Nieuwe bestemming voor Teylers laboratorium Per getij nog millioenen m3 water door de sluiting Het wordt beschikbaar gesteld voor medisch-physisch onderzoek Trio van Andriessen ten doop gehouden „De Ramplaanspelers" met Iers blijspel Afscheid burgemeester van Halfweg Werk bij Ouwerkerk gaat voort Maar de waterdicht- making vordert snel Haarlemse schaakclubs in de competitie Heemstéde Amsterdamse Beurs MAANDAG 16 NOVEMBER 195$ HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSdHE COURANT 8 Kindermuziek Brahms' Dubbelconcert voor scholieren Leuk toneelspel Ds. M. G. Blauw 85 jaar Sigarenwinkeliers bijeen in buitengewone vergadering Verkoopgelegenheid op Zaterdag 28 November Groningse toneelavond in de Leeuwerik Jubileum K. H. R. Meinema Willibrorduskapel voor de basiliek Jan Lemaire gehuldigd Pottenbakker Nienhuis hartelijk gehuldigd Interfractioneel overleg over secretarisbenoeming Openhare Werken heeft nieuwe vrachtauto nodig Voorstel van B. en W. tot aanschaf lichtaggregaat Er bestaan plannen om het natuurkundig laboratorium van Teylers Stichting te Haarlem dienstbaar te maken voor de me dische wetenschap. Uit de Haarlemse specialisten Vereniging is een commissie gevormd, bestaande uit dr. A. Verjaal, ze nuwarts, en dr. J. W. Kamerling, Rönt genoloog, die met de curator van het na tuurkundig laboratorium, prof. dr. A. D. Fokker, de mogelijkheden voor het me disch-physisch onderzoek in dit laborato rium zal bestuderen. Een belangrijke sti mulans om tot deze beslissing te komen, is de belangwekkende voordracht geweest, die de Utrechtse hoogleraar prof. dr. H. C. Burger op 7 November in de aula van Teylers Stichting heeft gehouden over „Natuurkunde in de geneeskunde". Na de tweede voordracht over dit onder werp, die prof. Burger Zaterdagmiddag j.l. heeft gehouden, deed d r. A. Verjaal enige mededelingen over de plannen, het natuurkundig laboratorium van Tevler te betrekken bij het wetenschappelijk me disch werk. De geneeskunde is doortrok ken van de physica, zo zei hij. Men baseert zich tegenwoordig niet meer op empirische beweringen, maar op exacte resultaten van wetenschappelijke onderzoekingen. Hoe- wel het initiatief van prof. Fokker, het na tuurkundig laboratorium van Teyler aan dit onderzoek dienstbaar te maken niet met veel enthousiasme door de Haarlemse artsen werd begroet, is hun mening na de voordracht van prof. Burger gewijzigd. Na een bespreking in de Haarlemse Specialis ten Vereniging, waarbij ook dr. H. A. Ph. Hartog, voorzitter van de afdeling Haar lem van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst, aanwezig was, is besloten een com missie in te stellen, die de thans door de beschikbaarstelling van het laboratorium geopende mogelijkheden zal bestuderen. Dr. Verjaal hoopte dat de samenwerking tussen medici en physici een bron van kennis en macht voor de geneeskundigen zou worden en tot heil van de zieken zou leiden. Hij dankte prof. Burger omdat deze door zijn oelangwekkende uiteenzettin gen het grote belang van deze samenwer king zo duidelijk had doen blijken. De kamermuziekconcerten, die des Zon dagsmiddags in het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden worden, genieten veel belangstelling. De organisator, Daniël Ruyneman, zorgt er trouwens voor dat er interessante en aantrekkelijke dingen te horen zijn. Deze Zondag was er een Trio, bestaande uit Dirk Alma (fluit) met Jaap Stotijn (hobo) en de pianist Sas Bunge, dat ons onder meer liet kennis maken met de jongste compositie van Hendrik An driessen: „Thema met Variaties" voor fluit, hobo en piano. Tevens werd de eer ste uitVbering in Nederland gegeven van een Sonate voor hobo en piano van de Franse componist H. Dutilleux. Het werk van Andriessen bestaat uit een boeiende en zeer afwisselende ontwik keling van een somber thema, waarbij ieder instrument zijn karakter handhaaft. Het klinkt voortreffelijk en lijkt mij een zeer welkome aanwinst voor het trio répertoire in deze bezetting. Het werd door het drietal effectrijk en overtuigend ten doop gehouden. De Sonate van Dutilleux biedt aan een meester-hoboïst als Jaap Stotijn prachtige kansen voor expressieve toonvorming en vaardigheidsvertoon. Het improvisatorisch karakter van de hoek- delen, vermengd met neo-klassieke ele menten, vergt daarenboven een musiceer- geest, waaraan beide executanten uitste kend konden voldoen. Ook de fluitist Dirk Alma liet zich horen met een stuk met pianobegeleiding, name lijk het bekende „Joueurs de flüte" van Roussel. Het werd een zeer karakteristieke weergave, met vlotte fluittechniek en boeiend klavierspel gerealiseerd. Voorts speelde het Trio de Sonate in d van Loeillet in de effectrijke bewerking van de Béon, achter wiens raadselachtige figuur zich beslist een knap componist ver bergt, die echter niet schroomt het barok ke stijlkrakter van Loeillet te romantiseren en de fluit noten te laten spelen, die in het begin der achttiende eeuw op de fluit niet mogelijk waren. Maar desondanks is het een aantrekkelijk en zeer dankbaar stuk geworden. Het was werkelijk een genot het te beluisteren. Dit zou ook het geval geweest zijn met het trio „Le Par- nasse ou l'Apothéose de Corelli" van Fran cois Couperin, indien Dirk Alma zijn toon beter op stemming had kunnen houden. Overigens vormde dit vermakelijke stuk een opgewekt besluit van het programma. JOS. DE KLERK Het tweede van de serie schoolconcer- ten, die dit seizoen door het Noordhollands Philharmonisch Orkest wordt gegeven, heeft op Maandag 23 November in de ge meentelijke Concertzaal plaats. Het staat onder leiding van Marinus Adam, die tevens de uit te voeren werken mondeling toelicht. De schoolconcerten trekken zoveel be langstelling, dat men er thans twee op één dag moet geven. Het eerste sluit aan bij de schooltijd, het tweede volgt vroeg in de avond. Het voordeel van de middaguitvoe ring is, dat men gemakkelijk een goede plaats in de gemeentelijke Concertzaal kan vinden. Het programma voor genoemde datum vermeldt onder meer het Dubbelconcert voor viool en violoncel in a (opus 102) van Johannes Brahms (1833-1897). Vervolgens wordt de variatievorm behandeld. De hierop betrekking hebbende aankondigin gen geschieden door de dirigent-inleider. De toneelgroep „Die Spaarne-Ghesellen" saf Zaterdag een opvoering van Piet Mos- -mkofs bekende blijspel ,,Tot wederdienst '-ereid". Het kreeg een vlotte, aantrekkelijke '-ertolking. Als uitblinkers mogen mej. A- ■"•'uim en J. Ameiink worden genoemd. Voor '-•mdag is de zeal reeds uitverkocht, zodat i tweede herbal: 'i ten behoeve van de •ns teiv waarschijnlijk lijkt. Een der directeuren van Teylers Stich ting, de heer J. C. T a d e m a, zegde na mens het bestuur der stichting alle moge lijke medewerking toe. Men heeft het buitengewoon betreurd dat onlangs door allerlei omstandigheden de wetenschap pelijke arbeid in het natuurkundig labo ratorium, waar grote geleerden als prof. Lorentz hebben gewerkt, stopgezet moest worden. Het bestuur is er over verheugd dat nu dit werk zij het op andere wijze kan worden voortgezet. Ook de heer Tadema dankte prof. Burger voor de door hem gegeven stimulans. Vrijdag 20 November hoopt ds. M. G. Elauw, emeritus predikant van de Her vormde Gemeente te Schoten (Haarlem- Noord) en thans wonende te Overveen zijn 85ste verjaardag te vieren. Ds. Blauw werd 20 November 1868 te Schoonhoven geboren en ontving aan de Normaalschool te Berg Ambacht zijn op leiding voor onderwijzer. Na ongeveer twee jaar als zodanig werkzaam te zijn geweest, bezocht hij het stedelijk gymna sium te Doetinchem en studeerde vervol gens eerst een jaar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en daarna nog drie jaar aan de Rijksuniversiteit té Lei den. In November 1898 werd candidaat Blauw door het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland toegelaten tot de Evangelie bediening in de Nederlands Hervormde kerk en verbond zich 19 Maart van het daaropvolgend jaar (1899) aan zijn eerste gemeente Blokzijl. 2 November 1913 deed hij zijn intree te Spaarndam. Ds. Blauw was daar beroepen in de va cature van de toen gestichte tweede pre dikantsplaats voor het z.g. „Schoterkwar tier" (later Haarlem-Noord genaamd). De bedoeling van deze tweede predikants plaats was om het Schoterkwartier tot zelfstandig gemeente te maken, hetgeen in Mei 1915 plaats vond. Daarna diende ds. Blauw de gemeente van „Schoten" tot 1 Juli 1939, toen hem na veertig dienst jaren emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat was ds. Blauw korte tijd geeste lijk verzorger van het Diaconessenhuis te Amsterdam: van 19391947 geestelijk verzorger van het Diaconessenhuis te Haarlem en nog een paar jaar hulppredi ker te Spaarndam. In de loop der jaren heeft ds. Blauw vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges. Zo was hij o.a. lid van het classicaal bestuur van Kam pen; eerst assessor en naderhand praeses van het classicaal bestuur van Haarlem; lid van het hoofdbestuur van de Utrechtse Zendingsvereniging; bestuurslid van de Bond van Christelijke kleuterscholen in Nederland; quaestor van de Weduwen- en wezenbeurs in de classis Haarlem; be stuurslid en secretaris van de Chr. Phii. Inrichtingen te Doetinchem; bestuurslid van de Vereniging tot stichting en instand houding van Scholen met de Bijbel te Haarlem; bestuurslid van de Vereniging voor Chr. Uitgebreid Lager Onderwijs te Haarlem; voorzitter van de Vereniging voor Chr. Buitengewoon Lager Onderwijs en bestuurslid van de vereniging voor „Kinderzorg". Ondanks de hoge leeftijd blijft hij nog actief. Regelmatig gaat hij in godsdienst oefeningen voor en hij is nog bestuurslid van schoolverenigingen, waarbij ds. Blauw zich beijvert voor de totstandkoming van nieuwe scholen. Amateurtoneel De donateurs van de toneelgroep „De Ramplaanspelers" hebben Zaterdag of Zondag niet de minste reden gehad hun gang naar gebouw „Domi" in Overveen te betreuren, integendeel. Zij werden ont haald op de frisse opvoering van een origi neel blijspel, waarbij ook de fleurige aan kleding in alle opzichten verzorgd was, zodat de titel van het stuk: „Zij kregen wat ze wilden" ook op de toeschouwers van toepassing is geweest. Dit Ierse blijspel van Louis d'Alton is enige jaren geleden een der grootste suc cessen van het A.T.G. geweest, waar de rijk genuanceerde uitbeelding van Bartley Murnagham door Luois Saalborn niet ge heel vreemd aan was. De schrijver neemt in zijn stuk eigenlijk een loopje met de huidige opvattingen over geld en crediet- waardigheid. In de lachspiegel toont hij aan, dat het gehele geldwezen eigenlijk op een fictie berust, waarvan elke handige jongen een dankbaar gebruik kan maken. Hij introduceert ons voor het waarmaken van deze stelling bij de familie Mur nagham, waarvan de vader een dichter lijke dagdromer is, die zijn permanente geldzorgen achter een gordijn van Shakes- peare-citaten tracht te verbergen. De grote dag voor deze familie breekt aan, wanneer in het stadje een gerucht wordt verspreid, dat er een millioenenerfenis te wachten staat. Op dit loze bericht komt het geld reeds in stromen binnen. Wan neer dan later blijkt dat het kapitaal toch voor een ander is bestemd, heeft Mur nagham louter door de gedroomde crediet- waardigheid al een fortuin bemachtigd, waardoor zijn kinderen al het geluk ver kregen dat voordien onbereikbaar leek. Onder regie van Jaap van der Veldt, die enkele aardige vondsten in toepassing bracht en verder een verantwoorde mise- en-scène leverde, werd het voor „De Ramplaanspelers" een opvoering, waarop zij met een gerechtvaardigde trots kunnen terugzien. Cees Stroosnijder speelde de enigszins filosofische pater familias met onweerstaanbare luchthartigheid, waarin een opmerkelijke dosis fantasie tot uit drukking kwam. Rie van Velthuijsen wist de moeder van dit hoogst merkwaardige gezin in het blijspel-gareel te houden, waarbij de charmante jongelui al even vlot en levendig door Carla van Deelen, Miep Hosselet, Herman Langerveld, Joop van Deelen en Aart van Deelen werden voor gesteld. Cas Helwes gaf aan het louche kruideniertje precies de hatelijke typering, welke dit kwalijke ventje verlangt en Jan Vogel was de gierige boer, die zo smadelijk de kous op de kop krijgt. Deze uitbeelding had wellicht iets markanter kunnen zijn. Doch in het veen kijkt men op geen turfje en deze vlotte opvoering, die volkomen terecht veel succes behaalde, kan zo'n kleine bedenking gemakkelijk verdragen. Over stationswinkelvraagstuk De drie samenwerkende bonden van sigarenwinkeliers te Haarlem komen op Dinsdag 17 November in het Krelagehuis aan de Leidsevaai-t in een buitengewone vergadering bijeen. De heer G. Woelinga zal een inleiding houden over een even tuele splitsing van de middagsluiting in een Dinsdag- en een Woensdagmiddagsluiting. Ook het stationswinkel-vraagstuk zal aan de orde komen. Het bestuur zal een voor stel indienen tot het uitlokken van een aantal processen-verbaal teneinde alom in den lande de aandacht hierop te vestigen en zodoende mogelijkerwijs het proces van een wetswijziging te bespoedigen. De raad voor het grootwinkelbedrijf heeft aan het gemeentebestuur gevraagd om openstelling van winkels mogelijk te maken op Zaterdagavond 28 November tot 22 uur. B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat zij zich aanvankelijk op een af wijzend standpunt hadden gesteld, omdat de Winkelsluitingswet de avondverkoop in de dagen voorafgaande aan het Sint Nico- laasfeest uitdrukkelijk heeft geregeld van 29 November tot en met 4 December en uitbreiding daarvan bleek het college niet te behoren tot de competentie van de ge meentebesturen. Een nadere overweging van het verzoek, waarbij naar voren is gebracht, dat in dit jaar voorafgaande aan het Sint Nicolaas- feest geen Zaterdagavond bij de verkoop avonden zou zijn begrepen, heeft het col lege tot het inzicht gebracht, dat het rede lijk is daaraan te voldoen, echter tot 21 uur. B. en W. zijn van oordeel, dat ook bezien uit het standpunt van de perso neelsbelangen. hiertegen geen gegronde bezwaren kunnen worden gemaakt, omdat ook de ervaring op dit stuk tijdens de Flora behoudens een enkele uitzonde ring heeft uitgewezen, dat een bevredi gende oplossing hiervoor kan worden ge vonden. Daarom stellen B. en W. de raad voor een verordening vast te stellen, krachtens welke voor het jaar 1953 op de avond van de 28e November verkoopgelegenheid wordt verleend tot 21 uur. Middagsluiting uitgebreid Voorts stellen B. en W. de raad voor naar aanleiding van verzoeken de winkel sluitingsverordening aan te vullen met be palingen, waardoor winkels voor de ver koop van brillen, lenzen en andere der gelijke hulpmiddelen op Dinsdagmiddag gesloten zullen zijn en winkels waarin pluimvee, huisdieren, aquarium- en terra- riumdieren en benodigdheden, voederarti kelen voor deze diersoorten of hengelsport artikelen (dus handel in dieren en dieren benodigdheden) op Woensdagmiddag. Honderdvijftig Haarlemse Groningers hebben Zaterdagavond in „De Leeuwerik" ouderwets genoten van de opvoering door de vereniging „Gruno" van het toneelstuk „De olie noam" van mevrouw G. Ham straVos, die het Groningse répertoire reeds met talrijke goede aanwinsten heeft verrijkt. Het stuk behandelt het conflict tussen de zich op eigen kracht van knecht tot verf- fabrikant opgewerkt hebbende Egbert van Delden en zijn schoondochter, die haar zoon tegen zijn wil chemie laat studeren. Na zeven jaar moet de oude man zijn ver zet tegen nieuwerwetse methoden opgeven en wordt het traditionele gelukkige slot bereikt. Het succes van de opvoering was voor een niet gering gedeelte te danken aan de treffende typering van de conservatieve fabrikant door de heer Joustra, die pakkend tegenspel van mevrouw H. Wacha-Kol kreeg. Verder moteen nog genoemd wor den mevrouw C. Lodders-Bolman en de heer Eerelman. De burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, de heer L. H. Simons, zal op 28 November afscheid van zijn ge meentenaren nemen. Het ligt in de bedoeling dit afscheid te doen plaats vinden in restaurant Cornelis- sen, daar men veel belangstelling verwacht en de raadszaal niet voldoende ruimte biedt. Burgemeester Simons heeft Halfsweg 34 jaar gediend. Momenteel reist hij regel matig heen en weer van Nijmegen uit, waar hij sinds kort woont en waar hij van zijn pensioen hoopt te genieten. Wanneer de inwoners van Haarlemmerliede hun nieuwe burgemeester officieel zullen in- halerf is nog niet bekend. Burgemeester drs. J. J. M. Visser zal wel onmiddellijk op 1 December zijn taak beginnen. Het lijkt of de caissons in het gat van Ouwerkerk schots en scheef tegen elkaar liggen en allesbehalve goed aansluiten, daarmee een soort wonder demonstrerend, dat zij, zo onsamenhangend, nog kans zien de zee buiten te sluiten. Maar zij liggen daar prachtig en men is bar tevreden over de afgelopen week. De lekken heeft men beter in bedwang dan met optimisme mocht worden verwacht. En elke dag sluipt er bij vloed minder water de Vierbannenpolder binnen. De spuiters heeft men vóór Woens dag nog klein gekregen en de „onderloops- heid", dat is het water dat door de meters dikke laag stortsteen onder de caissons doorglipt, wordt elke dag minder. Men is reeds veel dichter bij de volledige afslui ting dan men had durven hopen. Dat goede nieuws ervaart men als men, een week nadat op triomfale wijze het gat werd gesloten, de sluiting bezoekt. Een wandeling over deze vierdelige betonnen dijkdichting begint met het beklimmen van een hoge zwiepende ladder, die naar het dak van het Westelijke landhoofd-cais- son voert. Geïmproviseerde houten brug getjes geven toegang tot de andere cais sons en zij zijn wel nodig want van een ragseherpe afsluiting van deze betonnen kolossen kon geen sprake zijn. Er bleven gleuven open, die door de zogenaamde verende platen gedeeltelijk konden worden gesloten. Dit systeem bleek achteraf wel te voldoen. Bovenop deze Phoenix-afsluiting ervaart men pas goed dat deze gevaarten een ligging hebben aangenomen, die zeker het timmermansoog niet kan bekoren. Zij hellen naar het midden van het gat af en tonen dus een oplopen in de zijden. Nog steeds is men aan alle kanten bezig de afsluiting te vervolmaken. Waterdicht is zij nog geenszins. Maar het pleit voor wat er in de afgelopen zeven dagen aan gedokterd is, dat op het ogenblik „slechts" een millioen kubieke meter water per tij door de afsluiting glipt. Toen het gat nog volledig open was, stroomden veertig millioen kubieke meters water er door en tijdens het vloedtij, direct na de afsluiting, dus in dat van de nacht van Vrijdag op Zaterdag een week ge leden, wisten nog tien millioen kubieke meters zeewater onder en tussen de cais sons door te stromen.De winst op de water dichtheid van de afsluiting is dus nu reeds zeer beduidend en het ziet er naar uit dat binnen drie weken deze betonnen dijkdich- ting-van-groot-formaat geheel waterdicht zal zijn. Dan zal men met het leegpompen van de Vierbannenpolder kunnen beginnen. Aan beide zijden van de dam van vier Phoenix-caissons en op de beide landhoof- den, waar deze afsluiting op de kanten van het voormalige stroomgat in de oude dijk aansluit, is men vrijwel dag en nacht in de weer cm de sluiting volledig water dicht te maken. Daar zwaaien twee grote kranen rusteloosgrote grijpers klei uit lichters naar de afsluiting. Aan de Oost zijde worden de betonnen landhoofdcais- sons ermee gevuld en verstevigd. En ook tussen deze caissons waar de „guillotine" het gat opvult tussen landhoofd en Phoenix worden grote hoeveelheden klei gestort om deze ruimte tussen dijk en afsluiting op te vullen. Vier perszuigers werken er op volle toe ren om de drempel van stortsteen waarop de vier betonnen gevaarten zijn gezonken, in te kapselen zodat hij geen water meer zal doorlaten. Voor het sluitcaisson is het water 30 meter diep en erachter 20 meter. Deze gaten zal men moeten vullen met zand, wil men de poreuze drempel van stortsteen daarna met klei waterdicht kun nen maken. Van de landhoofden uit is men met dit spuiten van zand reeds begonnen en men werkt naar het midden toe. Drie perszuigers spuiten achter de afsluiting en één ervoor. Het zwaarst is de onderloops- heid bij het sluitcaisson waar de drempel over een lengte van 40 meter niet minder dan acht meter dik is en dus zeer poreus. Eigenlijk was men verleden week Vrijdag nog niet geheel gereed met het storten van steen voor de drempel. Daar de sluiting echter geboden was, moest men van twee slechten het minst slechte kiezen. En het is gebleken dat het zo óók ging. Drie „spuiters" Van de afsluiting af had men last van drie „spuiters", grote lekken waar het water met kracht doordrong. Woensdag had men ze alle drie bedwongen. Met tor- pedonetten,waarin stortsteen en zandzakken waren gedaan, heeft men deze lekken bin nen 24 uur onder de knie gekregen en een perszuiger is bezig tegen dat alles nog eens een dikke laag zand te spuiten. De spuiters hadden een oppervlakte die varieerde van 20 tot 39 vierkante meter. Voor en achter de afsluiting is in de afgelopen week veel „gezonken". Soms werden twee lagen zinkstukken aangebracht en tot Woensdag was hierop reeds 20.000 ton steen gestort. Deze stukken bazalt variëren in gewicht van 80 tot 300 kilo. Maar behalve aan het waterdichtmaken van de afsluiting wordt ook met man en macht gewerkt aan de waterkering in zijn geheel. De nieuwe dijk wordt momenteel afgewerkt aan de buitenkant en op een hoogte v.an vijf meter plus N.A.P. gebracht. Met beide verbindingsdammen tussen oude en nieuwe dijk is dit eveneens het geval en binnenkort zal moeten worden besloten of men van de waterdicht gemaakte afslui ting van het gat van Ouwerkerk een dijk zal maken of dat men het stroomgat in de nieuwe dijk, waarvan de sluiting in Augus tus mislukte, zal volspuiten en de dijk daar dus zal sluiten. Hier spelen de financiën een rol. Over een week zal het dijkcomplex rondom het gesloten gat voldoende water- kerend en veilig zijn. Dat is nu reeds het geval met de dijk tussen Ouwerkerk en Bruinisse en ook de opgespoten versterking van de aan de binnenkant zwaar bescha digde dijk tussen Ouwerkerk en Zierikzee is vrijwel gereed, zodat deze voldoende veiligheid aan het achterliggende land zal bieden. Ongeveer 2000 toneelcostuums zullen Dins dag in de hoofdstad voorden geveild. Een toneelcostuum van wijlen mevrouw Mann- Bouwmeester trok hijzonder de aandacht van een bezoekster, die de collectie kwam bezichtigen. Op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Hoofddorp vond Zaterdagmiddag een plechtige Dodenherdenking plaats van de in de tweede wereldoorlog gesneuvelde Nederlandse en Geallieerde militairen, verzetsstrijders en burgers. Défilé langs de met bloemen getooide graven. De heer K. H. R. Meinema, hoofdinspec teur van politie, die Zondag zijn zilveren jubileum in dienst der gemeente Haarlem vierde, heeft in de loop van de dag van vele zijden blijken van belangstelling ont vangen. Tot hen die op de receptie aan wezig waren behoorden de heer J. Fontijne, hoofdcommissaris van politie, vele leden van het corps, afgevaardigden van ver scheidene organisaties, o.a. de Vereniging van Ex-politieke gevangenen en vele mede werkers uit de tijd van het verzet. Ook bood de heer P. A. Schaepman, oud-burge meester van Borne, de geboorteplaats van de jubilaris, zijn gelukwensen aan. Tijdens het in het Concertgebouw te Haarlem gehouden congres van de Katho lieke Arbeiders Beweging in het Bisdom Haarlem is aan mgr. J. P. Iluibers de Sint Willibrorduskapel aangeboden die geplaatst is in de basiliek aan de Leidsevaart. De KAB is twee dagen bijeen geweest. Zaterdagmorgen heeft plebaan H. W. Ag- terof de Sint Willibrorduskapel ingewijd. Tijdens de werkvergadering is onder andere besloten een gezinszorgfonds van de KAB te stichten. Zondagmiddag is een feestelijke bijeen komst gehouden die bijgewoond werd door mgr. Huibers en burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. Voorzitter was de heer J. Kor- tink. Namens de kapelcommissie voerde de heer A. Van der Veldt het woord, die de kapel aan de bisschop overdroeg door het aanbieden van een oorkonde. De kapel be vat twaalf kleine taferelen uit het leven van de heilige. De architecten A. Evers en Sarlemijns hebben dek apel ontworpen. Mgr. Huibers heeft het woord gevoerd en de leden van de KAB dank gezegd voor hun geschenk. Ook werd de bisschop namens de Katholieke Arbeiders Vrouwen paramenten aangeboden. Op deze bijeen komst verleende het Noordhollands Phil harmonisch Orkest medewerking. Talrijke kunstbroeders en zusters, waar onder Rika Hopper, zijn Zaterdagmiddag naar „Het Brouwerswapen" te Amsterdam gekomen om Jan Lemaire te feliciteren met zijn gouden jubileum als beroepsto neelspeler. Reeds voor zijn twintigste jaar stond hij voor het eerst „om den brode" op de planken. Na een inleidende felicitatie van dë heer H. van Kuilenburg namens het huldigimgs- comité na/m „Ome Jan van Zutp-hen" het woord. Deze noemde de jubilaris niet al leen een Amsterdammer vaar het zuiver ste water, maar prees hem als „kunstenaar, als vriend en bovenal als mens". Hij over handigde Jan Lemaire een geschenk onder couvert. De aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam was Zaterdagmiddag nauwe lijks groot genoeg om alle vrienden, be kenden en belangstellenden te herbergen, die de ceramist Bert Nienhuis met zijn tachtigste verjaardag kwamen gelukwen sen. Jhr. W. J. H. B. Sandberg was de eer ste, die de jarige zijn gelukwensen aan bood. De wijze, waarop Bert Nienhuis zijn kunst beoefent, was voor menigeen een voorbeeld en is dat nog, aldus spreker, die vervolgens enige telegrammen met geluk wensen voorlas, waaronder een van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Otto van Tussenbroek, die vervolgens het wooi-d voerde, noemde de heer Nien huis een van de grootste pottenbakkers op internationaal gebied. Als muzikale hulde voerden de pianiste Alice Heksch en de violist Nap de Kleyn een sonate van Mo zart uit. Ook burgemeester d'Ailly maakte van de gelegenheid gebruik de oudste der pottenbakkers in ons land geluk te wensen. Na de competitie van de KNSB is thans ook de strijd ontbrand onder de schaak teams in de Noordhollandse Schaak Bond. Vooral het eerste treffen werd met veel spanning tegemoet gezien, omdat hierbij een aanwijzing van de krachtsverhoudingen te verwachten was. Toch zal men in vele ge vallen nog even geduld moeten hebben, tot dat de arbitrage van afgebroken partijen de onzekerheid aangaande het defintieve resul taat overal heeft opgeheven. Het gaat de beide in de KNSB-competitie uitkomende Haarlemse teams goed. Na de 6!i314 zege op VVGA I gaat HSG I in de le klasse A zelfs aan kop. Ook Haarlem I kwam thans tot winst: 46 tegen VVV I. Veelbelovend was de start van Heem stede I in de overgangsklasse van de NHSB: 8U—l'i tegen MSC I. Rolland I telt enkele sterke schakers minder dan vorig jaar, en als er dan ook nog aan een paar borden fou ten worden gemaakt, is de 314—614 nederlaag tegen Zaandam I verklaard. Het Oosten I debuteerde tegen Pat Mat I. Voorlopig staan de Haarlemmers met 43 voor. Ook het debuut van HWP I. zij het dan in de le klasse B, was niet slecht. Voorlopig staat het 44 tegen Haarlem II. Dat een wedstrijd in Amsterdam nimmer gemakke lijk is, bleek ook weer aan HSG II: met 73 werd van VAS III verloren. In de 2e klasse C bleef Heemstede II met 5144'4 maar net baas over Haarlem III. Kennemerland I startte uitstekend, met 64 werd van HSG III gewonnen. Heemstede III is in de 2e klasse D bij een 45 voorsprong tegen VAS V in elk geval zeker van een gelijk spel, maar.... hoopt' op meer. Het Oude Slpt I hoopt op beter na de zware 7—2 nederlaag tegen De Uit I. Rolland IIBlocmendaal I kwam -niet verder dan een voorlopige 2143.14 stand. Met 414514 moest Heemstede IV het hoofd buigen voor MSC II in de 3e klasse A. Het vorig seizoen gedegradeerde Het Oosten II toonde z'n goede voornemens tegen Pat Mat III: 614—314. In de 3e klasse D leed De Torens I een gevoelige 73 nederlaag tegen Kijk Uit II. Kennemerland II deed hetzelfde met 28 tegen Blocmendaal II. Arbitrage zal moeten beslissen bij SSCH IHet Oosten III; voor lopig 414414. In de 3e klasse E ging 't Schouwtje I met 714214 ten onder tegen Halfweg I. Zand- voort I staat, voorlopig althans, met 43 voor tegen Kijk Uit III. HWP II kon het in de 3e klasse F tegen Haarlem IV niet redden: 28. Het Oosten IV —Pat Mat IV werd 5—5 in de 4e klasse A. Spannend waren de wedstrijden in de 4e klasse D. Zowel Kijk Uit V—Bloemendaal III als Castricum IIHSG IV eindigde in een .gelijk spel. In de 4e klasse E verloor Zand voort II met 28 van Kijk Uit IV en Het Oude Slot II met 64 van SSCH II. Dat Amstel I weer in vorm is, ervoer Spaarndam I in de 4e klasse F. Met niet minder dan 19 verloren de schakers uit het meest Nooi'delijke deel van Haarlem. HWP III deed het beter; het won met 46 van VAS VII. Morgenavond zal op voorstel vatn de fractie van de Katholieke Volkspartij een bespreking plaats vinden tussen delega ties van alle fracties in de Heeimsteedse raad ever de benoeming van een nieuwe gemeentesecretaris. Over het concrete doel van deze bespre king konden wij geen inlichtingen ver krijgen. Wel kregen wij de indruk dat ook de andere fracties dit overleg niet onwelkom was na het bekend worden van de bezwa ren die in de K.V.P. tegen de aanbeveling van B. en W. zijn gerezen. De vergadering van de gemeenteraad waarin de opvolger van de heer Vos zal worden benoemd zal bij wijze van uit zondering niet op de laatste Donderdag van deze maand worden gehouden, maar reeds op aanstaande Donderdagmiddag 19 No vember. Deze vervroeging vindt haar oor zaak in redenen van praclische aard. Daar het bedrijf voor Openbare Werken over twee Chevrolet vrachtwagens uit 1934 en 1936 beschikt, die, volgens uit gebrachte rapporten, versleten zijn, stellen B. en W. van Heemstede, met het oog op het naderend winterseizoen, waarbij door de uitbreiding van de busroutes in de gemeente nog meer weglengte moet wor den bestrooid en sneeuwvrij gehouden, de raad voor, een crediet te verlenen van f 15.000.af te schrijven in zes jaar, aanvangende 1954, voor de aanschaffing van één nieuwe vrachtauto. Voor de tweede vrachtauto zal volgend jaar cre diet aangevraagd worden. Voor Heemsteedse Brandweer Bij de brand, die onlangs beeft gewoed in de gebouwen van de N.V. Bonkenburg aan de Glipperweg, is duidelijk naar voren ge komen, dat het werk van de brandweer- ideecn ten zeerste wordt bemoeilijkt, wan neer een behoorlijke verlichting ontbreekt. Wanneer bij een brand de electrische lei dingen gestoord raken, moeten de bi-and- weerlieden gebruik maken van zaklan taarns eri dergelijke, die nu eenmaal een onvoldoende hoeveelheid licht verschaffen. B en W. van Heemstede stellen de Raad dan ook voor, een bedi-ag van 2500 te hunner beschikking te stellen voor aan schaffing van een verplaatsbaar lichtaggre gaat met drie schijnwerpers, ten behoeve van de Brandweer. 3-314 Nederl.'47 A.K.U. Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Ii.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 99 176/2 215 13314 342 9014 14114 134 11114 9514 179 168 174 172 22% 50% 47% 73 K 20% 38 Openings koersen 99% 17714 216 183% 34314 91 143- 135% 11214 96 179 16814 174 172 32% 51 4814 72% 20% 38

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10