In geuren en kleuren De parapluie lang en slank Handenarbeid - bron van voortdurende levensvreugde Priester-A rbeiders V* ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 9 WANDELINGEN LANGS DE WINKELRAMEN KERKELIJK LEVEN SINT-NICOLAAS ONZE PUZZLE Lettergrepenraadsel BASIC SHEEN j De mode van Onze Tijd Jersey de Luxe Unie Verkeer wil model taxibedrijf met Ataxpersoneel Sleepboot Holland naar coaster 4 <v o o r de^O rouw Mijn wandeling langs de winkel ramen is dit keer blijven steken in een bekende parfumeriezaak in Haar lem. Daar werd ik zo bekoord door de veelbelovende namen van de Franse parfums, dat ik er graag iets meer over wilde vertellen. Een belevenis in het buitenland van een charmant jong meisje uit Heem stede schoot mij te binnen: zij wilde parfum kopen maar toen de eigenaar van de zaak haar vroeg welke parfum zij wenste, bloosde zij licht en zei aar zelend, dat zij eigenlijk niet goed wist welke parfum bij haar paste. Hij liet haar in een gemakkelijke stoel plaats nemen, keek haar een minuutlang strak in de ogen waardoor haar blos iets dieper werd en zei toen op besliste toon: „Peut-être". „Misschien", her haalde zij wat ver schrikt, wat be doelt u met mis schien?" „Ja, dat moet u nemen, peut-être, ik lees het in uw ogen, dat parfum past bij uw karakter." Zo komt het dat dit meisje tegenwoor dig een vleugje parfum om zich heeft, waarvan de titel een voorzichtige be lofte inhoudt. Een parfum is iets zeer persoonlijks, zoals mede uit deze be levenis blijkt. Het moet bij ons wézen, bij ons karakter passen en daarom is de naam zo belangrijk. Allicht kiezen wij ons geen parfum uitsluitend om de naam, de geur moet ons ook aangenaam zijn. De appreciatie van de geur geeft soms merkwaardige verschillen. Bij een proef met negentig studenten werd muskus als volgt be oordeeld: 22 zeer aangenaam, 35 niet geheel aangenaam, 21 niet geheel on aangenaam, 12 zeer onaangenaam. En toch, ondanks deze verschillen is er veel overeenkomst betreffende de vraag wat een aangename geur is, hetgeen een ge luk mag heten voor de parfumfabrikan ten. Het woord parfum is waarschijnlijk van de Israëlieten afkomstig; zij ge bruikten het als wierook in hun tem pels. Op de een of andere manier wer den heel vroeger parfums ook toegepast als geneesmiddel. Tegenwoordig gebrui ken wij ze vooral ter verhoging van onze aantrekkelijkheid. Om met Hendrik de Tweede te kunnen trouwen vertrok Catharina de Medici uit Italië naar Frankrijk; ze nam evenwel haar par fumeur, haar cosmeticus mee. En juist haar grote belangstelling voor parfums heeft in grote mate de Franse parfum industrie bevorderd, die van toen af de leiding kreeg. Het stadje Grasse in Zuid- Frankrijk; zij nam evenwel haar par- Europa; er zijn daar in de omgeving uitgestrekte bloemenvelden. De welriekende oogst wordt in Grasse in de bloeitijd met karrenvrach- tenvol binnengehaald, waarna de be werking begint. Zo ontstaan de heerlijke bloemenpar- fums, zoals: „quelques fleurs" (enige bloemen); „roses" (rozen); „lilas bruns" (paarse seringen); „l'oeillet France (Franse anjelier); „fougère royale" (koninklijke varen). Behalve de bloemengeur zijn er vele andere geuren die getaxeerd wor den als zoet, zacht, doordringend, wee, adembenemend, scherp of fris. De fa brikant geeft aan de geuren een naam passend bij het karakter van het parfum en van de mens. Daarom kiest hij namen die bekoorlijk en verleidelijk zijn. Zo heeft Lancóme zijn parfums behalve het reeds genoemde „peut-être" ge doopt met namen als „magie" (betove ring); „conquête" (verovering); „tendre nuit" (tedere nacht); „tropique" (tro pisch). Patou noemt zijn parfums: „amour-arnour", „moment supême" (het heerlijkste ogenblik). Schiaparelli geeft een flesje „shocking" en Carven spreekt van „ma griffe" mijn ken merk, mijn stempel) en „robe d'un soir", waarmee hij waarschijnlijk bedoelt dat dit parfum is als een kleed voor één bijzondere gelegenheid. Lavin gaat wat verder met zijn „scandal" en „my sin" of „prétexte" (voorwendsel). Van Worth komen evenwel de schilderach tigste namen. Hij karakteriseert zijn parfums met: „imprudence" (onvoor zichtigheid); „je reviens" (ik kom te rug); „vers toi" (bij jou); „dans la nuit" (in de nacht); „vers le jour" (bij het aanbreken van de morgen). Zulke namen schijnen meer bedoeld voor ge schenkjes dan als aankoop voor eigen gebruik. Verseneidene fabrikanten geven hun lotions en zepen dezelfde namen als de parfums. Zo kunt ge „Soir de Paris" als parfum en als zeep nemen en het zelfde geldt voor „mais oui", „magie" en „tabou". Coty heeft een lotion „l'aimant" dat zowel de beminnende als de magneet betekent. Wie thans een keus wil doen en naar een parfumeriezaak gaat, bedenke zich wel. Bij het keuren van deze kleurige geuren komt ge vanzelf in een drome rige stemming. Ge ondergaat de beto verende luchten in een sprookjessfeer en ge hebt het gevoel of Sultana She- herazade zelf bezig is u duizend en een verhalen in het gretige oor te fluiste ren, van heerlijke dingen die vast gaan gebeuren als ge u een der bedwelmende geuren boven de ogen, achter de oren en in het haar spenkelt. ANNEKE. Chinese meisjes en vrouwen dribbelen al enkele eeuwen rond met fleurige para solletjes. Het wijze zwakke geslacht van dat verre land weet ook, hoe zo'n parasol als een sieraad te dragen, iets wat de Europese vrouw wel eens tot voorbeeld kan strekken. In de 18e eeuw verscheen in Europa en ook in Nederland het zonne scherm. Al spoedig behoefde geen vrouw meer bang te zijn voor een (in die tijd zo gevreesd) bruin huidje. Niet zo héél lang heeft de parasol zich in Nederland kunnen handhaven, doch waarom zou zo'n dakje ook niet een bescherming kun nen zijn tijdens een flinke plensbui? Slimme mensen vervaardigden in 1860 een parapluie-geraamte van walvisbaleinen en bespanden dat met een waterdichte stof. In verschillende uitvoeringen is de parapluie sindsdien de revue gepasseerd. Reeds jaren kennen we haar als een noodzakelijk kwaad dat na gebruik vele malen opgevouwen kan worden om haar dan, in een klein tasje of hoesje, onzicht baar mee te dragen. De modekunstenaars hebben dit seizoen om wegstoppen onmogelijk te maken?? extra lange, elegante parapluies in het leven geroepen. Italianen vervaardigden originele knopversieringen als satan- en vogelkopjes. Ook pikzwarte kwastjes doen het aardig bij de nieuwe cognackleur. Ragdunne steeltjes met een even omgebogen slangetje als handvat, doed denken aan de tijd van queue de Paris en vigelante. Th. Een charmant winterpakje van grove tweed in kleine ruiten. Te zeggen, dat de handenarbeid in het onderwijs een nieuw gezichtspunt is, zou niet helemaal juist zijn. Immers reeds jaren geleden is men in een of andere vorm met de handenarbeid in het onderwijs begonnen. Maar toch kunnen wij met een gerust hart zeggen, dat de handenarbeid het onderwijs een nieuwe toekomst belooft. En om nu wat meer te weten te komen over de mogelijkheden van de handen arbeid hebben wij een bezoek gebracht aan een deskundige, mejuffrouw Van Eyndhoven in Haarlem (directrice van de Kleuterschool „De Zonnebloem") die voor ons de sluier die hing voor een voor velen totaal onbekend terrein, heeft opgelicht. „Het doel van de handenarbeid is om de mens zijn leven lang ware arbeids vreugde te geven, waardoor hij afge leid wordt van zijn minder, goede eigen schappen," verklaarde mejuffrouw Van Eyndhoven ons en zij nam ons toen mee naar de kamers, waar dagelijks tientallen leerlingen de waarheid van die woorden kunnen ervaren. „Tja, als je niet echt voelt voor het vak, moet je er natuurlijk niet aan be ginnen," vertelde ze verder, „maar voor al voor meisjes is het lesgeven erin een heerlijk werk. Als de kinderen bij ons lastig zijn, ligt dat niet aan het kind, maar dan schuilt de fout bij ons. Want het is namelijk juist onze taak om de aanleg en de belangstelling van het kind te ontdekken en die verder te ont wikkelen en in goede banen te leiden. En waar deze methode gevolgd wordt, daar is het onmogelijk, dat het kind lastig en onhandelbaar is. Daarom is het ook van zo'n groot belang, dat de ouders zich wat moeite getroosten om in dit opzicht hun kinderen tegemoet te komen." En we. zien dan om ons heen de ver schillende resultaten van het werk, dat door onze gastvrouw met een onbe grensd enthousiasme en een grote dosis liefde ter hand wordt genomen. Een mannetje achter een ijscowagentje, ge maakt van een lucifersdoosje en ijzer- draad (een kunstwerk van een zeven jarige) pronkt er naast een complete speeltuin-uitrusting; met de hand be werkte koperen en tinnen bakjes staan er naast een uit klei geboetseerde viool speler en in een grote doos liggen Jan Klaassen en Katrijn bedolven onder een tijger, een koning en allerlei andere figuren, die bestemd zijn voor poppen kastvoorstellingen en die allemaal door kinderhanden zijn gemaakt en veeial aan kinderbreinen zijn ontsproten. Ja, het moet zeker wel een groot ge not zijn om op zo'n manier kinderen voor het grote leven klaar te maken. En hier komen we dan terecht bij de nieuwe toekomst van het aligemene schoolonderwijs. „Het zal niet meer zo lang duren, dat de handenarbeid slechts als speciaal vak zijn plaats in het onderwijs heeft, maar binnenkort zal men er zeker toe overgaan om de handenarbeid als het ware als onderwijsmethode te gaan ge bruiken." Het klonk ons nogal erg voor uitstrevend en optimistisch in de oren en toch werd ons verzekerd, dat de eerste stappen hiertoe al worden onder nomen. En hoe dat dan in zijn werk zal gaan? We1 de schoolgaande jeugd zal dan zijn geschiedenis niet alleen als een opeen volging van feiten en gebeurtenissen te verwerken krijgen, maar zij zal „De slag bij Waterloo" zélf kunnen beleven in de vorm van zelf te vervaardigen figuren en entourages; zij zal de kaas markt van Alkmaar nimmer verwarren met de beestenmarkt in Purmerend, want wanneer je eenmaal de kaasdra gers zélf op je bank hebt gezien en de leraar vertelt daarbij dan- over de be tekenis en de ligging van Alkmaar, ja dan zijn de rode stippen op de land kaart niet langer meer dode, nietszeg gende punten, maar dan worden het echte steden, met levende mensen. Maar naast deze mogelijkheid van de handenarbeid blijft het vak als zodanig natuurlijk zijn eigen vormen houden. Enkele jaren geleden is er zelfs een Middelbare Handenarbeid Opleiding gekomen, waar niet minder dan acht vakken worden onderwezen: op de eer ste plaats is er het zogenaamde vormen, het vrije vormen, het tot uitdrukking brengen van ideeën in enigerlei vorm. Verder staan er op de lijst: boetseren, de hout-, leer- en metaalbewerking, tekenen, psychologie en de techniek van het werken met karton en papier. Nu is dat allemaal wel in een omme zien neergeschreven, maar ieder vak op zich is eigenlijk een speciale beschrij ving waard. En als we het goed bekij ken, dan is een lerares in handenarbeid naast een paedagoge, pottenbakster, timmerman, loodgieter, boekenbind- ster, tekenares, ja zelfs een papiermaak ster, want zij moet niet alleen van pa pier dorpen en steden kunnen fabrice ren, maar zij moet het materiaal ook weten te vervaardigen! Dat voor dit alles een enorme hoe veelheid liefde, energie en doorzettings vermogen nodig zijn, behoeft waar schijnlijk geen betoog, maar dat deze nieuwe cursus voor de liefhebster een oase betekent, is zeker niet aan minder twijfel onderhevig. Tot slot verzekerde mejuffrouw Van Eyndhoven ons, dat een dergelijke op leiding voor de jonge vrouw talloze toekomstmogelijkheden biedt. J. S. Juffrouw Eyndho ven in haar school „De Zonnebloem" bezig met handen- arbeid-onderricht aan de kleintjes. In ons land is onlangs een bericht ver schenen, inhoudende dat het bekende insti tuut van de priester-arbeiders in Parijs vanwege de R.K. Kerk zou zijn verboden. Nu blijkt dat hier van een misverstand sprake is. De Parijse correspondent van 't Kath. Ned. Persbureau heeft hierover de volgende interessante mededelingen ver strekt. Het schrijven van de H. Congregatie der Seminaries en Universiteiten, dat aan de Franse seminaristen in de toekomst ver biedt als vrijwilligers te werken of welke werkkring dan ook aan te nemen, heeft niet alleen in Frankrijk, maar ook daarbuiten misverstand gewekt en de opvatting doen post vatten, als zou het werk van de pries ter-arbeiders, dat overal zoveel belangstel ling heeft gevonden, verboden zijn. Niets echter is minder juist. Integendeel, het schrijven van de H. Congregatie heeft niets bepaald noch een oordeel uitgesproken over dat werk, doch uitsluitend en alleen voor geschreven, dat de jonge mannen, die in Frankrijk voor het H. Priesterschap worden opgeleid, niet langer hun studietijd mogen onderbreken om gedurende enige tijd, zoals er hier en daar gewoonte was, practisch werk te doen in fabrieken of elders. In de brief der H. Congregatie, die door de prefect dezer Congregatie, kardinaal Pizzardo getekend is, en welke „La Voix de Notre Dame de Chartres" meende het eer ste te moeten publiceren, wordt alleen over de seminaristen gesproken. De maatregel wordt bovendien aangekondigd als een steun aan het Franse episcopaat met de enige bedoeling het episcopaat de mede werking te verlenen, welke zijn zware plicht voorschrijft. De grote verwar ring, die deze brief in vele kringen heeft veroorzaakt, is voornamelijk te wijten aan de onduidelijke en verwarring stichtende commentaren van een neutraal persbureau. Dit heeft de maatregel ten aanzien van alle seminaria verward met twee andere feiten, welke van geheel andere portée zijn: ten eerste de tijdelijke sluiting van het se minarie te Lisieux, dat de opleiding ver zorgt van 250 aanstaande priesters, die later in de Mission de France zullen wer ken; ten tweede het werk van de prieste- arbeiders, die na hun priester-opleiding en wijding verenigd in de Mission de Pa ris hun apostolische arbeid in de bedrij ven van Parijs en omgeving uitoefenen. De sluiting van het seminarie te Lisieux heeft in Franse Katholieke Kringen zeker aandacht getrokken. Zoals bekend is, be- ADVERTENTIE Speciaal voor importeerden' wij uit ZWITSERLAND, ENGELAND. FRANKRIJK en WEE- NEN een bijzonder aantrekkelijke collectie JERSEY COSTUUMS CARDIGANS PULL-OVERS TWIN-SETS HOUTPLEIN 4 TELEF, 12257 Door gebruik te maken van de onder staande lettergrepen moeten dertien woor den van de volgende betekenis worden ingevuld: Ontzag inboezemend Trouwens Met bos beplanten Flaneren Voortdurend In de ader geschiedend Lithografie Afwijzen Uitspraak Brandstof Transportmiddel Rekenen op Volksoverleveringen De lettergrepen zijn: af - be - bos - bruin - dig - druk - druk - folk - ge - gen - gens - in - in - kend - ko - krui - la - len - lo - neus - o - re - ren - ri - sen - slaan - slen - sta - steen - te - ten - ting - tra - uit - ve - ve - ver - wa - wach - wek. Om mee te dingen naar de geldprijzen ad f 7.50, f 5 en f 2.50 moeten oplossingen, voorzien van de aanduiding „Oplossing Puzzle" (op enveloppe of adreszijde brief kaart) uiterlijk Woensdag om 17 uur ont vangen zijn aan een van onze kantoren in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soen- daülein 37, of IJmuiden: Kennemerlaan 186. Men sluite geen mededelingen bij. De winnaars van de vorige puzzle zijn: 1. C. Peet, Jan Haringstraat 75, Haar lem f 7.50: 2. T. J. de Zwart, Bornstraat 37, Velsen-Noord f 5.3. C. van Leeuwen, Rustenburgerlaan 10, Haarlem f 2.50. Oplossing van het koppelraadsel luidt: Doodop, overlast, ontslag, ritmeester, heethoofden, ereleden, tentenkamp, door nemen. Het gezegde luidt dus: Door het dolle heen. treft het een instelling van de Franse kar dinalen en bisschoppen, die deze nieuwe vorm van het priesterapostolaat in 1941 in het leven hebben geroepen. De leiding be oogt hiermee zowel de ontkerstening op 't platteland als in de steden te bestrijden als mede te voorzien in de ondoelmatige ver deling van het aantal priesters in Frankrijk. Na enige jaren van voorlopige organisatie heeft het seminarie in 1949 van Rome zijn kerkrechtelijk statuut ontvangen. Ook de seminaristen van de Mission de France had den 'n zekere proeftijd in een lekenmilieu door te maken, maar ontvingen daarvoor een zeer speciale opleiding. Bovendien werkten zij steeds in groepen van 5 tot 8 priesters. Tot op heden telt het seminarie 250 stu denten, doch nog altijd verkeert het in een experimenteel stadium. Dit geschiedde on der de auspiciën van de bisschoppen, die aan de instelling een vaderlijke aandacht wijdden. Zij zelf hadden kort geleden be sloten tot reorganisatie over te gaan, zowel wat studieprogram als reglement betreft. De bedoeling daarvan is en dat wordt door alle belangstellenden bevestigd het seminarie op die manier een ontwikkeling te schenken. In afwachting van de herope ning, welke zo spoedig mogelijk zal volgen, hebben de seminaristen vrijheid gekregen in hun familiekring te blijven, ofwel in Missions der parochies te wonen, ofwel naar een ander seminarie te gaan. Hun president heeft hen aangespoord uit deze tijd van gedongen afwezigheid groot gees telijk voordeel te trekken. Het instituut van de priester-arbeiders staat daar weer geheel buiten. Vooral de laatste tijd is dit apostolaatswerk zeer in opspraak gekomen. Toen in Augustus de stakingen waren uitgebroken en de pries ters daaraan van harte deelnamen, hebben velen zich daaraan geërgerd. Vandaar dat de nieuwe beslissing van de Congregatie der Seminaries door velen al te lichtvaardig wordt uitgelegd als een stellingname van het Vaticaan tegen de priester-arbeiders. Doch geheel ten onrechte. Immers deze priesters zijn verenigd in een instelling, welke de naam draagt van Mission de Paris en in 1944 door kardinaal Suhard in het leven werd gei'oepen. Tegen veel aanvallen heeft kardinaal Feltin deze priesters de laatste jaren in bescherming genomen. Het feit, dat kardinaal Piazza binnenkort Frankrijk zal bezoeken om zich op de hoog te te stellen van de problemen der zielzorg in Frankrijk, ontstaan door de aanwezig heid van vele vreemdelingen in het land, heeft men ook weer ten onrechte met de beslissing van de H. Stoel in verband willen brengen, ofschoon al een jaar geleden de eerste voorbereiding voor deze reis gemaakt is. Alles bijeengenomen betreft, het schrijven van de H. Congregatie dus alleen en uit sluitend de seminaristen. De H. Congregatie acht het een bewezen feit, dat het. onder breken van de priesterstudie voor .het doen van practisch werk slechts negatieve resul taten heeft opgeleverd en dat dus dit ex periment in deze vorm als mislukt kan worden beschouwd. Maar over de andere apostolische initiatieven, welke in Frank- rijd, vaak niet zonder tegenspraak in Kath. kringen zelf worden ontwikkeld, heeft de prefect van de H. Congregatie, kardinaal Pizzardo, geen uitspraak gedaan noch wil len doen. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N WOLTERINK Bilderdijkstraat bii de Zijlweg Haarlem - Tel fK 25001 11928 INBOEDELVEILING 24/25 NOV. 1955 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst ADVERTENTIE geeft Uw huid een jeugdig stra- lend uiterlijk. Een vloeibare cream foundation om. Uw huid die doorzichtige jeugdige aanblik te geven die betovering wekt. Wagenweg 29 Haarlem Telefoon 20518 HAUTE COIFFURE BIJOUX FRANgAIS INSTITUT DE BEAUTé ADVERTENTIE vervaardigd van fijne Austra lische wol, in alle modekleuren en zwart 130 centimeter breed 4 a per meter ODOTf MOUTSTBAAT ISO til. «262® HAADLEM Nu de oudste Amsterdamse taxi-onder neming, de Atax, opgeheven wordt en daardoor 260 chauffeurs en verder tech nisch en administratief personeel, totaal bijna 300 personen, zonder werk komen, heeft de plaatselijke Unie Verkeer een brief tot de Amsterdamse gemeenteraad gericht. Volgens de Unie Verkeer zou met het Atax-personeel een modelbedrijf kunnen worden opgezet. Weliswaar geeft zij dan prijs de meest gewenste grootte van dit bedrijf tussen de 150 en 200 wagens doch zij acht onder de bestaande omstan digheden dit offer wel toelaatbaar, mits vaststaat, dat dan ook het rijdende en, voor zover noodzakelijk, het technische perso neel in zijn geheel kan overgaan. De Unie Verkeer doet een dringend be roep op de gemeente Amsterdam om via de garantie op rente en hoofdsom van een lening de financiering mogelijk te maken. Er is ongeveer 500.000 nodig. Vanmorgen is de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen op Terschelling uit gevaren om assistentie te verlenen aan de coaster „Columbus", eigendom van de rederij Wagenberg in Delfzijl, welk schip, naar de eerste radioberichten melden, zware slagzij maakt.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11