„DE SPAARNESTAD" ZE VEN DA GEN HAARLEM Oud-ambassadeur P. C. Visser sprak over de Sovjet-Unie Voor Haarlems Bloei wordt 1953 topjaar Haarlemse raadsleden stellen vragen Twintig ontwerpen voor nieuwe Stadsbibliotheek ANANAS VEEL LANGER Van mensen en dingen onder de Damiaatjes „De geestelijke eenheid van Europa" VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Filmavond „Haarlemse Kunst Gemeenschap" De Holland-Nautic Vertrouwen bij personeel dat belangen worden behartigd Studie-opdracht van Academie voor Bouwkunst Voor molen grotere haast dan voor monument Geef een tropisch tintje aan Uw maaitijd! Burgerlijke Stand VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES Brandstoffenhandel Herfst Verbouwing Goud Goed doel Topprestatie G. Vial-Mazel sprak voor Conférences Francaises Vandaag was er niet veel leven in de lucht Zijne Excellentie dr. P. C. Visser, oud ambassadeur der Nederlanden in Moskou, heeft gisteravond voor leden van de Volks universiteit in het Frans Halsmuseum een zeer interessante beschouwing gehouden over de Sovjet-Unie, waar hij enige jaren heeft doorgebracht. De spreker verklaarde vooraf, dat hij in zijn beschrijving over de in de Sovjet- Unie heersende toestanden zo objectief mogelijk zou zijn, hoewel men nimmer mag vergeten, dat ideologieën geen axioma's zijn, maar door de beoordelaars volgens eigen, vaak sterk uiteenlopende, opvattin gen worden uitgelegd en becritiseerd. Woorden als democratie, kapitalisme heb ben in de Sovjet-Unie bovendien een ge heel andere betekenis dan in de Weste lijke landen. Dr. Visser wees er op, dat het Russische voik onder het Marxistisch-Leninistisch regiem materiële en culturele voordelen heeft kunnen boeken, terwijl in de Sovjet- Unie ook werken tot stand zijn gekomen, wier waarden men niet mag onderschatten. Maar dan laat spreker ook de keerzijde van de médaille zien door er op te wijzen, dat de Russen deze voordelen hebben ver kregen door het kostbaarste te offeren wat de mens bezit, namelijk zijn geestelijke vrijheid, zijn onafhankelijkheid, kortom zijn hele persoonlijkheid. De individu is ten onder gegaan in de massa, want het is de massa alleen, die waarde heeft in het nieuwe Rusland. Maar zelfs die massa kent het begrip vrijheid niet. Vrijheid be staat nu eenmaal niet, noch in het privé- leven, noch in de kunst, noch in de weten schap, noch bij het onderwijs, noch in de politiek, noch in de Godsdienst. Met een aantal voorbeelden werd dit duidelijk ge maakt. De Rus is de slaaf geworden van een regiem, dat geleidelijk is overgegaan in een dictatuur, waartegen hij, naar te verwachten is, niet spoedig in opstand zal komen, omdat hij ook onder het Tsaren- regiem die vrijheid nimmer heeft gekend. Maar ook van het begrip gelijkheid is vrijwel niets meer overgebleven. Het ideaal van Lenin was tot een proletarische samenleving te geraken met' ongeveer ge lijke arbeidsvoorwaarden en gelijke lonen voor alle werkers. Zoals overal elders is het gelijkheidsbegrip een utopie gebleken. De lonen lopen sterk uiteen; onderschei dingen, geldprijzen, belastingen, voorrech ten en titels accentueren nog de verschil len. Het gevolg is, dat nieuwe sociale groe peringen ontstaan, die men aanvankelijk zo sterk bestreden heeft. Hotels, treinen, schouwburgen, bezitten evenals vroeger weer hun klassen en ran gen, waarvoor verschillende prijzen be taald moeten worden Spreker vertelde voorts over zijn bezoe ken aan fabrieken, landbouwbedrijven, zie kenhuizen en culturele instellingen voor volwassenen en voor de jeugd; hij vertelde over zijn reizen naar de Kaukasus, Bakoe, Stalingrad, Odessa, enzovoort. Vooral zijn bezoek aan het uiterst zwaar gehavende Stalingrad, dat door mannen en vrouwen met grote heldhaftigheid verdedigd werd en waar de machtige Duitse legers onder generaal Paulus deels vernietigd, deels ge vangen werden genomen, maakte grote indruk op hem. Spreker wees ook op de alom gevoerde felle propaganda voor het regiem, een pro paganda, die, vooral als het buitenland daarin werd betrokken, op onsympatieke, vaak zeer stuitende wijze werd gevoerd. De laatste vraag, die dr. Visser naar vo ren bracht was: „Hoe verweert het Westen zich het beste tegen de communistische ge varen?" Zijn antwoord luidde: „Het Wes- ADVERTENTIE De heer G. S. Th. van Gink, directeur van de Stichting Haarlems Bloei, noemt 1953 een topjaar wat het bezoek van vreem delingen betreft. De hotels en café-restau rants deden zeer goede zaken. In totaal verstrekten de bureaux 55.000 inlichtingen en Haarlems Bloei verspreidde 398.000 fol ders en strooibiljetten. De centrale logies- inlichtingendienst reserveerde 2200 bedden. Het Frans Halsmuseum telde 62.462 bezoe kers, het marionettentheater 41.316 bezoe kers en het internationaal orgelconcours trok grote belangstelling. Tot deze conclusies is de heer Van Gink gekomen. Zij, die een abnormale drukte hadden voorspeld en moeilijkheden bij de huisvesting en verzorging hadden ver wacht, hebben geen gelijk gekregen. De moeilijkheden zijn door tijdig genomen maatregelen opgevangen. Er toerden op sommige avonden een paar honderd auto bussen van elders door de stad. Met de particuliere auto's vormden de bussen soms een haast ononderbroken rij op de grote wegen langs het „lichtlint" van Haar lem. Overdag liep het bezoek van buiten soms in de duizenden. Wat de financiële resultaten van dit alles voor Haarlem zijn geweest voor nu en voor de naaste toekomst valt niet te becijferen, vervolgt de heer Van Gink. Haarlem is weer eens in een merkwaardige positie geplaatst door de economische ontwikke ling. IJmuiden-Velsen groeit met Ameri kaans tempo. Gaat Haarlem hiervan pro fiteren? Dat kan als Haarlem meegroeit en er grote dingen tot stand worden gebracht. Dan kan Haarlem voor IJmond het win kelcentrum, zo niet meer, worden. Maar Haarlem zal die positie moeten verwerven of terugvallen naar de situatie van pro vinciale hoofdstad.... zonder veel meer dan dit aantrekkelijk praedicaat. Het Frans Halsmuseum vertoont de laat ste jaren een sterk stijgend aantal bezoe kers. Van 1951 op 1952 steeg het aantal bezoekers van 29.281 op 33.482. Tot dus verre bedroeg het bezoek in 1953 niet min der dan 62.462, waarvan 24.700 het avond bezoek golden. De andere musea in Haar lem, waarvoor in het verleden weinig meer propaganda werd gemaakt dan wat „Haar lems Bloei" en reisgidsen ervan vertelden, en zelf nog te korte tijd enige publiciteit geven aan hun kostbaar bezit, vertonen bij lange niet zulk een stijgende lijn in het jaarlijkse bezoekcijfer. ten dient een sterke militaire en politieke eenheid te vormen, zonder dat ons souve- reiniteitsbeginsel in een te grote mate aan getast behoeft te worden; het Westen dient te zorgen voor een continue, positieve con- tra-propaganda en ten slotte voor een goede sociale wetgeving, die in vele delen van het Westen nog veel te wensen overlaat". Met nadruk wees dr. Visser er op, dat de landsverdediging in het huidige tijds bestek niet uitsluitend aan onze militaire strijdkrachten ten deel kan vallen, maar dat het gehele, dus ook het civiele gedeelte van het volk, zijn volle energie zal moeten inzetten. Daarnaast zal alles gedaan moeten wor den om tot een blijvende vrede te komen. De filmavond, die de Haarlemse Kunst gemeenschap Donderdagavond in nei Rembrandt-theater had georganiseerd, kreeg al dadelijk een bijzondere inzet met het knapste werkstuk van Herman van der Horst „Houen zo". Bij de verschijning van de film in Haarlem hebben wij haar reeds met lof overladen. Wat ons vooral treft is haar prachtig rhythme, culmine rend in de stoot van het heiblok, dat met telkens verspringende beelden nieuwe ge bouwen en huizenrijen uit de grond doet verrijzen. De beeldovergangen treffen tel kens weer door hun oorspronkelijkheid en gemak. En van montage weet Van dei- Horst ook alles. Het in een bioscoop onge bruikelijke, maar voor „Houen zo" veel vuldig voorkomende applaus bewees hoe de zaal het filmpje waardeerde. Alle waardering overigens ook voor de fijngeestige geschiedenis, die Gianni Fran- colini ons in „De bruidegom had haast" vertelde. Het was een comedie naar het hart met joyeuze invallen en speelse trek jes, die nogal rijkelijk zijn deel kreeg aan tekst zoals een goede dis gesierd is met veel wijn. Die tekst loog er echter niet om. Gino Cervi zag men hier in een heel andere verschijning dan wij uit „Don Ca- millo" gewend zijn. Er werd uitstekend gespeeld in deze film, die mij meer nog dan aan het neo-realisme aan Jacques Tati deed denken met zijn komische invallen en geestige hekeling van karakters. Fr. De heren H. C. Hennevelt en mr. M. D. Proper, leden van de communistische frac tie in de Haarlemse raad, hebben een in terpellatie-aanvraag ingediend met de kwestie Holland-Nautic tot onderwerp. De heren Henneveld en Proper hebben de volgende vragen gesteld: Is het B. en W. bekend, dat de mogelijk heid bestaat, dat het bedrijf de N.V. Ma chinefabriek en Scheepswerf „Holland Nautic", hoewel dit bedrijf over voldoen de orders beschikt, wordt gesloten? Acht uw college het in het belang van de gemeente niet gewenst, dat deze werk gelegenheid voor tenminste 500 arbeiders en de gemeente Haarlem behouden blijft? Zo ja, lijkt het B. en W. dan niet ge wenst stappen te ondernemen tot behoud van deze werkgelegenheid? Indien uw college in deze reeds stappen ondernomen heeft, zijn daardoor reeds re sultaten bereikt en is uw college bereid daarvan mededeling te doen? De commissie uit het personeel van de Holland-Nautic, die zich de laatste week heeft beijverd om bij allerlei instanties de belangen van bedrijf en personeel te be pleiten, heeft voorshands haar werkzaam heden afgesloten. De Commissie heeft namelijk bij haar bezoeken de stellige indruk gekregen dat ailerwege het belang van een voortzetting van de werkzaamheden van de Holland- Nautic wordt ingezien, door het Ministerie, door het College van B. en W. van Haar lem, door de bankinstellingen welke bij de financiering zijn betrokken en uiteraard ook bij de directie van de Holland-Nautic zelf. Men kan dan ook zeker zeggen, dat in de fabriek en op de werf rustig wordt doorgewerkt, waartoe ongetwijfeld ook de wetenschap bijdraagt, dat de Holland- Nautic toch nog iedere week goed is voor de uitbetaling van lonen en salarissen. De onderhandelingen om een nieuwe financieringsvorm te vinden zijn nog niet geëindigd. Een twintigtal studenten van de hoogste klasse van de Academie voor Bouwkunst te Amsterdam heeft dit jaar als studie-op dracht gekregen het ontwerpen van een nieuw gebouw voor de Stadsbibliotheek en Leeszaal te Haarlem. Directeur P. V. de Wit heeft dezer dagen de studenten bij zich ontvangen om in een gesprek van enige uren een uiteenzetting te geven van de eisen, waaraan een derge lijk bouwwerk zou moeten voldoen. Eind Juli uiterlijk zullen de ontwerpen voor be oordeling door de examinatoren gereed moeten zijn. Ter vermijding van ieder mis verstand zij hier nogmaals meegedeeld, dat het dus alleen om een proefwerk gaat, door de docenten opgegeven. Niettemin hoopt de heer De Wit dat er vroeg in het najaar van 1954 gelegenheid gevonden zal kunnen Avorden om de ge maakte ontwerpen, bij voorbeeld in de Vleeshal ten toon te stellen. Wie weet, brengen zij het gemeentebestuur in de ver leiding het beste te bekronen en voor uit voering in aanmerking te laten komen. Want bepaald ideaal is men aan het Prin senhof niet behuisd, al is. men natuurlijk dankbaar voor de opening van het nieuwe filiaal in de Wilhelminastraat. In aansluiting op het bericht van Don derdag over de plannen tot het plaatsen van een molen aan het Spaarne op de plaats, waar vroeger De Adriaan heeft ge staan, vernemen wij dat de reden om eerst een actie voor de molen te voeren en daar- na verder te gaan met de plannen in Haar- (Super kwal.) lem het Hildebrandmonument te plaatsen, is dat er bij het ^oprichten van de molen meer haast is. De vereniging De Hollajidse Molen is bereid de inmiddels in Alblasser- dam afgebroken molen aan Haarlem aan te bieden, doch er mag niet te lang ge wacht worden. Daarom is besloten eerst aandacht te besteden aan de molen en dan aan het monument. Het is niet uigesloten, dat rijk, provincie en gemeente financiële steun zullen verlenen. Deze steun is niet te vewachten voor het plaatsen van het Hil debrandmonument. ADVERTENTIE Breng Uw gezin en Uw gasten in verrukking!^ Del Monte Ananas, mals en sappig, geurig en zonnig als de verse vruchten zelf, maakt van iedere vruchtensalade, ieder dessert iets heel bijzonders, 'n Verfijnde tractatie. Ont dek 't vandaag nog! Vraag om Del Monte HAARLEM, 5 November 1953 GEHUWD: 5 Nov., J. Jonker en J. C. van Kampen; G. B. Boerrigter en M. J. Schmitz; A ,H. Baas en E. M. G. Leppens; J. Nieuwen- huis en G. Damsma; J. van Hinte en A. Oom- kes; F. Serné en M. Kriege. BEVALLEN van een zoon: 4 Nov., E. BoekelaarVisser; C. Th. PisoKortekaas; 5 Nov., Th. TimmerLuijckx; C. J. S. van LeeuwenBerkhout. BEVALLEN van een dochter: 4 Nov. A. HartelSchipper. OVERLEDEN: 3 Nov., J. B. van Duffelen, 79 j., Schotersingel; 4 Nov., J. Verhaar, 85 j. Zaanenstraat. ADVERTENTIE doet U met een mud kolen als U onze niet te overtreffen WALES anthraciet stookt. Neemt 'n proef met: 9.60 p. H.L. Afm. 20/30 (le kwal.) Afm. 20/30 9.20 p. H.L. ALLEEN-VERKOOP Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 DAT HEEFT U goed gezien: deze week openen wij niet met het raadslid-van-de- week. U weet, dat we, na het eer betoon aan de nestor van de vroedschap, afspraken een strikt-alphabetisch-lexicogra- fische volgorde in acht te nemen en dat is acht heren goed gegaan. Maar na B 1 o k d ij k, G., volgt zonder pardon Bol- s i u s, mejuffrouw A. Dus wij naar de onderwijs- en volks- gezondheidspeeialiste van de K.V.P. Dat zat ons evenwel lang niet glad, want mejuf frouw Bolsius was vast be sloten zich niet door ons te laten vangen. Niet dat zij iets tegen ons had, zoals u nu wel licht boudweg veronderstelt, maar ze bekende, dat zij een dergelijk interview afschuwe lijk vond. „Wat heeft u er aan om een oud mens in de krant te zet ten!", vroeg het slachtoffer, waarop wij en het was menens hebben geantwoord, nooit iets van die ouderdom bespeurd te hebben, omdat mejufrouw Bolsius een ge- renomeerd fris geluid in de raad laat horen, dat altijd treft door die heldere en stel lige betoogtrant, welke een jong hart verraadt. Maar zij was niet ijdel ge noeg om zich door dat com pliment te laten vertederen, zoals zij zich evenmin liet paaien door onze toezegging, dat zij haar zegje mocht zeg gen over de melksanering. Want die zal zij tot haar laat ste snik blijven bestrijden. Ook dat heeft helaas niet mogen baten. „Ik ben trouwens geen raadslid," poneerde zij ge plaagd, waarmee spreekster ons inderdaad tot een verbluft zwijgen dwong. Mejuffrouw Bolsius helderde daarop be reidwillig op, dat zij op een naar haar zeggen door Haar lems Bloei opgesteld lijstje van leden van de Haarlemse gemeenteraad niet voorkwam. „Ik ben nu eenmaal een buitenbeentje," stemde zij grif toe. En toch stuurde zij ons niet ongetroost heen. „Schrijft u niet over mij, maar over de herfst. Geeft u de mensen wat moed voor de winter," advi seerde zij. Wij menen oprecht, dat mejuffrouw Bolsius met die uitlating van zichzelf een beter potret heeft gegeven dan wij ooit hadden kunnen maken. Eén keer niet schrijven over vergankelijke mensen met een voorbijgaande verdienste, waarvan de glorie in de lente gevallen al weer verbleekt voor het hoogtepunt is bereikt. „Schrijft u liever over de herfst...." De herfst in de Haarlem merhout, waar de late mid dagzon de vorige week zo'n milde rust op de lanen en paden voelbaar maakte, de rust welke wij maar al te vaak ontberen. We hebben trou wens een zeldzaam prachtige Octobermaand achter de rug, met weinig vocht en weinig kou. Ook dat is iets om dank baar voor te zijn, want hoe- velen van onze stadgenoten moeten niet elk kooltje tellen, dat in de kachel verdwijnt? Wie over de herfst schrijft, komt van zelf bij de dichter J. C. Bloem terecht. Weinigen hebben het wezen van het derde jaargetijde gepeild zoals hij. En daarom laten wij hier, voor mejuffrouw Bolsius en al die anderen die van deze herfst genieten, een van zijn verzen uit de bundel „Media Vita" volgen: Hekelaar in het huwelijk tra den. Hoewel beiden Amster dammers van geboorte, hebben zij tijdens hun huwelijk slecthts énkele maanden in Amsterdam en ruim 37 jaar in Haarlem gewoond. Beiden hebben steeds grote belangstelling voor het wel en De tuinders werkten in de bruine hoven, De wereld was verlaten van gerucht, En het oneindig najaar spande erboven De paarlen sfeer van een gelaten lucht. Zoo was het hier, zoo moest het elders wezen. Herfst, land en menschen in een stil veroand, Waarboven, in berusting uitgerezen, Een overal gelijke hemel spant. Wat dan te doen, grijs landschap, grijze luchten, Uit de oudste droomen van de ziel gemaakt, Wat met dit hart te doen, welks diepste zuchten Al haast niet meer naar deze dingen haakt? Van nu af aan zal er in Chris tiaans' Goederenhandel met nog meer enthousiasme dan vroeger reeds het geval was gewerkt worden en wel omdat deze zaak aan de He rensingel 167 een algehele ver bouwing heeft ondergaan. Die verbouwing heeft wel lang ge duurd, maar de resultaten zijn er dan ook naar. Het plaatsje achter de vroegere winkel werd betrokken in het uitbrei dingsplan, zodat de winkel ruimte nu eens zo groot is ge worden. Het kleine opkamer tje op de bovenverdieping werd herschapen in een luxueuse damesconfectie-afde- ling. Overal is een lichte kleur verf aangebracht en samen met de rustige verlichting zorgt deze voor een smaakvol interieur. Op 12 November zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat de heer en mevrouw Bi-either- wee van de oude Bavostad en zij leven van harte mee met wat er, vooral de laatste jaren, in Haarlem op cultureel ge bied wordt geboden. Door hun interesse en medeleven hebben zij zich een grote kennissen kring verworven wie zei Ergens in de Gelderse Ach terhoek, nabij de Duitse grens, ligt het dorpje Rekken en even buiten dit plaatsje vindt men de Rekkense Inrichtingen. In deze tehuizen houdt men zich reeds bijna veertig jaar bezig met de verpleging en verzor ging op Protestant Christelijke grondslag van psychopathen en zwakzinnigen. Er staan op het uitgestrekte terrein, dat bij de inrichting behoort, enkele lichte ruime paviljoens, een zwembad, éen ambachtsschool, een nijver heidsschool, werkplaatsen, een keuken, woningen voor het personeel en een openlucht theater. Door de vereniging „Rek kense Inrichtingen" worden er op het ogenblik ruim 550 men sen verpleegd, waaronder ve len, die door de rechterlijke instanties naar Rekken zijn gezonden. En in de loop der jaren heeft men in Rekken bij zonder goede resultaten met de patiënten bereikt. De ver plegers vertellen vol trots over de „zware gevallen", die thans weer een goede plaats in de maatschappij hebben gekregen en over de jeugdige „boefjes", vaak de schrik van dorp of buurt, die in Rekken kwamen en daar tot grote tevredenheid van iedereen weer heropge voed werden. Om ook de mensen, die niet betrokken zijn bij het werk in Rekken iets van deze inrich tingen en van de behandeling van de patiënten te laten zien heeft men thans een geluids film vervaardigd, getiteld „Te rug naar de hoofdweg". Met deze film reist men door het land en op Maandag 9 No vember is het de beurt aan Haarlem. Des avonds om acht uur wordt er in het wijkge- bouw „Bethel" in de Voor helmstraat 2 een begin ge maakt met de voorstelling voor de ouderen. Des middags wordt om vijf uur in hetzelfde gebouw een jeugdvoorstelling gegeven. Op de zevende Juli van het jaar 1952 des middags om één uur bereikten de drie leden van een Nederlands-Franse Andesexpeditie, dr. C. C. Ege- ler uit Amsterdam, drs. T. de Booy uit Aerdenhout en de Franse gids Lionel Terray de onbetreden 6395 meter hoge top van de Nevado Huantsan, het meest gevreesde en hoog ste punt van de Cordillera Blanca in Peru. Over de gevaarlijke en nen met een diepte van hon derden meters, bijgestaan, en soms tegengewerkt, door In diaanse dragers. Het laatste gedeelte van de tocht legden de twee geologen en de gids alleen af en op 6 respectievelijk 7 Juli zette het driemanschap de kroon op zijn onderneming door de bestij ging van de twee toppen (6113 en 6395 meter) van de Huant san, de hoogste, nog onbeste- gen top van „de Witte Keten" en waarschijnlijk van het Amerikaanse werelddeel. Hier mede was het alpinistisch (of toch, dat Haarlem zo stijf is en dat je er als niet-Haarlem- mer nooit „inkomt"? en wij zijn er dan ook van overtuigd, dat het hun bij het gouden hu welijksfeest niet aan belang stelling en hartelijkheid zal ontbreken. Op 8 November, van 35 uur, is er voor vrien den en kennissen gelegenheid, het echtpaar te feliciteren. De twaalfde November is speciaal gereserveerd voor de familie leden. langdurige tochten door dit hooggebergte, de expeditie duurde van Mei tot Septem ber, heeft dr. Egeler een bij zonder boeiend en meeslepend boek geschreven, „Naar onbe- stegen Andestoppen" en ook de Aerdenhoutse geoloog De Booy heeft zich met zijn „Overwinning in sneeuw en ijs niet onbetuigd gelaten. Wekenlang zwoegde het drietal door onbegaanbaar gebied, van het ene basiskamp naar het andere; langs ravij- Drs. T. de Booy uit Aerden hout (links) en de Franse gids Lionel Terray boven op de 6395 meter hoge Nevado Huantsan. liever: het andinistisch) ge deelte van de expeditie in de Peruviaanse Andes, welke onder patronaat van de Ko ninklijke Nederlandse Alpen Vereniging met louter spor tieve en wetenschappelijke doeleinden en door zuiver persoonlijk initiatief werd op gezet en volbracht met succes bekroond. En nu zult ge zich waar schijnlijk afvragen, waarom wij de leden van de expeditie hier in dit rubriekje bij u in troduceren. Dat is spoedig verklaard. Op Maandagavond acht uur zullen de beide Ne derlandse geologen in het ge meentelijk Concertgebouw in Haarlem namelijk een lezing houden met als titel „Naar het hooggebergte en oerwoud van Peru", Zij zullen daarbij een bijzonder fraaie kleuren film vertonen, waarmee zij op het filmfestival in Italië de tweede prijs wonnen. De geologen hebben het plan om in 1955 opnieuw een expe ditie te ondernemen naar Peru en in een nog verdere toe komst, in 1958, wil men de Himalaya in. Waarschijnlijk hoort men over deze plannen Maandag avond nadere bijzonderheden. In ieder geval kan men even als de aanwezigen in de zalen in Frankrijk, België en Neder land waar reeds lezingen wer den gehouden, genieten van een boeiend verhaal, waarvan het bereiken van de top en de val van negentig meter van De Booy zeer zeker, om in de sfeer te blijven, de hoogtepun ten uitmaken. De Franse historicus Georges Vial- Mazel, die twintig jaar van zijn leven in Azië heeft doorgebracht als hoogleraar in Bangkok, als attaché bij het Franse Hoge Commissariaat in Saigon en als gevangene der Japanners sprak gisteren voor de Conférences Frangaises van de Alliance Francaise en het Genootschap Nederland- Frankrijk. Zijn onderwerp was de geeste lijke eenheid van het Europese continent, welke zijn vertegenwoordigers in Azië die gemeenschappelijke trekken heeft gege ven, waardoor zij daar alleen maar als „Europeanen" worden betiteld. Deze gees telijke eenheid dateert, naar hij zeide, reeds van vér voor onze jaartelling, uit het Stenen Tijdperk. In geheel Europa behalve in Italië, de Donauvallei en Grie kenland hebben archeologen de bewij zen van eenzelfde beschaving aangetrof fen, de hunnebedden. Die oude gemeen schap is later nog versterkt door de over het gehele continent verspreide Kelten; er kwam een federatie van rassen tot stand. En die eenheid kreeg een nieuwe vorm onder invloed van de Griekse cultuur, waarvan vooral het Romeinse imperium de „wagen" werd, die haar overal rond bracht. Het Christendom kwam de een heid nog versterken, „het heeft de bevrij dende gedachten van de Griekse wijsgeren voor Europa als het ware onder woorden gebracht". Al deze gunstige invloeden kon den gemakkelijk doordringen omdat zij geen doctrines tegenover zich vonden. Europa bleef één in zijn denken, een een heid, die nog bevorderd werd door het ge meenschappelijk gebruik van latijn. Even als de hunnebedden bij de dageraad van de geschiedenis vormden later de kloos ters de keten van een gemeenschappelijk denken door geheel Europa. Er waren natuurlijk heersers, die elkaar binnen Europa bestreden, maar dat ging alleen om land en vond zijn oorzaak niet in geestelijke geschillen. „Wanneer ik tij dens de Honderdjarige Oorlog van Frank rijk tegen Engeland geleefd had, dan zou ik waarlijk niet geweten hebben of ik nu ,leve Karei de Zevende" of „leve Edward de Derde" had moeten roepen, want het Huis Plantagenet, waartoe Edward III be hoorde, had vertakkingen door geheel Europa. Er bestond werkelijk geen natio naal onderscheid en men kon Edward even gemakkelijk in Frankrijk plaatsen als Karei in Engeland", aldus de spreker. Jeanne d'Arc heeft door haar overwin ningen op de Engelsen de eerste breuk in de gemeenschap gebracht, daardoor is Engeland zich, zoals de spreker het noem de, gaan „kristalliseren". Toen is de Her vorming gekomen, die een fatale scheids lijn door Europa trok. De godsdienstoorlo gen, die er op volgden, hebben het conti nent verdeeld in protestantse en rooms- katholieke streken. Daarmee ontstond het nationalisme, dat ook nu nog een struikel blok is bij het streven naar een politieke eenheid. Maar de diepere geestelijke eenheid van weleer bestaat, naar de vaste overtui ging van de heer Vial-Mazel, nog altijd. Hij vergeleek deze tenslotte met de ver houdingen in Azië, waar het onderscheid tussen volken en culturen veel groter is. „Maar een onderlinge verdeeldheid in Europa is iets dat nooit tot deze volken is doorgedrongen", zo zei hij. „Voor hen be staat er geen onderscheid tussen Fransen en Nederlanders, Duitsers en Spanjaarden: zij zijn Europeanen in hun ogen. Zij hou den soms zélfs een Amerikaan voor een Europeaan", zo zei hij. Hij sprak tenslotte als zijn mening uit, dat de huidige verdeeldheid kunstmatig is en dat het in de lijn van de geschiedenis ligt, dat de diepere geestelijke eenheid van Europa zijn rechten zal hernemen. De vogeltrek De post aan de Zeeweg meldde vanmor gen wisselende bewolking met matige West-Noord-Westenwind. De spreeuwen en Kraaientrek was matig. Van acht tot negen uur zag men 2000 spreeuwen en 100 kraaien. De post in Zand- voort noteerde in dit uur bijna 4000 spreeuwen en 70 kraaien, waarvan het grootste deel roeken waren, 't Is opvallend, dat tot nog toe zo weinig bonte kraaien worden gezien. De trek van andere vogels was verder gering vandaag. Er passeerden slechts 20 vinken, één kuifleeuwerik en één gras pieper. In de Waarderpolder kwamen in een uur langs 150 spreeuwen, 10 zwarte kraaien, 4 kauwtjes, 3 graspiepers en een troep van 800 houtduiven. Op het ogenblik worden vele roofvogels cirkelend boven het duin gezien, voorna melijk buizerds en ruigpootbuizerds. Deze vogels zijn echter wintergasten van onze duinen. Van September tot October kan men ze hier regelmatig zien. Velen zijn dan op doortrek uit Noord-Duitsland en midden-Zweden naar Noord-Frankrijk. De ruigpootbuizerd overwintert ook in ons land, de aantallen kunnen zeer ver schillend zijn. Men kent dan ook jaren met invasies van deze soort. Dit wordt toege schreven aan plotseling onlbreken van het hoofdvoedsel, onder andere lemmingen (marmotachtige knaagdieren) in hun broedgebied. In het duin is ook weer een smelleken waargenomen. Dit is een kleine valk. Van September tot November trekt deze rover over ons land. Hij is als alle roofvogels een dagtrekker. Scandinavische, in hoofdzaak Zweedse vogels worden hier gezien op weg naar hun winterkwartieren in Zuid-Europa, Noord-Afrika en Egypte.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10