Zwanenburg breidt zich steeds uit Aanleg riolering, bouw van vele huizen en een school RADIO „HiF l&AFtW Wethouder D. J. A. Geluk opende expositielokaal in H.B.S. A. Haarlems Christelijk Mannenkoor Haarlemmermeerse raadsleden op excursie „Teisterbant" had de heer C. F. van Dam te gast Heemstede Een bril? m FEPEEMAMN NATUURLIJK Bloemendaal KALENDERS 1954 Boekhandel VEKO Amsterdamse Beurs DONDERDAG 29 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE MIAARLEMSCHE COURANT 9 HANS HILL De kunst naar de massa Burgerlijke Stand uitsluitend Slagzinwedstrijd „Nut en genoegen' klucht met „De Kribbebijter" in Minerva Theater Verslag van onderwijs- verkeerscommissie Toenemend werk voor gezinsverzorging New York City Ballet komt dit jaar niet Vriendschappelijke wed strijden van RCH en EDO Invalidewagentje kantelde door te sterk remmen In de afgelopen maanden hebben de leden van de gemeenteraad van Haarlemmer meer zich bezig gehouden met vele problemen; zij hebben credieten beschikbaar ge steld voor het bouwen van woningen, voor verbetering van wegen en de aanleg van riolering. ragen zijn gesteld over het verspreiden van stank, veroorzaakt door sloten in Zwanenburg en over te kleine slaapkamers in ontworpen woningen, enzovoort. Wat de resultaten zjjn geweest van de besluiten hebben de raadsleden Woensdag kunnen waarnemen tijdens een excursie door verscheidene delen van de gemeente en tot besluit hebben zij weer eens kunnen zien welk een prachtig bedrijf (de lucht haven Schiphol) binnen de grenzen van Haarlemmermeer ligt. Haarlemmermeer telt verscheidene dor pen die een eigen karakter hebben en zich in de loop der jaren op een bijzondere wijze ontwikkelden. Woningen, die op het randje van onbewoonbaarverklaring staan, bevinden zich in de omgeving van fraaie huizen. Hier en daar zijn de wegen te smal en slecht geworden en behoorlijke riolerin gen ontbreken. De oorzaak daarvan is dat er vroeger gebouwd kon worden zonder een uitbreidingsplan. Een voorbeeld hiervan is Zwanenburg. Toen particuliere bouwers omstreeks 1928 in de gelegenheid waren te bouwen, kon den zij dit doen waar zjj wilden. Wegen werden smal gemaakt, de riolering kwam op de sloten uit en aan goede onderlinge verbinding tussen de straten werd weinig aandacht besteed. Na de bevrijding is Zwanenburg bijzon der uitgebreid. Er bestaat een uitbreidings plan, maar om het oude weer goed te ma ken is veel geld nodig. Gelukkig is de ge meenteraad in staat het college van B. en W. credieten ter beschikking te stellen en mee te werken het streven, om verbete ringen in Zwanenburg aan te brengen, te steunen. Wegen zijn verbeterd en de toe komst wordt met vertrouwen tegemoet gezien. Rioleringsplan De riolen uit de huizen komen uit op sloten en de raadsleden hebben kunnen constateren dat de sloten langs de Wilgen laan er vies uitzien. Wel zijn voorzienin gen getroffen, doch die zijn van voorlopige aard. Van groter belang is het plan stam- riolen aan te leggen en een zuiveringsin stallatie bij de Lijnderhoek te bouwen. Het zal nog wel enkele jaren duren alvorens alles gereed is, maar er wordt hard aan gewerkt. Als in de Wilgenlaan het stam- riool gelegd is, zal reeds een verbetering tot stand komen. De lozing zal voorlopig in het water van de IJtochtkade geschieden. Men verwacht, dat omwonenden geen hin der van de stank zullen hebben. Scholen en plantsoen Aan de Plantsoenlaan staat sinds korte tijd een fraai schoolgebouw. Het is bestemd voor het openbaar en voor het Christelijk onderwijs. Zowel voor het openbare als het Christelijke onderwijs is een groot gebouw nodig. Daarom is in de naaste omgeving reeds grond aangewezen voor een nieuwe openbare school. Schetsen zijn gemaakt en ADVERTENTIE Iedere dag muziek in Zaterdags tot 1 uur de zingende en spelende kellner met AAD CAPTIJN, de bekende pianist v. d. radio. In een smakelijk-gekruide causerie heeft de propaganda-chef van het IJmuidense Hoogovenbedrijf, de heer C. F. van Dam gisteravond voor een aandachtig „Teister- bant"-gehoor in de gewelven van Brink- mann te Haarlem verteld over zijn succes volle pogingen om de beeldende kunst onder „de massa" te brengen. Sinds enige jaren organiseert de heer Van Dam, die van de sociëteits-praeses, mr. Ali Cohen het praedicaat „leider cul turele afdeling" meekreeg, maar zichzelf liever „een eenvoudig propagandachef" noemde, in de schaftlokalen van het Hoog ovenbedrijf schilderijen-exposities, die dank zij de volle medewerking der be drijfsdirectie een aantal verrassende resul taten opleverden. Bedoeld om, zoals de heer Van Dam het karakteriseerde, de smaak van de doorsnee-mens te cultiveren en „de vreselijke jubileum-cadeaux als abominabele lampekappen tegen te gaan", is deze expositiereeks zo langzamerhand een begrip op het Hoogovenbedrijf en ver daar buiten geworden: aan het begin van elke nieuwe tentoonstelling kan ook het publiek de geëxposeerde kunstproducten vrijelijk komen bewonderen. Heel langzaam aan poogt de heer Van Dam zijn doel te bereiken en natuurlijk wordt er ook wel eens iets erg lelijk ge vonden, maar dat er begrip ontstaat voor bijvoorbeeld het schilderij bewijst een uit lating van een Hoogoven-arbeider tijdens een ingevoegde foto-tentoonstelling: „Hang maar weer wat schilderijen op, daar zie je tenminste elke dag wat anders op". Men begint dus naar nieuwe exposities uit te zien. Dat het initiatief, inmiddels met meer of minder succes overgenomen door andere industrieën, ook de noodtoestand onder de beeldende kunstenaars poogt te verbete ren, zag de heer Van Dam als een belang rijke bijkomstigheid, dat de handel in de nijverheid aan de andere kant niet te on derschatten opdrachtgevers en kopers zijn geworden in de culturele sector noemde hij een plezierig verschijnsel. Zijn speels verhaal, gelardeerd met een vrijmoedige humor, werd beëindigd met de hoopgevende woorden: ,,'t Is een lange weg, die wij in dit opzicht moeten gaan, maar hij wordt met veel genoegen bewan deld." Uit des heren Van Dam's betoog ont- Bpon zich een open gesprek, dat de leden van „Teisterbant" nog geruime tijd aan de gezellige kelder aan de Grote Markt bond. als enige rijksinstanties aan de plannen goedkeuring hechten en de gemeenteraad een crediet beschikbaar stelt, zal in 1954 aan de bouw worden begonnen. De Chris telijke school blijft in het reeds bestaande gebouw, dat echter met twee klassen uit gebreid moet worden. Dit gebouw ziet er niet luxueus, maar wel doelmatig uit. Dat hebben de raadsleden kunnen waarnemen tijdens een bezoek aan de school. Het ge bouw is rustig gelegen (aan een der zijden wordt een plantsoen aangelegd) en de ont werper, de heer C. W. de Geus, heeft veel aandacht besteed aan de toevoer van licht en lucht. Aan de inrichting is veel zorg besteed. „Vacantie nemen zal wel een bezoeking worden," merkte een der raadsleden tijdens het bezoek op. Bouw van woningen Dezer dagen is begonnen aan de bouw van vierentwintig woningwetwoningen aan de Plantsoenlaan. Het complex wordt een flatgebouw met vier woonlagen. De lengte is 64 meter. In de toekomst zullen in de omgeving nog meer van dergelijke woningen aan deze laan verrijzen. In de buurt komt omstreeks December onder leiding van de heer F. J. Meegdes te Halfweg een complex woningen gereed volgens het principe twee woningen op één. Beneden bevinden zich woningen, waar alle vertrekken gelijkvloers liggen. Een trap is gemaakt voor twee percelen, die ieder een inwendige trap hebben, leidende naar de slaapafdeling. Afrit Dennelaan Ir. M. J. Breuning, directeur van Open bare Werken van Haarlemmermeer, heeft de raadsleden een inzicht gegeven welke verbeteringen tot stand komen langs de Zwanenburgerdijk en aan de Dennenlaan. Doordat bouwers vroeger minder te maken hadden met uitbreidingsplannen is de rij weg van de Zwanenburgerdijk in de loop der jaren te smal geworden. In de toekomst zal hierin verbetering komen doordat de rooilijn naar achteren is geprojecteerd. Als huizen afgebroken worden kan pas tot verbreding van de weg worden overge gaan. De graanhandel der firma Bos heeft een nieuw pakhuis gebouwd, waarbij aan de eisen van de rooilijn is tegemoet geko- men.- Het is de bedoeling de entrée van Zwa nenburg, het begin van de Dennenlaan, aantrekkelijker te maken dan thans. Deze laan is reeds voor een groot deel opge knapt, echter niet de „afrit". Aan de Oost zijde ligt een diepe kuil. Met materiaal uit andere delen der gemeente, o.a. uit de Wilgenlaan, zal deze kuil gevuld worden. Daarna zal het garagebedrijf Herfst er toe overgaan een groot gebouw te stichten. Aan de achterzijde (waar het laag blijft) zal gelegenheid worden geboden auto's te stallen, de werkplaats komt op gelijke hoogte van de Dennenlaan (dus boven de garage, waar auto's gestald wqrden) en de woning boven de werkplaats.'Ook is een winkel geprojecteerd. De afrit zal een pleintje worden en ben zinepompen enzovoort worden buiten de verkeersweg geplaatst. De raadsleden hebben zich door hun be zoek aan Zwanenburg op de hoogte kun nen stellen welke plannen er in bewerking zijn en welke plannen er nog uitgevoerd moeten worden. Dif^ gedeelte van de ge meente telt ruim vijfduizend inwoners en groeit nog steeds. Ook in andere delen van Haarlemmer meer zijn huizen gebouwd en verbeterin gen aangebracht, waarvan de raad zich in de loop van de dag heeft kunnen overtui gen. De excursie is voor de raadsleden zeer nuttig geweest doordat zij een indruk heb ben gekregen hoe de dorpen zich uitbrei den en wat de gemeente en particulieren hebben gedaan of zullen doen, om de ge meente een goed aanzien te geven. HAARLEM, 28 October 1953 ONDERTROUWD: 28 Oct., M. Figee en M. J. G. Hendriks; D. Cohen en G. Waag; L. Schreuder en F. H. van Dalen; G. A. Nijssen en E. J. Boerée; G. J. Harmsen en M. E. Moerkerk; S. van Asten en J. van der Veen; G. R. Scheffer en J. W. Weltevreden; K. Bakker en C. J. Boogaard; A. A. P-rins en Th. A. Schrijver; A. de Vries en C. Z. Grob- be; C. N. de Mooij en H. Scheelings; J. P. Janus en Chr. Joosten; Th. Ph. J. van Leer- sum en J. C. Steenken; H. W. Heering en M. J. Chr. Mulder; A. Dangerman en A. Vene- ma; C. J. Seton en N. C. Botti; F. C. Slot en C. de Rooij. GEHUWD: 28 Oct., D. M. Kooij en S. A. Backx; J. Post en- W. J. Wassenaar; J. A. Koedijk en H. Wagemans; P. A. Jansen en B. Koopman; N. J. van Poelgeest en J. Bak ker; J. C. Willemse en J. J. W. Mooijman; J. J. van der Landen cn G. W. Plantenga; F. J. Tromp en C. H. M. van der Pol; A. Nieu- werth en G. Looijen; J. C. Th. Dijkzeul en H. Hilterman; J. J. Wickel en N. de Korte; S. Warmerdam en W. van Beek. BEVALLEN van een zoon: 27 Oct., W. C. NelemaatBosma; G. A. F. RutteHoger- heijde; C. J. N. van LeeuwenSteffens; P. van Riel—Tijmstra: M. Th. L. J. H. Povel— Everard; 28 Oct., H. M. Lemmersvan dei- Lans; W. L. Visservan Bragt; E. van Dijk Holleman. BEVALLEN van een dochter: 24 Oct., E. M. Klaverde Graaf; 27 Oct., M. P. Roos Preenen; C. G. van der ZwetStut; M. J. SnoekKobes; 28 Oct., M. Treffers Koningen. OVERLEDEN: 26 Oct., C. E. Meerwijk— Werner, 91 j., Essenstraat; C. J. W. Baan, 74 j., Crayenesterlaan; M. Overbeek—Brus sel, 56 j., Oranjestraat; 27 Oct., H. R. Zuider- baan—Havinga, 75 j., Pijnboomstraat; A. Zwart, 63 j., Generaal Joubertstraat; C. E. Tiggelman—van der Schaft, 88 j., Overton- weg; W. Blaauw, 1 d., van Dortstraat; H. J. Bakker, 71 j., Generaal de la Reijstraat; 28 Oct., D. TheijsmeijerKliek, 88 j., Ripperda- park. In de Verlengde Kastanjelaan te Zwanenburg toonden de leden van de gemeenteraad van Haarlemmermeer grote belangstelling voor de in aanbouw zijnde huizen die de heer Meegdes bouwt. ADVERTENTIE KOLEN CONTANT Woensdagavond gaf „Haarlems Christe lijk Mannenkoor" in de gemeentelijke Con certzaal zijn gebruikelijke ontspannings avond, met medewerking van de N.C.R.V.- ensembles „Vrij en Blij" en „Mandolinata". Bernard Verboom, die dirigent van het koor, had een zeer te waarderen program ma met zijn mannen voorbereid, waarvan de „Fantasie over een oud Nederlands Volkslied" van Johan Wagenaar de clou vormde. De heer Verboom speelde daarbij zelf de begeleiding en het was opmerkelijk hoe vlot het koor reageerde op de sugges ties van de dirigent, die slechts nu en dan een hand vrij had om een aanwijzing te geven en dus maar hoofdzakelijk met zijn ogen dirigeerde. Het stuk zat echter zo stevig, dat er weinig verkeerds kon ge beuren. Met buitengewoon genoegen heb ben wij deze gezonde compositie weer eens gehoord, genietend van de fiere geest drift voor eigen schoon en eigen volks kracht, alles in een sfeer van opgewekte levensvreugde, die de componist er zo gul en zo overtuigend in tot uitdrukking ge bracht heeft. Eveneens met de dirigent als begeleider aan de vleugel werd het koorlied „Die Nachtigall van Schubert ten gehore ge bracht. Dit aardige stukje kwam mooi tot zijn recht in een fraaie koorklank met zinrijke nuanceringen. Onder de a capella- nummers waren het vooral „Wasserfahrt" van Mendelssohn en „Het stuivende zand" van Kees Kef, die als opmerkelijke presta ties uitblonken. Dit laatste stuk is een moderne bewerking van het oude volks liedje uit Frans-Vlaanderen „Ik voele mij gedwongen dat ik zingen moet". Kees Kef heeft het vrijmoedig behandeld, maai er een waardevolle bijdrage voor de mannenkoorlitteratuur mee geleverd. Het werd gezongen met een antiromantische stevigheid, die de componist blijkbaar ge wild heeft. Rhythme en nuancering vorm den het gunstige tegengewicht van wat men meestal te veel aan sentiment in der gelijke adaptaties te horen krijgt. Maar dirigent Verboom weet nuchter te blij ven; dit kon men zelfs ervaren in het stukje van Mendelssohn. De avond, die door voorzitter D. A. J. Spek met gebed geopend was, werd be sloten met het zingen door 'het koor van het „Gebed" van Bortnianski in een bewer king voor mannenstemmen door Bernard Verboom. Verder heeft het talrijke publiek zich kunnen amuseren met de populaire num mers, die de zangeressen van „Vrij en Blij" en het tokkel-ensemble „Mandoli nata" onder leiding van Wessel Dekker ten beste gaf. Het genoot bovendien het voor recht als zangsolist de zeldzaam mooie bariton David Hollestelle te horen, die de ziek geworden tenor Bert van 't Hoff ver ving. JOS. DE KLERK. De slagzin „Komt uit de hoek en helpt Puttershoek uit de put" vormt de oplossing van de destijds door het adoptiecomité Heemstede-Puttershoek verspreide puzzle, waarvan de opbrengst eveneens voor de slachtoffers van de watersnood was bestemd. Zij het dan ook met enige vertraging, ten gevolge van de zomervacanties en de organi satie van het Putterehoek-festival, heeft de burgemeester van Heemstede in tegenwoor digheid van enige comitéleden de trekking verricht van de prijswinnaars uit de binnen gekomen goede oplossingen. De gelukkige winnaars hebben inmiddels reeds van het comité bericht ontvangen, zodat zij die nog niets vernamen gevoeglijk kunnen aannemen, niet tot de prijswinnaars te behoren. Paus Pius XII spreekt met de blinde mejuffrouw Eilen Noone uit Philadelphia. Tijdens de audiëntie is de geleidehond rustig op de grond gaan liggen. De Heemsteedse Toneelvereniging „Nut en Genoegen" geeft Zaterdag 7 en Zaterdag 14 November in de toneelzaal van hotel „Het Wapen van Heemstede" een tweetal opvoe dingen van een klucht in drie bedrijven door Herman Nouw, onder de titel „Ma heeft de broek aan!". De regie is van de heer Carel Veerhoff, terwijl zoals bij deze ver eniging gebruikelijk is, beide avonden met een bal worden besloten. Verder verzorgt de vereniging Zaterdag 7 November met dit stuk nog een matinee voor de Heemsteedse Ouden van Dagen, eveneens in hotel „Het Wapen van Heem stede". De R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" verzorgde Woensdag een toneel avond in het Minerva Theater te Heem stede, waarvan de baten voor het rayon Haarlem van de Blindenbond „St. Odilia" waren bestemd. Doordat de zaal slechts matig was bezet, zal deze opbrengst nau welijks aan de verwachtingen hebben be antwoord. De heer J. Louman sprak als afdelings voorzitter een kort propagandistisch woord, waarbij hij verzekerde dat een gezond mens zich onmogelijk kan realiseren, wat het betekent altijd in de nacht der l\nd- heid te moeten leven. Spreker weidde uit over de stelling, dat ook de blinde recht heeft op een behoorlijke plaats in de maat schappij. Een onlangs gehouden enquette neei't echter uitgewezen, dat 90 procent der Nederlandse blinden nog volkomen van anderen afhankelijk is. Vandaar dat spreker tenslotte het streven van „St. Odilia" bijzonder in de sympathie der aan wezigen aanbeval. De Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" had het zich met de keuze van de bekende Duitse klucht „De Kribbebijter" door Max Reimann en Otto Schwarz zeker niet al te lastig gemaakt, want voor geroutineerde spelers levert dit spel van vergissingen slechts weinig moeilijkheden op. De inhoud is waarschijnlijk (door de film en de op voeringen met Cor Ruys) voldoende be kend, zodat wij ons van de verplichting ontslagen achten hier opnieuw nader op in te gaan. Wij kunnen ons dus geheel tot de opvoering bepalen die, zoals de eerlijkheid gebiedt te vermelden, niet geheel aan de reputatie van deze vereniging heeft kun nen beantwoorden. Kennelijk hebben de spelers hun taak verre van serieus opge vat, zodat er soms een zekere nonchalance werd gedemonstreerd, die de totaalindruk van deze opvoering weinig ten goede is gekomen. Vooral Jan Icas van Dijk, van wie wij ons toch menige opmerkelijke ty pering herinneren, heeft zich hieraan in bijzondere mate schuldig gemaakt. Ook zijn rolkennis was bovendien verre van feilloos, maar overigens bleek zijn opvat ting van deze vermaarde bullebak niet onvermakelijk, zodat er aan lachen geen gebrek behoefde te zijn. Hij werd trouw geassisteerd door Joop Kruyver en Johan van Zwieten met amu sante typeringen. De overige spelers gaven geen aanleiding tot een speciale vermel ding, zodat wij kunnen volstaan met de conclusie, dat zij gezamenlijk de weinige toeschouwers toch enige uren van onschul dig vermaak hebben bezorgd. IERSE VRIJSTAAT TEGEN LUXEM BURG. In een voetbalwedstrijd in de voorronde (groep 4) van het wereldkam pioenschap voetbal won de Ierse Vrijstaat in Dublin met vier—nul van Luxemburg. Bij rust stonden de Ieren met een—nul voor. Gisteravond is het nieuwe expositie lokaal in de HBS A aan de Raaks officieel ingebruik» genomen. Het is, zo zeide de heer R. Prosée in zijn openingswoord, een bijzonder lokaal, want het is bestemd voor exposities van artistiek gehalte. Van de gemeente, die als altijd, op de bres staat voor culturele ontwikke ling, ondervond men veel steun. Hartelijke dank bracht spreker aan de raadscommis sie voor onderwijszaken en de commissie voor de culturele vorming der schooljeugd. Het was de wens van dr. A. van der Boom, leraar in tekenen en kunst geschiedenis, de leerlingen een expositie ruimte in eigen school te bieden die hen in nauw contact zou brengen met de kunst. In het economisch-materialistisch programma van deze handels HBS is dit geen over dreven luxe, maar een noodzakelijkheid. Tekenen en Natuurlijke Historie verdwij nen reeds in de vierde klasse van het les rooster, wat de heer Prosée betreurde. Een compensatie hiervoor is het facultatief gestelde vak kunstgeschiedenis, waar voor bij vele leerlingen belangstelling be staat. Met de eigen tentoonstellingsruimte kunnen leerlingen nu van culturele zaken genieten, zonder dat het rooster daarvoor op ingrijpende wijze veranderd moet wor den. De heer Prosée merkte op, dat bezoe ken aan de op school ge.ëxposeerde kunst voorwerpen wellicht een stimulans zouden blijken voor het geregeld museumbezoek. Hierna voerde dr. A. van der Boom het woord. Hij noemde zijn leven van leraar en kunsthistoricus een „dubbel leven in gunstige zin", daar hij zo ervan overtuigd geraakte dat de leerling iets meer behoefde dan alleen maar tekenles, dat juist de HBS A-jeugd meer nodig had en de stich ting van een behoorlijke expositieruimte uiteindelijk tot stand werd gebracht. Van harte hoopte de heer Van der Boom, de steun van de ouders te krijgen waar het gaat om het bezoeken van de tentoonstel lingen. De leerling moet er lust in krijgen uit zich zelf een en ander te gaan zien. Wij hebben ons laten leiden door de idéé, aldus spreker, dat het zien van afbeeldin gen van een kunstwerk wel aardig is, doch het bekijken van een origineel dubbel de moeite waard. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen De Onderwijsverkeerscommissie te Bloe mendaal heeft verslag uitgebracht van het in 1953 gehouden verkeersexamen. De com missie bestond op 1 Januari 1953 uit de heren G. A. v. d. Meij, voorzitter; J. T. van Steenwijk, secretaris; R. D. Lagendaal, J. Voerman en P. van Marken. Om gezond heidsredenen zag de heer G. A. v. d. Meij zich genoodzaakt te bedanken als lid. Hij werd opgevogld door de heer R. Stout- hamer; de heer R. D. Lagendaal heeft de functie van voorzitter aanvaard. Aan het schriftelijk examen, dat op 10 Maart gedurende de laatste morgenschool tijd werd gehouden, is deelgenomen door leerlingen van veertien van de vijftien in deze gemeente bestaande lagere scholen. Het gecorrigeerde schriftelijk werk werd na af loop van het examen aan de hoofden der scholen teruggezonden, met het verzoek de gemaakte fouten met de leerlingen te be spreken en het werk daarna aan de leer lingen mee naar huis te geven. De ouders waren over de betekenis van het onderwijsverkeersexamen ingelicht en hun was om toestemming verzocht voor dit examen van hun kinderen. Het practisch gedeelte van het examen werd gehouden van 18 tot en met 21 Mei in de omgeving van de Julianalaan te Over- veen. Het parcours was gelijk aan dat van het vorig jaar, maar de beoordeling is wat strakker aangehouden. Het verdient mis schien overweging bij de volgende examens het parcours nog iets te verzwaren of te wijzigen. De leiding van het examen was in handen van de brigadier van politie de heer J. Tervoort. Voor de eerste keer waren alle kinderen, die deelnamen aan het volledige jaarlijkse jeugd verkeersexamen verzekerd tegen ongevallen door het bestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer. Er namen 460 kinderen deel, waarvan er 29 moesten worden afgewezen; 46 kinderen deden het schriftelijk en practisch examen zonder een enkele fout te maken. In voor gaande jaren waren deze cijfers: 1952: 485, 49, 7; 1951: 497, 40, 23 en in 1950: 389, 27, 7. „Witte Kruis" vergaderde De afdeling Bloemendaal van de Noord hollandse vereniging „Het Witte Kruis" heeft in hotel Roozendaal te Overveen een ledenvergadering gehouden. De aftredende secretaris werd herkozen, zodat het bestuur onveranderd blijft. Het bestaat uit de heren: dr. H. D. G. A. Immink, voorzitter; G. van Eek, secretaris; A. J. F. Koelen, penning meester; dr. S. B. Drijber, mr. L. S. Röme- lingh, L. van Essen en A. Jager, leden. De heren dr. Immink en Van Eek zullen de afdeling Bloemendaal vertegenwoordi gen op de op 3 November in Amsterdam te houden algemene vergadering van de Noord hollandse vereniging „Het Witte Kruis". In de vergadering werden tevens de be grotingen behandeld van het eigenlijke Witte Kruiswerk en van de afdeling Gezins zorg. Dc gezinsverzorging is een tak van dienst, die hoe langer hoe meer in een be hoefte voorziet. De drie gezinsverzorgsters zijn bijna het gehele jaar door bezet. Hoewel de financiën op deze post zorgen baren, is deze tak van dienst van een zo groot sociaal belang geworden, dat deze niet meer gemist kan worden. Door een subsidie van het Witte Kruis aan de gezinsverzorging moest ook deze ver eniging het boekjaar met een nadelig saldo afsluiten. De begrotingen geven hierdoor een zelfde beeld als in voorgaande jaren. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: G. S. VerveldHarms, z.; S. KokElzinga, d. ONDERTROUW: J. N. Wijnands en M. C. Prins; S. Tichelaar en D. van der Plas; A. Broer en C. Bentick. GEHUWD: F. J. Janssen en A. A. M. Uzer; O. B. Blaisse en J. M. U van Wulff- ten Palthe. OVERLEDEN: Wed. M. J. Brummel— Gmelich Meijling, 78 j.; Wed. T. Smit—Roos, 83 j.; A. J. Markhof, 20 j.; Wed. I. v. d. Meu ten—Pa up tit, 84 j. Bij de heer Prosée en dc gemeente vond hij veel medewerking voor zijn plan de kunst op school te brengen. De bedoeling is iedere maand met een nieuwe expositie te komen. Dat is natuurlijk niet zo'n een voudige opgave. Ook dient de aard van het werk paedagogisch en psychologisch verantwoord te zijn. De expositiereeks werd geopend met een tentoonstelling van glasschilderwerk. Hieraan werken mee de heer W. Bogtman, het echtpaar J. Schilt-Geesink uit Over veen en de heer J. Dijker. Hierna gaf de heer Van der Boom enige toelichting op de kunstvoorwerpen die in het lokaal te zien zijn. Hij deed dit aan de hand van de Polygoon-filmstrip „Kleu renpracht uit Franse Kathedralen", waar in spreker de verandering welke de glas schilderskunst tussen elfde en zestiende eeuw heeft bereikt. De aardige voorstel ling van Sint Maarten, ten behoeve van een bedelaar zijn mantel in tweeën snij dende, was een treffend bewijs van de niet-realistische opvatting uit die dagen. Nadat de heer J. Onstein namens de oudervereniging van de school woorden van dank gesproken had en nogmaals het belang van de band tussen school en ouders had onderstreept, zei wethouder D. J. A. Geluk verheugd te zijn het keurig opge knapte lokaal te kunnen openen. Deze lessen in kunstgeschiedenis zijn werkelijk nodig voor de vooral op HBS A practisch ingestelde mens. Het museumbezoek, dat ondanks propaganda nog niet bevredigend te noemen is, zal wellicht verbeteren door opvoeding van de jeugd ook op het gebied van de kunst. „Aan de school de taak de jeugd haast het prozaïsch lesrooster iets te bieden dat hen opvoedt tot waardering voor de schone kunsten", aldus de wethouder. Met deze woorden wenste de heer Geluk dr. Van der Boom en de school geluk en succes. De acht voorstellingen, die het New York City Ballet eind November, begin Decem ber in Amsterdam en Den Haag had willen geven, zijn uitgesteld tot 1954, doordat het Utrechts Stedelijk Orchest en het orkest van de Nederlandse Opera zich niet konden vrijmaken voor alle zes repetities, die door Georges Balanchine. de artistieke leider, verlangd werden. Men hoopt nu een periode in 1954 te kunnen vinden, waarin zowel de schouwburgen als de orkesten be schikbaar zijn. Na zijn tournée van zestien voorstellin gen door Italië, die deze week in Genua eindigt, zal het ballet zijn tocht door Europa voortzetten naar Duitsland en België. Nu er Zondag nagenoeg geen competitie wedstrijden worden gespeeld, hebben ook de besturen van EDO en RCI besloten vriend schappelijke wedstrijden te spelen. Zo komt EDO Zondagmiddag in Breda in hét veld tegen NAC en RCH trekt naar Amsterdam om er in het Olympisch stadion Blauw Wit te bestrijden. Wij geven U een de keuze van Uw ADVERTENTIE betrouwbaar advies bij PHILIPS - ERRES - FRIDOR BRAUN GRAETZ - S.N.R. Betaling in overleg. GED. OUDE GRACHT 52 t.o. de kerk Hedenmorgen omstreeks negen uur moest de 59-jarige M. V.-K., die in een invalide wagentje met hulpmotor op de Jansweg reed, bij het Stationsplein plotseling sterk remmen voor het verkeer. Door dit snelle remmen kantelde het wagentje; V.-K. is met het hoofd op het wegdek gesmakt, tengevolge waarvan zij een grote hoofd wond boven het linkeroog en een hersen schudding opliep. Door een passerende zie kenauto van het Marine-hospitaal^ is zij naar het Grote Gasthuis gebracht. ADVERTENTIE zijn nu reeds in fraaie sortering voorhanden. Wij zorgen ook voor verzending naar het buitenland. Zijlstraat 98 - Telefoon 11706 Slotkoers Openings gisteren koersen 3-315 Nederl.'47 99% 99% A.K.U 175'/, 175% Unilever 211% 214 Philips Gloeil. 176 176% Kpn. Petroleum 327% 329 A'dam Rubber 88% 89 Holl. Amer. Lijn 134 134% N. Scheepv. Unie 129 129% H.V.A 106% 106% Deli Mij 94 94% Amsterd. Bank 176% 176% Ned. Handel Mij. 160% 161% Rotterd. Bank 171% 171% Twentsche Bank 170 170 Anaconda Copper 31% 31% Bethlehem Steel 50% 50 Republic Steel 45% 46% Shell Union 70% 70% 20»/i8 20% U. S, Steel 37% 37%

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9