^fërieven aan de reductie Bierwacht zorgt voor tapkranen, leidingen en vetvrije glazen Drie koren gaven Brahms-avond Kort en bondig SLOT DEFECT? HAARDBRANDOLIE ook verkrijgbaar bij Uw KOLENHANDELAAR Bakker's Cafetaria ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 7 4 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 12 Padvinders zwommen in Stoop's bad Prins Hendrikschool hield ouderavond in Krelagehuis Ouderavond J. P. Coenschool Contributieverhoging bij Bloembollencultuur? Ook ds. J. Poort bedankt Nachtdienst apotheken U voelt zich thuis Nederlands Kamerorkest debuteert deze maand in Haarlems stadhuis Gouden jubileum R. Tinkelenberg „Kerstmis in bunkers" Twee huizen in één Vrijwel iedere Nederlander kent de wegenwacht, de mannen met de gele motoren, die altijd klaar staan om de weggebruiker die pech heeft met zijn auto of motorfiets te helpen. Niet iedereen kent evenwel de Bierwacht, die, hoewel op een geheel ander terrein, toch ook zeer zeker nuttig werk doet. „Bier is", aldus het Centraal Brouwerij Kantoor (-een organisatie van diverse bierbrouwerijen) „een bijzonder gevoelige natuurdrank en het zijn vaak kleinigheden, die bij het tappen moeilijkheden veroor zaken". Van dit standpunt is men uitgegaan, toen, nu twee jaar geleden, de Bierwacht werd opgericht. Een groepje van elf „bierbuis-doorspuiters" trekt in kleine auto'tjes door het land en bezoekt regelmatig de café's, waarvan de eigenaars zich als lid hebben opgegeven. Caféhouder H. J. van Trigt, Rijksstraatweg 360, slaat met belangstelling het werk van een der leden van de Bierwacht gade. Het bier legt namelijk voor dat het uit het vat, dat meestal in de kelder staat, in het glas onder de tapkraan spuit een vrij lange weg door een groot aantal buizen af. Meestal varieert deze afstand van twintig tot dertig meter en om dit buizenstelsel is het de Bierwacht nu te doen. Deze buizen zijn aan de binnenkant namelijk bedekt door een goudgeel laagje biersteen, een soort „bier-oxyde", dat zich in de loop der tijd heeft gevormd. Dit bier- oxyde zorgt er voor, dat het glas pils of donker geen metaalsmaak krijgt. Na enkele weken, als er enkele vaten bier leeggedronken zijn, is er echter een hoeveelheid vuil in de buizen gekomen, die de kwaliteit van het bier nadelig beïnvloe den. Vroeger liet men dan een „doorspui- ter" komen, die bij de schoonmaakbeurt echter ook het bier-oxyde verwij derde. De Bierwacht maakt thans gebruik van een speciale Amerikaanse schoonmaak- methode, het resultaat van jarenlange wetenschappelijke onderzoekingen. Door middel van een ele'ctrisch aangedreven machine spoelt men met een oplossing van nstriumperoxyde, dat het vuil oplost en het bier-oxyde niet wegschuurt, de buizen door. Een-handeling die hoogstens tien minuten duurt. Maar dè Bierwacht doet nog meer. De bierkranen, steekhuizen en tapstangen krijgen een goede beurt. De gehele instal latie wordt op lekken en overbodige knik ken in de leiding onderzocht. Kortom de „Bierwachters" zorgen er voor dat de café houder een goed glas bier kan tappen. ADVERTENTIE ,DE SLEUTELSPECIALIST' ""LANGE VEERSTRAAT 10 TEL 11493 Het optreden van de kunstzwemgroep „de Najaden" van HGVB onder leiding van de chef-badmeester van Stoop, de heer M. Brandt, heeft een welkome en zeer gewaar deerde afwisseling gevormd van het pro gramma, dat in Stoop's Bad in Overveen moest worden afgewerkt op de padvinders zwemwedstrijden. Deze jaarlijks terug kerende wedstrijden hadden plaats onder leiding van de zwemcommissie uit het district Haarlem van de vereniging „de Nederlandse Padvinders". Zij hadden technische mede werking verkregen van de zwemvereniging HVGB, waarvan leden als starter, jury en tijdopnemers fungeerden. Behalve het optreden van de kunstzwem groep oogstte ook de pantomime, die door een aantal leden van de Bloemendaalse Reddingsbrigade werd uitgevoerd veel succes. De wedstrijd, die de meeste aandacht vroeg en die als een der hoogtepunten van de avond gold, was naar het laatste deel van het programma geschoven: de 4 x 25 meter schoolslag estafette voor verkenners troepen met deelnemers tot en met zeventien jaar. Met een geringe voorsprong tikte de nog kort bestaande Haarlemse zeeverken nerstroep Kon Tiki in 1.18.7 als eerste aan en was daarmede 1.3 sec. sneller dan de bekerhouder van het vorige jaar. de Heem- steedse zeeverkennerstroep van „de Spaarne- geuzen", die er nu 1.20 over deden: dit was 0.7 sec. langer dan de tijd waarmede zij de vorige keer beslag op de beker legden. Op de derde plaats eindigden de verkenners van de Santpoortse groep in 1.25.2. In de turnzaal van Stoop's Bad reikte oubaas D. E. Renzenbrink, assistent districts commissaris voor algemene diensten, met de leden van de zwemcommissie na afloop der wedstrijden de prijzen uit. De volledige uitslagen luiden: (tussen haakjes het nummer van de groep, waartoe de padvinder behoort): 25 m. schoolslag voor welpen: junioren: 1. Freddie Hertog (15), 28.2; 2. Tjalling Schrij ver (15), 29.3; 3. Ronnie Rietdijk (26), 30.4; senioren: 1. G. v. d. Heuvels (6), 24.1; 2. Vermaas (12), 25; 3. Jan James (15), 26.3. 25 m, schoolslag verkenners junioren: 1. Peter de Klerk (14), 18.7; 2. Tom Petersen (301, 19.4; 3. Han Faken (26), 21.4. 50 m. schoolslag verkenners senioren: 1. Joost Werre (27). 43; 2. Walter Brouwer (14), 43.5; 3. Wout Kalkman (30), 49,5. 25 m. vrije slag voor verkenners junioren: 1. Rob van Leeuwen (30), 15.2; 2. Joost Ekei'ing (9), 16.2; 3. Tom Schneider (14), 16.3. 50 m. vrije slag verkenners senioren: 1. Piet Fuykschot (26), 32.6; 2. Wim Baan (9), 33.2; 3. Aat Terlouw (30), 35. 50 m. vrije en/of schoolslag voor Welpen leidsters: 1. G. H. Luitingh (4), 43.7; 2. H. Dixon <24), 46.3. Schoolslag gekleed met drenkeling: 25 meter: 1. Rob van Leeuwen (30), 31.2; 2. Henk Huyer (34), 32.50; 50 meter: 1. Jaap Besse (14). 1.08; 2. Joost Werre (27), 1.08.3. 50 m. vrije slag voor leiders en voortrek kers: 1. Fred Smit (30), 34.9; 2. M. Ochse Freiwald (15), 36.2. 4 x 25 m, estafette schoolsiag verkenners: 1. Groep 14 (1.18.7); 2. Groep 30 (1.20); 3. Groep 27 (1.25.2). Tenslotte geeft de Bierwacht iedere caféhouder een fraai uitgevoerd bier-les boekje, waarin een vettig glas „een stomme aanklacht" wordt genoemd en waarin men waarschuwt voor vernauwingen in de lei ding, die „het bier wild maken". In Haarlem is de Bierwacht op het ogen blik pas kort bezig, maar gezien het resul taat en het enthousiasme van diverse café houders kan men verwachten dat de kleine auto'tjes met het grote bord weldra ook in de Spaarnestad een vertrouwde verschij- ning worden. Vrijdagavond hield de oudercommissie van de Prins Hendrikschool in het Krelagehuis een druk bezochte ouderavond. De heer C. Kooi man leidde de bijeenkomst wegens ziekte van het hoofd der school O. de Wit. Na de verkie zing van twee leden der commissie wegens het aftreden van de lieren drs. Betting en D. Spaargaren Jzn., in welke vacatures werden gekozen de heren A. j. Hendriks en T. Th. Ch. Groen, gaf de voorzitter^ het woord aan de scheidende secretaris, de heer Spaargaren, die een lezing hield over: „Gedachten met betrek king tot cle opvoeding". Spreker bracht naar vuren, dat de opvoeding van de mens doorgaat van de eerste dag van zijn bestaan af tot aan de laatste dag, hetzij door opvoeding door anderen, hetzij door zelfopvoeding. Spreker wees de aanwezigen op de eisen der Lager-onderwijswet 1920, waarin staat, dat de kinderen moeten worden opgeleid tot alle christelijke en maatschappelijke deug den. Voorts stond de heer Spaargaren uitvoerig stil bij het wezen van de mens omdat naar zijn mening men eerst inzicht in de mens moet verwerven om in staat te zijn de moeilijke taak van de opvoeding te kunnen volbrengen. Hier bij \yerd zeer sterk de nadruk gelegd op het goede voorbeeld in het gezin en op de grote waarde van de zelfopvoeding, die moet voort spruiten uit de levenshouding waaraan het le ven in geestelijk bewustzijn ten grondslag ligt. Spreker had grote eerbied voor de wijze waar op het personeel van de school deze moeilijke taak volbrengt. Na de pauze werden verschillende vragen beantwoord, waarna het waarnemend hoofd, de heer C. Kooiman, hartelijke woorden sprak aan het adres van de scheidende voorzitter en secretaris-penningmeester. Namens de oudercommissie en de ouders werd de voorzitter een boekwerk en de secre taris-penningmeester een langspeelplaat van de zesde symphonie van Beethoven aangeboden. Hierna kregen de aanwezigen gelegenheid afscheid te nemen van de scheidende functio- Tijdens een goed-bezochte ouderavond van de P. H. van der Leyschool aan de Ekster straat in Oud-Schoten hield de arts C. E. Lin- denbergh een lezing over „De schoolleeftijd en kinderziekten". Op duidelijke wijze gaf de medicus een overzicht van aard en verschijn selen der kinderziekten. Spreker behandelde in het bijzonder diphterie en roodvonk en lichtte zijn uiteenzetting toe met tekeningen. Van de gelegenheid tot wagenstellen werd dankbaar gebruik gemaakt. De oudercommissie bood dokter Lindenbergh een boekenbon aan. Voor de Brahms-avond, die Haarlems Doopsgezind Zangkoor gisteren met mede werking van het Jeruzalemkerkkoor uit Amsterdam en het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" in de gemeentelijke Concert zaal heeft gegeven bestond geen bijzondere aanleiding, zoals de herdenking van een geboorte of sterfdag. De enige drijfveer tot het organiseren van deze avond moet de warme sympathie, misschien zelfs wel de grote liefde van deze koren en hun dirigenten voor Brahms' muziek geweest zijn. Dit houdt een erkenning in van-de kunst van Brahms, welke in vervlogen jaren maar zelden met een dergelijke waardering tegemoet getreden werd en die ook nog heden ten dage verworpen woor door enkelen, die de zwakke kanten van zijn werken beslissend laten zijn voor een algehele afwijzing. Toegegeven moet worden, dat Brahms zich vaak laat gaan in muzikale somberheid, in een gevoel van rampzaligheid, dat haast begeerd lijkt. Friedrich Nietzsche durfde zelfs beweren: „Brahms bezit de melancholie van het onvermogen, hij schept niet uit de volheid, maar hij dorst naar de volheid". Tn zijn romantische uitingen was Brahms een kind van zijn tijd. Maar hij had een juist begrip voor de gevaren, die in deze houding voor zijn kunst schuilden en met scherpe critiek zocht hij romantische ex cessen te bannen door zich te houden aan klassieke vormen. De vier Koraalvoorspe len uit opus 122, die de organist Piet van Egmond op het orgel vertolkte, waren van Brahms vormprincipe treffende voorbeel den. En ook in de bekende Alt-rhapsodie, die op deze avond eveneens tot uitvoering kwam, verloor Brahms zich evenmin in vage stemmingsfantasie. Hij schreef met dit werk muziek van klare structuur, met een toch aangrijpende uitdrukkingskracht. Daarover was de hybridische improvi satie over thema's van Bramhs, die Piet van Egmond tussen de Koraalvoorspelen en de alt-rhapsodie liet horen en waarbij citaten uit de Plongaarse dansen, de Wals opus £9 no. 15, „het" Wiegenlied enzo voorts elkaar in bonte afwisseling opvolg den, onaanvaardbaar en onbegrijpelijk als artistiek beginsel van een bijkans geniaal kunstenaar als Piet van Egmond kan zijn. Het best geslaagde gedeelte van zijn im provisatie was wel het fugato op een Hongaarse dansthema. Er was voor de begeleiding van de Alt- rhapsodie en voor die van „Ein deutsches Requiem" dat na de pauze door Doops gezind Zangkoor en het Jeruzalemkerk koor werd uitgevoerd geen orkest be schikbaar. Maar Piet van Egmond speelde met verbluffende meesterschap een omzet- In de Donderdagavond gehouden verga dering van de afdeling Lisse van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur is besloten de algemene ver gadering voor te stellen een toeslag van 5 op de contributie te heffen, om het hoofdbestuur in staat te stellen met een bedrag van 30.000 zijn propagandistische werkzaamheden voort te zetten. Dit besluit is genomen, omdat het bij het bestuur der afdeling bekend was geworden, dat er besprekingen zijn gevoerd tussen het Centraal Bloembollencomité en Bloem bollencultuur over het schenken van een bedrag van 30.000. Bloembollencultuur heeft geen armslag om zijn werk ten bate van het vak naar behoren te verrichten. De heer Roos, voorzitter van de afdeling Lisse, merkte op de vergadering op, dat de gelden van het C.B.C. voor een ander doel bestemd zijn. Aanvaardt de vereniging het bedrag, dan verliest zij, volgens spreker haar zelfstandig karakter. Daarom stelde hij namens het bestuur voor aan de alge mene vergadering, die in December ge houden zal worden, te vragen een toeslag van 5 op de contributie te heffen. De ver eniging heeft 6500 leden, die het bedrag van 30.000 kunnen opbrengen. De vergadering aanvaardde het voorstel van het afdelingsbestuur. ting van de orkestpartij op het orgel en in deze begeleiding klonk het instrument zelfs gunstiger dan bij de vertolking van de Kooraal voorspelen. De zangeres Mimi Aarden vertolkte met volumineuze, gave stem en spannend van uitdrukking, waarbij het dramatische ka rakter domineerde boven het lyrische ele ment, de belangrijke alt-solo bij de uit voering van de rhapsodie. Voor een fraaie, bronzen achtergrond van sonore koorklank voor de altstem zorgde „Caecilia", met beheersing door de dirigent Nico Hooger- werf geleid. De beide genoemde gemengde koren stonden bij de uitvoering van „Ein deut sches Requiem" het werk waarmee Brahms als het ware een artistieke en reli gieuze belijdenis geeft, maar waarin toch ook zijn levensbekommernis tot uitdruk king komt voor een zware taak. Maar zij hebben hun opdracht op loffelijke wijze vervuld. Er vielen wel enkele oneffenheden op te merken, zoals soms een neiging tot te laag intoneren en enige onzekerheid in het slot van de „orgelpunt"-fuga van deel III. Maar daartegenover stonden zeer ge slaagde fragmenten, zoals het met innige klank gezongen „Wie lieblich sind deine Wohnungen" en het vaak voortreffelijk uitgevoerde zesde deel met zijn impo sante koorfuga. Corry Bijster zorgde met deel V voor een aangrijpend hoogtepunt van de uitvoering. De bariton Herman Hülsman heeft met zijn aandeel in het werk veel voldoening kunnen geven. En de dirigent Hans de Jong komt een afzon derlijk woord van waardering en erkente lijkheid toe, voor de knappe wijze waarop hij de uitvoering geleid heeft. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE ■■■mi Vacature ds. Van Eldcn Naar wij vernemen heeft ook ds. J. Poort uit Koudekerk in Zuidholland be dankt voor het beroep dat door de kerke- raad van wijkgemeente II der Nederlands Hervormde kerk te Haarlem op hem was uitgebracht ter voorziening in de vacature- ds. W. J. van Elden. Ds. Poort is de vierde predikant die voor het beroep naar Haarlem bedankt. Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34, telefoon 12495. Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711. Nolfs apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAN DE MODERNE SNACKBAR in een beschaafde omgeving bü De fijnste gerechten tegen matige prij zen, volkomen aangepast aan deze tijd. Prima kop koffie met slagroom 30 ct. Cassata ijstaart met rum, slagroom, enz. 50 ct. Loempia's (gevuld m. ham, kip, enz.) 50 ct. Bami (bal) 25 ct. Nassi Goreng (bal) 25 ct. Diverse Huzarenslaatjes, vanaf 35 ct. Goed belegde broodjes 35 ct. enz. enz. TOT 'S NACHTS 1 UUR GEOPEND. RIJKSSTRAATWEG no. 238 t.o. Haarlem-terrein (Geen filialen) TELEFOON 24730 Het officieel in December 1952 opgerich te Nederlands Kamerorkest, geheel uit Haarlemse beroepsmusici samengesteld cn onder leiding van Albert de Klerk staande, zal zijn eerste openbare concert geven op 28 November in de ridderzaal van het stad huis aan de Grote Markt. Op het programma staan de volgende werken: drie kleine stukken van Giovanni Gabrieli, de toneelmuziek uit „Abdelazer" van Henry Purcell, de hoboconcerten van Pergolesie en Cimarosa, de Introductie en fuga in c. van Mozart, het Orkestkwartet van Carl Stamitz en tenslotte de Holberg- suite van Edvard Grieg. Solist is de hoboïst Jaap Stotijn. Op 13 November hoopt de heer R. Tinke lenberg zijn gouden pubileum in dienst der gemeente te vieren. Hij is op het ogenblik technisch ambtenaar bij het Gemeentelijk Energiebedrijf. De heer Tinkelenburg heeft inmiddels de pensioengerechtigde leeftijd berikt en zal op 1 Januari de gemeentedienst verlaten. In 1903 werd de aanstaande jubilaris tijde lijk fittershelper bij het Gasbedrijf; 1 Januari 1913 kwam hij in vaste dienst als tweede fitter en op 1 October 1917 werd hij eerste fitter. 1 Mei 1920 volgde de promotie tot onder-opzichter en tien jaar later tot op zichter. De heer Tinkelenburg is op 1 Ja nuari 1950 opzichter A bij het G.E.B. gewor den en op 1 Januari van' dit jaar technisch ambtenaar. Onder het motto „Kerstmis in bünkers" organise'ert de Mariacongregatie van de Bavoparochie te Heemstede een speelgoed- en kinderkleren inzameling, met de be doeling hiervan pakketten te vervaardi gen voor de talrijke vluchtelingen in Duitsland. Ook kapot speelgoed komt hiervoor in aanmerking, daar dit voor de verzending nog zal worden gerepareerd. Opgaven kunnen onder meer geschieden aan onderstaande adressen, waarna het beloofde van huis zal worden afgehaald: kapelaan J. J. M. Agterof, Herenweg 88; T. Couenberg, Eikenlaan 26; R. van Eg mond, Zandvoortselaan 8b; H. van Empe- len, Binnenweg 18; I. Fransen, Rijnstraat 13 en E. Suidman, Bronsteeweg 22. (Verkort weergegeven) Andere lezing. In uw blad van Dins dag komt op pag. 7 een stukje voor over een van de leden van een Haarlemse Mo torclub, die treinen liet stoppen om motor rijders te kunnen laten passeren. De lezing van het geval is onjuist. De zaak ligt n.l. als volgt: Om de veiligheid van de deel nemers, die vaak al hun aandacht nodig hebben voor weg en routekaart, te ver hogen, werd bij een onbewaakte overweg een mannetje neergezet, om de daar pas serende rijders voor naderende treinen te waarschuwen. Dat daarbij een trein is ge stopt is inderdaad waar, zodat de moge lijkheid dat deze jongeman zich niet ge heel juist heeft opgesteld open blijft. K. v. d. H. Een-mans wagens. Ik stem volmondig in met de bezwaren tegen de één-mansbussen door mevrouw A. L. Wind-Remme naar voren gebracht in uw blad van 23 October. Het is voor de chauffeur, ondanks zijn kijkspiegel, onvoldoende te controleren, wat b:j de uitgang geschiedt, vooral als er passagiers i.n de doorloop moeten blijven staan. Inzonderheid kleine kinderen kan hij niet of onvoldoende zien. Het moet irriterend op de chauffeur wer ken, dat hij voortdurend kans loopt letsel te veroorzaken aan rijn passagiers, die zich aan zijn zorg hebben toevertrouwd, letsel, waarmede vaak de dood gemoeid is, gezien de reeds voorgekomen ongelukken. De huidige ongewenste toestand is een gevolg van bezuinigingsmaatregelen, welke waarschijnlijk nodig waren, doch welke an ders uitgevoerd behoren te worden met het oog op de noodzakelijkheid, dat het verkeer zo veilig mogelijk moet zijn gere geld. Een veilige oplossing lijkt mij dat alleen de deur bij de chauffeur gebruikt mag worden, dus eerst uitstappen, dan instap pen. Dit kost meer tijd, doch voorkomt ernstige ongelukken. Ik heb mij de vraag gesteld, waarom het stadsbestuur of de verkeerspolitie tot nu toe geen maatregelen getroffen hebben om een einde te maken aan de ongelukken bij het uitstappen door middendeuren van één-mansbussen. Het komt mij voor, dat de Noord-Zuid-Hol- landse Vervoer Maatschappij haar mede werking voor een afdoende oplossing niet zal weigeren. Mogelijk kunnen dicht bij de chauffeur twee deuren vlak naast elkaar worden gemaakt, de ene voor het instappen, de andere voor het uitstappen, G. H. E. EVERS Jr. Stolbergstraat 5, Haarlem (Bij informatie bij de Verkeerspolitie vernamen wij, dat ongelukken met de één- mansbussen zelden voorkomen. De directie van de N.Z.H. herinnerde zich sinds de invoering van de één-mansbediening twee ongelukken van meer ernstige aard. Er is harerzijds een dienstorder in cle maak om het personeel er op attent te maken, dat niet mag worden weggereden woor de deuren gesloten zijn. Indien daar cle hand aan wordt gehouden zijn ongelukken naar menselijke berekening uitgesloten. De be veiliging van de uitgang is „waterdicht", wordt bij niet minder dan zeven stadsver voerbedrijven in Nederland toegepast en is goedgekeurd door de Rijksdienst voor het wegverkeer. Het is wellicht goed er op te wijzen, dat ongelukken door menselijke fouten ver oorzaakt nimmer te vermijden zijn, ook met met conducteursbediening. Een dode lijk ongeluk bij de NBM in Zeist heeft het bewezen. Red.) E.V.G. Volgens een kort bericht in de „Chicago American" van 18 October, zal de Nederlandse Eerste Kamer het verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap behan delen. Dit is het enige bericht sinds 17 Juli in Chicago's meest gelezen dagblad. Betekent deze schaarste in berichtgeving, dat 't verdrag onbelangrijk is? Of dat men in Amerika zich niet bewust is van de be langrijkheid? Het antwoord is te vinden in het feit dat de Amerikaanse Senaat na een debat van één dag dit verdrag en de annex- verklaring der 3-mogéndheden met Duits land ratificeerde. Tijdens het debat twijfel- Een inwoner van Hei- loo verkeert in de gelukkige omstandig heid, dat hij een nieuw huis kan laten bouwen. Hij is echter zo gehecht aan het plekje grond waar misschien zelfs zijn wieg eens stond, dat hij zijn nieuwe huis wil hebben op de plaats van het oude. Afbreken dat oude huis, zou men zeggen, maar waar blijft hij al die tijd? Hij vond een oplossing: hij laat het nieuwe huis bou wen om het oude. Is het nieuwe huis af gebouwd dan wordt binnenskamers het oude afgebroken. Dat brengt natuurlijk wel wat „rommel" mee, maar iemand die zo honkvast is zal dat graag voor lief ne men. Eng behuisd is de man in ieder ge val niet. de een der Senatoren er aan of wel een half dozijn zijner collega's het verdrag ge lezen had. Als de Senatoren in onkunde verkeren, hoeveel zullen dan onze burgers er van weten? Evenveel als de leden van het Par lement van West-Duitsland, toen Adenauer in Mei 1952 het verdrag tekende zonder hen er van op de hoogte ie stellen? Hadden onze burgers kunnen voorzien, dat de Kanselier, na zijn herverkiezing onmiddellijk zou beloven: „bevrijding clei- randstaten van de Sovjet-Unie" in plaats van slechts: Duitse eenheid? Hadden zij kunnen voorzien, dat het voorgestelde leger een stap achteruit versterking der schei ding Oost-West Europa zou zijn en niet zou medewerken tot de integratie van West-Europa? Natuurlijk, werkelijke integratie van West-Europa, en niet alleen van zes staten, zou gunstig werken bijvoorbeeld een ruimere economische markt zou het gevolg zijn en vermindering der kosten en ver hoging der levensstandaard. Maar een der gelijke integratie wordt niet bereikt noch bespoedigd door een militaire integratie zonder vergezeld te gaan van recht en orde binnen het Europese gebied. Oost-Europa heeft vernietigende invallen ondergaan. Uw eigen havenstad Rotterdam heeft zwaar geleden tijdens de tweede wereldoorlog. De politionele actie in Korea kostte aan beide zijden tezamen acht millioen doden en gewonden. Wie kan zich echter voorstellen wat een ellende en ver woesting zal veroorzaakt worden, als West- Duitsland trachten zal de Oost-Duitsers te bevrijden en zo een derde Wereldooi-log zal ontketenen? Het beschouwen van deze mogelijkheden onderstreept de wenselijkheid van verdere pogingen tot vier-mogendheden-conferen- ties. Deze gedachten brachten schrijver aezes en andere vredelievende Amerikanen er toe hun Senatoren af te raden het ver drag van midden 1952 te ratificeren. Wij faalden. Wij hebben ons niet genoeg inge spannen om onze Senatoren en het publiek te overtuigen. Daarom doen wij een beroep op u, Nederlanders, onze politieke neder laag goed te maken. De ellende van een derde wereldoorlog kan ons bespaard blij ven, wanneer 4-mogendheden-conferenties op vreedzame wijze een geneutraliseerd Duitsland zouden verenigen. ALBERT BOFMAN, Chicago. BINNENLAND De advocaat-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft drie jaar gevangenis straf gevorderd tegen I. J. S. uit Oegstgeest, die als bestuurder van een beleggingsmaat schappij cn 17 andere naamloze vennoot schappen wordt beschuldigd van valsheid in geschrifte en oplichting. De rechtbank had hem hiervoor veroordeeld tot twee jaren. Het gerechtshof zal op 13 December uit spraak doen. Dit najaar zal in Den Haag de eerste afdeling van de Nederlandse Jcugd-lucht- vaartbrigade worden opgericht. Het doel is de jeugd een beter begrip bij te brengen over de burgerluchtvaart en de, militaire lucht vaart. Daarbij wordt gestree'fd naar een har monische ontwikkeling van geest en lichaam cn in het bijzonder naar het aankweken van burgerzin en verantwoordelijkheidsbesef. Jongens van 1618 jaar uit alle bevolkings groepen kunnen deelnemen. In tie week van 18 tot en met 24 Octo ber zijn vijf nieuwe gevallen van kinder verlamming aangegeven, namelijk een in Amsterdam, een in 's Gravenhage, een in Schiedam, een in Rotterdam en een in Sluis. Voorts eijn aangegeven 94 gevallen van diph- therie, (waarvan tweeëndertig in Zuidhol land) en 255 gevallen van roodvonk,, waar van zesentwintig in Gelderland, zevenen zeventig in Noordholland en negenenzestig in Zuidholland. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 36-jarigee stoker van de rijksmarinewerf te Den Helder, S. B„ die in 2li jaar tijds 300 gulden als steekpenningen had aangenomen van een kolenhandelaar en bovendien een aantal goederen uit de magazijnen op de werf had weggenomen, veroordeeld tot 1% jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Alk maar had hem tot twee jaar veroordeeld. Een grossier in uurwerken te Rotter dam had een deel van zijn voorraad bij buren ondergebracht. Dezer dagen miste hij veertig horloges ter waarde van f 1500. Het bleek dat een kostganger van de buren de horloges had weggenomen en ze voor de helft van de waarde had verkocht. Het geld maakte hij tijdens de 3 Octoberfeesten, in Leiden op. De Haagse politie heeft ,een 29-jarige koopman aangehouden die bekend heeft dat hij de laatste twee jaar in boekwinkels honderden boeken heeft weggenomen. Een deel werd door hem verkocht en voor dit geld kocht hij andere boeken. Te zijnen huizen trof de politie 150 boeken aan die een waarde van f750 hadden. De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, zal op 3 November naar Zwe den vertrekken, teneinde op uitnodiging van de „Svenska-Amcrika-Linje" de eerste proef vaart mede te maken van het te Vlissingen bij „De Selde" gebouwde Zweedse mailschip „Kungsholm". Deze proftocht wordt op 5, 6 en 7 November gemaakt. Hieraan zullen ook deelnemen mr. S. Th. J. Teppema, direc teur-generaal van de buitenlandse economi sche betrekkingen, de gezant van Zweden in Nederland, de heer S. V. Dahlman, en de gezant van Nederland in Zweden, de heer W. A. Daniëls. Acht jaar gevangenisstraf is geëist tegen een 52-jarige Tilburgse arbeider, aan wie ten laste w-as gelegd dat hij getracht had de 22- jarige dochter van zijn hospita van het leven te bedroeven. Deze poging was mislukt omdat een broer van het meisje zijn zuster te hulp was gekomen. Aan de grensovergang Keulse barrière te Venlo is de Vcnlose chauffeur B. door de maréchaussee gearresteerd. Hij wordt ver dacht van verduistering van goederen, die afkomstig waren uit de Amerikaanse zóne van Duitsland en bestemd waren voor het Rampenfonds. Het onderzoek heeft uitgewe zen, dat een partij soortgelijke goederen tijdens het oponthoud aan de grens eveneens spoorloos is verdwenen. Mr. L. H. Slotemaker, directeur Buitep- landse Betrekkingen der K.L.M., is door de president van dc Internationale Kamer van Koophandel te Parijs, de heer Camille Gutt, benoemd tot voorzitter van de Commissie voor Luchtvaart van deze Kamer. Mr. Slote maker is sedert 1932 lid van deze commissie die is ingesteld om de belangen van de lucht vaartgebruikers en de vervoerders te behar tigen. De commissie brengt aanbevelingen uit aan regeringen en internationale lucht vaartorganisaties. De gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten met de Nederlandse Spoorwegen een overeenkomst aan te gaan voor de bouw van een verkeerstunnel in de Bergerweg. De raad verleende hiervoor een crediet van bijna anderhalf millioen gulden. De tunnel zal waarschijnlijk in 1956 gereed zijn. De Arnhemse politie heeft een grossier in textiel te Arnhem, A. L. G. van de P., aangehouden, die ervan verdacht wordt sinds 1951 tal van diefstallen te hebben gepleegd, waarvan de totale buit in de tienduizenden guldens zou lopen. Hij trok er daaratoe vol gens de politie in een luxueuze auto op uit, bestuurd door zijn privé-chauffeur. Behalve geldbedragen zou hij door het gehele land textiel en Perzische tapijten hebben ont vreemd. Gisteravond is het twintigjarig bestaan van het Instituut Francais (Maison Descar tes) in het gebouw van deze instelling feeste lijk herdacht. Achtereenvolgens spraken prof. E. Guilhou, directeur van Maison Des cartes, de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d' Ailly, de voorzitter van het Nederlandse Comité voor Maison Descartes, jhr. D. C. Röell, prof. Gustave Cohen, als vertegenwoordiger van de rector van de Sorbonne en de Franse minister van Onder wijs, dc heer André Marie. Krachtens een uitspraak van een Noorse politie-rechter wordt S. de R. drie weken, hangende het onderzoek van het gisteren gemelde gevecht met dodelijke afloop, in verzekerde bewaring gehouden. De andere Nederlander, de 37-jarige D. B., werd op vrije voeten gesteld, nadat hij de politie in lichtingen over het gebeurde had verschaft. In een bijzondere bijeenkomst van de gemeenteraad van Zaandam, heeft de direc teur van het G. E. B. te Zaandam mede gedeeld dat de KEMA een proefcentrale voor atoomenergie wil bouwen in Nijmegen. Men hoopt over ongeveer acht jaar zo ver te zijn, dat men op grote schaal electriciteit kan opwekken via kernsplitsing. Dit is mogelijk geworden door een vinding van dr. Went, die de onderzoekingen bij KEMA leidt. Met 400 postzakken met Kerstpakketten voor Nieuw Guinea en 22 kisten van het comité Kerstfeest op Zee, bestemd voor op varenden van Nederlandse tankschepen, die met de Kerstdagen niet thuis zullen zijn, is het s.s. „Tomini" van de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd hedenmorgen uit Rotter dam vertrokken. HAARLEM EN OMGEVING Gistermiddag om vier uur werd brand gemeld in een houten schuur te Spaarndam. De brand was ontstaan, doordat een stapel hout, die te dicht bij een brandende kachel lag, vlam vatte. De ter plaatse verschenen brandweer kon dc brand, die van geringe omvang was, zonder moeite blussen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Morgen is hot 25 jaar geleden dat de heer H. J. v. d. Klugt wonende Paul Kru- gerstraat 72, in dienst trad bij de vlees- houwerij J. Goossens, Generaal Cronjéstr. 3. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het eandidaats- examen theologie de heer C. F. J. Antonides te Zandvoort. Op 1 November boopt de heer II. Mul der, Nijlstraat 17, de dag te herdenken waarop hij 45 jaren geleden in dienst trad bij de firma Keiler en Macdonald. Wethouder H. Disselkoen te Heemstede zal niet op 4 November, maar op Donderdag 5 November zijn wekelijks spreekuur houden. Voor het propaedeutisch examen God geleerdheid aan de Rijksuniversiteit in Lei den slaagde mej. R. van Ditzhuijzen te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6