SCHOUS VAN 1854 Russische H-bom slaat bodem uit Westelijke defensiesysteem Goejanverwelle sluis" voor de Haarlemse schooljeugd AMSTERDAMSE VLEESHOUWERIJEN K.Y. F. J. Damave „Vakbonden schijnen tegen versnelde tunnel-afbouw" Drieërlei problemen voor Eisenhower Weer 75 pet van Britse handel vrij? Debat over de West in UNO voortgezet Teveel ongelukken in Belgische mijnen K.v.K. te Alkmaar: HEDEN NOTEREN WIJ f112.- Een COLEMAN er in! De kolenman er uit COLEMAN- 12 Botsing bij Rijnsburg; vijf gewonden Scheepvaart Nieuwe aandrang bij „Oeververbindingen" Westelijke journalisten mochten Kremlin bekijken Au petit Louvre |/anaf f per weej( Voorde Koopvaardij KERSEN OP SAP 85 DOPERWTEN M-FÖH 79 KOFFIE 250 gram DADELS pit, 500 gram 58 SNIJWORST150 gram 65 Sooo(X30o®gooooooooooooooo<dooqooooooo§ DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Washington) Het is weinig opwekkend, zich een voor stelling te maken wat er zou gebeuren, in dien ooit een derde wereldoorlog zou uit breken. Niettemin behoort het tot de taak der militaire deskundigen om dat te doen. Het feit, dat de Sovjet-Unie binnen af zienbare tijd over een respectabel aantal „H-bommen" waterstof-atoombommen zal beschikken, heeft de militaire experts in Amerika tot een herziening genoopt van de krachtenverhouding zoals die tot dus verre bestond. Tot nu toe was het een groot voordeel voor het Westen om in Engeland, Noord-Afrika, Griekenland en Turkije over luchtbases te beschikken, van waar uit, indien Rusland tot een aan val zou over gaan, krachtige vergeldings- aanvallen ondernomen konden worden. In deze was de situatie beslist in het voordeel van het Westen, want de Sovjet-Unie be schikt niet over een dergelijk stel bases in de buurt van de machtigste Westelijke bondgenoot: de Verenigde Staten. De af schrikwekkende kracht, die in de jaren na de tweede wereldoorlog met name van de bases in Engeland en Noord-Afrika uit ging, was niet gering. Er is een periode ge weest, waarin de Russen zonder veel moeite het vasteland van Europa ver overd zouden kunnen hebben. Maar een verovering van Engeland en Noord-Afrika zou veel moeilijker geweest zijn en zo lang zij zich daartoe r.iet in staat achtten, moet het risico van een bezetting alleen van het Europese vasteland bijzonder hachelijk voor hen zijn geweest, juist door de drei ging, die uitging van de Westelijke lucht bases in de buurt van Europa's continent. De situatie veranderd In twee opzichten is de toestand thans veranderd. Indien de Russen over een vol doende aantal H-bommen beschikken, behoeven zij Engeland en Noord-Afrika niet met troepen te bezetten om de bases van het Westen aldaar uit te schakelen. De vernietigingskracht van de H-bom is zo geweldig, dat de destructie van een basis totaal is, ook indien de bom slechts in haar nabijheid ontploft. Men houdt er in Ameri kaanse kringen rekening mee dat een Rus sische aanval waarschijnlijk allereerst ge richt zou zijn tegen deze bases, van waar uit de vergelding voor de Russen verwacht moet worden en niet in de allereerste plaats tegen de Amerikaanse industrie, die natuurlijk voor het verder verloop van de oorlog van het grootste belang is. In de eerste phase van een oorlog zou het voor de Russen allereerst van belang zijn om de Westelijke „vergeldingskracht" te ver lammen. Dan immers zouden de legers van de Sovjet-Unie en haar satellieten, betrek kelijk onbedreigd uit de lucht, West-Euro pa binnen kunnen trekken. Zoals op iedere theorie kan men ook op de bovenstaande wel het een en ander af dingen, maar twee aspecten dienen toch bevestigd te worden: ten eerste dat de bases, die het Westen in de buurt van de Sovjet-Unie bezit, aanmerkelijk kwets baarder geworden zijn en ten tweede, dat een eventuele Russische aggressie zeer moeilijk te voorzien zal zijn. Men hoort nu en dan nog altijd de stelling verdedigen, dat de Russen door mobilisatie van hun strijdmacht het. Westen altijd tijdig zou den alarmeren. Die stelling is verouderd. Een aanval op de vergeldingsbases van het Westen zou een verrassing moeten zijn en hij zou ondernomen kunnen worden door lucht- en vlooteenheden, die niet speciaal gemobiliseerd behoeven te worden, maar die voortdurend paraat zijn. Ik noem in dit verband ook vlooteen heden. Meer en meer begint men namelijk in te zien, welk een gevaarlijk wapen duikboten kunnen zijn, die van hun dek in de nacht projectielen met atoom lading kunnen afschieten. Militaire consequenties Wat moet de reactie zijn van het Wes ten op deze veranderde toestand? Reeds thans kan men waarnemen hoe de militai ren hun consequenties trekken, de bases in de buurt van het Sovjet-blok moeten in aantal toenemen en moeten zoveel mogelijk verspreid zijn. Dat zal hun kwetsbaarheid verminderen en dat zal de vergeldings- kraeht van het Westen zo groot mogelijk doen blijven. (De bases in Spanje zijn daarom een aanwinst). Voorts wordt het voor het Westen van (Van onze correspondent in Londen) steeds groter belang, dat er moderne ja gers gestationneerd staan tussen de Rus sische vliegvelden, en de vergeldingsbases van het Westen. En tenslotte zal men, juist omdat ge noemde bases kwetsbaarder geworden zijn, extra aandacht gaan besteden aan de bouw van die vliegtuigen, waarmee men direct van Canada of Amerika uit de Sovjet-Unie kan bestoken. Groter aandacht dus voor de bouw van B-52 bommenwerpers, even tueel enigszins ten koste van de B-47, die van korter afstand opereert. Gevolgen voor de binnenlandse. politiek Politici, die bijzonder verontrust waren door het bericht uit Moskou, hebben de laatste weken aangedrongen op vergaande en dure projecten ter verdediging van het Amerikaanse grondgebied. De regering bleef zich echter tegen buitensporige uitga ven verzetten. In het komende jaar zullen leger en vloot nagenoeg gelijk blijven; al leen de luchtmacht zal op bescheiden wijze worden vergroot en voor de verdediging tegen luchtaanvallen zal een eveneens bescheiden bedrag worden beschikbaar gesteld. Na het bericht over de Russische H-bom is dus de drang tct groter defensie-uitga - ven wel toegenomen, maar de Amerikaanse regering geeft aan die drang maar weinig toe. En dat kan men enigszins begrijpen. De republikeinen hebben tijdens de verkie zingcampagne van 1952 belastingverlaging toegezegd en in de loop van dit jaar heeft men inderdaad het besluit genomen om met ingang van 1954 de belastingen te ver minderen. Dat zal de staat vijf milliard dollar aan inkomsten kosten. Het blijkt thans reeds dat vooral tengevolge van die belastingverlaging de begroting voorlopig niet sluitend te maken zal zijn. Ook dat had de regering als haar doel aangegeven, maar èn belastingverlaging èn evenwicht in het budget blijkt niet moge lijk. Meer uitgaven voor bewapening en luchtverdediging zouden de financiële si tuatie nog moeilijker maken. Vandaar de begrijpelijker afkeer van de regering te gen hogere militaire uitgaven. Op lange termijn is de zaak echter nog niet uitgemaakt. Geen regering kan zich op den duur aan ce verantwoordelijkheid onttrekken om wat het zwaarst is, het zwaarst te laten wegen. Acht landen hebben Dinsdag in de UNO-beheerschapscammissie een ontwerp resolutie ingediend, waarin de commissie wordt verzocht het vertrouwen uit te spre ken, dat Nederland „een weg zal vinden om voort te gaan met het verschaffen van de inlichtingen, die het geven moet" over Suriname en de Nederlandse Antillen. De commissie, besprak het Nederlandse besluit om het verschaffen van deze inlich tingen te staken op grond van de overwe ging, dat Suriname en de Nederlandse Antillen volledige autonomie hebben be reikt op economisch, sociaal en onderwijs gebied en aangezien de grondwettelijke regeling tussen Nederland en de twee ge bieden geen verschaffing van inlichtingen meer toestond. In de ontwerpresolutie (van Argentinië, Brazilië, Chili, Egypte, Guatemala, Hondu ras, Mexico en Uruguay), wordt met vol doening nota genomen van de vorderingen, die Suriname en de Nederlandse Antillen hebben gemaakt op de weg naar zelfbe stuur. Een Zweedse resolutie stelt voor, ver dere bespreking van de kwestie te schor sen tot de lopende onderhandelingen tus sen Nederland en de twee Caraibische ge bieden zullen zijn geëindigd. In de loop van het debat verklaarden vertegenwoordigers van Wit-Rusland, China, Egypte, Haiti, Irak, Syrië en Joego slavië, dat slechts de Algemene Vergade ring kon besluiten tot staking van het ge ven van inlichtingen over een niet-zelf- besturend gebied. Op het kruispunt bij „De Krom", tussen Rijnsburg, Noordvvijk en Katwijk, botste hedenmorgen om 10 uur een militaire drie tonner, die uit de richting Rijnsburg kwam en op de laadbak burgerpersoneel,dat werkt aan de defensiegebouwen nabij „De Krom", vervoerde, tegen een kleine personenauto, die naderde uit de richting Noord wijk op weg naar Den Haag. De chauffeur van de militaire wagen verleende, naar de politie later meedeelde, geen voorrang aan de personenauto, die bestuurd werd door de heer H. Zoeten, een in Keulen woonach tige Nederlander. De personenauto werd aangereden en door de militaire wagen meegesleurd. Tenslotte schoot de vracht wagen in een sloot. Van de 8 inzittenden van de vrachtwa gen werden er vier gewond, één hunner werd uit de wagen geslingerd en kreeg een wervelfractuur. De bestuurder van de personenwagen werd eveneens gewond. Zij zijn overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Twee artsen ver leende eerste hulp. Een kraanwagen van het militaire vliegveld Valkenburg sleepte de vrachtwagen weg. De personenauto is eveneens zwaar beschadigd. De Belgische minister van Economische Zaken heeft besloten, eeh enquêtecommis sie op te richten die een onderzoek zal in stellen naar de oorzaken der ongevallen die zich de laatste maanden in de Belgische Helder, 28 te Bremen. Hermes, 26 v. Baltimore n. Port au Prince. Hoogkerk, 29 v. Antwerpen te Rotterdam. Hydra, 28 v. Tampa te Antwerpen. Indiapoera, 27 v. Penang n. Port Swettenham. Ivoorkust, 27 ten Zuiden v. Accra n. Duala. Ilos, 29 v. Amsterdam te Rotterdam. Java, 27 v. Marseille te Genua. Japara KPM27 v. Tj. Priok n. Palembang. Joh. v. Oldenbarnevelt, 28 ie Fremantle. Jagersfontein, 29 v. Kaapstad te A'dam. Jupiter, 29 v. Amsterdam te Rotterdam. i tt 4 Hi_i Kota Gede, pass. 27 Finlsterre n. Port Said, kolenmijnen hebben voorgedaan. Het aantal Karimun, 2b v. Colombo n. D.ieddah. 3...-4.iKertosono, 28 v. San Francisco n. Portland. Kota Agoeng, 29 v. Singapore te Port Swetten ham. mijningenieurs zal worden uitgebreid. Sedert twee jaar is in België een zeer modern reglement, betrekking hebbend op de veiligheid in de mijnen van kracht, doch vermoed wordt dat sommige mijn- directies dit reglement niet hebben nage leefd. De kolenmijnen van Ougrée-Mari- haye te Seraing, waar zich enkele dagen geleden de noodlottige ontploffing voor deed, hadden reeds op 15 September de poorten moeten sluiten, daar zij econo misch niet meer rendabel waren. De direc tie had evenwel de exploitatie ervan op verzoek van de vakbonden, die werkloos heid vreesden, voortgezet. Door de instelling van de genoemde commissie wordt tevens tegemoetgekomen aan de wens der Italiaanse regering voor meer veiligheid in de Belgische mijnen. Zo als bekend zijn bijna 60 procent der mijn werkers in België Italianen 9J De schoolvoorstellingen in de stads schouwburg zijn er Woensdagmiddag weer met een vermeerderd, toen - voor de eer ste keer - de lagere klassen van het voort gezet lager en middelbaar onderwijs in aanraking werden gebracht met het to- neelphenomeen. Of dit contact wel zo vruchtbaar was als de organisatoren ge loofden meen ik te mogen betwijfelen. Af gaande tenminste op het opgevoerde stuk „Goejanverwellèsluis" en zijn dramatische constructie komt men gemakkelijk tot de slotsom, dat de jeugd er in ieder geval niet van leert hoe een toneelstuk in elkaar zit. Daarvoor hangt het te veel als los zand aan elkaar. Het schept een dramatische ontwikkeling met hoogtepunten binnen de scènes maar het vergeet die scènes op el kaar in een climax te laten volgen. Het slot is zelfs een stoplap. Als een nacht kaars gaat het uit. De vele associaties, die het oproept, werken op den duur verwar rend en sommige der figuren laten ons van hun noodzaak van verschijnen bijster in het ongewisse. De schrijver Rolf Petersen heeft met dit spel een pleidooi willen houden voor de eendracht van het land. Hij laat daarvoor Jan Klaassen uit zijn poppenkast treden en terugkeren naar het verleden ten tijde van de strijd tussen patriotten en prinsge- zinden. De keuze van Jan Klaassen is op zich zelf nogal vreemd, omdat hij veel meer een kluchtige figuur is dan de serieuze jongeman, die hij hier uithangt. Maar goed, daar komt men overheen. In de proloog stelt Jan zich voor als een jonk man vol haatgevoelens tegenover de pa triotten. Willem van Oranje wijst hem te recht, zeggend dat haat tweedracht zaait en Jan's zending, nu hij zijn leven nog eens mag leven, een verzoenende is. Jan moei dus maar proberen die verzoening te be werkstelligen. We zien hem verschijnen te GoejanverweTleslüis, waar indertijd de pa triotten prinses Willemien, op weg naar Den Haag, tegenhielden en dwongen terug te keren. Tevergeefs probeen hij in te grijpen. Wanneer men dan verwacht hei vervolg op deze gebeurtenissen gade te slaan en Jan Klaassen er zijn rol in te zien spelen neemt de schrijver ineens een sprong en zitten we aan de vooravond van de Franse bezetting. De patriotten hebben het heft niet meer in handen. Stadhouder Willem regeert. Voor niet lang, want de Franse invasie noopt hem tot vluchten. In dit tafereel verschijnt Jan Klaassen hele maal niet. We ontmoeten hem pas in hei derde bedrijf, waar hij de gevangenne ming van een aantal jongelieden verhin dert. die zich onttrokken aan de conscrip tie. De eendracht des lands is nog steeds zijn leus. Om dat ideaal wordt hij zelfs in het vierde bedrijf geëxecuteerd. We zien hem dan in Rusland, waar hij de vrede propageert boven de oorlog. Wanneer hij gevankelijk wordt weggevoerd klinkt het Wilhelmus en het doek gaat dicht. Men voélt wel hoe zwak Petersen zijn spel heeft opgebouwd. In plaats van zich te beperken tot de strijd tussen patriotten en prinsgezinden beent hij met grote stap pen door de geschiedenis en verzwakt zijn dramatische argumentatie door een duide lijk pro en contra achterwege te laten. Jan Klaassen krijgt dan ook niet de allure van een tragische held, wiens idealen schipbreuk lijden. Alleen in het eerste be drijf weet men waar men met hem en de situaties, waarin hij verschijnt, aan toe is. Gelukkig stond er een ding van belang tegenover de warreligheid van indrukken, die het stuk verwekte: er werd door de leden van het gezelschap „De witte vogel", dat het stuk opvoerde, fris van de lever gespeeld. In zoverre kwamen de jeugdige bezoe kers aan hun trekken. Ik zag een fraaie serieuze Jan Klaassen van Eduard Bauer en een mooie typering van een verrader door Albert van Vegte. De figuur van Kaat Mossel, er niet ten onrechte bijgesleept, kreeg van Jeanne Koucke een felle en weldoende tekening. Ook de prinses van Oranje (Elly Prinsen-Geerligs) muntte uit door haar bezield en warmhartig spel, ter wijl Panne Wierts, Dini de Neef en Piet Romer zich eveneens gunstig onderscheid den. Aan talent ontbrak het de leden van „De Witte Vogel" niet. De jeugd stak haar voldoening daarover niet onder stoelen oi' banken. P. W. FRANSE Naar in regeringskringen in Londen ver luidt zal kanselier Richard Buttler van daag, Donderdag, op de bijeenkomst van de OEES te Parijs waarschijnlijk een nieu we stap inzake verruiming van het Britse handelsverkeer aankondigen. De verwachting is dat het liberalisatie percentage van 55 zal worden gebracht °P HH Dit betekent dat de situatie van twee j snelde uitvoering van de Velsense tunnel jaar geleden, toen 82 procent van het han- werken. De Kamer zag niet in, waarom delsverkeer was vrij gemaakt, weer dicht niet tevens aan de Noordkant van het Ka- De Kamer van Koophandel en Fabrieken in Alkmaar heeft aangedrongen op ver- genaderd zal worden. De ongunstige beta- niets kngsbalans dwong de regering er sindsdien toe, het liberalisatie-percentage tot 44 te rug te brengen. Vijf „Westelijke" correspondenten heb ben Woensdag in Moskou, op uitnodiging van de persdienst van het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken een rond gang door het Kremlin gemaakt. Zij zagen o m. de particuliere verblijven van de Czaren, de twee kathedralen op het terrein van het Kremlin, de vergaderzaal van de Opperste Sovjet en het museum, waar de kunstschatten van de voormalige heersers over Rusland worden bewaard. Bij uitgebreide verbouwingen om het regeringscentrum zoveel mogelijk in zijn oude staat te herstellen, zijn de laatste jaren veertiende en vijftiende eeuwse fres co's en schilderijen te voorschijn gekomen. In het museum zijn kostbare gouden en zilveren siervoorwerpen, gewaden en rij tuigen uit de Czarentijd tentoongesteld. Het viel de correspondenten op, dat er binnen het Kremlin in het geheel geen vachtposten te zien waren. (In het rege ringscentrum hebben de voornaamste mi nisters hun bureaux. De regeringsdeparte- nenten zijn verspreid over Moskou). gebeurt, begonnen kan worden. Tegen een versnelde uitvoe ring schijnen weerstanden betreffende de financiering te bestaan, de meerdere kos ten wegen echter niet op tegen de schade, die door de stagnatie wordt toegebracht aan het bedrijfsleven in Noordholland bo ven het Noordzeekanaal, dat zich ten ach tergesteld voelt bij overig Nederland. Ook bij de vakbonden schijnen bezwaren te be staan tegen versnelde uitvoering, omdat men deze werkgelegenheid liever over meer jaren wil uitspreiden. De K. v. K. besloot zich terzake tot de Commissie Oeververbindingen Noordzee- kanaal te richten. Bij deze commissie zal worden aangedrongen pogingen in het werk te stellen om te komen tot een ver snelde uitvoering. Viel voorheen de verkeersslagnatie bij de ponten te Velsen en Hembrug alleen tijdens de spitsuren te constateren, thans is die stagnatie vrijwel constant geworden, vooral omdat er één of twee ponten wegens revisie uit de vaart zijn genomen. De Com missie Oeververbindingen Noordzeekanaal heeft reeds naar middelen uitgezien, om verbetering te verkrijgen. Een plan om de spoorbrug voor autoverkeer te gebruiken, kon niet verwezenlijkt worden en het plan een tijdelijke schipbrug bij Velsen in te leggen, ontlokte bezwaren in scheepvaart kringen. De Kamer had zich reeds eerder tot de minister van Verkeer en Waterstaat ge wend met het verzoek een reservepont in te leggen. Men voelt evenwel meer voor het inleggen door de spoorwegen van en kele sneltreinen ten gerieve van de zaken lieden. Men zal zich terzake tot de N.S. richten. Aldegonda, 27 v. Piadju n. Soerabaja. Antor.ia, 19 v. Haiphong n. Piadju. Appingedijk, 28 te Lissabon. Argos', 28 v. Bremen ie Amsterdam. Agamemnon. 27 v. Amsterdam te La Guaira. Algenib, 27 v. R'darn n. Pto Aiegre. Aikaid, 27 v. Victoria n. Ilheos. Aluüra, 28 te Santos. Amsteldijk, 27 v. Halifax u. Boston. A1 hard, 27 v. Victoria te Buenos Aires. Altair, 27 te Antw. 29 Rotterdam verw. Amstelveen, 22 te New Orleans. Arendsdijk. 27 Buenos Aires te New York. Akkrumdijk, 27 te Calcutta. Amsteldiep, pass. 28 fen Z. Soeotra n. Port Said Aiinkexk, _27 .260 m. W.NW. Minikoy. .Arrncnkerk, pass. 27 Daedaius n. Aden. Arkeldijk. 27 210 m. N. A'zoren. Aagtekerk, 29 te Port Swettenham. Abbekerk, 30 Cebu verwacht. Agatha, 29 te Piadju. Almkeik, 28 te Cochin. Aritonia, 28 v. Piadju vi. Makassar. Averdijk. £8 te New York. Al'oireo, 23 v. Paranagua te Rio Grande do Sul Alcyone, 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Aidatoi, pass. 23 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Altair. 29 v. Antwerpen te Rotterdam. Amor. 29 v. Amsterdam te Rotterdam. Amsteipark, 29 v. Bremen te Hamburg. Axeldijk, pass. 23 Kp. Race n. Rotterdam. Aalsdijk, 23 te New York. Aalsum, 23 ts Tj. Priok. ARïiasserdijk, 27 te New Orleans. Almdij'k, 29 bij Vlissingen voor anker n. Londen Alsiatie, 29 v. Buenos Aires te Montevideo. Amerskerk, 29 v. Antwerpen te Rotterdam. Abbekerk, 23 te Cebu. Amste'.'tad. 23 te Le Havre. Arendskerk, 29 v. Cebu n. Manilla. Bantam, pass. 27 Gibraltar n. Beirouth. Blommeisdijk, pass. 27 Scilly's n. New York. Bennekom, 28 v. Curasao te Trinidad. Breda, 28 v. Curacao te Cartagena. Baam. 27 te Hamburg. Baud, 27 v. Makassar n. Ambon. Blitai. 29 te Genua. Boskoop, 23 480 m. NO- Flores n. Barbados. BI ij dien dijk, 28 v. Antw. te Rotterdam. Biiiitön. 29 ie Tanga. Boissevain, 27 v. Belawan n. Singapore. CTaltex Leiden, 27 v. Sidon n. Rotterdam. Gorilla. 1 v. Dunedin te Miri verw. Congostroom, 27 v. Lagos n. Douala. Cottica, 28 v. Georgetown te Paramaribo. Caitex The Hague, 27 150 m. NO. Kp. Vilano. Camphuys, 27 nog te Menado. Cory da, pars. 27 Northwest Cape n. Balikpapan Caitex Utrecht, pass. 28 Kp. Vincent n. R'darn. Cistula, pass. 28 Straat Soenria n. Adelaide. Clavelja. 28 v. Hongkong n. Miri. Caitex Nederland, pass. 29 Algiers n. R'darn. Caitex Delft, 29 v. Rotterdam te Sidon. Dongedijk, 28 v. Bremen te Antwerpen. Eendracht, 27 v, Rotterdam n. Bremen. Ena, pass. 27 Brothers n. Fao. Erinna, 29 v. Curagao te Liverpool. Eos, '28 te Hamburg. Elmina, 28 v. Antwerpen te Bordeaux. Eemdijk, 29 v. Havanna te Vera Cruz. Enggano, 28 v. Rotterdam te Hamburg. Friesland (SSM), 27 v. Rotterdam n. Kopenhagen Friesland KRL)pass. 28 Key west n. Galveston. Groote Beer, 28 te Halifax. Gooiland, 28 v. Recife n. Bahia. Garoet, 29 u. Beyrouth te Port Said. Gordias, 28 v. Lissabon n. Rotterdam. Groote Beer. 28 v. Halifax n. New York. Groote Kerk, 29 v. Livorno te Genua. Hera, pas. 27 Ouessant n. Cumana. Heemskerk, 27 v. Kaapstad n. Teneriffe. Hilversum, pass. 27 Malta n. Lands End. Haulerwijk, 27 105 m. Z. Las Palmas. Hector, 27 te Kalamata. Hersilia, 27 450 m. O.ZO. Kp. Race n. Rotterdam Kota Inten, 29 v. Colombo te Port Soedan. Kiedrecht, 29 v. Antwerpen te Rotterdam. Kronentourg, 30 v. Archangel te Londen verw. Lieve Vrouwekerk, 28 v. Antwerpen te R'darn Langkoeas, 27 op rede Semarang. Leuvekerk, 27 210 m. W.NW. Kozhikode. Lutterkcrk. 29 te Antwerpen. Larenberg, pass. 28 Kp. Vincent n. R'darn. Lekkerk. 28 v. Genua n. Port Said. Liseta, 30 v. Piadju te Tjilatjap verwacht. Lemsterkei k, 29 v. Khorramshar te Bahrein. Laagkerk, 27 te Colombo. Laertes, pass. 28 Gibraltar n. Port Said. Leopolds kerk, 30 Bahia verw. Loosdrecht, 29 v. Genua n. Marseille. Macuba, 28 v. Ummsaid te Suez verwacht. Marisa, 27 v. Miri n. Balikpapan. Meliskci'k, 27 v. Naigoya <n. Kobe. Mirza, 23 te Singapore. Mitra, 28 v. Suez n. Bombay. Modjokerto, 27 v. Marseille n. Rotterdam. Meerkerk, 27 v. Amsterdam te Kaapstad. My.onia. 27 v. Rotterdam n. Shellhaven. Malea, 28 v. Miri te Shimotsu verwacht. Marken, 27 480 m. O. ten Z. Kp. Guardafui. Marpessa, 27 100 m. W.NW. Okinawa. Metula, 27 110 m. NO. Durban. Muiderkerk, 27 v. Bremerhaven n. Hamburg. Maas. 29 te Lissabon. Maashaven, 28 te Newcastle. Molenkerk, 29 v. Aden n. Mombasa. Macuba, 28 te Suez. Mataram, 28 v. Penan n. Belawan. Mentor, pas. 28 Gibraltar n. Algiers. Muren a28 v. Chittagong n. Mena el Ahmadl. Maasdam, 29 v. Kingston te New York verw. Madoera, 28 v. Houston n. New Orleans. Malvina, 28 v. Port of Spain n. Engeland. Markelo, 28 v. Ham in a te Leith. Nieuw Holland, 27 v. Melbourne n. Sydney. Nieuw Amsterdam, 1 Nov. Cobb verwacht. Overijsel, 27 470 tri. W.ZW. Sabamg. Oranje. 28 v. Port Said n. Napels. Oranjefontein, 28 v. Southampton te Teneriffe. Prins Alexander, pass. 27 Belle Isle n. R'darn. Prins Willem IV. pass. 22 Fatherpoint n. R'darn. Prins Willem III, pass. 27 Butt; of Lewis. Prins Willem v. Oranje, 27 550 m. W. ten N. Scilly's. Foelau Laut. 23 v. Padang n. Belawan. Prins Fred. Willem, 25 v. Chicago n. R'darn. Prins Joh. W. Friso, pass. 29 Vlissingen naar Hamburg. Prins Maurits, 24 v. Rotterdam te Montreal. Prins Willem V, 29 te Montreal verwacht. Prins Fred. Hendrik, 28 v. Montreal n. Toronto Papendrecht, pass. 23 Kp. St. Vincent n. Stock holm. Rotti, 27 v. Penang n. Belawan. Rotula, 30 v. Curagao te Yokohama verwacht. Rempang, 27 880 ril. W. ten N. eil. Wake. Reyniersz, 28 te Makassar. Roebiah, 27 v. Balikpapan n. Makassar. Rijnland, pass. 27 Finisterre n. St. Vincent. Rita, 29 te Bangkok. Ridderkerk, 29 te Amsterdam. Saroena, 27 v. Piadju n. Singapore. Siaoe, 27 v. Kalianget n. Semarang. Sigli, 27 v. Berau n. Makassar. Siiiridoeng, nacht 27-28 te Pnompenh. Stad Leiden, 27 1250 m. W. Vancouver. Straat Makassar, 27 190 m. NO. Okinawa. Saratigan, 28 te Tj. Priok. Schie. 27 v. Tj. Priok n. Singapore. Sheratan, pass. 27 Gibraltar n. Philadelphia. Slamat, pas. 27 Kp. Bon n. Halifax. Stad Alkmaar, pass. 27 Noordkaap n. Kirkenaes Stad Maastricht. 27 v. Gibraltar n. Valencia. Stad Rotterdam, 27 v. Emden n. Narvik. Sommelsdijk, pass. 28 Minikoy n. Belawan. Salatiga, 30 Honolulu verwacht. Schiedijk, 29 te Singapore. Sumatra, 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Sibajak, 28 v. Rotterdam n. Sydney. Stad Amsterdam. 30 v. Montreal te Emden verw. Tankhaven II, 27 180 m. NO. Poeloe -Tenggol. Tasman, 27 v. Tj. Priok n. Singapore. Ternate. 27 dwars eil. Banka n. Bintang. Tibia, pass. 27 Algiers n. Lands End. Titus, 27 65 m. NW. Malta n. Piraeus. Tjibantjet, 27 v. Sandakan n. Yokohama. Tjikampek. 23 v. Makassar te Balikpapan. Tjiluwah, 28 te Makassar. Tjimenteng, 27 340 m. Z. Bali n. Soerabaja. Tjipondok, 27 200 m. N.NO. Natuna eil. Tjiwangi, 27 110 m. O. Kp. Padaran. Trajanus, 27 250 m. NW. Flores. Taria. 28 v. Punta Cardon te Santos verw. Tarakan, 23 te Suez. Tawali, 26 rede Singapore. Tegelberg, 26 v. Yokohama te Kaapstad. Trompenberg, pass. 28 Vlissingen n. Houston. Talisse, 27 v. Port Soedan n. Suez. Teiresias, 28 v. Singapore n. Tj. Priok. Taiban, 28 v. Khoralmufatta te Mena el Ah- madi. Tjisadane, 28 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Triton, 23 v. Fort Liberte n. Philadelphia. Tara, vertr. 30 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Tomori, 29 v. Suez n. Djeddah. Utrecht, pass. 28 Minikoy n. Aden. Van Spilbergen, 28 v. Amsterdam n. Antw. Waingapoe 28 v. Waikelo n. Endeh. Waiwerang, 27 v. Singapore n. Soerabaja. Willem Ba rends z, pass. 29 Daver n. Curagao. Wieldreoht, pass. 29 Gibraltar n. Sidon. Waal, 28 v. Catania n. Oran. Waterman, 29 v. Wellington te Bremerhaven. Westland, 28 v. Montevideo n. Santos. Willem Ruys, 28 v. Port Said n. Suez. Willemstad, 28 v. Aruba te Curagao. Woenisdrecht, 23 naar Mena el Ahmadi. Waterland, 28 v. Bahia n. Las Palmas. Willemstad. 28 te Aruba. Wonosari, 29 te Palembang. Zonnewijk, 27 480 m. NW. Kaapstad. Zuiderkruis, 28 178 m. W. ten N. Sierra Leone. KLEINE VAART Atlas, 27 te Palma de Mallorca n. Valencia. Annie, 27 v. Isigny n. Zeebrugge. Algarve, 28 v. Leixoes te Lissabon verw. Arctic, 20 v. Rotterdam te Londen. Admiraal Courbet, 28 v. Caen te Fowey. Admiraal Nelson, 28 v. Antwerpen te Pitea, Albergen, 28 v. Savona te Livorno. Alja, pass. 27 Vlissingen n. Dieppe. Anna Hcnny, pass. 27 Vlissingen n. Antw. Arnoudspolder, 28 v. Rotterdam n. Antw. Astra, verin. 27 v. Londen n. Antwerpen. Auöacia, 28 v. Faroer n. Bilbao. Bab-T, 27 v. Hap'arar.da n. Lulea. Barracuda, 27 v. Oslo n. Heroen. Betty Anne, 28 v. Bilbao te Einden verw. Betty pass. 28 Vlissingen n. Leiih. Badzo, verm. 27 v. Londen n. Rotterdam. Birmingham, 27 v. Harlingen n. Goole. Blue Boy, 27 v. Grenan n. Frederikssund. Carpo, 27 v. Rotterdam te Dublin. Claes Compaen, 27 v. Amble ie Hamburg. Citadel, 27 v. Aalborg n. Hogenas. Cormoran, verm. 27 v. Londen n. Duisburg. Duiveland, 27 op de Thames. Erebus, pass. 28 Vlissingen n. Oporto. Frans, 28 v. Krimpen te Newcastle. Fiducia, 28 v. Boston n. Goole. Friblo, 28 te IJm ui den. Fiat, verm. 27 v. Londen n. Rotterdam. Glashaven. 27 v. Gothenburg te Antwerpen. Heemskerk, 27 v. Warnemuende n. Stralsund. Hondsrug, 27 v. Frederikshaven n. Esbjerg. Henrica b, 27 v. Penryn n. Texmouth. Hondsboseh, verm. 27 v. Londen n. Zaandam. Harold, 28 v. Frederikstad n. Le Havre. Hartel, 27 v. Margate n. Bideford. Hast I 28 v. Antwerpen n. Londen. Ilias, 28 te Amsterdam. Jacaranda, 22 v. Cartagena n. Pto Barrios. Jan Kreumer, 28 v. Rotterdam n. Oxelosund. Jo, 28 v. Rotterdam n. Oxelosund. Jokurma, 27 v. Avonmouth te Newport Mon. Josien, 26 v. Vlissingen te Zeebrugge. Jutland, pass. 27 Finisterre n. Carthagena. .Tonex I, verm. 27 v. Londen n. Antw. Kemphaan. 28 v. Kolding te Leningrad verw. Kënitra, 27 v. Concarneau te Loctudy. Kortenaer, 26 v. Gruvon n. Londen. Koningin Juliana, 27 v. Faarborg n. Kalmar. Liberty, pass. 27 Vlissingen n. Malmö. Larix, 27 v. Kalmar n. Zaandam. Menkar, 26 v. Marseille te Casablanca. Merak, 27 v. Safi te Casablanca. Midsland, 27 v. Grangemouth n. Rotterdam. Matthew, 28 v. Guernsey te Coryton verw. Megrez, 27 500 m. W. Gibraltar. Muphrid, vertr. 28 v. Savona n. Bastia. Mirach, 27 v. Port Lyautey te Safi. Mirfak, pass. 28 Kp. Espichel n. Nantes. Mtrzam, pass. 28 Estacapunt n. Casablanca. Mulan. 27 v. Antwerpen n. Londen. Mypuck, 28 v. Drammen te Arendal. Myson, pass. 27 Holtenau n. Stockholm. Michel Swenden, 26 v. Middlesbro n. Blyth. Nettie, 27 v. Antwerpen te Gent. Noord, pass. 28 Smalls n. Rotterdam. Neeltje b, 29 v. Sfax te Berwick verw. Nottingham, 28 op de Tyne. Nanjo, verm. 27 v. Lor.den n. Vlissingen Nato, pass. 28 Vlissingen n. Goole. Oleum, 27 v. d. Tees n. Londen. Plato, 27 v. Barcelona n. Napels. Peter Swenden, 27 v. Swansea n. Gent Pavo, 27 v. Gefle n. Hargshamn. Ponto, 27 Kiel gepass. n. Zaandam. Ponza, 27 te Huil. Rijnstroom, verm. 27 v. Londen n. A'dam. Regeja, verm. 27 v. Londen n. Delfzijl. Rema, 28 te IJmuiden. Rika, 28 v. Antwerpen te Rotterdam. Rika, pass. 28 Vlissingen n. Rotterdam. Rose Marie, pass. 27 Vlissingen n. Antw Sirius, 27 v. Londen n. Duinkerken. Soemba, 28 v. Amsterdam n. Vlaaringen. Skagerak, verm. 27 v. Londen n. Delfzijl. Spes, 27 v. Teignmouth n. Lidkoping. Spurt, 28 v. Gent te Antwerpen. Strijpe. pass. 27 Vlissingen 28 Rouaan verw. Toos, 27 v. Logs tor n. Augusterburg. Ton. 28 v. Avonmouth te Swansea. Theano, 27 v. Dublin te Drogheda. Tyro, 27 v. Drogheda n. Rotterdam. Theodora, 29 v. Goole te Drammen verw. Timor, 28 v. Aalborg te Rotterdam verw. Veenenburgh, 27 v. Middlesbro n. R'darn. Vivo. 28 v. Newcastle n. Antwerpen. Vecht, 27 v. Delfzijl n. Odense. Vrijburgh, 27 v. Bordeaux te Casablanca. Westersingel, 27 v. Kragero te Par. Westkust, 27 v.- .Gent te Stockholm. Westpolder, 27 v. Sacablanca n. Safi. Wilpo. 27 Kiel gepass. n. Ostrand. Westerdok verm. 27 v. Londen n. A'dam. VERS GEMALEN GEHAKT 95 cent per 500 gram ONS BEKEND GEHAKT. HALF OM HALF 130 cent per 500 gram DOORREGEN OSSENLAPPEN 160 cent per 500 gram VARKENSCARBONADE vanaf 175 cent per 500 gram KALFSLAPPEN vanaf 170 cent per 500 gram LAMSVLEES. DOORREGEN vanaf 130 cent per 500 gram RAUWE ROOKWORST 1.50 per 500 gram RAUWE ROOKWORST met lood 1.80 per 500 gram VOOR DE SOEP VARKENSPOTEN 50 cent per 500 gram, 3 pond voor 1.40 VOLOP MERGPIJPEN 40 en 50 cent per stuk HALVE OSSENPOOT 40 cent, EEN HELE OSSENPOOT voor 75 cent VOLOP KALFSLEVER 35 cent per 100 gram KALFSHARTEN 25 cent per 100 gram KALFSTONGEN 30 cent per 100 gram KALFSLONGEN voor uw hond of poes 30 cent per 500 gram VOOR RECLAME DEZE WEEK BESTE HAM 200 gram voor 80 cent RUIME SORTERING BETERE VLEESWAREN UW ADRES IS DUS: A. MEIJER'S GEDEMPTE OUDE GRACHT 80 hoek Botermarkt SPAARNWOUDERSTRAAT 69 BINNENWEG 117, naast Dijkstra, Heemstede Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kun nen wij geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie. iOOOOOOOOOO0OOOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOO0OO per flacon 720 gram 1.49 BLAUW KAMGAREN UNIFORM van de allerbeste kwaliteit kamga- ren, zon-, zee- en luchtecht SPECIALISTEN in het STOMEN. VERVEN en VERVORMEN van Uw OUDE HOED naar de nieuwste Parijse mo dellen. gevestigd 1913. ZIJLSTRAAT 66 - Tel. 13510 D. truitjes vanaf f 10.95 D. rokjes vanaf f 19.50 H. vesten vanaf f 19.75 Grote sortering Sportkousen. Sokken, Nylonkousen Inlichtingen bij: Kousen Reparatie Inrichting „MARION" Pretoriaplein 93 zwart Telef. 25368. Haarlem-N. ƒ154.- BLAUW GABARDINE UNIFORMJAS, prima kwaliteit Complete uitrustingen voor alle Maatschappijen van de Koopvaardij Uniform-Specialisten Zijlstraat 71 - Haarlem - Tel. 16963 U kent Uw genót niet met zo'n reukloze OLIESTOOK HETELUCHTKACHEL ZUINIG ZINDELIJK ZORGELOOS STOKEN ZALIG WARM Leverbaar voor elke ruimte mporteur: GED. OUDE GRACHT 30 Telefoon 17550

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6