STOFZUIGERS ZEZIJNERWEER4 ROOMBOTER AMANDELEN Mijn vriend de schurk ALBERT HEIJN's B0TERSTAVEN Clowntje Riek Oosterkwartier en Antilopen weer aan de kop in de basketball-competitie Een dorp vergaat Voorbereiding van een Saar-oplossing Heemstede Amsterdamse Beurs WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COÜRANT 4 Weinig verbetering in het spelpeil H. J. MAERTENS N.V. Voetbal Van der Kuil, Snoeks jr. en Kuys in Nederlands militair elftal A utomobilisme Rallve Monte Carlo Carrera Panamericana Schoolhandbal Zwemwedstrijden voor de lagere scholen Snort ïn 't kort Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS echte FEUILLETON door David Bolderdijk Kerkelijk Nieuws Om de Svenska Kannan Voor de kinderen Gala-voorstelling voor liefdadig doel Koninginneweg blijft nog ruim een week afgesloten Voorstellen van B. en W. aangenomen Brits antwoord aan Perzië Politie-elftal won Toneelspelers gaan klaverjassen Postduivententoonstelling De basketballers in Haarlem zijn met de competitie zo ver gevorderd, dat ten aanzien van het spelpeil en de krachtsverhouding van dit jaar een beter inzicht is verkregen. Beginnen wij met de heren, dan zien wij in de eerste klasse dezelfde ploegen in de kop groep als in voorgaande jaren. Een logische gang van zaken weliswaar, daar zij door hun prestaties op deze plaatsen ook het meeste recht hebben. Toch bevredigt deze toestand niet. En wel vooral omdat een deel van deze eerste klas- sers weinig of geen moeite doet om tot spel peilverbetering te komen. Het gevolg hier van is dan ook dat wanneer een wedstrijd gespeeld wordt tussen een ploeg uit de kop en één uit de staartploeg. van een goede wedstrijd nimmer sprake is. Met alle mid delen, doch weinig technische en tactische, wordt dan getracht de betere de punten af handig, te maken. Het algemene spelpeil van heden kan on danks alles redelijk genoemd worden, doch rust op een te smalle technische basis. Slechts Oosterkwartier en Antilopen hebben een bepaalde soeelmethode en gebruiken die met succes. HGA en SCH, zeer moeilijke tegenstanders voor OK en Antilopen, kunnen onzes inziens tot veel betere prestaties ko men als deze ploegen zich ook een speelwijze aanmeten en het opportunistische spel van heden laten varen. Raadsels Raadsels zijn voor ons HHC en IHJ. Beide teams beschikken over uitstekende krachten. Misschien is het wel een gebrek aan vol doende belangstelling dat deze teams op zo'n laag niveau blijven. Wat dit betreft slaan wij HOC, dat door interne moeilijkheden veel spelers verloor, hoger aan. Als laatste, noemen wij nog Schoten, dat ons beslist meegevallen is en beter speelt dan verleden jaar in de tweede klasse. Bezien wij thans de ranglijst, dan blijken Oosterkwartier en Antilopen noe zonder verliespunten. OK heeft de moeilijke wed strijden tegen HGA en SCH echter reeds met succes achter de rug, terwijl Antilopen HGA nog tegen zich krijgt. Ondanks het niet altijd bsechikbaar zijn van enige goede spelers door militaire dienst, speelt OK beter dan ooit doch is verdedigend iets achteruit ge gaan. Antilonen blijkt het zwakste punt, de schotvaardigheid belangrijk verbeterd te hebben en dat kan in de toekomst dus nog interessante wedstrijden opleveren. Onderaan ziin HHC en IHJ noe zonder winstpunten. Zowel Schoten en HOC won nen beiden min of meer verrassend van HHC. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Kuys (Haarlem). Snoeks Jr. (Stormvogels) en Van der Kuil (VSV) zijn gekozen in het Nederlands militair elftal, dat volgende week Woensdag in Groningen tegen GVAV een lichtwedstrijd speelt. Zoals wij reeds berichtten hebben zich voor de in Januari te houden Rallye de Monte Carlo achttien Nederlandse deelnemers aangemeld. Het door het rallye-comité voor Nederland vastgestelde aantal bedroeg ech ter slechts vijftien, zodat een drietal équipes de kans liep niet te kunnen deelnemen. De KNAC heeft zich echter onmiddellijk tot de organisatoren gewend met het verzoek het voor ons land vastgestelde aantal te ver hogen. Thans heeft de KNAC bericht ont vangen dat haar verzoek is ingewilligd. Het rallye-comité heeft, namelijk besloten plaats in te ruimen voor vijfentwintig Nederlandse équipes. Bijna tweehonderd teams twee maal zo veel als verleden jaar hebben ingeschre ven voor de vierde Carrera Panamericana van Tuxtla Gutierrez, aan de grens van Mexico en Guatemala, naar Ciudad Juarez dat aan de Amerikaanse grens ligt tegen over El Paso in Texas. De race zal vier dagen duren en gaat over een afstand van 3077 kilometer. Dit jaar zijn 66 inschrijvingen binnen gekomen uit Argentinië dat aan de vorige drie wedstrijden niet heeft deelgenomen. Voorts 52 uit Mexico. 43 uit de Ver. Staten, 9 uit Italië, 5 uit Frankrijk. 5 uit Guatemala, 4 uit Duitsland en 1 uit Uruguay en uit Columbia. De Duitse ploegen rijden in Porsche's en Borgward's in de sportkjasse die verleden jaar door Kling met een Mercedes werd ge wonnen. Hier dineen ook vijf Lancia's mee, met de Italianen Taruffi, Bracco, Bonetto en Castellotti en de Argentijn Fangio als voornaamste bestuurders. Het startschot voor de eerste étappe er zijn er acht in totaal wordt Donderdag 19 November gelost. Dpch ook hier is de strijd nog lang niet gestreden. De stand De ranglijst ziet er als volgt uit: Oosterkwartier 4 4 0 0 8 15940 Antilopen 3 3 0 0 6 10464 HGA 4 3 0 1 6 117— 91 SCH 3 1 0 2 2 100—112 Schoten 3 1 0 2 2 62— 87 HOC 3 1 0 2 2 72—101 HHC 3 0 0 3 0 58— 85 IHJ 3 0 0 3 0 61—103 Het programma voor Donderdag luidt: dames: Antilopen 3HGA 3; jun.: ZBVS Oosterkwartier; dames: AntilopenPSVH; heren: HHC 2Excercitia; dames: OK 2 ZBVS; heren: OKSchoten; dames: HHC IHJ; hqyen: Antilopen 2SCH 2. Vrijdag w.orden gespeeld: dames: HHC 2 —IHJ 2; junioren: HOC—Antiionen: dames: HGA—SCH; heren: Schoten 2—ZBVS; da mes: HOC 2Rapiditas 2: heren: HGA SCH: heren: Harlem T.—IHJ 2; OK 2— Rapiditas. Onder een verrassend grote belangstelling i~ gisteren de derde ronde gespeeld van het jongens- schoolhandbaltournooi om de „In Memoriam dr. A. Dekker-wisselbekers". Als winnaars van de poules A en D zijn de teams van het Kennemer Lyceum (oudste en jongste jongens) te voorschijn gekomen en plaatsten zich dus voor de finale. Bij de jongste jongens wordt vandaag de finale gespeeld tussen Kennemerlyceum, Lo- rentzlvceum, Klaas de Vriesschool en Coornhertlyceum. Bij de oudste jongens zijn het het Kennemerlyceum, Klaas de Vries school en HBS A. De Rijkskweekschool dingt hier zonder voorwedstrijden mee. De uitslagen van gisteren waren: Oudste jongens (poule A): Gymnasium ULO Beverwijk 21; GymnasiumKenn. lyceum 38; ULO BeverwijkKenn lyceum 3—12. Jongste jongens (poule D): Gymnasium— ULO Beverwijk 12; GymnasiumKenn. lyceum 14; ULO BeverwijkKenn. lyceum 0—5. Honderden jeugdige Haarlemse zwemmers en zwemstertjes hebben in het Haarlemse Sportfondsenbad meegedaan aan de jaarlijk se zwemwedstrijden voor lagere scholen, die door de Vereniging van Leraren en Onder wijzers in de Lichamelijke Opvoeding werden georganiseerd- De voornaamste uitslagen waren: Jongste jongens: Borstzwemmen: 1. Prins Hendrikschool 20.3 sec. 2. Mr. Bruchschool 22 8 sec. 3. Centraleschool I 23 sec. Rugzwemmen: 1. Führhopschool 25 sec 2- Centraleschool I 25.8 sec. 3. Mr Bruchschool 29.2 sec. 4 maal 25 m. estafette: 1. 1ste Centrale school 1 min. 29.7 sec. 2. Prins Hendrikschool 1 min. 41.1 sec. 3. Haarl. Montes. school 1 min. 46-2 sec. Oudste jongens: Borst: 1. Centrale II, 18 sec. 2. Rijksleerschool 18.2 sec. 3. Centrale I, 19.8. Rug: 1. Centrale II. 24.2 sec. 2. Centrale I, 25 sec. 3. Centrale II 25-4 sec. 4 maal 25 m. est.: 1. Centrale I 1 min. 22 sec. 2. Centrale II 1 min. 22.1 sec. 3. Dr. Huet- school 1 min. 49 sec. Jongste meisies: Borst: 1. Fr. Halsschool 22 sec. 2. Mr. Bruchschool 22-6 sec. 3. Haarl. Montes school 25.3 sec. Rug: 1. C^r. Huygensschool 28-9 sec. 2 Bea- trixschool 29.2 sec. 3. Mr. Bruchschool 29 9 s. 4 maal 25 m. estafette: 1. Frans Halsschool 1 min. 49 8 sec. 2. Mr. Bruchschool 1 min. 50 sec. 3. Centraleschool T 1 min. 51.3 sec. Oudste meisjes: Borst: 1. R.K. Huish.school 18.9 sec. 2. Centraleschool TT 18 9 sec. 3 Cen- trpleschool TI 22.3 sec. 4. Centrale T 22.3 sec. Rug: Centrale II 28 8 sec. 2. Centrale T 29.2 sec 3. Huishoudschool 29.7 sec. 4 maal 25 m. estafette: 1. Centraleschool II 1 mm. 34.4 sec- 2. Huishoudschool 1 min. 53.7 s. Einduitslag: Jongste jongens: 1. 1ste Cen traleschool 38 pnt. Führopschool 27 pnt. 3. Pr Hendrikschool 26'pnt. Jongste meisjes: 1. Mr.,Bruchschool 35 pnt. 2. Fr. Halsschool 28 pnt. 3. Chr. Huygens school 25 nnt. Oudste jongens: 1. 1ste Centraleschool B41 /s nnt. 2 2de Centrale school 32'/a pnt. 3. Rijks- leccehnol 15 pnt. Oudste meisies: 1. 2dp Centraleschool 30 p. 2. 1ste Centraleschool 24 pnt. 3. R.K. Huis houdschool 21 pnt. unr^pr nprrqRn vi\ HARRIS OFFI- oïfft, Bliikens een mededeling van de UCI is de tiid van 1 min.. 8.6 sec. voor de kilometer mot staande start. d>° de RHtse wielrenners Reg Harris 26 Octobe" 1952 in M'iaan voor zich had laten afdrukken, officieel als wereldrecord pokend. Het. oude record stond met 1 min. 9.8 sec. eveneens op naam van Harris. TJTRPI1V O" VP"F VOETEN. De Maanda? in New Ve-k in hechtenis geno men bokser Pandolnh Turnin is op vriie voeten gesteld. Turrris manager d^eid" nede, dat de juistheid van de aanklacht door de 24-iariee negerin Adele Daniels tegen Turnm ingediend, door Turpin zou werden ontkend. SOWAGFN TEGEN ST.AT>SKV. De Am- stfrdamse hp'fy.waargewicht Willy Behagen bokst on 15 November in Dortmund tegen de Duitser Biadsky. De nartii is vastgesteld over zes ronden van drie minuten. ADVERTENTIE Haarlem ADVERTENTIE '>'tï Uitsluitend bereid met Ja, het ging prachtig met dat muziek maken.... Rick en Bunkie bliezen er onvermoeid op los, en Oepoetie hield iedereen zijn bus voor. Die rammelde al aardig, als hij 'm schudde, want er kwam steeds meer geld in. En de bus werd ook steeds zwaarder. De hele middag stonden ze daar op het plein en speelden hun deuntjes. En tegen etenstijd moesten ze er wel mee ophouden, want. de bus was vol! „Dan gaan we maar naar huis", stelde Rick voor. „Ik ben benieuwd, hoeveel we hebben opgehaald!", zei Bunkie. Ze borgen hun muziekinstrumenten op en gingen naar huis. Oom Tripje lachte hen toe, toen ze binnen kwamen. „EnHebben jullie wat opgehaald, muzikanten?", vroeg hij. Oepoetie schudde de bus op en neer. „Nou, oom Tripje, voelt u maar eens, hoe zwaar die is!", zei hij trots. „Prachtig, jongens!", zei oom Tripje bewonderend. „We zullen het maar eens tellen!" Ze maakten de bus open en schudden die leeg op de tafel. Jongens, wat rolden daar 'n boel centen, dubbeltjes en kwartjes uitEn er waren ook guldens tussen! Met verheugde gezichten bekeken ze de stapel. En toen gingen ze aan 't tellen 18) Maar de man mocht vervelend zijn, gek was hij niet. Hij zag drommels goed dat er iets ernstigs gebeurd was. De vrouw van Vroegindeweij zat schreiend aan de rand van de ingestorte kuil en Elsje liep snik kend heen en weer, terwijl de twee zoons, met gezichten alsof ze hun laatste oortje hadden versnoept, bezig waren met hun handen in het zand te wroeten. „Ik geloof toch dat er iets niet in orde is," hield Tellige vol. „Waar is Vroeginde weij?" We zeiden niets, doch keken somber voor ons uit en gingen snel door met ons wan hopige werk. „Kan ik iets doen?" vroeg Tellige vrien delijk. Ik achtte het onverantwoord hulp in welke vorm ook van de hand te slaan, nu Vroegindeweij's leven op het spel stond, en zei: „Ja. Ons een paar schoppen lenen. De onze zijn bedolven." „Met alle plezier!" riep hij uit, en ver dween schielijk, om even later twee schop pen boven de schutting uit te steken. We namen de graafwerktuigen haastig aan. doch Tellige was niet van zins ze zomaar cadeau te doen. Hij hield ze stevig vast en zei: „Help me even over de schutting, dan kan ik meehelpen. Ik weet wel niet waar om jullie zo zenuwachtig zijn, maar dat is mijn zaak niet. Vooruit, één, twee." Bij twee stond hij aan onze kant en hij gaf daarop een schop aan oom Ben, terwijl hij met de andere op de kuil toestapte, die trouwens nauwelijks nog kuil mocht heten. „Waar is je vader?' vroeg hij aan Elsje. Het meisje gierde luid en wees op de «kuil. Buurman trok een verbaasd en verontrust gezicht en begon haastig te graven. „Dat is ernstig," zei hij. „Dat is heel ernstig." Bij deze sombere woorden barst ten de twee vrouwen in nieuwe huilbuien los en ook de twee jongens begonnen te grienen. Na enige tijd hadden we onze schoppen terug, zodat we met man en macht kon den doorwerken. Zonder ons een ogenblik rust te gunnen vielen wij de zandmassa aan, schop na schop werd het zand over de rand van de steeds dieper wordende kuil geworpen, doch niets wees erop dat onze Herculesarbeid ook maar het minst bij droeg tot verlossing van Vroegindeweij uit zijn voorbarig graf. Hoe wij ook groeven, we ontmoetten steeds nieuwe zandlagen en de geheimzinnige holte waarin hij ver dwenen moest zijn, bleek onbereikbaar. Misschien was het een oude put geweest, Ned. Herv. kerk Beroepen te Hillegom A. Dönszelmann te Amsterdam; te 2e Exloërmond (toez.) G. W. Dekker te Hemelum; te Coutum A. Faber te Boxum. Bedankt voor Krabbendijke W. Brink man te Asperen; voor Wezep H. Goedhart te Middelharnis. Benoemd tot vicaris te Overschie H. W. Bunink, v.h. vicaris te 's-Heer Abtskerke. Rem. Broederschap Aangenomen naar Lochem F. Palmboom te Zwammerdarn. Geref. kerken Aangenomen naar Dedemsvaart A. Schweitzer te Idskenshuizen; naar Har derwijk (als geestelijk verzorger van „Sonnevanck"), W. v. Dijk, emeritus pre dikant en hulppred. te Baambrugge. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Loenen a. d. Vecht J. v. d. Wielen te Warffum. Chr. Geref. kerken Beroepen te Nieuwe-Pekela R. Slofstra te Veenedaal. Geref. gemeenten Bedankt voor Elspeet H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Nederlandse Protestanten Bond De 83e algemene vergadering van de Nederlandse Protestanten Bond zal 26 en 27 November te Arnhem in het C. S. Ool- gaardt-huis worden gehouden, onder pre sidium van mr. C. F. Tuk. In de avond zitting van 26 Nov. zullen prof. dr. C. W. Mönnich en dr. J. A. de Koning refereren over: „Traditie en vernieuwing in het Ne derlands Vrijzinnig Protestantisme nu". Ds. P. C. Roodenburg zal de dagsluiting verzorgen. Zaterdagmorgen zullen de res terende huishoudelijke zaken afgedaan worden. Ds. J. THIESSEN MET EMERITAAT Ds. Jac. Thiessen, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Blokzijl heeft eervol emeritaat aangevraagd en is voor nemens 27 Dec. a.s. afscheid te nemen van Van 4 tot en met 8 November worden door de B.V. „D.E.S." uit Haarlem in het club lokaal „Bolwerk", wederom de biljartwed strijden gespeeld om de „Svenska Kannan". Deze beker, beschikbaar gesteld door de heer K. Ekman werd verleden jaar voor het eerst gewonnen door de heer J. Lamers uit Beverwijk. De beker moet twee maal achter elkaar of drie maal in totaal gewonnen worden om definitief in iemands bezit te komen. Aan het tournooi wordt deelgenomen door: A. Ch. Agema (300), P. Dickmann (250), J. Doves (225), J. Lamers (400), R. v. Lunen burg (250), D. Noordman (225), J. Steffers (350) en J. J. Willemse (250). waarop een houten deksel of iets van dien aard had gelegen, dat onder zijn gewicht was bezweken. De wanden van die put waren waarschijnlijk daarna ingestort, zo dat Vroegindeweij onder meters en meters zand begraven wasHet was een ake lige gedachte. We werkten tot v/e erbij neervielen, in ijzige stilte met norse gezichten. Niets ver brak het doodse zwijgen dan het geluid van het dof neerploffende zand en het gesnik van de vrouwen. Alleen Tellige veroorloofde zich nu en dan enig gemom pel. „Het is ernstig," zei hij telkens met ruime tussenpozen. De vrouwen braken na deze opmerking op slag in huilbuien uit, zodat ik begon te hopen dat Tellige zijn overigens waarheidsgetrouwe afschildering van de situatie voor zich zou houden. „Hij is dood!" gilde mevrouw Vroeginde weij opeens. ,Ik voel het! Hij is van ons weggenomen. Ik ben weduwe! Wie had dat kunnen denken!" Ze brak in hartroerend gesnik los en riep voortdurend tussen de buien door dat ze weduwe was. „Dat is niet het ergste," bromde oom Ben geërgerd. Hij scheen de samenhang tussen de eventuele dood van Vroegindeweij en het weduweschap van diens vrouw niet te begrijpen. „Weduwe zijn is niet het ergste. Als je man hier niet levend uitkomt, dat is erger." Tellige gaf hierop weer een van zijn „Het is ernstig" 's ten beste en alles bij el kaar werd de toestand steeds onbehage- I ijker. „Het geeft niet," zei oom Ben tenslotte met een grauw. Hij wierp zijn schop tegen zijn gemeente om zich dan metterwoon te Ter Apel te vestigen. Ds. Thiessen stamt uit de groep doopsgezinden, die in 1788 uit Dantzig naar Rusland emigreerde. Ds. Thiessen, die in Rusland geboren werd, verliet in 1910 zijn vaderland en vertrok naar Zwitserland om tot predikant te wor den opgeleid. In 1914 kwam hij naar Ne derland en zette te Rotterdam en te Lei den zijn studie voort. Zijn plan was om als zendeling-leraar naar het toenmalige Ne- derlands-Indië te vertrekken, maar de oor log '14'18 kwam er tussen. Jarenlang scheen het dat hij zijn roeping als predi kant niet zou kunnen volgen tot hij in 1942 een beroep ontving van de Doopsge zinde gemeente van Ouddorp, waar hij tevoren vier jaar om de veertien dagen had gepdeekt. In 1945 vertrok hij naar zijn tegenwoordige gemeente, die hij als hij op 27 December afscheid van haar neemt pre cies 8 jaar zal hebben gediend. GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERLAND De uitgetreden Gereformeerde Gemeen ten, die thans samengaan in een „Verband van Gereformeerde Gemeenten in Neder land", kwamen te Utrecht onder leiding van ds. "F. Mallan van Bruinisse, die tot praeses van het moderamen gekozen werd, bijeen. Rapporten werden onder meer uit gebracht over vrijstelling van vaccinatie voor militairen. In verband met de we reldgelijkvormigheid werd besloten een kanselboodschap op te stellen en in alle gemeenten te doen voorlezen. Aansluiting bij sociale gezinsverzorging in interkerke lijk verband werd ten sterkte ontraden. De volgende algemene vergadering zal 4 Fe bruari gehouden worden. De Gereformeerde Gemeente te Hardei'- wijk heeft zich aan het kei-kvex'band ont trokken en zich gevoegd bij de Gerefor meerde Gemeenten in Nederland (dr. C. Steenblok c.s.). De gemeente Harderwijk telt 126 zielen, waarvan 64 belijdende leden. Ten bate van de vex-eniging „Weldadig heid naar vermogen" geeft Het Vrije To neel, de traditie der laatste jaren getrouw, op Zaterdag 7 November een voorstelling in de Haarlemse Schouwburg, bij welke gelegenheid het door Bob de Lange gere gisseerde blijspel „Graag of niet" (Hobson's Choice) van Harold Brighouse wordt op gevoerd. Dit is tevens de gala-première van dit stuk in Haarlem. In het comité van aanbeveling voor deze voorstelling hebben zitting genomen de dames: J. baronesse de Vos van Steenwijk- van Royen, C. G. E. M. Cremers-de Bruyn, L. C. A. L. van Rappard-Mundt en A. den Tex-bai-onesse Bentinck. de grond en klom uit de kuil. Wij staarden hem ontzet aan, niet wetende wat te doen. We konden er toch niet eenvoudig mee op houden, te zoeken naar het lichaam? Stel je voor dat we tegen mevrouw Vroeginde weij zouden zeggen: „Nou, we scheiden er maar eens mee uit, want we worden moe en hij is toch allang dood. Morgen of zo zien we wel verder." Dat kon niet! Maar wat dan? Als de vermiste tot op de bodem van een oude put was gezakt zouden we ongeveer twee maanden moeten graven om hem té vinden. „We moeten de politie waarschuwen," zei oom Ben. „We moeten proces verbaal laten opmaken. Er moet hulp komen. We spelen het niet klaar zo." Hij had gelijk. De zaak was boven onze krachten gegroeid. Het ongeluk was iets dat in handen van de' overheid moest wordgn gelégd. Wat een ellende! Geen schat gevonden, de aanvoerder bedolven en waarschijnlijk dood, de politie erbij Ellenlange stukken over die stomme goud- zoekerij in de kranten, misschien nog een rechtszaak achteraf tegen de overlevenden wegens dood door schuld.... Ik wenste op dat moment hartelijk, dat ik Vroeg indeweij nooit ontmoet had. Maar onmid- delijk werd deze egoïstische opwelling ontzenuwd door het besef, dat ik Vroeg indeweij waarschijnlijk ook nooit meer ontmoeten zou, en hij had me tenslotte toch aan mijn rijkdom geholpenArme kerel! Hij had gedacht rijk te worden... En nu. „Bel de politie maar op", zei ik somber tegen oom Ben. „Ik vrees dat er weinig Amateurtoneel Wie het amtaeurtoneel in Haarlem re gelmatig bezoekt weet al gauw waar hij met de verschillende verenigingen aan toe is. Er is een aantal graduaties van be lang: het niveau waarop het ene gezel schap zich met gemak handhaaft kan door het andere zelfs niet benaderd worden. Van het R.K. toneelgezelschap „Rokato" geldt, dat het een zeer bescheiden plaats inneemt. Zijn krachten zijn over het al gemeen met een beperkt talent gezegend. Zijn regie is navenant. Als elk vogeltje zingt zoals het gebekt is heeft het vogeltje „Rokato" maar weinig noten op zijn zang. Bij een bespreking van de prestatie door dit amateurgezelschap Dinsdagavond in het Concertgebouw geleverd, moet men dus eensdeels rekening houden met de ge ringe mate van het talent, andersdeels vaststellen, dat deze consideratie gelukkig niet voor alle verenigingen nodig is. Nu zou „Rokato" er apert verkeerd aan hebben gedaan een stuk te kiezen waaraan het niet kan tippen. „Een dorp vex-gaat" van de Vlaamse schrijver Louis Lockefeer, is bepaald geen spel waarover het zal struikelen. Maar toch is deze keuze nog een raadsel, want ik heb mij zelden zo stierlijk verveeld als bij dit waardeloos en cerebraal vertoon van ongezonde braaf heid en soms nauwelijks gispenswaardige boosheid. Er wordt in gepreekt dat het niet mooi meer is. De heldin is weergaloos vroom zodat zij niets menselijks meer heeft en haar tegenstrever kan alleen satan in eigen per soon zijn. Nu die komt dan ook prompt. En dan krijgen we een zwart-wit teke ning waarbij wit natuurlijk in blanke onschuld triumfeert. De veronderstelling van de schrijver dat we daarmee rijker en gelukkiger huiswaarts zullen keren gaat echter niet op. Integendeel: dit soort pro- bleemstellerij is aanstellerij. En zijn toch warempel heel wat betere stukken te vin den, die de verhouding van goed en kwaad van het katholieke standpunt uit benade ren. Denk eens aan „Elckerlyc", Claudel's „Annonce faite a Marie", aan Henri Ghéon. De laatste zou „Rokato" aan heel wat betere stof kunnen helpen. Met de heer Lockefeer komen we er niet. Natuurlijk werd er door de leden van het gezelschap met veel toewijding ge speeld. Wim Hartog en Theo Krouwels spanden bij de heren de kroon, Tiny van der Veldt en Jo van Lieshout bij de dames. Ria van Staveren wist zelfs nog wel eens raad met de onmogelijke Elske. De regie van W. Vogel was heel zwak. Daarop is veel te herleiden als het om de spelpresta- ties gaat. P. W. FRANSE. De Koninginneweg in Haarlem is nu reeds bijna 2V2 week voor het verkeer afgesloten tot groot ongerief van diegenen, die regel matig van deze straat gebruik maken. Over anderhalve week is het leed echter weer ge leden, want dan zal men gereed zijn met de herstelwerkzaamheden aan de Emmabrug. Om het doorgaand verkeer namelijk niet op een dwaalspoor te brengen heeft men de Ko ninginneweg afgesloten. Uiteraard is er aan het wegdek zelf niets bijzonders te zien. Vel sense raad Een raadsagenda, die op het eerste ge zicht weinig spectaculaire punten bevatte, heeft gisteravond Velsens nieuwgekozenen ruimschoots stof tot praten geleverd, daar het nieuw te stichten centrale kantoorge bouw aan het Marktplein en de uitbreiding van het Gymnasium „Felisenum" niet al leen naar de materie aan de orde kwamen, maar evenzeer uit een meer principieel standpunt werden benaderd. Verscheidene raadsleden hadden namelijk in beide ge vallen meer of minder critiek op het col lege ten aanzien van de manier, waarop de edelachtbaren achter de groene tafel deze beide zaken hadden behartigd. Wat overi gens niet wegnam, dat zowel het aanlopend crediet voor de bouw van het kantoren- pand een kwestie van zeker 2% mil- lioen als de verbetering van de gym nasiale verwarming door de vroedschap zonder stemming werden goedgekeurd. anders opzit. Intussen blijven wij graven". Op dat moment naderde een gestalte uit de richting van het huis. Ik hoorde oom Ben zeggen: „Ha, blij dat je komt, er is iets verschrikkelijks gebeurd. De...." Toen klonk plotseling een rauwe kreet uit de mond van oom Ben, en wij keken alle maal tegelijk achter ons. Wij zagen oom Ben met de handen ten hemel geheven roerloos en verbijsterd staan staren naar een man, die op hem toekwam. Die man wasVroegindeweij! Ik ben nooit in mijn leven zó verbaasd geweest. Wij stonden enkele seconden als stenen beelden met onze monden open en onze ogen uitpuilend van niet te beschrij ven verbauwereerdheid. Vroegindeweij of zijn geest stapte langzaam en met een ernstig gezicht op ons af door het mulle zand. Hij zei niets, maar keek ons beurte lings rustig aan. Toen werd de spanning verbroken door een schreeuw van vreugde. Mevrouw Vroegindeweij was zichzelf weer meester geworden en had blijkbaar beseft dat haar weduweschap op wonderbaarlijke wijze even plotseling een einde had genomen als het was begonnen. „Frederik!" riep zij in opperste vervoe- rine. „Mijn Frederik!" Zij vloog naar hem toe en omarmde hem, terwijl zij tranen van blijdschap stortte. Frederik zelf ver loor geen moment zijn kalmte. Hij maakte zich zachtjes los uit de armen van zijn vrouw en glimlachte. „Kom, kom", zei hij sussend. „Wind je niet op. Er is toch niets aan de hand? BONN (Van de ANP-correspondent) De hervatting der discussies over de toe komst van het Saargebied is begeleid door verrassende perscommentaren, die er van uitgaan, dat dr. Adenauer bereid zou zijn afstand van de Saar te doen, teneinde daardoor de impasse der Europese verdra gen te overwinnen. Voordat dr. Adenauer Dinsdag in Bonn die voorbereidende besprekingen met de Franse Hoge Commissaris, Frangois-Pon- cet, begon, heeft dan ook de fx-actieleider varf de Liberale partij, dr. Dehler, bij hem aangeklopt, om nogmaals de liberale be- zwax-en tegen een politiek verlies van het Saargebied te motiveren. Na de bespx-eking heeft de Liberale partij laten verklaren, dat het te vroeg is om te spreken over een overeenstemming tussen Parijs en Bonn en wel „omdat regering noch parlement over een dergelijke beslissing beraden hebben". De Liberale partij gelooft, dat zich tot nog toe niets heeft vooygedaan, dat een afwij king van het vroeger door de Bondsdag genomen besluit over de Saar betekent. Zij heeft opgemerkt, dat dit besluit van het parlement richtlijnen heeft gesteld, die niet alleen gelden voor een toekomstige rege ling van het vraagstuk bij vredesonderhan delingen, doch „evenzeer voor de thans te voeren besprekingen." De nu in Bonn begonnen besprekingen moeten een grondslag leggen voor een samenkomst van dr. Adenauer en minister Bidault. Opgemerkt wordt hier, dat de concrete onderhandelingen pas zullen kunnen beginnen, nadat tussen de ministers overeenstemming over een gemeenschap pelijke beginselvei'klaring zal zijn bereikt. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, zal de eerste mi nister van Perzië op diens jongste schrij ven antwoorden door bemiddeling van een der mogenheden die de Britse en Perzische belangen behartigen Zweden of Zwitserland en wel onmiddellijk na een bespreking, die hij zal voeren met Herbert Hoover, oliedeskundige van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, zo is te Londen in welingelichte kringen vernomen. Zoals bekend wordt Hoover uit Teheran te Londen verwacht, waar hij met leden van de buitenlandse dienst en vertegen woordigers van de Brits-Perzische olie maatschappij besprekingen zal voeren. Dezelfde kringen voegden er aan toe, dat in dit antwoord 'de Britse regering ?ich bereid zou verklaren tot onderhan delingen op basis van erkenning door Engeland van de nationalisatie van de Perzische olie en erkenning door Perzië van het principe van schadevex-goeding aan de Brits-Perzische Oliemaatschappij. Dinsdagmiddag werd in het Heemsteedse Sportpark een competitie-wedstrijd ge speeld tussen de vertegenwoordigende po- litie-elftallen van Katwijk en Heemstede. Ook nu toonden de Heemsteedse politie mannen zich weer de meerdere, hetgeen in een 6-4 overwinning werd vastgelegd. De Heemsteedse Toneelvereniging „Nut en Genoegen" kondigt een tweetal klaver- jasavonden aan, welke Zondag 6 en Za terdag 19 December in hötel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein gehouden worden. De. deelneming is ook voor niet-leden open, waarbij een aantal fraaie prijzen in het vooruitzicht wordt gesteld. De Heemsteedse Vereniging voor Post- duivenhouders „De Vredesduif" houdt een postduivententoonstelling op Vrijdag 11 en Zaterdag 12 December in hotel „Het Wa pen van Heemstede". Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 995/ie 99% A.K.U 178 178% 215% 215% Philips Gloeil. 182K 182% Kon. Petroleum 335 336 A'dam Rubber 92 92 Holl. Amer. Lijn 134% 135 N. Scheepv. Unie 129 129 H.V.A 107 107 Deli Mij 95 94% Amsterd. Bank 178% 178% Ned. Handel Mij. 164% 164% Rotterd. Bank 172 Vs 173 Twentsche Bank 169% 170 Anaconda Copper 34 34 Bethlehem Steel 50% 50% Republic Steel 46 o/i„ 46% Shell Union 72% 72% 21»/i« 211/1, U. S. Steel 37% 37% Dachten jullie werkelijk dat ik in die kuil zat?" „Wel allemachtig!" schreeuwde oom Ben. „Of we dat dachten? Man, je zit erin! Ik heb je er met mijn eigen ogen in zien zakken. Maak nou geen gijntjes!" „Ik maak geen gijntjes", zei Vroeginde weij kortaf. „Je ziet dat ik er niet in zit. Ik ben geen spook of iets dergelijks! Jullie hebben je vergist. Jullie dóchten dat ik in die kuil zat toen hij instortte, maar dat was niet zo. Begrijp je? Ik deed even een boodschap". Terwijl wij verbijsterd naar hem keken en luisterden en ons afvroegen of we gek waren geworden, ging hij naar Tellige en zei: „Buurman, ik dank je hartelijk voor je hulp. Zoals je ziet was het niet zo ernstig als het eruit zag. Een kleine vergissing, zie je? We zullen je niet langer ophouden. Nogmaals bedankt hoor". Zo sprekende leidde hij de zwakjes tegenstribbelende Tellige naar het huis en verdween met hem door de achterdeur. Wij bleven met stomheid geslagen achter. Beurtelings staarden wij in de kuil en in elkanders verbaasde gezichten. Ik kneep mijzelf in de arm om mij ervan te over tuigen dat ik niet thuis in bed met een nachtmerrie lag, doch de uitslag daarvan wees duidelijk uit dat alles werkelijkheid was. Oom Ben had mijn gebaar gezien en zei korzelig: „Je hoeft jezelf niet te knij pen, jongeman. Het is allemaal echt. Maar er steekt wat achter. Vroegindeweij bedot de zaak". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6