Verdere belastingverlaging kost f 23 millioen extra Waarschijnlijk voor 1960 nog een huurverhoging Agenda voor Haarlem De hoofdstad huldigde Cees Laseur Kleuren JEUK D.D.D. André Marie in ons land onderscheiden vanKimmenaede Winkelier doodgeschoten bij overval in de hongerwinter DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 TWEEDE KAMER Onvoorzichtige wielrijd- ster veroorzaakte botsing Bezoek wegens jubileum Frans Cultureel Instituut Zes jaar geëist tegen Nederlander in Hamburg Kerkelijk Nieuws Ds. A. Braakman vraagt ontheffing Expositie van „antiek" uit particulier bezit TJeKUineWecekf Zes maanden geëist tegen ex-leider van verzetsgroep Scandinavië-express gaat nieuwe route volgen J (Van onze parlementaire redacteur) Toen de staatssecretaris van Financiën Dinsdagavond mededeling deed van de nieuwe tegemoetkomingen op belastingge bied, vroeg prof. Romme: Hoeveel kost dat? Daarop heeft dr. Van den Berge gis termiddag geantwoord: De verruiming van de investeringsaftrek zal 6 millioen kos ten, de vrijstelling van 5000,van de winst bij liquidatie en overlijden 5 mil lioen, de aftrek van de commissarissenbe- lasting 10 millioen en de verhoging van het belastbare minimum van commissaris- jen f 2 millioen. Totaal is derhalve met deze tegemoetkoming een bedrag van 23 millioen gemoeid. Minister Witte heeft een uiteenzetting gegeven van het huurbeleid en de ver wachtingen voor de toekomst. Aannemende, dat het huurpeil zal wor den gestabiliseerd op 200 procent van het vooroorlogse en dat omstreeks 1960 de woningmarkt zodanig is verzadigd, dat de huren kunnen worden vrijgegeven, zal, naar minister Witte verwacht, tussen 1953 en I960 nog één keer een huurverhoging moeten worden voorgesteld. De minister achtte een zodanige stabilisatie waarschijn lijk, hoewel er in deze prognose tal van onzekere factoren zijn. Huurtoeslagen voor ouden van dagen Minister Witte deelde verder mede, dat er voor woningwetwoningen ten behoeve van ouden van dagen, wier inkomen ligt beneden de normen van de Noodwet Ouderdomsvoorziening (dat wil dus zeg gen: de uitkering zelf plus het onbelaste eigen inkomen van 200,een liuur- toeslag zal worden voorgesteld van 2, per week, waarvan 1,door het rijk en 1,door de gemeenten zal worden ge geven. Het probleem van het indexcijfer Vervolgens kreeg men een uitvoerige uiteenzetting van de minister van Econo mische Zaken, prof. Zij ls tra, over de gang van zaken met het indexcijfer. De bewindsman erkende dat het indexcijfer, dat in de Stichting van de Arbeid in dis cussie is geweest, niet juist is geïnterpre teerd. De vakcentrales kregen daardoor echter niet de schijn tegen zich, zoals mr. Burger had gemeend, aangezien beide par- lijen hetzelfde cijfer hebben gebruikt. De jongste onderhandelingen over de loonronde werden ook door de minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, uitvoerig besproken. Hij vond de kwalifi- atie „gemillimeter" onbillijk. Ook vroeger, bij de vrije loonvorming, xestond er wel verschil van mening en werd er soms ook met uiteenlopende cijfers jeschermd. Naarmate men de werkelijk- ieid zo goed mogelijk trachtte te benade ren worden de becijferingen ingewikkel der. Verkeerd is, dat gecijfer belachelijk te maken. Natuurlijk zal men tenslotte met gemiddelden moeten werken. De behoefte aan meer verfijning van de cijfers heeft ongewild de strubbelingen veroorzaakt. De ambtelijke loon- en prijs commissie had van het begin af twijfel ge koesterd omtrent de juistheid van het nieuwe indexcijfer, hetgeen trouwens aan partijen bekend was. Werknemers en werk gevers had de minister afzonderlijk ont vangen en toen gepoogd hen tot elkaar te brengen. Dit mislukte. Toen werd door een van de hoofdfiguren uit werkgeverskrin gen het denkbeeld geopperd „drie wijze mannen" een oordeel te laten geven over de cijfers. Dit drietal is door de partijen aangenomen. Voor het zeer moeilijke werk dal zij verrichtten, bracht de minister hun hulde. Een der leden van de ambtelijke loon- en prijscommissie vond een fout, gelukkig nog vóór de deskundigen tot hun oordeel kwamen. Zij erkenden de juistheid er van. Minister Suurhoff begreep volkomen hoe teleurstellend deze gang van zaken voor de vakcentrales was, maar vond het ADVERTENTIE JOPPERS met kraag en capuchon vanaf 17.75 Gen. Cronjéstr. 40-44, H.-N. - Tel. 15438 g NlMMtMINftHttMMMIf» DONDERDAG 29 OCTOBER Brinkmann: Het Humanisme, door W. F. Happé; De taak van het Hum. Verbond, door mr. H. B. J. Waslander, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Knip-demonstratie. 8 uur. Roxy: ..Actie in de stille Zuidzee", .14 jaar, 8 uur. Lido: „Dageraad der vrijheid", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „De vrouw met het geschonden gelaat", 18 jaar, 8.15 uur. City: .Kindersmokkcl", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Geheime opdracht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tanzende Sterne", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Sunset- Boulevard", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 1 en 9.15 uur. VRIJDAG 30 OCTOBER Hotel „De Leeuwerik": Knipdemonstratie, 'O, 1.30, 3.30 en 8 uur. Grote Houtstraat 119: Tentoonstelling J. Q. van Regteren Altena, 10—12.30 en 2—5 uur. Concertgebouw: Brahms-avond; Doopsgezind Zangkoor e. a., 8 uur. Nassauplein 8: Theosofische vereni ging; ir. A. H. J. v. Leeuwen over: „Nieuwe aspecten in het industrieel-economisch den ken", 8 uur. Gebouw Domi, Zijlwcg: Radio-, muziek- en filmavond, 8 uur. Luxor: „Aan 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Honkong", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Die Czardasfürstin", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Call me Madam", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Opstand in Sing-Sing", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Broad way Rhythm", alle leeft.. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ik beken", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Heicli", alle leeft., 2, 4.15, 1 en 9.15 uur. onjuist van „een slag onder de goi-del" te spreken. De minister vhn Sociale Zaken liet er geen twijfel over bestaan dat de regering niet op haar beslissing zal terugkomen. Ten aanzien van hen die niet onder de collectieve arbeidsovereenkomsten of onder een bindende loonregeling vallen, is opleg ging van een verplichting tot loonsver hoging niet mogelijk, maar met klem dringt de regering er op aan in die gevallen vrijwillig de lonen te verhogen. De sociale uitkeringen worden, zo deelde minister Suurhoff nog mede, overeenkom stig het advies van de Stichting van de Arbeid verhoogd. Maar de loongrens bij de sociale verzekering zal niet, gelijk de Stich ting had aanbevolen, bij 6000, doch-bij 5300 komen te liggen. Verdere verhoging zal op een nadere coördinatiewet voor de sociale verzekeringen moeten wachten. De regering is thans uitgesproken, zodat vandaag de Kamerleden voor hun replie ken aan de beurt komen. Op de IJmuiderslraatweg sloeg een in Westelijke richting gaande I.Jmuidense wielrijdster gistermiddag plotseling links af, om een poort tussen twee huizen in te schieten. Een achteropkomende motor rijder kon de dame niet meer vermijden en raakte de wielrijdster. Zowel de duo- passagicre als de wielrijdster werden ge wond: de eerste moest per ziekenauto niet een diepe snijwond in het voorhoofd en wonden aan de hand naar haar woning in Haarlem worden vervoerd en de argeioze wielrijdster liep een paar flinke builen op. PROF. Dr. J. H. BAVINCK GEWOON HOOGLERAAR Met ingang van 1 Januari is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Vrije Universi teit prof. dr. J. H. Bavinck, thans buiten gewoon hoogleraar. Prof. Bavinck zal on derwijs geven in de ambtelijke vakken inclusief de zendingsvakken doch exclu sief catcchetiek en de elenctiek. Gezeten in de open calèche van de senaat van het Amsterdams Studentencorps, be geleid door fakkeldragers, is Cees Laseur gisteravond van het Centraal Station door d,e hoofdstad naar de schouwburg op het Leidseplein gereden, waar hij, na afloop van de uitvoering van „.Luistert u niet, dames" van Sacha Guitry door de Haagse Comedie, is gehuldigd. Als eerste richtte de wethouder van Financiën, mr. F. H. C. van Wijck, het woord tot de jubilaris. Spreker stelde vast, dat het getal 7 een belangrijke rol in het leven van Laseur speelt: 14 jaar is hij directeur geweest van het Centraal Toneel te Amsterdam, 21 jaar heeft hij in deze stad gespeeld, thans viert hij zijn 35-jarig acteurschap en in totaal heeft Laseur 77 premières gebracht. Namens het gemeente bestuur bood de wethouder een grote krans aan. De voorzitter van het Amsterdamse werk comité en vriend van de acteur de heer J. van Erven Dorens, bood namens de Amsterdamse bewonderaars de bijdrage onder couvert, bestemd voor een studiereis naar Amerika, aan. Namens acteurs en directie van de Nederlandse Comedie sprak Johan de Meester, die onder meer zeide, dat Laseur de bijzondere gave bezit de De jubilerende acteur en regisseur Cees Laseur, mede-directeur van de Haagse Comedie, werd gisteravond in het open rijtuig van de senaat van het Amsterdams Studentencorps feestelijk van het Centraal Station naar de Stadsschouwburg gereden- Op de tijdens deze rit gemaakte foto ziet men de jubilaris in de calèche tegenover de actrice Elisabeth Andersen, zijn tegen speelster in „Luistert u niet, dames!" Zaterdag heeft de huldiging in Haarlem plaats. persoonlijke vreugde, die hijzelf ondergaat, over te dragen aan de zaal. Vera Bondam haalde enkele herinneringen op uit de tijd, dat zij met Laseur had samengespeeld, An ton Ruys noemde zijn collega „een van de grootste figuren, die het toneei in de laat ste decennia heeft opgeleverd" en Rika Hopper sprak de jubilaris toe als oudste toneelspeelster in actieve dienst. Voorts werd nog het woord gevoerd door een ver tegenwoordiger der afdeling Amsterdam van het Nederlands Theatercentrum en de senaat van het Amsterdams Studentencorps die Laseur een grote lauwerkrans omhing. In zijn dankwoord tot sprekers en zaal verklaarde Cees Laseur zeer ontroerd te zijn door de wijze, waarop de hoofdstad hem had gehuldigd. Twee dagen lang wordt een aarital dienstplichtigen der oudere lichtingen te velde geoefend in regimentsverband. Zij zijn ingedeeld bij eenheden, die behoren tol de strijdkrachten der territoriale verdediging. Een vooruitgeschoven post in de Haar lemmermeer zoekt dekking achter een berg suikerbieten. De Franse minister van Onderwijs, de heer André Marie, is gisteravond met het lijntoestel uit Parijs op Schiphol aange komen. Des avonds zat hij aan een diner in kasteel Oud-Wassenaar, aange boden door minister Cals. Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van Maison Descartes, het Franse Culturele Instituut in Nederland, zal de Franse minister van Onderwijs hedenavond een gala soirée bijwonen, die op uitnodi ging van de Franse ambassadeur en de burgemeester van Amsterdam in Maison Descartes te Amsterdam wordt gegeven. Aan het diner, dat de minister van On derwijs, Kunsten cn Wetenschappen gis teren aan de heer André Marie aanbood, deelde deze de benoeming van de Franse minister tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau mee. In het proces tegen de 19-.iarige Neder landse matroos W. van de H. heeft de open bare aanklager te Hamburg zes jaar ge vangenisstraf geëist wegens het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel en poging tot moord. Van de H. zou op 31 Januari van dit jaar te Hamburg een 31-jarige buffet juffrouw hebben gewurgd en haar gebon den in een haven hebben geworpen. Ncd. Herv. kerk Beroepen te Groningen (toez.) (vac. J. C. v. Nieukerken) J. Veenendaal te Zuid- wolde (Dr.): te Hindclopen H. de Wolf, vic. te Warfhuizen: te Nijverdal (toez.) S. G. J. Goverts te Katwijk a. d. Rijn; te Rui nen (toez.) J. M. Willemsen te Gieten. Gcref. kerken Beroepen te Borger A. M. Franssen, cand. te Finsterwolde. Aangenomen naar Hantum J. A. Wapenaar, cand. te Zwolle, die bedankte voor Schagcn. Examens De classis Arnhem heeft praep. geëxa mineerd en beroepbaar verklaard de heer H. Riezebos te Wageningen, cand. aan de V. U., die gaarne een eventueel beroep in overweging zal nemen. Aan de Theol. Ho geschool te Kampen is geslaagd voor het cand.cxamen (cum laude) de heer B. J. Aalbers te Heelsum. Aan de V. U. zijn ge slaagd voor het prop. examen theol. de heren J. Blok te Hoofddorp. W. H. Gis pen, W. E. M. Honig, beiden te Amster dam, M. Kievit te Numansdorp. W. F. H. Smeenk te'Mariënberg en P. Warrielink te Apeldoorn. ADVERTENTIE HEDEN GEëTALEERD ZEER CHIQUE TWEEDJAS in de nieuwste dessin:-, van zuiver wollen kwaliteit van 69- tot ƒ109— WINTERJASSEN o.a. Cromby in Ulstermodel ƒ189. WOLLEN HERENVESTEN v.a. ƒ19.75 tot ƒ42.50 KLEDINGMAGAZIJNEN Gen. Cronjéstraat 86 - Tclef. 14401 Spaarnwouderstraat 4780 - Tel. 21392 Ds. A. Braakman, Nederlands Hervormd predikant te Amersfoort, heeft aan zijn kerkeraad ontheffing uit het ambt ge vraagd. De kerkeraad heeft over dit ver zoek nog geen beslissing genomen, doch ds. Braakman geadviseerd twee maanden met verlof te gaan. Ds. Braakman heeft dit verzoek om per soonlijke redenen ingediend. De predikant heeft in Amersfoort een grote wijk, waar in hij, zo werd van de zijde van de kerke raad medegedeeld, zeer intensief heeft ge werkt, terwijl de gemeenteleden zijn ar beid ten zeerste waarderen. Het gevoelen is. dat het ambt ds. Braakman de laatste tijd te zwaar valt. Uiteraard is nog geen beslissing genomen inzake het catheche- tisch onderwijs, dat ds. Braakman aan de Prinsessen geeft. Te Naarden-Bussum is onder voorzitter schap van mr. J. Bothenius Lohman een comité gevormd, dat zich ten doel stelt in de eeuwenoude burgerzaal in 't gemeente huis een tentoonstelling van antiek uit particulier bezit te organiseren. Deze ex positie zal plaats hebben van 10 tot 27 April 1954. in de weken dus waarin de Matthaus Passion door de Nederlandse Bachvereni- cing wordt uitgevoerd. De directie van het Rijksmuseum cn enige Nederlandse experts hebben hun medewerking toegezegd. Ko ningin Juliana heeft goedgevonden dat een deel van haar prachtige poppencollectie tijdelijk voor deze expositie zal worden afgestaan. De gehele opbrengst van de. tentoonstel ling zal ten goede komen van het „Ere- fonds voor oud-verpleegsters". Er is een Chineesje in onze straat komen wonen en het moet gezegd dat deze kleine Oosterling niet voordelig uit komt tegen het zedige, opge poetste décor der Hollandse gevels. De kinderen zijn over de aanwinst opgewonden ge raakt en hebben hem alreeds roepnamen gegeven, die de détails van zijn uitzonderlijke verschijning enigszins pijnlijk omschrijven: Zijn knoopsgat ogen en zijn huidskleur van een belegen citroen worden er onbarmhartig in aangeduid en zelfs is er een kleine spits- vondeling geweest die hem met duivelse ironie dc naam van rooie heeft aangemeten. Dit als een spottende zinspeling op zijn ravenzwarte haren, die als een emaille-kapje op zijn ronde schedel liggen geplakt. Natuurlijk is Spleetoogje niet alléén in onze straat ko men wonen. Bij hem hoort een ganse familie van grotere en kleinere Oosterlingen, die on wennig lachen tegen iedereen en de indruk maken alsof zij louter voor hun plezier op de wereld zijn. Dat zijn zij echter allerminst, zo wil het mij voorkomen. Wij kunnen uitvoerig ons best doen om de nieuwe be woners met'welwillendheid te bejegenen en hen extra-joviaal tc groeten als wij hen ontmoe ten, dat neemt niet weg dat zij ondanks hun lachjes in on ze straat als vissen op het droge zijn. Spleetoogje heeft zich dapper laten uitschelden en is gedurig weer op straat verschenen om nieuwe toe naderingspogingen lot de witte jeugd te doen, maar hij blijft een raaf tussen de kraaien en djn gele gezichtje blijft een vreemde vlek tussen de blo zende wangen van de anderen. Van lieverlede geraakt hij deelgenoot in het spel en zijn autoped wordt genadig in bruikleen aangenomen als het te pas komt, maar de blanke kinderen beschouwen hem toch nog steeds als een curio siteit en zijn bijnamen worden er niet minder op. Een curiositeit moet men thuis laten zien en dus wordt de kleine. Chinees in diverse huizen genodigd om te komen spelen als het regent.Hij wordt door de moeders met onder scheiding aangezien, zij be wonderen zijn zwarte haren en vragen of hij altijd rijst eet. Hij eet niet altijd rijst, zegt hij, en aan zijn ogen is te zien dat hij zich afvraagt waarom hij dat zou doen. Want behalve dat hij het in de spiegel ziet begrijpt hij niets van het on derscheid tussen hem en de andere kinderen. Hij heeft nooit de morsige straten van Sjanghai gezien, noch heeft hij in een doek op de rug van zijn moeder geknoopt gezeten. Hij heeft het levenslicht voor het eerst aanschouwd in een Hol lands ziekenhuis en hij drinkt dagelijks de melk van Holland se koeien. Zijn vader is dokter cn zijn moeder is een gewone moeder, al heeft hij al op groeiend met verbazing gecon stateerd dat zij er anders uit zag dan de buurvrouwen. Dit is het grote probleem voor hem: In een wereld van louter mensen zijn zijn vader en zijn moeder anders dan de anderen. Het wemelt om hem heen van mannen en vrouwen en kindei-en met blanke, blo zende wangen, met blonde en witte en donkerbruine haren, met grote blauwe en grijze ogen en nergens loopt er een tussen die, zoals hij en de zij nen, door knoopsgaten de we reld inkijkt. Er is hem thuis verteld dat ergens ver weg millioenen mensen wonen zoals zij. Dat is in China. En dat er ergens an- ie ders millioenen mensen wonen die zo zwart zijn als de nacht. Dat is in Afrika. Zodat hij ex- met zijn citi-oenenhuid nog niet zo slecht is afgekomen, zou men hem er als troostrijke overweging bij hebben kun nen vertellen. Dat hebben zijn vader en moeder echter niet gezegd, omdat zij in de kwestie van kleur hun eigen opvattingen hebben. Zij menen niet dat het ideaal voor een gelukkig leven een blanke huid is, al is het door de eeuwen heen het kenmerk geweest van een ras, dat zich boven de anderen ge steld achtte. De kleine Spleet oog echter is door zijn erva ringen tot het inzicht gekomen, dat het prettiger zou zijn, een kleur als een bellefleur te heb ben. Op school leert hij hetzelfde wat de anderen leren, hij maakt dezelfde fouten en ver veelt en verheugt zich met de anderen in gelijk tempo. Hij gaat van de ene klas naar de volgende en soms op hetzelfde nippertje als de blanke broe dertjes. Hij is en blijft echter het Chineesje. dat. gastvrijheid geniet. De kleurling die hier verzeild gex;aakt is en eigenlijk ergens anders behoort. De Oosterling die- is losgeslagen van zijn anker en in een vluchthaven met viïendelijk leedwezen wordt toegelaten. De blanke menigte om hem heen doet hem geen kwaad, doch zij steekt hem de ogen uit met haar blankheid, die zij voor niemendal gekregen heeft en waarvan zij de waarde niet beseft. De geschiedenisles leert hem, dat de blanken de wereld ontsloten, in bezit genomen en hervormd hebben naar hun smaak. Het spijt hem dat de Chinezen het niet gedaan heb ben, maar hij veronderstelt erbij dat men blank moet zijn om het te kunnen. Op een dag zegt de meester tot een van de dommeriken,die een gemakkelijke som in een hopeloze chaos heeft laten lopen: Gij hebt het buskruit ook niet uitgevonden, domoor. Spleetoogje begrijpt niet goed wat de meester daarmee bedoelt en hij neemt zich voor, het aan zijn vader te vragen. Hij komt terug op school als een ander mens. Hij zit in zijn bank met na uwbed wongen ijver om de meester iets te verteilen op het goede ogen blik. Dat ogenblik komt, en met triomf zegt de kleine Oosterling: Ik heb u horen zeggen dat Pietje het buskruit niet had uitgevonden. Ik weet nu dat ook de anderen het niet. gedaan hebben. Want het bus kruit is uitgevonden door de Chinezen. De meester ziet in de scheve ogen het licht van de tragi sche naijver der rassen. Hij bespeurt de zegepraal, die achter de perkamenten wan gen gloeit. En hij begrijpt dat Spleetoogje de ontdekking van zijn leven heeft gedaan. Hij zegt: Ge hebt gelijk, Tsjing jongen. De Chinezen hebben het buskruit uitgevon den, en gij zijt een Chinees. Daar kunt ge trots op zijn, want het buskruit uitvinden betekent heel erg slim te zijn. Maar ge moet er geen re clame mee maken. Ge moet er enkel nu en dan eens aan den ken als het nodig is. Tot de anderen zegt hij: En jullie moeten nu en dan eens bedenken dat ge het nié.t uitgevonden hebt. Dat kan ook in uw later leven nodig zijn. Want het zou wel eens kunnen gebeuren dat ge in de war geraakt door de kleuren van wangen en haren, en dat ge kleurenblind wordt voor de prestaties van anderen. En nu, Tsjing jongen, kom eens voor het bord. En maak geen buskruit van de som. die ik er voor u heb op geschreven. J. L. Op 10 Januari 1945 drongen vijf leden van de Binnenlandse Strijdkrachten de levensmidideienzaak van H. J. T. in Den Haag binnen om geld en levensmiddelen te ..stunten", bestemd voor een 300-tal on derduikers. De groep stuitte op onver wachte tegenstand van een vrij groot ge zelschap in de woning van T., die juist op die dag zijn verjaardag vierde. De lei der van de overval, de destijds 20-jarige L. W. R. B., loste vier schoten, waarvan er een de eigenaar van de zaak dodelijk in de buik trof. Woensdag werd deze zaak door de krijgsraad te velde-West behan deld. Uit de verklaringen van B. bleek, dat de groep zich zou v ooi-doen als politie. Hij had dan ook ziji manschappen de opdracht gegeven geen masker te gebruiken. Enige van hen hadden zich toch gemaskerd, waai-door dit plan mislukte. Op vragen van de president antwoordde B.. dat voor dit soort overvallen geen op dracht nodig' was. Het was de plaatse lijke leiders van de B.S. toegestaan zelf standig te handelen. In zijn requisitoir zei de auditeur-mi litair, mr. Van der Dusse, het advies te hebben gevraagd van de Ereraad voor de Illegaliteit, die in zijn rapport zegt deze overval geoorloofd te achten en in ieder geval verschoonbaar. Naar de mening van de auditeur-militair was de overval ech ter niet gerechtvaardigd en bovendien niet goed voorbereid, hetgeen blijkt uit het feit, dat men niet wist, dat op de dag van de overval T. zijn verjaai'dag vierde. In- plaats van terug te keren, toen de groep zich zag geplaatst voor een onverwacht groot gezelschap, heeft zij doorgezet. Hoe wel tegenstand werd geboden de schoon vader van T wierp een intkoker naar B. achtte de auditeur-militair het zich be roepen op noodweer door B. niet aanvaard baar. Hij wilde aannemen, dat T. niet op zettelijk is doodgeschoten, maar achtte zware mishandeling, de dood tengevolge hebbende, bewezen en requireerde zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van één jaar. In zijn pleidooi voerde mr. J. A. Hanni- voor aan, dat toen B. de schoten loste, de toestand van de groep hachelijk was. Het plan om voor politie door te gaan was buiten de schuld van B mislukt. Dat de overval op de verjaardag van T. werd ge daan acht de verdediger geen beAvijs, dat zij slecht was voorbereid. Toen de groep in de kamer stond, greep een van de aan wezigen naar de telefoon. B. heeft toen twee schoten in de grond afgevuui'd. Dit waren duidelijk Av-a arschu wingssch oten. Ook het schot, dat T. in de buik heeft ge troffen, had het karakter van een Avaar- schuwing. Pleiter zei dat B. niet behooi't tot „de illegalen van de laatste dagen", maar dat hem respect toekomt voor het geen hij van 1942 tot 1945 als jonge man heeft gedaan voor de illegaliteit. Ook een voorwaardelijke veroordeling zal een smet op zijn illegale loopbaan Averpen. Hij schoot terwille van de veiligheid van zijn groep, A-oor Avie hij een veiLige aftocht moest verzekeren. Mr. Hamm-oor vroeg ontslag van rechtsvervolging of zeer grote clementie op grond van hetgeen B. voor de Nederlandse zaak heeft gedaan. De krijgsraad zal op 11 November uit spraak doen. ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk ln enkele seconden, doodt de elektekiemen, geneest tot diep ln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN vaicjj xu via nuiupuucu Met ingang van de zomerdienstregeling 1954 zullen alle internationale treinen van en naar Scandinavië een kortere route volgen. Men zal dan gebruik maken van de veerpontdienst Grossenbi-ode-Gjedser. Voor de Holland-Scandinavië-express be tekent de nieuwe route een bekorting van de reisduur met ongeveer anderhalf uur. Thans rijdt deze trein via Jutland en Fuenen naar Kopenhagen. Grossenbrode is gelegen op een eilandje ten Noorden \'an Liibeck, op geringe afstand van de Russische bezettingszone. Gjedser ligt op het Zuidelijkste puntje van het Deense ei land Falstar. Ook de Noord-West-Express, die alleen 's zomers tussen ons land en Scandinavië rijdt, zal de nieuwe route gaan volgen. Gedurende de winterdienst rijdt deze trein slechts als nachttrein tot Hamburg. Tiet internationale treinverkeer maakte vóór de oorlog gebruik van de veer pon i- dienst Warnemünde-Gjedser. Van deze ver binding kan men thans niet meer gebruik maken omdat Warnemünde in de Russi sche bezettingszone ligt.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7