Weinig geestdrift in Parijs, maar gejuich in Londen en Bonn Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ontwapening Rust keert weer in Triest; Italianen negeren de Britten Bermuda-conferentie heeft nu ander doel Washington voldaan over zvijziging van het karakter der conferentie Accoord over Saar nog steeds niet nabij Canadezen publiceren „testament van Stalin Deens Koningspaar naar Amsterdam Het woord is aan Russische concessie inzake ontwapening Belgen maken haast met EVG Zacht weer met vrij veel wind ten- Chauffeur De Baat vrijgelaten Spaak maant tot bedaardheid Weerrapport 68e JAARGANG No 106 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 11 NOVEMBER 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 259 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal f 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE VERENIGDE NATIES zijn weer bezig met een ontwapeningsdebat en de toon, aanvankelijk scherp, is nu gematig der geworden. Gelukkig maar. Het is ove rigens wel zonderling, nietwaar, dat men blij moet zijn als verenigde naties over gemeenschappelijke ontwapening tenmin ste niet in venijnige toonaard redetwisten. Wij moeten allen beseffen dat dit vreemd is, heus niet alleen omdat de werkelijke betekenis der woorden ons helder blijven moet. Maar dat is toch ook nodig. Ver enigd, dat betekent dat men het erover eens is dat men gezamenlijk zal handelen. En gezamenlijke handeling betekent hier: de vrede verzekeren. De organisatie ge naamd Verenigde Naties is na de Tweede Wereldoorlog, op welks naam tot dusver het record van mensenmoord en vernieti ging staat, opgericht. Waarlijk niet zon der reden. In de 81/2 jaar tijds sinds haar stichting hebben haar leden zich in toe nemende mate, bloksgewijs, tegen elkaar bewapend. En het wantrouwen in hun kring is naar rato gegroeid. Als u een klei ne zoon of dochter hebt, die u vandaag of morgen vraagt wat V.N. betekent zou ik maar zeggen: Vergaderende Naties. Anders praat dat kind u binnen de minuut vast; het zal willen weten waarom volken, die verenigd zijn, zich tegen elkaar bewape nen en als u dat niet kunt uitleggen mis schien gaan denken, dat de vereniging waarvan u zelf lid bent bestaat uit leden die allemaal revolvers en handgranaten op zak dragen en er thuis stenguns op na houden om elkaar c.q. van het leven te beroven. Misschien gaat uw zoon wel den ken dat vadei-s, die in verenigingen zit ten die dus verenigd zijn er allemaal atoombommen op na houden. (Heeft de aardige, vindingrijke speelgoedindustrie nog geen speelgoed-atoombommetjes ge maakt? niet? dan zullen ze zeker nog wel komen.) De Verenigde Naties praten voor de zo veelste maal over ontwapening. Veertien landen, met Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk als Grote Drie aan het hoofd, hebben een resolutie bij de politieke com missie ingediend, waarin zij de voortzet ting van het pogen der ontwapeningscom missie bepleiten. In die resolutie is niets gezegd over de richtlijnen, die door de Assemblée twee jaar geleden zijn opge steld en die de Sovjet-Unie niet wou aan vaarden. Het is dus beleidvol daarover te zwijgen en over dat zwijgen kunnen wij ook ietwat blij zijn. Men weet het nooit; misschien helpt het. Intussen heeft de Amerikaan Cabot Lodge weer gezegd, dat ontwapening al leen uitvoerbaar is bij toepassing van con trole op de naleving der verplichtingen, die men op zich genomen heeft. Het IJze ren Gordijn moet worden weggenomen, heeft hij beeldrijk verklaard: zodat men van elkaar zien kan wat men doet. Dat punt is het oude struikelblok bij de Rus sen. En de Nederlandse afgevaardigde Von Balluseck heeft betoogd dat men eerst moet pogen in een sfeer van groter ver trouwen tussen de volken te komen en dat men tegelijk naar verbetering van vriend schappelijke betrekkingen en ontwapening moet streven. Hij wil dan geleidelijk ont wapenen; op die manier zal ook ervaring worden verworven die wellicht van ver der nut zal zijn. Von Balluseck heeft ver der bepleit, de hulp aan ten achter geble ven gebieden niet afhankelijk te stellen van welslagen der ontwapening. Hij is van mening dat economische ontwikkeling van deze gebieden een belangrijke bijdrage tot de veiligheid van de wereld zou zijn. Nu, dit alles is zeker verstandige taal van onze gedelegeerde. De ambassadeur Von Balluseck spreekt op grond van ervaring; hij herinnert zich natuurlijk zeer goed de mislukking van de Internationale Ontwa peningsconferentie, door de Volkenbond op touw gezet in het jaar 1932 en de wan- hoopsreis-langs-de-hoofdsteden van haar voorzitter, de Engelse minister Arthur Henderson, in zijn streven het gezonken schip te lichten en weer vlot te brengen. Maar men gaf hem alleen maar de Nobel prijs voor de vrede. Hitier kwam aan het bewind en Henderson stierf. Men moet een ruimer beleidsinzicht tonen dan in 1932; dat heeft Von Balluseck in grote trekken aangeduid en het schijnt aan te sluiten bij Churchill's streven om met. de Russen eerst in een algemeen gesprek een sfeer van meer onderling vertrouwen te bereiken. Welnu, de in de zomer afgelaste Bermuda-conferentie der Grote Drie zal blijkbaar toch plaatshebben en de eer ste commentaar uit het Westen luidt niet veelbelovend, want de Amerikanen zeggen dat Rusland's afwijzing van een conferen tie der Grote Vier te Lugano wel bewezen heeft dat zij niet willen praten, en dat de Grote Drie zich nu maar beraden moeten op de volgende phase van de koude oorlog. Maar in Engeland veronderstelt men, dat Churchill op de Bermuda Islands opnieuw met zijn voorstel van een algemeen gesprek zal komen. En dat hebben de Russen niet afgewezen; het is hun nog niet aangeboden. Wat de Fransen betreft: Laniel zou alleen naar die eilanden komen als hem wordt toegezegd, dat alles in het werk zal worden gesteld om een wapenstilstand in Irxdo- China te bereiken. En van Frankrijk zal men vergen dat het E.D.G., de Europese Defensie Gemeenschap, ratificeert, waar van de Russen weer niets moeten hebben. Dit alles blijft er, samengenomen, nogal verward en ingewikkeld uitzien. Al is het niet hopeloos. Maar het duidt ook nog al leen maar op Vergaderende, niet op Ver enigde Naties. Wie zijn kleine zoon V.N. openhartig wil verklaren kan ook hierin weinig steun vinden. Toch heeft dat ge praat over Ontwapening weer even hoop doen rijzen. Hoop dat de wereld niet zó gek zal zijn, dat zij voort zal gaan op een weg-der-bewapening die slechts onmetelijk onheil, voor niemand ook maar het ge ringste voordeel in uitzicht stelt: alleen maar vernietiging en verwildering, zich na de catastrofe ongetwijfeld voortzettend in nieuwe conflicten tussen de overlevenden. Want dat weten wij nu waarlijk wel: uit oorlogen ontstaan steeds nieuwe confkc- Als straks eens het wonder geschiedde dat de strijdenden in Indo-China aan weerszijden de wapens wegwierpen en dat dit voorbeeld het mensdom deed ontwaken tot een werkelijkheid, die het met zelfver nietiging op enorme schaal bedreigt! Als de ontbrekende „zin voor collectief zelf behoud'', waarover H. G. Wells indertijd schreef, eens plotseling ontwaakte! Een droom? R- F. In officiële kringen te Washington wordt de komende conferentie van Bermuda van veel groter belang beschouwd dan die, welke oorspronkelijk in Juni zou worden gehouden. Toen was het hoofddoel het bestuderen van de mogelijkheid van een be spreking met premier Malenkov. Zoals bekend zagen de V.S. in een dergelijke be spreking weinig heil. Nu zal het gaan om het bepalen van de houding, die het Westen moet aannemen, nu de Sovjet-Unie in antwoord op de Westelijke nota's inzake een bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken te Lugano haar bedoe lingen en eisen ten aanzien van zowel Eui*opa als Azië heeft kenbaar gemaakt. Vooral de Russische verklaring, dat het Westen moet beginnen met het opgeven van de stelsels voor wederzijdse beveiliging, heeft gemaakt, dat de Amerikaanse leiders thans meer voelen voor een conferentie der Westelijke „grote drie". Onze correspondent te Parijs meldt: Parijs is er allerminst verrukt over dat, op aandrang van Churchill, de conferentie tussen de Grote Drie nu toch plotseling van 4 tot 8 December a.s. op de Bermuda eilanden plaats zal vinden. Het gaat er nu immers niet meer om de mogelijkheid van een overleg met Ma lenkov te onderzoeken de oorspronke lijke doelstelling van Bermuda omdat die, mogelijkheid, na de laatste nota uit Moskou, nu wel volkomen uitgesloten lijkt. De opzet van het Bermuda-beraad, dat men hier te Parijs eerst als de „conferen- 'tie van de goede hoop" begroette, is nu in de eerste plaats Frankrijk weer op het Engels-Amerikaanse spoor te brengen. Dat wil zeggen: Frankrijk verplichten het Europese leger goed te keuren, of wel het te doen berusten in een Duitse hei-bewa pening buiten het raam van de E.V.G. Voorspellen de bedoelingen, die men hier Engeland en Amerika in Bermuda toe schrijft, al heel weinig goeds voor Parijs, de conferentie wordt voor Frankrijk nog onaantrekkelijker door de datum, die er voor bepaald werd. Sedert enkele maanden werden alle beslissingen van enig werke- lijk belang in Frankrijk geblokkeerd, zoals men weet. door de presidentsverkiezingen, die omstreeks half December plaats zullen moeten vinden. Men ziet hier slechts hoe Laniel en Bidault, die in elk geval einde dit jaar af zullen moeten treden, ver strekkende verplichtingen op hun schou ders zouden kunnen nemen. Bovendien weet iedereen dat het parlement, dat vol gende week een debat over de Europese politiek begint, op dit moment eveneens dermate door die presidentsverkiezingen wordt beïnvloed, dat het wel heel moei lijk tot een uitspraak zal kunnen komen, die Laniel en Bidault in Bermuda als rug gesteun zou kunnen dienen. Lagerhuis juicht Onze coxTespondent in Londen meldt: Het Lagerhuis juichte, toen Six Winston Churchill Dinsdagmiddag aankondigde, dat de Grote Drie van 4 tot 8 December elkaar in Bermuda zullen ontmoeten. Churchill en Eden zullen Engeland vertegenwoordigen en zich per vliegtuig naar Bermuda bege ven. Het Labourlid Arthur Lewis die vra gen had ingediend over de noodzakelijk heid van een Viermogendheden conferen tie, zeide lot Churchill, dat het commu niqué door millioenen over de gehele we reld op de warmste wijze zou worden ver welkomd. Lewis vroeg de premier of deze van me ning is dat de conferentie de verschillen van inzicht tussen de Westelijke mogend heden zal overbruggen, zodat gehoopt kan worden op een Viermogendheden confe rentie op een latere datum. Sir Winston antwoordde dat de verkla ring zorgvuldig was overwogen door de drie mogendheden en dat hij er op het ogenblik niets aan wilde toevoegen. De oud-Labourminister Arthxxr Hender son vx-oeg of het niet gewenst was dat de premier de Assemblée der UNO toesprak om zodoende de internationale atmosfeer te verbeteren. Sir Winston antwoordde dat hij op het ogenblik niet nog meer lasten op zijn schouders kon nemen. Dode mus Het Franse persbureau AFP meldt uit Londen: De Russische premier Malenkov zou de Britse regering door bemiddeling van zijn minister van Buitenlandse Zaken Molotov hebben meegedeeld, dat hij bereid is deel te nemen aan een conferentie met de i-egeringshoofdcn van de drie Westelijke grote mogendheden. Deze mededeling zou staan in een verslag, dat de Britse ambas sadeur te Moskou aan zijn regering heeft gezonden na zijn onderhoud met Molotov van vorige week. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken echter heeft categorisch het bericht tegengesproken, als zou Malenkov aan En geland hebben meegedeeld, dat hij bereid is deel te nemen aan een conferentie met de regeringshoofden van de drie Westelijke grote mogendheden. Het ministerie zei letterlijk: „Er is be- PARIJS (Reuter). Hoge Franse amb tenaren hebben zich Dinsdagavond pessi mistisch uitgelaten over de kansen op Frans-Duitse overeenstemming over het. Saax-gebied, na de besprekingen van Maan dag tussen de West-Duitse kanselier, dr. Konrad Adenauer en de Franse hoge com- missaris in Duitsland, André Frangois- Poncet. Het gesprek had ten doel een ontmoeting tussen dr. Adenauer en de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken voor te be reiden. Tenzij er overeenstemming wordt bei'eikt over de Saarkwestie, is de Franse regering niet bereid, het parlement te ver zoeken het Europese verdedigingsverdrag te bekrachtigen. Frankrijk is bereid in te stemmen met de Europeanisering van het Saargebied, indien een verenigd Europa wordt geschapen, maar de Duitsers, naar te Parijs wordt vernomen, zijn niet tot een blijvende rege ling van dien aard bereid. Zij houden vol dat een zodanige over eenkomst tijdelijk van aard moet zijn en vatbaar voor herziening. De Fransen ver klaren, dat, indien er geen uiteindelijke overeenstemming wordt bereikt, de tegen woordige situatie: een politiek onafhanke lijk Saargebied, dat in economisch opzicht met Frankrijk verbonden is, zal worden gehandhaafd. Het Franse aanbod komt het voorstel van de Nederlandse afgevaardigde bij de Raad van Europa, jhr. Van der Goes van Naters (vervat in een nog steeds geheim rapport) nabij. slist niets waars in het bericht. De kwestie is zelfs niet aangeroerd bij het onderhoud van Sir William Hayter (de Britse ambas sadeur te Moskou) met Molotov". Duitse voldoening Onze correspondent in Bonn seint: De Britse Hoge Commissaris, Sir Frederick Hoy er Millar, heeft er Adenauer gisteren officieel van in kennis gesteld dat Eisen hower, Churchill en Laniel van 4 tot 8 December aanstaande met hun ministers van Buitenlandse Zaken op de Bermuda's zullen samenkomen, waar in de eerste plaats over het Duitse probleem gesproken zal worden. In politieke kringen te Bonn juicht men deze ontmoeting zeer toe. De hoop op een Viermogendhedenconfe- rentie heeft er namelijk toe geleid dat de souvereiniteit van de bondsrepubliek, die Adenauer zijn landgenoten al zo lang be loofd heeft, nog altijd geen feit is. Deze souvereiniteit zou ingaan op het momeiri dat de Europese defensiegemeenschap rea liteit geworden zou zijn. Wat Bonn dus voor alles van de Ber- muda-conferentie verwacht, is dat, hoe het ook met de E.V.G. wordt, de Bondsrepu bliek eindelijk de in de Duits-geallieerde verdragen toegezegde souvereiniteit krijgt. 59 OTTAWA (A.F.P.) Het in de Fx'anse taal verschijnende Canadese blad „Le Dr-yi" heeft Dinsdagavond de tekst gepu bliceerd van „een politiek testament van Stalin". In dit document, waarvan door een agent van Beria drie fotocopieën naar het Wes ten zouden zijn gesmokkeld, wórdt gezegd, dat Stalin na November 1952 van oordeel was, dat het gevaar van een derde wereld oorlog en een Russische nederlaag vermin derd was. Ook wordt in het document gezegd, dat de Russische tegenstand 'tegen het Atlan tische verdrag en zijn uitbreiding tot de Balkan, het Midden-Oosten en het gebied van de Stille Oceaan de ontbinding van de grondslagen van het kapitalisme ten ge volge zal hebben. In het door „Le Droit" gepubliceerde testament wordt gesproken van „onze on vermijdelijke verovering van de gehele wereld". De tegenstand tegen de kapita listische wereld, zal, aldus het stuk, de kans op een preventieve oorlog tegen de Sovjet-Unie vergroten. „In dit geval, en indien ik overlijd, moeten wij van het ac tieve verzet overgaan tot het passieve", al dus het document. „Ook is het belangx-ijk", aldus het stuk. „dat de huidige internationale spanningen zo spoedig mogelijk verminderd worden, maar van een samenwerking tussen ons en de kapitalistische wereld kan op het ogen blik geen sprake zijn". „Ik raad u aan nauwe betrekkingen met kameraad Mao Tse Toeng te blijven onder houden", zd"gaat het stuk voort. „In geval er geschillen rijzen tussen hem en onze partij, verzoek ik u de mening van Mao DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'? TRIëST (Reuter). De toestaxxd in Triëst is thans weer normaal. De Britse en Amerikaanse troepen, die van Vrijdag af posten innamen op strategische punten in de stad en bij de geallieerden in gebruik zijnde gebouwen bewaakten, zijn terugge trokken exx verrichten weer hun normale dienst. De bewoners van Triëst negeerden Dinsdag echter de Britse soldaten, die voor het eerst sedert de ongeregeldheden van de vorige week weer op straat mochten. De Italianen liepen haastig cafés uit, als Britse soldaten binnenkwamen. Op pogin gen der Britten om met de bevolking in gesprek te komen, werd niet gereageerd. De Amerikanen werden echter op de ge bruikelijke vriendschappelijke wijze, waar op tevoren ook de Britten bejegend waren, begroet. De bewoners van Triëst achten de Britten verantwoordelijk voor de schiet partijen, waarbij de vorige week zes Ita lianen het leven verloren. De Franse vakbondsleider Léon Jouhaux, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, heeft in een boodschap aan mevrouw Pan dit en Dag Hammarskjoeld, voorzitster en secretaris-genex-aal der UNO, een beroep gedaan op de internationale organisatie om onverwijld vertegenwoordigers naar Triëst te zenden,die als „bemiddelaars en scheids rechters" in het conflict om deze stad zou den moeten optreden. Naar het officiële Joegoslavische pers bureau Tanjoeg Dinsdag heeft medege- KOPENHAGEN. (Ritzau). Men ver wacht, dat het Deense Koningspaar in het aanstaande voorjaar een officieel bezoek aan Nederland zal brengen. Koning Fre- derik en Koningin Ingrid zouden daix de gasten zijn van Koningin Juliana en hun bezoek zou gelden als tegenbezoek voor het bezoek, dat Koningin Juliana in Mei van dit jaar aaxx Denemarken heeft gebracht. Het zou het derde officiële bezoek in het buitenland van Koning Frederik en Ko ningin Ingrid zijn. Studenten staken deze autobus in brand tijdens demonstraties in de universiteitsstad Lucknow i.i India. Zy kwamen in toen twee studenten, die in hongerstaking waren gegaan, omdat veertien anderen van de Universiteit werden verwijderd, gewelddadig naar het ziekenhuis werden vervoerd, waar een einde werd gemaakt aan hun hongerstaking. deeld, heeft vice-pi-esident Kardelj in een verkiezingsrede te Ljoebljana aangedron gen op het houden van een conferentie om een compromis-oplossing te vinden voor het probleem-Triëst, leidende tot Italiaans- Joegoslavische samenwerking. Naar Kardeij zeide, zou een conferentie de oplossing van deze aangelegenheid zeer vergemakkelijken. „Samenwerking tussen Joegoslavië en Italië is nog steeds moge lijk ondanks her ernstige conflict met be trekking tot Triëst". Samenwerking is noodzakelijk voor het behoud van de vrede, zei Kardelj. „Joego slavië bedreigt niemand en wenst het ge schil niet met de wapenen te beslechten. Maar wij zijn vastbesloten onze onafhan kelijkheid te verdedigen en anderen niet toe te staan over onze rechten en ons na tionaal grondgebied te beschikken, zonder zelfs naar onze inzichten en wensen te vragen". NEW YORK (Reuter) De Sovjet-Unie heeft Dinsdag haar vaak herhaalde eis in zake vermindering van de strijdkrachten der grote mogendheden met een derde laten vallen, aldus blijkt uit een viertal amendementen, dat zij heeft ingediend on de vx-' v.-e fhm ?cn afkomstige ont- werp-resolutie inzake ontwapening, die thans in de politieke commissie van de U.N.O. wordt behandeld. Het eerste amendement beoogt de ver antwoordelijkheid van de U.N.O. inzake het bestuderen van het vraagstuk betref fende het vex-bod van atoom-, waterstof- en andere wapens voor massavernietiging en het ox-ganiseren van internationale controle te „bevestigen". In het tweede amendement wordt de Algemene Verga dering vex-zocht te verklaren, dat voor het verstex-ken van de vrede en het regelen van de internationale problemen „een eer ste vereiste is, de onmiddellijke regeling van de kwestie van een vermindering van bewapening en van het verbod van atoom- en watei'stofwapqns en het vestigen van een strikte intex-nationale controle op de naleving van dat verbod te verzekeren". Het derde amendement houdt een ver zoek aan de Assemblée in, te verklaren, dat voortgang op dit gebied zal bijdragen tot de regeling van andere vraagstukken. In het vierde amendement wordt ten slotte op de ontwapeningscommissie een beroep gedaan, vóór 1 Maart ontwape ningsvoorstellen aan de Veiligheidsraad te doen toekomen. In de oorspronkelijke 14- landenresolutie wordt als uiterste datum 1 September van het volgend jaar ge noemd. Vorige week Vrijdag nog had de Rus sische afgevaardigde Wysjinski in de po litieke commissie verklaard, dat een eerste stap naar ontwapening een verbod van het vervaardigen van atoom- en waterstof bommen en de vermindering van de strijdkrachten der grote mogendheden met een derde zou moeten zijn. KOBLENZ (DPA). De 24-jarige Ne derlandse chauffeur Dirk de Baat is Dins dag tegen storting van een borgtocht van 7000 mark in vrijheid gesteld. Hij is in middels naar Nederland vertrokken. Hij was gearresteerd na het verkeers ongeluk op de Wiedbachbrug, waarbij zes mensen het leven verloren. Achttien jaar wegens moord op boswachter; beroep verworpen De 44-jarige inwoner van Bussum H. P. is er van beschuldigd de 58-jarige bos wachter A. van der Schagt uit Hilversxxm van het leven te hebben beroofd op 17 Juni 1947. Het gerechtshof te Amsterdam ver oordeelde P. destijds tot 20 jaren gevan genisstraf, welk arrest vernietigd werd door de Hoge Raad. De zaak werd ver wezen naar het gerechtshof te Arnhem, dat hem tot 18 jaar veroordeelde. Weder ging P. in cassatie. Thans heeft de Hoge Raad het beroep verworpen. Woodrow Wilson: Een man kan verslagen worden door zijn eigen minder belangrijke successen. Tse Toeng te aanvaarden, wat betreft de politieke toestand in Azië". „De toekomst van onze buitenlandse po litiek hangt geheel en al af van onze be trekkingen met China. De geringste ver gissing op dit punt zou de overwinning van het socialisme ex-nstig in gevaar brengen", aldus het testament. BRUSSEL (ANP). Het Belgische par lement heeft zijn nieuwe zittingsperiode gisteren nadat Frans van Cauwelaert en Paul Struye herkozen waren als voorzitter van Kamer en Senaat aangevangen met het debat over het verdrag der Europese verdedigingsgemeenschap. Naar het zich laat aanzien, zullen de discussies hierover in Kamer en Senaat zes weken in beslag nemen. Het staat thans echter reeds vast, dat het verdrag met een grote meerderheid socialisten en liberalen zijn niet door de partijdiscipline gebonden en zullen dus op enkele uitzonderingen na voor het verdrag stemmen zal worden aangenomen en wel door de Kamer omstreeks 20 November en door de Senaat nog voor het Kerstreces. De nieuwe verkiezingen zouden dan eind April of begin Mei gehouden kunnen worden. Paul Spaak (Soc.) verklaarde als eerste spreker dat het naar zijn oordeel toch ver standiger zou zijn met het debat over de E.V.G. te wachten tot December en hij diende een desbetreffend voorstel in. Wij weten op het ogenblik namelijk nog in het geheel niet, zo merkte hij op, in welke mate Engeland zich zal aansluiten bij de verdedigingsgemeenschap. Daarom zou het beter zijn het resultaat der besprekingen af te wachten, die hierover thans gaande zijn. Anderzijds is Spaak van oordeel, dat een politieke gemeenschap vooraf moet gaan aan een verdedigingsgemeenschap om dat alleen hierdoor een controle van het parlement op de verdedigingsgemeenschap wordt mogelijk gemaakt. Binnenkort zul len beslissingen genomen worden met be trekking tot deze politieke gemeenschap en ook daarom is het wenselijk niet te snel van stapel te lopen met de verdedigings gemeenschap, zo betoogde hij. Bij handopsteken werd het voorstel van Spaak later verworpen. Morgen zal een begin worden gemaakt met de bespreking der verschillende punten van het verdrag. Het KNMI deelt mede: Ten Zuiden van ons land bevindt zich een langgerekt hoge druk-gebied dat zich van het zeegebied ten Noorden van de Azoren via Frankrijk naar Zuid-Rusland uitstrekt. In de omgeving van IJsland be vindt zich een gecompliceex-d lagedruk gebied Tussen deze beide gebieden komt een krachtige Zuid-Westelijke luchtstro ming voor, die zich de afgelopen 24 uur langzaam over ons land heeft uitgebreid. Met deze luchtstroming wordt voor de tijd van het jaar vrij warme lucht aangevoerd. Een storing, die met de Zuid-Westelijke luchtstroming de Oceaan is overgestoken, veroorzaakte vanmorgen regen in Ierland en Schotland. Het voox-naamste effect van deze storing op het weer in ons land be staat in een toeneming van wind en be wolking. Hoewel de regenkansen ook iets groter worden, blijven deze voornamelijk tot het Noorden van het land beperkt. De nachten worden tijdelijk weer minder koud. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand EO c UI - sf Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Bei-lijn Frankfort München Züi-ich Wenen Rome zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. mist geheel bew. onbewolkt geheel bew. mist nevel motregen eo S "SS ••Ho -s?" 15-C ZZW 3 w 1 WZW 6 ZW 10 ZW 4 ZZW 7 ZW 2 WZW 2 NNO 7 NNW 5 NW 1 z 1-0 0 NNO 2 4 0,2 windstil -1 0,4 ö3 6. Hf zs 4 0 3 0 7 0 8 0.1 8 0 0,4 0 0 0 0 0,2 geheel bew. windstil licht bew. NO 2 4 0 9 0 Neerslag laatste 24 uur. 5000000000000 VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Zachter 's nachts, overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 12 November Zon op 7.54 uur. onder 16.54 uur. Maan op 13.08 uur, onder 21.43 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 11 November Hoog water: 6.10 en 18.26 uur. Laag water: 1.49 en 14.01 uur. Donderdag 12 November Hoog water: 6.50 en 19.09 uur. Laag water: 2.24 en 14.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1