Eisenhower keert zich tegen dagvaarding van Truman Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De zaak-White Militaire samenwerking met Duitsland wekt tegenzin Doodstraf tegen Mossadeq geëist Vrouw doodgeschoten en in kast verborgen Wij moeten niet vernietigen, wat wij trachten te verdedigen Virus van kinder verlamming geïsoleerd Premier van Israel treedt af Het woord is aan Nieuwe president van de Philippijnen Prins Bernhard in Athene aangekomen Belgische acties tegen E.V.G. Ontwapeningsdebat in politieke commissie Russische bladen critiseren minister Worden „Rurni-gelden" gedeblokkeerd? Eisen van Sarbupri voor klein deel ingewilligd Boliviaanse rebel in ambassade gevlucht Tegenspraak uit Moskou Verpletterende nederlaag van Quirino De aansprakelijkheid van de wegbeheerder Weerrapport 68e JAARGANG No 107 DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 29 7e JAARGANG No 260 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE AMERIKAAN Harry Dexter White, die ruim vijf jaar geleden gestorven is, was in de tijd vlak na de oorlog een be langrijke medewerker van de toenmalige minister van Financiën Morgenthau. Hij had destijds het plan ontworpen, van Duits land een uitsluitende landbouwstaat te maken door de industrie van het land te vernietigen. Dat lijkt nu zonderling, maar het gebeurde vlak na de oorlog. Het plan kwam overigens niet tot uitvoering; de Westelijke bondgenoten voelden er niet voor. Volgens de tegenwoordige minister van Justitie Brownell zou het door Sovjet agenten op gang zijn gebracht en was White „een spion" voor de Sovjet-Unie. Volgens dezelfde minister Brownell zou de geheime dienst daaromtrent een rapport .aan president Truman hebben doen toe komen, die het zou hebben genegeerd, niet gelezen of niet geloofd misschien, in elk geval White hebben gepromoveerd tot het directeurschap van het Internationaal Monetair Fonds. En White's bedoeling met dat fonds was, ook de Sovjet-Unie te hel pen om zich van de oorlog te herstellen: een aanbod dat de Russen overigens niet aanvaardden. De oud-president der Ver enigde Staten Harry Truman is nu voor de „commissie tegen on-Amerikaanse ac tiviteit" van het Huis van Afgevaardigden gedagvaard om zich maar eens te verant woorden inzake zijn houding tegenover White. De oud-minister van Buitenlandse Zaken James Byrnes, nu gouverneur van de staat South Carolina, is eveneens ge dagvaard. Dat is geschied van republi keinse zijde. Niet alleen de minister van Justitie is een republikein, maar ook de voorzitter van de commissie, Iiaroid Velde. En de democraten, ook de democratische leden van de commissie, protesteren hevig. Twee van deze laatsten wensen dat ook de minister van Justitie gedagvaard zal worden, opdat hij onder ede gehoord kan worden over zijn beschuldigingen. Er zijn het volgend jaar weer verkiezingen, waar voor de campagne al is ingezet. En bij pas gehouden tussentijdse verkiezingen hebben de republikeinen een zware nederlaag ge leden. President Eisenhower heeft verklaard, op zijn wekelijkse persconferentie, dat hij persoonlijk gekant is tegen het dagvaarden van zijn voorganger. Hij acht het ondenk baar dat iemand in Truman's positie wil lens en wetens de Verenigde Staten zou hebben benadeeld. Dat zal ongetwijfeld niet alleen door zeer velen in Amerika, maar ook in andere landen beaamd worden. Dat lijkt voorwaar ondenkbaar. Eisenhower kan evenwel niet tussenbeide komen, om dat hij zich niet in de bevoegdheden van het Congres kan mengen (het Congres be staat uit de Senaat en het Huis van Afge vaardigden). Eisenhower heeft gezegd dat hij het Congres niet wil critiseren, maar dat hij nooit tot een dergelijke dagvaar ding zou zijn overgegaan. Hij is het geheel eens met degenen die zeggen, dat de Ver enigde Staten op hun hoede moeten zijn tegen krachten, die het land willen onder mijnen, maar zij zouden niet tezelfdertijd moeten vernietigen wat zij trachten te ver dedigen. Het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk dat deze zaak-White een nieuwe anti- spionnage-campagne in Amerika inluidt. Dit begin is dan in elk geval geruchtma kend. Het kost geen inspanning te begrij pen, ook aan deze zijde van de Oceaan, dat het een geweldige sensatie in Amerika heeft verwekt. Voor het overige kan men er als West-Europeaan niet dan' met de grootste verbazing van kennis nemen, dat een voormalig staatshoofd op een dergelijke gezochte aantijging met zo duidelijke poli tieke bedoelingen voor een parlementaire commissie wordt gedagvaard, die in haar naam en taak zich de bestrijding van on Amerikaanse activiteiten ten doel stelt. Geen wonder dat president Eisenhower zegt: „de V. S. zouden niet tezelfdertijd moeten vernietigen wat zij trachten te ver dedigen". Evenmin wonder dat Stevenson, verleden jaar zijn democratische tegen stander bij de presidentsverkiezing, heeft gewaarschuwd tegen de gezagsondermij ning die zulk een gebrek aan eerbied en roekeloos optreden jegens het hoge ambt van president moet inhouden. De verbazing in de buitenwereld en niet het minst bij Amerika's bondgenoten zal algemeen zijn. Sommige Amerikaanse po litici maken het ons wel buitengewoon moeilijk, hun beleid te begrijpen, laat staan te waarderen. R. P. ATHENE (Reuter). Prins Bernhard is Woensdagavond op weg naar Ethiopië per vliegtuig te Athene aangekomen. Don derdagochtend wordt de tocht naar Addis Abeba voortgezet. De Arnhemse politie heeft in de afge lopen nacht, een gruwelijke vondst gedaan in een pamd aan de Hommelseweg te Arn hem. Zij trof in een kamer het lichaam aan van een vrouw, dat daar in een kast enige dagen verborgen is geweest. De vrouw bleek te zijn overleden tengevolge van een schotwond. Deze kamer is verhuurd aan de 48-jarige geweermaker W. en zijn vrouw, die als buffetjuffrouw werkzaam is in een café restaurant. Tijdens haar afwezigheid is de vrouw gedood. De man was uit hoofde van zijn beroep vaak lutstedig, zijn vrouw heeft de afge lopen dagen in de kamer doorgebracht, zonder te weten wat er zich in de kast be vond. De politie ontving de aanwijzing om het pand te doorzoeken uit Maastricht. Daar is de familie van de vrouw van de geweermaker woonachtig. De buren hadden Zondagavond omstreeks zes uur schoten gehoord. Zij schonken daaraan geen aandacht, daar men aannam dat de geweermaker op zijn kamer wapens inspecteerde. In verband met de ontdekking in de kast is inmiddels te Maastricht de bewoner van de kamer gearresteerd. De gedode vrouw werd geïdentificeerd als de 33-jarige M. H. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft gisteren op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat hij persoonlijk gekant is tegen de dagvaarding van ex-president Truman voor beantwoor ding van vragen over „bevordering van een bekende communistische spion". Republi keinen betichten Truman er van tijdens zijn ambtsperiode een spion, de overleden Har ry Dexter White, in hoge regeringsdienst te hebben gehandhaafd. Eisenhower zeide, dat het ondenkbaar is, dat iemand in Trumans positie willens en wetens de V.S. zou benadelen. Ten aanzien van de dagvaarding van Truman door de voorzitter van de com missie tegen on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden zeide de president, dat hij het Congres niet wilde critiseren, maar zijn persoonlijke reactie was, dat hij nooit tot een dergelijke dag vaarding zou zijn overgegaan. Ieder, die niet erkent, dat de grote strijd van deze tijd ideologisch van aard is een strijd van reglementering en slavernij tegen de vrijheidsgedachte, waarop het bestuur in de V.S. berust ziet de zaken scheef, aldus Eisenhower. Hij was het geheel eens met degenen, die zeggen, dat de V.S. op hun hoede moeten zijn voor de krachten, die het land willen ondermijnen, maar de V.S. zouden niet tezelfdertijd moeten vernietigen wat zij trachten te verdedigen. Truman heeft Woensdag verklaard, dat hij „op het ogenblik niet kon zeggen of hij aan een dagvaarding om voor de commissie tegen on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden te verschijnen, gehoor zou geven." Toen Truman Woensdagmorgen op zijn dagelijkse morgenwandeling was, zei hij tot verslaggevers, dat zij alle vragen kon den stellen die zij wilden en er dan achter konden zetten: „Geen commentaar". James Byrnes, Trumans voormalige mi nister van Buitenlandse Zaken, thans gou verneur van Zuid-Carolina, heeft Woens dag geweigerd aan een dagvaarding van dezelfde strekking gehoor te geven. In een telegram aan de commissie zei hij, dat hij het recht van de commissie om een gouverneur te bevelen zijn staat te verlaten niet erkent. Adlai Stevenson, de democratische rivaal van president Eisenhower bij de presi dentsverkiezingen van 1952, heeft Woens dag te Chicago verklaard dat het dag vaarden van ex-president Truman en an dere staatsdienaren „voor partijdoelein den" en zonder overleg, het ordelijk on derzoek door het Congres op gevaarlijke wijze in discrediet zou kunnen brengen. In zijn verklaring zei hij verder: „Ik zou er ook bij onstuimige politici op willen aandringen het effect te overwegen, dat zulk een gebrek aan eerbied en roekeloos optreden heeft op het hoge ambt van het presidentschap en op de wereld, die wij moeten voorgaan". „Wij moeten onderscheid maken tussen het verkrijgen van nuttige inlichtingen in het nationaal belang en achteloze partij- reclame". Wat deed White? Men verwijdt White vooral de ontwer per te zijn geweest van twee grote poli tieke. projecten: de schepping van het in ternationaal monetair fonds en het plan- Morgenthau. White zou de bedoeling heb ben gehad met het monetaire fonds de Sovjet-Unie te helpen zich van de ramp zalige gevolgen van de oorlog te herstel len. Zoals bekend is de Sovjet-Unie niet tot het fonds toegetreden De bedoeling van het plan-Morgenthau was de Duitse industrie te vernietigen en van Duitsland een landbouwstaat te ma ken Het voorstel tot dit plan zou door White zijn voorgelegd aan zijn chef Mor genthau de toenmalige minister van Fi nanciën. Het zou zijn geïnspireerd door Sovjet-agenten met de bedoeling Ruslands nabuurstaat te verzwakken. Het plan werd, zoals men weet, door de geallieerden ver worpen. James Byrnes heeft aangeboden alle vragen te beantwoorden, die men hem toe zendt of voor de commissie of een sub commissie te verschijnen, mits deze naar Zuid-Carolina komt. Hij is gedagvaard nadat hij verklarin gen had afgelegd, die een bevestiging vormden van de beschuldigingen van de minister van Justitie, Brownell, dat Tru man en leidende figuren in het kabinet gewaarschuwd waren voor White's spion- nage-activiteit, voor hij in 1946 tot direc- CAMBRIDGE (Massachusetts, V.S.) (Reuter). Twee Amerikaanse geleerden zijn er in geslaagd het virus van de kinder verlamming te isoleren en te identificeren. Hierdoor is het mogelijk geworden de scheikundige samenstelling van het virus en vele van zijn eigenschappen vast te stellen. (Dezer dagen werd de foto gepubliceerd waarop het virus in vergroting zichtbaar was). De ontdekkers van het virus zijn dr. Ho ward Bachrach en dr. Carleton Schwerdt, beiden verbonden aan de Amerikaanse na tionale academie van wetenschappen. Deze prestatie der beide geleerden is de bekro ning van vijftien jaar onderzoekingswerk. Men heeft thans voor de eerste maal om vang en vorm van het virus, dat een door snede heeft van ongeveer een millioenste inch (een inch is 2,5 centimeter), kunnen vaststellen. Men verwacht, dat het thans, nu meer definitieve feiten over het virus bekend zijn, mogelijk zal zijn de strijd tegen kinderverlamming met meer succes te voeren. 99 teur van het internationaal monetair fonds werd benoemd. De republikeinse voorzitter van de commissie, Harold Velde, heeft uit Washington een telegram gezonden, waar in aan Byrnes wordt medegedeeld, dat een sub-commissie naar Columbia zal komen. Twist in commissie Senator Homer Ferguson, een leidende republikeinse figuur in de senaat, heeft Woensdag verklaard dat, ofschoon hij geen grondwettelijke bezwaren tegen .de dag vaarding van Truman ziet, hij bezwaren heeft tegen de thans genomen beslissing van de commissie. Hij zou er de voorkeur aan hebben gegeven de zaak-White in Washington bekend te hebben laten maken, waardoor Truman het als een erezaak be schouwd zou hebben zijn standpunt terzake uiteen te zetten. Het invloedrijkste demo cratische lid van de commissie tegen on Amerikaanse activiteit, Francis E. Walter, heeft Harold Velde, voorzitter van de com missie, ervan beschuldigd door Truman te dagvaarden inbreuk te hebben gemaakt op de reglementen. Hij bracht in herinnering, dat de commissie in Juli een nieuwe rege ling had aanvaard, waardoor geen nieuw onderzoek geopend kan worden zonder unanieme instemming van de leden. Twee andere tot de democratische partij behorende leden van de commissie hebben Woensdag gevraagd ook de minister van Justitie Herbert Brownell, voor de com missie te dagen om zijn zaak onder ede voor te leggen. (Van onze correspondent in Brussel) Het debat over de Europese Verdedi gingsgemeenschap is thans in België op het binnenlandse plan aangevat. De mede deling van de Belgische minister van De fensie, generaal-majoor De Greef, dat één Duitse divisie en twee Belgische divisies onder Belgisch bevel en twee Duitse divi sies en één Belgische divisie onder Duits bevel zullen worden geplaatst, is in België met grote verwondering ontvangen. Van de zijde der beroepsmilitairen is nog geen protest opgegaan. De verzetsgroe peringen en de oud-strijders-vereniging van de oorlog 1914-1918 zullen evenwel zeer waarschijnlijk een grote protestactie op touw zetten. De communisten hebben een mantelorganisatie „De vereniging voor de vrede" gebruikt om in enkele grote Belgische fabrieken, waar zij invloed op de vakbonden uitoefenen, referendums te organiseren, welke natuurlijk 80 tot 90 procent tegenstanders als resultaat geven. Intussen zijn de reacties van de vader landse verenigingen, uiteraard op een an- j der plan gesitueerd, ernstiger dan de com- 'j munistische comedie. Het is êen, op anti- i Duitse sentimenten (overigens volkomen begrijpelijk in een land als België dat tweemaal in een generatie werd aangeval len) gebaseerde beweging. Ernstig, omdat deze mensen als slechte vaderlanders zullen brandmerken een j ieder, die voor de E.V.G. durft uit te I komen. De vorming van een Belgisch-Duits le- j gercorps en van een Duits-Belgisch leger- j corps is overigens niet een Belgisch of een Duits initiatief. Het is een beslissing van j de NATO-commandant Grünther, die als bevelhebber alle Europese divisies onder i zijn bevel zal hebben. De divisies blijven in het Europees leger homogeen-nationaal, maar op het niveau van het legercorps be slist Grünther. Een woordvoerder van het Belgische departement van Defensie zeide ons dat ieder van de noodzakelijkheid van de Duitse deelneming aan Europa's defen sie in theorie overtuigd is. Maar wanneer praktische realisaties te berde komen, ziet men het enthousiasme overal verflauwen. Wat is het praktische probleem? Men heeft het aandeel van West-Duits- land in de defensie van Europa berekend op twaalf divisies. Deze 12, voor honderd procent uitgeruste divisies moeten in het Europese en Atlantische leger geïnte greerd worden. Ze zijn gestationneerd tus sen de Baltische Zee en Zwitserland. Het is dus logisch dat ieder der betrokken landen zijn part Duitse divisies neemt en ze met eigen, nationale, divisies integreert. België heeft dus op bevel van Grünther drie Duitse divisies en zal in twee leger corpsen met Duitsland dienen samen te werken. Het is duidelijk dat ook Frankrijk Duitse divisies zal dienen te nemen en een of meer legercorpsen respectievelijk onder Duits of Frans bevel zal hebben te vor men. Duitse divisies, aldus onze zegsman, zullen verder met Engelse en Amerikaan se legereenheden worden geïntegreerd en het is niet uitgesloten dat ook de drie Ne derlandse divisies met Duitse eenheden zullen moeten samenwerken. Voor zover ons bekend is de Belgische minister, generaal-majoor De Greef, de eerste van de ministers der zes landen, die over deze praktische realisatie heeft ge sproken. In ieder geval is hiermede dui delijk bewezen dat het Europese leger in geen geval een op zich zelf opererend le ger is dat buiten de NATO zal staan, zoals sommige politici in Nederland en België hebben bedoeld. Het geval van de Belgi sche en Duitse divisies wijst er, integen deel, op dat het Europees leger geen an dere dan de NATO-commandant heeft. NEW YORK (Reuter). De V. S„ Groot- Brittan-nië en Frankrijk hebben Woensdag hun bereidheid getoond, achter gesloten deuren besprekingen met de Sovjet-Unie te voeren teneinde de impasse ten aanzien van het ontwapeningsvraagstuk te door breken. Met elf andere landen dienden zij een gewijzigde resolutie van deze strekking in bij de politieke commissie van de UNO. Twee dagen geleden stelde India voor, dat de Westelijke mogendheden met Canada en de Sovjet-Unie van gedachten zouden wiselen over het vraagstuk. Bovengenoem de veertien landen hebben nu besloten dit denkbeeld over te nemen, zonder echter de landen met name te noemen. De her ziene resolutie wil aan de Algemene Ver gadering verzoeken, „voor te stellen dat de ontwapeningscommissie de wenselijk heid bestudeert van de vorming van een kleine subcommissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van de voornaamste be trokken landen, die in besloten zittingen een aanvaardbare oplossing moet zien te vinden en deze aan de ontwapeningscom missie voorleggen". Een resolutie, waarin wordt aangedron gen op het houden van directe onderhan delingen tussen Frankrijk en Tunesië „ten einde het recht van het Tunesische volk op zelfbeschikking te verwezenlijken", heeft in de algemene vergadering van de UNO niet de vereiste twee derden van het aantal stemmen behaald. Dit betekent, dat de Algemene Vergade ring, evenals in het geval-Marokko, beslo ten heeft geen klachten tegen het Franse bewind te aanvaarden. MOSKOU (Reuter). De Russische bla den „Prawda" en „Izwestia" oefenen in hun edities van Donderdag scherpe critiek op de Russische minister van de hout- en papierindustrie, Orlof, wegens zijn zelf voldane houding ondanks de grote tegen slagen in de houtindustrie. De achterlijkheid van de houtindustrie kan, nu het land houten materialen voor woningen en culturele en landbouwgebou- wen nodig heeft, niet langer worden ge duld, aldus de „Prawda". Het bureau van minister Orlof werd beschuldigd van bureaucratie. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S PARIJS (AFP). Volgens radio-Jeru- zalem heeft de Israëlische premier, David Ben Goerion, Woensdagmiddag aan de partijraad van de Mapai zijn definitief be sluit medegedeeld om zijn functie als pre mier en als hoofd van de partij neer te leg gen. Het radiostation voegde eraan toe, dat de leiders van de Mapai onmiddellijk on derhandelingen zullen openen met de partij der algemene Zionisten, lid van de tegen woordige coalitie, teneinde Ben Goerion te vervangen als premier en als minister van defensie welke post eveneens door hem werd bezet. Het partijbestuur van de Mapai heeft besloten het ontslag van Ben Goerion te aanvaarden, De 67-jarige Ben Goerion heeft zijn ontslag als leider van de partij aan geboden „wegens geestelijke vermoeid heid". Ben Goerions besluit om na zijn aftreden zich te vestigen in een kleine nederzetting in de Negev is, naar zijn vrienden zeggen, bedoeld om de weg terug te wijzen naar de pioniersgeest van de eerste Joodse kolo nisten die er de woestijn bestreden en overwonnen hebben. Maar sommige politieke tegenstanders zien in zijn beslissing een geslepen manoeu vre, die zou moeten leiden tot een moge lijke dramatische terugkeer. Als mogelijke opvolgers van Ben Goe rion werden Woensdag te Tel Aviv Levy Esjkol, minister van Financiën, en Mosje Sjaret, minister van Buitenlandse Zaken, genoemd. Walt Whitman: Spreek ik mijzelf tegen? Goed, dan spreek ik mijzelf tegen. Ik ben omvangrijk, ik bevat menigten TEHERAN (AFP). Tegen de voor malige Perzische premier dr. Mohammed Mossadeq is hedenmorgen in het proces, dat thans te Teheran tegen hem wordt ge voerd, de doodstraf geëist. Op het voornaamste plein van Teheran heeft de politie heden charges uitgevoerd tegen demonstranten, die „lang leve Mos sadeq" riepen. Tenminste 20 betogers wer den aangehouden. Honderden winkels in de Perzische hoofdstad bleven gesloten uit sympathie voor de ex-premier. DJAKARTA (Aneta) Volgens het blad de „Keng Po" zal de Indonesische regering de zogenaamde Rurni-gelden deblokkeren. Dit zijn geblokkeerde tegoeden van niet- ingezetenen van Indonesië, die niet over gemaakt mogen worden. Het blad veron derstelt, dat deze gelden via een fonds be legd zullen worden in rustige beleggingen, zoals huizenbouw, waarbij de Rurni-hou- ders de winsten of renten zullen mogen overmaken. DJAKARTA (Aneta) De eisen om loonsverhoging van de Sarbupri, de links georiënteerde organisatie van onderne mingsarbeiders, zijn bij een hernieuwde beschouwing door de Centrale Commissie ter beslechting van Arbeidsgeschillen, slechts zeer ten dele ingewilligd. De ge vraagde verhoging van 3 tot 5 rupiah mini mumloon per dag is ingewilligd tot 3,50 per dag. De ondernemingen zullen echter rijst aan de arbeiders moeten verschaffen voor 30 cent per kilo, in plaats van 70 cent, zoals tot nu toe het geval was, aldus meldt de „Keng Po". Een dodelijk vermoeide en uitgeputte Mossadeq rust op de schouder van zijn militaire verdediger, met wie hij zich tijdens de derde zitting van het hof verzoende. LA PAZ. (AFP/Reuter). De regering van Bolivia is van plan „zo spoedig moge lijk" de leider van de mislukte opstand van deze week, Unzaga, leider van de so cialistische Phalanx, en gearresteerde par tijleden en officieren, voor het opperste militaire gerechtshof te dagen. Unzaga heeft een toevlucht gezocht op de ambassade van Uruguay in La Paz. Het ambassadegebouw is door de politie om ringd om ontsnapping te voorkomen. Het officiële Russische persbureau Tass spreekt in een te Londen ontvangen be richt tegen, dat premier Malenkov zich be reid zou hebben verklaard tot een confe rentie met de Westelijke drie grote mo gendheden. Van officiële Britse zijde is het gerucht al eerder tegengesproken. Tass verklaart, dat het bericht „duidelijk bedoeld is om de aandacht af te leiden van de oogmerken, die worden nagestreefd door de voorgestelde afzonderlijke confe rentie van de hoofden der regeringen van Engeland, Frankrijk en de V. S. op Ber muda". Diplomatieke waarnemers in de Rus sische hoofdstad wijzen er op, dat het nog nooit voorgekomen is, dat de Russische •Sovjet-regering persberichten heeft laten tegenspreken. MANILLA (Reuter). President Elpi- dio Quirino van de Philippijnen heeft Don derdag verklaard, dat de candidaat voor de nationalistische partij, Ramon Magsaysay, de presidentsverkiezingen heeft gewonnen. Volgens niefc-officiëïe cijfers op Woens dagmiddag zou de oppositie-candidaat, Ra mon Magsaysay, 2.087.000 stemmen be haald hebben tegen president Quirino 648.000. Waarnemers in Manilla zijn eenstemmig van oordeel dat het in dit geval gaat om meer dan alleen het aan de macht komen van een andere partij. De verkiezingen van Dinsdag werden beïnvloed door de sinds jaren opgekropte woede van de bevolking van de Philippijnen. Talrijke waarnemers geloven, dat, .indien de verkiezingen deze keer gepaard waren gegaan met zwendel en terreur, zoals in 1949, dit het land in de armen van het communisme had kunnen drijven. De verpletterende nederlaag van Quirino, zo menen deze waarnemers, is het noodlottige gevolg van de omstandig heid, dat hij niet heeft begrepen, dat het volk voor zichzelf heeft leren denken. De bevolking is politiek volwassen ge worden en volgt niet langer blindelings haar leiders. Zij is niet langer bereid de heersende corruptie in regeringskringen als „de menselijke natuur ingeboren" te beschouwen. Op de Philippijnen is een openbare mening ontstaan en de regering die deze verwaarloost neemt een gevaar lijk risico. Er kan geen kwestie meer zijn van een autoritaire regeringsvorm en het leger is niet langer bereid als politiek in strument dienst te doen. De liberalen heb ben dat in de loop van deze verkiezingen ondervonden, aldus de waarnemers. Voor het hof te Den Bosch is de twee jaar oude principiële verkeerszaak behan deld betreffende een kleine aanrijding op het tot voor kort beruchte weggedeelte bij het „Oude Bijltje" te Vught. Daar hier de kwestie speelt van dé aansprakelijkheid van de wegbeheerder heeft de A.N.W.B. speciale belangstelling voor deze zaak. Het weggedeelte was berucht om zijn zeer gladde wegdek. De automobilist werd door geen enkel teken voor dit gevaar gewaar schuwd. Een personenauto sloot zich bij een lang zaam rijdende rij aan, maar de bestuurder moest remmen, omdat de voor hem rijden de auto stopte. De personen-auto gleed echter door en veroorzaakte een botsing, waarvan de schade zeer gering was. De be stuurder, aansprakelijk gesteld voor deze aanrijding, wendde zich echter tot de A.N.W.B., die gezien de aansprakelijk heidskwestie het standpunt wenste te ver nemen van de strafrechter. De kantonrech ter te 's-Hertogenbosch veroordeelde de automobilist tot een boete van 8 en de Bossche rechtbank bevestigde het vonnis in hoger beroep. In cassatie diende de zaak voor de Hoge Raad, doch deze verwees voor een nieuwe behandeling de zaak terug naar het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Het standpunt van de A.N.W.B. is, dat men niet in alle omstandigheden zonder meer de schuld kan wijten aan de veroorzaker van de aanrijding. Het ging in dit geval om een erkend zeer gevaarlijk wegdek, dat een bestuurder parten kan spelen. De advocaat-generaal was echter van oordeel, dat de automobilist op de hoogte was van het slipgevaar en dat hij niet alles heeft gedaan om de aanrijding te voor komen. Hij eiste een boete van 1 subs. 1 dag hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Wenen Rome regen onbewolkt geheel bew. regen zwaar bew. zwaar bew. regen geheel bew. mist onbewolkt nevel geheel bew half bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. mist Neerslag laatste en i S tï "Ö+2 1571 •5-g ZW 10 W 4 WZW 7 ZW 12 ZW 6 ZW 10 WZW 5 ZZO 3 windstil NNW 5 ZW ZW ZZW ZZW W WNW 4 NO 3 24 uur. P o. y zS 7 11 8 0,2 8 0 9 5 10 0 8 0 7 0,1 4 0 0 0 0 0 8 0 VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met in de Noordelijke helft van het land morgen plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 13 November Zon op 7.56 uur, onder 16-52 uur. Maan op 13.31 uur, onder 23.05 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 12 November Hoog water: 6.50 en 19.09 uur. Laag water: 2.24 en 14.43 uur. Vrijdag 13 November Hoog water: 7.38 en 20.00 uur. Laag water: 3.05 en 15.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1