Nieuwe neutrale school in „Zinnevelt" door Commissie eenstemmig aanbevolen Een Gillette Gillette ?n Mooi en praetisch cadeau Beeld voor Oude Tonge op Grote Markt trekt veel belangstelling 1,2.91 Rapport over Haarlems huishoud-onderwijs Nieuwe R.K. huishoudschool aan Garenkokerskade Officiële intocht van St. Nicolaas in Haarlem Ook Haarlem vlagt voor Ouwerkerk Voor- en nadelen van de beheerste lonen Lisse VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Voortgezet lager onderwijs Twee secretarissen nodig! Schoolgeldregeling behoeft verbetering Oostenrijkers brachten muziek, zang en dans Katholieke studenten kozen nieuw bestuur Middelbare Meisjesscholen Te veel meisjes naar de ULO Yeiligheidsseheer apparaat f,1,1 Een „goeie morgen9'' begint met Gillette St. Martha vereniging doet beroep op Haarlemmers Botsing bij stilstaande vrachtauto Bouw van 102 woningen aan de Schipholweg „Theater" komt met een première in Haarlem Jaarverslag van Centraal Sociaal Werkgeversverbond Heden is het rapport verschenen van de in Januari van dit .jaar geïnstalleerde com missie, die de situatie van het nijverheidsonderwijs voor meisjes liccft bestudeerd. Deze commissie was een uitvloeisel van een in Augustus 1951 in de Haarlemse raad aangenomen motie waarin om beantwoording van de volgende vragen werd verzocht: Welke behoefte is er aan huishoudonderwijs, kan die behoefte door de bestaande huisvestingsmogelijkheden der scholen bevredigd worden, is dus uitbreiding nodig en hoe en tenslotte: moet men tot afzonderlijke scholenbouw voor verschillende rich tingen overgaan, of kunnen die scholen gezamenlijk gebruik maken van écn gebouw? OOOOOOOOOfX» Allereerst werd de bestaande school ruimte geïnventariseerd. In de Protestants Christelijke nijver heidsschool aan de Tetterodestraat zijn 6 8 lokalen buiten de school in gebruik. Op deze wijze kan wel aan alle aanvragen tot toelating als leerling worden voldaan, doch voor de lopende cursus gaf het moeilijk heden met de plaatsing van de leerlingen van de scholen voor het voortgezet gewoon lager onderwijs. Een uitbreiding van de school is ontworpen en in tekening gereed. De uitvoering wordt gestagneerd door moeilijkheden met de woningbouwvereni ging „Tuinwijk-Noord" over afstand van een stukje terrein, waarbij door de woning bouwvereniging zeer hoge eisen worden gesteld, hetgeen is te betreuren, omdat de uitbreiding ter plaatse dringend noodzake lijk is. In de Rooms-Katholieke industrie- en huishoudschool aan de Gedempte Volders gracht is ruimte te kort. Voor namiddag en avond-cursussen, is nog plaats. Er wer den geen leerlingen afgewezen, doch er werden lokalen bijgehuurd. Reeds geruime tijd bestaan plannen tot een algehele ver plaatsing van de school in een groter, moderner nieuw gebouw op een terrein aan de Garenkokerskade. Een meer Zuide lijke of Westelijke ligging zou aanleiding kunnen zijn tot het stichten van een tweede school in Haarlem-Noord, terwijl dit bij een ligging aan de Garenkokerskade of in de onmiddellijke nabijheid hiervan over bodig zou zijn. Men is van mening, dat de diverse vak- en leraressenopleidingen aan de bestaande scholen zullen kunnen blijven geconcentreerd, omdat zich hierbij geen belangrijke afstandsmoeilijkheden voor doen, daar het meest oudere meisjes be treft. Aan alle scholen wordt ten zeerste het gebrek aan leerkrachten gevoeld, hetgeen een algemeen verschijnsel is bij het nijver heidsonderwijs en plaatselijk niet is op te lossen. Over de primaire opleiding merkt de commissie op: Het beste is deze na het 6e jaar van de lagere school aan te vangen. Het algemeen vormend onderwijs neemt een grote en steeds groeiende plaats in bij deze primaire opleiding; het komt maar zelden voor, dat een meisje na zes jaar lager onderwijs voor de primaire opleiding nog niet rijp is. Komt het meisje eerst latei- op de primaire opleiding, dan bestaat het gevaar, dat deze wordt onderbroken door dat de ouders de meisjes bij het einde van Beste jongens en meisjes Wij gaan weer eens Sinterklaas vieren en dit maal zal het een bijzonder mooi feest worden. De Goede Sint heeft mij gezegd, dat hij aanstaande Woensdag 11 November om 2 uur per boot aan de Turfmarkt aankomt en dan een rijtoer gaat maken door de binnenstad. Hij wil zich echter zoveel mogelijk aan de kinderen laten zien en daarom komt hij Zaterdag 1.4 November een bezoek brengen aan de Amsterdamse buurt en de Slachthuisbuurt en Woens dag 18 November aan Haarlem-Noord. Hoe laat en waar precies die rijtoeren beginnen, kon hij mij nog niet vertellen. Jullie zult het echter in de krant lezen. Op de middagen, waarop de rijtoeren plaats hebben, zullen jullie ongetwijfeld in groten getale de straten bevolken om onze grote kindervriend, te verwelkomen. Denk er aan, dat jullie hem overal met een luid. gejuich ontvangen, want daar is hij bijzonder op gesteld. De Burgemeester, CREMERS Nader vernamen wij, dat het program ma der feestelijkheden op Woensdag 11 November als volgt is: 14.00 uur: Aankomst van de feestelijk versierde boot: Turfmarkt. 14.05 uur: Officiële ontvangst door de feestcommissie en rondrit, waarbij cie stoet zal worden voorafgegaan door „De Haar lemse Postfanfare". ltoute: Turfmarkt, Ged. Oude Gracht, Grote Houtstraat, Grote Markt, .Tansstraat, Jansweg, Kennemer- plein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljoris- straat, Grote Markt, Koningstraat, Gier straat, Grote Houtstraat, Houtplein, Grote Houtstraat, Ver wuift; 15.15 uur: Aankomst Vroom Drees- mann, Verwulft, waar de bisschop als gast zal vertoeven de leerplichtige leeftijd van school nemen. De deelneming aan de primaire opleiding wordt sterk beïnvloed door de aard dei- lagere scholen en het aanwezig zijn van een aantrekkelijke nijverheidsschool niet te ver van de lagere school verwijderd. Van de lagere school-'oevolking gaat, be- x-ekend over de laatste drie jarenj ruim 17 procent naar de huishoudscholen. Bij de openbare scholen is het aantal leerlingen van de scholen aan de Noor- mannenstraat, het Lcidscplcin, de Lin- schotenstraat en de Karolingcnstraat, dat van de zesde klasse naar het nijverheids onderwijs overgaat, het grootst, hetgeen waarschijnlijk is toe te schrijven aan de nabijheid van de school aan de Voorhelm- straat, terwijl de meer Noordelijk gelegen scholen, althans aan deze school, zeer wei nig „huishoudleerlingen" afleveren. Uit het kwartier benoorden de Jan Gijzenvaart kwamen in 1952 slechts drie leerlingen. Bij het Protestants Christelijk en het Rooms-Katholiek onderwijs zijn gelijk soortige verschijnselen te zien, waarbij in het oog moet worden gehouden het feit, dat de R.K. huishoudschool vooi-namelijk meisjes van R.K. scholen betrekt, terwijl bij de Prot. Chr. en Haarlemse huishoud en industrieschool verschillende leerlingen van respectieveleijk #openbare en Protes tants Christelijke scholen aanwezig waren. Het aantal leerlingen van openbare scholen in Haax-lem-Noord, dat naar het voortgezet gewoon lager ondei'wijs gaat, is hiertegenover zeer belangx-ijk. De bestaande scholen van respectievelijk Protestants Christelijke en Rooms-Katho- lieke richting kunnen na uitbreiding en verplaatsing, zoals i-eeds bovengenoemd wat ligging betreft, yporeerst zowel voor het Noordelijk als het Zuidelijk deel van de gemeente dienen. Gezien de zeer Zuidelijke ligging van de Haarlemse huishoud- en industrieschool zal er in het Noordelijk stadsgedeelte bij voorkeur ten Zuiden van de Jan Gijzen vaart en ten Westen van de Rijksstraatweg Zinnevelt een nieuwe neutrale school moeten komen, mede voor andere doel einden te gebruiken, zoals later nader zal worden uiteengezet, wellicht onder één be stuur met de bestaande school aan de Voor helmstraat. Naar een dergelijke uitbreiding moet naar de mening der commissie met grote voortvarendheid worden gestreefd. Een gehele vergadering van de commissie werd gewijd aan de verhouding tussen het vg.l.o. en het nijverheidsonderwijs casu quo onderwijs in huishoudvakken en de daar voor benodigde leerki-achten en plaats ruimten. De heren M. J. F. Ehrbeckei-, hoofd van de Openbare Centrale School nr. I, P. J. de Graaff, hoofd van de R.K. centrale school voor v.g.l.o. aan de Eemstraat en W. A. de Vos, hoofd van de Protestants Christelijke school met v.g.l.o. aan de Ba- kenessergi-acht; woonden de vergadering bij en gaven een uiteenzetting over dat ondei-wijs aan hun scholen. De commissie is van mening, dat zij het v.g.l.o. in het algemeen de naaldvakken, waai-voor ook nagenoeg geen speciale in richting nodig is, met eigen leerkrachten in de scholen voor vooi-tgezet gewoon lager j onderwijs kunnen worden gegeven. Voor huishoud- en kookonderricht kan de in richting corresponderende nijverheidsschool dienen. Is de afstand te groot, zoals bij j verdere uitbreiding van de wijk-Oost voor het Protestants Christelijk en Rooms-Ka tholiek ondex-wijs waarschijnlijk het geval zal zijn, zo moet naar gemeenschappelijk te gebruiken lokaliteiten wox-den gestx-eefd, eventueel met annex een gymnastiek lokaal, waax-in dan door de leerkrachten der respectieve nijverheidsscholen de lessen kunnen worden gegeven. De Rooms-Katholieke school voor v.g.l.o. aan de Eemstraat zal echter, nu deze een maal zo gegroeid is, in de huidige vorm gehandhaafd kunnen blijven. De commissie meent, dat voor de meeste j meisjes volledig primair nijvex-heidsonder- j wijs toch de voorkeur verdient boven de voortgezet gewoon lagere opleiding, zij hel dat deze gepaard gaat met huishoudonder wijs. Eenmaal bij het voox'tgezet gewoon lager onderwijs gaan maar zeer weinig meisjes meer naar het nijverheidsonderwijs, hetgeen, gezien het totaal percentage, dat naar het v.g.l.o. gaat, namelijk 19 pro cent, te betx-euren valt. Het is wel een heel bijzondere commis sie geweest welke het huishoudonder wijs heeft bestudeerd; een gezelschap van vele dames-experts en één heer: deken Kuilman. De discussies verliepen dus n'en déplaise monseigneur typisch vrou- welijk, hetgeen neerkwam op een uiter mate rad tempo. Zo snel, dat al spoedig één secretaris niet voldoende bleek om de woordenstroom te notuleren, zodat er een tweede bij moest komen. Intussen zouden toch heel wat manne lijke commissies van het zwakke(re) geslacht kunnen leren: de Commissie voor het huishoudonderwijs kwam na melijk al in Mei met haar werk gereed, nadat zij pas in Januari was geïnstal leerd. X0000000300(xi000c00c0<>000300cic onderbroken opleiding, welke geen eenheid vormt en haar slechts voor zeer eenvou dige betrekkingen zonder verdere vooruit zichten geschikt maakt, terwijl een voor bereiding voor de gezinstaak ontbreekt. Naar het gevoelen der commissie bezoe ken te veel meisjes scholen voor u.l.o., hoe wel ze het diploma toch niet zullen halen en beter geschikt zouden zijn geweest voor een huishoudelijke of nijverheidsopleiding. Zonder voorkeur uit te spx-eken voor een toelatingsexamen, vraagt de commissie zich toch af of er niet een mogelijkheid bestaat reeds op de lagere school beter te selec teren. Een testklasse, los van het gewone lagere en los van het voortgezet onderwijs, zal wellicht in de toekomst hieraan kunnen tegemoet komen. De commissie heeft er zich rekenshcap van gegeven, dat het voor de ouders aan trekkelijker kan zijn het v.g.l.o. boven het primaire nijverheidsonderwijs te verkiezen, daar eerstbedoeld onderwijs goedkoper is, speciaal voor de inkomens boven 3000. Het zou overweging verdienen deze school gelden aan elkaar gelijk te maken, temeer waar bij de nijverheidsscholen nog een be drag aan materiaal-kosten moet worden betaald. De verandering in het schoolgeld voor de leraressenopleiding, inclusief de vormingsklasse, van f 150 algemeen (waarbij ontheffingsmogelijkheden waren) tot een zeer progressieve heffing, welke voor de vormingsklasse tot 360 en voor de leraressenopleiding tot 480 kan op lopen, heeft volgens de commissie slecht gewerkt, daar zij vooral de gezinnen met iets ruimere inkomens van de leraressen opleiding afschrikt, terwijl over de gehele linie er bij alle richtingen een nijpend ge brek aan bevoegde nijverheidsleerkrach ten bestaat en de te betalen bedragen, in vergelijking met andere opleidingen, te hoog kunnen stijgen. De- commissie wenst uitdrukkelijk de mogelijkheid open te houden bij verdere ontwikkeling van de gemeente en voort schrijdende bebouwing, tot nieuwe school stichting over te gaan. Zij is verder van mening, dat het geven van meer en meer- soortige cursussen ook in het kader van de ontwikkeling van het fabrieksmeisje, zo wel overdag als 's avonds, aanbeveling verdient; zij zou de nieuwe school in Haar lem-Noord zó willen inrichten, dat voor dergelijke cursussen in eigen verband daarvan gebruik kan worden gemaakt. "«wwsiwl De Nederlandse Reisvei-eniging zorgt de laatste jaren voor een aangename afwisse ling in de winterprogramma's door buiten landers uit te nodigen in ons land voor de leden op te treden. Donderdagavond was een gezelschap Oostenrijkers in het Con certgebouw aanwezig, om een grote schare leden, waaronder honderd vijfentwintig Amsterdammers, die in hun eigen stad geen kaart konden krijgen, doordat de zaal uitverkocht was, enige gezellige uren te bezorgen. Muziek, zang en volksdans ston den op het progx-amma dat mede door de wijze, waarop de heer Groen uit Den Haag de nummers inleidde, een vlot verloop had. Onder het gezelschap was het jodeltrio Gretl Schönleitner, Ady en Susi Roth- mayer, dat er in geslaagd is de Haarlem mers aan het jodelen te krijgen. Het zong verscheidene nummers, waarmee het veel succes oogstte en Ady Rothmayer tx-ad ook als soliste op. In Oostenrijk zingt zij vele malen voor de radio uit haar uitgebreid répex'toire. Gretl Schönleitner was ook een goed bespeelster van de cither zowel tij dens begeleiding als in enkele soli. Romana Decarli en Ludwig Buchner namen het operettegedeelte voor hun reke ning. Uit „Der Rastelbindex-" van Lehar, „Der Vogelhandier" van Zeiler en „Hanni geht tanzen" van Eysler brachten zij en kele liederen ten gehore. De zaal van het Concertgebouw was door de grootte min der geschikt voor de zang die niet overal te horen was. Zij die in het voox-ste deel zaten, hebben bijzonder genoten. Een belangrijk deel van het programma verzorgden Fi-anz Kaufmann, Otto Vyter- na, Viktor Keltner en Ludwig Klempa. Zij vormden het Kaufmann Schi-ammelnkwar- tet. Op bijzonder goede wijze begeleidde het kwartet de zang en de leden van de dansgi-oep Trachtentanzgruppe Dapunt. Dit groepje had een groot aandeel in het suc ces van de avond. Het is afkomstig uit Innsbruck en bracht enkele Tiroolse dan sen. Bijzonder aai-dig was het nummer, waarin de dames en heren houthakkers uitbeeldden. Eveneens vex-dient vermelding de wijze waai-op zij de werkzaamheden van een molenaar en van een molen demon streerden. Het jodeltrio zorgde voor een verrassing door een Nederlands liedje te zingen. Het pi-ogramma werd besloten met een ge meenschappelijk optreden, waarbij de tal rijke bezoekers nog een prettige indruk van zang, muziek en dans uit Oostenrijk kregen. De heer T. C. R. Smit dankte de leden van het gezelschap als waarnemend voor zitter van de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Reisvereniging. Dit was nog niet het einde van de bijeenkomst. De stoelen werden aan de kant gezet en er bestond nog gelegenheid een dansje tc maken, waarbij de Oostenrijkse dames en heren zich niet onbetuigd lieten. Ter viering van hei. feit, dal heden nacht hoogstwaarschijnlijk het 1 aat sul dij kgat bii Ouwerkerk zal worden geslo ten, zal morgenochtend van het stadhuis, de torens van de Grote of St. Bavokexk. de Bakeneoserkerk, de Nieuwe Kerk, als mede van het gebouw van de dienst var Openbare Werken in Haarlem worden ge vlagd. Het nieuwe bestuur van de' Haarlemse Katholieke studentenvereniging „Sanctus Bavo" heeft zich als volgt samengesteld: J. A. A. Boerrigter. praeses; W. J. Meulen- kamp, vice-praeses; A. C. Christiaanse, quaestor; mejuffrouw H. Th. Taggenbrock, ab-actis Ia; mejuffrouw A. M. van Galen, ab-actis Ha, Het ab-actiaat is gevestigd T. v. Berk houtlaan 3, Aerdenhout. ADVERTENTIE w^m De commissie heeft nog ondex-zocht, hoe de bestemming was van de leerlingen der middelbai-e meisjesscholen in Haarlem en Bloemendaal ten opzichte van het nijver heidsonderwijs. Dit aantal was gexing, na melijk gemiddeld 12 op 125 leexdingen, die dan voornamelijk vormingsklassen be zoeken. Voor het voi'mingsonderwijs is aan de bestaande scholen plaats genoeg. Naar het u.l.o. gaan 34 van de meisjes na zes jaar lagex-e school. Er is op de scholen voor u.l.o. zeer veel verloop, in het bijzonder na het tweede leerjaar. De oorzaak hierv'an zal zeer waarschijnlijk moeten worden gezocht in het overschrij den van de leex-plichtige leeftijd. Gebleken is verder, dat zowel van de tussentijdse vert.rekkenden als van dege nen, die het tot een examen brengen, een zeer klein aantal naar een nijverheids school gaat. Gezien het grote percentage, dat aan de m.u.l.o.-oplciding begint, valt dit te betreuren. Toen men gistermiddag nog druk bezig was met het inrichten van een kleine ten toonstelling op de Grote Maakt, een expo sitie waarvan het kleine beeld van me vrouw J. Ducro-Kruyer het middelpunt uitmaakt, waren er reeds zoveel belang stellenden, dat de secretaresse van het adoptie-comité Oude Tonge, mevrouw M. D. Eickholz-De Wijs en de voorzitter van het comité de heer P. H. Borghouts direct de collecte-oussen voor de dag haalden en ijverig afbeeldingen van het bijzonder fraaie beeld begonnen te verkopen. En dat dit niet zonder resultaat bleef, bewees de telling na afloop van de mid dag wel toen bleek, dat er ruim honderd gulden was opgehaald. Uit de opbrengst van deze collecte die nog enkele dagen duurt zullen de kosten van het monument worden bestreden. Ook gisteravond was er een onverwach- De tussentijds vertrekkenden hebbeix een te belangstelling hoewel de verlichting, die in alle haast in orde was gemaakt nog niet geheel voldeed. Vanavond zal echter ook dit euvel vernolpen zijn. De openluchttentoonstelling zal waar schijnlijk tot en met Maandag op de Grote Markt blijven, hoewel een liefdadige ver eniging eigenlijk met ingang van de vol gende week beslag heeft gelegd op het pleintje voor het stadhuis. Men heeft ech ter goede hoop, dat men tot Maandagavond de Haarlemmers in de gelegenheid kan stellen het geschenk van cle Haarlemse be volking aan de getroffen gemeente met eigen ogen te bekijken. Allen die zich inspannen voor het adoptie comité zijn dus tevreden, van alle kanten ontvangt men medeweiking (des avonds staat er bij het beeld een agent op wacht) en zelf Laurens Jaosz. Coster laat met een nonchalant handgebaar (tot en met Maan dag) de eer aan het kleine monument, dat daar aan zijn voeten zoveel belangstel ling geniet. Een geschenk waar iedere man, elke morgen, opnieuw plezier van beleeft. Vraag er een op Uw verjaardag, voor de komende feestdagen öf tracteer U zelf er eens op. Dit is de Gillelte 24. Driedelig apparaat in plastic etui en 2 blauwe Gillette mesjes. Prijs Dit is de Gillette 52. Eendelig apparaat. zware uitvoering. In sierlijk etui, met Dispenser, bevattende 10 blauwe Gillette mesjes. Prijs Dispenser met 10 blauwe Gillette mesjes en veilig heidsvakje voor niet meer te 4 0 Q gebruiken mesjes. (Zelfde prijs als pakje van 10 ttuks) Precisiescheerapparaten. Verkrijgbaar van f. 1.10 t.m. f. 25-- Het Max-garathahuis, het Tehuis van de St. Marthavereniging, afdeling Haaxdem, voor werkende meisjes in Haarlem, is on langs verplaatst van de Ripperdastraat 11 naar Baan 19, alhier, alwaar de zusters en meisjes een ruimer en geriefelijker behui zing ki-egen. De St. Marthavereniging. die de zorg voor dit huis di~aagt, is voor zeer hoge kosten van verbouwing en inrichting komen te staan; kosten, die de vereniging niet alle zelf kan di-agen. Men heeft be langrijke steun ontvangen van het Steun fonds voor Nedei'landse Kindeiixescher- ming en van het Koningin Julianafonds, welke fondsen toezegden in de onkosten voor de inrichting te willen bijdragen. De kosten van vex-bouwing geven echter nog grote zoi-gen. Het gironummer van het Margarethahuis, Baan 19, is 161997. Op de Cruauiusweg te Heemstede stond Donderdag middag om tien minuten over daie bij de hoek van de Cloostex-weg een vrachtauto stil; de bestuurder wilde linksaf de Gloosterweg oprijden en had de rieh- tingswijzer uitgestoken. Uit Haarlemmer meer naderde een vrachtauto, beladen met drie ton dakpannen en uit Heemstede een auto, bestuurd door de vijfentwintig-jarige S. B. te Haarlem. Bij de stilstaande vi-acht- auto ontstond een aanrijding tussen de twee uit tegenover gestelde richtingen ko mende voertuigen: De auto werd zwaar beschadigd en de inzittenden, de heer B. met zijn vader, werden gewond. Laatstge noemde bi-ak een dijbeen en is naar het Diaconessenhuis overgebracht. De bestuur der liep wonden aan het gelaat op. Namens de woningbouwvei-eniging „De Voorzorg" te Haarlem is hedenmorgen in gebouw Cultura in het openbaar aanbe steed de bouw van 102 woningen aan de Schipholweg te Haarlem-Oost. Binnenge komen waren 17 biljetten. Laagste inschrij ving van Aannemersbedx-ijf G. Bergshoeff te Alphen aan de Rijn met f l.i54.000. Hoogste inschrijving van N.V. Aannemers bedrijf v.h. S J v d. Kemp exx Zn. te Sil- volde met f 1.405.000. De te Arnhem gevestigde toneelgx-oep „Theater-" geeft op Zaterdag 28 November de eerste Nedexiandse voox-stelling van „Marie-Blanche" (oorspronkelijke titel: Notre Dame d'en Haut) van Jean-Jacques Bernard. Dit zal tevens het debuut zijn als regis seur van de jonge acteur Johan Walhain, die zich met enkele opvallende rollen in het bijzonder zijn Robbeknol naast de Spaanse Brabander van Jan Musch en de knecht Cosme in „De onzichtbare dame" dè laatste tijd op de voorgrond heeft geplaatst. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag 1e worden betaald, daar de bezorgers on Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. In zijn jaarverslag over 1952 heeft het Centraal Sociaal Werkgeversverbond de voor- en nadelen van het tot nu toe ge volgde systeem van loonpolitiek uiteenge zet. Dat de werkgelegenheid een gunstiger beeld is gaaxx vertonen mag voor een deel worden toegeschreven aan het voorzichti ge beleid van overheid en georganiseerd bedrijfsleven tezamen, welk beleid sedert 1945 voox-tdurend er op gericht was de op waartse ontwikkeling van lonen en prijzen binnen zekere perken te houden. Niette min kon geleidelijk in deze jaren van her stel een verbetering in de levensstandaard van de arbeidex-sgezinnen worden bereikt. Tot de nadelen van de gevolgde loonpoli tiek moet worden gex-ekend dat enige hier mee samenhangende maatregelen op het gebied van de prijzen (de subsidiepolitiek, het laag houden van de huren) geruime tijd een kunstmatig element hebben opge- levex-d, waaraan op' zichzelf ernstige be zwaren waren verbonden. Weliswaar be hoort thans de subsidiepolitiek nagenoeg geheel tot het verleden, maar nog altijd blijft de huux-situatie, ondanks de voorge stelde huurmaatregelen per 1 Januari 1954, onbevredigend. In het bijzonder wordt voorts als een bezwaar ondervonden van de bestaande loonbeheex-sing, dat de ver antwoordelijkheid voor de loonvorming in onvoldoende mate bij' het bedrijfstakge- wijze overleg berust. Dit bezwaar spreekt vooral sterk bij algemene loonmaatrege len, zoals het vaststellen van een uniforme loonsverhoging. Tegenover deze nadelen mag natuurlijk niet worden onderschat de positieve betekenis van de haixdhaving van de arbeidsvrede en de waarde van een zekex-e coördinatie van de loonvex-houdin- gen in de vex-schillende bedrijfstakken. In deze beschouwing wordt te kennen gegeven, dat de gedachten van de werk gevers thans niet gaan in de richting van een geheel vrije loonvorming. Een bezwaar immers hiervan vormt, naar de ervaring in verschillende West-Europese landen heeft geleerd, de kans op onvoldoende ge- remde loonacties, waardoor een inflationis- tische loon- en prijsontwikkeling met alle ex-nstige gevolgen van dien wordt bevor derd. BENOEMING De heer Gehem, technisch ambtenaar eerste klas bij de dienst Openbare Werken is benoemd tot directeur van Openbare Werken te Zoetermeer. VERKIEZING AMBTSDRAGERS CHRIST. GEREF. KERK Op de gehouden verkiezing van ambtsdragers van de Christelijk Gerefor meerde Kerk werden tot ouderlingen geko zen do heren A. van 't Voort en J. Nieu- wenhuis en tot diaken de heer A. Rooden- burg. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cax-ola Maria, d. van N. C. Berbee en G. M. Dames; Joannes Cornells Maria. z. van C. J. Waaijer en A. M. Tijssen. ONDERTROUWD: H. Erkemeij en C. G. Vaneveld: Th. J. v. d. Linden en M. A. v. d. Hulst. OVERLEDEN: Max-ia Groenedijk, wed. va* N. v. d. Eist, oud 89 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13