v°TSfë5LAcBN RICHMOND fioe took zij, hoort erbi/f Mijn vriend de schurk I. .Clowntje Rick VVD zorgt voor verrassing in HVB Grote zege van Bolton op Portsmouth (zes-een) K A A Haarlemse tweedeklassers Animo Ready en Oosterkwartier verloren Ruime zege van Kennemerland Courses op Mereveld MAANDAG 9 NOVEMBER 1953 ft Voetbal in Engeland DERDEKLASSERS Nederlagen van HBC, TYBB en Hillegom Bloemendaal verspeelde een kostbaar punt Ripperda klopt Schoten Voor de kinderen 31 Jun. "53 11 Dec-'53 De korfbalcompetitie Zaterdagvoetbal Handbal Geslaagde trainingsdag voor Haarlemse ploegen FEUILLETON door David Bolderdijk Scha a tsen rijden Nederlandse schaatsploeg in December naar Wenen Het is in de H.V.B. gisteren tot enkele verrassende uitslagen gekomen. Zo verloor Terrasvogels 2, een der leiders van afdeling I A van V.V.D., maardoor N.A.S., dat van B.S.M. won, thans alleen aan de kop gaat. En in de andere eerste klas afdeling ver speelde H.F.C. 3 opnieuw twee punten en is dus voorlopig uitgeschakeld. V.V.D. was er de laatste tijd een beetje uit, maar is toch eindelijk aan zijn herstel begonnen. Daar is nu Terrasvogels 2 het slachtoffer van geworden, want de Droste- mannen wonnen met drie-één. Zeer ten ge rieve van N.A.S., dat de belangrijke wed strijd tegen B.S.M. met dezelfde cijfers tot een goed einde bracht. De club uit Halfweg heeft thans alleen de leiding, maar wordt op de voet gevolgd door V.V.H., dat met vijf-één van E.D.O. 5 won. Ook I.E.V. is niet weg te cijferen, vooral niet nu het van Spaarndam met vier-twee won. Een goede prestatie lever de Vliegende Vogels, door R.C.H. 4 met twee-een te kloppen en eenzelfde resultaat boekte D.S.K. tegen Wijk aan Zee 2. 7— 6* 7— 6 7— 6 N.A.S. 7—11 V.V.H. 7—10 Terrasvogels 2 79 I.E.V. 6— 8 B.S.M. 6— 7 D.S.K. 7— 7 R.C.H. 4 VI. Vogels V.V.D. Spaarndam Wijk/Zee 2 E.D.O. 5 7— 5 7— 5 7— 2 De nederlaag van H.F.C. 3 tegen Bever wijk 2 kwam niet helemaal onverwacht in I B, maar daarmee verspeelde het elftal van de Spanjaardslaan toch een flink deel van zijn kansen. Beverwijk 2 leidt thans alleen in deze klasse, maar zit voorlopig nog niet op fluweel, want er zijn nog genoeg kapers op de kust. Onder meer A.D.O. 2, dat Haar lem 3 A een nederlaag toebracht en wat zal Stormvogels 4 gaan doen, nu dit elftal blijkbaar zijn goede vorm heeft terugge vonden? De Vogels klopten gisteren D.E.M. 2, waarmee zij deze club van de bovenste plaats af hielpen. H.B.C. 3 kwam onder aan in deze afdeling door een grote nederlaag A oï/FPTjrVT1E De voorhoedespelers Lofthouse en Has- sall hebben Zaterdag in de league-wedstrijd Bolton WanderersPortsmouth, welke in een zes-één overwinning voor de Wande rers eindigde, laten zien dat zij niet voor niets in het Engels elftal, dat Woensdag 11 November in Liverpool tegen Noord-Ierland zal spelen, zijn gekozen. Hassall verrichtte de hattrick en Lofthouse nam twee doel punten voor zijn rekening. De leidende clubs in de diverse divisies hebben het er op de regenachtige Zaterdag middag niet zo goed afgebracht. Alleen West Bromwich Albion, de leider van de eerste divisie won en wel met twee-nul tegen Sunderland, dat de hekkensluiter van deze divisie is. West Bromwich Albion heeft door de overwinning zijn positie in de eerste divisie verstevigd en heeft thans drie punten voor sprong op nummer twee, Wolverhampton Wanderers. Manchester United nam aanvankelijk in de wedstrijd tegen Arsenal met twee-nul de leiding. De Londenaren speelden echter na de hervatting beter en in de laatste minuut zorgde Don Roper er voor, dat zijn club toch nog met één punt naar huis ging. Uitslagen De uitslagen van de Zaterdag in de En gelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Bolton WanderersPorts mouth 61; BurnleySheffield United 21; Charlton AthleticHuddersfield Town 21; LiverpoolManchester City 2—2; Manchester UnitedArsenal 22; MiddlesbroughWolverhampton Wande rers 33; Newcastle UnitedCardiff City 40; Preston Nort EndBlackpool 23; Sheffield WednesdayAston Villa 31; Tottenham HotspurChelsea 2—1; West Bromwich AlbionSunderland 20. Tweede divisie: Birmingham City Blackburn Rovers 00; FulhamOldham Athletic 3—1; Leeds City—Hull City 1—3; Luton TownBrentford 1—1; Notts Forest —Derby County 4—2; Plymouth Argyle— Bristol Rovers 3—3; Rotherham United- Notts County 0—1; Stoke City—Everton 24; Swansea TownLincoln City 42; West Ham UnitedBury 50. De stand is thans: W. Bromw. A. 17 28 Wolverh. W. 17 25 Huddersf. T. 17 23 Burnley 17 22 Bolton W. 16 21 Charlton A. 17 20 Blackpool 16 19 Cardiff C. 17 19 Sheffield W. 13 18 Tottenh. H. 17 17 Arsenal 17 16 Stand Manchester U. 17 Preston NE Aston Villa Newcastle U. Liverpool Portsmouth Sheffield U. Middlesbr. Manchester C. 17 Chelsea 17 Sunderland 16 7—11 E.D.O. 4 9— 7 7—10 Velsen 2 7— 6 7—10 Stormvog. 4 8— 6 7— 9 E.D.O. 3 7— 5 8— 9 O.G. 2 7— 5 8— 7 H.B.C. 3 6— 3 tegen R.C.H. 5. Voor de E.D.O.-elftallen was het een goede dag. Het derde en het vierde wonnen beide en behaalden daar mee twee zeer kostbare punten. Beverwijk 2 A.D.O. 2 R.C.H. 5 D.E.M. 2 H.F.C. 3 Haarlem 3A Tien doelpunten gedeeld In 2 A hebben Geel Wit en Heemstede tien doelpunten gedeeld. Goed werk dus van Heemstede tegen de leiders, welke laatsten nu gezelschap, want Hoofddorpse de kop van de ranglijst, want Hoofddorpse Boys versloeg S.V.Y. D.S.B. zag zich door Vogelenzang geklopt en bij Spaarnestad T.Z.B. werden zes doelpunten gedeeld. T.Z.B. scoorde er drie voor en Spaarnestad drie na de rust. Geel Wit Hoofdd. B. Heemstede Spaarnestad T.Z.B. 5—8 5—8 7—7 6—6 6—6 D.S.B. 7—6 Vogelenzang 45 Nieuw Vennep 53 S.V.Y. 7—3 De prestaties van de derde klassers uit Haarlem en omgeving zijn Zondag verre van gunstig geweest. Het meest teleurstel lend was wel de volkomen onverwachte nederlaag van HBC tegen RKAVV. TYBB verloor met flinke cijfers van Wassenaar en is voorlopig van het eerste plan ver dwenen. Zandvoortmeeuwen zorgde einde lijk weer eens voor een overwinning, maar voor Hillegom staat het sein nog steeds op onveilig. Met vijf-nul gingen de hckkeslui- ters tegen Lugdunum ten onder. HBC liep tegen KRAVV spoedig een een-nul achterstand op. Wel waren de Heemstedenaren daarna voortdurend ster ker, maar KRAVV verdedigde zo hevig, dat er voor de HBC-ers geen doorkomen aan was. De anders zo schotvaardige HBC- voorhoede moest ditmaal het antwoord schuldig blijven. TYBB speelde zeker niet minder dan Wassenaar doch de gastheren hadden iets meer geluk dan üe geel-zwarten. Door Remmerswaal nam de thuisclub de leiding. In de tweede helft scoorde deze speler nog tweemaal. Zandvoortmeeuwen stond tegen BMT reeds na vier minuten met nu!-een achter. Wel bracht Kerkman de partijen op gelijke voet, doch een fout in de Zand voor tse de fensie was oorzaak, dat de rust inging met twee-een voor de Hagenaars. In de twee de helft stopte de Haagse doelman een strafschop van S. Water. Zandvoortmeeu wen gaf zijn pogingen echter niet op en nadat S. Water gelijk had gemaakt, zorgde dezelfde speler zeven minuten voor het einde voor het winnende doelpunt. Een verdiende overwinning voor df. Zamdvoor- ters. Hillegom was tegen Lugdunum voor de eerste maal in Je volledige opstelling, maar desondanks was de ploeg een klasse minder dan de Leidenaars. De thuisclub noteerde reeds bij rust een voorsprong van drie-nul. Ook na de pauze slaagde de Hille- gomse voornoede er niet in te scoren. Lug dunum deed het beter en met twee goals werd de eindstand op vijf-nul gebracht. Vierdeklassers De Haarlemse vierdeklassers hebben niet veel succes kunnen boeken. Bloemendaal speelde weliswaar een goede partij voet bal tegen Aalsmeer, maar moest met een gelijkspel genoegen nemen. Alsmeer had de leiding genomen, maar Sunter zorgde in de tweede helft voor de gelijkmaker. Bloemendaal miste nog een strafschop, waardoor het weer een punt meer op APGS achter raakte. Deze laatste namelijk overwon het Haarlemse DSS na een zeer goede strijd met twee-nul, nadat de rust met dubbel blank was ingegaan. Onze Gezellen leverde een goede presta tie want het won door een doelpunt van Sneek in de eerste ogenblikken met een nul. Ook ETO kwam met een overwinning huiswaarts. JHK werd met drie-twee ver slagen. Slechter verging het THB en Half weg. THB zag vijf doelpunten tegen zich gescoord. Halfweg maakte het nog even bonter, want Swift trapte een half dozijn doelnunten bij elkaar. Halfweg niet één. DIO deelde met NFC de punten (2-2). Concordia kon het bij Teylingen ook al niet bolwerken. Toen de Sassenheimse club een twee-nul voorsprong noteerde slaagde Avé er in de eer te redden. Maar meer ook niet, zodat Concordia nog steeds op de eer ste overwinning wacht. De tweede klasser Schoten heeft moeten ondervinden dat er in de derde klasse clubs zijn die meer mans zijn dan pienige tweede klasser. Ripperda bijvoorbeeld is zo'n club want de wijze waarop de club van de Dreyers Schoten aan de zegekar bond, liet omtrent het krachtsverschil geen twijfel. Reeds in de eerste helft had Ripperda al het beste van het spel en nam een twee een voorsprong. Bout en Molenkamp had den voor de doelpunten gezorgd. Van Oos ten scoorde voor Schoten. In de tweede helft was Ripperda weer sterker en ook veel schotvaardiger dan de Schotenaren. Het waren weer Bout en Molenkamp, die het doel van de geelzwar ten wisten te vinden. Bout zelfs tweemaal en toen het vijf-een stond vond Ripperda het blijkbaar welletjes. Van Oosten zorgde er evenwel voor dat de eindstand op vijf twee voor de derde klasser kwam. ADVERTENTIE EEN LEUKE DAS in één avond klaar Patroon gratis Gen. Cronjéstr. 129 Tel. 11385 ZWEDEN EN SPANJE SPEELDEN GE LIJK: TWEE—TWEE. Spanje en Zweden hebben in Bilbao de voetbalwedstrijd gelijk gespeeld: tweetwee. Met rust hadden de Zweden een tweeeen voorsprong. Dat was knap, zoals die Lumpo daar op zijn handen stond. Maar.hij stond er niet lang zo. Want terwijl ze daar zo met elkaar bezig waren, kwam opeens Krulletje de tuin in gelopen. Die bleef staan bij de hoek van het huis en keek. Wat zag hij daar? Een vreemd jongetje, dat in 'n heel rare houding stond! „Wrrraf!", dacht Krulletje. „Wat moet dat daar? Dat is niet in de haak!" En meteen vloog hij, schel blaffend, op Lumpo af. Die schrok er 'n beetje van en liet zich gauw plat op de grond zakken. „Hahaha!", lachte Bunkie. „Pas maar op, hij eet je op, hoor". „O", zei Lumpo. „Daar ben ik niet bang voor. Kom maar op, krulstaart!" Krulletje sprong blaffend om hem heen en maakte zich erg druk. Bijten deed hij niet, want hij was geen vals hondje; hij was alleen maar erg speels, zie je. Lumpo deed net, of hij bang was, en hij liep de tuin rond. En Krulletje natuurlijk luidruchtig achter hem aan! Maar toen, opeens. „Pas op, Lumpodaar gaat hij er met je hoed vandoor!", riep Rick. ADVERTENTIE m de "1 de/d' Verval- TotoaJ b'taleo 7 V°°r' aajfshg' j 'e h° Ook Zondag verloren de Haarlemse tweedeklassers: Animo Ready I met acht-drie van Amtserdarn Zuid en Oosterkwartier met vijf-twee van Swift. In de derde klasse waren de resultaten beter: het tot dusver ongeslagen Hespa moest een vier-twee nederlaag van Watervliet incasseren, Aurora I won met zeven-drie van Sport Vereent en Haarlem met vijf-twee van De Zwaluwen. Jammer genoeg verloor Nieuw Flora snet zes-drie van K.V.H. Watervliet 2 behaalde een gelijk spel (7-7) tegen D.T.V. 3 en een onvolledig Oosterkwartier 2 verloor met dertien-drie van Rohda 3. Zoals men verwachtte was Animo Ready veel te zwak voor Amsterdam-Zuid.Vooral in de eerste helft waren de Amsterdammers oppermachtig: rust zes-nul voor Amster dam-Zuid. Na de rust kon mevrouw Sterk de stand op zes-één brengen. Via acht-één brachten W. v. d. Bel en J. Beeksma de eindstand op acht-drie. De wedstrijd OosterkwartierSwift bood snel spel. Swift, dat de leiding had geno men kon niet verhinderen dat A. Drogtrop, die voor J, Starink inviel, de stand op één één bracht. Even kwamen de Haarlemmers op winst: Kuvener scoorde twee-één, doch bij rust waren de partijen weer gelijk(2-2) Na de rust werd Swift sterker, omdat het derde aanvalsvak van Oosterkwartier faalde: Swift won uiteindelijk met vijf twee. Derde klasse Met dezelfde cijfers won Haarlem van De Zwaluwen: bij rust leidde Haarlem door doelpunten van L. Reyns, mevrouw Pru- schen, R. de Boer Jr. en W. Klasen met vier-nul. Na de rust was De Zwaluwen sterker, doch het goede schot ontbrak, waardoor Haarlem tenslotte met vijf-twee won. WatervlietHespa was een spannende De Zaterdagmid dagcompetitie in de KNVB heeft dit seizoen wel een zeer vlot verloop. On de eerste Zaterdag van No vember is de helft van de competitie reeds achter de rug. Slechts enkele clubs hebben een achterstand van één wedstrijd zodat men omtrent de gang van zaken niet mo gen klagen. Zaterdag wist Kennemerland de helft van het seizoen te besluiten met een stevige overwinning op De Geuzen, maar IJmuiden kon in de wankele positie geen verbetering brengen, omdat het te gen SSVU niet verder kwam dan een ge lijkspel. Kennemerland was in zijn strijd tegen De Geuzen verreweg de sterkste. Het werd door Post een-nui en nadat de bezoekers de gelijkmaker hadden gescoord door Mo lenaar werd het neg voor de rust twee-een voor de thuisclub dank zij een doelpunt van Maohielse. In de tweede helft scoorden Wulfraaf., Frever en v. d. Vaart nogmaals voor Ken nemerland zodat een ruime vijf-een zege Kennemerlands deel werd. Nadat de rust bij IJmuiden-SSVU met een kleine voorsprong voor de bezoekers was ingegaan, maakte IJmuiden na de her vatting gelijk door Van Leeuwen. Weer nam SSVU toen de leiding, maar in de laatste ogenblikken slaagde Luppens er in de stand in evenwicht (2-2) te brengen. IJselmeervog. 9-16 SNL 9-8 Spakenburg 9-15 Huizen 9-13 Zuidvog. 9-13 K'land 9- 8 AMVJ Geuzen SSVU IJmuiden 9-5 8-4 8-4 9-2 Bij de vierdeklassers wist SIZO na een spannende strijd van Zandvoortmeeuwen te winnen. De uitslag was drie-twee, na dat bij de rust reeds een twee-een voor sprong voor de Hillegommers was te note ren. Het was overigens een slechte dag voor de Haarlemse clubs. Telefonia verloor na melijk van CJVV (drie-vier), waarbij Starink alle doelpunten voor Telefonia scoorde, terwijl SVJ op eigen terrein van OSO klop kreeg met vier-twee. Zand voortmeeuwen blijft hier het zorgenkind. Met SVJ zullen de Zandvoorters nu de strijd om de onderste plaats moeten uit vechten. partij. De eerste helft was voor de Am sterdammers: zij leidden bij rust met één nul. Na de rust maakte Wedermeyer spoe dig gelijk (1-1). Nadat beide twaalftallen elk nog éénmaal de korf hadden gevon den (2-2), werd Watervliet sterker: eerst bracht De Vries de stand op drie-twee, waarna Hartman de eindstand op vier- twee bracht. KVH besliste de wedstrijd tegen Nieuw- Flora reeds in de eerste helft: het kwam met vijf-nul voor. Daarna konden de speel sters Beenders en Elshout de achterstand tot vijf-twee reduceren. Via zes-twee scoor de mevrouw Wijnands tenslotte het laatste doelpunt (6-3). Aurora had weinig moeite met Sport Vereent. H. Uljee operde de score voor Sport Vereent (0-1). Via de gelijkmaker door D. Oudejans, liep Aurora door punten van mejuffrouw Jonker, Van Dijk, Verbeek en G. Deen (uit een strafworp) tot vijf één uit. Sport Vereent kwam even terug: twee goals van C. Otte (5-2). Doch daarna liet Aurora de Santpoortenaren niet ver der komen: einde zeven-drie. Een onvolledig Oosterkwartier 2 verloor met dertien-drie van Rohda 3; de tegen- punten werden gescoord door mevrouw Donkel-De Korte, Stam en Luyken. Standen Tweede klasse R: Rod a 8—14 Oosterpark 7—6 A'dam Zuid 8—11 Z. K. V 8—6 Swift 6—10 Animo Ready 8—2 Landlust 7—10 O. B. Z. B. 8—1 O'kwartier. 8—8 Derde klasse A: Haarlem 9—14 Soesterkw. 9—7 O. K. V 9—13 De Tovers 7—6 Victoria 7—12 S. K. V 9—6 Fortuna 8—11 Indo 8—2 Holver 9—11 De Zwaluwen 9—2 Derde klasse B: Hespa 9—16 K. C. N 9—9 .Aurora 9—14 K. V. H 9—6 Watervliet 9—14 B. E. P 9—4 Z. K. C. 9—10 Nw. Flora 9—4 Meo 9—10 Sport Vereent 9—3 De technische commissie van de afdeling Haarlem kan terugzien op een goed ge slaagde trainingsdag voor ruim honderd handballers en handbalsters, door selectie bijeengebracht, uit welk aantal men de definitieve afdelingselftallen voor dames, heren, meisjes en jongens wil samenstellen. Dit zal voor de jeugdploegen vooral geen moeilijkheden opleveren, want we zagen bijzonder veelbelovende krachten aan het werk bij de meisjes elfhandbal- en de zevenhandbal jongenswedstrijd. Het was dikwijls een plezier te zien over welk een goede techniek men beschikte en welk een tactisch inzicht de jeugd demonstreerde. De dameswedstrijd had een vrij lang zame start, maar nadat men eenmaal el- kaars krachten had verkend werd het een aardige wedstrijd. Tot een districtspeil kwam het nog niet, maar hel lijkt ons zeer wel mogelijk uit de twee teams een elftal te formeren, dat daartoe wei in staat is. De herenontmoeting begon met een hoog tempo, waarbij vooral de 3-ploeg aan het woord was. Daartoe droegen de flitsende aanvallen, die midvoor P. Scheerman op zette, veel bij. Hij werd vooral voortreffe lijk gesteund door de linkervleugel (R. Nederkoorn en F. Zieren) Bovendien bleek de vakverdediging van de A-ploeg nu niet bepaald een succes. Zo kwam het dat de ruststand inging met een vier-één voor sprong van de B-ploeg. Deze voorsprong werd nog groter. Pas toen kon de A-ploeg zich loswerken van de druk, hetgeen al zeer spoedig resultaat had. Het werd tijdens dit spannende duel zes-zes en in het laat ste ogenblik kon T. Teunissen de A-ploeg nog de overwinning bezorgen door een prachtig diagonaal en zuiver schot, waar doelman Groot (IJmond), die overigens goed op dreef was, machteloos tegenover stond. 22) Het leek een eeuwigheid geleden, dat ik in het gangetje gekomen was, toen de don kere figuur van Vroegindeweij opdook en ik zijn stem hoorde fluisteren: „Ben je daar?" Toch was het pas half negen. Sinds ik het gesprek tussen Elsje en haar aan bidder had gehoord, had ik in een soort verdoving bij mezelf de dingen herhaald, die ze over me gezegd had. Ik wist niet of ik boos dan wel verdrietig was. Waren de vrouwen dan geen van alle te vertrou wen? Ik dacht aan Suzanne en haar ver raad. En nu die Elsje weer. Misschien was ik niet geschikt om lief te hebben en be mind te wordén om mezelf. Gelukkig had ik bij Elsje geen enkele ondoordachte stap gedaan. Ik had haar niets gezegd ik had haar nooit gekust. Maar ik was erg, heel erg verliefd op haar geweest en ik had gemeend dat zij op me gesteld was. Deze teleurstelling was niet onoverkomelijk, maar zij schrijnde pijnlijk. Mijn zelfver trouwen en mijn eigenwaarde lagen aan gruizels, nu voor de tweede keer in mijn leven. Zouden alle mannen dergelijke er varingen moeten hebben, voordat zij zijn wat men „rijp" noemt? „Ben je daar?" vroeg Vroegindeweij voor de tweede keer, en ik zei tamelijk luid: „Jawel." „Ssssssttt!" siste hij vermanend. „Ze mogen me niet horen! Ze weten niet eens dat ik de deur uit ben. Kom gauw, neem wat van me over. Het is nogal zwaar, zie je." In het donker stopte hij mij een bundel in de hand, die inderdaad een onbehoorlijk gewicht had. „Wat zit er allemaal in?" wilde ik weten, doch hij antwoordde me niet en trok me aan de arm het gangetje uit. Op straat stapten wij als een paar ontsnapte galei boeven in de schaduw der huizen voort, diep in onze kragen gedoken. „Je zal straks wel zien wat er in zit", zei Vroegindeweij met een merkwaardig goed geheugen voor mijn laatste vraag, die ik minuten geleden gesteld had. „We moeten overal op voorbereid zijn. Ik heb systema tisch nagedacht wat we nodig zouden kun nen hebben. Kom, dit straatje in. Zo ko men we op het open veld. We moeten het riviertje volgen tot de tweede brug." Zwijgend bereikten wij het beekje, de Kringel genaamd, en liepen langs de oever voort in het natte gras. Het was aardedonker en zelfs de maan liet zich niet zien, zodat we op goed geluk onze weg moesten zoeken langs het kron kelend beekje. Na tien minuten stond Vroegindeweij stil. „Kijk goed uit dat er niemand in de buurt is," zei hij met gedempte stem. „We zijn nu vlak bij de uitmonding van de on deraardse gang." In de verre omtrek was geen enkel ge luid te bespeuren en voor zover we kon den zien was er geen levend wezen in de buurt, behalve een paar waterratten, die vlak voor onze voeten in het water plons den. Vroegindeweij ontstak zijn zaklantaarn en liet de straal, die hij had afgeschermd tot een dun, ijl lichtdraadje, over de oever spelen. „Ik heb hier een stok als herken ningsteken in de grond gestoken," zei hij. „Hier, zie je wel? Vlak daaronder is de uitmonding." Hij ging op zijn buik in het gras liggen en in het lichtvlekje van zijn lamp zag ik inderdaad een donker hol, net boven de wateroppervlakte. Hij verwijderde wat groen en rietstengels en zei: „Het is een eng gat, maar dat is alleen de uitmon ding. Verderop is de gang wijder en ho ger. Kom, laten we erin kruipen." Het avontuur had langzamerhand alle aantrekkelijkheid voor me verloren. Het verraad van Elsje had mijn stemming be dorven en bovendien had ik mij van te voren geen duidelijk beeld gevormd van wat mij te wachten stond. Ik zag nu dat ik geacht werd mijzelf door een donkere opening vol glibberige viezigheid te wringen, waar wellicht nog ratten in huis den ook, terwijl ik bovendien niet eens wist welke enge dingen ons verderop on der de aarde nog te wachten zouden staan. Maar ik kon nu niet meer terug. Het was onmogelijk om nu tegen Vroegindeweij te zeggen: Ga maar alleen, ik voel er niets meer voor. Geen man wordt graag voor laf aangezien, hoezeer de angst hem in sommige situaties ook beheerst. Misschien worden en daarom zoveel heldendaden verricht? Ik klemde mijn tanden op elkaar en volgde Vroegindeweij, die zich met ver wonderlijke lenigheid door het gat werkte. Nadat ik hem de bundel had aangegeven en de spullen, die hijzelf gedragen had, trok hij mij naar binnen in de mufrui- kende, stikdonkere ruimte. De tamelijk nauwe opening verwijdde zich blijkbaar reeds na een halve meter tot een gang, waarin we rechtop konden staan. Ik voelde tenminste geen enkele hindernis, toen ik mij oprichtte en over eind kwam. De bodem daalde af in een scherpe helling, en toen wij op de tast enkele meters waren doorgelopen, zag ik achter mij de flauwe schemering van het gat op ongeveer een meter boven het peil, waarop de vloer van de gang zich bevond. „Geen licht maken voor we de bocht om zijn," fluisterde mijn metgezel, die mij aan de hand voortleidde. „Het schijnsel zou iemand van buitenaf kunnen alar meren. Voorzichtig er moeten loopplan ken liggen. Ja, ik voel ze hier. Pas op dat je niet struikelt." Dat was gemakkelijker gezegd dan ge daan. We zagen geen hand voor ogen en de planken lagen blijkbaar erg ongelijk, zodat we slechts langzaam schuifelend vooruit konden gaan. De atmosfeer was onbeschrijfelijk benauwd. Er hing een muffe, vochtige warmte en het rook er naar gistende modder en rotte planten. Toen ik op een gegeven moment mijn evenwicht bijna verloor en steun zocht, voelde ik vlak bij me de natte muur van ruwe stenen, blijkbaar bedekt met mos of schimmel. Het was mij of ik voor tijdig in mijn eigen graf was neergedaald. Inwendig vervloekte ik Vroegindeweij en al zijn krankzinnige ideeën, die me steeds weer in ellendige situaties brachten en immer uitliepen op teleurstellingen of erger. Ik had er een voorgevoel van dat het ditmaal erger zou zijn. De hele sfeer in deze lugubere gang had iets ontzettend onbehagelijks, zodat ik mijn hart voelde bonzen van angst en afkeer. „Laten we teruggaan!" fluisterde ik ont steld en ik stond stil, terwijl ik Vroeg indeweij bij zijn jas greep. „Ik weiger om nog één stap te doen. Dit wordt me te grijs. Je kan me laten graven en vuilnis belten overeind laten halen en al die onzin meer, maar je kan niet van me ver langen dat ik me levend ga begraven." Hij stond eveneens stil en ik hoorde hem diep zuchten, als iemand die miskend of verloochend wordt. „Dat dacht ik wel," mompelde hij ont stemd. „Je bent bang. Je vertrouwt me niet. Je houdt niet van avonturen. Je hebt geen tantasie. Juist nu we op het punt staan belangrijke ontdekkingen te doen wil je terug. Goed, ga maar terug. Ik ga De uitslagen van de op Zaterdag gehou den draverijen te Mereveld luiden: Merwedekanaalprys (2140 m.): 1. Rita du Maire 1.35.3; 2. Rinijo 1.34; 3. Richard G 1.35.9. W. f2,10, PI. f 1,20, f2,20, f 1,60, Gek. f6,10, Cov f8,80. Noordzeekanaalprijs (1740 m.). Eerste serie: 1. Pirette 1.28.4; 2. Queenie 1.30.9; 3. Orkaan 0 1.30. W. f 131,40, PI. f 12,20, f2,50, f 1,50, Gek. 157, Cov f4. Noordzeekanaalprijs (1740 m.). Tweede serie: 1. Nimble's Boy 1.29.1; 2. Oeke 1.29.1; 3. Qui Saint 1.30.6. W. f 4,40, PI. f 1,70, f 2,50, f 3,70, Gek. f 4,20, Cov. f6,70. Noordzeekanaalprijs (1740 m.). Finale: 1. Nimbi's Boy 1.28.1; 2. Oeke 1.28.1; 3. Pirette 1 28 2 W. f 5, PI. f2,50, f 1,60, f 1,40, Gek. f 16,70, Cov. f3,30. Willemsvaartprijs (2120 m.). 1. Olympus 1.33.3; 2. Qelia le Major 1.35.5; 3. Lex V 1 32 2 W. f3, PI. f 1,60, f3,80, f 1,60, Gek. f23,90, Cov. f 16,40. Noordhollandskanaalprijs (2200 m.): 1. Our Volann 1.27.8; 2. Nelly Major 1.28.1; 3. Nico the Saint 1.27.9. W. f 4,70, PI. f 1,60, f 2,50, f 2,20, Gek. f 7,90, Cov. f 8. Amsterdam-Rijnkanaalprijs (2100 m.). Eerste afdeling: 1. Louis Fh 1.26.6; 2. Orient Express G 1.27; 3. O Bonni 1.28.9. W. f8,50, PI. f3, f2,70, f2,40, Gek. f 18,30, Cov. f6,70. Amsterdam-Rijnkanaalprüs (2100 m.). Tweede afdeling: 1. Oscar Major 1.25.6; 2. Stürmann 1.24.5: 3. Luxor 1.28. W. f2,70, PI. f 1,10, fl,10, f 1,40, Gek. f4,70, Cov. f3,70. Totalisator-omzet f 35.140. De uitslagen van de Zondag gehouden, dra verijen te Mereveld luiden: RijnDrijs (2140 m.). Eerste afdeling: 1. Rose Marie 1.33.7: 2. Rita du Maire 1.33.4; 3. Oueen Bond 1.35.1. W. f2.90, PI. f 1,50, f3,10, f 13,30, Gek. f 10, Cov. f5,60. Rijnpriis (2140 m.). Tweede afdeling 1. Richard G 1.33.3; 2. Rosamunde 1.32.1; 3. Qualitv F 1.31.5. W. f5,20, PI. f 1,70, f 1,90, f 1,80, Gek. f9, Cov. f5,40. Lekprys (2240 m.): 1. Rethy Hollandia 1.29.3. 2. Rinijo 1.30.8; 3. Querelle Spencer 1.28.5. W. f2,70, PI. f 1,50, f 1,80, f 1,60, Gek. f3,50, Cov f9,60. Waalpri.js (2200 m.): 1. Ovesrte van Fre- sena 1.28.9; 2. Nelson 1.26.6; 3. Nico the Saint 1.28.5. W. f5,90, PI. f2,30, f3, f 1,70, Gek. f7„ Cov. f 14,10. Maaspriis (1620 m.): 1. Rudolf G 1.28.8; 2. Roolina 1.29.5; 3. Reve d'Or B 1.31.2. W. f7.40, PI. f 1,80, f 1,40, f 1,70, Gek. f9,60, Cov. f4.80 IJselorijs (2200 m.). Eerste afdeling: 1. Paul B 1.28.9; 2. Parel Holland C 1.30.2; 3. Pirette 1.28.8. W. f4.80, PI. f 1,80, f2, f3,50, Gek. f25, Cov. f4,70. ÏJselprijs (2200 m.). Tweede afdeling: 1 Quadrupes 1.29.2; 2. Quite Heny 1.28.7; 3. Querie 1.28.8. W. f3,30, PI. f 1,50, f 1,50, f2, Gek. f4,90, Cov. f6,30. Revanche der kampioenschappen Kon. Jaarbeursprns (2240 m.): 1. Madame B 1.22.8: 2. Norton Williams 1.23.2; 3. Olivier B 1.24.8. W. f2.30. PI. f 1,80, f2,90, f2,60, Gek. f7,40, Cov f7.10. Gem. Bunnik Bekerprijs (2600 m.). Eerste afdeling: 1. Nerva 1.27.4; 2. Ortoloan S 1.28.8; 3. Oscar Maior 1.26.9. W. f 1.30, PI. f 1,40, f2,60, f2.20, Gek. f7, Cov. f6.40. Gemeente Runnik Bekernrijs (2600 m.). Tweede afdeling: 1. Pearl Spencer 1.28.7; 2. Odvle Spencer 1.29.5; 3. Petronel Spencer 1.29.9. W. f2,70, PI. f 1,60, f2,30, f2,20, Gek. f7,40, Cov. f6,90. Totale omzet: f 110.371,50. Naar wij vernemen heeft de Oostenrijkse Schaatsenrijders Bond de voorwaarden, waaronder de K.N.S.B. bereid zou zijn een Nederlandse ploeg van vier rijders èn een leider in de eerste week van December naar Wenen te zenden, aanvaard. De Oos tenrijkse bond heeft medegedeeld, dat men begrip had voor het feit, dat de Neder landse hardrijders zo vroeg in het seizoen geenszins in vorm konden zijn.. De wed strijden in Wenen op 8 en 9 December op de 333 1/3 meter-baan zullen dan ook meer een demonstratie zijn. Op het programma staan de 500 meter en de 1500 meter en voorts een koppelwedstrijd. Welke Nederlandse rijders voor de tocht naar Wenen in aanmerking komen, zal pas over enkele weken worden beslist. Een en ander hangt natuurlijk ook af van de vor deringen, welke de rijders maken tijdens de conditie- en droogtraining op CIÖS en de ijstraining op de HOKY, welke beide onder leiding staan van dr. A. J. G. Carlier. Het lid van de technische commissie hardrijden lange baan Jaap Havekotte heeft een paar nieuwe schaatsen gemaakt met aangemeten schoenen voor Kees Broekman. Deze trok Zondagmorgen bij de ijstraining de schaatsen onmiddellijk aan en was er verrukt over. De nieuwe schaat sen wogen slechts zeven ons per schaats- schoen, een aanzienlijk aantal grammen lichter dan de noren, welke Broekman tot nu toe had gebruikt. De training op het ijs onder leiding van "ri Carlier duurde anderhalf uur en na afloop bleek hij zeer tevreden te zijn over de vorderingen, die de leden 'van de kerngroep hebben gemaakt. wel alleen verder. Groet mijn vrouw van me, als ik niet meer tevoorschijn kom." „Ik ben niet bang!" siste ik veront waardigd. „Maar dit is gekkenwerk. Als ik terugga, ga je met me mee. En als je verder wilt, zal ik je volgen. Maar ik hèb je gewaarschuwd. Denk daaraan." „Ik zal eraan denken. Kom mee. Wees stil. Ik weet wel dat je niet bang bent. Dat zei ik zomaar. Ik kan dit niet meer opgeven, zie je. Zo ben ik nu eenmaal. Het zit in mijn bloed. Kom We gingen verder. Het leek me een eindeloos schuifelen in een inktzwarte eeuwigheid zonder dat we ergens toe na derden of ergens van weggingen, een doel- ioos bewegen in het niets. Doch eindelijk voelden we aan de muur dat we een bocht maakten, en na enkele ogenblikken ontstak Vroegindeweij zijn zaklamp. „Eén is voldoende," zei hij zacht. „Spaar de jouwe voorlopig. We zien genoeg zo." Zijn opvatting over genoeg zien was be trekkelijk simpel, want we zagen eigenlijk nog helemaal niets. De ronde vlek van de lichtbundel bescheen een rode, glinste rende muur van glibberige stenen, waar hier en daar straaltjes grondwater langs dropen en waarop in grillige figuren par tijen mos zich hadden vastgezet. Toen Vroegindeweij zijn licht op de grond liet vallen, keek ik vol afgrijzen in de glin sterende oogjes van een enorme rat, die als een schaduw weggleed langs onze voeten. We hoorden haar geritsel nog even achter ons daarna was het weer dood stil. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6