1 DeZwitsersche STOMEN Dr. A. Plesman verwacht over 15 jaar atoomvliegtuigen V erlevendiging op de aandelenmarkt STALLING - BITACCEN VERHUUR REPARATIES EXPERTISES I Autogarage JAN R. DU RIEU I EXTRA HERFST AANBIEDING! i 1 mmnnxn ^1 Zijn luchtvaart-integratieplan wordt thans bestudeerd Prins Bernhard in Addis Abeba „In de staalmarkt der KSG is de klad gekomen" Brits compromis over commerciële televisie Effecten- en Geldmarkt Ir. A. H. Ingen Housz; Gouden jubileum van „Friesch Dagblad" De BBC moet concurreren Scheepvaart I 20°/o KORTING OP VERVEN (tll'Zt?) I I l 1 »5° 5 ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 HAARLEMS É&GBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tijdens een bijeenkomst van de Gro ninger commerciële club heeft de president directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman, een inleiding gehouden over verkeer en wereldontwikkeling. Hij zeide dat door de K.L.M. thans 107 steden in 66 landen wor den aangedaan. In 1951, 1952 en 1953 is een redelijke winst gemaakt. De winst over het lopende jaar zal waarschijnlijk negen mil- lioen gulden bedragen, aldus deelda de heer Plesman mede. Hij constateerde, dat er thans een omzet is van ongeveer driehon derd millioen gulden. Met betrekking tot de atoomkracht zei de heer Plesman, dat straks ook atoomvlieg tuigen zullen worden ingezet, zodra dit eco nomisch verantwoord is. Hij zag de oplos sing van de gevaren, die nog aan de atoom energie kleven, binnen 15 jaar. De toestel len zullen sneller zijn dan het geluid en boven de 1220 km. per uur uitkomen. Het ligt in de bedoeling dan een net van lange afstandsvliegtuigen met atoomkracht te projecteren, waarbij een non-stop dienst zal worden onderhouden tussen Amsterdam en Sydney. Daarbij zullen in een toestel 180 passagiers kunnen worden vervoerd. Bin nen tien jaar zullen de straalvliegtuigen voor passagiersdiensten worden ingezet. Dienst Amsterdam-Eelde? Vervolgens deelde de heer Plesman mede, dat de K.L.M. overweegt een dienst Amsterdam-Eelde in te leggen, zodra de startbanen op Eelde klaar zijn. Alvorens een besluit hieromtrent wordt genomen, zal een onderzoek worden ingesteld of een dergelijke dienst eco nomisch verantwoord is. Het verlies op "de binnenlandse lijnen is in het ver leden te groot geweest om. overhaast een besluit te nemen. De laatste keer bedroeg het verlies zes ton. De K.L.M. is niet van plan grote verliezen te gaan incasseren op binnenlandse lijnen, waar het verkeer per rail goed mo gelijk is. Uitvoerig ging dr. Plesman vervolgens in op zijn plan voor internationale samen werking, dat hij onder de aandacht van verschillende regeringen en hooggeplaatste autoriteiten heeft gebracht. Het plan komt neer op een zeer intensieve samenwerking tussen de landen, die verbonden zijn in de internationale luchtvaartraad. Aan het hoofd van de luchtvaart van elk land zal volgens het plan van de heer Plesman een directeur-generaal worden gesteld in de rang gelijk aan minister. Deze directeur- generaal wordt gekozen voor de tijd van zeven jaren en heeft zitting in de Interna tionale Raad. De Internationale Raad zal moeten bepalen hoeveel ieder land moet bijdragen in een gemeenschappelijk fonds. Grote wereldprojecten zuilen zo geza menlijk moeten worden aangevat teneinde het luchtvaartverkeer in de wereld goed koper te maken. De werken zijn dan het gemeenschappe lijk bezit van de landen, die er aan hebben betaald. Het plan-Plesman is thans in stu die bij de VIRO (Vereniging voor interna tionale rechtsorde), maar volgens de heer Plesman bestaat er nog veel twijfel over de houding van regeringen en de reacties van parlementen. ADDIS ABEBA, (AFP). Prins Bern hard is Vrijdagmiddag om één uur plaatse lijke tijd op het vliegveld van Addis Abeba aangekomen. Op het vliegveld, dat met Nederlandse en Ethiopische vlaggen was getooid werd de Prins ontvangen door de kroonprins, generaal Atibye Abebe, mi nister van Defensie, de minister van Bui tenlandse Zaken ad interim, Blatta Dawit Ogbagzy, Ras Abeba Aregay, minister van Binnenlandse Zaken, Balambaras Mehtme Selassie, burgemeester van Addis Abeba, Ato Tafara Worq, privé-secretaris van de keizer, de echtgenote van de Ne derlandse gezant die haar man, jhr. Bosch van Drakenstein vertegenwoordigde, die in het ziekenhuis ligt, verder de gezant schapssecretaris dr. Mansvelt en leden van het corps diplomatique. Vergezeld van de kroonprins heeft de Prins zich vervolgens in een auto naar het keizerlijk paleis begeven. Daar werd hij ontvangen door keizer Haille Selassie en de keizerin in tegenwoordigheid van leden van de keizerlijke familie. Na in het pa leis met de keizerlijke familie geluncht te hebben, heeft Prins Bernhard een krans met de Nederlandse kleuren gelegd bij het In tegenwoordigheid van de Commissaris der Konigin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft de president-directeur der Konink lijke Nederlandse Hoogovens en Staalfa brieken n.v., ir. A. H. Ingen Housz, op uit nodiging van het departement Amsterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel gesproken over de werking van de Kolen- en Staalgemeen schap in de practijk. De uitvoering van het verdrag der Ko len- en Staalgemeenschap, dat in Augustus 1952 tot stand kwam en waarvan de markten in het begin van dit jaar achter eenvolgens zijn geopend, verkeert nog steeds in een overgangsstadium en het is nog te vroeg om een gefundeerd oordeel uit te spreken. Men dient met dit oordeel zeer voorzichtig te zijn, omdat men ener zijds met grote moeilijkheden heeft te kampen en anderzijds omdat de totstand koming van het verdrag de eerste realiteit is op het gebied van de Europese integra tie, waarvan veel afhangt voor het ver wezenlijken van een gehele Europese ge meenschap. Het verdrag is gebaseerd op de theorie der vrije, of liever gezegd volkomen con currentie. De vrije concurrentie wil men onder meer tot stand brengen door het publiceren der prijslijsten, waardoor een waarborg voor de gelijke behandeling der cliënten wordt verkregen. Hierdoor is evenwel, aldus ir. Ingen Housz, een vrij grote mate van verstarring ingetreden. Bij daling van de markt moet men met de ge hele prijslijst omlaag en dat doet men niet gaarne. Mede doordat de kopers grote voorraden hadden ingeslagen aan het begin van de Koreaanse oorlog en men derhalve weinig inkocht, en doordat het prijspeil, waarop in de staalindustrie de prijslijsten waren vastgesteld, door het Hoge Gezagsorgaan te hoog was bevonden, is er op de markt een aarzeling ontstaan en is de klad ge komen in de markt der Kolen- en Staal gemeenschap. De geheime afspraakjes tussen kopers en verkopers leidden tot een algemene zwarte markt, met name in Nederland. Het Hoge Gezagsorgaan heeft daaraan nog steeds niets gedaan. Er ont stond een algeheel gevoel van onbehaag lijkheid, zowel bij de producenten als bij het Hoge Gezagsorgaan. Men is nu van mening, dat het verdrag op onderdelen moet worden herzien, omdat ontduiking dient te worden tegengegaan, en de markt haar levendig element moet terugkrijgen. Op de vraag hoe het Hoge Gezagsorgaan dit zal doen is nog geen duidelijk antwoord gegeven. Ir. Ingen Housz besprak voorts nog en kele andere kwesties en merkte over toe treding van Engeland op, dat. men streeft naar een samengaan met de Britse markt, omdat het wel niet mogelijk zal zijn tot een gemeenschappelijke markt te geraken, ge zien de verschillen tussen de continentale en de Engelse markt. Een samengaan zal een grote verande ring in het economisch sociale leven bin nen het Verenigd Koninkrijk veroorzaken. Het gouden jubileum van het Friesch Dagblad" is gistermiddag gevierd met een druk bezochte receptie in de Harmonie te Leeuwarden, waar de Commissaris der Koningin namens het provinciaal bestuur het bestuur van de provinciale persvereni ging voor Friesland, de directie en redac tie van harte geluk heeft gewenst met deze mijlpaal. Hij prees de goede samen werking tussen de Friese pers in het alge meen en de provinciale overheid en me moreerde het feit, dat het thans jubileren de blad eigener beweging op 19 Mei 1941 de uitgave heeft gestaakt. De vele sprekers, onder wie de heer Fedde Schurer, hoofd redacteur van de „Friese Koerier" en voor zitter van de Raad van de Friese Bewe ging, getuigden van grote waardering voor de strakke lijn, welke het „Friesch Dag blad" handhaaft. De conversie van 3J/2 obligaties Ko ninklijke tegen aandelen, waartoe voor 15 Januari a.s. moet worden besloten, heeft in de maand October tot een aanmerkelijke verlevendiging van de beurshandel te Am sterdam aanleiding gegeven, zowel wat de obligatie-, als wat de aandelenmarkt be treft. Aan obligaties werd niet minder dan f 80.9 millioen omgezet, zijnde het hoogste maandcijfer voor dit jaar, aan aandelen f 46.2 millioen, zijnde weinig minder dan het hoogste maandcijfer, dat in Juli voor kwam (f 53.4 millioen). Het totaal van de obligatie-omzet is voor de eerste tien maan den des jaars tot f 667.6 millioen, dat voor aandelen tot f 380.2 millioen gestegen tegen resp. f 567.3 millioen en f 271.9 millioen in dezelfde periode van het voorgaande jaar. In zoverre heeft de fondsenhandel straks dus een goed jaar achter de rug, want ook November heeft weer vele dagen met grote omzetten gebracht. De Koninklijke had uit. 1952 nog f 152 millioen van de aanvankelijk uitgegeven obligaties uitstaan en daar f 1000 aandelen worden afgegeven tegen f 2800 (aanv. f 2900) obligaties, kan worden becijferd, dat het aandelenkapitaal, uit. 1952 f 959.4 millioen bedragende, door de conversie der obligaties in totaal met rond f 54 millioen, dus tot globaal f 1013 millioen zal stijgen. De directie heeft intussen bericht dat eind vorige week het millioenste aandeel is af gegeven, wat dus wil zeggen dat het ge plaatste kapitaal tot f 1 milliard is gestegen en er thans nog slechts een betrekkelijk klein bedrag obligaties in omloop is. Per saldo is de Koninklijke door de conversie rond f 160 millioen „beter" geworden, daar een post van f 250 millioen obligaties ver dwijnt en vervangen wordt door ca. f 88 millioen aandelen. Het verschil ad rond f 160 millioen komt aan de reserve ten goede, waarvan circa f 100 millioen dit jaar aan deze rekening zal kunnen worden toegevoegd. De aandelen Koninklijke, het meest be kende en meest internationale fonds van de beurs, hebben dit jaar een laagste koers gehad van 303 en zijn de laatste weken tot 346 opgelopen, welke top wel niet geheel behouden kon blijven, doch waaruit dan toch duidelijk blijkt dat de beurs het grotere bedrag aandelen dat in omloop komt, gemakkelijk heeft kunnen verwer ken. Naar verluidt heeft vooral het buiten land zich niet onbetuigd gelaten en grote bedragen Koninklijke aangekocht, waar voor men verschillende overwegingen heeft. In de eerste plaats is het Nederlandse crediet, uitgedrukt in de stand van zijn valuta, thans aanmerkelijk sterker dan een en twee jaar geleden. Voorts acht men de marktpositie van de aandelen verbeterd, nu de conversiemogelijkheid., die steeds als een dreiging boven de m*rkt hir~. zal verdwijnen. Ook schijnt de kans op het verkrijgen van officiële notering te New- York nu groter te zijn, terwijl tenslotte hier en daar met een verhoging van het dividend over 1953 wordt gerekend 11952: 16 in contanten 1 en de meeste Ameri kaanse olieaandelen verhoudingsgewijs hoger noteeren dan die van de Koninklijke. Aandelen Koninklijke hebben ook daar om de voortdurende aandacht van de Ame rikanen dat de Koninklijke een zeer groot bedrag aandelen Shell Oil Co. bezit, neer komende op ca. 5.4 share per f 1000 kapi taal, wat wil zeggen dat bij de tegenwoor dige beurskoers van de aandelen SheU Oil ($75) tegen over elk aandeel Koninklijke reeds een waarde van rond f 1500 aaTidelen Shell Oil ligt. d.i. diis 150 net. Naas+ dit be lang bij de Shell Oil Co., heeft de Konink lijke nog vele andere deelnemingen, welke voor kostprijs of lager op de balans voor komen, zodat er niet behoeft te worden ge twijfeld of de intrinsieke waarde van de aandelen is belangrijk hoger dan de beurs koers. Tenslotte is de intrinsieke waarde van een aandeel voor de beurswaardering niet beslissend, maar dat de beleggers steeds weer bij aandelen Koninklijke te recht komen, is, ook met het oog oo de wijdvertakte belangen van dit concern al leszins begrijpelijk. 1-Iet staat dus wel vast dat een belangrijk deel van de aandelen Koninklijke de laatste tijd is geëmigreerd, waarvoor de Neder landse Bank vreemde valuta en de ver kopers guldens hebben ontvangen, welke laatste opnieuw moesten worden belegd, hetgeen tot een algemene koersstijging op de aandelenmarkt heeft geleid. Het alge meen indexcijfer voor de aandelenkoersen te Amsterdam heeft deze week zijn hoogste stand voor dit jaar bereikt, nl. 161.95, het geen bijna 24 punten hoger is dan de stand per 2 Januari j.l., melke ook de laagste van dit jaar was. Voor Petroleumwaarden, waaronder bijna uitsluitend de aandelen Koninklijke en die van de aanverwante ondernemingen zijn begreoen, is het index cijfervan 143.79 tot 159.02 gestegen bij een basiscijfer van 100 voor 1938, zodat het koerspeil thans niet meer dan 60 boven dat van vóór de oorlog ligt. Hoezeer de betere stemming voor aan delen Koninklijke de gehele markt heeft beïnvloed, blijkt uit de stijging van het indexcijfer voor Industriële aandelen van 198.1 op 2 Januari j.l. tot 224.95, waartoe met name de internationale fondsen als Uniléver en Philips hebben bijgedragen. De gehele aandelenmarkt ligt trouwens de laatste weken aanmerkelijk beter, zelfs Scheepvaartaande'en, hoewel de vrachten thans veel lager zijn dan een en twee jaar geleden. Hieruit blijkt een toenemend ver trouwen van het beleggend publiek in het Nederlandse bedrijfsleven, waarvan de re sultaten dit jaar dan ook over het algemeen meevallen, zoals uit verschillende tussen tijdse berichten valt af te leiden. De hoge stand van de obligatiekoersen draagt uiter aard ook tot de hogere waardering voor aandelen bij, welke er toe kan leiden dat bij sommige bedrijven de uitgifte van nieuwe aandelen wordt overwogen. De vorige week hebben wij er op kunnen wij zen dat de post debiteuren bij de banken sinds begin 1953 met rond f 280 millioen is gestegen, hetgeen op grotere kapitaals behoeften bij het bedrijfsleven wijst. Een nieuwe emissieperiode zou de beurs in het komende jaar hoogst welkom zijn en ver moedelijk ook een matiging van de thans wel abnormaal lage rentestand tot gevolg kunnen hebben. (Van onze correspondent in Londen) Indien het parlement de regeringsplan nen goedkeurt, zullen in Engeland voor het einde van het volgend .jaar de eerste par ticuliere televisie-uitzendingen kunnen be ginnen, tenminste wanneer gebruik gemaakt wordt van de in verband met de kroning opgerichte tijdelijke zendapparatuur. An ders zal de particuliere T.V. niet voor 1955 starten. Wegens het algemene verzet er tegen, heeft de Engelse regering het oor spronkelijke plan om commerciële televisie, zoals Amerika deze kent, mogelijk te maken, laten vallen. Het huidige, in een witboek vervat voor stel is een typisch Brits compromis, dat poogt het principe van een met de BBC concurrerende organisatie te verwezen lijken. De bedoeling is een onder controle van regering en parlement staande publieke corporatie te stichten, die zendtijd verkoopt aan de door particulieren gefinancierde T.V.-maatschappijen, en daarbij toezicht blijft houden op de programma's. De T.V.-maatschappijen krijgen hun op brengst uit advertenties, die gescheiden v/orden van de algemene en culturele uit zendingen, precies zoals bij de dagbladen, waar de redactionele inhoud gescheiden is van de advertentierubriek. De adverteerders zullen dus geen enkele invloed op de programma's kunnen uit oefenen. Strikte onpartijdigheid op kerke lijk en politiek gebied zal worden gewaar borgd. Nationale gebeurtenissen zullen uit sluitend door de BBC worden uitgezonden. De publieke corporatie, die dezelfde structuur zal bezitten als de BBC, zal geen winst maken. Het oprichtingskapitaal van 500.000 pond sterling zal door de regering worden verstrekt. De eerste stations voor particuliere uitzendingen komen in Londen, Birmingham en Manchester. Het zal voor de kijkers sleets een klein bedrag kosten om de ontvangst van "zowel de BBC als de particuliere T.V. mogelijk te maken. Het hoofdbezwaar tegen de zuiver com merciële televisie, waar thans van is afge stapt, was het gevaar voor vervlakking. In BBC-kringen heerst overigens de op vatting, dat er te weinig talent aanwezig is voor meer dan één T.V.-programma tegelijkertijd. „Moulin Rouge" (Rembrandt en L u x o r). Na alles wat wij over de film schreven, volstaan wij met een warme aan beveling. „Storm over Haïti" (Cinema Pa lace). Een jonge Amerikaanse advo caat, die in 1802 naar Haïti zeilt om er een erfeniskwestie te regelen, raakt prompt verwikkeld in een infernale strijd, die de inheemsen voeren tegen de Franse over heersing. Hij komt tussen twee vuren te staan en ook zijn hart vat vlam bij het aanschouwen van de welgeschapen jeug dige erfgename, die hij na een gevaarlijke tocht door het oerwoud weet op te sporen. Dat deze jongedame aan de Franse kant staat maakt de zaak niet eenvoudiger. Maar tenslotte weet hij haar uit de han den van moordende en brandstichtende benden te redden en de Fransen het na kijken te geven. Hollywood heeft voor het scenario van deze film in het geschiedenisboekje van Haïti, gebladerd en af en toe een paar bladzijden overgeslagen. Maar dat hindert niet, want de flinke doses romantiek en sensatie maken dat wel weer goed. Ook de Technicolor-beelden van brandende steden en dorpen doen het uitstekend. S. K. „Virginia-City" (R o x y) In dit theater zijn deze week drie van Hollywood's be kendste filmacteurs te bewonderen, te weten. Errol Flynn, Randolph Scott en Humohrey Bogart. Om de aanbidders van Errol's snor, Humphrey's grijs en Ran dolph's vastberaden trek om de mond en vertrouwen inboezemende ogen is dus wel gedacht. Zij zijn geplaatst in de burger oorlog, die omstreeks 1860 de Noordelijken en Zuidelijke in de Verenigde Staten veel bloed deed vergieten. De oorlog staat op aflopen. Met de Zui delijken is het bijna gedaan, tenzij zij in het bezit kernen van Virgina City's goud ter waarde van vier millioen gulden. Maar tus sen deze begeerde schat en de verliezende partij staan de Noordelijken, zodat smok kel de aangewezen weg is. Hoe er in deze affaire met de drie genoemde sterren, die lijnrecht tegenover elkaar staan, een op lossing wordt gebracht, kan men het beste zelf maar gaan zien, met de verzekering, dat het weer wild toegaat in het Westen. J. V. „De Jungleprinses" (City;. Deze film begint met een oordeel een kudde wilde olifanten, die een kampong plat stampt en zij eindigt met iets dergelijks: een massa-aanval van apen, die van de k-impcng ook niet veel heel laten. Maar daartussen ontspint zich wel een aardige romance tussen een welwillende blanke (Ray Milland) en een eenzame inheemse (Dorothy Lamour), die samen met een tijger in een hol is opgegroeid. Het parool „wacht u voor de tijger" wordt door de indringer niet opgevolgd, zodat het meisje de kans krijgt hem te verplegen, terwijl de huis-aap goede sier maakt met zijn toiletgerei. Men zou dat zo gaarne zien voortduren, maar helaas komen er vrien den van hem in de buurt naar zijn been deren zoeken, menende dat hij verscheurd is. En diaarmee beginnen de moeilijkheden: de kampongbewoners, die vaak haar hel dere lach boven net gegrom van haar tij gen- uit in de wildernis gehoord hebben, zien een boze geest in haar, die nodig le vend begraven moet worden. Zij slagen daar bijna in, terwijl de blanken geboeid toezien. Haar tijger, die door het woud ter hulpe flitst, wordt gedood, maar dan komt de beslissende charge van de apen, opge roepen door haar andere huisdier. En ten slotte kan de man, die zij eens verpleeg- de, haar zijn eerste hulp verlenen en wat dies meer zij. H. B. „Mandy" (Minerva) Over deze vaak ontroerende film hebben wij al ge schreven. Ze verhaalt de lotgevallen van een doofstom meisje, volgt het kind op zijn moeilijke weg om te leren spreken en treft u door de eerlijkheid en gevoeligheid waarmee zij is gemaakt „De Koningin van Saba (L i d o). Een bijzonder weinig geslaagde Italiaanse film, gebaseerd op een historisch vrij onwaar schijnlijk verhaal over de legendarische vorstin, die wij overigens beter kennen on der de naam Koningin vanSheba dan onder de titel, die deze film haar geeft. Het gaat over een nogal gecompliceerde mengeling van liefde en politiek, liefde voor de zoon van Koning Salomo en een politiek die tegen zijn land gericht is. De verfilming zit vol anachronismen en zelfs daar zou men nog vrede mee kunnen hebben, .wan neer het verhaal wat aantrekkelijker ver teld zou worden. Op de overigens onweer legbaar grote uiterlijke aantrekkelijkheden van de hoofdrol vertolkster kan men niet een hele film laten drijven. W. L. B. „De ondergang van de Titanic" (Frans Hals). In November 1912, tijdens zijn eerste reis, liep het majestueuze Engelse passagiersschip, de „Titanic" op een ijs berg. In de reddingsboten was slechts plaats voor vrouwen en kinderen. De man nelijke passagiers bleven op het snel zin kende schip en gingen vrijwel allen onder in de golven. Tegen deze dramatische ach tergrond speelt zich nu in Jean Wegulesco's film over de „Titanic" een even dramati sche familiegeschiedenis af, die haar ont knoping vindt in de verschrikking der on dergang en door de ontroering, die zij ver wekt, alle sensatie verre houdt. De ver schillende figuren zijn met zorg gekozen, al blijft het bezwaar dat het accent wel iets te veel ligt op de door hem getekende verhoudingen in één gezin en deze op den duur niet opwegen tegen de tragedie, die allen treft op het gedoemde schip. Het onderwerp zal echter niet nalaten indruk op u te maken. Fr. Graveland, 11 te Paranagua. Gadila, 11 640 m. N. ten W. Tahiti. Gaasterland, pass. 13 Kp. Verdische eil. naar Las Palmas. Gordias, 14 v. Amsterdam n. Rotterdam. Groote Bee, 13 v. Le Havre n. Quebec. Hector, pass. 12 Ouessant n. Amsterdam. Heeisum, pass. 13 Ouessant n. Houston. Heemskerk, 13 te Antwerpen. Haulerwijk, 13 v. Casablanca n. Dakar. Hector, 14 v. Carthagena te Amsterdam. Hydra, pas. 14 Ouessant n. La Guaira. Hersilla, 13 v. Hamburg te Bremen. Ilos, 13 v. Genua te Livorno. Ivoorkust, 12 v. Mossamedes n. Lobito. Jupiter, 13 te Patras. Java, 12 690 m. W. ten N. Minikoy. Jagersfontein, 13 te Antwerpen. Joh v. Oldembarnevelt, 13 400 m. W. ten N. Fre- mantle. Kota Gede, 12 290 m. O. Guardafui. Karimun, 13 te Genua. Kota Ba-roe, pass. 13 Sabang n. Port Said. Kota Inten, pas. 14 Dover n. Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, 12 v. Genua n. Port Said. Limburg, 11 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Loosdrecht, 13 v. Antwerpen te Rotterdam. Lareniberg, 12 v. Antwerpen te Hamburg. Lombok, 11 1120 m. NW. Honolulu. Lucita, pass. 12 Ailsacraig n. Ardrossan. Laurenskerk, 14 te Suez. La wak, 13 v. Bombay n. Cochin. Lekkerkerk, 14 te Karachi. Leersum, 15 New Orleans verwacht. Leopoidskerk, 13 te Mena el Ahmadl. Leuvekerk, 14 v. Port Said te Genua. Linge, 13 v. Dakar n. Le Havre. Lissekerk, 14 v. Basrah teBahrein. Luna, 13 v. Oran n. Huelva. Molenkerk, 13 v. Mombassa n. Tanga. Mariekerk. 13 v. Amsterdam te Marseille. Mataram, 11 v. Aleppey n. Port Said. Mentor, 12 te Candia. Merwede, 13 v. Antwerpen te Amsterdam. Maas, 12 v. Piraeus n. Limassol. Malvina, 12 te Swansea. Macuba, pass. 12 Tuscarock n. Stanlow. Marpessa, pass. 12 Zuidp. Banka n. Balikpapan. Murena, 12 185 m. O. Bahrein. Maasdam, pass. 13 Lands End n. Halifax. Manoeran, 13 te Hamburg. Mapia, 13 v. Soerabaja n. Makassar. Meliskerk, 14 te Cebu. Maasland, 14 v. Montevideo te Buenos Aires. Maeona, 14 te Panama verwacht. Myonia, 13 v. Rotterdam te Huil. Modjokerto, 13 v. Hamburg te Rotterdam, Madoera, 13 v. New York n. Casablanca. Meerkerk, 13 v. Lorenzo Marquez te Beira. Nestor, 12 te Paramaribo. Noordwijk, 13 te Botwood. Nieuw Holland. 12 760 m. ZO. Kp. York. Nieuw Amsterdam, 13 v. Rotterdam te N. York, Notos, 114 v. R'dam n. Gibraltar. Ondina, 14 v. Singapore te Pladju verw. Ovulo, 14 v. Punta Cardon te Recife. Oranjefontein, 14 v. Kaapstad te Port Elizabeth Oranjestad, 14 te Curagao. Poseidon, JO v. Baltimore te New York. Poelau Laut, pas. 12 Perim n. Port Soedan. Prins Fred. Willem, pas. 12 Belle Isle n. Le Havre Prins Philips Willem, pass, nacht 11-12 Kp. Race n. Cherbourg. Peperkust. 12 v. Lagos n. Takoradi. Papendrecht, 12 dwars Gotland n. R'dam. Perna, 12 300 m. Z. Tjilatjap. Plancius, 12 v. Djakarta n. Semarang. Polydorus, pass. 12 Kp. Elba n. Aden. Prambanan. 14 Djakarta verwacht. Prins Joh. W. Friso, 12 190 m. O. Belle Isle. Prins Willem v. Oranje, 12 400 m. O.NO. Kp. Race. Phrontis, 13 te Antwerpen. Riouw, 11 v. Semarang te Singapore. Rijnland, 13 te Rio de Janeiro. Raki, 13 te Cheribon. Ridderkerk. 12 v Antwerpen te Amsterdam. Rotti, 14 Djibouti verwacht. Rafaela, pass. 12 Poelo Tenggol n. Bangkok. Reael, 12 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Roebiah. 12 80 m. W. Sabang. Radja, pass. 13 Kp. Bon n. Beyrouth. Rijndam, 12 v. St. Thomas n. New York. Sliedrecht, pas. 12 Trinidad n. Aden. Sheratan, 12 230 m. N. Turks eil. Siaoe, 11 v. Sungeigerong n. Blinjoe. Semarang, 13 Soerabaja verw. Slberoet, 12 v. Sabang n. Belawan. Stad Alkmaar, 12 500 m. W. Scilly's. Stad Rotterdam, 12 te Newport Mon. Stad Breda, 12 80 m. O. Tokio. Stan-vac Benekat, 12 260 m. Z. Bangkok. Stanvac Djirak, 12 260 m. Z. ten O. Haiphong. Saparoea, 12 te Colombo. Schie, pass. 13 Ouessant n. Rotterdam. Stad Dordrecht, 13 te Barcelona. Stad Maassluis, 13 v. Narvik n. Middlesbro. Sunetta, 13 v. Hongkong n. Miri. Salland, 14 v. Buenos Aires te Montevideo. Sheratan, 14 v. Philadelphia te Puerto La Cruz verwacht. Stad Maastricht. 13 v. Huelva n. Sluiskil. Sibajak, 14 690 m. W. ten N. Minikoy. Stad Arnhem, pass. 14 Vlissingen n. Hamburg. Stentor, 13 v. Amsterdam n. West Indië. Tosari, 13 Rangoon verwacht. Themis to, 12 v. St. Johns n. Montreal. Tara, pass. 12 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Tamo, 12 140 m. N. Madeira. Tibia, pass. 12 Pantel!aria n. Tripoli. Titus, 12 v. Famagusta n. Izmir. Tjibodas, 14 Djakarta verv{. Tabinta, 13 v. Soerabaja n. Semarang. Taiisse, 13 te Amsterdam. Triton, 14 v. Philadelphia te Punta Cardon. Trompenberg, pas. 13 Miami n. Houston. Tiba, pass. 13 Kp'. Frio n. Rotterdam. Tarakan, 13 v. Port Said te Halifax. Utrecht, 12 v. Marseille n. Liverpool. Van Spilbergen. 13 te Dakar. Woensdrecht, 12 v. Suez n. Gibraltar. Waterman, 112 320 m. O. ten N. Belle Isle. Wonosari, 13 v. Makassar te Soerabaja. Waikelo, 12 v. Priok n. Oosthaven. Wieldrecht, 12 50 m. Z. Findsterre. Waterman. 13 720 m. O. ten N. Bele Isle. Wins-urn, 12 te Muni. Westland. 13 v. Iiiheus n. Las Palmas. Waterland, 14 v. Las Palmas te Amsterdam. IJsel, pass. 14 Gibraltar n. Hamburg. Zuiderkruis, 12 630 m. O. ten N. St. Helena. Zijpenberg. 13 te New Orleans. Zeeland KRL)13 v. Marseille n. Genua. Zaan, 14 v. Amsterdam n. Gefle. Zeeland (SSM), 14 v. Kiel n. d. Tyne. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenden Aldabi, 14 v. Rotterdam te Buenos Aires verw. Alhena, 13 v. Rotterdam n. Buenos Aires. A'.-ati, 14 Bahia verw. Bioemfontein, 26 v. Kaapstad te A'dam verw. Alphard, 12 v. Santos n.Rio de Janeiro. Amstelpark, pas. 13 Vlissingen n. Le Havre. Ariadne, 12 v. Kalamata n. Algiers. Arkeldijk, pas. 12 Vlissingen n. New Orleans, Arnedijk, 12 v. Brownsville n. New Orleans. Abbedijk, 13 v. New York te Baltimore. Axeldijk, 13 v. Bremen te Rotterdam. Alblasserdijk, 13 v. New Orleans te Houston. Akkrumdijk, 12 v. Visakhapatnam n. Colombo Alioth, 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Aipherat, 13 v. Buenos Aires te Montevideo. Admda, 12 v. Saigon n. Singapore. Agatha, 12 v. Pladju n. Soerabaja. Aldegonda, 12 v. Bangkok n. Pladju. Amerskerk, 12 v. Marseille te Genua. Arendskerk, 13 v. Keelung te Kobe. Ampenan, 13 te Singapore. Amsteldiep, pass. 12 Algiers n. Amsterdam. Aletta, 11 v. Pladju n. Penang. Alkaid. 12 170 m. ZO. Madiera. Almkerk, 12 320 m. ZO. Cocos eil. Alwaki, 12 320 m. NO. Paramaribo. Amor, 12 90 m. w. Kp. Matapan. Abbekerk, 13 Aden. Agatha. 14 te Soerabaja. Antonio, 13 v. Pladju n. Soerabaja. Alcyone, pass. 13 Finisterre n. Recife. Algenib, 14 v. Recife te Baihia. Aliidra, 13 v. St. Vincent n. Antwerpen. Aldabi, 13 v. Montevideo n. Buenos Aires. Alderamin, 14 v. Aden n. Suez. Alnati, 13 v. Bahia n. Antwerpen. Aardijk, 13 te Le Havre. Amsteldijk, 13 te New Orleans. Amstelstad, 13 v. Bremerhaven n. Oxelosund. Argos, 14 v. Rotterdam n. Leixoes. Arundo, 13 v. Montreal n. Yokohama. Averdijk, 17 v. New York te Vlissingen verw. Banka, 12 v. Holland n. Balikpapan. Billiton, 13 v. Belawan te Singapore. Bacchus. 12 v. Amsterdam te Bremen. Baam, 12 240 m. NO. Flores. Bintang, 12 te Shattalarab. Boschfontein, 14 te Genua. Bloemfontein, 13 260 m. ZW. Kp. Palmas. Bonaire. 13 1010 m. NO. Barbados. Boskoop, 14 v. La Guaira n. Curasao. Caltex Leiden, pass. 12 Algiers n. Sidon. Caltex Nederland, pass. 12 Gibraltar n. Sidon. Caltex Utrecht, 12 v. Sidon n. Rotterdam. Cottica, 12 240 m. NO. Fayal n. Plymouth. Congostroom, 11 v. Accra n. Takoradi. Caltex Delft, 12 80 m. N.NO. Kp. Vilano. Caltex The Hague. 12 50 m. ZO. Kp. Silleiro. Diemerdijk, 1 te Vancouver. Delfshaven. pass. 12 Kp. Race n. Montreal. Dongedijk. 12 310 m. W. Kp. Finisterre. Daierdijk, 13 v. Rotterdam te Londen. Dido, 13 v. Bilbao te Bordeaux. Eemland, 12 v. Amsterdam n. Zuid Amerika. Erinna, pass. 12 Lands End n. Hull. Ena, 12 230 m. O. ten Z. Ras al Hadd. Esso Amsterdam, 12 00 m. Z. Flores. Elmina, 13 v. Freetown n. Monrovia. Esso Den Haag, pass. 13 Malta n. Antw. Enggano. 13 v. Antwerpen te Rotterdam. Eos. 13 v. Algiers n. Alexandrië. Friesland (KRL). 12 v. New Orleans n. Havana. Friesland (SSM), 14 v. Kopenhagen te Methil. Garoet, 12 te Damman. Bonaire, 17 Barbados verwacht. Boschfontein, 14 te Genua, Boskoop, 13 te La Guaira. Cottica, 17 Plymouth 19 Amsterdam verw. Groote Beer, 20 Quebec verwacht. Indrapoera, verm. 1 Dec. v. Djakarta n. R'dam Jage is fontein, verm. 19 v. Amsterdam n. Oost- Afrika. Joh. v. Oldenbarnevelt, 26 v. Sydney te Aden verwacht. Maasdam, 19 v. R'dam te Halifax 21 N. York verwacht. Nieuw Amsterdam, vertr. 14 v New York naar Rotterdam Noordam, vertr 21 v. Rotterdam n. New York Oranje, vertr. 20 v. Amsterdam n. Tj. Priok. Oranjefontein, 16 East London verw. Oranjestad, 22 v. Amsterdam te Cristobal verw. Rijndam, 16 v. St. Thomas te New York verw. Sibajak, 17 Colombo verwacht. Waterman, 17 v. Quebec te Amsterdam verw. Westerdam, vertr. 14 v. New York n. R'dam. Willem Ruys, vertr. 18 v. Tj. Priok n. R'dam. Willemstad, 17 Plymouth 20 A'dam verw. Zuiderkruis, 20 Las Palmas verwacht. KLEINE VAART Annie, pass. 12 Vlissingen n. Gent. Arcturus, 12 te Detroit vei-w. Ary Scheffer, 14 Rotterdam verw. Actinia, 13 v. Blyth n. Arendal. Admiraal Courbet, 12 v. Hernosand n. Zaandam Admiraal De Ruyter, 13 te Rotterdam. Admiraal Nelson, pass. 13 Kiel n. Zaandam. Betty Anne, 12 v. Santander n. Vianna. Bill, 13 v. Bremen te Kingslynn verw. Brem, pass. 12 Vlissingen n. Bilbao. Berndna, pass. 12 Rouaan n. Parijs. Bab-T, 12 v. Rotterdam n. Ostrand. Bernisse, vertr. 13 v. Leixoes n. Casablanca. Bree Helle, vertr. 14 v. Londen n. R'dam. Citadel, 12 nog te Kotka. Coolsingel, 13 v. Cardiff n. Rotterdam. Cornelia b II pass. 12 Bigraltar n. Belfast. Dollard, 13 .v Varberg n. Porsgrun. E. en A. Scheer, pass. 12 Vlissingen. ei. Zee- brugge. Evertsen, 13 dwars Homholm n. Kotka. Ferocia, 13 Glasgow verwacht. Fiducia, 13 Londen verwacht. Flvel, pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Follcmica, 12 te Rudkoplng. Geziena Henderika, pass. 12 Vlissingen n. Bor deaux. Goote, 15 Rouaan verwacht. Gerrie, verm. 13 v. Ellesmereport n. Swansea Hada, pass. 11 Gibraltar n. Grangemouth. Hartel, pass. 13 Vlissingen. Hast I, 13 v. Bremen n. Londen. Hast IV, 12 v. Huil n. Parijs. Hebe Nobel. 12 v. Londen n. Antwerpen. Haskerland. 13 v. Rotterdam te Harlingen. Hoflaan. vertr. 13 v. Methil n. Rotterdam. Hondsrug, 12 -v. Fur n. Boston. Ida Pieter, 15 Hudiksvall verw. Imoort, 12 v. Oporti te Vianna de Castello. Jonex I, pass. 12 Vlissingen n. Londen. Jongkind, 21 Amsterdam verw. Kemphaan, vertr. 13 of 14 v. Warnemuende naar Lerwick. Morina, vertr. 13 v. Norkoping n, Rotterdam. Josien, 12 te Skutskaer. Keyser, 12 v. Poole n. Fowey. Koningshaven, pass. 11 Gibraltar n. Rdam. Matthew, 13 te Thameshaven. Monica, 13 te Newcastle verwacht. Margaretha, 15 v. Londen te Rotterdam verw. Marietje Bohmer, 12 200 m. ZW. Kp. St. Vincent Markab, 12 te Cuxhaven. May Mere, 13 v. Blbao te Carthagena verw. Menkar, 11 v. Casablanca te Agaöir. Midsland. 12 v. Rotterdam te Grangemouth. Mirfak, 12 v. Fedala te Casablanca. Mulan, 12 v. Antwerpen te Londen. Mypuck, 14 v. Cardiff te Rotterdam verw. Myson, 14 v. Gothenburg te Rotterdam verw. Muphrid, 12 25 m. Z. Lands End. Nero, 12 te Thessaloniki n. Gibraltar. Nassauhaven, vertr. 14 v. Kopenhagen n. R'dam Noorderlicht, 12 nog te Yxpila. Oleum, 12 te Londen. Ponto, 12 v. Stugsund n. Zaandam. Pcwza, 12 te Oxelosund van Gefle. Peter, 12 v. Nantes te Requejada. Poortvliet, verm. 16 v. Casablanca n. Rouaan. Prior, vertr. 13 v. Dublin n. Cardiff. Rika, pass. 12 Vlissingen n. Londen. Rapid, pas. 12 Vlissingen n. Rotterdam. Rijnhaven, 13 dwars Bristolkan. n. Rouaan. Strijpe, verm. 16 of 17 v. Casablanca n. Rouaan. Swallow, pas. 13 Vlissingen n. Gent. Sian, 11 v. Hamburg te Karlsham. Texel, 10 v. Lissabon n. Rouaan. Taormina. 13 v. Helsingor te Aarhus. Theano, 12 te Dragheda.. Ton, 12 v. Swansea 15 Rotterdam verw. Theodora. 13 aan de Tyne. Timor, vertr. 13 v. Hull n. Bremen. Toos, 12 v. Ribadasella n. Rotterdam. Union, pas. 12 Vlissingen n. Dublin. Vindicat Atque Polit, 11 v. Gyon te Requejada Vrouwepolder, 13 te Oporto. Walcheren, 12 v. Amsterdam n. Bremen. Westerdok, 12 v. Londen te Amsterdam. Westerschei de, pas. 13 Vlissingen n. Hamburg. Westersiirugel, 13 ts Nakskov verw. Westpolder, vertr. 1.3 v. Duinkerken n. Antw. Zaanstroom. 12 v. Huil te Amsterdam. Zwerver, 12 v. Seaham te Norlax. OFFICIëLE PUBLICATIE OPKOMST HERHALINGSOEFENINGEN Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 16 November a.s. voor herhalingsoefe ningen te Ede en Mill onder de wapenen komen, lopen de volgende extra treinen: 1) Den Haag HS v. 8.52, Delft v. 9.02, Schiedam v. 9.13, Rotterdam CS v. 9.21, Rotterdajn- Zuid v. 9.30, Dordrecht v. 9.45, Gorinchem v. 10.11, Leerdam v. 10.33, Beesd v. 10.44, Geldermalsen v. 10.56, Tiel v. 11.09, Nijmegen v. 11.50, Boxmeer a. 12.14. 2) Maastricht v. 9.04, Sittard v. 9.27, Roermond v. 9.48, Reuver v. 10.02, Venlo v. 10.26, Boxmeer a. 11.02 v. 11.10 Nijmegen v. 11.46, Arnhem v. 12.16, Ede-Wageningen a. 12.34. De dienstplichti gen met bovengenoemde bestemming m o e- t e n van deze extra-treinen gebruik maken, en daartoe op een dusdanig tijdstip van hun woonplaatsen vertrekken, dat zij op het des betreffende station aansluiting op deze treinen hebben. De dienstplichtigen, die, in verband mei hun plaats van bestemming geen gebruik kunnen maken van de boven genoemde treinen, moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerste reisgelegen heid na 06.59 uur. De grootste zaken adverteren geregeld Mede daardoor zijn zi] groot geworden En zij adverteren in dit blad. GEVRAAGD: oude schilde rijen, platen, antieke boe ken, antiek meubilair. Klapheklaan 6, Aerdenhout. (CITROëNS UITSLUITEND PER KM.) ook Citroën onderdelen en gereedschappen o.a. „Lanagan" motortester w Olieslagerslaan - Telefoon 10570 - Haarlem /yy (CHEM. REINIGEN) 1 Colbert- en mantelcostuums ^25" I Japonnen («m. piooi.m 3^ Jassen en mantels 4J3Q Regenjasseny V VERVEN Filialen Haarlem: Barrevoetestraat 23 - Tel. 15900 Gen. Cronjéstraat 144 - Tel. 17795 Depot Hillegom: Fa. Planje, Molenstraat 16, Tel. 5900

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13