In Haarlem is nog een tekort aan elf gebouwen voor kleuteronderwijs Noord West Nederland ZuidAfrika Agenda voor Haarlem Aerdenhouts Kindertoneel speelde het sprookje van Doornroosje Aankoop panden aan Zuiderstraat Veel goede woorden en geschenken voor speeltuin „Buitenrust" Kort en bondigi Polygoon filmde het epos van Ouwerkerk ,Dreigroschenoper Amsterdamse Beurs MAANDAG 9 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Kleuterschool Faradaystraat geopend Verlichting weekmarkt STADION NIEUWTJES 'II Mevrouw Van Kampen hartelijk gehuldigd Operatie „Vier maal Phoenix" vandaag in de bioscopen Diamanten bruiloft in Begijnhof Werkgemeenschap „De Zonnebloem'' Burgerlijke Stand van Haarlem Het nieuwe politiebureau Discussie over terrein Garenkokerskade in de raad te verwachten Auto's zonder chauffeur Huldiging jubilarissen bij firma Tjaden en Zn. Burgemeester kondigt saneringsplan voor Rozenprieel aan Scheepvaart Ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van het nieuwe schoolgebouw voor \-oorbereidend lager onderwijs nummer 8 aan de Faradaystraat in Haarlem-Zuidwest heeft wethouder D. J. A. Geluk mededelingen gedaan over het kleuteronderwijs in Haarlem. Er is vermoedelijk een tekort aan elf a twaalf gebouwen. Na de bevrijding is de tweede openbare kleuterschool geopend (de eerste was de houten school aan de Tesselschadcstraat). Het gebouw aan de Faradaystraat is van steen en de wethouder merkte op, dat de laatste stenen school ongeveer vijfentwintig jaar geleden in ge bruik is genomen. Hfj hoopte, dat er in de toekomst in een sneller tempo dan in het verleden gebouwd zal worden. In zijin inleiding merkte de heer Geluk op, dat er vreugde heerst nu er weer een kleuterschool gereed gekomen is, maar het gemeentebestuur staat nog voor moeilijk heden, omdat er nog meer van dergelijke scholen gebouwd moeten worden. Er be staat voor het kleuteronderwijs geen leer plicht, maar een zeer groot aantal ouders is vairi het belang van dat onderwijs over tuigd. Door factoren van sociale aard (o.a. de woningnood) is de belangstelling ook grroot. Het is op het ogenblik moeilijk om een duidelijk inzicht van de toestand van het kleuteronderwijs te verkrijgen. Daarom is de sociograaf der gemeente opdracht verleend een onderzoek in te stellen naar de vermoedelijke behoefte van het kleuter onderwijs. De heer Geluk deelde mee, dat op 1 Sep tember bij het Haarlemse kleuteronderwijs 5834 kinderen geolaatst zijn, waarvan 1695 bij het openbaar en 4139 bij het bijzonder (462 op Gereformeerde scholen; 999 op Hervormde; 2570 op Rooms Katholieke en 108 op neutraal bijzondere). Aangenomen wordt dat er op 1 September 7600 kinde ren waren die in aanmerking komen voor het kleuteronderwijs, zodat er voor onge veer 1800 geen plaats is. Rekent men, dat 160 kinderen een school bezoeken (dan moet de speelzaal ook voor klas gebruikt worden) dan zijn er in Haarlem nog elf a twaalf gebouwen nodig. Dat brengt het gemeentebestuur voor vrij grote proble men. Het is moeilijk geweest voor het ge bouw aan de Faradaystraat een urgentie verklaring te verkrijgen. Het gemeentebe stuur heeft reeds gewerkt aan een nieuw gebouw voor de Montessori-kleuterschool, die voor een groot deel in de Linnaeus- sohool is ondergebracht. Hiei"voor is reeds een urgentieverklaring verkregen; het ge bouw zal aan de Pleiadenstraat verrijzen. Ir. Stoffels bood de gelukwensen aan namens de afdeling Haarlem van de Ver eniging Volksonderwijs en namens de oudercommissie van de Cfhristiaan Huij- genssohool, de heer A. Porcelein namens de Zoals reeds geruime tijd met de Zaterdag- markt het geval is, zal met ingang van heden ook de Maandagmarkt aan de Gedempte Oude Gracht en de Donderdagmarkt in de Floresstraat gedurende de wintermaanden electrisch worden verlicht. Zowel voor de kooplieden als voor het publiek, dat de markt bezoekt betekent dit een belangrijke verbetering. De verenigingen van leraren bij het openbare en bijzondere MULO-onderwijs hebben besloten een opstelwedstrijd over de ramp en het dijkherstel uit te schrijven. Deelnemers zullen geheel vrij zijn in de wijze van weergave en in het opschrift van het opstel. Per MULO-school zal het beste opstel in de centrale wedstrijd mogen mede dingen. In totaal is een twintigtal prijzen uitgeloofd. ADVERTENTIE p Dinsdagavond 17 November om kwart over acht klinkt het eerste fluitsignaal van de semi-interland- wedstrtfd Het spreekwoord „onbekend maakt on- g bemind" mag wat het Zuidafrikaanse g voetbalelftal betreft rustig vergeten worden, want de „Springbokken" die op het ogenblik door Groot Brittannië S en Ierland toeren hebben daar succes- J sen behaald en veel opzien gebaard. Zudi-Afrika versloeg de Engelse amateurs met liefst 4—0 en Ier land met 52 Tegen Arsenal en Birmingham City werd met 22 gelijk gespeeld en tegen Wales met slechts 10 verloren. Een bewijs, dat het Zuidafrikaanse S voetbal een hoog peil heeft bereikt en voor ons een prachtige gelegenheid om j daarmee kennis te maken en een ver- gelijking te trekken tussen voetballers BS van het westelijk halfrond (FIFA-Bar- H celona!) en spelers van het zuidelijk IS halfrond. g De Zuidafrikanen beschouwen Dinsdag g 17 November als een feestdag, want m het spelen van een wedstrijd in Neder- n land, waarmee zij zich zo sterk ver- want voelen, is voor hen de vervulling van een lang gekoesterde wens. Kaarten voor deze wedstrijd zijn ver- El krijgbaar bij onze adressen in Amster- H dam. Haarlem, Zaandam, Utrecht enz. De prijzen zijn niet verhoogd 53 Reserveer dus Dinsdagavond 17 No- g vember voor de lichtwedstrijd in het g Olympisch Station: Noord West Nederland Zuid-Afrika MAANDAG 9 NOVEMBER Concertgebouw: Naar het hooggebergte en oerwoud van Peru, lezing met kleuren film, 8 uur. Waalse Kerk: Interk. Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Gebouw Zang en Vriendschap, Jansstraat 74: „De grotere Wereld", vragenavond, 8 uur. Grote Markt: Tentoonstelling van het monument voor Oude Tonge. Luxor: „Twee stuivers hoop", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Sla venschip", 18 jaar, 8 uur. Minerva: „De blauwe sluier", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Een circus vluchtte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Klaar' voor actie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Drie Stuivers Opera", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het ge beurde in Rome", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De dief van Venetië", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 10 NOVEMBER Mincrva-theater: „Potasch en Perlemoer", toneelgezelschap Johan Kaart, 8.15 uur. Con certgebouw: Opera- en Operetteconcert, 8 uur. Wijkgebouw Leidscstraat 20: G. Nieu- wenhuysen, directeur van „Dierenbescher ming" over: „De kerk wrijft haar ogen uit", 8 uur. Luxor: „Twee stuivers hoop", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: ..Slavenschip", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Een circus vlucht te", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Klaar voor actie", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Drie Stuivers Opera", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Het gebeurde in Rome", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De dief van Venetië", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vijftien jaar lang zwaait mevrouw J. van Kampen-van den Brink nu al de scepter (of is het de toverstaf?) over het Aerden houts Kindertoneel en ter gelegenheid van dat jubileum is zij gisteren in een uitver kochte Stadsschouwburg uitbundig gehul digd met bloemen, geschenken en klapzoe nen zonder tal. Maar voor de mooiste verrassing had de jubilaresse zelf gezorgd met een alleraar digste sprookjesoperette „Doornroosje", door een vijftigtal van „haar" kinderen met aandoenlijke toewijding ten tonele ge bracht. De muziek vrijelijk ontleend aan de klassieke en semi-populaire compo nisten der romantische school maakte een nogal heterogene indruk, maar dat nam niet weg, dat de liedjes en dansjes het uitstekend deden. Dat bleek al in het eerste bedrijf „Bij de elfen in het bos" waarin het beval lige vlinderdansje van een vijfjarige mi niatuurfee zowaar een open doekje mocht oogsten. De balletjes, ingestudeerd door Noortje Hesmerg, waren trouwens zonder uitzondering een lust voor het oog, waar aan ook de fleurige costuumpjes der kleine executanten niet vreemd waren. Hebben wij het goed begrepen, dan zijn ook al die leuke pakjes door mevrouw Van Kampen gemaakt of ontworpen, maar hoe dit ook zij, ze zagen er uit om te stelen, die elfjes, feeën en „bepoederpruikte" hovelingetjes. Een kostelijk tafreeltje was ook het gala banket „ten hove", waarop de boze fee haar onheilbrengend spinnewiel komt aan bieden. En toen Doornroosje een aller liefst blondje van twaalf zich daaraan verwond had en iedereen volgens de rege len der kunst onder zeil gegaan was, moest een kleine kamerheer toch nog even met een nat vingertje de laatste cakekruimpjes van zijn bord likken.... Zulke grappige incidentjes waren er meer en men had ze niet graag gemist, want juist die kleine Vanmorgen betrokken meisjes en jongens de nieuwe openbare kleuterschool aan de Faradaystraat, welke school ontworpen is door de heer D. Heiloo, architect van Openbare Werken. De kinderen zijn in een mooi gebouw met prettige lokalen gehuis vest nadat zij geruime tijd elders onder ongunstige omstandigheden bijeen moesten komen. Haarlemse Ouderraad, de heer N. Kuipers als hoofd der Ghristiaan Huijgensschool, de heer R. Fruitema, namens de buurtvereni ging Haarlem-Zuidwest en mejuffrouw J. W. Zaalberg, namens de afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwijzersvereni ging. Het hoofd der school, mejuffrouw J. H. Bouwer, heeft herinneringen opgehaald over de huisvesting in de laatste jaren en haar vreugde uitgesproken over het in ge bruik nemen van de nieuwe school. In een der Haarlemse bioscopen hebben wij vanochtend een voorvertoning gezien van de aangrijpende filmreportage, die veertien mannen van Polygoon in de nacht van Vrijdag op Zaterdag maakten van de dichting van het laatste dijkgat bij Ouwer kerk. Men ziet in een serie treffende beel den een uitstekende samenvatting van die titanenstrijd tegen de zee, nu eens in in drukwekkende luchtopnamen, dan weer in suggestieve close-ups van een ploeterende dijwerker of een zwoegend sleepbootje, tot dat tenslotte, begeleid door een machtig koor van beierende kerkklokken en gillen de scheepsfluiten, de laatste caisson in de bres verankerd wordt. Men ziet ook, hoe de Koningin en dr. Drees en de duizenden die van de wal af de gigantische operatie volgden, hun ontroering maar nauwelijks meester blijven. Een bijzonder knappe documentaire, goed gemonteerd en met als voortreffelijke climax de nachtelijke vreug deroes van de werkers en de kijkers, elkaar omarmend in het felle schijnsel van de zoeklichten en de magnesiumtoortsen. Men kan haar deze programmaweek in zes onzer bioscopen (Frans Hals, Lido, Luxor, Minerva, Palace en Rembrandt) gaan zien. Gisteren was het echtpaar J. P. van Kips hagenM. J. Steeman, wonend in het Be gijnhof te Haarlem, zestig jaar getrouwd. De bruidegom is geen onbekende in onze stad: vroeger had hij een timmermansbedrijf aan de Nassaulaan en reeds dertig jaar lang is hij collectant in de Paterskerk. De viering van de diamanten bruiloft is met grote feestelijkheden gepaard gegaan. Des morgens is er in de parochiekerk van de F Joseph aan Mis opgedragen. Op de recep tie, die 's middags plaats vond, verscheen de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. Het gemeentebestuur had ge zorgd voor een grote mand fruit. Ook de deken van Haarlem, J. A. A. Kuilman en verscheidene andere geestelijken vereerden het diamanten echtpaar met een bezoek. Tot middernacht werden de feestelijkheden voortgezet. Als bijzonderheid vermeiden we nog, dat ook de ouders van de bruidegom hun diamanten bruiloft hebben beleefd, het geen, mét het feit dat er zes kinderen en 47 klein- en achterkleinkinderen zijn, wel vol doende bewijst, dat het geslacht Van Kips hagen niet tot een zwak behoort! In ons artikel „Handenarbeid een bron van voortdurende levensvreugde" op de pagina „Voor de vrouw" in ons blad van Zaterdag j.l., is een onjuistheid ge slopen. Mej. Van Eyndhoven is n.l. niet de directrice van een kleuterschool, doch is leidster van de Werkgemeenschap „De Zonnebloem", welke werkgemeenschap de belangen van alle leeftijden behartigt. HAARLEM, 7 November 1953 BEVALLEN van een zoon: 6 Nov., M. Tie- lemanKeijzer; H. ZuyderduinBakker; J. van der Winden—Pelser; 7 Nov., W. Vrede- ling—de Hart; P. van Egmond—Wielart. BEVALLEN van een dochter: 20 Oct., L. M. Fogelberg—Lindell; 4 Nov., A. J. C. Lips Kurvers; G. M. van Walsum—Jagtenberg; 6 NovE. Lamboo—van Wees; C. Kok—van Stipriaan. OVERLEDEN: 5 Nov., E. J. Bos, 37 j„ Ba- taviastraat; 6 Nov., P. H. Vink, 84 j„ Maer- ten van Heemskerkstraat. Zoals wij in ons blad van Zaterdag reeds uitvoerig hebben gemeld, hebben B. en W. de Haarlemse raad voorgesteld de plaats van het nieuwe politiebureau te bepalen op het gebied dat begrensd wordt door Gedempte Oude Gracht, Raaks, Jaeob- straat, Drossestraat en Zuiderstraat. Een gedeelte van de gebouwen en ter reinen in dat gebied is reeds eigendom der gemeente en uiteraard zullen B. en W. steeds trachten zoveel mogelijk grond daar te verwerven. Zo wordt de Haarlemse raad in de eerst volgende vergadering gevraagd de aankoop te bekrachtigen van de percelen Zuider straat 5 en 7, ruim honderd vierkante meter groot. B. en W. schrijven, dat, ook als de raad van oordeel mocht zijn dat het politie bureau elders moet worden gebouwd, het bezit van deze panden toch van belang voor de gemeente is, omdat dit stadsdeel toch gesaneerd zal moeten worden. De kosten van verwerving bedragen in totaal 9.050. Wij vernamen nog, dat er in de raad wel enig bezwaar zal worden gemaakt tegen het feit, dat B. en W. in beginsel een toezegging hebben gedaan aan het bestuur van de R.K. Huishoudschool inzake de bouw van een nieuwe school op de terrei nen ter weerszijden van de Garenkokers- vaart. Reeds in de Commissie van Openbare Werken bleken er twee leden te zijn, die vonden dat de terreinen aan de Garen kokerskade beter als reservemogelijkheid achter de hand gehouden konden worden. Weliswaar zijn ook die raadsleden van mening dat de plaats aan de Raaks de voor keur verdient, maar het grote voordeel van het terrein aan de Garenkokerskade is, dat ADVERTENTIE Billüke tarieven. Prospectus op aanvr. Amsterdamsche Rijtuig Mij. Plein 21 Van Dinsdag tot en met Donderdag brengt het Frans Hals-theater een der weinige klassieken van de cinematografie, de uit 1931 daterende „Dreigroschenoper". Nau welijks vier jaar was toen de sprekende film oud. De muziekfilm en vooral de operettefilm vierde hoogtij. Het geluid werd nog allesbehalve functioneel toege past. Te zeggen, dat „Dreigroschenoper" wat dat betreft een openbaring was, ware overdreven, maar haar maker G. W. Pabst, wiens naam onafscheidelijk met de film historie verbonden is, bewees er in ieder geval wel mee, dat de operettevorm niet noodzakelijk voor het rhythme van de muziekfilm wordt verondersteld. Hij brak met de gangbare en tot dan toe succesvolle opvattingen en gaf de muziek in „Drei- grossenoper" met de filmrhythmiek nau wer overeenstemmende functie. Hij trof het daarbij een gegeven voorhanden te hebben waarvan de komische eigenschappen de maker als het ware uitnodigden dat expe riment te ondernemen. Omdat Pabst een waar filmkunstenaar was lukte dat en tegelijk bedreef hij zijn spel met zijn sujet ten zo vaardig, dat het nu nog het aanzien waard is, welke bezwaren men ook voelt oprijzen tegen de „antieke" uitwerking en stoffering van het geval. Een mal geval overigens, een dat in groteske vormen de Londense onderwereld in het ootje neemt met de geschiedenis van de onverbeter lijke gentieman-boef Mackie Messer en de koning der bedelaars, wiens dochter hart en hand aan de bendeleider schenkt. Dat neemt de koning der bedelaars niet en er volgt een serie verwikkelingen, die al even verrassend als vermakelijk en opgelegd pandoer verzonnen is. De bedelaarsoptocht vormt het hoogtepunt van de verwarrin gen. Het eind brengt een verzoening, die voor alle partijen voordelig is. Men moet er maar voor gaan zitten en het zich laten gebeuren. Het is een verkwikkend schouw spel. dat ge met clementie voor de „oud heid" van de film met plezier kunt gade slaan. Fr. daar eventueel onmiddellijk met de bouw kan worden begonnen en dat de verwer vingskosten der grond aanzienlijk lager zijn. foutjes maakten het zo echt een spel van kinderen. De enige ernstige ontsporing was de valse inzet van het koortje der kame- niertjes in het tweede bedrijf, maar ook dat droeg eigenlijk niet weinig tot de vreugde van de zaal bij en overigens had de vaardige begeleidster, mevrouw Neu- boer, haar spruiten weer snel op het rechte spoor. Men zal niet van ons verlangen, dat wij namen van uitblinkers noemen, maar Ju liana Lindemans travestierolletje als de prins moet toch even vermeld worden. Haar leuke voordracht, onbevangen zang en zwierige houding van grand seigneur houden een belofte in. Aan het eind van de voorstelling werd mevrouw Van Kampen schier bedolven on der de huldeblijken van haar jeugdige pu pillen én hun ouders, feestgedichten, bloemstukken, een polshorloge en een sier- lijk-gecalligrafeerde oorkonde. Mevrouw Stoffels vertolkte de dank en de waarde ring der ouders en sprak de hoop uit, dat mevrouw Van Kampen als regisseuse, li- brettiste, costumière, souffleuse, zakelijk leidster en wat al niet meer, nog lang haar krachten zal blijven geven aan Aerden houts Kindertoneel, waarvan zij „het hart en de ziel" is. Zaterdag was het feest voor het personeel van het Grondboringsbedrijf H. J. Tjaden en Zoon. Het kwam des middags bijeen en genoot van een cabaretprogramma, waaraan medewerking verleenden Mr. Doodle en Willy Alberti. In de loop van dit jaar waren twee leden van het personeel vijfentwintig jaar in dienst bij het bedrijf. Door omstandigheden (een der jubilarissen was op de feestdag in Marokko aan het werk voor het bedrijf) werd de huldiging uitgesteld tot Zaterdag na afloop van het cabaretprogramma. De jubi larissen waren de heren K. Hoogendoorn en M. Klaver. De heer J. A. Tjaden heeft de jubilarissen toegesproken en een geschenk in enveloppe aangeboden. De heer R. Hoo gendoorn. bedrijfschef, en voorzitter van de personeelsvereniging, heeft na een hartelijke toespraak de heer K. Hoogendoorn een encyclopedie en de heer Klaver een electri- sche klok aangeboden. Drie leden van het personeel waren vijfen twintig jaar getrouwd. Zij ontvingen van de directie en van het personeel geschenken. Na afloop van de huldiging volgde een gemeenschappelijke maaltijd. Op dezelfde plaats in de Voortingstraat, waar het brute oorlogsgeweld ruim tien jaar geleden vanuit de lucht in deze dicht bewoonde arbeidersbuurt een gapende ope ning sloeg, heeft Haarlems burgemeester Zaterdagmiddag het nieuwe clubhuis of ficieel in gebruik gesteld, dat door de speeltuinvereniging „Buitenrust" ten be hoeve van haar ontspanningswerk zal wor den aangewend. Het is een bijzonder ge rieflijk gebouwtje geworden, practisch in gericht en gezellig aangekleed, zodat de leden, die hiervoor een groot gedeelte van hun vrije tijd hebben opgeofferd, met de meeste voldoening op hun arbeid kunnen terugzien. De lof, die hun later door de diverse sprekers werd toegezwaaid, was dan ook volkomen verdiend. Ongeveer half vier kon de heer W. G. Nagtegaal, als voorzitter van „Buitenrust" een groot aantal genodigden en belangstel lenden welkom heten; uiteraard in de eer ste plaats de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. Verder inspecteur J. Dijkstra, die de hoofdcommissaris van politie vertegenwoordigde; de heer J. A. Dorresteyn, directeur van Hout en Plant soenen en nog vele afgevaardigden uit de kringen van het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen. Op zijn beurt trok de burgemeester eerst een vergelijking tussen het dichten van de dijk bij Ouwerkerk en de opening van dit nieuwe clubhuis; het eerste tot stand ge komen met behulp van de gehele natie, het tweede door de steun van gemeentebe stuur en buurtbewoners. Spreker vestigde er evenwel de aandacht op, dat het werk voor de speeltuinvereniging eigenlijk deze middag pas beginnen zou. Het is immers de bedoeling van dit huis de kinderen hier in op te vangen en hun dan met spel of handenarbeid een nuttige en aangename bezigheid te verschaffen. De burgemeester beschouwde het tekort aan speelterreinen als de erfenis van vorige generaties, die de verkeerde opvatting huldigden van „Bouw maar raak!". Vandaar dat het hem een groot genoegen was te kunnen mededelen, dat het huidge gemeentebestuur momen teel een saneringsplan in voorbereiding heeft, hetwelk een geleidelijke verbetering van de woontoestanden in het Rozenprieel beoogt. Tenslotte dankte de burgemeester het bestuur van „Buitenrust" uit naam van de Haarlemse gemeenschap voor het prach tige werk dat hier was verricht en hij hoopte van harte, dat het nieuwe clubhuis volledig aan de gestelde verwachtingen zou mogen beantwoorden. De openings ceremonie geschiedde, doordat de burge meester de heer Nagtegaal een versier de sleutel overhandigde, welke hem daar voor door een meisje was aangeboden. Het optreden van een meisjeskoortje, dat een aantal marsliedjes ten gehore bracht, besloot dit gedeelte van de middag, waar na tijdens een korte jiauze door enige da mes de thee werd geserveerd. Daarna meldden zich niet minder dan zeventien sprekers, die hun gelukwensen kwamen aanbieden, welke woorden in de meeste gevallen door een geschenk werden ver gezeld. Zo bood de heer A. de Groot, voor zitter van het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen, een thermometer en een schilderij aan; de heer Schuitema ker overhandigede een foto van vader Kla ren, de geestelijke vader van het speeltuin werk; de heer D. Hoekstra, hoofd van de Linschotenschool zegde verschillende le zingen met lichtbeelden toe; namens de Stichting Club- en Buurthuizen werd een plaktafel beloofd en de dames van „Bui tenrust" bevestigden het geschenk van de zelfvervaardigde gordijnen en andere stoffering. Verder waren onder andere de speeltuinverenigingen „Oosterkwartier", D.V.S., „Vondelkwartier", „Flora", „Cen trum", „Weltevreden" en „Glasblazers" vertegenwoordigd, waarvan de meesten de penningmeester van „Buitenrust" ge lukkig maakten, met de traditionele en veloppe met inhoud. 3-3% Nederl.'47 A.K.U (Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer Lijn N Scheepv Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings- Vrijdag koersen 99% 180 215 186 346 94 137% 130% 113 95% 185 170 178 115% 34% 50% 47 75 21% 37% 99% 181 215 181% 344% 99% 138 132% 112% 96% 184% 169 177% 175% 33% 51 47% 74% 21 37% Aagtedijk, 8 v. Victoria n. New York. Aagtekerk, pass. 7 Minikoy n. Aden. Aalsdijk, 7 te Antwerpen. Adinda, 8 v. Haiphong n. Saigon. Alamak, 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Alehiba, 8 te Rio de Janeiro. Aldabi, 8 te Montevideo. Alderamin, 8 v. Karachi n. Aden. Alkaid, pass. 8 St. Vincent n. Las Palmas. Amsteldijk, 7 v. New York n. Baltimore. Antonia, 9 v. Pladju te Tj. Priok. Arendskerk, 8 te Keelung. Ameaijk, 8 te Corpus christi. Averdijk, 8 v. New York n. Rotterdam. Alamak, 9 v. Rotterdam te Hamburg. Alioth, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Alnati, 9 te Victoria. Appingedijk, 0 te Havana verw. Abbekerk, pass. 9 Minikoy n. Aden. Albireo, 8 v. Puerto Alegre n. Buenos Aires. Alcyone, 9 v. Antwerpen te Rotterdam. Alhena, 9 v. Hamburg te Antwerpen. Almkerk, 7 v. Colombo n. Fremantle. Amor, 8 v. Oran n. Malta. Amstelland, 7 v. Amsterdam n. Z. Amerika. Arendsdijk. 7 v. Norfolk te New York. Ariadne, 8 v. Cavalla n. Patras. Bali, 8 v. Basrah n. Khorramshar. Bennekom, 8 te Le Havre. Bloemfontein, 8 300 m. W. Walvisbaai. Blommersdijk, 8 te New York. Blijdendijk, pass. 8 Vlissingen n. New York. Boskoop, 8 v. Barbados n. Trinidad. Bonaire, 8 240 m. W.ZW. Madeira. Baarn, 8 v. Amsterdam n. Curasao. Bantam, 7 v. Suez n. Perz. Golf. Billiton, 10 te Penang verwacht. Blitar, 8 v. Antwerpen n. Rotterdam. Boschfontein, 9 v. Suez te Port Said. Caltex Leiden, 7 v. Rotterdam n. Sidon. Corilla, 8 te Miri. Coryda, 7 te Singapore. Caltex Delft, 9 v. Sidon te Rotterdam. Dalerdijk, 7 te Rotterdam. Delft, 8 v. Lebu n. San Antonio. Diemerdijk, 8 v. San Francisco te PortlandO. Duivendijk, 7 v. Los Angeles n. Cristobal. Elmina, 8 te Dakar. Ena, 8 v. Fao n. Balikpapan. Enggano, 7 v. Bremen n. Antwerpen. Eos, pass. 8 Ouessant n. Algiers. Esso Den Haag, pass. 8 Kreta n. Sidon. Esso Rotterdam, 7 v. Pontadelgada n. Aruba. Etrema, 10 v. Pladju te Singapore verw. Eendracht, 7 Flnisterre gepass. n. Gibraltar. Eemland, 8 v. Hamburg te Amsterdam. Gaasterkerk. 8 te Brisbane. Gordias, 8 te Hamburg. Groote Beer, 9 v. New York te Rotterdam. Groote Kerk, pass. 8 Ouessant n. Antwerpen. Heelsum, 8 v. IJmuiden n. Hamburg. Heemskerk, 8 te Teneriffe. Hilversum, pass. 7 Vlissingen te Rotterdam. Hector, pass. 8 Gibraltar n. Rotterdam. Heemsikerk, 8 v. Teneriffe n. Antw. Hathor, 9 v. Cavalla n. Thessaloniki. Helder, 7 v. Amsterdam n. San Juan. Helicon, 8 v. Antwerpen te Amsterdam. Hersilia, 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Hoogkerk, 8 v. Aarhus te Amsterdam. Ilos, 8 te Savona. Xndrapoera, 7 rede Semarang. Ivoorkust, 8 ten anker Benguela. Jagersfontein, 8 v. Bremen n. Hamburg. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 8 Kp. otway n. Aden. HAARLEM EN OMGEVING Op Woensdag 18 November houdt in de Kleine Brinkman de heer W. Harvey Moore, secretaris-generaal van de International Law Association, een lezing over de dood straf voor het genootschap Nederland Engeland. Morgen, Dinsdag 10 November, hoopt de heer J. G. Quax, werkzaam als hulpvak arbeider op de afdeling boekdrukkerij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V., de dag te herdenken waarop hij 40 jaar bij genoemde vennootschap in dienst is. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen Indisch recht de heer C. J. Wackwitz te Heemstede; voor het doctoraal examen geneeskunde de heer H. den Butter te Haarlemmermeer; voor het semi-arts-examen mej. S. Fahren- fort te Haarlem. De Raedt van het Haeriems Studenten Gildt is voor het Lustrum-Gildtjaar 1953 1954 als volgt samengesteld: J. G. de Jong Hzn, Meester Deken; P. H. van den Bos, Geheymschrijver, Zandvoortselaan 108, Heemstede, telef. 26133; Th. E. van Tulder, Schatbewaarder; K. W. van der Veen, Groot- zeghelbewaerder; C. Weber, Breuckmeester. Jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van. de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, zal op Donder dag 12 November in „Brinkmann" voor de R.K. Middenstandsvereniging te Haarlem spreken over de positie van de middenstand, nu en straks. De heer A. Kroon uit Haarlem is aan de Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doetoraal-examen geneeskunde. Kota Baroe, 10 v. Tj. Priok te Belawan verw. Kota Inten, pass. 7 Pantellaria n. R'dam. Kedoe, pass. 8 Sabang n. Belawan. Karimata, 9 op proeftocht Colombo. Kieldrecht, pass. 9 Gibraltar n. Genua. Laertes, 8 v. Djeddah n. Aden. Laurenskerk, 7 v. Assab n. Port Soedan. Leersum. 9 v. Houston te Brownsville verw. Lekkerk, 8 te Aden. Lemsterkerk, 8 Djeddah n. Suez. Leopoldskerk, 8 v. Rastatiura n. Khoralami. Llnderkerk, 8 v. Koewait n- Khorramshar. Liseta, 8 v. Telokanso-n n. Singapore. Leuvekerk, 8 v. Port Said n. Genua. Lirage, 8 v. Tabou naar Dakar. Mela, 8 te Sorong. Mapia. 10 Tj. Priok. verwacht Merwede, 7 te Le Havre. Myonia, 8 v. Bfergen n. Rotterdam. Maas, 9 v. Malta te Piraeus. Maasdam, 8 v. Le Havre n. Rotterdam. Maasland, 9 te Montevideo verw. Macuba. pass. 8 Kp. St. Vincent n. Stanlow. Maasdam, 9 Voorgaats n. Rotterdam. Manoeran, 7 v. Port Said te Amsterdam. Mariekerk, pass. 9 Ouessant n. Oost Afrika. Meliskerk, 8 v. Hongkong n. Manilla. Modjokerto, 9 v. Braka n. Hamburg. Muiderkerk, 8 v. Huil te Hamburg. Nestor, 7 v. Paramaribo n. Georgetown. Nigerstroom, pass. 8 Ouessant n. Kakar. Orestes, 8 te Cerro Azul. Overijsel, 7 v. Soerabaja n. Makassar. Oranjefontein, 9 te Kaapstad. PenöTecht, 8 te Suez. Phrontis, 8 te Liverpool. Polyphemus, 6 v. Halifax n. Alexandrië. Prins Alexander. 8 te Rotterdam. Prins Fred. Hendrik 7 v. Detroit n. Chicago. Prins Willem III, pass. 7 Fliat ell. n. Montreal. Prins Willem IV, 8 te Hamburg. Prins Willem V, 7 v. Detroit n. Milwaukee. Papendrecht, 8 te Gefle. Riouw, 7 v. Tj. Priok n. Semarang. Roebiah, 7 v. Singapore n. Belawan. Rotti, 8 v. Colombo n. Djibouti. Rondo, 8 v. Bone ii. Genua. Rijndam, 9 v. New York te Curasao. Rijnland, pass. 8 Fernando Noronha n. Rio de Janeira Roepat, 7 v. Londen te Amsterdam. Sarangan, 7 v. Isabelle n. Anakan. Saroena, 7 v. Miri n. Pladju. Schie, pass. 8 Gibraltar n. Lissabon. Schiedijk, 8 v. Port Swettenha'm n. Penang. Sibajak, pass. 8 Daedalus .n- Aden. Siamat, 8 v. Halifax n. Boston. Soestdijk, pass. 7 OviesSant. n. Houston. Stad Amsterdam, 7 v. Lacoruna n. Norfolk. Stad Arnhem, 8 v. Brake n. Antwerpen. Stad Maastricht, 7 v. Valencia n. Huelva. Straat Banka, 7 v. East Londen n. Mauritius. Stad Rotterdam, pass. 8 Santos n. Buenos Aires. Sommelsdijk, 7 v. BClawan te Singapore. Stentor, 9 v. Amsterdam te Antw. Tara, 8 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Teiresias, 8 te Soerabaja. Tero, 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Thaletta, pass. 7 Gibraltar n. Port Said. Tjisadane, 8 te Kaapstad. Tomini, pass. 7 Gibraltar n. Port Said. Tegelberg, 8 v. Santos n. Buenos Aires. Tibia, pass. 8 Lissabon n. Tripoli. Titus, 8 v. Lattakia n. Mersun. Tomini, 8 v. Kp. de Gata gepass. n. Port Said. Trion, 8 v. Philadelphia n. Punta Cardon. Tiba, 7 v. Bahia Blanca n. Rotterdam. Tomori, pass. 7 Guardafui n. Belawan. Tosarl, verm. 9 v. Madras n. Indonesië. Waal, 7 te Rotterdam. Waterland, 7 v. Las Palmas n. Amsterdam. Waterman, pass. 7 Belle Isle n. Quebec. Westerdam, 10 New York verwacht. Wielarecht, pass. 8 Pantellaria n. Einswarden. Willem Ruys, 9 te Singapore. Willemstad, 7 1260 m. ZW. Madeira. Woensdrecht, pass. 8 Perim n. Suez. Waterman, 9 v. Bremerhaven te Quebec. Westland, 9 v. Rio de Janeiro te Bahia. Wonosari, verm. 9 v. Bremen n. Antwerpen. IJsel, 8 v. Izmir n. Hamburg. Zaan, 7 v. Sundsvall te Amsterdam. Zeeland (KRL), 7 v. Rotterdam n. Indonesië. Zeeland (SSM), 7 v. Rotterdam n. Blyth. KLEINE VAART Annie, pass. 7 Vlissingen n. Londen. Atles, 6 te Amsterdam. Amoudspolder, verm. 8 v. Lissingen n. R'dam. Barracuda, 8 v. Limfjord te Colchester verw. Binnenhaven, pass. 7 Vlissingen n. Duinkerken. Bab-T, 6 Brunsbüttel gepass. n. Dordrecht. B-jrnrif, 6 v. Gothenburg n. Rotterdam. Cifadel, 6 v. Gefle n. Skuru. Claes Compaen, 7 v. Ipswich te Goole verw. Columbus, 7 60 m. NW. v. Texel in nood Continental, 6 v. Plymouth te Jersey. Cooisingel, 7 v. Galway te Balllna. Corrie b, 8 te Tuapse verwacht. Douro, 6 te Catania. Deneb, verm. 7 v. Delfzijl n. Londen. Deni, 7 v. Odense n. Bristol. Depa, 7 v. Brest te Beverwijk. Erebus 6 v. Oporto n. Antwerpen. Evertsen, 7 v. Vlissingen n. Malmö. Fidueia, 6 v. Norwich n. Hull. Follonica, pass. 6 Kiel n. Norresundby. Frans, 6 v. Nyborg n. Rotterdam. Gerd, verm. 6 v. Londen n. Brussel. Harold, 7 v. Frederikstad te Hamburg verw. Hast I 7 v. Bremen te Londen verw. Henrica, pass. 7 Brunsbüttel. Hoflaan, pass. 6 Ouessant n. Grangemouth. Hondsrug, pass. 6 Brunsbüttel n. Surte. Hoogezand, pass. 7 Vlissingen n. Sables d'Olonne Ibis, 7 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Ilias, 6 v. Rotterdam n. Lissabon. Joost, 6 v. Sarpsborg n. Gruvon. Jan Kreumer, 7 te Kopmanshomen. Jo, 7 v. Oxelosund te Kasko. Joma, 6 v. Stege verm. n. Preston. Josef Swenden, 6 v. Genua n. Tuapse. Maasym, 7 te Lissabon verw. Midas, 6 v. Rotterdam n. Gibraltar. Mado II, pass. 6 Vlissingen n. Antw. Markab, vertr. 7 v. Stege n. Brugge. Markab N, 8 te Piraeus verw. Mary, pass. 6 Vlissingen. Merak, nacht 7-8 v. Rouaan te R'dam verw. Muphrid, pass. 8 Gibraltar n. Dublin. Mutatie, 7 op de Elbe n. Stockholm. Nederland, pass. 6 Vlissingen n. Antw. Nelly, pass. 7 Outergabbert n. Flixboro. Noach. 7 v. Tobroek n. Goole. Noorderhaven, 6 v. Hammersvik n. Rundvik. Noorderlicht, 6 v. Ahr n, Lulea. Noordland, 6 te Antwerpen. Patria. 7 te Vlissingen. Pieter Hubert, pass. 7 Elba n. Patras. Plato, 6 v. Cenia n. Amsterdam. Prinses Margriet, pass. 7 Vlissingen n. Wicklow. Prior, 7 v. Antw. n. Southampton. Pavo. 6 Kiel gepass. n. Zaandam. Pohto, 5 te Ostrand. Rema. 6 v. Kopenhagen n. Esbjerg. Ruby. 6 v. Rotterdam te Rouaan. Rijnhaven, pass. 7 Ouessant n. Liverpool. Soemba, vertr. 7 v. Waterford n. Cardiff. Spes. 6 te Sarpsborg. Start, 7 v. Antw. n. Southampton. Surte, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Taormina, 7 v. Antwerpen n. Helsingor. Theodora, 6 v. Drammen n. Newcastle. Timor, vertr. 7 v. Rotterdam r.. Hull. Tuko. pass. 7 Vlissingen n. Rotterdam. Van Brake], 7 v. Vlissingen n Stockholm. Victory, pass. 7 Vlissingen n. Hull. Vindicat Atque Polit, 7 Gyon verw. Virgo, 6 v. Aarhus n. Odense. Vrouwepolder pas. 7 Vlissingen n. Antw. Westpolder, 6 te Rouaan.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3