Uitgaan in Haarlem Niet overal gave film van De Santis JïlonUeJ Agenda voor Haarlem Tweede Kamer maakt minister Beel vele wensen kenbaar 'Toe is het ontstaand /Verkoudheid Een Eeuw Geleden Critiek op financiële bevoogding van gemeenten „Het gebeurde in Rome" met meesterlijke inzet en zwak vervolg J VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 3 TWEEDE KAMER Minister Beyen naar Bonn heeft „voedingswaarde" voor Uw haar OMDAT Brylcreem waarde volle, versterkende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. OMDAT massage met Brylcreem een dubbel voordeel geeft: altijd mooi haar - gezond haar voor altijd. Schadende overdaad Dit woordARMOEDE Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 5 November 1853 De Tlveede Kamer heeft een begin ge maakt met de behandeling van de afzon derlijke begrotingshoofdstukken. Donder dagmiddag was die van Binnenlandse Zaken aan de beurt.. Bij dit begrotingshoofdstuk komen meest al dezelfde onderwerpen jaarlijks op het programma, maar ook nu weer zullen zij minister Beel nog voldoende stof tot overpeinzing geven. Want bij alle waar dering voor het beleid van deze bewinds man was er op vele punten critiek. Ten eerste waren er de gemeentelijke financiën, waax'aan vele sprekers hun aan dacht gaven. De heer S c h e p s (P. v. d. A.) hing een somber beeld op van de ongunstige positie, waarin de gemeenten op financieel gebied verkeren. Hij schetste de gemeente als een bedelaar die afhankelijk is van een voogd. Deze financiële bevoogding betekent de dood van het eigen gemeentelijke politieke leven, zo zei hij. Het systeem berooft de gemeenten van haar wezenlijk karakter. De heer Ma enen (KVP) was van oor deel, dat de minister wel een wat al te op timistische voorstelling geeft van de positie der kleinere gemeenten. Zij staan voor sterk verhoogde uitgaven, waartegenover een onvoldoende compensatie is verkregen voor het vervallen van de ondernemings belasting. De heer Verkerk (A.R.) bepleitte een uitbreiding van het gemeentelijke belas tinggebied en vroeg voor de gemeenten een evenredig aandeel in de stijging van de be lastingopbrengst. Burgemeesters Een algemene klacht van de Kamer was wel dat de burgemeesterssalarissen, vooral in de kleinere gemeenten, bijzonder laag zijn. Men kan spreken van het onderbetaalde intellect, zei de heer Ritmeester (VVD) Hij drong aan op een spoedige herziening. Indien de minister geen duidelijke toe zegging deed, zou hij een uitspraak van de Kamer uitlokken. De heer Beernink (C.H.) bracht de burgemeestersbenoemingen ter sprake, met name de benoeming van Staatkundig Gere- formeerden tot burgemeester. r,Zal een S.G.P.-bux-gemeester geacht kunnen wor den de uitvoering van wetten, door zijn partij in en buiten de Kamer als verderfe lijk uitgemaakt, naar behoren te verzeke ren? Zal zo'n burgemeester medewerken aan het doen verzekeren van gemeentelijke eigendommen of aan de uitvoering van de Zondagswet?", vroeg hij. De heer S c h e p s (P. v. d. A.) had tegen de benoeming van een S.G.P.-bux-gemeester ADVERTENTIE „n d«f s«'e advcrtentits d„R in d.t bUd. A (e be.ichllgen tteeds 10 onze eia VRIJDAG 6 NOVEMBER Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest, 8 uur. Gebouw „Theosofia", Nassauplein 8: St. Nicolaas-bazar v. d. Vrou wengemeenschap „G.G.G.", 810 uur. Grote Markt: Tentoonstelling van het monument voor Oude Tonge. Luxor: „Twee stuivers hoop", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Slaven schip", 18 jaai-, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De blauwe sluier", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Een cii'cus vluchtte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Klaar voor actie", 14 jaar, 7 cxx 9.15 uur. Frans Hals: „Op hoop van zegen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het gebeur de in Rome", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „De dief van Venetië", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 7 NOVEMBER Gebouw „Theosofia", Nassauplein 8: St. Nicolaas-bazar v. d. Vrouwengemeenschap „G.G.G.", 3—6, 710 uur. Stadsschouwburg: „Graag óf niet", Het Vrije Toneel, 8 uur. Sportfondsenbad: Gecostumeerd kinder zwemfeest. 19.30 uur. Grote Markt: Tentoon stelling van het monument voor Oude Tonge. Luxor: „Twee stuivers hoop", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Slavenschip", 18 jaar, 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De blauwe sluier", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een circus vluchtte", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Vrouwengevangenis", 18 jaar, 23.30 uur. City: „Klaar voor actie", 14 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ,Op hoop van zegen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Het gebeurde in Rome". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De dief van Ve netië", 18 jaax-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. geen bezwaar. „Maar dan moet hij zijn salaris niet in briefjes van 25,'uitbe taald krijgen," voegde hij er aan toe. De heer Beernink (C.H.) heeft de minister gevraagd, het advies van de Kies raad in te winnen over de vraag of het wenselijk is de naam van de politieke partij bij de iijstnummex-s op de stembiljetten te vermelden. Bescherming Bevolking Niet tevreden was de Kamer over de voortgang welke gemaakt wordt met de organisatie van de Bescherming Bevolking. Er zijn wel aanmeldingen, zei de heer Beernink, maar wanneer komt het oefenmateriaal? Een goede blokuitrusting is gewenst, maar het is wel een bezwaar, dat de bevolking die uitrusting zelf moet betalen. Hij vroeg een rijksbijdrage, want anders komt die uitrusting er niet.. De heer Ritmeester (WD) wilde de gehele uitrusting door het rijk laten be talen. Een bedrag van 90 millioen voor de Bescherming Bevolking achtte hij ook maar mondjesmaat. Beide spx-ekex-s hadden ook critiek op de gang van zaken mei de mobiele colonne. De heer Ritmeester drong er op aan, thans zo'n colonne te vor men. Daar zal een goede propaganda van uitgaan. In die geest sprak ook de heer Verkerk (A.R.) Ambtenarensalarissen De heren Beernink (C.H.), V a n d e r Zande (KVP), Stapelkamp (A.R..) en Ritmeester (VVD) drongen nog eens aan op een verdere uitbreiding van de denivellering in de ambtenarensalarissen. In vergelijking met het bedrijfsleven zijn de hogere ambtenaren beslist onderbetaald. De heer Stapelkamp (A.R.) achtte reorganisatie van het georganiseerd over leg noodzakelijk. Van een georganiseerd overleg in de gangbare zin des wooi'ds is eigenlijk geen sprake, zo constateerde hij. De heer Verkerk (A.R.) heeft de Friese kwestie ter sprake gebracht. Hij drong er op aan, dat de regeling van deze kwestie niet slepende wordt gehouden en dat het besluit van de ministerraad niet lang op zich zal wachten. Amsterdam hoofdstad De Amsterdammers zijn in het geweer gekomen naar aanleiding van de vex'klaring van minister Beel, dat het begrip „hoofd stad des lands" hier te lande wezenlijke betekenis mist. De protesten vonden ook hun weg naar de Kamer. De heer Beernink zei dat, wanneer de leerlingen op de lagere school niet weten dat Amsterdam de hoofdstad is, zij een onvoldoende voor aardrijkskunde krijgen. De heer Verkerk betoogde, dat geen wettelijke regeling nodig is om nog eens De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, zal op 15 November naar Bonn vertrekken teneinde een beleefd heidsbezoek te brengen aan de West- Duitse bondskanselier-, dr. K. Adenauer. Mr. Beyen keert op 18 November in Den Haag terug. aan te geven dat Amsterdam inderdaad de hoofdstad is. Tenslotte kwam de Amsterdammer m r. VanLeeuwen (VVD) voor zijn stad op. Wat de minister in de Memorie van Ant woord heeft neergeschreven is „een kille zinsnede", zo zei hij. Amsterdam als hoofd stad heeft wel degelijk wezenlijke beteke nis. Het is een stuk symboliek en wie dat veronachtzaamt, haalt het nationaal besef naar beneden. Wanneer er gevraagd wox-dt: ,,1-loe heet de hoofdstad?", moet een Neder lander met trots kunnen zeggen: Onze hoofdstad heet Amsterdam." Indische Nederlanders De weinig benijdenswaardige positie, waarin de Indische Nederlanders in Indo nesië verkex-en, vormde het hoofdthema, dat 's avonds bij de begroting van Maat schappelijk Werk werd aangesneden. „Zij zijn uit hun werk gestoten," zei d s. Fokkema (A.R.). „Zij leven op de rand van de kampong en staan bloot aan een voortdurende bedreiging." Hij wilde weten hoevelen er nog in Indonesië zijn en be streed het standpunt der regering, die hun de raad geeft de Indonesische nationaliteit aan te vragen. Ook prof. Lemaire (KNP) achtte de gedx-agslijn welke de regering volgt zeer bedenkelijk. „In Indonesië zijn en blijven zij ontwortelden. Wij moeten hun een kans geven uit dat Duinkerken te ontsnappen." In tegenstelling hiermede toonde mr. D e Graaff (KVP) wel waardering te heb ben voor het standpunt van de regering. Namens zijn fi-actie zei hij, dat primair is het zedelijk belang van deze Indische Ne- dexianders zelf: Waar kunnen zij zich het beste handhaven? Uit vele gesprekken, ter plaatse gevoerd, heeft deze KVP-afgevaar- digde geconcludeerd, dat voor het grootste deel der Indische Nederlanders, ondanks moeilijke omstandigheden, een voortgezet verblijf in Indonesië aanbeveling verdient, mits de politieke situatie zich niet in on gunstige zin wijzigt. Er is, zo zei hij, een onvoldoende» afweer tegen het communis me, maar het gevaar is niet zo groot, dat een uittocht op die grond gerechtvaardigd zou zijn. Ten aanzien van het bepalen van de steunnormen dx-ong hij aan op een be hoorlijke coördinatie „in de top van de ambtenaren," die zijns inziens zich vaak op dilettantische wijze met de belangen van de Indische Nederlanders in Indonesië bezig houden. De heer Ritmeester (VVD) vreesde dat Indonesië zich zo spoedig mogelijk van de 30.000 Indische Nederlanders zal trach ten te ontdoen. Daarom moet de regering duidelijk haar plannen formuleren. Het debat over dit ^begrotingshoofdstuk zal Dinsdagavond worden voortgezet. ADVERTENTIE Uw hoofdhuid fris - Uw haar gezond brylcreem BRYLCREEM bavat gaan gom, gaan zaap, gaan aleohal. County Perfumery Co. Ltd., Stan more, England Imp. Jacq. Mot Jr., Amsterdam TONEEL EN DANS Zaterdag 7 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Gala-voorstelling van het blijspel „Graag of niet" van Harold Bx-ighouse door het Vrije Toneel onder regie van Bob de Lange ten bate van de vereniging „Weldadigheid naar Vermogen". Zie ver der hieronder. Zondag 8 November, Stadsschouwburg, 14.15 uur: Jubileumvoorstelling ter gelegenheid van het derde lustrum van Aerdenhouts Kindertoneel. Opgevoerd wordt „Doorn roosje" onder leiding van mevrouw J. van Kampenvan den Brink. Zondag 8 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Openbare voorstelling van het blij spel „Gx-aag of niet" (Hobson's Choice) van Harold Brighouse onder regie van Bob de Lange, die zelf een der hoofdrollen vervult. Verder: Nell Koppen, Henny Orri, Ann Hasekamp, Ton van Duinhoven, Eric van Ingen, Willy Ruys en anderen. Dinsdag 10 November, Minerva Theater, 20.15 uur: Reprise van „Potasch en Pei-lemoer.. in textiel" van Glasz en Klein door het gezelschap van Johan Kaart, die zelf een der titelrollen vervult, met Johan Bos kamp. Tilly PérinBouwmeester, Matthieu van Eysden en anderen. Woensdag 11 November, Stadsschouwburg, 20.15 uur: Voor de Haarlemse Kunstge meenschap vertoont de Amsterdamse Stu- denten-Toneelvex-eniging het spel „Het huwelijk van de heer Mississipi" door Friedrich Dürrenmatt onder regie van Ton Lute. Donderdag 12 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep Theater speelt „Paard eet hoed" (Le chapeau de paille d' Italië) van Labiche in de vertaling van Johan de Meester met liedjes door Annie Schmidt op muziek van Cor Lemaire, on der regie van Kees van Iersel cn met cho- Het begon met een kleine annonce in een Romeins avondblad. Er werd een typiste gevraagd: gegadigden konden zich de volgende dag aanmelden om een. proeve van bekwaamheid af le leggen. De volgende dag stonden er zeker tweehonderd meisjes in een lange rij voor het gebouw waar de schifting zou plaats vinden. Het was een oud huis, een flatgebouw, waarvan verschillende apartementen waren verhuurd. Op de bovenste étage hield de steller van de advertentie zijn kantoor. De meisjes slaagden erin het huis binnen ie komen en stonden tenslotte opeengepakt over het gehele trappenhuis. Eén ging voor haar beurt het kantoor binnen. Dat namen de andere niet. Er ontstond een wild gedrang, een ware stormloop. De leuning van. de trap bezweek. De trap zelf stortte in. Uit het puin bevrijdde men zeventig meisjes, die alle min of meer ernstig gewond, vervoerd loerden naar het ziekenhuis. Een meisje kwam bij de ramp om het leven. Zij stierf diezelfde avond. Naar de schuldvraag werd een onderzoek ingesteld maar het aantal factoren was te gecompliceerd om een duidelijke schuldige aan te wijzen. Of moest men die zoeken in de omstandigheden, die zo'n groot aantal meisjes en waarlijk niet uit luxe op één plaats had samengebracht? Dat laatste is het „leitmotif" van „Het gebeurde in Rome", de film die Guiseppe de Santis aan het ongeluk in het trappenhuis heeft gewijd. Men herkent de opzet duide lijk. Zoveel mogelijk tracht hij de motieven op te helderen, die de meisjes er toe dreven te solliciteren naar een niet eens zo veelbelovende baan. Hij doet dat met een duidelijkheid van omschrijving, die niets te wensen overlaat. Niets? Ja, toch en één heel belangrijk ding: hij laat aan ons zelf te weinig over. De détails, de kleine accen tueringen, men vindt ze maar in enkele gevallen. Het interesseert ons wel, hij ontroert ons niet. Is dat allemaal zo erg, dat wij „Het ge beurde in Rome" nu maar op slag moeten verwerpen? Nee, zeker niet. Alleen: wie de film beooi-deelt ontkomt niet aan het weex-geven van de indrukken, die ik zojuist heb opgesomd. Hij zal met alle waardering voor de eerlijke bedoelingen toch moeten vaststellen dat De Santis ergens de plank heeft misgeslagen. En in deze film is dat niet zo moeilijk. Het ongeluk in het trap penhuis vormde voor De Santis slechts de aanleiding tot het maken van zijn film. Waar het hem om ging was: de achtergrond, de tragiek van het geval. Het feit namelijk, dat één vacatux-e twee honderd sollicitanten in beweging zette. Tweehonderd meisjes van wie wij niets zouden weten als zij niet door hetzelfde noodlot waren getroffen. Wie waren zij? Waarom kwamen zij? De Santis geeft ons een blik op haar leven. En tot het ongeluk geschiedt doet hij dat meesterlijk. Hoe fijn tjes zet de geschiedenis in met het blondje, dat al van de prille ochtendstond voor het hek van het flatgebouw wacht en, verlegen als ze is, naar achteren in de rij wordt ge drukt door de vooruitstrevendste onder de dames. Maar de moeder van het kind is niet op haar mondje gevallen en loodst dochter- lief weer op de eex-ste rij. En dan de kleine' verliefdheidsscène tussen de matroos, die op de bus wacht en het meisje, dat diezelf de avond nog zou sterven. Ze hebben elkaar nooit eerder gezien. Hij maakt haar aan het lachen en zij waagt eerst onzeker maar j later met meer overtuiging een oogje aan 1 hem. En de matroos laat de bussen maar vertrekkentot hij met het adres van het meisje in zijn bezit gerust kan instap pen. Een schilder brengt zijn meisje weg dat haar rijke thuis voor hem in de steek liet. De wex-keloze vergezelt zijn vrouw We zien zo de een na de ander komen en leren haar geschiedenissen. De dialoog opi de trap onthult meer feiten. En de proeven I van bekwaamheid op het kantoor onthullen het gewicht dat de meisjes hechten aan haar slagen. Tot zover heeft de Santis de ver schrikkelijke gebeurtenissen heel knap in geleid. Heel knap en heel geestig. En met spanning gaat men het ongeluk tegemoet. Maar wat dan komt stelt teleur. De recon structie van de ruïneuze instorting in het trappenhuis blijft tenslotte trucage. Er volgt geen beklemmende stilte op. We lezen het onheil af van het gezicht der vrouw, die voor haar beurt ging en het gedrang ontketende, dat weer de fatale vernieling tot gevolg liad. Ze was juist buiten toen de trap bezweek. Ze weet wat er gebeurd is en wordt ten overvloede nog beschuldigd het op haar geweten te hebben door een harer mede-gegadigden. Daar begint het spel, waar eerst de documentaire zo fraai ovexTieerste. En dat spel zet zich, maar zonder te ontroeren, vooi-t. Het reddings werk geschiedt met een feilloze zekei-heid. De meisjes komen in het ziekenhuis en worden door verwanten en vrienden be- stormd. Radioreportex-s en journalisten lopen dokters en verpleegsters overal in de weg. De mededeling, dat ieder zijn eigen ver pleging moet betalen heeft bijna een op stand tot gevolg. Al deze elementen worden zorgvuldig geregistreerd met een uitvoerig heid, die de sensatie alle eer aan doet, ook al was het waarschijnlijk de bedoeling haar af te straffen. Middelerwijl is de politie het onderzoek begonnen en wordt de vrouw, die de rel ontketende, voor een ver hoor teruggebracht naar de plaats van de ramp. Dit verhoor doet wel heel erg onecht aan. Heel wat sterker is het eind, waar men het blondje van 's morgens terug ziet. Ze heeft haar plaats bij het hek weer ingeno men. De betrekking is immers nog niet weggegevenDat de schrijnende zin hiervan door de commissaris van politie nog moet worden toege licht is weer zo'n te veel, dat De Santis maar niet heeft kunnen weex-staan. Had hij niet zo'n wijdlopige aandacht aan zoveel figuren tegelijk besteed, zijn film zou aan diepte en waarachtigheid gewonnen hebben. Natuurlijk zijn die figuren niet allemaal zo onwaarschijnlijk als die ik schetste. Het rijke meisje, dat haar schilder toch trouw blijft, de juffrouw van lichte zeden, die een ander leven wil leiden en daarvan besef wekt bij de handelsreiziger, die meteen zag wat hij aan haar had, stuk voor stuk zijn ze scherp geobserveerd en getekend. Maar juist waar het gevoel gaat spreken, zoals bij het meisje dat in verwachting is en haar geheim ziet onthuld, faalt de Santis, omdat hij overdrijft. Zo ontstond een film, die nogal oneven wichtig is. Het is jammer, dat ik niet de tweede versie van het ongeluk in het trap penhuis heb gezien, dat de Italiaan Augusto Genina maakte. Dat zou stof gegeven heb ben voor een aardige vergelijking. Men weet echter nu hoe ik over deze denk en kan er zijn eigen bevindingen aan toetsen, nu deze film vandaag in het Rembrandt- theater te Haax-lem gaat draaien. P. W. FRANSE Dat armoede is afgeleid van arm: weinig bezittend, behoeftig, is duidelijk. Maar het woord heeft een paar eigen aardige bijbetekenissen, waarop ik even de aandacht wil vestigen. Daar is in de eerste plaats het verkleinwooi'd armoedje, dat niet betekent: gebrek, maar: klein bezit. Men zegt: van zijn armoedje geeft hij toch nog aan ande ren. Dan is er de betekenis: narigheid, in zinnen als: nadat het kind een tijd had liggen huilen, is het eindelijk van armoe irx slaap gevallen of: de kachel wou niet branden; dus ziin wij van ar moe maar naar bed gegaan. Zo ver teert men zijn geld in armoe, wanneer men in een hotel logerend, elke dag x-e- gen heeft. Men heeft wel eens de on derstelling geopperd dat in armoe eigenlijk is: xn arren moede: spijtig, ^geërgerd, verontwaardigd. Vroeg in de ochtend al zag men de meisjes voor het gebouw. (Scène uit Het gebeurde in Rome"). x-eogx-afische medewerking van Sonia Gaskell. Met Rob de Vries en vele anderen. MUZIEK Vrijdag 6 November, Concertgebouw, 20 uur: Twee V-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Vex-hey. Programma: „Chimères" van Koeberg, Pianoconcert van Ravel (met Sini van der Brom), Concert pour petit orchestres van Roussel en Derde Sympho- nie van Schubert. Zaterdag 7 November, Hotel Velserend, 15 uur: Eerste Nederlandse Kwartettencon- cours ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van het Fanfarecorps „Wilhelmina" te Santpoort (tegenover de Ruïne van Bre- derode). Gevolgd door concex-t van „De Rietvinken". Zondag 8 November, Hotel Velserend, 14 uur: Tweede dag van het nationale kwai> tettenconcours van „Wilhelmina". Blaas- kwartetten. klarinettrio's en fluitduo's. De jui-y bestaat uit de toonkunstenaars Jos. de Klerk en E. Elsenaar. Zondag 8 November, Concertgebouw. 20 uur: Gecombineex-d concex-t door de R.K. ge mengde zangvereniging St. Caecilia en het kinderkoor (beide onder leiding van Ge rard de Barbanson) en de gelijknamige Harmonie onder directie van S. A. Noom, met Bert van Poelgeest aan de vleugel. Maandag 9 November, Minerva Theater, 20.15 uur: Paedagogisch concert voor de Heemsteedse Kunstkring: Het klavier in de muizeklitteratuxxr, door Ans Bouter, Miep van Luin erj Jan de Man in de kleine zaal. Programma: Sonate van Clementi, Spaanse dans van Infante, Scaramouche van Milhaud en Quatre-mains van Schu bert. Inleider: Louk Nelissen. Dinsdag 10 November, Concertgebouw, 20 uur: De operetteverenigingen „Johann Sti-auss" uit Haarlem en „St. Caecilia" uit Krommenie, het Operakoor Haerlc'm en „Vox Humana" uit Santpoort met solisten van de Amsterdamse Operaclub onder lei ding van Wim van Santé en de pianiste Emmy van Eden brengen fi-aementen uit werken van Delibes, Verdi, Bizet. Léhar en anderen ten gehox-e. Algehele leiding: Anton de Beex\ Donderdag 12 November, Frans Halsmuseum, 20 uur: Sonatenavond door de altvioliste Renate Weis en de pianist Johan Otten. Op het progi-amma staan werken van Wilhelm Fx-iedemann, Bach, Max Regex\ Benjamin Britten, Ludwig Otten cn Paul Hindemith. Vrijdag 13 November, Waalse kerk, 20 uur: Orgelbespeling door'Hendrik Lasschuit, die werken van Pachelbel, Walther, Han del en J. S. Bach ten gehore brengt (Be gijnehof). Vrijdag 13 November, Stadhuis, 20 uur: Galapremière ten bate van het Adoptie- comité Oude Tonge door de'Opera Intima. Uitgevoerd -worden „Bastxen et Basticnne" van Mozart cn de Koffiecantatc van Bach. Regie cn algemene leiding: Willem van der Veer. Orkest: Die Haerlemsche Mu- syckcamer onder directie van Andrè Kaart. Choreografie: M. Tschernoff. Solisten: Sylvia Couzijn, Anke Dannijs. Arjan Blan ken. Marcel Dirickx, Gerard Hux-kmans en Gerard Louman. Vrijdag 13 November, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het Symphonie-Oi'kest Haerlem onder leiding van Hans Bik. Uitgevoerd worden de ouvexdure „Iphi- genie in Aulis" van Gluck, het Vioolcon cert in D van Beethoven en de Zevende Symphonie van Franz Schubert. Solist is .Tan Damen, eerste concertmeester van het Concertgebouw-Orkest. DIVERSEN Vrijdag 6 November, Stadsschouwburg, 20 uur: Mr. Th. Regout uit 's Gravenhage vertoont voor leden van de vereniging Geloof en Wetenschap de geluidsflim in kleuren „Afrikaans avontuur". Zaterdag 7 November, Sportfondsenbad, 19.45 uur: Gecostumeerd kinderzwemfeest met watex-ballet, pantomime, demonstraties en vertoning van film met gesproken tekst door Joh. M. Schmidt, hoofd van de afde ling propaganda van de K.N.Z.B. Zaterdag 7 November, Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Vrou wengevangenis". Zondagmorgen 8 Novem ber 11 uur: Repx-ise van „Hoe groen was mijn dal" naar de gelijknamige roman van Richard Llewellyn. Maandag 9 November, Brinkmann, 20 uur: Lezing met lichtbeelden door prof. dx\ G. van Hoorn over „De Romeinen in Neder land" voor de werkgroep Kennemerland van de Archaeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland. 'aandag 9 November, Concertgebouw, 20 uur: Lezing met vertoning van kleurenfilm over de Nedex-landse Andes-expeditie 1952 naar het hooggebergte en oerwoud van Peru door dr. C. G. Egler en T. de Booy. 'nsdag 10 November, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haarlemse Toneelvex-eniging ..Door inspanning uitspannig" vertoont .In een andere wereld" van Joh. Blaaser Sr. en Jr. onder regie van Carel Veerhoff. nsdag 10 November, Nutsgebouw, 20 uur: F" -ste avond van de cursus over „Moder- xe schilderkunst" door Ewout de Kat voor xet Instituut voor Arbeidersontwikkeling Lange Veerstraat). Imperssionxxisme en ieo-impressionnisme. iensdag 11 November. Minerva Theater, 4.30 uur en 20.15 uur: Oude Chaplin- 'lms. Des middags „De Pelgrim" en des vonds „Het Jochie" (met Jackie Coogan). londelinge explicaties door Max Nabarro. ensdag 11 November, N.P.B.-gebouw, 'eemstede, 20 uur: Wijkavond van de 'oopsgezinde Kring. Onderwerp: „Als loopsgezinden de wereld in" (met licht beelden). Sprekers: mevrouw R. Ooster- >aan-Lugt, de heer J. Vreeken en ds. C. P. foekema. ijdag 13 November, Tuinzaal Concertge bouw, 14.15 uur: Vertoning van de geluids film in kleuren „Max-okko, tuin van Allah" met toelichting door de cineast D. van Syn voor de afdeling Haarlem van de Ver eniging van Huisvronuwen. Vrydag 13 November, Stadsschouwburg, 20 Scène uit Paard eet hoed" van Labiche door de toneelgroep Theatermet Lies Franken en Rob de Vries. Voor verdere bijzonderheden zie: Donderdag, onder „Toneel". uur: Voor Geloof en Wetenschap spreekt prof. dr. P. Smulders S. J. uit Maastricht over „Katholieke verdraagzaamheid tegen- over het moderne humanisme". VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten van de afdeling Haar lem worden gehouden in het Frans Hals museum. (ingang Klein Heiligland) en beginnen om 20 uur. Vrijdag 6 November: Besluit van de in samenwerking met de Natuux'historische Vereniging gehouden cursus over „Aan driften, driftaanleg. gëwoontévorming en intelligente aanpassing bij diex-en" door di\ A. F. J. Fortielje. Maandag 9 November: Laatste avond in de cursus „De mens tegenover leven en dood". Prof. dr. G. C. van Niftrik uit Amsterdam behandelt het px-obleem „religieus bezien". Dinsdag 10 November: Eerste van vier voor drachten door prof. dr: Garmt Stuiveling over „Wezen en werk van het moderne humanisme". Het Bijbels humanisme: Erasmus, Coornhert en de stiefkinderen van het Christendom. Woensdag 11 November: Eerste van drie voordrachten door H. P. Baard over „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden". Werken der primitieven. Met lichtbeelden. Donderdag 12 November: Besluit van de cursus „Kaï-akters en conflicten" door W. A. Nell, assistent Paedagogisch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht (Minerva Theater, Heemstede). TENTOONSTELLINGEN Teyïers Museum: Etsen van Rembrandt uit eigen bezit. Verder tekeningen van Rafaël, Michelangelo. Lorrain en Watteu. Op werkdagen van 1115 (behalve Maan dag) en de eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Frans Halsmuseum: Gi-oepsportretten van Frans Hals cn permanente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 1016 uur, des Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-dioi'ama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Schilde rijen en tekeningen van Paul Citroen. Ge opend tot 18 November op werkdagen van 1017 uur. Toonzaal Boskamp: Expositie van nieuwe meubelen, tapijten en stoffen, benevens werken van de beeldhouwer W. Comman deur, tot 8 November op werkdagen van 1017 uur. Huis Van Looy: Expositie van werken van leden, -yan het genootschap „Kunst Zij OnsJB*^" van 7 tot 30 November, geopend op TW-ékdagen van 1012.30 en van 13.30 17 vArr, des Zondags van 1417 uur. Toe gepaste kunst, affiches en illustratief werk. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 14—17 uur, op Zondagen alleen van 1417 uur. Grote Markt: Op de rotonde is opgesteld het monument, voor Oude Tonge vervaardigd door mevrouw J. DucroKruyer, ge schenk van de Haarlemse bevolking. Tot 9 November. ADVERTENTIE kunt U- thans snel verdrijven. Het nieuwe, sterk ontsmettende Amyl- Meta-Cresol (250 maal zo sterk als Phenolmet Jodium, vindt U alleen in de aangenaam smakende WEENEN. Betreffende de gebeurte nissen in de Levant zijn alhier berigten ontvangen omtrent vijandelijkheden tus- schen Russische schepen op den Donau en de Turksche bezetting van het fort Ischatska. De Russische vaartuigen, onder het bereik van het geschut van het fort gekomen, zijn door hetzelve beschoten ge worden. De Russen hebben het vuur be antwoord en daarbij, zoo verzekerd wordt, het fort in brand geschoten. Vermits het vaarwater van den Donau bij het verdrag van Adrianopol is vrij gelaten voor Russische schepen moet men aannemen, dat de Turken tot den aanval zijn overgegaan. Dit moet worden aan gemerkt als een blijk van de opgewonden heid, waarin de Turksche troepen ver- keeren.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5