Kort en bondig „Dreigementen van Tito waren niet door ons voorzien" IJmuidenaar werd verdacht van poging tot moord op zijn hospita Amerikaans rapport over communistische wreedheden Nieuwe geest in de Duitse Bondsdag Duizenden UNO-soldaten zouden doodgemarteld en vermoord zijn Rusland concentreert zich op atoomwapens Wethouder Franke in gemeenteraad herdacht DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 Eden verdedigt beleid inzake Triest Conferentie van Vijf de beste oplossing Saarprobleem is echter nog scherpe tegenstelling Commandant van verzets groep op Ambon meldt zich „Wonderdokters" voor kantongerecht Gevangenisstraf geëist van drie en halfjaar Nederland trekt van leer tegen Moskou Heimwee dreef Nederlan der in Brazilië tot misdaad Bewoners van kampeer- boerderij op straat Rhee wil politieke conferentie „een kans geven" Jaarvergadering NTKG (Van onze correspondent in Londen) Minister Eden heeft gisteren in het Britse Lagerhuis in het debat over Triëst de klacht van de oppositie over de abruptheid van de Brits-Amerikaanse verklaring (in zake overdracht van zóne A aan Italië), welke was afgelegd zonder de twee betrok ken landen er in te kennen weerlegd met het argument dat er geen andere keus bestond. De crL ci vergeten, aldus Eden, dat de situatie de laatste maanden in Triëst steeds slechter werd en de spannin gen zodanig waren toegenomen, dat er op deze wijze moest worden ingegrepen. Er was geen andere kans op overeenstemming door Italië en Joegoslavië van te voren te polsen. De Britse regering was zich bewust van het risico, dat aan de stap verbonden was. Eden gaf echter toe, dat men het dreige ment van militaire actie niet had voorzien. Voor een dergelijk dreigement bestaat geen enkele rechtvaardiging, aldus Eden, die verder zeide dat de Britse regering vast houdt aan de verklaring van 8 October. Toen hij het vorige jaar in Joegoslavië was, had Eden reeds tegen Tito gezegd dat hij een verdeling van het gebied langs de zönegrenzen als de beste oplossing be schouwde. Hij verklaarde thans goede hoop te hebben dat de voorgestelde vijf-mogend- heden-conferentie tot het gewenste resul taat zal leiden. Deze conferentie dient te worden gehouden voordat de Britse en Amerikaanse troepen zich uit zóne A terug trekken. Er is daartoe alle gelegenheid, omdat er tijd voor de terugtrekking nodig is. Er is echter haast bij dit alles omdat overeenstemming tussen Italië en Joego slavië noodzakelijk is voor het Westelijke defensie-systeem. Uit Eden's verklaring kan worden ge concludeerd dat de Britse regering van oordeel is dat de vijfmogendheden-confe- rentie niet mag tornen aan het principe der verdeling van Triëst, zodat blijkbaar alleen technische wijzigingen van de grenzen tussen de twee gebieden aan de orde kun nen komen. De oppositie daarentegen wil dat het een „open" conferentie wordt, welke con structieve oplossingen zal moeten bespre ken inclusief het Brits-Amerikaanse plan van 8 October. De Britse en Amerikaanse troepen zou den, volgens de oppositie, in elk geval tot na het bereiken van overeenstemming in Triëst moeten blijven. Aan de Veiligheids raad zou verder verzocht moeten worden, een beroep te doen op Italië en Joegoslavië Van onze correspondent in Bonn) De grote verrassing van het eerste debat in de nieuwe Duitse Bondsdag over Adenauer's regeringsverklaring was de to taal veranderde toon van de sociaal-demo cratische oppositie. Ollenhauler, de partij en fractieleider der SPD, heeft gedurende twee uren een rede gehouden, waarin hij weliswaar opnieuw de Europese defensie gemeenschap verwierp, maar zo rustig en verzoenlijk, dat men eruit mocht conclu deren, dat de SPD zich een situatie, waar in de EDG een feit is, best kan voorstellen. In de vroegere Bondsdag betekende de EDG voor de sociaal-democraten zo onge veer het einde van de wereld. Ook wat de binnenlandse en vooral wat de economische politiek betreft, tapte Ol- lenhauer uit een nieuw vaatje. Het meest frappante was daar waar hij verklaarde, dat het onj uist was te menen, dat de Duit se socaal-democratie aanhanger van de ge leide economie en tegenstander van de vrije concurrentie was. Het ziet er dus naar uit, dat Ollenhauler c.s., anders dan het in de eerste weken na de verkiezingen leek, wel degelijk conse quenties uit hun stembusnederlaag getrok ken hebben. De oude min of meer marxis tisch denkende sociaal-democratie gaat, zo schijnt het, ook in Duitsland nu defini tief tot het verleden behoren. Te oordelen naar de geest, die als gevolg daarvan gisteren in de Bondsdag heerste, zal deze een heel wat harmonieuser gezel schap zijn dan de vroegere. Weldadig werkte de afwezigheid van de lawaai- schoppende rechtse en linkse extremisten. De semi-officiële Sociaal-Democratische Persdienst aan het oordeel waarvan men in dit verband veel waarde dient te hech ten, sohreef gisteren, na afloop van de eerste helft van het debat (vandaag wordt het voortgezet)De nieuwe Bondsdag heeft er de eerste dag goed afgebracht. Trekken, die misschien typisch zullen blijken, waren de terugvoering van het debat op de ene beslissende tegenstelling tussen regering en oppositie en daardoor in het algemeen gezien een grotere ernst en zakelijkheid. Dat kan op den duur een voordeel zijn. Saar-moeilijkheden Voor de Maandag in Bonn beginnende Frans-Duitse besprekingen over het Saar- vraagstuk vormde het Bondsdagdebat geen veelbelovende inleiding. Naar het zich laat aanzien, zal dr. Adenauer voor het oude plan van de Europeanisering van de Saai- slechts op zijn eigen fractie kunnen reke nen. De oudminister dr. Dehler, die nu de liberale fractie aanvoert en daarmee naar men verwacht dr. Adenauer menige moei lijkheid zal brengen, verklaarde, dat zijn partij een politieke Europeanisering van de Saar absoluut zal afwijzen. Het enige, waartoe de liberalen bereid zijn, is de rechtmatige Franse economische belangen in de Saar te erkennen. De liberalen stel den zich daarmee op hetzelfde standpunt als de socialisten en wanneer vandaag de Duitse partij aan het woord komt. kan men verwachten, dat deze eveneens op het politieke oehoud van het gebied voor Duitsland zal staan. De woordvoerder der christelijke partij, Von Brentano, legde uiteraard dr. Ade nauer geen hindernissen in de weg. Wel merkte hij op, dat de noodzaak van een beveiliging van de Franse belangen in de Eaarindustrie gaandeweg zou wegval len naarmate de economische samenwer- zich zou ontwikkelen. om hun troepen terug te trekken en alle militaire voorbereidingen te staken. Eden had nog opgemerkt dat wat de Britse regering thans had gedaan niet veel verschilde van de wijze, waarop wijlen Ernest Bevin als socialistisch minister van Buitenlandse Zaken had gehandeld bij de afkondiging van de driemogendheden-ver- klaring over Triëst. Dalton voerde als laatste oppositie spreker het woord. Toen hij de gevaarlijke situatie in Triëst toeschreef aan Eden's af wezigheid door ziekte, sprong Eden ver ontwaardigd op en zeide dat hij verant woordelijk was voor de genomen beslis sing. welke door de regering als geheel onderschreven was. Het Lagerhuis hechtte tenslotte met een meerderheid van 28 stemmen haar goed keuring aan de Triëst-politiek. De leider der liberalen, Clement Davies, zeide dat de U.N.O. het orgaan is, dat de toestand in Triëst, indien deze verergerde, had moeten bestuderen. „Wij hebben an dere landen veroordeeld wegens het ne men van eenzijdige maatregelen. Wij moe ten meer dan iemand anders verdragen eerbiedigen", aldus de liberale leider. Vuurstoten Volgens Radio-Belgrado zijn Dinsdag avond van Italiaans gebied af vijf vuur stoten met een machinegeweer op Joego- slavisch 'gebied in de omgeving van Triëst afgegeven. Tot op 500 a 800 meter van de grens werden kogels gevonden, aldus Ra dio-Belgrado. Verdei; maakte de zender melding van nieuwe Italiaanse versterkingen in het grensgebied. Vliegveld aan grens gesloten De Italiaanse regering heeft de burger luchtvaart het gebruik van het vliegveld te Gorizia, aan de Italiaans-Joegoslavische grens tijdelijk verboden. Het vliegveld werd gebruikt bij de dage lijkse diensten naar de voornaamste steden in Italië. Aangenomen wordt, dat het vlieg veld naderende passagiersvliegtuigen aan leiding kunnen zijn geweest tot Joegoslavi sche protesten tegen „schending" van het grondgebied van Joegoslavië. In Triëst wordt het verbod op tweeërlei wijze uitgelegd. Enerzijds is het mogelijk, dat Italië hierdoor verdere incidenten wil voorkomen, doch het zou ook mogelijk zijn, dat de Italiaanse luchtmacht meer gebruik van het vliegveld wil gaan maken. (Reuter) DJAKARTA. (Aneta). Van Ambon wordt gemeld, dat op 25 October d'e com mandant van de „rode baretten", Nusy, die onder de „republiek der Z.-Molukken" de rang va-n luitenant-kolonel bekleedde, zich heeft overgegeven aan kapitein Pa- lijama van bataljon 704 in Ambon. Luitenant-kolonel Nusy kwam van Ceram, waar hii zich in de bergen ophield. Zeven bendeleden werden op Zuid-Bor- neo gedood tijdens een treffen tussen een uit dertig man bestaande bende en een politiepatrouille. Het gevecht -had plaats nabij Martapura, dertig kilcaneter van Baindjermasin. De politie leed geen ver liezen. Kruiden en diagnoses in trance-toestand Het kantongerecht te Rotterdam heeft een zaak behandeld tegen A. N. den H., wonende te Dordrecht, aan wie ten laste was gelegd dat hij in Rotterdam bij vijf mensen een diagnose had gesteld, waarna hij hun kruiden had voorgeschreven. Deze „wonderdokter" was de eerste van een aantal, dat zich vanochtend voor het kan tongerecht had te verantwoorden. A. N. den H., die medisch student is geweest en nu „zelfstandig studeert", zoals hij vertel de, kreeg maximaal 2.50 per geval. Hij zeide de overtuiging te hebben, dat er din gen in de natuur zijn, die geneeskracht hebben. De kantonrechter veroordeelde de ver dachte tot vijf geldboeten van 300, subsidiair vijf maal 25 dagen hechtenis, waarvan vijf geldboeten van 200,of vijfmaal twintig dagen voorwaardelijk met drie paar proeftijd. De gave Na de ex-medische student stond nog een aantal personen voor de kantonrechter te Rotterdam terecht. Ook hun was onbe voegd uitoefenen van de geneeskunst ten laste gelegd. Bij deze „wonderdokters" waren ook enkele dames. Een van haar verklaarde sinds haar kinderjaren „de gave" te hebben. Zij stelde soms diagnoses in trance vast. De patiënten werden door haar echter, zo verklaarde zij, naar artsen en specialisten doorgestuurd. Een andere vrouw sprak van goddelijke gave en zij ging met de mensen praten. Zij wilde er geen zaakje van maken, zo zeide ze. Bij de verdachten bevond zich ook een tandtechnicüs, die als tandarts een praktijk zou hebben uitgeoefend. Zijn raadsman merkte op, dat er binnenkort een wetsont werp ter tafel zou komen, om de tand- technici een zekere bevoegdheid te geven. De straffen van deze verdachten beston den uit geldboeten en zo werd de tandtech- nieker veroordeeld tot twee maal duizend gulden boete, subsidiair tweemaal een maand hechtenis en een hechtenisstraf van twee weken voorwaardelijk. De officier van justitie bij de Haarlemse rëchtbank heeft vanmorgen in een zaak tegen een zestigjarige IJmuidenaar, ver dacht van poging tot moord, een gevan genisstraf van drie jaar en zes maanden geëist. Uit het proces-verbaal en het getuigen verhoor was de vermoedelijke toedracht van deze zaak aldus te reconstrueren: In het voorjaar van 1952 kwam de zestig jarige technisch-ambtenaar F. G. S. uit IJmuiden op kamers wonen bij de vieren- zestigjarige weduwe A. J. T. D. in de Kievietslaan 24 in IJmuiden. Aanvankelijk was de verstandhouding tussen de kost ganger en zijn hospita bijzonder goed, maar allengs werd het samenwonen voor beiden een kwelling. De oorzaak hiervan lag in het feit, dat enkele huwelijksaan zoeken van S. aan de weduwe werden af geslagen en dat de hospita tevens vriend schappelijke betrekkingen met iemand in Venlo onderhield. In April van dit jaar deelde de hospita haar kostganger mede, dat zij een vriend van haar in huis zou nemen. S. zag hier door zijn eventueel aanwezige kansen op een huwelijk nu geheel de bodem inge slagen en zou een nieuwe kamer gaan zoeken. In de loop van de tijd kon hij echter alle moeilijkheden niet meer de baas en be sloot de weduwe te doden om op deze wijze zelf uit de maatschappij te verdwij nen. Op de 14e Mei van dit jaar besloot hij zijn plan ten uitvoer te leggen en dronk daartoe eerst enkele borrels. Toen hij thuis kwam was zijn hospita echter niet aan wezig. Na korte tijd arriveerde de weduwe. Zij was in gezelschap van de nieuwe kost ganger en S. stelde zijn plan, om de we duwe te doden, uit tot de volgende morgen. Omstreeks 6 uur, op de 15e Mei dus, stond hij op en trof zijn hospita in de keu ken aan. In de bergplaats van zijn in- De.'slachtoffers van de jongste mijnramp in België zijn Woensdag ter aarde besteld. Een foto van de tocht naar de laatste rustplaats. >5 Uit Washington meldt Reuter: Het Ame rikaanse leger zegt in een verslag over „communistische wreedheden", dat zich vermoedelijk 6.113 Amerikanen bevinden onder „de velen, die in Korea gemarteld en vermoord zijn". Het rapport, dat is opgesteld door de af deling oorlogsmisdaden van het leger in Korea, beslaat de periode van het begin van de oorlog tot 30 Juni. United Press meldt nader: De bijge- Hij zou op grote schaal belastingzegels vervalst hebben De politie van Sao Paulo (Brazilië) heeft onthullingen gedaan over een Ne derlander, die ervan beschuldigd wordt, belastimgzegels te hebben vervalst, het geen hem een millioen cruzeiros zou heb ben opgeleverd, doch die, althans voorlo pig, op vrije voeten werd gesteld op grond van zijn veertig-jarige „eerlijke staat van dienst" in Brazilië.; Volgens het rapport van de politie heeft de Nederlander, de 57-jarige Th. K., ge tracht door het vervalsen van deze zegels, die op alle publieke en officiële stukken gebruikt worden, geld bijeen te krijgen om een reis naar zijn vaderland te maken. De politie greep in deze zaak in, ar resteerde de man en nam een deel van de zegels die hij had gedrukt deze verte genwoordigden een totale waarde van een millioen cruzeiros in beslag. (Een cruzeiro is volgens de officiële koers gelijk aan een dollar, doch op de zwarte markt brengt een dollar circa 1.3 cruzeiros op). K. die voorman is bij een dagbladdruk kerij in Sao Paulo, werd twee dagen na zijn arrestatie weer vrijgelaten „wegens een vergissing, die werd gemaakt toen zijn arrestatie op het politiebureau gere gistreerd werd", aldus verklaarde een politie-functionaris 'hier. De Nederlander gaf toe de zegels te hebben vervalst. Het plan om zich op deze wijze geld te verschaffen rijpte bij de. Ne derlander een jaar geleden, toen hij heim wee kreeg en naar zijn familie begon te verlangen. Hij werd tenslotte gearresteerd in zijn eigen woning, waar hij, naar de politie mededeelde, een kleine drukmachdne had staan. Een dochter had hem bij het werk geholpen zonder het vermoeden te hebben, aan vervalsingen mede te werken. (U.P.) voegde foto's tonen o.m. „tal van lichamen in ondiepe greppels, lichamen met afge sneden armen en benen en met de bajonet doorstoken en stoffelijke resten van Ame rikaanse slachtoffers die met olie waren overgoten en in brand gestoken om als menselijke fakkels te sterven. Het rapport verklaart voorts dat duizenden UNO-sol daten omgekomen zijn op „dodenmarsen" of tengevolge van de gruwelijke behande ling in de communistische gevangenkam pen. De Noord-Koreanen worden aansprake lijk gesteld voor de meesten der wreed heden, n.l. in 26.499 gevallen, de overigen worden op rekening gesteld van de Chi nezen. Nederlandse beschuldigingen Nederland heeft gisteren Rusland ervan beschuldigd „een goedkope propaganda stunt" te hebben uitgehaald door Amerika in de UNO te beschuldigen van bacteriolo gische oorlogvoering, waarbij tevens „een ernstige blaam" werd geworpen op alle andere UNO-landen, die troepen in Korea hebben. Het lid van de Nederlandse delegatie, J. de Kadt, daagde de Russen uit, hun be schuldigingen waar te maken door de UNO in staat te stellen een onpartijdig onderzoek hiernaar in te stellen. Hij deelde mee, dat Nederland tegen een Russische ontwerp-resolutie zou stemmen, waarbij alle landen, die nog niet het Geneefse protocol van 1925 inzake bacterio logische oorlogvoering ondertekend heb bent worden uitgenodigd dit alsnog te doen. De Kadt zei, dat de Sovjet met hun be schuldiging de aandacht van andere onder werpen af wilden leiden. In Voorthuizen zijn gisteren acht perso nen op straat gezet, daar zij zonder vergun ning in een woning aan de Lange Zuider- weg verbleven. Op 10 Juni nam mejuffrouw Groeneveld het daar gevestigde kampeerbedrijf over van de vorige eigenaar. De Horeca-vergun- ning werd toen echter ingetrokken, waarna de huurders het bedrijf moesten verlaten. Hoewel zij reeds driemaal een proces-ver- baal kregen, bleven zij evenwel in de wo ning. Gisteren is mej. Groeneveld met het uit vier personen bestaande gezin M. van Veen, de heer A. van den Broek en twee meisjes van 11 en 12 jaar, op straat gezet met de gehele inboedel. Waarschijnlijk zal aan drie andere gezinnen, die eveneens zon der vergunning in de woning verblijven, hetzelfde lot te wachten staan. „VS laten ons geen andere keus", zegt „Prawda" De Sovjet-Unie is om veiligheidsredenen gedwongen zich te concentreren op de pro ductie van atomische wapens, omdat Ame rikaanse strategische plannen een interna tionaal verbod van atoombommen verhin deren, aldus is Donderdag in de „Prawda", het orgaan van de Russische communisti sche partij, verklaard. Het Noord-Atlantisch blok is volgens het blad verantwoordelijk door zijn weigering in te stemmen met het verbod van atoom wapens, terwijl de V.S. voor zichzelf de productie van deze wapens reserveren en de geallieerden voor bases en „kanonnen- vlees" laten zorgen. Zuid-Koreaanse verklaring De Zuid-Koreaanse minister van Buiten landse Zaken, Pjoen Joeng Tai, heeft Don derdag te Seoel verklaard, dat de weige ring van zijn regering om de wapenstil- standsovereenkomst na 27 Januari a.s. te erkennen, nog niet inhoudt, dat de Zuid- Koreanen onmiddellijk na die datum naar het Noorden zullen oprukken. Zijn regering wil de politieke confe rentie nog steeds een eerlijke kans geven in de hoop, dat deze er in zal slagen, de juiste wijze van Korea's hereniging te vinden. validewagen had hij reeds geruime tijd een dolkmes verborgen gehouden en hij besloot zijn plan om de weduwe van het leven te beroven, uit te voeren. In de voorkamer bracht S. vervolgens zijn slacht offer enkele steken in de rug toe. Toen hij echter tot de ontdekking kwam, dat de weduwe niet ogenblikkelijk het bewustzijn verloor, ontstond er een worsteling, waar bij S. trachtte de weduwe de keel dicht te knijpen. S. verkeerde in de veronderstelling, dat zijn slachtoffer dood was en sloeg met zijn in valide wagentje op de vlucht. Hij begaf zich naar zijn geboorteplaats in Friesland, omdat hij voordat hij uit het maatschappij zou gaan, zijn geboortegrond nog eenmaal wilde zien. De volgende morgen gaf hij zich aan bij de politie in Leeuwarden, nog steeds in de veronderstelling verkerende, dat hij een moord had gepleegd. Later bleek echter, dat de weduwe volkomen genezen zou. Vanmorgen wist S., die als verdachte voor de Haarlemse rechtbank stond, zich van het noodlottige voorval vrijwel alles nog te herinneren. Hij gaf een duidelijke be schrijving van zijn beweegredenen en ver klaarde, dat hij zeer zeker van plan was zijn slachtoffer te doden. Requisitoir De Officier van Justitie, mr. B. van der Burg, wees in zijn requisitoir op de psy- chiatische rapporten, die de verdachte op het moment van de daad zeer sterk vermin derd toerekeningsvatbaar noemden. De psychiaters waren er echter van overtuigd, dat S. van te voren welbewust zijn plan had opgesteld. Mr. Van der Burg wilde bij zijn eis reke ning houden met de depressieve neigingen van de verdachte en tevens met 's mans lichamelijke toestand en eiste een gevange nisstraf van drie jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. J. W. Rutgers, die aanvankelijk wees op de mogelijkheid, dat hier slechts van zware mishandeling ge sproken kon worden, bepaalde zich verder in zijn pleidooi tot de verhouding tussen de verdachte en zijn slachtoffer. Mr. Rutgers was van mening, dat de Officier bij het uitspreken van zijn eis niet genoeg rekening gehouden had met de geestelijke toestand van de verdachte. De verdediger eindigde, zoals hij zei, niet met een beroep op clementie, maar met een eis tot opneming van de verdachte in een tehuis voor chronische zieken, die blijvende verzorging nodig hebben. Tevens vroeg hij de onvoorwaardelijke straf gelijk te stellen aan de tijd, die reeds in voorarrest was doorgebracht. In tegenwoordigheid van vrijwel alle leden van het gemeentebestuur en vele ge nodigden is gisteren tijdens de vergade ring van de Amsterdamse gemeenteraad de Maandag overleden wethouder van Ar beidszaken en Levensmiddelen, de heer Bern. C. Franke plechtig herdacht. Op de tafel van het College van B. en W. lag voor de open gebleven zetel van wijlen wethouder Franke een groot bouquet rode anjers met zwarte linten. De burgemeester, mr. Arn. J. d'Ailly, noemde het in zijn herdenkingsrede, die de aanwezigen staande aanhoorden, „een droeve en tegelijk verheven taak" uiting te geven aan de gevoelens die velen be zielen bij dit overlijden. Spreker schetste de bijzondere kwaliteiten van de heer Franke en diens grote gaven van hoofd en hart, die hem al vroeg in de richting van het sociale terrein dreven. De burge meester noemde een deel van de talrijke voorzieningen, die tijdens het bewind van wethouder Franke tot stand zijn geko men. „E!k gebied, waarop hij werkzaam is geweest, verschafte zijn levendige geest een rijk arbeidsveld, doch de portefeuille van Arbeidszaken, het centrale punt, waarbij alle arbeidsverhoudingen van de circa 25.000 functionarissen der stad van hoog tot laag aan de orde kwamen, was hem zeker het liefst." Spreker betuigde namens het gemeentebestuur mevrouw Franke, die ter vergadering aanwezig was met haar zoon en schoondochter, zijn deelneming met het verlies. „De stad ver loor in hem een wijs, rechtschapen en krachtig bestuurder", aldus beëindigde burgemeester d'Ailly zijn herdenkingsrede. „Laat ons in zijn geest voortbouwen aan de taak, die ons is gesteld". Als nestor van de raad heeft tenslotte dr. B. H. Sajet het woord gevoerd over wethouder Franke's leven en werk. Prinses Wilhelmina heeft een telegram van deelneming gezonden aan de echtge note van wijlen wethouder Franke. B. en W. van Maastricht achten het gewenst, Franse conversatielessen te doen geven aan gemeente-ambtenaren die vaak besprekingen met Belgische collega's moe ten voeren. De restauratie van het stadhuis in Workum, die geschiedde onder auspiciën van Rijksmonumentenzorg onder leiding van het architectenbureau van wijlen de heer J. de Meyer te Amsterdam, is voltooid. Vandaag wordt het gerestaureerde stadhuis door de Commissairs der Koningin in de provincie Friesland officieel geopend. Het oorspron kelijke raadhuis dateert uit de vijftiende eeuw en is in 1725 verbouwd onder leiding van architect Symen Galtema. In Augustus verloren tengevolge van brand twee personen het leven en werden 43 personen door brand gewond, waarvan 16 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van branden wordt geraamd op f8.198.680 (in Juli 1953 f2.714645). Er werden 31 boerderijen geheel of gedeeltelijk vernield. Bij de Nederlandse Industrie zijn ten behoeve van de in aanbouw zijnde raffi naderij op de Philippijnen orders voor reeds meer dan acht millioen gulden geplaatst. De belangrijkste bestellingen zijn gedaan op pompen, afsluiters, drukvaten, ketels trans formatoren en destilleer-apparaturen met toebehoren, terwijl van Nederlandse zijde tevens is bemiddeld bij de aankoop van ge reedschapsmachines elders. De nieuwe zaakgelastigde van de Hon gaarse volksrepubliek in Nederland, de heer Lajos Nagy, is in Den Haag aangekomen. De Zaandamse recherche heeft Woensr dag drie Amsterdamse schoenmakers aan gehouden, die er van worden verdacht van hun werkgever, een Zaandamse schoen- handel, in de afgelopen maanden een grote voorraad nieuwe schoenen, pantoffels en dergelijke te hebben ontvreemd. Op ver scheidene adressen in Amsterdam, waar door de Zaandamse politie huiszoeking werd verricht, is schoeisel in beslag genomen. Het drietal is in Zaandam in verzekerde bewa ring gesteld. De kolenproductie in de maand Sep tember (26 werkdagen) was 1.060.900 ton tegen 956.000 ton in Augustus (25 werk dagen). De totale invoer in September was 428.300 ton (in Augustus 452.200 ton) die gevoegd bij de aanvoer uit Limburg, 737.900 ton (tegen 668.200 in het vorig jaar) een totaal van 1.166.200 opleverde voor het bin nenlands verbruik. Mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, heeft gisteren officieel, in aanwezigheid van kerkelijke en burgerlijke autoriteiten, alsmede vertegenwoordigers van de Koninklijke Marine en besturen van zeemanstehuizen, het herbouwde R.K. zee manstehuis „Stella Maris" aan de Willems kade te Rotterdam geopend. In de Nieuwe Remonstrantse Kerk te Amsterdam is een herdenkingsbijeenkomst gewijd aan Michael Servet, de in 1553 te Genève als ketter verbrande Spaanse me dicus, en aan Lebastiën Castellio, een der eerste pleitvoerders voor de verdraagzaam heid binnen de kring der Reformatie, die na de verbranding van Servet een critiserend werk schreef onder de titel „Mogen ketters verbrand worden?" HAARLEM EN OMGEVING Mevrouw M. J. GeelhoedRijfkogel, employé 3e klasse PTT te Haarlem (tele foondistrict) is eervol ontslag verleend. Mejuffrouw G. Coenradi, hoofdemployé le klasse, telefoondistrict Haarlem, is per 1 November a.s. eervol ontslag verleend. De heer P. M. Joosen, hoofdemployé, postkantoor Haarlem, is eervol ontslag ver leend. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan de heer T. J. Holtslag te Haarlem, employé 2e klasse PTT. De heer T. H. Hendriks te Haarlem monteur PTT, is benoemd tot monteur le klasse aldaar. De heer J. Kruizinga, employé 3e klasse, telefoondistrict Haarlem, is benoemd tot employé 2e klasse. De heer C. F. van Veen, geoefend werk man PTT te Haarlem, is benoemd tot schrij ver aldaar. De heer E. Zuïderduyn te Haarlem, be steller PTT, is benoemd tot besteller le klasse aldaar. De collecte voor de Vereniging tot Rheumatiekbestrijding, welke gehouden is in de week van 19 tot en met 25 October heeft in de gehele gemeente Bloemendaal f 1051,79 opgebracht. De opbrengst in de verschillende delen van de gemeente was als volgt: Vogelenzang f39,16, Aerdenhout f 340,45, Overveen f 221,38, Bloemendaal f367,34 en Santpoort-station f83,46. Op Dinsdagmiddag heeft een vijfjarig meisje tijdens de gymnastiekles in de school aan de Nagtzaamstraat haar linkerarm ge broken, doordat een van de stutbalken van de brug brak, zodat zij op de grond viel. Dinsdagnacht heeft men ingebroken in een huis aan het Santpoorterplein te Haar lem. Men is binnengekomen door het for ceren van een raampje aan de achterzijde. Uit een geldkistje, dat zich in één der laden van een schrijfbureau bevond, wordt een bedrag van ongeveer f50 vermist. Een gou den horloge, dat eveneens in het geldkistje lag, heeft men niet meegenomen. Herinnert u zich deze krijttekening nog? De tekenleraar C. F. van Neerijnen in Den Helder maakte haar na de overstromingsramp op een schoolbord en er werden kaarten van vervaardigd, die in binnen- en buitenland ten bate van het Nationale Rampenfonds zijn verkocht. Er zijn 192.41 6 exemplaren verspreid, die netto f41.285 voor het Rampenfonds opbrachten. Geslaagde kampen en meer leden Onder voorzitterschap van de heer H. Swemle heeft de afdeling Kennemerland van de Nederlandse Toeristen Kampeer- club (N.T.K.C.) de jaarlijkse ledenverga dering gehouden. Twee aftredende be stuursleden werden herkozen. Het bestuur zal daarom ook het volgende jaar onge wijzigd bestaan uit de heren H. Swemle, voorzitter; Joh. H. Hensen, secretaris; C. Hoekemeyer, penningmeester; P. van Laar, toer-secretaris en H. van Zandbergen, af delingsvertegenwoordiger. Het jaarverslag van de secretaris ver meldde een zeer geslaagd Florakamp op Eikenrode in Heemstede met 185 deelne mers en een nog succesrijker sluitingskamp eind September op het eigen terrein „Bee- ekensteyn" te Driehuis gehouden, dat niet minder dan 240 volwassen deelne(e)m- (st)ers telde en 77 kinderen. Het ledental is ook in het afgelopen ver enigingsjaar weer gestegen. Het bedraagt 133 (71 individuele leden, 35 echtparen, 19 gezinsleden en 8 junioren). Ongeveer de helft hiervan woont in Haarlem; de overi gen tussen Alkmaar en Noordwijk, in de naaste omgeving van Haarlem en in de Haarlemmermeer tot in Badhoevedorp. Het landgoed „Beeckensteyn" had de N.T.K.C. het afgelopen seizoen geheel voor haar leden ter beschikking, hetgeen een belangrijke verbetering betekende. Winterprogramma Uitvoerig werd gesproken over het pro gramma voor de komende wintermaanden. Bijeenkomsten van allerlei aard zullen worden voorbereid. De ralley van de F.I.C. C. wordt in 1954 in Oostenrijk gehouden. Over dit land zal in Amsterdam een film avond worden belegd. Het bestuur van de afdeling Kennemerland zal nagaan of het mogelijk is en er belangstelling voor be staat, om een dergelijke avond ook in Haarlem te houden. Er is kans op dat de jaarlijkse ralley in 1955 in Nederland zal worden gehouden. Dit zou geschieden on der auspiciën van de N.T.K.C. die daarvoor het oog heeft laten vallen op het terrein van 't Amsterdamse Bos, waar dit jaar in de tweede helft van Juli een geslaagde internationale caravanbijeenkomst gehoi> den werd.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13