel. Het lokaal in het Proveniershuis, waarin gisteravond B.B.-overalls, uniform-japon- nen, petten en baretten werden uitgereikt, was tevens paskamer. De vogeltrek De waarnemingspost van de Vogelwerk- groep Haarlem aan het Bloemendaalse strand meldt Zondag werden aan de pieren van IJmui- den nog vier Eider eenden, een jonge vis sende drieteen-meeuw en een steenlopertje waargenomen. De Eidereenden zwommen tussen de pieren. Aan de kop van de pieren was veel trek te zien van dwergmeeu wen in Zuidelijke richting. Op de post aan de Zee weg zijn ze niet opgemerkt, daar ze te ver in zee langs kwamen. De dwerg- meeuw is langs de kust een regelmatige trekker en wintergast. Hij broedt plaatse lijk in Denemarken, Zuid-Zweden, Finland en Oost-Pruisen, waar hij in gezelschap van kapmeeuv/en en visdiefjes huist. Tus sen de pieren op het strand werden nog scholeksters en veel dirieteen-strandloper- tjes gezien. Gelijk Zondag was het zicht vanmorgen weer goed, en er blies een matige Oost- Zuid-Oostenwind. Direct om zeven uur be gon de trek van roeken. In troepjes pas seerden er 180 van deze vogels. Men ver moedt, dat zij op het strand geslapen heb ben om bij de ocntendschemering meteen hun tocht te kunnen beginnen. Even later kwam er ook een troep kouwtjes langs. Tot acht uur werden er 250 kouwtjes en roeken genoteerd. De vinken en spreeu wen kwamen om half acht opzetten, en passeerden nadien regelmatig. Tot acht uur zijn 500 vinken en 2000 spreeuwen ge zien. Andiere vogelsoorten werden aan de post toen nog niet waargenomen. Aan de Boulevard in Zand voort zag men van 8 tot 9 uur 7000 spreeuwen in troepen van 50 tot 300. Voorts passeerden er in dat uur 193 vinken, 30 leeuweriken, 20 graspiepers, een aantal kepen en boomleeuweriken, 13 zwarte kraaien. 50 kieviten en één boom valk. Uit het Westen kwamen 160 kouwen. „Alimentatieplicht moet opgeheven worden" Ongeveer tweehonderd leden van de Neu trale Bond voor Ouden van Dagen kwamen Maandagavond in het gebouw van de C. J. M. V. te Haarlem bijeen ter viering van het twee-jarig bestaan van de bond. De voorzitter van de bond de heer L. Akke. vertelde iets over het ontstaan van de bond en daaruit bleek, dat een grote groep Ouden van Dagen het niet eens was met het beleid van het bestuur van de Algemene Bond van Ouden van Dagen. Men had hoofd zakelijk bezwaren tegen het beheer van de financiën in de „Algemene". Volgens de heer Akke en een groepje Ouden van Dagen werd er te veel geld uitgegeven voor de feest avonden en ook de incasseerders zouden een te groot percentage van de contributies ont vangen. Men richtte dus een eigen bond op. Men is van plan om het ledental tot ongeveer tweehonderdvijftig te beperken, zodat het be stuur de bond kan blijven overzien. De heer Akke verklaarde Maandagavond, dat men op het ogenblik actie voert om de alimentatie plicht door de kinderen opgeheven te krijgen. H"t komt, aldus de voorzittter, immers al te dikwijls voor, dat er juist door deze onder houdsplicht minder prettige verhoudingen ontstaan lussen de ouders en hun kinderen. Dit alles belette de Ouden van Dagen ech ter niet, onder leiding van de conferencier de heer Van dG Wel, een gezellige feestavond te houden. De sopraanzangeres Tonny Ver schoor bracht on verdienstelijke wijze enke'e liederen ten gehore en de Heemsteedse to neelvereniging onder leiding van de heer Schelvis voerde een viertal sketchjes op, die door het publiek bijzonder op prijs gesteld werden. Vandaag was het veertig jaar geleden, dat de heer W- Akkerman in dienst trad van de Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. te Haar lem. Hij werd hedenmorgen toegesproken door een der beide directeuren, ir. C. H. Hol- gen, die hem een geschenk in enveloppe aan bood, terwijl mevrouw Akkerman, die bij de huldiging aanwezig was, een boeket bloe men kreeg. Hierna trok men naar de met palmen versierde fabriekscantine, waar de jubilaris, die als kotteraar bij de N.V. in dienst is, eerst werd toegesproken door de heer C. van Leeuwen, voorzitter van het jubileumfonds, die namens het personeel een fiets aanbood; mevrouw Akkerman werd ver rast met een boeket anjers. Vervolgens sprak de heer M. van Santen enkele waarderende woorden. Namens de naaste collega's bood deze een doos sigaren aan. Na afloop dankte de heer Akkerman voor de vele blijken van belangstelling, die hij op deze morgen had ondervonden. De rechtbank te Rotterdam heeft vier Hagenaars veroordeeld, aan wie ten laste was gelegd dat zij met een vrachtauto naar het rampgebied waren gegaan cn in Oude Tonge stukken dakgoot, kranen, lo den pijpen, haardkachels en nog andere voorwerpen hadden gestolen. Van het viertal werden een 23-jarige havenarbei der en een 25-jarige los werkman ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden. Een 32-jarige koopman kreeg een gevangenisstraf van zeven maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk. Een 41-jarfige muzikant werd vrijgesproken. In de Vleeshal op de Grote Markt is de eerste helft van deze week vier maal per dag heel wat moois te zien. Over de lengte van de zaal staat een lang smal podium opgesteld. Aan weerskanten van dit podium zit een honderdtal mensen in afwachting. Het begint al heel geanimeerd: Jacoba van Beieren komt op met een suikerbrood hoofddeksel, Maria Stuart draagt het kapje dat later de vrouwen op onze eilanden zal inspireren. Daarna zien wij het Roxane costuum, bekend uit Rostand's drama: Cyrano de Bergerac, het Biedermaier costuum uit 1840 en tenslotte komt het toilet met de queue de Paris, waarvan het effect verhoogd wordt met een snoezig parasolletje. Na deze joyeuse entree komen dan de na- iaarsmodellen van C. A. Brenninkmeijer binnenwandelen, geïnspireerd op de creaties van Parijs en New York. Mantels, swaggers, zeiljoppers en sportensembles, bont- en teddyjassen, japonnen, blouses, rokken, pull overs en vesten: kortom, er was voor ieder een wat bij. C. A. heeft een uitgebreid matensysteem. zodat iedere vrouw en ieder jong meisje blijkens deze show zich passend en modieus kan kleden. Voor de „Junior Miss" was er een jurkje dat nog geen tien gulden kost en in de grotere maten werden een rok en vest gedragen die samen beneden de tien gulden bleven. Er trad ook een heer als mannequin op. Hij droeg zijn „windbreker", de winterjas en de costuums met een opgewekte lach en maakte de zaal helemaal blij door een beetje toneel te spelen: ongeduldig omdat hij op zijn vrouw moet wachten, wordt hij zeer boos als hij haar eindelijk ziet verschijnen in.... een kostbare bontjas. Als de explicatrice daarna de prijs van deze aankoop de zaal inroept, klaart hij zienderogen op. Er waren veel schattige modelletjes bij. Enig was de Hammerfestjumper met de damesslack, waarmee de mannequin Lucille begon. De smal-geDijpte gabardine slack is in verschillende kleuren verkrijgbaar. De angora-zibeline japon was beeldig, en dat zwart-witte ruiten nu ook in Nederland kunnen worden gedragen was duidelijk, toen de charmante „Truns" in zo'n ruit op het podium verscheen. Zij droeg het jurkie in fibranne brodé met evenveel charme als het bontjasje dat ongeveer veertig maal zo duur was. De ah's en de oh's klonken dan ook uitvoerig. De show werd besloten met evening- dresses voor de heer- cn dames-mannequins. Het is de moeite waard eens even een kijkje te gaan nemen in de Vleeshal op de Grote Markt. Haarlems Bloei wenst een meer permanent karakter te geven aan de voorstellingen van het marionettentheater zoals die tijdens Haarlem-Lichtstad en in de zomer maanden in de kelders van het Stadhuis zijn gegeven. De voorstellingen worden door Haarlems Bloei van grote aesthetische waarde geacht en het is gebleken, dat er ook bij het publiek in ruime kring belangstelling voor bestaat. Deze interesse leeft ook, gezien het succes van de schoolvoorstellingen, bij de jeugd. Het ligt nu in de be doeling om gedurende de wintermaanden op Woensdag en Vrijdag voorstellingen te geven en wel 's middags twee voorstellingen van een uur met een korte toelichting voor de jeugd en 's avonds een voorstelling van twee uur voor volwassenen, onder broken door een pauze. Mocht blijken dat daar voldonede belangstelling voor bestaat, dan zullen ook op Zaterdag voorstellingen worden gegeven. Bovendien zullen in de vacanties voorstellingen voor de jeugd plaats hebben. Om dit plan te kunnen uitvoeren zijn een paar verbeteringen van de accomodatie nodig, terwijl in de aangrenzende kelder een eenvoudige foyer gemaakt moet wor den. Voor de inrichtingskosten is door hel bestuur van Haarlems Bloei een raming opgemaakt tot een totaal bedrag van ƒ3500. In dit bedrag is begrepen de bouw van een toneelvloertje, een viertal verwar mingsapparaten, een ventilator, het aan brengen van banken en een oplopend plan kier en het inrichten van een bescheiden foyer. Het bestuur van Haarlems Bloei heeft het gemeentebestuur verzocht hiervoor een renteloze lening te verschaffen, welke zal worden afgelost in vijf jaarlijkse termijnen. Daarenboven verzoekt genoemd bestuur om een garantie ten bedrage van 2250 ten behoeve van de exploitatie over de periode van begin November 1953 tot circa HAARLEM, 26 October 1953 BEVALLEN van een zoon: 24 Oct., E. K. Visser—Dibbets; 25 Oct., M. G. DuutWes- sel; II. M. SiezengaDaalbergen; W. Helle man—Kok; 26 Oct., W. J. Traksel—Kolk man; G. M. FeenstraWarmelink. BEVALLEN van een dochter: 24 Oct., A. C. BloeminkBogers; A. VaderComman deur; 25 Oct., A. C. van 't Vlievan Kam pen; M. KlandermanRuijgh; 26 Oct., L. M. J. Blaauwvan Vlijmen; B. C. Zuiderduijn van Batenburg. OVERLEDEN: 22 Oct., J. H. van der Pol, 21 j., Cremerstraat; 23 Oct., J. W. Hogaarts, 75 j., van Oosten de Bruijnstraat; W. Kirr- wald, 80 j„ Zuiderhoutlaan; 24 Oct., J. Su- rendonk, 87 j.. Leidsestraat; 25 Oct.. G. Smit van der Veen, 81 j., Tempeliersstraat. i f Maandagmiddag 2 November om 17 uur zal Haarlems loco-burgemeester, de heer D. J. A. Geluk, in de Vleeshal een tentoonstelling openen, waarop het door mevrouw J. Ducro-Kruyer ontworpen monument voor het massagraf van drie honderd bij de watersnood oingekomen inwoners van Oude Tonge te zien zal zijn. De expositie blijft geopend tot en met Zondagavond 8 November en omvat behalve het monument een serie foto's van de verwoestingen in de door Haarlem geadopteerde gemeente. De Haarlemmers kunnen door een bezoek aan de Vleeshal, waarvoor een bescheiden toegangsprijs wordt geheven, voor de laatste keer tonen dat het hun ernst is met de hulp aan de getroffen gebieden. Het ligt in de bedoeling, dat de kosten van het monument en van de aanleg van de begraafplaats door de bevolking van Haarlem en door die van Oude Tonge ge zamenlijk gedragen zullen worden. Het adoptie-comité beschikt echter niet meer over de benodigde gelden. Het wil er bij deze gelegenheid met nadruk en met grote erkentelijkheid op wijzen, dat alles wat voor Oude Tonge werd uitgegeven, zoals de reiskosten der vrouwelijke hulpcolon nes, de reiskosten en uitstapjes van 250 kinderen, het bezoek van 80 bejaarden, de inrichting van een cantine-barak, de ver zending van 650 naaidozen, van biblio theekboeken, van tien huurorgels en van tal van andere welkome geschenken, ge heel door de inwoners van Haarlem werd bijeengebracht, met andere woorden dat dé gemeente geen enkele subsidie aan dit werk behoefde te geven. Het adoptie comité meent dan ook er op te mogen ver trouwen, dat de Haarlemmers door het be talen van een kleine entrée tot de ten toonstelling (25 cents voor volwassenen, 10 cents voor kinderen) een bedrag bijeen zullen brengen, groot genoeg om tegen over Oude Tonge een daad van piëteit te kunnen stellen. Het bronzen monument, voorstellende een vluchtende vrouw met een kind in de armen, beeldt op bijzonder suggestieve wijze de angst uit, die in de rampzalige stormnacht zich van de mensen moet heb ben meester gemaakt. De vrouw kijkt om naar het water dat haar bedreigt, en naar wat zij daar achterliet, zij klemt in de ar men het geredde kind, waarvoor zij leven zal. Op het granieten voetstuk zullen de volgende dichtregels in bronzen letters staan: Het water, door God's ruil geschapen. Heeft velen voor Zijn troon geleid. Zo werd Zijn gave ons een teken. Hun zij Zijn liefde in eeuwigheid. Liet beeld werd gegoten door de firma Binder. Het granieten voetstuk wordt ver vaardigd door de firma Swaalf. Mogen de nabestaanden van de slacht offers op 12 November de dag waarop het monument wordt onthuld weten, dat Haarlem met hen meeleeft, ook nu nog. En dit medeleven heeft willen uit drukken in een blijvend en zeer schoon monument. eind April 1954, omdat de opbrengst over deze periode uiteraard afhankelijk is van het aantal bezoekers en derhalve nog een onzekere factor is. Gezien de gunstige ervaringen, welke in dit jaar met dit marionettentheater zijn op gedaan en het belang van deze voorstel lingen voor de bevolking alsmede de aan trekkelijkheid voor de vreemdelingen, stel len B. en W. de raad voor aan het verzoek van het bestuur van Haarlems Bloei tege moet te komen. De commissies voor de gemeentefinan- ciën en openbare werken zijn hierover ge hoord, doch konden niet tot een eenstem mig advies komen. Een minderheid in B. en W. kan zich op grond van de overwe ging, dat zij het onderbrengen van een marionettentheater in het stadhuis niet in overeenstemming acht met de waardigheid van dat gebouw, niet achter dit voorstel plaatsen. Deze minderheid bestaat, naar wij mener. te weten, uit de wethouders Angenent er. Bakker. Het traject van de betrouwbaarheidsrit van een Haarlemse Motorclub leidde Zondagmiddag ook langs de Kruidber- gerweg bij Santpoort en over de onbe waakte overweg in die buurt. Elk uur passeren daar tal van treinen en dat vond een van de leden van de club toch maar een nare zaak voor de rijders, want daardoor zou flink wat oponthoud ontstaan. Hij wist er iets op. Met een rode vlag toog hij naar de onbewaakte" om zich daar enige honderden meters verder op de spoorbaan op te stellen. Tegen drie uur kwamen de eerste rijders over de Kruidbergerweg op de overweg aange snordmaar tegelijk naderde de trein. De Haarlemmer haalde de vlag voor de dag en hief deze, ten teken dat de trein moest stoppen. De bestuurder een ongeluk vermoedend en dankbaar voor de attentie van die burger liet zijn wagens tot stilstand komen. Tot zijn verwondering zag hij enige minuten later de vlag weer omhoog gaan. De N.S. „mocht" haar weg vervolgen de Haarlemse motorrijders waren de onbewaakte overweg gepasseerd. Welnu, de Velsense politie is er ten slotte aan te pas gekomen en de Haar lemmer zit op zijn bonnetje te wachten. Er zal proces-verbaal tegen hem worden opgemaakt. XXXXJOOGOOOOOOOOOOOOCOOOOC De dirigent Fred. Roeske is vandaag 85 jaar geworden. Onder degenen die hem van hun belangstelling hebben laten blij ken waren het bestuur van de honderd jarige Koninklijke Mannenzangvereniging „Apollo", waarvan Roeske 56 jaren diri gent is geweest. De beelden van het monument cp Plein 1813 in Den Haag verkeren in zodanig slechte staat, dat herstel dringend geboden is. B. en W. vragen de raad nu een bedrag van f 6000 voor herstel van het beeld van koning Willem I. Hiervoor zal koper- en bronsafval van gemeentelijke bedrijven ge bruikt worden. VARKENSMARKT LEIDEN Op de varkensmarkt te Leiden bedroeg de aanvoer 447 stuks. Notering: zware 191—198, lichte 185190, zouters 180184, zeugen 175—185. Handel stug. Enkele boven notering. Vijf en twintig jaar geleden besloot het toenmalige bestuur van de Vereniging Haer lem een jaarboek uit te geven en reeds vele jaren ontvangen de leden een uitgave, waarin het wel en wee van de stad vermeld worden en waarin artikelen worden opge nomen over de rijke historie van Haarlem en omgeving. Dezer dagen hebben de leden het jaarboek 1952 ontvangen, dat begint met het jaarverslag van de secretaris, de heer P. A. Dijkema. Hij deelt mee, dat de molen Slokop te Haarlemmerliede gerestaureerd kon worden dank zij financiële steun. „Ver geten is geenszins een andere wiekendrager en wel De Adriaan, eens in het hartje van de stad gelegen", vervolgt de heer Dijkema. Plannen tot heroprichting zijn in bewerking en reeds kon beslag worden gelegd op een complete molen. Het begin is er dus, maai de fundamenten moeten nog worden gelegd. De Verenigng De Hollandse Molen, Haarlems Bloei en Haerlem hopen eendrachtelijk dit nobele voornemen te kunnen verwerkelij ken, mits zeer velen hun geldelijke steun verlenen. Is de molen gebouwd, dan komt hij terstond in bedrijf, zodat zowel een nuttig als een fraai element aan Haarlem is toe gevoegd. Een aantal verdienstelijke Haarlemmers en Heemstedenaren worden met een levensbe schrijving herdacht. De heer Godfried Bo- mans schrijft over dr. K. J. Lodewijk Al- berdingk Thijm; mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh over mr. L. V. Hoog; Mr. J. H. J. Simons over mr. T. A. M. A. van Löben Seis; mr. C. M. J. de Jongh over mr. J. A. Vaillant: prof. dr. A. D. Fokker over de heer M. J. Lürsen; mr. Th. A. Wesstra over de heer J. C. Dirks; ir. W. J. Burgersdijk over de heer H. A. J. de Bijll Nachenius; de heer Robert Peereboom over de heer Karei de Jong en dr. C. Spoelder over mejuffrouw S. C. Land. Mejuffrouw dr. G. H. Kurtz herinnert in een artikel over „De percelen Jansstraat 61, 63 en 63 a" aan de opheffing van de Be- grafenisbos „De Broederlijke Liefdebeurs", die gevestigd was in perceel Jansstraat 61. In het pand is thans een bijkantoor gekomen van de Algemene Friese Levensverzeke ringmaatschappij en de Groot-Noordhol landse van 1845, waaraan ook de fondsen en bezittingen, alsmede de verplichtingen van de voormalige bos zijn overgegaan. De schrijfster doet mededelingen over de fraaie cordonband. versierd met enige koppen als gevelstenen en wapens in de gevels, en over hen die in de loop der eeuwen in de per celen hebben gewoond. Slechts weinig Haarlemmers zijn op de hoogte van het bestaan van het Broodkan toor van pastoor A. A. Bloemert, merkt de heer C. van de Haar op ter inleiding van een bijdrage over dit kantoor. Via een poortje in de Lange Veerstraat is het te be reiken. Aan de stichting is de naam ver bonden van een bekend Haarlems pastoor (A. A. Bloemert, geboren in 1585), die, zoals uit de beschrijving blijkt, ook een beroemd gouverneur-generaal en toneelspeler is ge weest. In de laatste oorlog zijn de brooduit delingen vervangen door uitkeringen in geld. Op het ogenblik veroorzaakt de ver anderde geestesgesteldheid van de mensen nieuwe bezwaren. Men gaat uit trots en schaamte niet graag tot aanmelding over. In de stilzwijgendheid, die dientengevolge door uitdelers en bedeelden in acht wordt Een beeld van de overstromingen in Italië. Met achterlating van al haar bezittingen is deze familie uit het rampgebied gevlucht. Blootsvoets lopen de kinderen met hun ouders mee. Naar wij vernemen is tussen het gemeen tebestuur van Haarlem en de directie der Nederlandse Spoorwegen volledige oX'er- eenstemming bereikt over de bouw van de Prinsenbrug over het Spaarne, ten Noor den van de spoorbrug. Openbare Werken heeft enige wijzigin gen in het project aangebracht, waardoor de bezwaren van de spoorwegen zijn ver vallen. Het wachten is nu nog steeds op een be slissing van de minister van Verkeer en Waterstaat. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat de vereniging voor de binnenvaart „Sohuttevaer" bezwaar tegen de plaats van de Prinsenbrug maakte, omdat deze naar haar mening te dicht bij de spoorbrug was geprojecteerd. De spoorwegen onderschreven het be zwaar van „Schuttevaer", doch de Rijks waterstaat bracht een voor de gemeente Haarlem gunstig rapport uit. In de afgelopen weken werden tussen de gemeente en de spoorwegen nogmaals onderhandelingen gevoerd de gehele procedure loopt nu al drie jaar waarbij bleek dat aan de bezwaren van de spoor wegen tegemoet gekomen kon worden door het aanbrengen van enige wijzigingen in het oorspronkelijke plan. Daarna lieten de spoorwegen hun eis, dat de gemeente de electrificatie van de spoorbrug moest be talen en een kostbare opvanginrichting voor de schepen tussen spoorbrug en Prin senbrug moest aanbrengen, vallen. genomen, is waarschijnlijk de reden te vin den, dat maar weinigen van het bestaan op de hoogte zijn, aldus besluit de heer Van de Haar. Prof. dr. P. H. C. van Gilse vertelt over de uitvinding van dr. Antonius Mathijsen in 1852, namelijk het gipsverband. De uitvinder was een Haarlemmer en de schrijver merkt op, dat men alle recht heeft om te zeggen dat tot hen, die aan de mensheid zeer be langrijke diensten heeft bewezen, deze me dicus behoort. Aan de uitvinding hebben milliocnen mensen over de hele wereld te danken, dat zij spoediger en beter konden genezen van pijnlijke, zoal niet altijd het leven bedreigende, dan toch zeer veronaan genamende, aandoeningen. Omstreeks 1600 heeft in Haarlem of om geving Heyman Jacobsz. geleefd, die .volgens de heer J. J. Luyten in een artikel over „Flora Harlemica" zijn ogen goed de kost heeft gegeven. Er is van hem e<?n boekje be kend, waarin hij" de groeiplaatsen van plan ten aangeeft. De heer Luyten deelt hierover nadere bijzonderheden mede. De vorig jaar overleden heer M. Kokkel- koorn heeft herinneringen uit zijn postale loopbaan in „De Post in de gemeente Bloe mendaal over de jaren 1882 tot 1922" op schrift gesteld. De herinneringen zullen on getwijfeld de belangstelling hebben van velen, omdat toestanden uit het eind van de vorige eeuw en van het begin van deze eeuw beschreven worden. Het jaarboek besluit met de Kroniek 1952, vermeldende vele gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Het verbruik van electrische stroom in Nederland is bijna twee en een half maal zo groot als in 1938. Voor de komende tien jaar verwacht men opnieuw een verdubbe ling van het verbruik over 1952, In dat jaar werd uit dé openbare stroom netten 632 kilowatt-uur per hoofd van de bevolking verbruikt tegen 596 kWh. in 1951 en 545 kWh. in 1950. Hierbij is ver bruik uit particuliere centrales niet be grepen. De beperkingen in de piekuren konden worden opgeheven, omdat het aantal en de producties dér centrales werd verhoogd. De Noord-Brabantse Amercentrale, de Amsterdamse Hemwegcentrale en de Dordtse centrale kwamen in gebruik. Een nieuwe IJsel centra ie, een tweede Gelderse en een bij Buggenum (L.) zijn nog in aan bouw. Deze centrales zullen voorlopig in staat zijn de groeiende vraag naar elec- triciteit, zowel dóór de industrie en de spoorwegen als door particulieren op te vangen. Toch zal het nodig zijn nog nieuws centrales, onder meer in Utrecht en Rot terdam bij te bouwen en de bestaande uit te breiden. Aan hoog- en laagspannings netten en tranformatorstations zal nog veel ten koste moeten worden gelegd om een goed werkende electriciteitsvoorziening voor de komende jaren te waarborgen. In 1952 werden voor de openbare I ied werkende electriciteitsvoorziening voor de komende jaren te waarborgen. In 1952 werden voor de openbare electriciteitsvoor ziening 3.173.000 ton kolen, 198.000 ton olie en 2670 mill. m3 hoogovengas verstookt.' Int 1939 waren deze cijfers respectievelijk 1.486.000 ton, 1000 ton en 3850 millioen ku bieke meter. Door de toeneming van het Nederland» productievermogen van electriciteit »n mede dank zij de onderlinge koppeling der stroomnetten zijn de Nederlandse centra les thans doorgaans in staat het gevergde vermogen te leveren. De import van stroom uit het buitenland, speciaal Duitsland, is aanzienlijk teruggelopen. Omstreeks 5 November zal een voor de Indonesische regering gebouwde coaster de reis aanvaarden van Delfzijl naar Soe- rabaja. Deze coaster, die de naam „Geger" draagt en 353 br.-reg. ton meet, werd ge bouwd bij de firma Van der Werff in Wes terbroek. De bemanning zal bestaan uit personeel van de firma Wijsmuller uit IJmuiden. Nadat het schip is afgeleverd op de plaats van bestemming, komen de mannen per vliegtuig naar Holland terug. De nieuwe sleepboot Cycloop, van de zelfde firma, gaat Zaterdag uit met twee kraanpontons, die bestemd zijn voor India. De Cycloop brengt deze sleep naar Gibral tar, waar de Noord-Holland, die uit Ran goon komt, de pontons overneemt or.i ze naar Bhavnagar in India te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9