EIERKOLEN per HL. GOEDKOPER Werkjes van Bach en Mozart in Haarlems Stadhuis Op proefstation van Lisse staan geprepareerde hyacinten in bloei Pelsfokkerij bij Haarlem werd dierenfarm van formaat Kort en bondig ca. f 3.— Inzameling voor vluchtelingen Bloemendaal Heemstede Hillegom Symphonie-orkest „Haerlem" concerteerde ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 12 Ziekenhuispatiënt gaf voor in fonds te zijn Onbekende man wilde radio-toestel halen Nachtdienst apotheken Bollenkweker werd leverancier van kostbaar bont Oud-commandant jacht- vliegschool bevorderd De FIFA en het Olympisch tournooi Sport in 't kort Vier granaten gevonden in bollentuin Motorrijder reed tegen vrachtauto op Haarlemmer redde kind Geen onteigenings procedure, inaar minnelijke schikking Het ondeugendste jongetje mNqWfl«WWi (Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) Sinds de heer Nicolaas Dames uitvond, dat de hyacinten door een bepaalde behan deling met een verwarming na het rooien konden worden geprepareerd voor een vroege bloei, heeft men steeds gezocht naar de verbetering van het systeem. Dank zij deze onderzoekingen, die met alle mogelijke hulpmiddelen en kennis worden verricht, staan thans in Lisse bij het Proefstation negen hyacinten in bloei. Het is een kistje Early Queen, een variëteit van de donkere Queen of the Blues. De kleur van deze hyacinten is echter zeer flets blauw en bepaald gelijk staan ze ook niet. Sprekender is echter het bewijs, dat deze variëteit zeer vroeg in bloei kan worden gebracht. De heer G. Papendrecht, die dit jaar een tweeduizend kistjes bollen op allerlei manieren in bloei moet brengen, is al zeer tevreden. „We hebben naar de uiterste grens gezocht", zei hij, „en we menen dat die nu wel zo ongeveer be reikt is". Het betekent tevens, dat de leek een variëteit als deze een maand later gemak kelijk in bloei zal moeten krijgen. De ge hele ontwikkeling van deze variëteit blijkt namelijk vroeger te zijn dan van de andere hyacinten. Bijzondere foefjes zijn er niet mee uitgehaald, ze zijn gewoon geprepa reerd, uiteraard vroeg gerooid, en verder werd de bekende behandeling gegeven. De vaklieden zullen ze vermoedelijk Maandag op de Keuring in het Krelage- huis kunnen bewonderen en zij kunnen daar alle gegevens verkrijgen over de ma nier waarop dit zeker niet slechte resultaat werd bereikt. Ook narcissen Daarnaast stond een aantal kisten nar cissus Carlton, waarop ook reeds een aan tal bloemen bloeide. Ook deze bloemen zijn nog niet geweldig, maar als proef goed. Opvallend is dat de spanen eerder bloeien dan de hoofdbol. Een verklaring hiervoor heeft men nog niet gevonden. De heer Papendrecht deelde ons mede, dat het naastgelegen Laboratorium ook narcissen in bloei had staan. Inderdaad kon men daar reeds goedbloeiende Vergel en Golden Harvest zien staan. Ook een kistje met bloeiende irissen, variëteit Wedg wood. Vooral dit laatste is een bijzonder heid. Men schijnt er zeer bijzondere con clusies te hebben getrokken, maar de he ren laten er zich nog niet positief over uit. ADVERTENTIE zelfde warmte-eenheden als anthraciet iets meer as, maar Gedurende de laatste jaren worden er regelmatig acties gevoerd ten bate van vluchtelingen uit de onder Russisch gezag staande landen. De afdeling Oosterpries- lerhulp van het Nederlandse R.K. Huis- vestings-Comité in Den Bosch is een der organisaties die zich het lot zowel van katholieken als niet-katholieken aantrekt en met geestelijke en materiële hulp het hare aan de hulp tracht bij de dragen. Het huisvestings-comité beschikt over zeventien „rijdende kerken", die door het vluchtelingengebied trekken. Om dit werk te kunnen voortzetten worden er inzame lingen van kleding, levensmiddelen en geld gehouden. Maandag 16 November wordt Haarlem bezocht door een kapelwagen. De wagen zal door Haarlem-Noord, aan de zijde van Bloemendaal rijden en !s middags voor in zameling op het Stuvvesantplein worden tentoongesteld, 's Avonds zal de wagen aan de Kleverparkweg staan. Op dezelfde dag wordt in de „Leeuwe rik" 's avonds een voordracht gehouden over het vluchtelingenprobleem, waarbij tevens een film zal worden vertoond. In Amsterdam is dezer dagen de 31- jarige J. M. H. uit Den Haag aangehouden. Hij wordt verdacht van oplichtingen, on der andere gepleegd in ziekenhuizen. In het laatst van de vorige maand viel hij te Sexbierum van een auto; hij kreeg lichte kneuzingen aan enige ribben en werd in het Katholiek ziekenhuis te Harlingen op genomen. Hij kreeg daar ook nog longont steking. Hij zeide lid van een bepaald zie kenfonds te zijn en werd zodoende twee weken gratis verpleegd. Hij trachtte in die tijd ook nog geld te lenen van de direc teur van het ziekenhuis en een geestelijke. Na zijn ontslag bleek dat H. niet bij een ziekenfonds was aangesloten en boven dien dat hij ook in Zutphen en Culem- borg dezelfde practijken had toegepast. Op aanwijzing van de Harlingse politie is de man in Amsterdam aangehouden en op transport gesteld. Nu blijkt dat hij ook nog gezocht werd wegens pensionschul den in Haarlem en verduisteringen in an dere plaatsen.Hij is ter beschikking ge steld van de justitie en geniet thans in Leeuwarden weer gratis „verpleging" thans echter zonder ziekenzusters. ZONDAGSDIENST De ai-tsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185; die van de Overveense huisartsen tot Zon dagavond elf uur door de arts P. A. M. Krij ger, Militairenweg 18, Overveen, telef. 24480. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. van Dijk, Bloe- mendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, g. g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 21 November in spoedgevallen ver- gd door de Elswout Apotheek, (drs. A. P. W. v. d. Ham), Bloemendaalseweg 341, Over veen, telefoon 16760. Ook is geopend de Santpoortse Apotheek (drs. K. Zijp), Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560 8249. Het nu gevonden systeem moet eerst nog een paar keer worden geprobeerd, voordat men definitief ruchtbaarheid aan deze ontwikkeling gaat geven. Het blijft natuurlijk allemaal werk in huis, men behoeft dus niet bang te zijn dat de bollentijd nog eens in de herfst zal vallen. Donderdag vervoegde zich bij een villa in Aerdenhout een man die te woord werd gestaan door een dienstmeisje. Hij deelde mee een radiotoestel te komen halen voor reparatie. Aangezien het meisje van niets wist en er verder niemand thuis was heeft zij ondanks herhaald aandringen geen toestel meegegeven. Toen de familie later thuis kwam is ge bleken, dat er geen reden was het radio toestel te halen. De politie is gewaarschuwd die een onderzoek instelt. Zij vermoedt dat iemand zich aan poging tot-oplichting heeft schuldig gemaakt. Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telefoon 10043. Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Na veel zoeken hadden we het dan eindelijk gevonden. „Je loopt bij de Slangekruidlaan de Oosterduinweg maar op en dan vind je het vanzelf". Het bleek niet zo eenvoudig te zijn, maar na enkele keren verkeerd lopen was er toch een meisje, dat ons kon vertellen dat de „farm van Kuyper" voorbij de zonnebloemen lag. En inderdaad, toen wij over een smal plankje, dat over een droge greppel lag, gestapt waren en enkele honderden meters langs koolplanten en aardbeienbedden gewandeld hadden stonden we dan voor de ..Farm van Kuyper". Misschien een iets te weidse naam voor de tien rijen hokken, maar wat niet is kan nog komen en men moet klein beginnen. Zo dacht de eigenaar van de farm, de heer H. J. Kuyper er tenminste over toen hij, nu drie jaar geleden, met zijn eerste fokdieren begon en thans de winter ingaat met een tweehonderd Netzen en Minken. Want de heer Kuyper heeft daar aan de rand van Haarlem een fokkerij opgebouwd van pelsdiertjes, waarvan de velletjes grond stoffen zijn voor de vrijwel onbetaalbare Netz-bontmantels. Het is begonnen in 1950. De heer Kuyper, van beroep bollenkweker, keek na de oor log al geruime tijd uit naar een vak, waar in je met licht werk toch behoorlijk je brood kon verdienen. Niet dat hij nu zo bijzonder lui was, maar in de oorlog had den de Duitsers hem in een concentratie kamp, zoals hij zelf zegt, „minder pret tig" behandeld en na de oorlog voelde hij, dat het zware werk toch wel een tikkeltje te veel van het goede was. Hij informeerde hier en daar eens naar ander werk en toen hij op een goede dag iets opving over de pelsdierenfokkerij, stapte hij met zijn vrouw en een notitie boekje in een (gehuurd) auto'tje en reed de reeds bestaande fokkerijen in Neder land af. Dat duurde een week en toen hij terug kwam stond zijn opschrijfboekje vol met aantekeningen, hij had relaties gekre gen en hij besloot om tezamen met zijn vrouw een fokkerij te beginnen. Een paar hokken waren gauw getim merd, hij kocht zeven fokstellen (elk be staande uit drie teefjes en één reu) en be gon zijn fokkerij. Het ging allemaal best. Er kwamen meer hokken bij. hij nam een knecht in dienst, hij kocht en verkocht zijn pelsdieren en nu na amper drie jaar kijkt hij al rond naar een niet te groot boerderijtje, „want dat heen weer i-ennen is ook maar niks". De heer Kuyper woont namelijk aan de Raamsingel in Haarlem en vooral in het voorjaar, wanneer de teefjes werpen en hij er vrijwel dag en nacht bij moet zijn, is dit wel eens bezwaarlijk. De nertz, of mustela vipon, maar deze laatste naam gebruikt de eigenaar van de farm nooit, de nertz is oorspronkelijk een kleine visotter uit Canada. Het zijn razend snelle diertjes, die in vier variëteiten ter wereld kunnen komen: de standaard-kleur (blauw-zwart). platina of silverblue, licht grijs en wit. De witte nertzen (albino's) komen echter zeer zelden voor en de heer Kuiyper prijst zich gelukkig dat hij een van de vier Nederlandse fokkers is, die een dergelijk exemplaar in de hokken heeft zitten. De paartijd van deze pelsdieren valt in het begin van de maand Maart en tegen het einde van April werpen de teefjes hun jongen, meestal met vier tegelijk. Deze jongen groeien in de loop van het jaar op tot volwassen pelsdieren en zijn omstreeks half December „pelsrijp". Natuurlijk gaat dit alles niet zo één, twee drie. Het gehele jaar moeten zij goed ge voed worden en het samenstellen van de porties eten is beslist geen sinecure. De beestjes krijgen namelijk des winters één keer en des zomers twee keer per dag (dit laatste om het bederf van het voedsel tegen te gaan) hun maaltijd, die in totaal bestaat uit drie ons vis- of vleesafval (pens, boekmaag, uier), dat gemalen en gemengd wordt met mineralen en vitamines. En hoewel de heer Kuyper nu reeds drie jaar met de fokkerij bezig is, blijkt toch steeds dat er nog veel verbeteringen in de fokmethode van de Nederlandse fokkers kunnen worden aangebracht en mede voor dit doel is de vereniging van pelsdieren- De heer H. J. Kuyper is een vriendelijk man en een onderhoudend verteller en hij heeft er dan ook in het geheel geen bezwaar tegen wanneer degenen, die belangstelling hebben in zijn fokkerij eens een kijkje komen nemen. Maar hij moest één voorwaarde stellen, de be zoekers zijn alleen welkom op Zaterdag, „want", zo zegt hij „ik heb er een hekel aan als de mensen me in de weg lopen of op de vingers staan te kijken. fokkers opgericht, die onder meer een vak blad uitgeeft en waardevolle adviezen over voeding, hokken en dei-gelijke verstrekt. Winstgevend Dat het fokken van nertz of mink naast de liefhebberij, die elke fokker nu eenmaal in zijn werk moet hebben, nog winstge vend is, bewijst de heer Kuyper wel wan neer hij ons vertelt dat de pelsprijs van zijn dieren (het reu-vel is meer waard daft het teef-vel) variëert tussen de vijfenvijf tig en zestig gulden. De kostprijs van deze dieren ligt, dus na aftrek van voeding, werkloon en wat dies meer zij, om en nabij de vijfentwintig gulden. De goede fokstellen (vier dieren dus) brengen echter zeshonderdvijftig gulden op. Wanneer men dan nog weet, dat twee ervaren bontwerkers ruim acht weken no dig hebben om bijvoorbeeld de nertz-man- tel te maken, de vellen zijn dan al gelooid 1 en geprepareerd, dan wordt de prijs van de mantel, die meestal bestaat uit een stuk of tachtig velletjes, wel enigszins verklaar baar. In de winkel kan men deze mantel kopen voor, schrikt u niet.... 22 tot 24 mille Degene, die een dergelijke kostbare man tel koopt zit er dus beslist warmpjes bij. Exportproduct In Nederland is dan ook bitter weinig belangstelling voor dergelijke jassen. Ne gentig percent van de pelsjes, die de vijfen twintig fokkerijen, die in ons land geves tigd zijn, leveren, worden geëxporteerd. Vooral naar Amerika. En toch zijn er, volgens de heer Kuyper, in Nederland nog voldoende mogelijkhe den voor nieuwe fokkerijen. Dit vindt hoofdzakelijk de oorzaak in het feit, dat de Nederlandse fokkers ongeveer een-derde goedkoper de pelzen kunnen leveren, dan bijvoorbeeld de ..farmers" in Denemarken. En toch zijn er in dat land reeds tweedui zend fokkerijen. Hoe dan ook, de vraag overtreft nog altijd het aanbod en de millioenen vellen, die jaarlijks in Londen of in Kopenhagen (de grote bontmarkten) de weg naar de bontwerker vinden, kunnen nog steeds met millioenen vermeerderd worden. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 15 No vember worden te Heemstede waargenomen door dr. P. M. van der Gugten, Heemst. Dreef 37. tel. 39903 en dr. W. van der Linde, Heemst. Dreef 253, tel. 34606. Wijkverpleegster: Zr. L, Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, telef. 38320. De kaarsen in de kronen van de ridder zaal van Haarlems stadhuis beschenen gis teravond een select gezelschap, dat hét de buut van de pasgevormde combinatie „Opera Intima" bijwoonde. De baten van de uitvoering, die vandaag herhaald wordt voor hetzelfde doel, komen aan het jeugd werk in Oude Tonge ten goede, zodat men zelf de prijs van het programma en van het kopje koffie in de pauze mocht bepalen met inachtneming van een bepaald mini mum. Tot de aanwezigen behoorden ook burgemeester Cremers, de wethouders Geluk, Angenent en Happé, de gemeente secretaris en talrijke raadsleden. Een groot gedeelte van het publiek was in avondkleding verschenen. Aan de trap naar de burgemeesterskamer was een groot podium gebouwd, met een fraai tapijt bedekt en door bloemen en groen omzoomd. Dit diende als toneel voor de opvoering van de Koffiecantate In Shifnall (Shropshire, Engeland) rijden de treinen over een noodbrug, hoog boven de straat, terwijl er aan deze „brug", die maar iets breder is dan de rails, geen leuning of opstand is gemaakt, zodat de treinen geheel zichtbaar zijn. Men is echter bezig de oude, die net de honderd jaar heeft gehaald, te vervangen door een moderne spoor brug. De noodbrugmet een trein. Onder: de oude brugdie men bezig is af te breken. Kolonel-vlieger b. d. W. C. J. Versteegh, de bekende oud-commandant van de jacht- vliegschool te Soesterberg, is benoemd tot generaal-majoor titulair. Generaal Ver steegh leerde vliegen in Wenen vóór de eerste Wereldoorlog en maakte naam als commandant van het beroemde esquadriJle „De vijf vingers aan een hand". Op Soes terberg heeft hij met zijn vliegschool heel wat vliegers afgeleverd, die de Neder landse luchtvaart later groot hebben ge maakt. Op verzoek van de K.L.M. vertrok hij naar het toenmalige Nederlands-Indië als chef van de vliegdienst der K.N.I.L.M., waar hij spoedig directeur werd. De oorlog voerde hem naar Australië, na het be ëindigen van de vijandelijkheden keerde hij terug naar Nederland en werd onder directeur van de K.L.M. Ook al is hij nu generaal geworden, zijn oud-leerlingen zullen toch altijd „de kapitein" tegen hem blijven zeggen. Het bestuur van de F.I.F.A. heeft be raadslaagd over het Olympisch voetbal- tournooi, dat in 1956 in Melbourne zal worden gehouden. Naar bekend wil het In ternationaal Olympisch Comité het daar heen leiden, dat slechts 16 landen aan de voetbalwedstrijden in Melbourne zullen kunnen deelnemen. Het bestuur van de F.I.F.A. bleek volledig begrip te hebben voor de moeilijkheden, die het I.O.C. on dervindt in verband met een overladen programma. En hoe men zich de oplossing in Australië en bij het I.O.C. denkt, indien er meer dan 13 landen zich vcor het voetbaltour - nooi zullen aanmelden, blijft vooralsnog een open vraag. Het F.I.F.A..-bestuur is van oordeel, dat men eerst moet afwachten hoeveel landen er in beginsel vcor dat tournooi zullen inschrijven. Mocht het aantal slechts wei nig boven dat van 16 liggen dan zal het aannemelijk zijn, dat eventuele voorwed strijden in Australië worden gespeeld. Is het aantal ingeschreven ploegen veel ho ger dan 16 dan zal het bestuur van de F.I.F.A. zich nader beraden op de organi satorische- en financiële problemen, die aan het spelen van voorronden, eventueel buiten Australië, verbonden zijn. De kwes tie zal trouwens nader worden besproken op de conferentie, die op 4 en 5 Mei 1954 in Lausanne zal worden gehouden tussen het bestuur van het I.O.C. enerzijds en delega ties van de internationale sportfederaties anderzijds. CARRUTHERS BEHIELD WERELDTITEL BANTAMGEWICHT. In een boksgevecht in Sydney heeft de Australiër Jimmy Car- ruthers op succesvolle wijze zijn wereld titel bantamgewieht verdedigd. Hij versloeg zijn uitdager, de Amerikaan Henry „Pappy" Gault, op punten. Vrijdag werden in een van de bollen- tuinen aan de Leidsestraat vier granaten gevonden, welke nog voorzien waren van een ontsteking. Deze granaten zijn Zater dagochtend verwijderd. Daar er geduren de de laatste tijd dikwijls oorlogstuig te voorschijn komt, raadt de politie de tuin ders aan voorzichtig te zijn. Vrijdagmorgen vond op het kruispunt Van den EndelaanMolenstraat een ver keersongeluk plaats. Een vrachtauto, ko mende uit de Molenstraat, heeft waar schijnlijk geen voorrang verleend aan een uit de richting Leiden komende motor rijder, die op de Van den Endelaan reed. De motorrijder kwam in botsing met de vrachtauto, waarbij zijn motorrijwiel zwaar beschadigd werd. Zelf kreeg hij diverse verwondingen en werd op advies van dr. Versluys naar de Mariastichting in Haarlem overgebracht. Deze foto werd gemaakt tijdens de uit voering van de Koffiecantate van Bach in de ridderzaal van Haarlems stadhuis door het gezelschap „Opera Intima". („Schweigt stille, plaudert nicht") van Bach en het pastorale zangspel „Bastien en Bastiënne" van Mozart door een aantal vocalisten, in scène gezet door Willem van der Veer, die zelf als majordomus optrad en de werken mondeling toelichtte. Ter zijde daarvan zaten, in costuums uit de pruikentijd gestoken, de leden van Die Haerlemsche Musyckcamer, welk orkest door André Kaart gedirigeerd werd en het programma opende met de Sinfonia in D van Frederik de Grote. De rollen in de cantate van Bach werden door Sylvia Couzijn, Marcel Dirickx en Gerard Hurkmans, die in het jeugdwerk van Mozart door Anke Dannijs, Arjan Blanken en Gerard Louman vervuld. Als gedanste intermezzi aanschouwde men een gavotte, een sarabande en een menuet uit de opera „Rodrigo" van Handel, uitgevoerd door Gloria Tschernova, Jan Leo Zielstra en een dansgroep. Na afloop van de voorstelling maakte mr. P. O. F. M. Cremers zich de tolk der aanwezigen door een kort dankwoord te spreken. Tevens bracht de burgemeester de vrouwelijke solisten een bloemenhulde. Wij komen in ons blad van Maandag met een critische beschouwing op deze ver toning terug. De nieuwe dirigent van het Svmphonie- orkest „Haerlem", de pianist Hans Bik, heeft het de leden van zijn ensemble niet gemakkelijk gemaakt met de keuze van de Ouvei-ture van de opera „Iphigenie in Aulis" van Chr. W. von Gluck, de Zeven de Symphonie van Franz Schubert en het Vioolconcert van Ludwig van Beethoven voor het concert, dat het orkest gister avond in de gemeentelijke Concertzaal heeft gegeven. Maar het veeleisende pro gramma schonk in alle opzichten de ge legenheid om zowel van de technische capaciteiten der amateur-orkestleden, als van de bekwaamheid van Hans Bik als orkest-leider een indruk te krijgen. De uitvoering van de Ouverture van Gluck blijft in dit verslag buiten beschouwine, omdat gisteravond ook mijn aandacht voor een concert elders gevraagd werd. Niemand minder dan de eerste concert meester van het Concertgebouworkest, de violist Jan Damen, had de uitvoering van de solo-partij van Beethovens concert op zich genomen. En deze omstandigheid plaatste het orkest voor een belangrijk artistieke verplichting, waaraan het, in het bijzonder wat de technische eisen betrof, in veel opzichten kon voldoen. Wat aan de begeleiding wel ontbi-ak, was de noodzake lijke muzikale spanning. Het meest was deze nog merkbaar in het Larghetto. Maar het spel van Jan Damen was een en al muzikale geladenheid, in de stuwing der rh.ythmiek, in de bezielde, verrukkende of stil-ontroerende loonvorming en in de „zegging" van de melodie. Jan Damen kan bij de vertolking meestal in vrijheid zijn kunstzinnige weg gaan. Dit zij als bijzon dere verdienste van de begeleiding ver meld. Bij de uitvoering van de Symphonie van Schubert kwamen dirigent en orkest voor een zelfstandige taak te staan. Het ging nu om de herschepping van een mees terwerk, om het geven van een overvloed van muzikale schoonheid in een compositie die ook felheid van expressie en drama tische geladenheid kent. In deze uitvoering is van die muzikale schoonheid en die geladenheid echter wei nig te voorschijn gekomen. Weliswaar speelden de orkestleden vrij correct, wat door een vaak veel te langzaam tempo (de uitvoering duurde ongeveer twintig minuten langer dan normaal) werd verge makkelijkt. Het bezwaar geldt vooral de leiding van de uitvoering, die een aaneen schakeling van klanken zonder melodische vorming, zonder het opbouwend constru eren van het muziekmonument, zonder de plaatsing van de vormelementen in een muzikaal verantwoord verband werd. De verkillende nuchterheid, waarmede het Trio van het Scherzo gespeeld werd, was eigenlijk typerend voor de gehele ver tolking van de symphonie. Met het sym- phonieorkest „Haerlem" moet een beter artistiek resultaat te bereiken zijn, daar van ben ik overtuigd. Men zij echter be hoedzaam in de programmakeuze en be denke, dat er voor een uitvoering meer nodig is. dan alleen het nauwkeurig spelen van de noten. P. ZWAANSWIJK. De heer Bey, Van 't Hoffstraat 143 te Haarlem zag een kind in de Ringvaart vallen. Hij sprong het gekleed na en smaakte het genoegen het kind weer vei lig op de wal te brengen. Een dame, die van het voorval getuige was voorzag de beide drenkelingen van droge kleren. De moeder van het kind, die van de ge lukkige redding op de hoogte werd gesteld, achtte het echter niet de moeite waard, van haar dankbaarheid blijk te geven. BINNENLAND In de week van 1 tot en met 7 November zijn in ons land zes nieuwe gevallen van kinderverlamming geconstateerd: één in de stad Groningen, één in Amsterdam, twee in Rotterdam, één in Oisterwijk en één in Geleen. De kustvaarder „Rex", die Woensdag nacht op de Jacobsrug bij Terschelling was geslagen, is Vrijdag vlot gekomen De Dordtsche melkinrichting, die van de officier van justitie een bevelschrift heeft ontvangen, waarin gelast werd om de buiten de melksanering staande melkhandelaren de normale hoeveelheid melk te leveren, heeft dit bevel opgevolgd. De directie overweegt, bij do rechtbank tegen het bevelschrift te protesteren. Den Ilaag telde op 11 November 584.375 inwoners; 275.800 van het mannelijk ge slacht. en 308.575 van het vrouwelijke. Blijkens een opgave in de Staatscourant is wegens te weinig betaalde belasting aan gewetensgeld de afgelopen 14 dagen een be drag ontvangen van f 226.816,97. Dit totaal is samengesteld uit bedragen, varierende van fl tot f22.956. Het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis heeft nog een beperkt aantal lijsten beschikbaar, die de namen bevatten van de slachtoffers der overstro mingsramp van 1 Februari. Deze lijsten ver melden ook de geboortedatum en het laatste woonadres van de slachtoffers. Men kan de boekjes, die kosteloos verkrijgbaar zijn, aanvragen bij het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, Prinsessegracht 27, 's Gravenhage. HAARLEM EN OMGEVING De meisjes van de padvindersgroep „Caprera" uit Bloemendaal hebben de in woners van deze gemeente uitgenodigd voor een bijeenkomst met kienavond, die op Vrijdag 20 November in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal zal worden gehouden. Maandagavond zal in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond te Heem stede een concert worden gegeven, waarop Charlotte Ilulshoff werken van Joh. Pachel- bel, Flor Peeters, De Klerk, Hendrik An- driessen en Joh. Seb. Bach ten gehore zal brengen. Maria Slotboom—Van Royen zal declameren. Voor de Aquarium-vereniging „De Natuur" zal op Maandagavond 16 November a.s. in het Kennemer Lyceum de heer Spoel- stra, verbonden aan Diergaarde Blijdorp, een lezing houden over: „Het houden van vis en de kweek er van". In het bericht over het overlijden van de heer C. H. Vogelzang is meegedeeld, dat hij mede-eigenaar was van de firma Kauf- mann en Vogelzang te Amsterdam. De naam der firma is echter Krause en Vogelzang, Kalverstraat 114 te Amsterdam. De heer J. Zomer te Haarlem, tuinman bij de dienst van Publieke Werken, afdeling Plantsoenen te Bloemendaal. zal op 3 December zijn zilveren jubileum bij deze dienst vieren. De heer Zomer was 38 jaar oud toen hij in 1928 bij de gemeente Bloe mendaal in dienst kwam. Ook zijn beide zoons zijn thans in vaste dienst bij Publieke Werken, eveneens bij de Plantsoendienst. De heer H. Nijenhuis te Haarlem is aan de gemeente-universiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen rechten. ADVERTENTIE Doof dat zuurbranden op Uw maag. Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets „verkeerd gevallen" is. Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. Een sma kelijk middel, onfeilbaar in zijn werking en... onopvallend iir te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één voor één. De gronden aan de Zeeweg Bloemendaal en Zandvoort zijn het bijna eens Het ziet er naar uit, dat Bloemendaal ei. Zandvoort binnenkort langs minnelijke weg tot een schikking zullen komen over de verkoopsprijs van de gronden langs de Zeeweg op Zandvoorts gebied, welke na de aanleg van de Zeeweg Bloemendaals eigen dom zijn geworden. Deze gronden heeft Zandvoort nu zelf nodig om de Zeeweg te kunnen verbeteren. In April van dit jaar maakten wij mel ding van de schatting welke een commissie van drie door de Haarlemse rechtbank be noemde deskundigen had gemaakt van de waarde van de gronden langs het Zand- voortse deel van de Zeeweg. Die schatting ruim 36 mille vorm de een bevestiging van de juistheid van het Zandvoortse bod van veertigduizend gulden. Bloemendaal had indertijd onge veer 140.000 gulden gevraagd. Reeds hadden de pleidooien in de ont eigeningsprocedure op 9 October moeten worden gehouden, doch die zijn uitgesteld omdat er tussen Bloemendaal en Zandvoort inmiddels weer besprekingen waren ge opend waarbij Zandvoort zich bereid heeft verklaard zijn aanvankelijk bod gestand te doen. Van Bloemendaalse zijde is toen wel de vraag gesteld of in het contract de bepa ling kon worden opgenomen, dat een strook van het strand dat aan Bloemendaals ge bied grenst niet gebruikt zal worden als kampeerterrein. Zowel van de zijde van Zandvoort als van het Strandschap, dat in eerste instantie de mogelijkheid van een dergelijke bepaling moet beoordelen, is toegezegd, dat in de praktijk aan een dergelijk verzoek uit over wegingen van een goede nabuurschap na tuurlijk wel voldaan zal worden, doch dat het onjuist zou zijn een dergelijke bepaling, welke in de publiekrechtelijke sfeer ligt, op te nemen in een koopcontract. Het Strandschap heeft in ziin laatste ver gadering uitgesproken, dat er voor Bloe mendaal geen enkele aanleiding is te ver onderstellen, dat de reeds jaren gevolgde gedragslijn zou worden verlaten. Men heeft er integendeel begrip voor, dat het strand aan de Zuidzijde van de kop van de Zeeweg in de eerste plaats de recre atie van de dagjesmensen dient en dat het uit dien hoofde ongewenst is, dat vlak daaraan een kampeerterrein zou grenzen. In Hove is Vrijdag een plaquette ont huld ter herinnering aan het feit, dat de Britse premier, Sir Winston Churchill daar van 1883 tot 1885 op school is geweest. De premier in die dagen een jongen met rood haar en een wipneus bezocht de school in Hove tot hij oud genoeg was om naar Harrow te gaan. Zelfs toen bezat hij een krachtige wil en de danslerares heeft de jonge Churchill vaak beschreven als „het ondeugendste jongetje ter wereld".

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10