Terreinverkenning in Limbiir Ah. Ttleyec Twee zielen,een gedachtei '*Ü0XV?...ja f luaq Op de Oosterschelde wachten grote, massieve caissons Vannacht gaat de dijk dicht Slecht 22 pet der Fransen tegen de EDG VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT JAPONNEN Diefstallen bij expeditie bedrijf voor rechtbank Uit de practijk der cultuurspreiding Bevan versterkt positie Enquête wijst uit: Britse wet op het regentschap gewijzigd Versnelde groei van lager onderwijs Interim-regering in Brits-Guyana HOEDEN Duitsers beginnen weer over Sudeten-kwestie Radio-activiteit en filmmateriaal Sinds mr. JM. L. Th. Cats, die reeds in zijn optreden als staatssecretaris een grote activiteit in aie richting ontplooide, minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is, begint het begrip „cultuurspreiding" steeds meer vat op de werkelijkheid te krijgen Het Brabants Orkest vervult in dit opzicht een belangrijke muzikale taak en in Arnhem heeft de jonge toneelgroep Theater, om ons nu maar tot twee van de meest m het oog lopende voorbeelden te beperken, een royaal ingericht hoofdkwartier gevonden voor de artistieke verovering van Gelderland en Overijsel, waar vooral in kleinere gemeenten nog pionierswerk te verrichten valt. Buiten beschouwing blijve hierbij m hoeverre de realiteit de gestelde idealen zal kunnen weerspiegelen. Want ik wu nu m enkele artikelen uw aandacht richten op de provincie Limburg, waar men eveneens met montere energie probeert de regionale kunstbeoefening op een hoger en vooral deugdelijker plan te brengen en dieper in alle lagen der bevolking te laten doordringen. En daarbij moet men dan niet in de eerste plaats denken aan de nieuwe schouwburg, aie Heerlen gaat bouwen en die één van de grootste en modernst geoutilleerde van het continent belooft te worden, maar speciaal aan de twee te Maastricht Q^stigcle opleidingsinstituten: de Jan van Eyck-Academie (voor hoger onderwijs m de beeldende kunsten) en de Toneelacademie. Voor ik u daar ech ter een beschrijving van geef, moet ik u eerst vluchtig mijn indrukken geven van de eeuwenoude stad van Maas en Jeker, om u tevens iets te vertellen over de mo gelijkheden van het uitgaansleven. Wan delend door de nauwe en bochtige straten met de vaak prach tige gevels van oude koopmanshuizen, over de hobbelige keien tussen de ver weerde bepleisterin gen van pittoreske muren, waant men zich ergens in België, vooral als men het Lieve Vrouweplein, een gewezen begraaf plaats, met zijn uit ruwe blokken kolen- zandsteen opgetrok ken basiliek betreedt. Tussen twee haakjes: in het daar gevestig de restaurant Au Phare, met zijn hoge vitrage aan fel ge poetste koperen rin gen, kan men zich heerlijke Limburgse specialisten laten ser veren zoals cham pignons in roomsaus of a la meunière. En dat is zeker niet het enige adres: ook het ietwat modieuze eet huis „De Bonnefan- ten" of eigenlijk „Au Coin des Bons En- fants" heeft op culi nair gebied u moet daar eens forel gaan proeven! een reputatie hoog te houden. Doch wij moeten terug naar de ernst, al is dat hier in het Zuiden nooit lang mo gelijk. Neem nu eens het beroemde Vrijt hof, volgens de plaatselijke V.V.V. en niet eens met veel overdrijving het mooiste ple.in van Europa, waar men vlak naast elkaar de grijze en gelige torens van St. Servaas en St. Jan aanschouwt. De beeldspraak, die men voelt opkomen als men peinzend, vol ontzag en bewondering, door de galerij van het koor loopt, waar het knerpend verschuiven van een stoel als het ware de stilte onderstreept, is even versleten als de tegels in de portalen, waarover in vroeger tijden de kapittelhe ren hun schreden richtten. Bij dag wemelt het er van de zich in de herfstzon koeste rende duiven, die niet gewend zijn door voetgangers in hun vredige maaltijd ge stoord te worden. Des avonds echter is ditzelfde plein, met zijn middeleeuwse achtergrond van versteende levenswijsheid als bij toverslag herschapen in een druk centrum van gezelligheid. Men zit er in een rieten stoel op een planken terras als op de Boulevard Saint- Germain, maar nu met een goed glas Maastrichts bier. Men luistert naar het carillon. Men raakt zo vurig in een ge sprek verwikkeld, dat men al spoedig de snel gemaakte vrienden tutoyeert. Maar men neemt even later beleefd en zeer for meel afscheid van elkaar, als heren die weer vreemdelingen zijn. En zo voelt men zich ook als er plotseling uit een belen dend café een heel muziekkorps van jon gens in korte witte broeken, met groene feestmutsen, naar buiten barst en een fees telijke optocht begint, die in een minimum van tijd een enorme aanhang heeft. Des nachts komen ze langs het hötel met fak kels. Men wil weten wat dit geweest is en dan leest men de volgende morgen aan het ontbijt in Limburgsch Dagblad, dat het de muzikanten van St. Joezep waren en dat het leven de St. Servatiusbrouwerij gold, genoemd naar de stadspatroon, die „na tuurlijk de gehele gemeente beschermt, ADVERTENTIE GROTE HOUTSTR. 16 - HAARLEM JERSEY - FANTASIE - COCKTAIL Contactman van de recherche kreeg ook smaak te pakken Voor de Amsterdamse rechtbank hebben drie expeditieknechts uit Amsterdam te recht gestaan, die er van beschuldigd wor den uit de bagage van uit de West terug gekeerde militairen diverse goederen te hebben gestolen, waaronder blikjes siga retten. overhemden, kussenovertrekken, electrische scheei apparaten en wand- kleedjes. Deze diefstallen zijn gepleegd bij een groot expeditiebedrijf in de hoofd stad. De 26-jarige F. G. W. K. uit Amsterdam hoorde wegens diefstal tien maanden ge vangenisstraf, waarvan vier voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar tegen zich eisen. Tegen de 20-jarige W. T. eiste de officier wegens diefstal eveneens tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De eis tegen de 22-jarige F. S. was tien maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, ook wegens diefstal. De verdediger van K. vertelde, dat zijn cliënt op verzoek van de recherche bij het expeditiebedrijf is gaan werken om uit re zoeken op welke wijze de daar veelvuldig voorkomende diefstallen werden gepleegd. Hij was toen zelf mee gaan stelen. K. had Het Dinghuis „aajt stadhoes" zeggen de Maastrichtenaren met zijn hoge zadel dak is een der mooiste gebouwen in het hartje van Limburgs hoofdstad. Hier is de Poesjenellenkelder gevestigd, waar iedere Dinsdag en Donderdag het politieke poppentheater Die Blauwe Scuyte" zijn voorstellingen geeft. maar wiens bijzondere protectie uitgaat naar het roomijs...." Het verslag besluit met de woorden: „Met de wazige maan keerden wij huiswaarts, de harten vol dankbaarheid jegens St.. Servaas, die hier. toch maar met het gelöbf ook de cultuur bracht!" Theater met eigen blad Dat is waar ook: de cultuur, voor zover die niet langs de openbare weg staat uit gestald. Maastricht heeft een kostelijke ouderwetse schouwburg, hoefijzervormig en met donkerrood pluche op de stoelen, als hoedanig men de zolder heeft ingericht van een in onbruik geraakte Jezuïetenkerk uit het begin van de zeventiende eeuw, te bereiken door een later bijgebouwd voor stuk met tegen elkaar indraaiende trappen, OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXDOCCOOOO zachtgroene wanden en een zwart-wit ge blokte grond. Gelijkvloers bevindt zich de Redoutezaal, waar bals worden gegeven, doch waar eveneens een podium is. Deze week nog trad Georgette Hagedoorn er op. Het eigenlijke theater heeft ruim zeven honderd zitplaatsen, waarvan een gedeelte in baignoires, die bij de komende restau ratie gaan verdwijnen. Ook in deze pro vincie kent men stedelijke rivaliteit en daar men vreest dat Gedeputeerde Staten toch bezwaar zullen maken tegen de reeds lang gekoesterde plannen tot nieuwbouw, heeft men tot gedeeltelijke modernisering besloten. Om straks niet al te sterk voor Heerlen onder te doen. Laten we voor Maastricht hopen, dat men de gezellige sfeer daarbij niet verspeelt. Het toneel is niet groot: acht bij tien meter, maar de acoustiek is voortreffelijk. Er wordt een druk gebruik van gemaakt. De Staar zingt er onder leiding van Martin Koekelkoren, zolang het eigen huis van dit beroemde koor nog niet toonbaar is, het Stedelijk Orkest concerteert er onder lei ding van Andi'é Rieu en talrijke buiten landse operazangers komen er op doorreis met hun programma's van geliefde frag menten. De Nederlandse gezelschappen zijn er graag geziene gasten. Het aantal in schrijvingen op de abonnementsvoorstel lingen is dit seizoen met 60 pet. gestegen in vergelijking met het vorige. Alle genres trekken hier publiek, ook in de zogenaam de vrije vertoningen. Doch toen Albert van Dalsum er met „Moord in de kathedraal" van Eliot kwam, had men de grootste moeite de zaal vol te krijgen, want zo deelde een ingewijde zegsman ons mede kathedralen heeft men genoeg. De Stichting Stadsschouwburg Maas tricht geeft een eigen maandblad uit, in het begin van het speeljaar met vermel dingen van de samenstellingen der be roepsensembles en van het répertoire. De overige nummers zijn gevuld met uitvoe rige programma's en beschouwingen. Het is een mooi en animerend blad. Men zou iets dergelijks ook in Haarlem willen, al liggen de verhoudingen daar natuurlijk anders. In Maastrichts dialect worden er voorts opvoeringen gegeven door De Ke- mediespeulers, een semie-beroepsgezel- schap. Over de activiteit van de gesubsi dieerde Speelgroep Limburg schrijf ik in een afzonderlijk artikel. Want het bestaan daarvan heeft mede tot de oprichting van de Toneelacademie geleid. Vermaak in buitenland De Maastrichtenaar is overigens niet alleen op zijn eigen schouwburg aangewe zen. Het buitenland is hier naast de deur. Luik en Aken liggen maar een kilometer reeds twee voorwaardelijke veroordelingen, of twintig verwijderd en dagelijks kan. men daarheen per autobus om van de spec taculairste evenementen te genieten. Voor zeven gulden, reiskosten in begrepen, heeft men een plaats in de stalles voor een opera, voor nog minder kon men in de Bel gische stad een ijsrevue gaan zien, zo groots gemonteei-d, dat geen enkele zaal in Nederland er plaats voor zou hebben. Maar dat was dan ook in het Sportpaleis met accommodatie voor meer dan vierduizend toeschouwers. Hoe groot de aantrekkings kracht van zulke spektakels is, moge blij ken uit het feit, dat één zo'n show vijf weken in Luik kan blijven een stad die minder inwoners heeft dan de onze! Voor de Nederlanders, die iedere avond met zeker tien touringcars komen opzetten, is er zelfs een aparte ingang. De verklaring van dit verschijnsel en van de zuigkracht op de Limburgse bevol king zal duidelijk zijn aan wie oog heeft voor de contrasten, waar Maastricht zo rijk aan is. Want hebt u wel eens bedacht, dat dit levende museum van Romaanse en Gothische architectuur de enige Neder landse stad is met twee vliegvelden al is dat voor de hélicoptères naar Keulen en Brussel niet groter dan de speelplaats van een lagere school? DAVID KONING LONDEN (Reuter). Aneurin Bevan, de veelomstreden leider van de linkervleu gel der Britse Labourparty, heeft Donder dagavond zijn positie verbeterd door als negende gekozen te worden in het twaalf man sterke schaduwkabinet van de partij. Bevan slaagde er verleden jaar slechts ter nauwernood in als lid van het schaduw kabinet gekozen te worden. Geen van zijn volgelingen had succes in de verkiezingen van Donderdagavond. Het schaduwkabinet heeft in totaal 18 leden, maar zes ervan worden automatisch verkozen en behoeven niet door de leden van de partij herkozen te worden. Onder hen bevinden zich Clement Attlee, voor zitter en Herbert Morrison, zijn plaatsver vanger. ADVERTENTIE Let maar eens op hoe vaak U hoort: „ROXY? Ja, die rook ik ook!" Steeds meer rokers merken hoe bijzonder goed zo'n ROXY- sigaret smaakt en hoe heerlijk zacht ROXY voor de keel is. Geen wonder dat mensen met smaak zeggen (Van een bijzondere medewerker Z i e r i k z e e Donderdagavond Tien uur 's avonds in Zierikzee. Het is slil in de straten. Regen glimt op de kin derhoofdjes. Veel lanen zijn al donker. Er gens op de Oosterschelde wachten nu de caissons, roerloos en massief. Morgennachl zal de laatste als een deur op het stroomgat bij Oudekerk dichtzwaaien, maar op de vooravond ziet Zierikzee eruit als een ge wone provincieplaats op een gewone avond, stil en glimmend in de regen. De Zierikzeeërs weten wat er morgen met hun eiland gaat gebeuren. Acht maan den hebben zij gewacht, maar nu het bijna 30 ver is zijn zij merkwaardig rustig. Op sommige uren is er wel onrust, vandaag is die onrust gegroeid. Wie nu de deur van café „Concordia" binnengaat, kan er strui kelen over het tastbare bewijs ervan. Zware fotokojfers en statieven vullen de haf. Het licht in de telefooncel gaat niet uit xmniavond. Om beurten bellen de eigenaars van die koffers naar Den Haag, Utrecht, Valkensioaard en Leeuwarden Het zijn de vreemdelingen, die die onrust gebracht hebben, de vreemdelingen, die nu hun koffie drinken en biljarten in „Con cordia". Buiten ergens in het donker ligt de plaats waar het om gaat. waar de onrust het toppunt bereikt. Een bundel van een zoeklicht geeft die plaats aan, als een slanke vinger, die uit de wolken omlaag wijst. De weg erheen gaat over slikgladde dijken. Op de weg buiten de stad kan ik zien dat het zoeklicht is omgeven door een bos van neonlampen. Naarmate ik vorder krijgt de hele hemel die vreemde brand- kleur. Een halve kilometer verder houdt die weg op. Er is alleen nog maar een smal gangetje tussen een muur en een buislei ding. Merkwaardig genoeg is het doodstil. Alleen het klotsen van de zee achter de De meerderheid van het Franse volk is voorstander van een EDG-verdrag en an dere projecten voor de integratie van Europa. Dit is bekend gemaakt door het Franse maandblad „Réalité". Het blad schrijft, dat het „Franse Insti tuut voor Opinie- onderzoek" onlangs deze vragen aan een groot aantal Fransen had voorgelegd. 46 procent van de gevraag- den antwoordde bevestigend op de vraag, of zij bij een nationaal referendum over de EDG hiervoor zouden stemmen. Slechts 22 procent was tegen de EDG. 13 procent zeiden in zo'n geval blanco te stemmen en 19 procent wist niet, hoe zijn stem uit te brengen. Het blad deelde niet mee, hoeveel per sonen bij het opinie-onderzoek betrokken waren geweest, maar het zei, dat de vra gen aan mensen uit alle lagen der bevol king waren voorgelegd. De „Réalité" schrijft, dat door dit onder zoek eveneens gebleken was, dat „een over weldigende meerderheid dei' bevolking met uitzondering van de communisten voor standers zijn van een algehele integratie" van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Ne derland, België en Luxemburg „Réalité" trok de volgende conclusie uit de resultaten van het opinie-onderzoek: 1. De openbare mening in Frankrijk is de mening in het Franse parlement voor uit. 2. Hoewel het samengaan op militair gebied de hevigste tegenstand heeft ont moet, heeft de Franse publieke opinie zich duidelijk uitgesproken ten gunste van een ratificatie van het EDG-verdrag. 3. De Fransen geloven, dat er in een herbewapening van Duitsland zekere geva ren schuilen, maar zij zijn evenals de Franse maarschalk Alphonse Juin van me ning, dat de veiligheid van het Westen een Duitse bijdrage noodzakelijk maakt ter wijl zij tevens geloven, dat men via de EDG een betere controle zal kunnen uit oefenen op een Duitse herbewapening. dijk is hoorbaar. Een lichtje komt langs het pad, een arbeider die naar zijn barak gaat. Als wij elkaar gepasseerd zijn ver breekt het eerste geluid de stilte, een die sel-aggregaat, de electrische centrale van een heel dorp, waar ik plotseling middenin sta: een kamp van houten barakken voor degenen, die bij het gat moeten blijven. Het gele licht is overal als in een bijzon der slechte kleurenfilm. Vlak achter de zeedijk ontrolt zich on verwachts een droomlandschap: huizen hoge stapels riet, met pluimen er op in het neonlicht. Het wordt gebruikt bij het dijk herstel. Een drijvende kraan schept voort durend keileem op een plaats, waar zo juist nog een kleine verzakking is geweest. Aan het eind van het paadje bruist mod derwater als een wolk uit een buis, het uitzicht benemend. Als het spuiten even ophoudt begrijp ik waar ik ben, vlak bij het gat. Ik sta op een verbinding tussen de oude zeedijk en de nieuwe, die meer naar buiten ligt. Er zijn twee zulke ver bindingen, een aan elke kant van het gat in de dijk. Er naast ligt het caisson al op zijn plaats. Uit een sleepboot klimmen kieine mannetjes er op. Een van de licht masten, een torenhoog geraamte van bui zen en planken is een verleiding, die men r.iet kan weerstaan. Een klimpartij langs gladde sporten moet men er voor over heb ben, maar deze moeite wordt rijk beloond: het nachtelijk overzicht over de kranen, dijken, dekschuiten, buizen is tegelijk een overzichtelijke situatieschets en een mach tig schilderij. Nog is de stroom sterk in de open deur. Op dit ogenblik komt het water juist naar binnen. Een motorboot vaart van buiten naar de opening om de stroomsterkte te meten. Pijlsnel schiet het bootje naar bin nen om daar een zwaai te maken. Met ma lende schroef kan het nog net terug naar buiten komen. Landinwaarts ligt Ouder kerk in het donker. Zonder straatverlich ting steken de daken nauwelijks af tegen de regenlucht. Ik klim weer voorzichtig naar beneden. Op de weg terug ziet men overal de persbuizen, lege monden boven de zee dijk uit. Straks zullen zij het drabbige water te rugwerpen in de zee, waar het thuis hoort. Morgen gaat de dijk dicht. Het Britse Lagerhuis heeft Woensdag eenstemmig een boodschap van Koningin Elizabeth goedgekeurd, waarin zij het Huis verzoekt haar echtgenoot, de Hertog van Edinburgh, tot regent te benoemen, indien de noodzaak zich hiertoe zou voordoen. Het Huis wordt in de boodschap gevraagd de wetten op het regentschap van 1937 en 1943, krachtens welke Prinses Margaret automatisch regentes zou worden indien de troonopvolger, Prins Charles, voor zijn achttiende jaar Koning zou worden, te ver- andei'en alvorens zij haar reis door het Ge menebest maakt. De boodschap is Woensdag in het Huis voorgelezen. Er wordt voorts in gevraagd, dat Koningin-Moeder Elizabeth lid van de regentschapsraad wordt. De Koningin vraagt tevens, dat de wet op het regentschap zodanig wordt ver anderd, dat de troonopvolger, of vermoe delijke troonopvolger, indien nodig regent kan worden, wanneer hij of zij dé leeftijd van achttien jaar heeft bereikt. Sir David Maxwell Fyfe deelde mede, dat de betrokken premiers van het Gemeene- best de wensen van de Koningin hebben bestudeerd en de voorstellen goedgekeurd. Uit door het Centi'aal Bux'eau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers blijkt, dat het aantal leexdingen bij het gewoon en voortgezet gewoon lager onder-wijs op 16 September vergeleken met 16 Januari met 70.400 was gestegen tot 1.393.900, dat is met 5,3 percent (in 1952 was er een stijging met 53.400 leerlingen of 4,2 percent. Deze stijging werd veroorzaakt door het hoge geboox-tecijfer na de oorlog, dat in een stex-k vex-hoogd toelatingscijfer resul teerde (1951: 211.600 leerlingen, 1952: 235.600 leerlingen en 1953: 253.500 leer lingen). De gi'oei bij het openbaar onderwijs (7,1 percent) was sterker dan bij het Protes tants Chx-istelijk (5,5 percent), het Rooms- Katholiek (4,1 percent) en het neutraal bij zonder ondex-wijs (5,9 pex-cent). Op 16 September j.l. volgde 28,4 percent van alle leerlingen openbaar onderwijs tegen 28,0 pex-cent op 16 Januari 1953 en 27,6 percent op 16 Januari 1952. Voor het Protestant-Chx-istelijk, het Rooms-Katho- liek en het neutraal bijzonder onderwijs bedroegen deze percentages op de genoem de data resp. 27,0 - 27,0 - 27,0; 42,7 - 43,2 - 43,6 en 1,9 - 1,8 - 1,8. Morgen zullen Eindhovense doktoren, ingenieurs, juristenmusici en journalisten met het enige orgel van de stad rond gaan. Dit pierement is n.l. volledig versleten en aangezien het een belangrijke bron van inkomsten betekent voor het Labrehuis voor daklozen, wil men gelden voor een nieuw orgel bijeenbrengen. Daartoe zal een loterij worden gehouden. GEORGETOWN, (AFP) De gouver neur van Brits-Guyana, sir Alfred Savage, heeft Donderdag in een radiotoespraak be kend gemaakt, dat een interim-regering zal worden gevormd, die Brits-Guyana ge durende tenminste een jaar zal besturen. De interim-regering zal bestaan uit een wetgevende raad van 24 leden te benoe men door hemzelf en drie onafhankelijke persoonlijkheden uit de kolonie. Daarna zal een uitvoerende raad ge vormd worden uit tien leden van de wet gevende raad. Hij zal onder voorzitter schap van de gouverneur staan. De tegen woordige raad van state zal ontbonden worden. Sir Alfred maakte bovendien be kend, dat hij twee of drie leden van de uitvoerende raad zal benoemen op ministe riële posten. De gouverneur hoopte, dat gedurende de interim-regering en de daarop volgende periode, waarin de nieuwe grondwet zal worden vastgesteld, het volk van Guyana interne autonomie zal verkrijgen in het Bx-itse gemenebest. Hij verklaarde voorts dat de nieuwe regex-ing niet benoemd kan worden voor midden December. De geamendeerde grondwet, die Donderdag bij het Britse Lagerhuis is gedeponeerd, kan. naar hij zeide, pas na verloop van 40 dagen van kracht worden. Het bestuur van de Britse Laboux-party heeft aangesloten organisaties Donderdag medegedeeld, dat het de schorsing door de Britse regering van de grondwet van Brits- Guyana betreurt. ADVERTENTIE HAARVILT BORSALINO BRUMMEL BATTERSBY BARTELJORISSTR 24 HAARLEM TEL. 204 20 ENMODE BONN (Reuter). De West-Duitse mi nister voor vluchtelingenzaken, Theodor Oberlander, heeft Donderdag aangedron gen op een oplossing voor het Sudeten- Duitse vraagstuk „in overeenstemming met de geest van het pact van Münchën" van 1938. Dit pact, dat getekend werd door Duits land, Italië, Engeland en Frankrijk, voor zag in de geleidelijke overdracht naar de Duitse souvereiniteit van het Sudetenge- bied, dat sinds 1918 Tsjechoslowaaks ge bied was geweest. Een Antwerps dagblad had gemeld, dat een filmfabriek ter plaatse (Ge- vaert), twintig dagen na de atoomont ploffingen in de Verenigde Staten diT- gebeuren had kunnen constateren aan haar filmmateriaal. Radio-actieve deel tjes zouden hierop namelijk microsco pisch kleine slipjes hebben veroorzaakt. De betreffende filmfabriek verwijst dit bericht thans echter vaar 't rijk der fa belen. De stipjes, waarvan sprake is, zo wordt verklaard, zijn waar te nemen op alle filmmateriaal, waar ook ter wereld. Zij zijn het gevolg van het steeds toenemende gebruik van radio activiteit m de industrie en de genees kunde. Deze radio-activiteit wordt niet geheel verbruikt en deeltjes ervan ver spreiden zich in alle richtingen. Zij ver oorzaken op deze wijze uiteraard schade aan de licht gevoelige emulsielaag vc- films. Hoewel men op het ogenblik r cie filmfabrieken nog niet van een ram kan spreken, maakt men zich niettemi' zorg over de wijze van bescherming van het filmmateriaal, wanneer het gebruik van radio-activiteit de komende jaren nog zal toenemen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9