Merkwaardige marionettendans verhitte gemoederen in Haarlemse raad LAXEER-AKKERTJES TRAVIATA HOOGTEZON Voltooide Erebegraafplaats waardige rustplaats voor 372 doden KR OUWELS Stemmen staakten over voorstel tot vestiging van poppenspel in Stadhuis Muziekshow in Haarlem op Koninginnedag 1954 Dame bijtijds gered Dr. W. Drees verricht overdracht Bloemencorso 1954 in teken van muziek DONDERDAG 2 9 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 In politieke sfeer' „Poppenkast' Waardering voor machineschrijven Niet persoonlijk bedoeld" Ophoging Delftwijk „De kleine Middenstander" Vrije keuze Reinig Uw ingewanden en voorkom verstopping. Neem eens per week 1 of 2 Spaans danspaar naar Haarlem Bacon-contract met Engeland BLAUPUNKT en SABA Radio Gramofoonhandel Strandloper, een beestje van de koude grond Terugblik Voltooiing VERKOOP - VERHUUR Bus tegen tram in Den Haag; 16 lichtgewonden De vergadering van de Haarlemse raad verliep gistermiddag 21 agendapunten lang in pa s en vree en m een aantrekkelijk tempo. Het laatste voorstel: het verstrekken van een renteloze lening van f 3.500._ aan Haarlems Bloei voor de inrichting van kelder van het stadhuis tot marionettentheater en het verlenen van een garantie voor de exploitatie daarvan van ten hoogste f 2250.—, gaf aanleiding tot een lang durige en tenslotte ook scherpe discussie. De laatste werd uitgelokt door de heer Fib be (V.V.D.), die na de beantwoording der critiek door wethouder Geluk opmerkte, dat de grote fout bij dergelijke voorstellen is, dat de wethouder tevens voorzitter van Haarlems Bloei is. „Daardoor krijgen wij een heleboel voorstellen in de raad, die er anders nooit gekomen zouden zijn. De heer Geluk kost de gemeente een hoop geld aldus de heer Fibbe. Met de herinnering aan de vorm der vragen over de Deense reis nog vers in het geheugen stond de heer Mensink (Arbeid) direct met zijn weerwoord klaar: „Het valt de heer Fibbe altijd moeilijk op het niveau te blijven dat past bij de discussies in de raad. Zijn repliek bevatte geen enkel fatsoenlijk woord. Ik vraag mij af hoe een politieke partij welke een grote groep fat soenlijke burgers tot haar aanhang kan rekenen en drie fatsoenlijke raadsleden telt het kan verantwoorden iemand met dergelijke manieren in haar fractie te accepteren. Het werk van Haarlems Bloei gebeurt in het belang van de stad. Wij hebben grote behoefte aan burgers die al hun vrije tijd voor dat werk opofferen en die zich daarbij niet afvragen hoeveel commissie of provisie zij als makelaar daaraan wel zouden kunnen verdienen, maar alleen het belang van de stad en haar burgers voor ogen houden. Ik vind het een schandaal dergelijke opmerkingen aan het adres van de wet houder te horen maken en ik schaam mij ervoor naast een raadslid te zitten, dat zulke uitlatingen doet. De heer Geluk geeft al zijn vrije tijd en energie voor het belang der stad en ik protesteer er tegen, dat zijn goede naam op deze wijze door het slijk wordt gesleurd". De heer Spek (A.R.) verklaarde hierna, dat hij het be treurde, dat de discussie een persoonlijk karakter had gekregen. Hij wilde zich hiervan uitdrukkelijk distanciëren en getuigde van zijn grote bewondering voor wat Haar lems Bloei onder leiding van de heer Geluk tijdens de Flora had gepresteerd, hetgeen niet wegnam i\at hij op zakelijke gronden tegen het marionettentheater was. Ook de stemming over het voorstel leverde nog stof te over voor commentaar. Het bleek namelijk, dat de man wiens stem het marionettentheater in de kelder van het stad huis had kunnen loodsen, toen het op stemmen aankwam, verdwenen was. Dat was de heer Van Velsen, de enige voorstander bij de K.V.P. Dat de stemmen nu staakten, zodat het voorstel wordt aangehouden tot de volgende vergadering, was te danken aan de heer Proper (C.P.N.), die zijn afwezige partijgenoot M o I in aller ijl naar de vergadering liet komen. In de volgende vergadering zal echter de stem van de heer Van Velsen opnieuw de doorslag moeten geven, want zowel bij de voor- als bij de tegenstanders waren twee leden afwezig. Het moet voor de heer Geluk weinig bevredigend zijn geweest, dat niemand van de zeventien, die naar de vergadering wa ren gegaan met de gedachte om tegen te stemmen, zich door zijn uitvoerig en geestdriftig betoog heeft willen laten over tuigen. De argumenten van de tegenstanders kunnen als volgt worden samengevat: het marionettentheater is niet in overeenstem ming met de waardigheid van het gebouw (men had tijdens Haarlem-Lichtstad de poppen aan de pui van het Stadhuis maar node geduld), de taak van Haarlems Bloei wordt door deze exploitatie overschreden en de aesthetische waarde van het mario nettentheater rechtvaardigt geen subsidie. Deze zienswijzen werden achtereenvol gens voorgedragen door de heren Schip pers (K.V.P.die van een kunst met een zeer kleine k sprak en bovendien nog op merkte, dat hij zelfs steun van het „echte" toneel niet op de weg van de gemeente vond liggen, Spek (A.R.). die permanen te belangstelling betwijfelde, Stoffels en Fibbe (V.V.D.) de laatste geloofde dat kinderen meer pleizier zouden bele ven aan een „echte" poppenkast, dat de vaste lasten der verwarming zwaarder zouden zijn dan de begroting.^iangaf en dat men in de heer Vermeide een beste zaken man had gevonden en De Landme ter (C.H.U.), die meende, dat brandweer en Bouw- en Woningtoezicht het plan wel zouden kraken en voorts het ruimtegebrek van het Stadhuis in het geding bracht. Van de zijde der voorstanders werd het woord gevoerd door de heren Proper (C.P.N.), Mensink (Arbeid) en V a n Velsen (K.V.P.). Eerstgenoemde had wel enige bedenkin gen tegen de accomodatie en somde enige bezwaren op, die hem bij lezing van het voorstel waren opgevallen, maar anderzijds hield hij een warm pleidooi voor het ma rionettentheater. Hij stemde in met dit Haarlems initiatief, meende dat de raad ook in deze zijn culturele taak moet aan vaarden en achtte het financiële risico gering. De heer Mensink wees erop, dat het exploiteren van het marionettentheater door Haarlems Bloei op hetzelfde vlak ligt als het organiseren van het internationale orgelconcours: een gelukkige vermenging van een hoogstaande culturele uiting met de bevordering van vreemdelingenverkeer en vertier in de stad. Dat een marionettentheater in strijd zou zijn met de waardigheid van het Stadhuis ontstreed spreker ten stelligste: een derge lijke opvatting is niet in overeenstemming met de opvatting die men in het verleden omtrent de functie van het Stadhuis hul digde en die men, gezien de praktijk in het buitenland en elders in Nederland nog hul digt. Het Stadhuis moet ook zijn het cen trum voor bijzondere culturele uitingen. Hij refereerde ook aan de instemming van de (hier) zwijgende gemeente-secretaris met het denkbeeeld, en van de heer Phaff zal men toch moeilijk kunnen beweren, dat hij de waardigheid van het Stadhuis in ge vaar zou willen brengen. Voorts merkte de heer Mensink op, dat ooocoocoooooooocooooooooc oooocoooooooocc Wij hebben zowel de heer Van Vel sen als de fractievoorzitter van de K.V.P., de heer Schippers, gevraagd waarom de enige voorstander in de K.V.P.-fractie voor de stemming over het marionettentheater de raadzaal ver- liet. De heer Van Velsen motiveerde dit ver trek door erop te wijzendat naar zijn gevoel het dpbat over het poppenspel in de politieke sfeer werd gcirokkem ,.De raad werd in twee kampen verdeeld en daar wenste ik niet aan mee te doen daar wenste ik niet aan mee te doen aldus de heer Van Velsen. „Daar ik met tegen het voorstel wilde stemmen ben ik na overleg met mijn fractievoorzitter weggegaan". Wanneer in de volgende vergadering de discussie niet op deze wijze wordt gevoerd, zal ik °Jigetl^~ fe'ld voor stemmen", aldus de heer Va Velsen. De heer Schippers deelde ons mede, dat hij niet wist waarom de heer Van Vel sen was weggegaan. Hij vermoedde, clat deze haast had. indien Haarlems Bloei de voorstellingen zonder de gemeentelijke garantie zou ge ven, de eventuele verliezen toch bij de ge meente terecht zouden komen. Ook de heer Van Velsen tilde noch zwaar aan de „waardigheid van het Stad huis", noch aan het financiële risico. Hij voerde aan, dat het Marionettentheater in het voorjaar en in de zomer 40.000 bezoe kers had getrokken. Wethouder Geluk nam de raadsleden hun onkunde op het terrein van de pop- penkunst niet kwalijk en zette het verschil tussen poppenkast, poesjenellen en mario netten in grote trekken uiteen, daarbij opmerkende dat deze raadsvergadering een prachtig object voor een poesjenellen- parodie zou vormen. Overigens kon hij op dat punt naar een vrij uitgebreide litteratuur verwijzen en ook naar de wereldfaam van een Salzbur- ger marionettentheater. In- andere landen worden dergelijke poppenspelen door de overheid in stand gehouden; in Nederland verleende de gemeente Maastricht trou wens ook een subsidie aan de „poesjes". Indien Haarlems Bloei, zo betoogde de heer Geluk verder, beperkt moet blijven tot een informatie- en propagandacentrum zonder meer, dan kunnen in het vervolg ook geen zomerfeesten en bloemencorsi worden gehouden. Haarlems Bloei heeft nu al jarenlang zonder grote financiële ongelukken gewerkt; de gemeentelijke ga ranties behoefden zelden uitgekeerd te worden. De heer Geluk beantwoordde voorts een aantal detailpunten uit de critiek, onder schreef wat de heer Mensink had gezegd over de functie van het Stadhuis en ver klaarde voorts, dat de heer Vermeire wel vertrouwen in de exploitatie heeft (het jongste verleden heeft hem daarbij in het 'gelijk gesteld), maar dat hij voor de ko mende winter vrij wil blijven van de com merciële romslomp om zich ongehinderd aan de artistieke ontplooiing van zijn theater te kunnen wijden. Wethouder Geluk besloot zijn peroratie met een treffend voorbeeld van de popu lariteit van het poppenspel bij de jeugd: nog weken na de voorstellingen kwamen er op Woensdagmiddag kinderen bij het Stadhuis vragen of de poppen er nog waren Al deze woorden hadden net zo goed on gesproken kunnen blijven, het bleef 1817 en het werd 17—17 (P. v. d. A. en C.P.N. contra K.V.P.. V.V.D.. A.R. en C.H.) toen de heer Van Velsen was verdwenen. Meer geluk had wethouder Geluk met het voorstel tot invoering van het onder wijs in typen op H.B.S. A. De heren Wensing (C.H.), Stoffels (V.V.D.) en Voogd (Arbeid) hadden hun waardering daarvoor geuit. De heer Voogd herinnerde eraan, dat het vak vroeger ook op het lesrooster had gestaan, maar dat het in de vooroorlogse bezuinigingsrage was geschrapt. Intussen wezen de heren Stoffels en Voogd erop, dat machineschrijven ook voor Ulo-leerlingen van groot belang is. Aan de drie openbare Ulo-scholen wordt in dat vak een cursus gegeven voor 156 leerlin gen in totaal. Deze cursus wordt door de ouders betaald, zodat het door de gemeente in het leven geroepen vak bij H.B.S. A in zekere zin een onbillijkheid jegens de Mulo-leerlingen vormt. Wethouder Geluk merkte naar aanlei ding hiervan op, dat de gemeente in het leerplan van de H.B.S. A in zekere zin de vrije hand heeft, maar bij de Uloscholen gebonden is aan de lager onderwijswet. B. en W. zijn gaarne bereid om te onderzoe ken of ook de Uloscholen opgenomen kun nen worden in een gemeentelijke regeling voor het onderwijs in typen, maar men moet wel bedenken dat dit consequenties kan hebben ten aanzien van het bijzonder onderwijs. De wethouder betwijfelde of men nu wel kan spreken van een onbillijkheid jegens de ouders van Uloleerlingen. De ouders van H.B.S.'ers staan immers voor de kosten van een langer durende opleiding en moe ten bovendien zelf de boeken betalen. Overigens zegde de heer Geluk toe, dat B. en W. na de zaak onderzocht te hebben de raad over de mogelijkheden zullen in lichten. ooooocooocoaooooocoooooooc<x>axocococxoooo^'xcoooococco Na afloop van de raadsvergadering heeft de heer Fibbe ons en anderen nadrukkelijk verklaard, dat hij geen persoonlijke aanval op de heer Geluk bedoelde met zijn critiek op de verbin ding tussen het wethouderschap en het voorzitterschap van de stichting Haar lems Bloei. Velen zullen het jammer vinden, dat de heer Fibbe dit verduidelijkende woord niet in de raadzaal heeft gesproken. Wij tekenen hierbij nog aan, dat de combinatie wethouder-voorzitter Haar lems Bloei indertijd door de raad is ge wild. De heer Balm (K.V.P.) had nog gewe zen op de mogelijkheid om tweedehands machines aan te kopen en vroeg of de Haarlemse middenstand daarbij kon wor den ingeschakeld. Wethouder Geluk antwoordde, dat de Haarlemse handel natuurlijk ingeschakeld wordt, maar dat de prijzen tenslotte de doorslag zullen geven. Daar de machines lang mee zullen moeten, zal bij de aan koop van gebruikte exemplaren toch wel enige voorzichtigheid moeten worden be tracht. De derde onderwijskwestie betrof enige voorzieningen in de meisjes-H.B.S., het geen voor de heer Voogd aanleiding was erop te wijzen, dat er aan het gebouw aan de Tempeliersstraat, ongeacht de toekom stige bestemming nogal wat op te knappen was, .inzonderheid valt de verwarming te moderniseren. Wethouder Geluk antwoordde, dat niet alle oude scholen tegelijk aan de beurt kunnen komen. Het gymnasium was ur genter bijvoorbeeld. Maar hij zal de toe stand van de meisjes-H.B.S. nauwlettend in het oog houden. In de sector der Openbare Werken werd besloten tot de belangrijke ophogingswer- ken voor het Zuidelijk deel van Delftwijk, een object van ruim twee millioen. De heer Goedee (Arbeid) had wel waardering voor de spoed die met dit voor stel was betracht, doch wees erop, dat het toch wel het midden van 1954 zal worden voor de eerste huizen daar kunnen worden gebouwd. Hij maakte gewag van de goed kope aanbieding van zand uit de Kenne- merduinen en beval het College aan hier van gebruik te maken om aansluitend ook het Noordelijk deel van Delftwijk op te hogen. Voorts brak hij een lans voor de toekomstige handeldrijvende middenstand van de nieuwe wijk door een spoedig begin met de bouw van het winkelcentrum te be pleiten. Wethouder H a p p had ook waardering voor het beleid van Openbare Werken en deelde mede, dat er nog een 320 woningen aan de Schipholweg kunnen worden ge bouwd voor men aan de bebouwing van Delftwijk behoeft te beginnen. Hij ver wachtte dat men daar al in April zou kun nen heginpen te bouwen. Overigens zal de verwerking van het bouwvolume gespreid worden; dit is van belang voor de arbeids markt. Ook met de bouw van de scholen zal tijdig worden begonnen. De suggesties van de heer Goedee inzake de zandaankoop en het winkelcentrum zullen B. en W. gaarne nader overwegen. Voordien had de heer Goedee het woord gevoerd naar aanleiding van de voorgestelde grondverkopen in Zinnevelt aan „De kleine middenstander". De voor keur der socialistische fractie blijft uit gaan naar uitgifte in erfpacht, doch de fractie wil overigens gaarne de totstand koming van deze woningen bevorderen, zo dat men niet tegen zal stemmen. Toch had den de heer Goedee en de zijnen de voordracht met aarzeling bekeken. Bij dit systeem is het mogelijk dat mensen aan de coöperatie deelnemen die toch eigenlijk te zware verplichtingen op zich nemen, zodat in de toekomst sociale wantoestanden gevreesd moeten worden. Voorts vond de heer Goedee het een bezwaar, dat voor deze gevallen van de algemene lijn van het Huisvestingsbureau moet worden af geweken. Ten aanzien van het bezwaar van het „te zwaar belast zijn" gaf de geestelijke vader van „De kleine Middenstander", de heer Fibbe, als zijn mening te kennen dat de deelnemers aan die coöperatie niet meer, eerder minder betalen dan huurders van nieuwgebouwde huizen en dat alleen ge zinnen worden toegelaten, zodat van bij zondere afwijkingen geen sprake is. Wethouder H a p pé antwoordde dat de keuze aan de huurder blijft of hij een zware last op zich wil nemen om een woning naar zijn zin te krijgen of niet. B. en W. dienen de aanvragen van instellingen als „De kleine Middenstander" overigens al leen daarom al met voorzichtigheid te be kijken omdat het bouwvolume tenslotte evenredig verdeeld moet worden tussen deze particuliere bouw en de woningwet woningen. Inderdaad worden de richtlijnen van het Huisvestingsbureau ten aanzien van „De kleine Middenstander" minder stringent toegepast, maar de nieuwe rege ling van de huurmachtigingen biedt voor andere gegadigden ook een soepeler rege ling. Bij de huidige maatschappelijke ver houdingen, zo besloot de heer Happé, is het helaas nog steeds zo, dat enkelingen mogelijkheden krijgen die voor de grote massa niet zijn weggelegd. De overige voorstellen werden zonder of na korte discussie aangenomen. De benoe mingen verliepen conform de voordrach ten van het College. Alleen het voorstel tot de bouw van een vleugel aan het gebouw van de G.G.D. werd aangehouden om enkele raadscom missies in de gelegenheid te stellen zich daarover nog te beraden. ADVERTENTIE Het centrumcomité „Koninginnedag" heeft, behalve vele andere belangrijke ma nifestaties, een grote Muziekshow in petto voor Koninginnedag 1954. Deze Muziekshow, waarvan de organi satie berust bij de heren L. J. Itappert uit Hillegom en D. J. van Ellinckhuijzen, is geen muziekconcours in de gangbare zin van het woord, maar beoogt een combina tie te zijn van een feestelijk schouwspel en een revue van uitstekende muzikale prestaties. Het is de bedoeling dat uit iedere pro vincie een geüniformeerd ensemble naar Haarlem komt, dat een mars door de stad zal maken en twee nummers op de Grote Markt zal blazen. Bovendien zullen een viertal orkesten uit Haarlem en omgeving voor deelneming aan de show worden uit.genod.igd. Het publiek zal in de gelegenheid wor den gesteld de deelnemers aan de show te beoordelen, zowel dus uit een oogpunt van uniformering, marsdicipline en muzikale prestatie. Het winnende corps zal duizend gulden rijker naar huis terugkeren. Verder heeft het Centrumcomité -prijzen van vijfhon derd, tweehonderdvijftig gulden en drie beloningen van honderd gulden uitge loofd. De belangrijkste harmonie- en fanfare orkesten in het land zijn inmiddels reeds door het Centrumcomité uitgenodigd en vele besturen hebben reeds van hun in stemming laten blijken. Zo is het wel zeker, dat men in Haar lem muzikanten zal zien paraderen uit Al melo, Bolsward, Delfzijl, Zutfen en Waal wijk. Het Spaanse danspaar Susana Audeoud en José Udaeta zal op de tournée door Europa ook Nederland aandoen. Eind November en begin December worden voorstellingen gegeven te Amsterdam, Haarlem, Groningen, Hilversum, Eind hoven, Heerlen, Delft en andere plaatsen. In het volgend seizoen gaan zij naar Indonesië voor het geven van dertig voor stellingen. Naar het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mededeelt, is onlangs met het Britse ministerie van Voedselvoorziening een contract afgeslo ten voor de levering van 7500 ton bacon. Deze hoeveelheid zal kunnen worden ge leverd na afwikkeling van het in Novem ber 1952 afgesloten contract voor 35.000 ton. De prijs, tegen welke de bacon zal worden geleverd, bedraagt 248,70 per 100 kg. bereide bacon tegen 264,42 per 100 kg tegen 264,42 per 100 kg bereide bacon voor het lopende contract. Gaskraantje stond open Gistermorgen omstreeks half tien ont dekte de 69-jarige weduwe J. H. uit Haar lem-Noord dat haar 53-jarige mede bewoonster C. G. bewusteloos op bed lag. In de kamer hing 'n sterke gaslucht.. Het bleek, dat een in de slaapkamer aangebrachte gas kraan enigszins openstond. De weduwe heeft onmiddellijk de kraan gesloten en een raam geopend, zodat frisse lucht de kamer kon binnenstromen. Hierna waarschuwde zij een dokter, die opneming van de patiënte in een ziekenhuis wenselijk achtte. Aldaar bijge komen. verklaarde mevrouw G., dat zij gas in haar slaapkamer die Dinsdag niet had gebruikt. Waarschijnlijk is het gaskraantje, toen zij daaraan een pannelap hing, een beetje opengedraaid. De patiënte is buiten levensgevaar. Vandaag zal zij het ziekenhuis weer verlaten. ADVERTENTIE Heeft U de nieuwste Radiotoestellen reeds gehoord Demonstraties vrijblijvend bij Kleine Houtstraat 25 - Telefoon 14828 De vogeltrek Tot kwart over zeven was het vanmor gen nog te donker en te mistig voor de vogels om hun trek naar warmere gebieden te vervolgen. Om half acht trók de mist wat op, zodat tot acht uur 500 vinken en twee koperwieken werden gezien. Om acht uur echter kwam de mist weer opzetten. Het gevolg daarvan was, dat de vinken hoger gingen vlie gen en tenslotte hun trek geheel staakten. Van tien voor acht tot acht uur passeerden er in totaal 500 spreeuwen. Ook zij wachtten daar na opnieuw het optrekken van de mist af. In de Waarder- polder moest eveneens worden geconsta teerd, dat de vliegers hun reis moeilijk konden vervolgen. Er werden 47 spreeuwen geteld in kleine troepjes, verder negen vin ken, twee zwarte kraaien en twee ringmus- sen. Op de grond zaten grote troepen spreeuwen, waarbij steeds meer vogels neerstreken. De foto die wij dagelijks bij het vogel- trekbericht plaatsen, geeft een afbeelding van de kleine strandloper, een plevier achtige vogel, iets groter dan de mus, die verschijnt tijdens de voor- en najaarstrek op de Wadden, cle Zeeuwse stromen en de zoetwaterslikken, voornamelijk van Augus tus tot eind October. Hij is dan op doorreis naar tropisch- en Zuid-Afrika. Zijn broed gebied ligt in de kop van Noorwegen, Noord-Rusland, Nova Zembla en Noord- Siberië. Een beestje, dat dus wel veel zorg moet begteden aan het warm houden van zijn eieren. Zoals wij al eerder meldden, zal Zaterdagmiddag op de Eerebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen door Zijne Excellentie de minister-president, clr. W. Drees, de plechtige onthulling geschieden van vier op de muur aan de zeezijde aangebrachte herdenkingsplaten. De tekst er voor werd geschreven door de journalist en dichter H. M. van Randwijk. Voor de onthulling zal op de spreekruimte het woord worden gevoerd door de voorzitter van de Stichting „De Erebegraafplaats", de heer J. Smal- lenbroek die tevens voorzitter is van het bestuur van de Stichting 1940/1945 en door de minister-president, dr. W. Drees. Deze toespraken zullen door koorzang van het Nederlands Kamerkoor onder leiding van de heer Felix de Nobel worden omlijst. Na de onthulling van de herdenkingsplaten volgt op de dodenakker nog een voordracht van de tekst der platen door mevrouw E. Mols-De Leeuwe. De plech tigheid wordt besloten met een kranslegging. De Erebegraafplaats te Overveen in de huidige vorm. Op de voorgrond de door prof. L. O. Wenckebach ontworpen urn, die de as bevat van de lichamen van gefusilleerden, verstrooid bij het Crematorium te Velsen en aangetroffen in de ver brandingsoven te Vucht. Het randschrift om de urn luidt: Der helden as is hier vergaard, Hun geest blijft in ons hart bewaard. Het heeft geruime tijd geduurd alvorens de plannen voor de Erebegraafplaats een definitieve vorm kregen, nadat op 27 No vember 1945 de bijzetting plaats had ge had van het stoffelijk overschot van de Haarlemse illegale werkster Hannie Schaft, de enige vrouw die op de Erebegraafplaats de eeuwige rust vond. Aan die bijzetting van Hannie Schaft ging een uitvaartdienst in de Grote- of Sint Bavokerk vooraf. In de kerk en op de begraafplaats gaven de leden van het Koninklijk Huis, Koningin Wilhelmina en het toen nog Prinselijk Echtpaar, blijk van hun warm medeleven. In een toespraak wees dr. H. Wamsteker, toen voorzitter van de Stichting „De Ere begraafplaats te Bloemendaal", er op, dat een nationaal monument van de gevalle nen in het binnenlands verzet zou moeten verrijzen als een spontane hulde van het Nederlandse volk aan deze strijders, op een plaats, waar velen naar toe getrokken zouden worden, omdat daar hun familie leden en dierbare vrienden liggen. Die plek zal een bedevaartplaats moeten wor den voor allen, die met hart en ziel ons land en volk zijn toegedaan. In opdracht van de rechtercommissaris en onder leiding van de officier van justitie te Amsterdam werden na Mei 1945 de lichamen van de door de Duitsers ter plaatse en elders gefusilleerde Nederlan ders opgegraven, die, ongekist, door een zekere Blekemolen, die inmiddels gear resteerd was en aanwijzingen gaf, in kui len in de duinen waren begraven. In totaal werd bij deze opgravingen 422 personen gevonden, waaronder één meisje. Met medewerking van enige gerechtelijke ge neeskundigen werden van de slachtoffers waardevolle gegevens verzameld, zodat het mogelijk werd nagenoeg allen te iden tificeren. Uit verklaringen van naaste fa milieleden, illegale organisaties en Duit sers kwam vast te staan, dat het grootste aantal der opgegravenen had behoord tot de principiële verzetsmensen, die op grond van hun verzetsdaden door de Duitsers waren gefusilleerd en die deel hadden uit gemaakt van alle groeneringen van het binnenlands verzet. Zij bleken te vertegen woordigen elke laag van onze bevolking en elke godsdienstige of politieke overtui ging en afkomstig te zijn uit alle pro vincies. Uit de nabestaanden der opgegraven slachtoffers kwam de wens naar voren, deze mensen, die nagenoeg allen gestre den hadden voor de vrijheid van ons land, die dikwijls ook een gezamenlijke dood hadden gevonden, nu ook een gemeen schappelijke laatste rustplaats te bezorgen in de nabijheid van de plaats, waar zij ge vonden waren en welke de naam zou dra gen van Erebegraafplaats, om zodoende het besef van hun offer in ons volk levend te houden. Hiertoe verenigden zich verscheidene personen, die zich met de opgravingen hadden bezig gehouden, tot een voorlopig comité, dat-aangevuld werd met vertegen woordigers van enige verzetsorganisaties. Dit voorlopige comité werd een jaar nadat het zijn werkzaamheden in deze oi-gani- satievorm was begonnen, op 27 Mei 1946 omgezet in de Stichting „De Erebegraaf plaats te Bloemendaal". Het terrein der begraafplaats werd spon taan door de eigenaars, de Erven Van der Vliet, gratis aan de Stichting ter beschik king gesteld en na enige maanden van voorbereiding en intens werken kon de begraafplaats op 27 November 1945 of ficieel voor het publiek worden openge steld. Zij mocht toen echter nog nauwelijks op die naam bogen; zerken, beplanting, af sluiting, plaveisel enz. ontbraken ten enen male. De architect B.N.A., A. Komter, te Am sterdam, ontwierp daarna een sober vol- tooiïngsplan, dat geïnsireerd was op het oorspronkelijk veel monumentaler plan van de architect prof. G. H. M. Holt te Overveen. Op basis van dit sobere plan werden de besprekingen met de regering geopend, die uiteindelijk met succes wer den bekroond. In Mei 1951 kon met de consolidatie en de afwerking van de Ere begraafplaats daadwerkelijk een aanvang worden gemaakt. Daardoor werd dit na tionale monument van zes hectare^ om geven door de Kennemerduinen, een waar dige rustplaats voor hen, die in de bezet tingsjaren voor het Vaderland gevallen zijn. Er kwam vóór de begraafplaats een trapsgewijs aflopende „spreekruimte", be doeld als verzamelplaats voor gezelschap pen, waardoor voorkomen werd, dat de rust op de dodenakker zelf door toe spraken bijvoorbeeld verstoord zou worden. Het terras werd vergroot en de destijds in het midden daarvan gelegen opgang werd verplaatst in noordelijke rich ting. De oorspronkelijke buitenmuur werd afgebroken en door een betonnen fun dering vervangen. De muur aan de noord west-zijde werd tevens aanmerkelijk ver hoogd. In de muur aan de zeezijde kwam een klokkestoel, waarin een door de gemeente Bloemendaal in bruikleen afgestane kerk klok werd aangebracht. Deze klok, af komstig van het vroegere Overveense raadhuis, dateert van 1647. De vlaggemast, die zich vroeger in het midden van de begraafplaats bevond, werd vernieuwd en verplaatst naar de muur aan de zeezijde. Van de mogelijkheid om het houten kruis te vervangen door een na tuurstenen kruis werd afgezien. Wél werd het oude kruis door een nieuw houten kruis vervangen. Het werd vervaardigd van basra locus, een houtsoort, die uiterst weer bestendig is. Het geld ontbrak toen om met nog enkele onderdelen het geheel te voltooien. Dit is nu echter geschied. Er zijn thans 372 graven in 41 vakken. Bij de ommuring heeft men Maulbrunner zandsteen gebruikt, afkomstig van het nimmer voltooide plan voor een rijksmu seum op de Hoge Veluwe. De bestrating bestaat uit Limburgse carboonzandsteen. Zerken en grafomrandingen zijn van Ober- kirchner steen gemaakt. ADVERTENTIE Koninginneweg 6 b.d. Raambrug Wij vernemen, dat het bloemencorso van de bloembollenstreek, dat in de tweede helft van April zal worden gehouden, de naam zal dragen „Melodie in Bloemen". Het ligt in de bedoeling, dat het corso zal starten in Lisse. Evenals in Aalsmeer zullen de wagens worden tentoongesteld op de dag voor het corso zal rijden. Hiervoor zal de medewer king worden gevraagd van de veilingen in Lisse. Er zijn drie groepen ingedeeld, te we ten, vrachtwagens van vijf tot acht meter, van acht tot elf meter en van elf meter en langer. Deze groepen zullen verschillend worden beoordeeld en ook verschillend wor den beloond. Bij dit corso viert „Keukenhof' haar eerste lustrum, hetgeen' samenvalt met het 75- jarig bestaan van dé afdelingen Lisse, Hille gom. Sassenheim van de Koninklijke Alge mene Vereniging van Bloembollencultuur. De verzorging ligt in handen van de heer J. van Driel uit Amstelveen en de heer G. J. Kiersch uit Amsterdam. Naar aanleiding van de jubilea beoogt het „Corso-comité" een bijzonder muzikale om lijsting van het corso. Voorts wil men een praalwagen met twee Zweedse schoonheids koninginnen laten meerijden. In de afgelopen nacht even na halfdrie is op de hoek van de Beeklaan en de Kepplerstraat te 's-Gravenhage een tram wagen van lijn 2 aangereden door een autobus van de H.T.M. De tramwagen werd bestuurd door de 61-jarige J. J. A. en de bestuurder der autobus, die voor rang had dienen te verlenen, was A. van G. Beide voertuigen werden zwaar bescha digd. Er werden 16 inzittenden gewond, die in het ziekenhuis aan het Westeinde en dat aan de Zuid wal werden verbonden. Drie hunner, de 59-jarige L. J. A. M. uit de Schaarsbergenstraat, de 59-jarige Th. J. P. uit de Vermeerstraat en de 54-jarige mevrouw M. S. uit de Keggestraat, moesten wegens inwendig letsel worden opgeno men. De tramwagen vervoerde personeel van de H.T.M.de bus bracht deelnemers .aan een feestavond naar huis.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5