Arnhems schoolmeisje werd ster van Broadway en Hollywood ,Mijn vriend de schurk .Clowntje Rick EUBELEN! 5 Audrey Hepburn's bliksemcarrière Enthousiaste critieken Het prille begin Het ideale vitaminepreparaat Moeilijke jaren De grote kans Vliegveld Eeldc wordt weer opengesteld Mooie glanzende FEUILLETON door David Bolderdijk Steeds groter belangstelling voor volleybal-competitie Haarlems polozevental Wiclerkalender Paardensport Jupiter" won Waterpolo HPC-damcs bleven VZV de baas Voor de kinder en Water po loprogramma Mag in Sprang-Capelle weer gevoetbald worden? Schaken Om de Van der Hoek-beker Programma van dc Spelen ÏVS Zlriiaar g,elede? kon men haar dagelijks met een paar ballet- schoe"(jPS oudcr de arm dnnr Amsterdam zien gaan: een voormalig schoolmeisje uit Arnhem met magere armen, onregelmatige tanden en een geestig gezichtje op weg naar de studio van Soma Gaskel. Een onbekende, tengere zeventienjarige aardig T^nkL^e^Ul~TiïZdHaïiï°' dal °?derWPg we' een nh" tijdschm kocht in een kiosk eh ach.elf in gedachten misschien op de voorpaqina zag prijken als cru stralende ster in haar glansrol. De romantische droom van een jongmeisje maar in haar geval zou het geen droom blijvenjongmeisje, maai m Want sedert kort duikt dat zelfde gees- °,°k,kree? men het ™nr>>ge meisje te zien tige gezichtje over de hele wereld in kran- «JLi y müseumstuk, en wel als luit- ten en tijdschriften op: het gelaat van ïf, naar ec.n schilderij van Frans ten en tijdschriften op: het gelaat van Audrey Hepburn, het Engels-Nederlandse meisje, dat van haar tiende tot haar acht tiende jaar in Nederland werd opgevoed, hier de bezetting meemaakte, kattekwaad uithaalde, muzieklessen nam en briefjes burn Euston en baronesse van Heemstra uitgesproken en toen de strijd tussen En geland en Duitsland was ontbrand, bracht men Audrey, veiligheidshalve naar Neder- bezorgde voor de ondergrondse en dat "o 7a\ in door, waar zij in 1929 thans bezig is, omhoog te schieten aan het örussel was geboren. Kort voor de oor firmament van Broadway en Hollywood, if,.Se 1g tussen de hj;er Hep- En het zal niet lang meer duren of men zal haar naam in stralend neonlicht aan de voorgevels der bioscopen zien: Audrey Hepburn, ster van „Gigi" en „Roman Ho liday", het meisje, dat door enthousiaste critici al „de grootste ontdekking sedert Garbo" genoemd is en reeds velen in ver rukking bracht door de charme van haar spel, dat naïever, frisser en ongekunstel- der aandoet dan veel van wat men tot nu toe op het bioscoopdoek heeft gezien. Als „Gigi" in de titelrol van het toneel stuk naar het gelijknamige boek van de beroemde Franse schrijfster Colette, wist Audrey verleden jaar reeds stormender hand Broadway te veroveren. Alle mensen van het vak waren en zijn het er sindsdien over eens, dat er voor haar een grandioze filmtoekomst is weggelegd. Zo schreef bijvoorbeeld de (Londense) „Daily Mirror" al vorig jaar: „Hepburn vertegenwoordigt iets geheel nieuws in de film. Zij heeft een rijke persoonlijkheid, met iets van de slanke gratie van Moira Shearer en een glimp van Jean Simmons. Zo is dit bijdehande actricetje met het uiterlijk van een schoolmeisje bezig naar de top te snellen. in Amerika". Regisseur William Wyler merkte op: „Dit meisje wordt de grootste ster van Hollywood" en het grote Amerikaanse weekblad „Time" meent: „Paramount's nieuwe ster schittert en gloeit met het vuur van een goed geslepen diamant". Daar kan Audrey het mee doen en de schoolvriendinnetjes uit Arnhem en de meisjes van het ballet uit Amsterdam zul len zich wel even de ogen uitwrijven. Wat overigens de eer betreft, Audrey te hebben „ontdekt", behoeft Nederland zich niet on betuigd te laten, want het was een Neder landse cineast die het 17-jarige dochtertje van baronesse van Heemstra en de Schotse zakenman J. A. Hepburn in 1947 in Am sterdam voor het eerst voor de filmlens bracht. Die cineast was Charles Huguenot van der Linden, die voor de Britse J. Arthur Rank-organisatie bezig was een gespeelde documentaire over Nederland te vervaardigen onder de naam „Dutch in seven lessons". Van der Linden was ge troffen door Audrey's frisse verschijning en door haar fotogenieke kwaliteiten. Bo vendien kon dit meisje aardig zingen, dan sen en acteren. De eerste maal dat zij de filmcamera's hoorde snorren was in het voorjaar van 1947. Plaats van handeling was het grauwe asfalt op het kruispunt P. C. Hooftstraat- Hobbemastraat in Amsterdam waar Audrey in een eenvoudig zomerjurkje met een al lerliefst kostschoolmeisjesglimlach stond op te kijken naar de cameraman, die uit een der vensters van café „De Posthoorn" hing. In dat filmpje speelde Audrey de rol van een KLM-stewardesje. onder de va derlijke hoede van piloot Virulv, met wie zij op een vliegtuigtrap werd vereeuwigd. r ";*f i f* 1953: het vuur van een goed geslepen diamant Hals. Haar eerste filmcollega's waren o.a. Magda Janssens, Wam Heskes en Han Bentz van den Berg. Audrey Hepburn is een kind van ge scheiden ouders. Haar prille jeugdjaren bracht zij in België door, waar zij in 1929 ADVERTENTIE Davitamon-10 bevat de tien belangrijkste vitamines. Het aangewezen preparaat voor de aanvulling van vitamine-tekor- ten. Eén dragee per dag is voldoende. ORGANON OSS >Z& Van dit moment af ging het snel met Audrey's carrière. Paramount kwam met het verlokkelijke contract voor „Roman holiday", het charmante verhaal van het prinsesje, dat plotseling genoeg krijgt van het „opzitten en pootjes geven", en er met een onbekende journalist (Gregory Peck) in Rome op onschuldige wijze de bloeme tjes buiten zet door alles te doen, wat zij haar leven lang nooit heeft mogen doen: 1947: lieftallig meisje in Nederlandse documentaire. land, waar zij met haar moeder haar in trek nam in het Arnhemse huis van de Van Heemstra's. Het was daar, dat Audrey de bezettings ellende meemaakte enkele van haar fa milieleden werden door de Duitsers ge- excuteerd. Toen de laatste Hitlertroepen uit Nederland vertrokken waren, was Audrey een kordaat meisje van vijftien, dat nauwkeurig wist wat zij wilde: een carrière aan het ballet. En zo kwam Audrey naar Amsterdam, gereed om de allereerste schreden te zetten op het pad naar de roem. Maar zij was niet tevreden met wat zij in Amsterdam kon bereiken. Na haar op treden in „Nederlands in zeven lessen", vertrok Audrey in 1948 naar Londen. Daar werkte zij als fotomodel voor re clame-doeleinden en kreeg een baantje als balletmeisje in een revue. Het waren moeilijke jaren, maar waar zij zich dapper doorheen sloeg. Toen brak een periode aan van de kleine filmrolletjes. Een paar maanden later zou Audrey haar grote kans krijgen: een hoofdrol als tegen speelster van de Nederlandse acteur Jack Gimberg in Ray's nieuwe film ..Nous irons a Monte Carlo". Het waren de opnamen voor deze film, in de hal van een hötel in Monte Carlo, die leidden tot Audrey's ont dekking door de Franse schrijfster Colette. Audrey kwam juist door de draaideur in de hai van het hötel, waar een deel van de opnamen werd gemaakt, toen Colette daar binnenkwam, in haar rolstoel voort geduwd door haar echtgenoot, de in Frank rijk zeer bekende Nederlandse schrijver Maurice Goudeket. „Daar staat mijn Gigi", riep Colette uit, zodra zij Audrey ontwaarde en niets was meer in staat haar van gedachten te doen veranderen: Audrey Hepburn zou Gigi spelen, in de nieuwe be werking, die binnenkort op Broadway zou gaan. Het succes was snel en overdonderend. Hoewel Audrey nog helemaal niet zeker van zichzelf was en bij iedere opvoering doodsangsten uitstond, was het publick enthousiast en putte de pers zich uit in loftuitingen. drinken uit een fontein en in het open baar ijshorentjes eten. Deze „prinses met vacantie" grijpt de toeschouwer recht in het hart door de pikante mengeling van kinderlijke naïevi- teit en koninklijke waardigheid een re sultaat dat natuurlijk ook regisseur Wil liam Wyler tot eer strekt. Tijdens de opnamen voor deze film, was Audrey verloofd met de Britse zakenman James Hanson en het zag er naar uit, dat her huwelijksbootje een einde zou maken aan haar filmcarrière nog voor zij goed en wel begonnen was. Verleden jaar Oc tober zou het huwelijk worden gesloten, maar op het allerlaatste ogenblik veran derden Audrey en James van mening. Audrey keerde terug naar Broadway en Hollywood. Misschien ligt haar geluk in andere richting. De combinatie echtgenotc- filmactrice is immers niet eenvoudig. Maar Audrey heeft nog de tijd, want voor een meisje van 24 met haar capaciteiten en talenten ligt de wereld open. Het landingsterrein Eelde bij Groningen wordt op 1 November weer opengesteld. Het terrein is met ingang van genoemde datum beschikbaar voor het internationale en het nationale luchtverkeer. De openstelling geschiedt voorlopig al leen tussen zonsopgang en zonsondergang, en betekent slechts een uitbreiding van de reeds bestaande gelegenheid tot landen. De officiële ingebruikstelling wordt niet eerder verwacht dan begin volgend jaar, wanneer de installaties' voor het regelen van nachflandingén in gereedheid zullen zijn. Tevens zullen de verkeerstoren en de radiokamer dan beter geoutilleerd zijn. ADVERTENTIE LINCOL W R IJ F W A S met o.a. CARNATJBA-WAS en zuivere terpentijn bereid. Voor de ledige doos ontvangt U 5 cent. 13) Dat is zogezegd de Noorderbreedte. Om de juiste plaats te bepalen moet ik nu de Zui derbreedte berekenen, of liever het snij punt van de twee richtingen. Vak drie werd een half jaar geleden in gebruik genomen. De ophaaldienst neemt ongeveer een strook van twee meter breed in beslag bij iedere week dat gestort wordt. De datum in aan merking nemend, zou de plaats waar het loterijbriefje is neergekomen dus moeten liggen op vier maanden maal vier weken maal twee meter is 32 meter afstand van het beginpunt. Welnu, laten we gaan kijken op het aldus berekende punt." Hij haalde een meter voor de dag en be gon te meten. Ik strompelde achter hem aan, de waanzin beseffend van dit gedoe en mezelf thuis wensend, of nog liever op het tenminste warme kantoor van meneer Van Pannerden. Vroegindeweij stond stil. Hel was een plechtig gebaar, waarmee hij mij wenkte. „Hier moet het zijn," zei hij ernstig. Wij bogen ons over de viezigheid en zochten. „Je hebt de breedte en de lengte be rekend", zei ik mismoedig. „Maar deze belt heeft drie dimensies. Je weet de diepte niet. waarop mijn briefje begraven ligt." „Ik neem aan dat er één laag overheen gegaan is," zei hij optimistisch. „Het vuil wordt meestal verspreid om geen al te grote oneffenheden in de berg te krijgen." „O," zei ik zonder enthousiasme. De stank van de vuilnis maakte me bijna mis selijk. Mijn voeten zonken weg in de weke, rottende massa en mijn broekspijpen waren grijs en nat van de drab. Overal rondom mij grijnsde de smeerboel mij aan. Geroeste blikjes, omhoogstekende stukken ijzerdraad, half-vergaan papier, scherven van wat eens keukengerei moest zijn geweest, etensresten, verrot bout, ver welkte bloemen, i'ietszadels waarvan de veren naar alle kanten staken, oude banden van rijwielen en kinderwagens, stukken matrassen, kolenslakken, halve schoenen en verder alle denkbare en ondenkbare over blijfselen van menselijke gebruiksvoorwer pen, alle overdekt met de ondefinieerbare, onbeschrijfelijk stinkende grijze massa van reeds vergane substanties. Alles grijnsde mij aan, behalve mijn loterijbriefje. Terwijl ik mijn blik over de ellende aan mijn voeten liet dwalen, overviel mij plot seling een gevoel van woede. Woede om de idiote theorieën van Vroegindeweij, woede om de onfortuin die mij van het lot beroofd had, woede om de stommiteit van juffrouw Vrolijk om altijd alles op te ruimen, maar bovendien woede om mijn eigen onnozel heid, die mij met Vroegindeweij naar deze onzalige plaats had doen gaan en mij een hoop had doen koesteren, die bij voorbaat al .ongemotiveerd mocht heten. Hoe kon een verstandig mens zo stom zijn om te denken dat men ooit iets zou kunnen terugvinden, dat op een vuilnisbelt verzeild is geraakt? Dat ik een kans liep het geld niet uitbetaald te krijgen, was nog tot daaraantoe. Dat ik een ogenblik de hoop had gehad met behulp van Vroegindeweij het briefje terug te vinden, kon er ook nog mee door. Maar dat ik mij had laten lijmen om deze vieze, smerige, stinkende woestijn te betreden, ging alle perken te buiten. Ik stampte op de grond, tenminste op datgene wat op het moment als grond fungeerde, en schoot prompt enkele decimeters diep in de compost weg. „Idioot!" schreeuwde ik tegen Vroeginde weij. „We zijn gek! We zijn twee driedub- belovergehaaldé waanzinnigen! Ik ga weg! Ik wil geen geld meer! Ik vertik het langer om in deze bende rond te waden! Ik. Vroegindeweij legde mij met een hand gebaar het zwijgen op en boog zich naar de oppervlakte van de vuilnisbelt. Ik zag hoe hij langzaam dieper en dieper boog. alsof hij van plan was met zijn neus in de smeer boel te gaan wroeten. Zover kwam het ech ter niet, want zijn neus hield stil op een halve meter van de afvalvlakte. Ik herin nerde mij later nog hoe ik op dat moment dacht: Waarom houdt die kerel zijn neus niet dicht? Onbeweeglijk bleef Vroegindeweij in deze houding ongeveer ivee minuten staan. Toen dook hij bliksemsnel naar beneden en Het was gisteravond bijzonder druk in het Krelagehuis in Haarlem. En toch stonden er geen bijzondere wedstrijden op het pro gramma. Er blijkt echter steeds meer belang stelling voor de volleybalsport te bestaan. Ook het ledenaantal van de Haarlemse af deling stijgt gestadig. Voor jeugdvollev blijkt er buiten het schooltournooi nog geen gelegenheid te bestaan. Belangstelling bestaat er genoeg bij de jeugd maar de clubs zien geen kans de jongeren te laten trainen en nachten de zomer af om dan op buiten- velden de jeugd het spel te leren. De meeste aantrekkingskracht ging gister avond uit van de strijd tussen de reserves van HVS en VCR. De wedstrijd was bij zonder spannend wat wel blijkt uit de tus senstanden: 15—3, 16—14, 17—19 en 25—13. HVS 2 won verdiend, speelde technisch zeer goed en was veel enthousiaster dan VCR. HVSBrandweer was een spel tussen kat en muis. De kampioen had niet de minste moeite met de spuitgasten en won met 159. 15—5, 15—5 en 15—13. Dames OVRA heeft in de eerste klasse dames alles gedaan om een gelijkspel te behalen, maai de hardwerkende dames van de belastingen konden niet op tegen een technisch sterker VCK. De tussenstanden werden 715, 1511, 2—15 en 9.15. Velox speelde goed en won verdiend van PSVH. De tussenstanden werden 715, 15—4. 15—8 en 15—9. In de 2de klasse dames won Die Raeckse 2 van Ramplaan en gezien het gepresteerde vermoeden we dat de reserves van de rood- witten in dit seizoen zeker niet kansloos zijn. In de derde klasse doet de ploeg van de meisjes HBS het uitstekend en blijkt geen last van plankenkoorts te hebben. Het be haalde uit drie wedstrijden vijf winstpunten. Uitslagen Dames. Ie klasse: VKC—OVRA 3—1; Ve lox—PSVH 3—1. 2e klasse: Die Raeckse 2Ramplaan 31; Velox 2—EGV 1—3. 3e klasse: HBC 3Leonidas 04; Gios Rap. 2 13 OVRA 2Gios 2 40: Santpoort SSO 2—2; Die Raeckse 4— MHBS 0—4. Heren. Ie klasse: HVS 2—VCR 3—1; HVS Brandweer 40. 2e klasse: CIOS 2—HVS 3 3—1; CIOS 3— BGV 1—3: Rap. 2—Boru 3—1; HBC 2—Ramp laan 13. 3e klasse: Die Raeckse 3Leonidas 2 31; Santpoort 2Die Raeckse 4 22; Gios 2 Rap. 3 13. Voor het spelen van een waterpolowedstrijd in Amsterdam tegen Meeuwen 1 is door de Polocomissie kring Haarlem van de KNZB het Haarlems zevental als volgt vastgesteld: doel: E. Vrugt (HPC); achter: F. Roozekrans (DWT), D. Bongertman (HVGB). W. Geurt- sen <HPC>: voor: .1, Hoekstra (HVGB), J. Felix (HVGB), J. Bouwman (HPC). In een vergadering van organisatoren van wielerwedstrijden, die werd bijgewoond door de heer Achilles Njoinard, president van de UCI. zijn voorstellen geformuleerd ter over legging aan het internationale kalender congres dat op 27 November in Zürich wordt gehouden. Besloten werd aan dit congres de volgen de data voor te stellen met betrekking tot de wedstrijden die voor de Challenge Des- grange-Colombo 1954 zullen tellen: 19 Maart: Milaan—San Remo: 4 April: Ronde van Vlaanderen; 11 April: Parijs Roubaix; 8 Mei: Waalse Pijl; 9 Mei: Luik BastenakenLuik; 22 Mei13 Juni: Ronde van Italië; 8 of 9 Juli1 Augustus: Ronde van Frankrijk: 7 Augustus14 Augustus: Ronde van Zwitserland; 3 October: Parijs Tours; 24 October: Ronde van Lombardije. Wat de andere wedstrijden betreft zullen onder andere de volgende data worden voor gesteld: 25 April: ParijsBrussel: 2630 Mei: Ronde van België; 27 Juni: Nationale kampioenschappen; 2129 Augustus: We reldkampioenschappen wielrennen (onder voorbehoud); 5 September: Bordeuax Parijs. Het paard Jupiter" van lord Lambton heeft uit een veld van 29 deelnemers de Cambridgeshire Handicap (1809 meter) ge wonnen, de tweede ren van de z.g. Autumn Double. Het paard, dat bereden werd door sir Gordon Richards, stond 100/6 genoteerd. De race was begiftigd met een prijs van 3000 pond voor de winnaar. Tweede op een lengte werd „King of the Tudors" (20/1) en derde op een hoofdlengte „Fair Colleen" (22/2). In de waterpolowedstrijd HPCVZV. die Dinsdagavond voor de eerste klasse dames in het Sportfondsen bad in Haarlem werd gespeeld, zag het er aanvankelijk naar uit dat het een ruime overwinning voor de Velsense dames zou worden. Die stonden namelijk al spoedig met tweenul voor. Voor het ingaan van de rust hadden de Heemsteedse dames de achterstand tot twee een verkleind. Na de hervatting volgde de gelijkmaker. Wederom nam VZV het initiatief en verkreeg weer een voorsprong, doch de gelijkmaker bleef wederom niet uit. De Heemsteedse dames brachten met een strafworp daarna de stand op vierdrie, waarbij het bleef. In de derde klasse dames overwon HPC 2 met viereen DWT 4. Overal sprak men over de ramp: iedereen was er vol van.... In de kranten stonden er bijna alleen berichten en joto's van de grote overstroming. En hoe kon het ook anders. dit was belangrijker dan al het andere nieuws! Wan! cr waren zoveel mensen en kinderen in nood; hier moest geholpen worden, door iedereen. Zo hoort het: als anderen in moeilijkheden zijn, dan moet je hen. helpen, nietwaar? Oom Tripje las voor uit de krant, en de jongens hoorden, hoe het stond in het over stroomde gebied. En dat- was geen prettig nieuws. er werd veel geleden door die mensen en kinderen uil het rampgebied. Wel werd er alles gedaan om hulp te geven, maar dat bracht heel wat moeilijkheden mee. En er was verschrikkelijk veel schade; geld moest er komen van alle kanten, véél geld. Toen oom. Tripje al. die. berichten uit de krant had verteld, dachten de jongens daar over na. Ze begrepen heel goed, dat er niemand mocht achterblijven, dat iedereen moest meedoen aan die hulp. Bunkie was even naar boven verdwenen. Hij ging naar zijn kamertje: en toen hij terugkwam, droeg hij zijn stenen spaarvarken in de hand. Dat zette hij voor oom Tripje op de tafel. „Alstublieft oom Tripje", zei hij, een beetje verlegen. „Ik ivou mijn spaargeld graag voor die arme kindertjes geven!" Dat'vond oom Tripje heel prettig. Op Zaterdag 31 October worden in het Sportfondsenbad de volgende waterpolo- competitie-wedstrijden gespeeld: derde klasse heren: HVGB 3—HVC-B 4. Tweede klasse heren: DWT 2HPC 2. Bekercompetitie dames: HPC 1HVGB 1. Bekercompetitie heren: VZV 1—Amstel 1; HVGB 2—Kroos duikers 1. Dinsdag 3 November zijn in het Sport fondsenbad vastgesteld: Heren vierde klasse: DWR 3—VZV 2; HZV 1-HVGB 5. In Sprang-Capelle is in de algemene po litieverordening een artikel opgenomen waarbij het verboden is om op Zondag voet balwedstrijden te spelen. Daardoor is de plaatselijke K.N.V.B.-club Wit Zwart, een vierdeklasser, ernstig gedupeerd. Reeds meer dan eens heeft de vereniging aan de raad om intrekking van dit artikel verzocht, maar steeds klopte men aan een gesloten deur. Wit Zwart heeft nu weer een verzoek aan de raad gericht. In dit schrijven wordt uitvoerig gesproken over de nadelen voor de vereniging, die het verbod tot gevolg heeft. De vereniging is genoodzaakt om buiten de gemeentegrenzen Waspik, dat zeven kilometer verder ligt op Zondag haar wedstrijden te spelen. Deze kosten kan de vereniging niet meer op brengen en bovendien is in deze gemeente geen terrein meer beschikbaar, zodat de Wit Zwarters genoodzaakt zullen zijn te liquide ren, wat niet in het belang is van een deel van de inwoners. In hun toelichting op een voorstel tot wij ziging stellen B. en W. twee kwesties aan de orde: 1. welke taak heeft de overheid ten opzichte van de Zondagsrust en Zondags heiliging en 2. welke bevoegdheden heeft de plaatselijke overheid in deze. Het college meent, dat de overheid de Zon dag als de dag des Heren moet erkennen, dat zij in haar eigen diensten deze dag als rustdag dient te eerbiedigen en dat zij een zodanige eerbiediging alom binnen do ge meentegrenzen dient te bevorderen. Daar naast constateert het college van B. en W., dat de overheid niet in staat is Zondags heiliging voor te schrijven, maar slechts positief de Zondag als openbare rustdag kan opleggen, daar waar deze opvatting leeft in het geweten van de overgrote meerderheid van de bevolking. Het is evenwel niet de roeping van de overheid, aldus B. en W.. als zij maar even de kans schoon ziet een bepaalde opvatting door te drijven. Aangezien grote groepen van de bevolking de Zondag niet (meer) als de dag des Heren beleven of wel andere op vattingen huldigen, zal de overheid nood gedwongen zich moeten bepalen tot waken tegen aantasten van de publieke Zondags rust. B. en W. zijn daarom van oordeel, op beperkte schaal sportbeoefening cn sport wedstrijden op Zondag niet langer te moeten verbieden op die plaatsen in de gemeente, waar dit geen beletselen voor de Zondags heiliging van anderen kan meebrengen. Binnenkort zal de raad over het voorstel moeten beslissen. De resultaten in het schaaktournooi om de Van der Hoek-wisselbeker luiden: A. FrankS. B. v. Mindeno Vj'a M. A. S. NolteW. Koomen afgebroken P. de RooiJ. P. Verhoef 'a U. Crabbendammr. J. G. v. Eybergen 10 A. OninkTh. D. v. Scheltinga afgebroken F. NaeerboutF. A. Spinhoven 01 H. DumkerP. P. G. Teileman 'a H. J. Addicks—J. Been 0—1 De afgebroken partijen worden voortgezet op Dinsdag 3 November in het clubhuis van ..Max Euwe", Bilderdijkstraat 30 in Am sterdam. De volgende ronde vindt plaats op 10 No vember eveneens in het schaakhuis „Max Euwe". De speciale studiecommissie, die zich bezig houdt met het programma voor de Olym pische Spelen, zal op 9, 10 en 11 November in Parijs bijeenkomen en een rapport opstel len dat in behandeling zal komen in de zitting van het. I.O.C. in 1954 in Athene. Otto Mayer, kanselier van het bureau van het I.O.C., gaf als zijn mening te kennen dat het programma slechts geringe wijzigingen zal ondergaan. Er is sprake van bij de ploeg- sporten (voetbal, hockey enz.) slechts zestig ploegen tot het olympisch tournooi toe te laten na het houden van voorwedsti-ijden waarvan de betrokken federaties zelf het schema kunnen vaststellen. Voorts overweegt men geen reserves meer toe te laten voor de individuele nummers, terwijl een vermindering van het aantal officals eveneens wordt overwogen. grabbelde met zijn hand tussen de rommel. Een ogenblik later sprong hij hoog in de lucht met een soort Indianenkreet, terwijl hij zwaaide met een papiertje. Ik kreeg bijna een flauwte van schrik, verrassing, bewondering en blijdschap toen ik zag wat hij in de hand hield: Mijn loterijbriefje! De tocht naar huis was als een droom. Wij liepen zwijgend naast elkaar voort, elk bezig met zijn éigen gedachten. Ik keek nu en dan eerbiedig naar Vroegindeweij. Wat een kerel! Op zijn gezicht was niets meer te bespeuren van de doorgestane emoties. Veeleer drukte het ernst en bezorgdheid uil. In mijn zak was het loterijbriefje. On geschonden, zelfs onbesmeurd door de gru welijke omgeving waarin het vertoefd had, nieuw alsof ik het zojuist uit de handen van de drukker had ontvangen. Ik moest toegeven dat ik er niets van begreep. Vroegindeweij verzekerde mij dat hij iets dergelijks wel had verwacht, want volgens zijn systeem moest het briefje verborgen liggen onder een dunne laag ander papier, eveneens uit mijn prullemand afkomstig. Die dunne laag, aldus had zijn systeem uit gemaakt, zou het loterijbriefje beschermen tegen vocht en vuilnis. Zo was het ook uit gekomen. Vroegindeweij weerde mijn com plimenten over zijn weergaloze systema- thiek af met een krachtig, zelfverzekerd gebaar. Het was heel eenvoudig, betoogde hij. het was de moeite niet waard. En zijn beloning stond al vast, dus er was geen reden voor lange dankbetuigingen, zei hij. Hij trok een vroom en enigszins lijdend gezicht en zei dat hij enkel hoopte in de toekomst wat meer vertrouwen bij mij te mogen ontmoeten wat betreft het nut van systematisch werken, en dat zulks voor hem al genoeg beloning zou zijn afge zien natuurlijk van wat ik hem als kleine vergoeding voor zijn hulp bij contract be loofd had. Ik durfde hem niet te vertellen, dat ik het terugvinden van het loterijbriefje voor een groot deel aan geluk en een klein deel aan zijn systeem toeschreef en ik vroeg me trouwens onder het lopen herhaaldelijk af of ik daarin geen grof on gelijk had. De feiten pleitten immers voor een andere opvatting? Maar ik kon een voudig niet geloven dat men de dingen in het leven op deze onfeibare manier kan berekenen. Het was voor mij een onmo gelijkheid om aan te nemen dat de kracht van een systeem zó ver zou kunnen gaan, dat men het toeval zou kunnen uitscha kelen als factor in de gang der dingen en simpelweg met cijfers en berekeningen zou kunnen komen op het punt, dat voor de gewone, gedachteloos tewerkgaande mens onbereikbaar bleef. Maar Vroegindeweij zou al mijn argumenten verontwaardigd van de hand wijzen. Hij was en bleef een fanatieke volgeling van de bijna tot reli gie geworden overtuiging, dat men met svstematig denken en handelen altijd komt waar men wezen wil. Het was of hij mijn gedachten raadde, i want hij zei dromerig: j „Er gebeurt niets op de wereld, wat niet het gevolg is van en beïnvloed wordt door andere dingen. Als men die andere dingen in aanmerking neemt en alle factoren in het spel laat meespelen, valt er niets meer te raden. Dan is het eenvoudig een leg kaart, waarvan men de stukken slechts in elkander hoeft te passen, om het beeld te krijgen wat men hebben wil. En nu gaan we met spoed werken aan de vol gende legkaart. Ik zal vandaag de beton nen schutting bestellen. Als die er staat, gaan we aan het graven als gekken." Toen wij bij het huis van Vroegindeweij aankwamen, deed Elsje de deur open. Ze lonkte naar me als een sirene en vroeg toen: „En?" „Gevonden," zei haar vader kalm en waardig. Elsje liet ons aan de deur staan en holde onmiddellijk naar binnen, terwijl ik haar hoorde schreeuwen: „Ze hebben het gevonden!!! Ze hebben het gevonden!!!" Het was het sein tot algemene beroe ring. Uit alle deuren kwamen mensen. Opa, mevrouw Vroegindeweij, oom Ben en zijn dochter, allen krioelden in cle nauwe gang door elkaar onder het uiten van op gewonden kreten. Wij gingen naar bin nen. Vroegindeweij schreed als een dic tator tussen zijn huisgenoten door, wier vreugde eerbiedig verstomde. Ik voelde mij als de eerste minister van de dictator, die zijn leven veil gehad heeft om hem aan de macht te brengen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11