Economische machine wordt door sparen op gang gehouden Geen behoefte-element in nieuwe Vestigingswet PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws Haarlemse Nutsspaarbank beheert 27 millioen voor 68.000 spaarders LOOSJES mmmS De radio geeft Vrijdag Behalve Kamers van Koophandel óók P.B.O. met uitvoering belast UocEi id zo DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 2 Het geld moet rollen Wereldspaardag en „zwarte lijst" Aanklacht tegen „President Robert" OFFICIëlE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Zeeslepers betrekken hun posten EEK BRIL VAN KEIP DAT IS GOED GEZIEN Ministers tot Tweede Kamer: 30 OCTOBER: WERELDSPA ARB A G KLM-gezagvoerder berispt Regeringsverklaring over de toestand in Atjeh Geschenken voor prinses Irene De „Sibajak" brengt 1000 emigranten naar Australië Onbemande auto tegen hek gevonden HISTORIE VAN SOFALA ADVERTENTIE IN DE AFGELOPEN JAREN is er nog al eens wat huilerig gefilosofeerd over het verdwijnen, althans verzwakken van de spaarzin van het Nederlandse volk. Het woord ontsparing is, naar wij menen, in die jaren aan de Nederlandse woordenschat toegevoegd. Of dit een aanwinst is laten wij in het midden. Zeker mag worden gezegd dat het nuchter bezien met deze „ontspa ring" wel losgelopen is. Al met al heeft deze in totaal niet meer dan slechts enkele procenten van het totale spaartegoed be dragen. Sindsdien is deze schade reeds ruimschoots ingehaald. Thans zijn de voorlopige cijfers der be sparingen over de eerste drie kwartalen van 1953 beschikbaar. Bij de plaatselijke spaarbanken, de leden van de Nederlandse Spaarbankbond, is gedurende die tijd 114,1 millioen gulden meer ingelegd dan terug betaald, dat is bijna 10% van het totale tegoed op 1 Januari. Bij de Rijkspostspaar bank is bovendien over dezelfde periode nog 26.8 millioen meer ingelegd dan terug betaald. In totaal dus een accres van een stevige 140 millioen gulden. Het is waar schijnlijk dat het toegenomen vertrouwen in de waardevastheid van de gulden hier aan niet vreemd is. Het is voor de spaarder van groot belang, dat het geld dat hij spaart zijn koopkracht behoudt. Men maakt zich minder zórg over de koopkracht van de gulden. Het bedrijfs leven gaat zich daarentegen wat meer zorg maken over de koopkracht van het pu bliek. Bekijken we in dit licht nog eens de spaarcijfers over de periode 1 Januari1 October van dit jaar Ingelegd: Plaatselijke spaarbanken 490.6 millioen Rijkspostspaarbank 307.0 millioen Opgenomen: 376.5 millioen 280.2 millioen Totaal 797.6 millioen 656.7 millioen Bij deze instellingen overheerst de kleine spaarder. De spaarder die o.a. spaart voor aanschaffing van de „grote stukken" in de huishouding. Zij bundelen op hun spaarbankboekje kleine stukjes koopkracht tot er voldoende bijeen is voor kleding, huisraad enz. De opgenomen 650 millioen heeft zonder enige twijfel voor het grootste deel zijn weg ge vonden naar de winkelbedrijven. Het is verdiende koopkracht. Er is contant mee betaald, een wijze van zaken doen die de bona fide handel toch altijd nog het aange naamst is. Dit bedrag is doorgegaan naar de productiebedrijven, waar het nieuwe arbeid en nieuw inkomen verschaft heeft. Uit dit inkomen is inmiddels het koop kracht-reservoir reeds weer gevuld, zodat er van uitholling van de toekomstige koop kracht geen sprake is. ADVERTENTIE Üoelslraat 39 - llj-trlim ïéi. i Door de opeenvolging der spaarders blijft er bij de spaarinstellingen, ondanks liet toe- en afvloeien van spaargelden, een vrijwel permanente kern. Maar ook dit geld blijft rollen via de beleggingen. Zowel via leningen aan rijk, provincies en ge meenten als rechtstreeks is o.a. de woning bouw er voor een niet onbelangrijk deel mee gefinancierd. De onvrijwillige credietverlening, het Van 31 October af Uitgebreid depot van ENGELSE en AMERIKAANSE boeken. Komt U eens kijken Geen koopplicht GROTE HOUTSTR. 100 - HAARLEM BBBBBHBBBBBBBBBBB Twee personen hebben thans een aan klacht wegens oplichting ingediend tegen de Hagenaar Robert L., zich genoemd heb bende" „President Robert". Het zijn de le raar H. R. uit Heerlen en de textielhande laar J. H. L. uit Rotterdam. De laatste is euvel der wanbetaling bezorgt menige za- 'e p f y n Robert L Zij zoudcn door Manometers Reduceerventielen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 14.00 Schoolradio. 14.35 Omroeporkest. 15.20 Voordracht. 15.50 Platen. 16.00 De aanleg van een kleine siertuin, causerie. 16.15 Pla ten. 17.20 Zangrecital. 17.45 Fries programma. 18.00 Platen. 18.30 Viool en Mozart-vleugel. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest en solist. 21.00 Herdenking der Reformatie, causerie. 21.15 Cantate Maarten Luther. 22.00 Gevarieerde muziek. 22.30 Vioolrecital. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Cello en piano. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Platen. 11.35 Orgelspel. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Wereld- spaardag. 13.25 Promenade-orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianorecital. 14.50 Boek bespreking. 15.10 Mannenkoor. 15.30 Musette- orkest. 16.00 Platen. 16.30 Muziekcauserie. Emet illustraties). 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Gitaarmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Nieuws. 18.25 Felicitaties. 18.45 De Haverkist, hoor spel. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Gemengd koor. 19.30 Hoe ik tot mijn geloof kwam, cau serie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Twee piano's. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 De zorg voor het bedreigde kind, causerie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte muziek. 22.00 Buitenlands over zicht. 22.15 Rhythmische muziek. 22.40 Van daag, causerie. 22,45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamerorkest. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15—21.45 Actualiteiten: Weeroverzicht; Glazen Speelgoed, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 16.15 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.45 Volksmuziek. 20.15 Orkestconcert. 21.15 Kunstkaleidoscoop. 21.30 Platen. 21.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio- Universiteit. 22.45 Vocaal ensemble. 22.55— Ï3 00 Nieuws. 6bc 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. kenman slapeloze nachten. In vele bran ches heeft men er mee te kampen. Onlangs was een hele stad in rep en roer omdat de kolenschuld zo groot geworden was, dat de brandstoffenhandel zijn herbevoorrading niet meer kon financieren. Men vergadert, men legt zwarte lijsten aan, maar het helpt alles niet veel. Onlangs wees men een woordvoerder van een zeer door wanbe taling geplaagde branche op de toenemen de spaarsaldi. Men achtte deze twee ver schijnselen niet goed te rijmen. „Maar dat zijn ook niet dezelfde mensen", zei hij. „De genen met een spaarbankboekje betalen ons wel". Waaruit weer op een andere manier het maatschappelijke nut van het sparen, ook van het z.g. consumptieve sparen, blijkt. Het afbetalingsstelsel kan tijdelijk het toerental van het economische bestel op voeren, het kan de machine over zijn toe ren brengen; het sparen daarentegen oliet de machine en houdt er de gezonde gang in. Op één voorwaarde: dat het spaargeld wordt toevertrouwd aan bona fide spaar instellingen, die het geld via hun beleggin- .president Robert" zijn opgelicht voor res pectievelijk f 58.000 en f 65.000. Volgens de rechter-commissaris in Maastricht, mr. K. Langemeijer, die met het onderzoek is belast, zijn er nog meer gedupeerden, maar dezen hebben geen aanklacht inge diend. De motorsleepboot „Thames" van L. Smit cn Co's internationale sleepdienst zal gedurende het winterseizoen te Horta op de Azoren worden gestationneerd voor het eventueel assisteren van zich in nood be vindende schepen op de Atlantische Oceaan. Verder ligt het in de bedoeling, dat de „Zwarte Zee" voorlopig het station Queen- stown (in Ierland) bezet, waardoor de mogelijkheid wordt geboden bij eventuele scheepsongevallen in het Kanaal, de Golf van Biscaye en de Ierse Zee onverwijld hulp te bieden. De „Thames" en de „Zwarte Zee" ont wikkelen respectievelijk 3000 en 4200 pk en hun actieradius is i4.000 mijl. De sche pen zijn volledig uitgerust met verplaats bare bergingspompen, brandblusinstallaties en luchtcompressoren. De radiostations van beide boten, die begin November op hun stations worden verwacht, zijn ononder broken bezet. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR ADVERTENTIE Teddygevoerde Damesjackets ooooooooooooooooooooooooooocoooooooooocoooooocoooooooooo gen aan de welvaart en werkgelegenheid ten goede doen komen. Geld in de oude kous is dood, maatschappelijk nutteloos en voor de spaarder renteloos. De wereldspaardag werd door de spaar banken over de hele wereld ingesteld om ieder jaar ten minste éénmaal de beteke nis van de juiste manier van sparen in het licht te stellen. Uit deze beschouwing blijkt wel, dat Wereldspaardag niet slechts een aangelegenheid van de spaarbanken is, maar van het gehele volk in al zijn gele dingen. Trouwens slechts voor het dienen van de volkswelvaart zonder eigen winst- doel zijn de spaarbanken ingericht. De in 1817 opgerichte Nutsspaarbank te Haarlem, de oudste spaarbank in Neder land, neemt onder de Nederlandse Spaar banken een zeer eervolle plaats in. Zij be heert een inleggerstegoed van ruim 27 millioen, verdeeld over bijna 68000 spaar ders. In de eerste 9 maanden van dit jaar werd een bedrag van 10 millioen inge legd en 7,75 millioen terugbetaald, zódat het inleg-overschot 2.25 millioen bedroeg. Wereldspaardag is dit jaar voor de Nuts spaarbank nog van extra betekenis, omdat op 30 Octofcier het geheel verbouwde en gemoderniseerde bijkantoor aan het Nagt- zaamplein voor het publiek wordt openge steld. Ieder die op Vrijdag 30 October een in leg doet bij een der kantoren van de Nuts spaarbank, ontvangt een fraaie kunst kalender, terwijl de bezoekers van de Jeugdspaarbank deze week de bekende „Gelukscent" ontvangen. De Raad voor de Luchtvaart heeft de K.L.M.-gezagvoerder N. W. M., die op 1 Januari van dit jaar bij Dahran met de Skymaster „Groningen" een noodlanding moest maken wegens benzinegebrek, ge straft met het uitspreken van een beris ping. Het vliegtuig was uit Rome op weg naar Basrah. Kort voor het bereiken van deze plaats werd het weer plotseling slechter, zodat op het vliegveld niet geland kon wor den en evenmin op de uitwijkhaven Bag dad. De piloot besloot door te vliegen naar Dahran. Voordat de „Groningen" daar aan kwam was de benzinevoorraad verbruikt en moest een noodlanding in de woestijn worden gemaakt. De Raad voor de Luchtvaart was van mening dat de gezagvoerder een te opti mistisch inzicht over de hoeveelheid brand stof heeft gehad en dat hij niet voldoende rekening heeft gehouden met de mogelijk heid van miswijzing van de meters. Voorts werd hem verweten, dat hij eerst nog een naderingsvlucht naar Basrah heeft ge maakt, toen reeds bekend was, dat hij daar niet kon landen, dat hij niet op het vlieg veld Shaibah geland is, dat door het maan licht goed zicht baar was, dat hij een on nodige stijgvlucht heeft gemaakt, dat hij niet op het vliegveld Koeweit is geland en tenslotte dat hij Dahran niet tijdig op de hoogte heeft gesteld van de mogelijkheid van een noodlanding. De minister en de staatssecretaris van Financiën, van Wederopbouw en Volks huisvesting, van Verkeer en Waterstaat, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning a.i. en van Sociale Zaken en Volks gezondheid hebben de Tweede Kamer hun Memorie van Antwoord doen toekomen over het wetsontwerp „Regeling ter bevor dering van een goede bedrijfsuitoefening (Vestigingswet Bedrijven). Aan deze Me morie van Antwoord is het volgende ont- leend: Het ligt in het voornemen om, nadat het onderhavige ontwerp tot wet zal zijn ver heven, bij de vervanging van de bestaande vestigingsbesluiten deze ook op hun syste matiek en inhoud te bezien. In het bijzon der zal er ook naar gestreefd worden ver starrende tendenzen tegen te gaan. De opneming van het behoefte-element zou volgens de ministers aan het karakter van deze wet afbreuk doen. Herinnerd wordt aan het standpunt van de minister van Economische Zaken, dat in een demo cratisch staatsbestel, waarin de productie ondernemingsgewijze geschiedt, het ingrij pen van de overheid niet verder behoort te gaan dan het geven van leiding in grote lijnen en het globaal beheersen der strate gische punten van het economisch proces. De opneming van het behoefte-element in de Vestigingswet Bedrijven zou met dit principe ih strijd zijn. De bijzondere moeilijkheid van een over heidsingrijpen In de middenstandssector, waarbij het behoefte-element wordt gehan teerd, is naar het oordeel van de bewinds lieden voornamelijk hierin gelegen, dat het weinig ruimte laat voor een flexibel econo misch beleid in deze sector van het econo misch leven. Het wil de bewindslieden voorkomen, dat het, nog afgezien van de wenselijkheid van een zodanig overheidsingrijpen, uitgesloten geacht moet worden, dat de centrale over heid een apparaat in het leven roept het welk geschikt is de gedifferentieerde en sterk wisselende behoefte aan de diensten van de middenstand op de voet te volgen en op soepele wijze als norm voor de vestiging van nieuwe ondernemingen te hanteren. Zij zijn van oordeel, dat, behoudens het stellen van objectieve vestigingseisen, de ontwik keling van de middenstand zoveel mogelijk dient te worden vrijgelaten. Dit standpunt betekent intussen niet, dat de bewindslieden geen waarde hechten aan het belang, dat een sanering voor bepaalde bedrijfstakken kan hebben. De ervaring leert evenwel, dat deze sanering in de eerste plaats reeds automatisch optreedt, doordat kleine ondernemingen, die de toets der eco nomische kritiek niet kunnen doorstaan, bij het overlijden van de ondernemer vaak niet in stand blijven, omdat geen opvolger be schikbaar is, die voldoende bestaansmoge lijkheid in de voortzetting er van ziet. In de tweede plaats zijn op de vestiging ook de sterk gestegen inrichtingskosten van in vloed. Tenslotte gaat ook van de vestigings wetgeving zelf een remmende werking uit. Voor zover in de middenstandssector aan sanering behoefte blijft bestaan, zien de be windslieden minder heil in het hanteren van het behoefte-element dan in de bevor dering van de efficiëncy in bepaalde be drijfstakken en in het geven van voorlich ting over vestigingsmogelijkheden. Dit vraagstuk heeft hun volle aandacht. Door zeer vele leden is bepleit bij de uit voering der nieuwe wet alleen de Kamers van Koophandel, dus niet tevens de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisaties in te schakelen. Voor de daarbij geuite verwach ting, dat de bedrijfsorganisaties zich niet zullen weten vrij te maken van een groeps belang, zien de bewindslieden geen reden. Zij zien dan ook geen aanleiding de moge lijkheid, dat de uitvoering van de nieuwe wet mede aan publiekrechtelijke bedrijfs organisaties wordt toevertrouwd,, uit te sluiten. Zij zouden dit in strijd achten met de grondgedachte der Wet op de Be drijfsorganisatie. Intussen zouden de be windslieden niet zover willen gaan als vele andere leden, die aan inschakeling van de bedrijfsorganisaties boven die van de Kamers in 't algemeen de voorkeur zouden willen geven. Zij menen, dat t.a.v. elke taak moet worden overwogen, welke lichamen haar het best zullen kunnen vervullen. De Indonesische premier Ali Sastroa- midjojo heeft in het parlement een rege ringsverklaring over de toestand in Atjeh voorgelezen. Over de te nemen regeringsmaatregelen wordt in de verklaring onder meer gezegd, dat het gehele gebied langs de Oostkust van Peureula tot aan Kotaradja en van daar langs de Westkust tot aan Zuidelijk van Meulaboh, steeds in handen van leger en politie dient te zijn en vrij moet zijn van ordeverstoringen. De Mohammedaanse „ulama's," die zich niet aan de zijde van Daud Beureuh hebben geschaard, zullen worden uitgenodigd om de bevolking, die de zijde dër opstandelingen koos, haar fout te doen beseffen en om haar te bewegen de machtsapparaten te steunen. In samenwerking met het binnenlands bestuur en andere staatsapparaten, zullen leger en politie de veilige 'gebieden conso lideren en uitbreiden. Intussen zullen pa trouilles worden ingezet, om de leiders van de opstand te achtervolgen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken zal de kwestie der autonomie opnieuw be studeren en zeer spoedig een beslissing daarover nemen. Aandacht zal worden ge schonken aan de irrigatie, de landbouw, onderwijs en veeteelt. Ook zullen wegen worden gezocht om de wrijving tussen de groepen in Atjeh te verminderen. In het verdere verloop van zijn verkla ring zeide de minister-president nog, dat de regering hoopt, dat „de afgedwaalden op het goede pad zullen terugkeren". Het is traditie geworden, dat prinses Irene op haar verjaardag een geschenk ontvangt van de militairen van de voor malige Prinses Irene-brigade en het tegen woordige garderegiment fuseliers Prinses Irene. Daar de prinses dit jaar op haar ver jaardag (5 Augustus) met vacantie in de Verenigde Staten vertoefde kon toen dit geschenk op Soestdijk niet worden aange boden. Daarom is het Woensdagmiddag geschied door vertegenwoordigers van de vroegere brigade en het huidige regiment. De keus was gevallen op een voorstelling in brons van „de kleine zeemeermin" uit het sprookje van Hans Andersen, ontwor pen en vervaardigd door de beeldhouwer Charles Hammes. Voorts bood een deputatie van de Koninklijke Luchtmacht wederom een deel van de cassette tafelzilver aan, zoals dat ook vorige jaren is geschied. De luchtmacht bracht verder een taart mee, orchideeën voor de Koningin, een fles whiskey voor prins Bcrnhard en dozen bonbons voor de andere prinsessen. STUGINCiV.D KOSTEM VAN LFVENS0NDERH0UD (BASIS 1948=100) - 180- Deze statistiek geeft een beeld van de male waarin de kosten van levensonderhoud gestegen zijn. Voor 1953 lopen de cijfers tot het eerste halfjaar. Het blijkt dat in Australië dc kosten voor het levensonderhoud het sterkst geslegen zijn. Zelfs in het eerste halfjaar van dit jaar zette deze stijging zich voort. Van de landen op onze statistiek genoemd, komt Engeland op de tweede plaats wat de stijging betreft. V/at ons land betreft komt de grootste stijging op rekening van 1950-1951. Zij viel samen met de oorlog in Korea. Het is opmerkelijk te zien hoe deze stijging zich over de hele wereld deed gelden. Het m.s. „Sibajak" is Woensdagmiddag uit Rotterdam vertrokken om opnieuw een emigrantenreis naar Australië te on dernemen. De reis gaat via het Suezkanaal. Verwacht wordt dat het schip op 26 No vember in Fremantle zal meren. De „Si bajak" zal daarna ook de havens van Melbourne en Sydney aanlopen en dan in ballast naar Rotterdam terugvaren. Er is nu een record aantal passagiers aan boord, namelijk 1005. Het 25 jaar oude schip beschikt weliswaar over niet meer dan 958 bedden, maar de overige plaat sen zijn gevonden door het bijplaatsen van babymandwiegen en kinderledikan ten. Er reizen namelijk 347 kinderen be neden de 12 jaar mee. Bij de passagiers zijn er niet minder dan 34 die de naam Bakker dragen en 24 die Jansen heten. Behalve de gewone scheepsdokter gaat er een speciale kinderarts mee, dr. J. van der Velde. Voorts bevinden zich ten behoeve van de vele kinderen acht hofmeesteressen aan boord en een specialiste op het gebied van babyvoeding. Namens de Nederlandse regering maakt de voorlichtingsambtenaar H van der Rijdt uit Tilburg de reis mee. De geeste lijke verzorging der passagiers is toever trouwd aan pater M. J. de Kort uit Loon op Zand en dr.-G. J. Sybesma uit Vinke- veen. Tarieven. De leiders van de twee grootste organisaties van arbeiders en boeren in de V. S. hebben verklaringen afgelegd tegenover de door president Eisen hower ingestelde commissie voor de buitenlandse economisahe politiek. Deze commissie is begonnen met openbare verhoren omtrent de politiek voor de buitenlandse handel en de tarieven. Beide leiders drongen er óp aan, dat bij de Amerikaanse onderhandelingen aangeboden zou worden, de tarieven te verlagen en dat ook andere hinderpalen voor de internationale handel zouden worden opgeruimd. Spionnen. Maandag begint in Luzern, in Zwitserland, een spionnageproces tegen de Duitser Rudolf Roessler, woonach tig in Zwitserland en de Zwitser Xavier Schnieper, die er van worden beschul digd voor Tsjecho-Slowakije en ten na dele van de Westelijke mogendheden te hebben gespionneerd. Nachtblauw. De Noord-Atlantische ver dragsorganisatie heeft thans een vlag. Deze bestaat uit een rechthoek, waarin een blauw-witte windroos binnen een witte cirkel, de eenheid symboliserend, is aangebracht. De achtergrond is nachtblauw. Bezoek. "Koning George en Koningin Fre- derika van Griekenland zijn Woensdag in New York aangekomen voor een be zoek van een maand aan de V. S. Excuses. De Amerikaanse vice-president, Nixon, die op het ogenblik met zijn echtgenote een bezoek aan Thailand brengt, heeft de straatventers van Bangkok zijn verontschuldigingen aan geboden voor het feit. dat de politie uit veiligheidsoverwegingen hen uit het gebied, waar 't echtpaar Nixon logeert, heeft verwijderd. Sprinkhanen. In Zuid-Oost Australië, in een strook van Queensland tot de grens van Victoria, leveren de boeren een verbitterde strijd tegen geweldige zwer men sprinkhanen, die de tarweoogst bedreigen. Slavernij. Twee kan toen planters in da Amerikaanse staat Kentucky zijn ver oordeeld tot elk 500 dollar boete, om dat zij een neger in onvrijwillige dienst hebben gehouden. „Dit was het eerste geval van slavernij, dat sedert de Ame rikaanse burgeroorlog in 1865 door het federale hof te Paducah in Kentucky is behandeld", aldus Reuter. Wintel-prijzen. De Italiaanse spoorwegen, busdiensten, hotels en restaurants zul len de prijzen met 25 procent verlagen om buitenlandse toeristen te trekken in het herfst- en winterseizoen. Treinbotsing. Nabij Tavannes in de Zwit serse Jura is een personentrein in bot sing gekomen met een goederentrein. Twee spoorwegarbeiders werden ge dood en 15 personen gewond. Drukwerkbommen. Britse en Austra lische bommenwerpers hebben Woens dag boveii de gebieden in Malakka, waar zich communistische verzetsstrij ders ophouden, 20 millioen pamfletten uitgegooid, waarin op jonge communis tische leiders een beroep wordt gedaan, zich met hun aanhangers over te geven. Dérantsoenering. De Engelse minister van voedselvoorziening heeft in het Lager huis bekend ge-maakt, dat de prijsbe- heersing voor en de rantsoenering van boter, margarine, kaas. braadvet, ge condenseerde melk en melkpoeder in de loop van de zomer van 1954 zullen worden afgeschaft. De regering zal de invoer van deze producten overdragen aan de particuliere handel. Waarschijn lijk zal ö-e rantsoenering van vlees en bacon eveneens in de 1-oop va-n het vol gende jaar worden beëindigd. De le vensmiddelen rantsoenering in Enge land zal dan geheel opgeheven zijn. Autosmokkelaars. De West-Duitse politie heeft te Gelsenkirchen, Essen en Mün- chen drie leden van een smokkelbende gearresteerd, die in de Bondsrepubliek auto's en andere goederen ter waarde van meer dan 100.000 mark gestolen zou hebben. Volgens de politie te Gel senkirchen zouden de helers in Neder land, die de gestolen en naar Neder land gesmokkelde auto's kochten, even eens aangehouden zijn. De politie trof in de nacht van Dinsdag op Woensdag een groene bestelwagen aan op de Steigerweg in IJmuiden, waar het voertuig met deerlijk gedeukte neus tegen een hek „geparkeerd" stond. De wagen was verlaten en de eigenaar wist nergens van. zodat men vermoedt, dat hier sprake is geweest van een clandestieg nachtelijk ritje; de auto was namelijk niet afgesloten geweest. 60. Nadat Joris, gedreven door een eigen aardig soort eergevoel, dé juwelen aan de Mogol had teruggegeven, maakte deze zich gereed om te vertrekken. „Vaarwel, gast heer!" riep hij Panda toe, „ik heb een aan gename tijd bij u gehad.... dank zij dat onbetrouwbare individu!" En hij wees met zijn duim naar Joris, die in een noncha lante houding tegen de balustrade leunde. „Welehhm," antwoordde Panda, „ik ben blij, dat u zich geamuseerd hebt!" Zodra de stoet uit het gezicht was verdwe nen stak Joris Panda de hand toe. „Ook ik moet thans gaan, manneke," zei hij, „ik hoop, dat ik u geleerd heb, hoe ge gasten aangenaam kunt bezighouden." ..Wel Joris, ik eh...." begon Panda onze ker. Maar op dat ogenblik uitte Jolliepop, die het toneel met klimmend misnoegen aanschouwde, zulk een dringend en kil „AHUM!", dat Panda de rest van zijn zin niet uitsprak. Peinzend keek hij Joris na, die zwierig langs de bloembedjes schreed en met een laatste joviale zwaai van zijn wandelstok door de tuin-poort verdween. „Vreemd", mompelde hij, als Jolliepop niet gekucht had, zou ik Joris nog bedankt hebben ook!" EINDE De kust van Sofala bevindt zich op on geveer 20 gr. Z. Br. van Portugees Oost-Afrika. Ongeveer 500 km. landin waarts begint (in Rhodesia) Mashonaland, een gebied waar blanken nog geen eeuw geleden door de stammen der Mashona werden welkom geheten, wijl zij een be scherming betekenden tegen de opdrin gende Matabelen, die zich reeds grote stuk ken van Mashonaland hadden toegeëigend, hetgeen uiteraard niet steeds zonder strijd geschiedde. Maar ook 3000 jaar tevoren zal deze streek van krijgsge woel vervuld zijn geweest. Oude, verlaten goudmijnen leggen getuigenis af, hoe in oude tijden het goud hier uit de grond moet zijn losgehakt. Sommige onderzoekers willen deze mijnen toeschrijven aan de activiteit van de oude Phoeniciërs, en menen dat de vreemdsoortige ruïnes die in 1871 bij Simbabye werden ontdekt, de restanten zijn van een oude Phoenicische mijnwerker sstad. Mashonaland zou dan beschouwd moeten worden als het land Ofir, ivaarvandaan koning Salomo met behulp van de Phoenicische zeelui die hem door koning Hiram ter beschikking waren gesteld, zijn 420 talenten gouds zou heb ben betrokken. We kunnen hiervan lang niet alles aan vaarden, want de ruïnes van Simbabye geven geen enkele aanwijzing omtrent Phoenicische activiteit. Voorts waren de Phoeniciërs handelslui en zeevaarders, maar zeer zeker geen mijnbouwers. Dat zij dus op meer dan 500Ö km. van huis zich plotseling op de mijnbouw zouden "N hebben geworpen, in een volkomen woeste en vijandige wildernis, wel te verstaan kan moeilijk worden aanvaard. Bovendien, hoe zouden zij aan de wetenschap zijn ge komen dat diep in het binnenland, 500 km. van de Sofalakust verwijderd, goud in de grond zat? Daar komt nog iets anders bij. De ex peditie van koning Salomo is drie jaar onderweg geweest, Deze tijd moet zeer zeker te kort worden geacht om, met de gebrekkige schepen van die dagen, naar de Sofalakust te varen, een expeditie naar het binnen land te ondernemen, goud te zoeken, een stenen mijnwer- kersstad te bouiven, vele duizenden kilo's goud te win nen, dit door de wildernis te transporteren en dan weer huiswaarts te varen. En dan nog een laatste argument: de Phoeniciërs waren zeer geslepen handels lui en zeevaarders, die elk geheim angst vallig voor zichzelf wisten te bewaren. In dien zij over goudmijnen beschikten, zullen zij zeer zeker de onderdanen van koning Salomo deze schatkamers niet hebben aan gewezen. Uit het feit, dat zij de schepen van Salomo de weg wezen, kan dus rustig worden geconcludeerd dat het hier géén goudmijn betrof die in eigen exploitatie was. Moeten we dus Mashonaland, het gebied dat achter de Sofalakust is gelegen, even min als het land Ofir erkennen? Wacht u nog even, er is voor de Sofalakust nog een andere oplossing mogelijk. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H, FéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2