West-Australië, zeventig keer Nederland, vraagt mankracht Nieuw voorstel instelling hoofdklasse bij voetballers HAARDEN - HAARDKACHELS HETELU CHTKACH ELS Kort en bondig Australië als immigratieland Amsterdamse Beurs Twee gewonden na „snijding' Zorgelijke toestand bij IJsselmeer visser ij Heemstede Voorzitter V.E.K. de initiatiefnemer IIP® Auto's zonder chauffeur Hoogtepunt der operatie „Viermaal Phoenix" VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Gezinsscheiding in de eerste tijd onafwendbaar Auto maakte vreemde buiteling Stap vooruit in Panmoendjom Zaak-Fonteijn komt opnieuw voor Woensdag prijsuitreiking ballonnenwedstrij d Dorp op helling Neutrale grensrechters in de eerste klasse Nederlanders in Amerika en hun moeilijkheden Perth in West-Australië is vriendelijk en landelijk. Zo zijn ook de mensen. Er zijn er 350.000, wier bestaan voor het grootste deel direct of indirect afhankelijk is van de landbouw. Met nog 250.000 anderen wonen zij in een gebied, dat 70 keer zo groot is als Nederland. Er zou gemakkelijk de helft van de Nederlandse bevolking een plaats kunnen vinden, maar het werkelijk bewoonbare gedeelte is beperkt tot de Zuidhoek, die een derde deel van deze staat beslaat. Toch liggen daar nog millioenen hectaren vruchtbare grond te wachten op ontginning. Een ontplooiing van dit gebied kan echter niet onbegrensd plaats vinden, tenzij er zich tevens industrie ontwikkelt. Daaraan wordt dan ook grote aandacht besteed en de bouw van een olieraffinaderij met 70 tanks een project van f 350 millioen is er een sprekend voorbeeld van. Van de 2000 arbeiders, die er thans werken, zijn er 300 Hollanders, die een weekloon verdienen van 16 tot 26 Australische ponden. (Het minimum loon in deze staat is, voor een ongeschoold werkman 12 Austr. ponden). Tegen 1955, wanneer het project gereed komt, zal het arbeidsleger 5000 man tellen om dan geleidelijk weer te dalen tot 1200. De overigen zuïlen in de nieuwe secon daire industrieën gemakkelijk kunnen worden ondergebracht. Op de plaats van de raffinaderij is een nieuwe stad groeiende, waarvan het zie lental binnen afzienbare tijd de 40.000 zal benaderen. Het is dus geen wonder dat talloze emi granten zich laten gaan in toekomstdro men, doch ondanks het feit, dat onze Ne derlandse emigratiedienst in Perth ge makkelijk 500 nieuwelingen per maand werk kan bezorgen (werkloosheid komt hier vrijwel niet, voor), zijn de moeilijk heden niet te onderschatten. Deze spruiten voort uit het gebrek aan woningen, hoe wel er 60 per week worden gebouwd, af gezien van het aantal dat door emigranten zélf wordt opgezet. Dit woninggebrek maakt gezinsscheiding onvermijdelijk, die volgens de Nederlandse emigratie-attaché dr. G. Pieters, leidde tot de „moeilijkste omstandigheden waarin Nederlandse emigranten in de kampen komen te verkeren". Voegt men hierbij de omstandigheid, dat het houten barakkenkamp, waar de Neder landse immigranten worden ondergebracht, onvoldoende voor dit doel is toegerust, dan zal elke emigrant goed bij zichzelf moeten overwegen of hij (en vooral met hem de vrouw) bereid is een overgangs periode door te maken, welke het uiterste vergt van geestelijke wilskracht. Pioniersgeest noodzakelijk Ik heb vele emigrantengezinnen bezocht in de steden en daar omheen, zowel als honderden mijlen 't binnenland in op land bouwbedrijven. Zij zijn niet alleen tevreden met het werk, doch ook met hun behoor lijke, soms zelfs uitstekende behuizing, waarvan zij in eigen land nooit hadden kunnen dromen. Talloze anderen, waar ik uiterst primi tieve en bekrompen woonruimte aantrof, bleken absoluut onmachtig zich aan te passen aan de Australische mens van West-Australië en de West-Australische maatschappij, die veel meer dan de Oos telijke, dichter bevolkte staten, om pio niersgeest vraagt Er moet, zo ze'de de heer M. Apperloo, emigratie-ambtenaar voor West-Australië, hard gewerkt worden, zowel in dé in dustriële als in de landhouwberoeoen. Wie dat wil en kan, zal veel kunnen bereiken. Het is geen sprookie, dat melkventers hier tot 30 Austr. ponden per week verdienen (twee keer zoveel als het femiddelde loon). Zulke kansen zijn voor Nederlanders niet uitgesloten in de nieuwe wijken van het zich sterk uitbreidende Perth, maar men zal er 's nachts (van 11 uur 's avonds tot 7 uur in de ochtend) voor moeten lopen als een Fanny Blankers. Er wonen thans in West-Australië 6000 Nederlanders. Zij hebben het niet allen gemakkelijk. In de gesprekken, die ik met velen heb gevoerd, kwam duidelijk naar voren, dat de werkelijke vakman hier geen moeite heeft een goed bestaan te vinden, dat hem binnen twee jaar in staat stelt een eigen huis op eigen grond te bouwen. Merkwaardig, typisch West-Australisch is het feit, dat afgezien van het werk in het melkveebedrijf en het gemengde bedrijf, de Nederlandse landbouwer hier mank gaat aan ervaring met grote landbouw machines. De West-Australische farmer heeft daarentegen goede ervaringen opge daan met Hollanders, die jarenlang hebben gereden als chauffeur oo zware vracht auto's en trucks. Zij voldoen uitstekend als tractorenchauffeurs on de tarwebedrijven, maar daar dit slechts seizoenswerk is (voor drie maanden) dienen zij zwaar gebouwde, gespierde kerels te zijn die in de rest van het jaar hun volle lichaamskracht kunnen geven aan het uiterst zware werk van „fen cing" (het opzetten van omheiningen). Kansen voor jonge onderwijzers West-Australië is ongetwijfeld een van de minst ontwikkelde staten van dit we relddeel. Wel wordt met kracht aan de verdere ontplooiing gewerkt. Op verschil lende plaatsen verrijzen allerlei nieuwe fabrieken of worden de enkele bestaande uitgebreid. Daarvan profiteren alle ge- ledingen van deze kleine maatschappij, die nog minder leden telt dan de hele be volking van Rotterdam. Er zijn onder nemende, kleine ambachtslieden uit Neder land, die met succes hun kansen hebben waargenomen, zoals in het meubelvak en zelfs in de marskramer ij. Op een hoge uitzondering na is er voor de man van het intellectuele beroep uit Nederland echter geen plaats. West-Aus- 3-3/ Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 99% 178/* 214/ 181/ 342/ 93/ 136 130 110/ 95% 180/ 167/ 174 173 33/ 50 468/i# 73% 21 37% Openings koersen 99% 179/ 213/ 183/ 346 92/ 136 130/ 112 95/ 180/ 168/ 174 173 34 50/ 47 75 21/ 37/ Onze correspondent in Australië heeft zich bij het gezelschap van een tiental Nederlandse journalisten gevoegd, dat dezer dagen te Perth, in West-Austra lië, is aangekomen en daar vandaan een reis van West naar Oost door dit uitge breide continent maakt. Het doel van deze „ontdekkingsreis door het vijfde werelddeel", ivelke mo gelijk werd gemaakt door uitgebreide faciliteiten, gegeven door de Neder landse en Australische regeringen, is: de kansen voor immigranten in dit zich snel ontwikkelende land - en in het bij zonder die voor Nederlanders - van dichtbij in ogenschouw te nemen. Op weg van Sydney naar Perth vloog hij over vier staten met elk hun eigen re gering en hun eigen problemen, maar m.et éen taal, éen volk en éen zelfde doel: aantrekking van nieuwe bewoners. Dit gaat gepaard met spanningen, die nieuwe problemen opwerpen, mate riële (zoals behuizing) zowel als gees telijke (zoals taal, cultuur en religie). In het korte bestek van enkele arti kelen zal onze correspondent u er een algemeen beeld van trachten te geven, voor elk der staten afzonderlijk, en in het algemeen, verband van het gehele gem.ene.best van Australië. .1) tralië is op dit punt veel harder dan in de Oostelijke staten met hun millioenensteden het geval is. Anderzijds liggen juist in West-Australië met zijn grote problemen van het onderwijs goede kansen voor jonge Engels sprekende, Nederlandse onderwij zers tot 35 jaar, die hier op hun Neder landse diploma's en Nederlandse ervaring zonder uitzondering en zonder moeite di rect worden geplaatst. Een beginsalaris van 18 Australische ponden per week (anderhalf keer het basisloon) is daarbij geen uitzondering. De bestuurder van een met grote snel heid rijdende personenauto, komende uit de richting Castricum, wilde op de Rijks weg bij de Marquettelaan onder de ge meente Heemskerk een vrachtauto passe ren, maar ging daarbij zo vlak voor deze wagen langs, dat het rechterachterwiel de voorbumper van de vrachtauto raakte. De personenauto slingerde hierdoor van de weg af en na een wilgenboom te hebben ontworteld kwam de wagen in de voortuin van een huis terecht, sloeg over de kop en bleef gekanteld liggen. Van de inzittenden werden twee dames gewond, de overigen, twee heren en een kind, kwamen met de schrik vrij. De politie stelt naar de schuldvraag een onderzoek in. PANMOENDJOM (Reuter) De com munistische vertegenwoordigers hebben thans, in afwijking van hun oorspronke lijke standpunt, besloten in te stemmen met het voorstel van de Amerikaanse afgevaar digde Dean om de besprekingen over de regelingen voor een politieke conferentie over Korea niet langer in een voltallige zitting der beide delegaties te houden, doch over te gaan tot beraadslagingen in sub commissies. Dean verklaarde tegenover zijn Noord- Koreaanse en Chinees-communistische col lega's hun aanvaarding van zijn voorstel „een stap vooruit" te achten. De Noord-Koreaanse vertegenwoordiger Ki Sok-Bok drong er nogmaals bij Dean op aan dat deze „zijn onredelijke stand punt, dat niet over de samenstelling der vertegenwoordigingen van wederzijdse partijen op de politieke conferentie kan worden gesproken", zou prijsgeven. Ex-sergeant kan zich nu op medisch rapport beroepen Woensdagmiddag 11 November zal het Haagse gerechtshof de behandeling voort zetten van het nu reeds 4y2 jaar slepende proces tegen de 54-jarige ex-sergeant kon stabel van de Koninklijke Marine A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam, die in 1935 te Den Helder wegens bronchiale asthma als on geschikt voor de dienst werd ontslagen en sedertdien met taaie volharding tegen dit zijns inziens onrechtmatige ontslag ge opponeerd heeft. De Hoge Raad wees precies een jaar ge leden de zaak voor de tweede maal terug naar het Haagse hof met de opdracht Fonteijn toe te laten te bewijzen, dat wat hij beweert waar is en dat hij dit proces tegen zich zelf in het algemeen belang heeft uitgelokt. Zo belandde de zaak opnieuw bij de in structie voor een verder vooronderzoek. Fonteijn is dit jaar door een speciaal be noemde medische commissie, bestaande uit een hoogleraar en twee dokters, aan een uitgebreid lichamelijk onderzoek onder worpen. In het rapport van deze commissie staat, „dat dit onderzoek geen enkel aan wijsbaar punt heeft opgeleverd, waardoor het aannemelijk is, dat verdachte in 1935 terecht volgens het keuringsbesluit zou zijn ongeschikt verklaard; dat er geen enkel aanwijsbaar punt is gevonden voor het be staan, of in 1935 bestaan hebben, van bronchiale asthma en dat verdachte in geen geval behoort tot de groep van chronische asthmalijders met allergische verschijnse len." In tegenstelling tot het topjaar 1952, was de kuilvisserij op aal op het IJselmeer in het afgelopen jaar onbevredigend. Ook de vangst van snoekbaars was zodanig, dat de vissers rond de oude binnenzee van een slecht vangstjaar spreken. De oorzaken van die teleurstelling wor den verschillend beoordeeld. Naast na tuurlijke oorzaken, die nu eenmaal niet te voorzien zijn en die de visserij tot een al toos onzeker spel maken, heeft naar het oordeel van deskundigen de maaswijdte van de netten tot de teleurstellende vang sten geleid. Onder aandrang van de visserij werd het wettelijk gebod om de maaswijdte van 92 mm tot 96 mm te vergroten, opgeschort. Dit heeft ten gevolge gehad, dat te veel jonge snoekbaars is gevangen en dat daar door de voorraad jonge vis aanmerkelijk is uitgedund. Favorabele vangsten in het komende seizoen zijn dan ook niet waar schijnlijk. De slechte vangsten van het afgelopen aal- en het lopende snoekbaarsseizoen van afzetmoeilijkheden is geen sprake hebben er toe geleid, dat velen uit de Zui derzeevisserij naar andere bronnen van in komsten om moesten zien. Een aantal vis sers, speciaal knechts, is dan ook in de D.U.W. gaan werken. Dit is inmiddels niet meer nodig, om dat voor vissers-ondernemers, deelvissers- knechts met maatschapscontract en knechts zonder dit contract regelingen zijn getrof fen, die hun het bestaan mogelijk maken. In de niet lonende snoekbaarsvisserij kunnen deelvissersknechts zonder contract onder de zgn. sociale voorziening vallen. Vroeger konden zij alleen hieronder vallen, als zij niet voeren. Schippers en knechts met deelcontracten kunnen bij onvoldoen de opbrengst van de snoekbaarsvisserij onder de regeling voor zelfstandigen wor den gebracht, waarbij bepaald is, dat ver kregen, doch onvoldoende inkomsten, voor tweederde, in plaats van voorheen ten volle, in mindering worden gebracht. Het gemiddelde inkomen is thans gesteld op ƒ50,10 per week, welk bedrag ook dooi de bedrijfsverenigingen wordt aangehou den. Voorheen golden plaatselijke loon- normen, welke lager waren. Tot burgemeester van I-Iaarlemmerliede en Spaarnwoude is met ingang van 1 Decem ber benoemd de heer J. J. M. Visser, direc teur van de Stichting Interlocale Woning- ruilcentrale te Utrecht, wonende te Amsterdam. Woensdagmiddag om half drie vindt in hotel „De Leeuwerik" de prijsuitreiking plaats van de ballonnenwedstrijd van de Haarlemse schooljeugd, die enkele weken geleden door de jubilerende Dierenbescher ming werd gehouden. Alle kinderen, die een prijs of troostprijs hebben gewonnen zullen dan aanwezig zijn en aangezien de prijswinnaars nog niet be kend zijn kunnen wij ons levendig voorstel len, dat er vóór Woensdag nog heel wat gesprekken over hetzelfde onderwerp zullen gaan tussen de jongens en de meisjes; de hoofdprijs van de wedstrijd is een gloed nieuwe fiets. Het Sicilaanse dorp Raddusa (5.211 in woners) glijdt met een snelheid van zes millimeter per etmaal een berghelling af, aldus werd Woensdag uit Catania verno men. De verschuiving is het gevolg van de hevige regens die dit gebied onlangs heb ben geteisterd. Volgens deskundigen staan twaalf pro cent van de huizen op instorten en is de helft van de rest ernstig beschadigd. Raddusa ligt 60 km ten Westen van Ca tania. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: L. Helleman en A. Slot; H. J. Augustijn en A. Stellinga; J. N. Bras en M. Th. Koelemij; C. R. Schudde- boom en J. Nauta; C. M. van Hoeij Schilt- houwer Pompe en H. L. Prillwitz; J. A. de Backker en P. H. M. Kompier; C. J. Bouw meester en A. H. Kortekaas; C. J. Koek en W. C. C. Vester. GETROUWD: F. Hermsen en C. Th. van der Vlugt; M. L. Slop en A. Elzer; P. J. Leu ven en A. M. HilhorSt; G. Schop en M. Ravenhorst. GEBOREN: Lucia Clementia Maria, d. van W. M. van Leuffen en C. J. van Leeuwen; Paulien, d. van J. C. de Haan en C. Verlooij. OVERLEDEN: D. Grilk, 72 j.; L. Meijer— van de Wetering, 76 j. De heer J. Hekman uit Groningen, voor zitter van de Vereniging van Eersteklassers en van G.V.A.V. heeft bij het K.N.V.B.- bestuur een voorstel ingediend om te komen tot een hoofdklasse van 14 elftal len. De opzet van deze hoofdklasse is de zelfde als van het plan-Burgwal, namelijk een streven om te komen tot spelpeilver betering. Uit deze hoofdklasse zullen jaarlijks vier clubs moeten degraderen naar de eerste klasse en ook hierom is een aantal van 14 clubs te verkiezen boven 12, volgens het oordeel van de indiener. Een en ander moet als volgt tot stand komen: Aan het einde van het seizoen gaan 14 van de 56 eerste klassers naar de hoofd klasse, zodat er 42 overblijven. Acht degra deren naar de 2de klasse, zodat er 34 over blijven. De 12 kampioenen van de 2e klasse promoveren, waardoor het totaal 46 wordt en de sterkste twee ploegen van de vier nummers 13 van de eerste klasse blijven in de eerste klasse, waardoor een aantal van 48 wordt verkregen. Deze vier eerste klassen blijven lande lijk ingedeeld en blijven los van de distric ten. De vier kamoioenen zullen promo veren naar de hoofdklasse en de nummers 11 en 12 degraderen naar de tweede klasse. Aan einde seizoen De indiener stelt zich voor de hoofd klasse te formeren aan het einde van het seizoen door van e^k der vier 1ste klassen de drie best geplaatste ploegen te doen promoveren. De vier kampioenen der 1ste klasse pro moveren daarna naar de hoofdklasse en de nummers 11 en 12 degraderen naar dé 2de klasse. Als gevolg hiervan kunnen vol gens de heer Hekman jaarlijks acht kam pioenen der 2de klasse oromoveren naar de eerste klasse en dit acht hij beter dan dat alle 12 kampioenen promoveren. Onder die 12 kamoioenen zullen er vol gens hem altijd enkele zijn. die voor de eerste klasse niet rijp mo"en worden ge noemd en door deze clubs toch te laten promoveren, ten koste van de nummers 10 der 1ste klasse, zou de sterkte van de 1ste klasse worden aangetast en spelpeil ver laging in de hand worden gewerkt. Door bovenstaande regeling te volgen zullen er, volgens de heer Hekman, aan het einde van dit seizoen 14 hoofdklassers en 48 eersteklassers zijn, in plaats van 52 eersteklassers. Een verschil dus van 4 clubs welke weer uit de tweede klasse moeten worden genomen. Daar de 2de klassen nog niet alle op een aantal van 12 zijn gebracht, zal het mogelijk zijn de 24 derde klas-kam pioenen alle te doen promoveren naar de 2de klasse en 12 clubs extra uit de 4de naar de 3de klasse. Voor de volgende seizoenen kan dan weer voor de lagere klassen de promotie-degra datie-regeling van het plan-Burgwal wor den gevolgd. Het is de bedoeling van de indiener om aan de hoofdklasse het kampioenschap van Grote bedrijvigheid heerste Donderdag bij het stroomgat van Ouwerkerk, waar de De manoeuvre had een vlot verloop. tweede Phoenixcaisson werd geplaatst. (Luchtopname ANP-foto). Nederland te verbinden, waardoor dus deze extra competitie, zoals die tot dusver geregeld was, komt te vervallen. Dit brengt voor de K.N.V.B. een financiële strop, maar de heer Hekman wil die opvangen door de afdracht aan de bondskas van de gewone wedstrijden van 2 op 3 procent te bren gen, voor wat de hoofdklasse betreft. Door de Vereniging van Scheidsrechters in Nederland is het plan opgevat om in die plaatsen, waar meer dan drie eersteklassers zijn, neutrale grensrechters aan te stellen bij eerste klasse voetbalwedstrijden van de N.V.B, De bedoeling is dit ongeveer Mei van het volgend jaar in te voeren. Er moet nog een bestuursbesluit volgen. ADVERTENTIE INVENTA Zeer zuinig in gebruik 13 15 HL anthraciet per seizoen. GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk. Telefoon 12762 Betaling in overleg. Econoom sprak voor Algemeen Nederlands Verbond Het Algemeen Nederlands Verbond, af deling Haarlem, hield gisteravond een bij eenkomst in Brinkmann, waarop een der leden, dr. C. G. D. Maarschalk, van zijn ervaringen vertelde, die hij opdeed in de Verenigde Staten, waar hij gedurende vijf jaren verblijf heeft gehouden. „Wat kun nen Nederland en Amerika voor elkaar betekenen", was zijn uitgangspunt en uiter aard sneed hij hierbij aan het probleem der emigratie van Nederlanders naar dit werelddeel. Doch alvorens op deze zijde van zijn voordracht in te gaan, achtte de heer Maar schalk het wenselijk, de aanwezigen door middel van lichtbeelden een blik te gunnen in de Amerikaanse sfeer en leefwijze. Hier door kreeg men een indruk van de ruimte, waarin de Amerikanen hun dagelijks werk kunnen uitoefenen. Via dit begrip ruimte, dat, aldus spreker, een magische aantrek kingskracht heeft voor de bewoners van het dichtbevolkte West-Europa, en wel in het bijzonder voor de Nederlanders, kwam de heer Maarschalk bij zijn uitgangspunt. Als econoom stond de spreker in het Amerikaans maatschappelijk leven, en dientengevolge bleek hy thans in staat de verschillen in het economisch 'beleid van dat land en het onze scherp te stellen. Zo belichtte hij de overeenkomsten en ver schillen in de werkmethoden op allerlei gebied en leefwijze. Nadat de langdurige wachttijd op een vestigingsvergunning is verstreken open baren zich voor de emigrant werkelijke moeilijkheden, aldus de spreker. Een Ne derlander kan zich zeker een even goede positie in Amerika verwerven als de Ame rikaan, daar zijn algemene ontwikkeling over het geheel genomen op een hoger niveau staat, dan die van de Amerikaan. De maatschappelijke structuur van Ame rika heeft de bevolking zich echter doen instellen op zeer strikte specialisatie, iets wat de Nederlander veel minder kent. De Amerikaan heeft een klein terrein, waarop hij zich beweegt, maar daarop staat hij dan ook bijzonder sterk. Daarom is het begrijpelijk, dat de Amerikaan het Neder lands diploma, dat een algemener en daar door minder gespecialiseerde kennis aan geeft, niet onmiddellijk erkent, zodat de Hollandse emigrant in zijn vak veelal voor een tweede maal moet worden gediplomeerd alvorens een positie te kunnen krijgen overeenkomstig de mate van zijn kennis. De voorbereiding voor dit doel eist jaren, aldus de heer Maarschalk. En deze toe stand vraagt om een oplossing. Spreker deed enkele suggesties, die naar zijn me ning wellicht zouden kunnen bijdragen om in deze moelijkheden voor de Nederlandse emigrant verbetering te brengen. Een dier suggesties- was de Amerikaan op groter schaal in contact brengen met de Nederlandse werkmethoden door vesti ging van Nederlandse bedrijven in Amerika De voorzitter van het Algemeen Neder lands Verbond, mr C. M. J. de Jongh over handigde de heer Maarschalk, die nog maar kort Haarlemmer is, een boekje over onze stad, als dank voor zijn voordracht. BINNENLAND De krijgsraad te velde Oost te Arnhem heeft de militair L. uit Breda, die tijdens een vechtpartij in de nacht van 12 Juli te Breda een zekere C. A. met het zakmes in het hoofd heeft gestoken, tengevolge waarvan deze is overleden, tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek veroordeeld. De auditeur-militair had vier jaar met aftrek geëist. Alkmaar viert volgend jaar haar 700- jarig bestaan. De gemeenteraad heeft beslo- t dat de feestperiode zou duren van 21 Juli tot 8 Augustus en B. en W. zullen de raad voorstellen deze periode nog met een week te verlengen. De jaarlijkse kermis zal in verband hiermede worden verschoven van Augustus naar begin October. Het ontbreekt de Nobelprijswinnaar voor natuurkunde 1953 prof. dr. F. Zernike niet aan belangstelling. Telegrammen blij ven binnenstromen uit alle delen van de wereld en velen komen de professor zelf in zijn met bloemen versierde woning geluk wensen. De Universitaire gebouwen en de sociëteiten der studentencorpora vlaggen vandaag. Zaterdag zal in een besloten zit ting van de senaat en curatorium der Gro ninger academie prof. Zernike worden gehuldigd. Gisteravond waren het curato rium van de universiteit en de faculteits verenigingen van wis- en natuurkunde bij prof. Zernike op bezoek. P. S. W. te Noordbroek, van beroep telepaath, zich noemende „Rabindra", is door de Groninger politierechter tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Hij was door een landbouwer te hulp geroepen om een gestolen, of althans vermiste geldkist terug te vinden. Hij vervoegde zich bij de werk ster van die landbouwer en ondervroeg haar langdurig en scherp, zodat zij er geheel van overstuur raakte, zich voordoende alsof hij van de politie kwam. In beroep vorderde de procureur-generaal bij het hof te Leeuwar den zes weken gevangenisstraf, waarvan 4 weken voorwaardelijk. Vandaag is arrest ge wezen. Het hof vernietigde het vonnis en sprak verdachte vrij wegens gebrek aan. bewijs. Het gymnasium In Dordrecht heeft van avond een bijzondere ouderavond gehouden, die in het teken stond van het 700-jarig be staan van de school. Als gymnasium viert de school haar 100-jarig bestaan: zij werd op 8 Augustus 1853 als zodanig geïnstalleerd. De geschiedenis van deze onderwijsinrich ting gaat echter terug tot in de Middel eeuwen. Omstreeks 1250 was er in Dordtrecht sprake van de „Schola magna" of grote school, die gevestigd was bij de Grote Kerk. Floris de Vijfde had deze aan de stad Dor drecht geschonken. Een aannemer uit Den Haag is veroor deeld tot een hechtenisstraf van veertien dagen omdat hij op 2 April van dit jaar op de rijksweg in Rijswijk met zijn auto plotse ling naar rechts is uitgeweken waardoor hij in botsing kwam met een geparkeerde auto. Iemand die in deze auto zat was tengevolge van deze aanrijding overleden. HAARLEM EN OMGEVING De danseres Maud Kool zal niet mede werken aan de uitvoeringen op 13 en 14 November door Opera Intima in Haarlems Stadhuis te geven. Met de choreografie is thans M. Tschernoff belast. Zaterdag 7 November zal in de Gere formeerde Kerk op de Gedempte Oude Gracht in Haarlem een grote jeugd-rallye worden gehouden. Op deze samenkomst, die door het comité Youth for Christ Haarlem werd voorbereid zal de studentenpredikant, ds. Toornvliet uit Leiden voorgaan. Het mu zikale gedeelte wordt verzorgd door een drietal solisten terwijl de algemene leiding berust bij de heer J. van Capelleveen. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het candidaatsexamen voor scheepsbouwkundig ingénieur D. J. Schol- ten te Heemstede; voor het candidaats examen voor electrotechnisch ingenieur C. J. Heijbroek te Overveen en C. G. H. Schol ten te Haarlem en voor het ingenieursexamen voor electrotechnisch ingenieur J. C. Hui- zinga te Haarlem. Namens de woningbouwvereniging „Tuinwijk Noord" te Haarlem hebben de architceten Brakel en Buma het bouwen van 37 middenstandswoningen aan de Hec- torstraat te Haarlem Noord gegund aan han delsonderneming Meier, gevestigd te Dui- vendrecht. ADVERTENTIE Billijke tarieven. Prospectus op aanvr. Amsterdamsche Rijtuig Mij, Plein 21 Het wordt vandaag een grote dag in de geschiedenis van Schouwen en Duiveland èn in die van de Nederlandse waterbouw kunde. Vanavond om ongeveer 11 uur bij de laagwater-kentering zal gepoogd wor den om het stroomgat bij Ouwerkerk defi nitief te sluiten. Twee reuzencaissons zijn met goed gevolg op hun plaats en op de ruime bezinkings- en keislagdrempel ge zet. Op deze laatste dag zal de operatie „Vier maal Phoenix" door het plaatsen van nog een tweetal, inmiddels uit de vlucht- haven van Zijpe aangevoerde caissons wor den voltooid. De eerste zou hedenochtend om half elf ongeveer bij kentertij aan de beurt komen. Deze manoeuvre is zeer be langrijk. Wanneer men er in slaagt om de caissons nauwkeurig volgens plannen, welke op het Waterloopkundig Laborato rium in Delft zijn uitgewerkt, te doen zin ken, dan bestaat goede hoop, dat de moei lijkheden bij de vierde, de sluitcaisson, tot een minimum beperkt zullen blijven. Na het inzetten van nummer drie zal de stroom in het dan tot minder dan 60 meter ver kleinde sluitgat sterk oplopen. Het water zal zich dan met grote kracht door de nauwe opening wringen. Daarom is het van het grootste belang dat de geplaatste caissons voldoende beveiligd zijn. Alle slot- voorbereidingen van de laatste dagen heb ben over het algemeen een bevredigend verloop gehad. De enorme hiermee samen hangende werkzaamheden hebben meer dan de volle inspanning van leiding en arbeiders gevergd. Ook wanneer de sluiting een feit zal zijn geworden, zal voorlopig onafgebroken moeten worden doorgewerkt aan de beveiliging van de afdamming. Deze werkzaamheden dienen snel te gebeuren. Dientengevolge zullen de arbeiders dit weekend niet met verlof kunnen gaan. Om elf uur vanmorgen lag de derde Phoenixcaisson in het slijkgat te Ouwer kerk op haar plaats. Het invaren en laten zinken is zonder moeilijkheden verlopen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 15