Belastingverlaging en huur verhoging aangenomen Nieuwe Westelijke uitnodiging aan de Sovjet-Unie verwacht Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vijfvoudige moord in Belgisch dorpje Bommen in Spanje? Westen stelt zönegrens in Duitsland open Verdacht van poging tot doodslag Na Kamerdebat van 21/2 week: Percentage voor bedrijfspanden teruggebracht tot dat voor woonhuizen Bende bij Tjamba week na 19-urig gevecht Burgemeester van Haarlemmerliede Nobelprijs voor prof. dr. F. Zernike Na de Russische afwijzing Vijfmogendhedengesprek blijft Russische eis Het woord is aan H 68e JAARGANG No 101 N DONDERDAG 5 NOVEMBER 1953 297.e JAARGANG No 254 Haarlemmer in arrest Kahar Muzakkar wilde er „zijn hoofdstad" vestigen Drs. J.J.M. Visser benoemd Hij krijgt haar uit handen van Koning Gustaaf Adolf West-Duitse professor krijgt Nobelprijs chemie Koningin en Prins naar Ouwerkerk? Brand op vissersboot; zeven doden Weerrapporten Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, TeL 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE AMERIKAANSE REGERING heeft niet erg veel indruk gemaakt met haar tegenspraak van het bericht, dat eenheden van de Amerikaanse luchtmacht op de in te richten bases in Spanje voorzien zouden worden van atoomwapens. Deze aankon diging zou door de minister van Luchtvaart Harold Talbott op een persconferentie in Madrid zijn gedaan. Talbott loochent haar. Hij heeft geprotesteerd. Hij heeft nooit iets gezegd waaruit'zoiets zou kunnen worden afgeleid. Hm. Het is zonderling dat de aanwezigen dan zoiets wel hebben ver staan. De Amerikaanse minister van De fensie, Wilson, heeft ten eerste verklaard dat een mededeling van Talbott, zoals die gepubliceerd is, niet aan hem ter goed keuring is voorgelegd. Dat houdt alleen in, dat Talbott het niet zonder zijn goedkeu ring had mogen zeggen. Verder heeft mi nister Wilson opgemerkt: „Ik kan u niet mededelen of in feite ergens een atoom bom buiten de Verenigde Staten is opge slagen en als ik het kon, zou ik het niet doen." Aangezien hij zeer wel moet weten of er ergens zo'n bom ligt betekent dit al leen maar: „ik wil het niet zeggen." En tenslotte is de minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles op zijn wekelijkse persconferentie met de geenszins afdoende verklaring voor den dag gekomen, dat de Verenigde Staten niet het plan hebben atoomwapens in Spanje op te slaan. Dat houdt niet in dat zij dit plan morgen, of over zes maanden, evenmin zullen koeste ren en bovendien uitvoeren. Dat heeft de minister dan ook toegegeven door aan zijn woorden toe te voegen, dat als de V. S. plannen zouden hebben voor het opslaan van atoomwapens in Spanje deze niet aan de wereld en aan een mogelijke vijand bekend zouden worden gemaakt. Nu, dit laatste is geenszins onbegrijpelijk. Maar van een tegenspraak van de aan minister Talbott toegeschreven mededeling kan in deze vorm nauwelijks meer gerept worden. Dat op de Amerikaanse bases in Spanje en Griekenland vroeger of later atoom wapens zouden aangevoerd worden was te voorzien. Amerika houdt er die atoom wapens niet alleen op na om er een groeiende verzameling van te maken in eigen land.Onze correspondent te Washing ton heeft in ons nummer van 1.1. Zaterdag overigens een uiteenzetting gegeven om trent militaire overwegingen in de V. S. betreffende een vervanging van de „ouder wetse" schietwapens door atoomwapens, waaraan hij de „intrede" van het atoom tijdperk verbond. Vermoedelijk zijn zulke overwegingen ook in de Sovjet-Unie aan de orde. Men weet dat niet, want zij is zoveel zwijgzamer dan Amerika, maar het is waarschijnlijk. Naarmate deze mo dernisering van bewapening verder voort schrijdt zullen de betrokken machtigen er ook hun bases buiten hun land meer mee gaan voorzien. De Spaanse regering, m.a.w. generaal Franco, zal deze mogelijkheid zeker hebben voorzien toen onlangs het bekende verdrag werd afgesloten, waarbij Spanje de Amerikanen het vestigen van bases op zijn grondgebied toestond in ruil voor dollarhulp. Het is zeker voor de Spanjaarden een beklemmende gedachte, dat de atoom wapens wel spoedig in hun onmiddellijke nabijheid zullen zijn. Maar zij wekken, als men het oog op de onzekere toekomst richt, geen aangenamer gedachten zolang men hun aanwezigheid alleen in verre landen aanneemt. Want, als er een derde wereld oorlog zou uitbreken waarin zij zouden worden gebruikt zou het niet alleen in die landen zijn. In zijn jongste Lagerhuisrede heeft Win ston Churchill gezegd, dat er wellicht een tijd zal komen waarin de ontwikkeling van vernietigingswapens een zodanige hoogte bereikt dat iedereen in staat is ieder ander te doden, maar dat dgn niemand er meer voor zal voelen ook maar iemand te doden. De gedachte dat de kracht der vernieti gingsmiddelen tenslotte de oorlog zou doden is al tientallen jaren geleden geop perd, voor de tweede wereldoorlog. Som migen hoopten toen dat het gifgaswapen deze uitwerking reeds zou hebben. Dat werd niet bewaarheid. De tweede wereldoorlog kwam; gifgas werd er niet in gebruikt. Met het atoom wapen als dit ouderwetse wapens zou gaan vervangen schijnt het ietwat anders te liggen. Maar men kan de hoop niet uit schakelen dat het vooruitzicht van de ont zettende wederzijdse uitwerking toch een derde wereldoorlog zou kunnen voorkomen. R. P. Uit Bonn wordt gemeld: De Westelijke bezettingsautoriteiten hebben een brief voor de Russische Hoge Commissaris in Duitsland opgesteld, waarin wordt meege deeld, dat zij het plan hebben de grens tussen Oost- en West-Duitsland binnen 24 uur eenzijdig open te stellen. Frankrijk had zich eerst tegen het plan verzet uit vrees, dat een vloed van communistische agitators naar West-Duitsland zou komen, maar heeft er thans ook mee ingestemd. Sinds kort bevindt zich de 48-jarige Haarlemmer H. J. B. in voorarrest in het Huis van Bewaring. Hij wordt verdacht van poging tot doodslag. Voor zover ons bekend heeft B. tijdens een twist met een vrouw die zijn huishou ding verzorgde, deze vrouw met een ge weer bedreigd. Daarbij is het vuurwapen afgegaan, doch de vrouw niet geraakt. De kogel kwam op ongeveer veertig centimeter afstand in een muur. Voorts zou er een onderzoek gaande zijn tegen B. omdat hij ontucht zou hebben ge pleegd met minderjarige meisjes. B., die chauffeur-monteur, expediteur en vertegenwoordiger in levensmiddelen is ge weest, werd onlangs vrijgesproken door het Amsterdamse Hof van een aanklacht welke floor de Amsterdamse arts dr. J. Samuels legen hem was ingediend. B. zou volgens ér, Samuels éen meineed hebben gepleegd. "PlE TWEEDE KAMER heeft gisteren het wetsontwerp tot verhoging van de huren met ingang van 1 Januari 1954 zonder hoofdelijke stemming aan genomen evenals de voorstellen tot verlaging van enige belastingen. Doordat de Kamer een amendement-Bommer (P.v.d.A.) met 66 tegen 15 stemmen aannam, zal voor de huurverhoging voor bedrijfspanden ten hoogste hetzelfde percentage als dat voor woonhuizen gelden. De regering had een maximum percentage van 150 voorgesteld. De speculatiewinst-belasting zal verdwijnen nu de Kamer met 52 tegen 30 stem men een amendement-Hofstra (P.v.d.A.) verwierp dat beoogde deze belasting te handhaven. Daarentegen aanvaardde zij met alleen vier communistische stem men tegen een amendement van dr. Lucas (K.V.P.) waardoor de mogelijkheid geopend wordt dat de fiscus bedrijfsverliezen in een bepaald jaar verrekent met de winst in het voorafgaande jaar. Een amendement-Gortzak om in het be sluit op de Vennootschapsbelasting een andere progressie in te voeren werd met 784 stemmen verworpen. Eenzelfde lot ondergingen twee amendementen van de heer Gortzak op het wetsontwerp tot ver laging van. de Inkomstenbelasting en de Loonbelasting. De heer Van de Wetering (C.H.) heeft zijn amendement om de onbelaste reserve op verzoek te doen verrekenen met het ver lies, ingetrokken. Aan het eind van de ver gadering heeft de Kamer zonder hoofde lijke stemming nog aangenomen de wets ontwerpen tot verlaging van de accijns op suiker; tot vrijstelling van omzetbelasting van huisbrand en schoeisel; tot wijziging van de Inkomstenbelasting, van de Loon belasting en van de Vermogensbelasting en tot verlaging van de Personele Belasting, alsmede tot verlaging van de Loon- en In komstenbelasting. Zonder hoofdelijke stem ming zijn eveneens de wetsontwerpen be treffende de coördinatie van de sociale ver zekeringswetten aangenomen. Om kwart voor vijf sloot voorzitter Kor- tenhorst met een bijzonder krachtige tik van zijn voorzittershamer het debat, dat op DJAKARTA (Aneta). Een bende, be staande uit 800 man, gewapend met onge veer 300 geweren, heeft Zondag een leger post te Tjamba, 50 km ten Noord-Oosten van Makassar aangevallen, aldus wordt in een communiqué van het leger gezegd. Na een gevecht, dat 19 uren duurde, werden 40 opstandelingen dood op het slagveld ge vonden. Aangenomen wordt, dat de bende vele andere doden bij de terugtocht mee voerde. Het leger in Tjamba voerde een charge met bajonetten op de aanvallers uit, nadat gedurende enige uren vuurwisseling had plaats gevonden. Aneta verneemt van de zijde* van het leger, dat de aanvallers voor hun aanval aan de bevolking hadden verklaard, dat zij van Tjamba de hoofdstad van Kahar Muzakker wilden maken. Aan de zijde van het leger werd één militair gedood en vijf zijn gewond. De bende had om de aanvoér van versterkingen te bemoeilijken, de brug gen naar Tjamba vernield. De genie bouw de echter in vier uur een nieuwe brug over de belangrijkste verbindingsweg. Bij een gevecht, dat de volgende dag gelevhrd werd tussen de aangevoerde versterkingen van het leger en de bende sneuvelden nog drie leden van de bende. 20 October begon. Tweeënhalve week is er gesproken over het beleid der regering, over de belastingmaatregelen, de loonpoli tiek en de huurverhoging. De Kamer vergaderde 54 uur en 38 mi nuten. Bij de algemene beschouwingen voerde de Kamer 38 keer het woord en de regering 12 keer. Tijdens de behandeling van de afzonderlijke wetsontwerpen zijn uit de aard der zaak geen grote redevoe ringen gehouden en het aantal is dan ook aanzienlijk groter: de Kamer sprak 51 keer, de regering kwam 20 keer aan de beurt. 430.800 woorden In de Handelingen beslaan de redevoe ringen, die tijdens 'de algemene beschou wingen werden gehouden, 359 bladzijden, ieder twee kolommen druks. Rekent men het aantal regels per kolom op 60 en het gemiddeld aantal woorden per regel op 10, dan zou daaruit volgen, dat regering en Kamer in veertien dagen tijd 430.800 woorden nodig hebben gehad om elkaar tc zeggen, waar het op staat. De Handelingen van de laatste dagen zijn nog niet verschenen, maar zij zullen naar schatting 40 bladzijden beslaan. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 December benoemd tot burgemeester der gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude drs. J. J. M. Visser, wonende te Amsterdam. Hij is geboren in 1903 en is R.K. (doch niet aangesloten bij de K.V.P.) De heer Visser is thans directeur van de Stichting Interlocale Woningruilcentrale te Utrecht. Hij is oud-Indisch bestuurs ambtenaar. Drs. J. J. M. Visser werd in 1903 gebo ren in Noordwijkerhout. Hij studeerde in Leiden en slaagde in 1929 voor zijn docto raal examen Indologie. In Januari 1930 trad hij in het huwelijk en spoedig daarop volgde zijn vertrek naar het toenmalige Nederlands Indië, alwaar hij tot 1948 bij het binnenlands bestuur op Midden-Java werkzaam is geweest. Deze periode v/erd voor de oorlog alleen onderbroken in 1936 toen hij een jaar verlof kreeg. In 1948, na zijn gevangenschap onder de Japanners, werd hij overgeplaatst van Binnenlandse Zaken naar Sociale Zaken, aanvankelijk voor de regeling van de huisvesting, in 1949 werd de heer Visser chef van de ar beidsinspectie in Indonesië. In 1950, na de Souvereiniteitsoverdracht, repatrieerde hij. In September 1950 werd de Interlocale Woningraad opgericht, waarvan hij de eer ste directeur is. Deze raad is te Utrecht gevestigd. De nieuwe burgemeester woont in Am sterdam-West en heeft zeven kinderen. Zijn laatste Europese chef in Indonesië was de tegenwoordige burgemeester van Rijswijk, de heer A. Th. Boogaard. Hij heeft van Juni 1950 tot November 1951 gedoceerd aan het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen over het onderwerp: „Arbeidsverhoudingen- in Indonesië". In 1947 is hij benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau, wegens zijn verdiensten voor de na-oorlogse opbouw in Indonesië. STOCKHOLM (Reuter). De Zweedse Academie van Wetenschappen heeft heden besloten de Nobelprijs voor natuurkunde voor 1953 uit te reiken aan prof. dr. F. Zer nike te Groningen, hoogleraar in de theo retische natuurkunde aan de rijksuniver siteit aldaar. Deze prijs bestaat uit een bedrag van ongeveer honderddrieënzeventigduizend Zweedse kronen 128.500). Er behoren verder een versierd diploma en een gouden médaille bij. Deze prijs is aan de hoogleraar verstrekt op grond van zijn theoretische en experi mentele onderzoekingen op het gebied der physische optica en speciaal voor zijn uit vinding van de phasecontrastmicroscopie. Het ligt in de bedoeling, dat prof. Zer nike naar Stockholm vertrekt, om daar in het concertgebouw van de Zweedse hoofd stad, de Nobelprijs uit handen van Koning Gustaaf Adolf van Zweden te ontvangen. Prof. dr. F. Zernike werd op 16 Juli 1888 te Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de universiteit aldaar in de scheikunde. Reeds op 17 Februari 1915 promoveerde hij tot doctor in de scheikunde. Hij werd as sistent van de Groninger astronoom prof dr. J. C. Kapteyn. In datzelfde jaar werd prof. Zernike benoemd tot lector in de wiskundige natuurkunde aan de rijksuni versiteit te Groningen, waarna op 1 April 1920 zijn benoeming tot hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan deze univer siteit volgde. Prof. Zernike, die uiteraard zeer verheugd is met zijn prijs, zal, naar hij vertelde, het geld gebruiken voor een paar plezierige dingen, zowel persoonlijke als wetenschap pelijke. Onder de wetenschappelijke rekent hij de aanschaf van enige instrumenten en hulpstukken, die zó kostbaar zijn dat hij ze tot nu toe niet heeft kunnen aanschaffen. Vooruitgang De phasecontrastmicroscopie betekent de eerste principiële verbetering van de licht- microsccpie in de laatste eeuw. Door deze nieuwe wijze van microscopische waar neming zijn vele détails te zien, die volgens de gewone microscopische waarneming on zichtbaar blijven. Bijvoorbeeld zeer kleine zenuwvezels waren niet waarneembaar zonder chemische behandelingen van een praeparaat, waardoor de wezenlijke struc tuur van deze vezels werd aangetast. De klassieke waarnemingsmethode van deze vezels leverde geen resultaat op, doordat die vezels als het ware vrijwel even door- PARIJS (United Press) Een officiële woordvoerder van de Franse regering ver klaarde Woensdagavond, dat het nagenoeg zeker is dat de Westelijke Grote Drie een nieuwe uitnodiging aan de Sovjet-Unie zullen zenden voor het bijwonen van een vier-mogendhedenconferentie op hoog niveau. Dit ondanks het ontwijkende Russische antwoord op de eerste uitnodiging. Deze laatste Russische nota heeft in het Westen grote teleurstelling gewekt. Volgens het Franse persbureau A.F.P. wordt in de Russische nota een vijfmogend- hedenconferentie voorgesteld van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Frank rijk, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en communistisch China ter bestudering van maatregelen ter vermin dering van de spanning in de wereld. Men mag hopen, aldus de nota, dat een derge lijke conferentie ook de oplossing van het Duitse probleem zal vergemakkelijken, dat onverbrekelijk is verbonden met de kwestie van de waarborg van de Europese veilig heid. Bovendien is het, aldus de nota, -onmoge lijk de Duitse kwestie te beschouwen onaf hankelijk van een ander belangrijk vraag stuk met betrekking tot de veiligheid van Europa, namelijk het „steeds groeiende net van Amerikaanse militaire bases op het ge bied van bepaalde Europese staten," ge bouwd met aggressieve bedoelingen. In dit verband wijst de nota op het onlangs ge sloten Amerikaans-Spaanse verdrag en op „openlijke druk" op bepaalde landen in Europa en het Midden- en Nabije Oosten, in het bijzonder Perzië, om gebieden voor militaire bases af te staan. China Over de deelneming van China ^an een vijf-mogendhedenconferentie wordt in de nota gezegd, dat de vermindering van de spanning in de wereld voor een groot deel afhangt van de toetreding van China tot de UNO en zijn deelneming aan de oplos sing van de belangrijkste kwesties, die het behoud van de vrede en de veiligheid van d.e volken raken. De Koreaanse politieke conferentie dient, Koningin Elizabeth van Engeland opende Dinsdag de nieuwe zitting van het Britse parlemeivt en bezocht des avonds een variété-voorstelling in het Londense Coliseum. Na de show werden de artisten aan de Koningin voorgesteld aldus de nota, de vraagstukken van de een- beid van het land en de vestiging van een duurzame vrede op te lossen. De Sovjet- Unie staat er op, dat neutrale landen, die een belangrijke bijdrage kunnen leveren voor de oplossing van het Koreaanse pro bleem. aan de conferentie deelnemen. Over de oplossing van het Duitse pro bleem zegt de nota, volgens A.F.P., dat be spreking op een viermogendhedenconferen- tie doelloos wordt als de verdragen van Parijs en Bonn worden bekrachtigd. De Sovjet-Unie waagt in haar nota of de Wes telijke mogendheden van plan zijn stappen in die richting te nemen. Het van kracht worden van deze ver dragen zou betekenen, dat de herbewape ning van West-Duitsland in volle omvang wordt voortgezet. De West-Duitsers die op weerwraak zinnen, deinzen er niet voor terug, aldus de nota, om de ondertekenaars van deze verdragen in avonturen te storten, die het uitbreken van een nieuwe oorlog bevorderen, om „hun misdadige revanche plannen' ten uitvoer te brengen. Om tot een oplossing van het Duitse probleem te komen is het noodzakelijk, dat wordt uitgegaan van het verdrag van Pots dam van 1945, aldus de nota. Reacties President Eisenhower heeft Woensdag de Russische regering er van beschuldigd te trachten een viermogendhedenconferentie over Duitsland en Oostenrijk tegen te houden. „De nota," zo zei Eisenhower, „schijnt te trachten zulk een conferentie tegen te hou den door onmogelijke voorwaarden te stellen ten aanzien van de Europese Ver- dedigings-Gemeenschap, het NAVO-stelsel van collectieve beveiliging en de positie van communistisch China." Amerikaanse. Britse en Franse diploma tieke functionarissen hebben verleden week in Parijs overleg gepleegd over de waag, wat de Wrestelijke houding zou zijn, indien het voorstel voor een ministerconferentie te Lugano zou worden verworpen. Men zou toen tot de slotsom zijn gekomen, dat het Westen zich dan diende te concentreren op organisatie van zijn eigen invloedssfeer. In het bijzonder zou getracht moeten worden de ratificatie van de overeenkomsten met West-Duitsland, welke dit land in feite volledige souvereiniteit zullen hergeven, te bespoedigen. Waarnemers in Washington en Bonn merkten op, dat sommige delen van de Sovjet-nota kennelijk in de eerste plaats waren bestemd voor Frankrijk met de bedoeling ratificatie van het Èui'opese Ver dedigingsverdrag door het Franse parle ment te bemoeilijken. De meeste Britse dagbladen menen dat het Sovjet-Russische antwoord op het voorstel der „Westelijke Grote Drie" voor het houden van vier-mogendhedenbespre- kingen een „slag is voor degenen, die hoop ten dat het mogelijk zou zijn tot betere be trekkingen tussen Oost en West te komen." In West-Duitse sociaal-democratische kringen blijft men menen, dat ondanks alles alle pogingen in het werk dienen te worden gesteld om door onderhandelingen te komen tot vermindering van de interna tionale spanning en regeling van de kwestie-Duitsland. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Hagedorn: Vervelend bezoek maakt tijd en kamer nauwer. zichtig waren als de hun omringende weef sels. Slechts door chemische ingrepen kon den zij in absorptievermogen van de hun omringende weefsels worden onderschei den. Die ingrepen wijzigden echter hun structuur. Volgens de phasecontrastmicroscopie is het mogelijk zonder chemische ingrepen, dus zonder verstoring van de oorspronke lijke structuur en omstandigheden, deze vezels microscopisch waar te nemen, dank zij het feit dat zij weliswaar geen absorp- tieverschillen met hun omgeving vertoon den, doch wel sterk verschillen in de snel heid van lichtdoorlating. Dit is slechts 'een enkel voorbeeld van de vele toepassings mogelijkheden van de phasecontrastmicro scopie ,niet alleen op medisch terrein, doch op alle terreinen waarop het microscoop een belangrijke rol speelt, zoals chemie, natuurkunde, metallurgie, biochemie en dergelijke. De Academie voor Wetenschappen te Stockholm heeft op haar vergadering van gisteren de West-Duitse hoogleraar prof. H. Staudinger uit Freiburg de Nobelprijs voor de chemie toegekend. Professor Staudin ger is een deskundige op het gebied van de chemie der grote moleculen. Hij is de grondlegger van de moderne plastic industrie. Hij is thans 72 jaar oud. De prijs voor de chemie bedraagt ongeveer 120.000 gulden. In drie huizen en een schuur in het Bel gische dorp Thy-ïe-Chateau zijn Donder dag vijf lijken gevonden van personen die op gewelddadige wijze om het leven zijn gekomen. Bovendien werden twee ernstig gewonden aangetroffen. In het eerste huis trof men het lijk aan van Oscar Itrousmiche en diens ernstig ge wonde vrouw. Haar toestand wordt als hopeloos besc-hoxiwd. In het tweede huis vond men de lijken van de zeventig-jarige Charles van der BeekeÜ en zijn vrouw. Niet ver van daar vond men in het derde huis het lijk van de 53-jarige Aimable Walbrecht, wiens vrouw ernstig gewond naast hem lag. Tenslotte vond men in een nabij gele gen schuur het lijk van Camiile van Lae- them, die, naar oe politie meent, de ge noemde gewelddaden gepleegd heeft. Hij stond als een zonderling bekend. Later werrl bevestigd, dat Van Laethem inderdaad de dader van de moorden is. Van Laethem, die zelfmoord pleegde, zou uit weerwraak gehandeld hebben. Hij oefende terreur in het dorp en leefde in onmin met zijn buren. De mogelijkheid bestaat, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard Vrijdagavond of -nacht aanwezig zullen zijn bij de slui ting van het gat bij Ouwerkerk. Voorts zullen er waarschijnlijk een aantal minis ters bij tegenwoordig zijn. Koningin en Prins zullen zich eventueel met het m.s. „Breezand" van de Rijkswaterstaat naar Ouwerkerk begeven. Bij een brand aan boord van een Ja panse vissersboot, veroorzaakt door het ontploffen van een kachel, zijn Donder dagochtend zeven personen om het leven gekomen en drie ernstig gewond. Het vaar tuig bevind zich een twaalftal mijlen uit de kust van het Japanse eiland Hokkaido. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand DO 5 IS tv =s£ X p-r co 5 u C O C O z5 Helsinki zwaar bew. ZO 6 -0 0 Oslo motregen ZO 2 7 3 Stockholm regen Z 2 6 7 Kopenhagen zwaar bew ZW 5 8 0,2 Londen mist windstil 3 16 Amsterdam geheel bew. ZZO 2 6 2 Brussel nevel windstil 3 5 Parijs geheel bew. ONO 2 6 2 Bordeaux motregen ZW 3 12 1 Nice onbewolkt N 4 10 0 Warschau regen Z 1 3 0,1 Berlijn nevel WZW 1 5 1 Frankfort nevel windstil 7 0 München nevel windstil 5 0 Zürich nevel NW 2 6 0,4 Wenen zwaar bew. windstil 4 0 Rome onbewolkt NO 5 11 0 Neerslag laatste 24 uur. ZELFDE TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk mist en vanavond en van nacht hier en daar enige regen of motregen. Weinig wind. Weinig ver andering in temperatuur. 6 November Zon op 7.43 uur, onder 17.03 uur. Maan op 7.42 uur. onder 16.20 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 5 November Hoog water: 2.47 en 15-03 uur. Laag water- 10.45 en 22.56 uur. Vrijdag 6 November Hoog water: 3.20 en 15-31 uur. Laag water: 11.19 en 23.32 uur. CCOOOOCXXOCX^OCXXXXOGOOCXXXOOOOOOOOOUOOOtXjtjrjOOnOCïOOCXiOOÓC

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1