Van Vrijdag af kunnen Haarlemmers deelnemen aan bevolkingsonderzoek Pleidooi voor poppen Kindervriend en kinderangst Holland-Nautic vraagt surséance De Slokop"gerestaureerd Orgelspel en declamatie Bewoners uit Kleverpark openen de rij Een bril? FEDERMANNa NATUURLIJK* DINSDAG 17 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 7 Bebouwing Valkenburger plein wordt voltooid Wim Ibo's Triangel Gabaret op bezoek bij de ANGB Grotere R.K. school in Haarlem-Oost PEN moet Haarlem tijdens winter weer bijspringen Het Haarlems comité dat zich gevormd heeft om het bevolkingsonderzoek voor te bereiden, werkt gestadig voort en Vrijdag worden de eerste Haarlemmers verwacht in het gebouw van de Geneeskundige Dienst aan de Nieuwe Gracht. Bewoners uit het Kleverpark hebben een uitnodiging ontvangen om op Vrijdag 20 November of volgende dagen aanwezig te zijn in het onderzoekingsgebouw. Dat is het begin van het onderzoek, dat naar schatting tien maanden in beslag zal nemen. Gedurende de eerste twee maanden zal er in het gebouw van de Geneeskundige Dienst gewerkt worden en daarna in verscheidene gebouwen van alle wijken van Haarlem. In andere gemeenten, waar men zich met het bevolkingsonderzoek op tubercu lose heeft bezig gehouden, ging een huis bezoek aan het onderzoek vooraf. Dat nam veel tijd in beslag; een aantal (meestal vrijwillige) krachten was gedurende enige I tijd in de weer. De laatste tijd heeft men in enkele plaatsen geen huisbezoek ver richt, maar zich beperkt tot het zenden van uitnodigingen. Het resultaat was, dat na de eerste oproep 75°/o der aangeschreve nen antwoordden en dat na de tweede oproep 15°/o antwoord gaven. Aan 10°/o werd een bezoek gebracht. Het Haarlems comité werkt ook met schriftelijke uitno digingen en hoopt, dat stadgenoten vlot zullen opkomen, opdat het onderzoek bin nen de voorgestelde periode kan geschie den. Vijf en tzvinfig per kwartier De Haarlemmers worden per kwartier opgeroepen. In die tijd zullen vijfentwintig personen gefotografeerd kunnen worden. Na aankomst in het gebouw moet men de oproep aanbieden en gevraagd zal worden of men bereid is mee te werken de kosten van het bevolkingsonderzoek te bestrijden. De kosten worden op 1.25 per persoon geraamd en opgeroepenen wordt gevraagd een aantal kwartjes te betalen. Indien men niet in staat is enige bijdrage te geven, dan mag dit beslist niet betekenen aan de oproep geen gehoor te geven. Het onderzoek kan pas slagen, wanneer de ge hele bevolking er aan deelneemt. Het comité heeft de kosten geraamd op 135.000. Als zij die aan het onderzoek deelnemen dit bedrag niet opbrengen, dan is de gemeente Haarlem garant tot een bedrag van ten hoogste 50.000. Heeft een opgeroepene zich in het on- derzoekgebouw gemeld, dan wordt hem een kaart aangeboden die bestemd is voor de technische staf die belast is met het fotograferen. Deze staf is verbonden aan het Centraal Bureau voor keuringen op medisch en hygiënisch gebied, gevestigd te Den Haag. Kledingvoorschrift Een opgeroepene behoeft zich in het on- derzoeklokaal slechts in zoverre van zijn bovenkleding te ontdoen, dat er twee lagen kleding overblijven. De beste kleding voor mannen is: hemd en overhemd; voor vrouwen: camisole en blouse (japon). Cor- setten, mits niet hoger gedragen dan de taille, kunnen worden opgehouden. Op het midden van borst en rug mogen onder el kaar knopen of ritssluitingen worden ge dragen. Overigens mogen zich op het bovenlichaam geen knopen, van welke soort ook, of andere stobbe-werkingen (lo vertjes, kraaltjes, médaillons, halskettin gen, gespen, boches e.d.) bevinden, even min als kledingstukken, vervaardigd uit nylon. Als men op tijd verschijnt behoeft men niet lamig te wachten, want er wordt in een snel tempo gewerkt. Het comité heeft de namen en adressen ontvangen van de af deling bevolking van de gemeentesecreta rie; ook thans is weer gebleken hoe nut tig het is te beschikken over een cito- graaf. Personen boven veertien jaar ne men aan het onderzoek deel; vrouwen wordien zo veel mogelijk in de ochtend uren opgeroepen en mannen in de narriid- Maandagavond werd in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond te Heem stede een programma uitgevoerd, bestaan de uit composities voor orgel, gespeeld door mejuffrouw Charlotte Hulshoff, door de clamatie van mevrouw Maria Slotboom- Van Royen afgewisseld. Kennelijk was gestreefd naar enige samenhang tussen het gesproken woord en de orgelmuziek, voor al door het inlassen van Flor Peeters' be werking van het oud-Nederlandse lied „Van liefden comt groot liden" en van het orgelkoraal van Albert de Klerk op de aloude melodie „Christe du bist licht ende dag" dit immers zijn dingen, die asso ciaties oproepen met geestelijke poëzie van Jacob Revius, Jan Luyken, Willem de Mé- rode, Aart van der Leeuw of Gezelle, om slechts de meest kenmerkende te noemen, die in de omgeving van deze composities aan de beurt kwam Meer de algemene sfeer dienende, welke bij een reeks meer of minder religieus getinte gedichten past, waren een Praeludium van Joh. Pachelbel. Praeludium en Fuga in g van Bach en de Sonata da chiesa van Hendrik Andriessen. Er was veel te prijzen in de vertolking van dit, van goede smaak getuigende orgel programma. Charlotte Hulshoff wist van de registratiemogelijkheden van het kleine, maar goed geëquilibreerde eleetrisch-pneu- matische orgel van de firma Flentron een weloverwogen en dankbaar gebruik te maken. En verder gaf het spel van de organiste blijk van een degelijk ontwikkel de techniek. Wel had het vrij virtuose stuk van Bach nog wat meer vaart mogen heb ben, doch overigens werd het knap ge speeld met verzorgde articulatie. De wer ken van Pachelbel en Andriessen lieten weinig wensen onbevredigd. En, meenden we enig tekort in legatospel op te merken in het stuk van Peeters, de plastische reali satie van het koraal van Albert de Klerk leek ons voortreffelijk. Toen Maria Slotboom-Van Royen het gedicht van Jan Luyken „De bengel luidt, de poort wil sluiten" inzette, kwam er in haar voordracht een opmerkelijk levendig element van klanknabootsende karakte ristiek, maar ook tevens een zieHbewogen- heid, die treffend aandeed. Haar goede dictie diende de poëzie van Aart van der Leeuw en van Werumeus Buning (De bal lade van de boer) uitstekend. En wanneer wij tenslotte nog getuigen, dat van haar interpretatie van „Zonnewende" van Ge zelle echte ontroering uitging, dan moge dit volstaan om onze goede indrukken van haar declamaties wefor te geven. JOS. DE KLERK. OOOOOCÏOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOCCCOOOO! „Het onderzoek geschiedt in het belang van de gezondheid van u en uw gezin. Het wordt door de Haarlemse huisartsen gesteund en aanbevolen, ook door de uwe", aldus vermeldt de oproep aan Haarlemmers die uitgenodigd worden voor het bevolkingsonderzoek van Haar lem. Moge deze mededeling een aan sporing zijn deel te nemen aan het laten fotograferendat slechts enkele ogen blikken van uvj tijd zal vergen. dag of avond. Op Maandag en Woensdag wordt er van 14 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur „gefotografeerd" en op Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 9 tot 12 en van 14.30 tot 17.30 uur. Als het Centraal Bureau voor de keurin gen de film met bovenlichamen van Haar lemmers ontwikkeld heeft wordt zij gezon den naar dr. J. Stoffelsma, longarts, ver bonden aan het Haarlemse Consultatie bureau, die de foto's moet „lezen". Con stateert hij een afwijking, dan wordt de betrokkene verzocht op het Consultatie bureau te komen. Dat behoeft niet te be tekenen, dat er van een ziekteverschijnsel sprake is. Het komt immers voor, dat de foto's mislukken en dan is een tweede op roep noodzakelijk. Hoort men een week na het „fotograferen" niets, dan kan men er verzekerd van zijn, dat alles in orde is. Als de Haarlemmers gevolg geven aan de uitnodiging zich te laten fotograferen dan kunnen zij er van verzekerd zijn, dat er gewerkt wordt, dat er in Haarlem weinig tbc-patiënten zijn. Ook bezorgen zij het Consultatiebureau een archief, dat voor de toekomst van belang kan zijn. Over het nut van het bevolking onder zoek hebben wij in de afgelopen weken diverse malen geschreven. Het woord is thans aan de Haarlemmers. Mogen zij mee werken in hun eigen belang, in dat van hun gezin en van de bevolking. Vrijdagmorgen zal ter inleiding van het onderzoek een bijeenkomst worden gehou den, waarop enkole autoriteiten ver wacht worden. Morgen zal de Haarlemse gemeenteraad een beslissing moeten nemen over het voorstel een der kelders van het stadhuis tot marionettentheater in te richten. In kringen van tegenstanders hoort men onder meer de stelling verdedigen, dat een dergelijke poppenkast onverenigbaar zou zijn met de waardigheid van dit gebouw. Wij kunnen op deze en andere argumenten thans onmogelijk ingaan, maar wij willen wel graag een goed woordje voor onze houten vrienden doen, die andermaal in hun bestaan worden bedreigd, juist nu zij bijna een nieuw tehuis hadden gevonden. In de W.P.-Encyclo- paedie schreef de let terkundige C. J. Kelk onder het trefwoord „marionetten" een lezenswaardige be schouwing, met een beknopt geschied kundig overzicht. Maar nu het om hun behoud gaat, inte resseert ons de toe komst meer dan het verleden en daarom vragen wij hier de aandacht voor het slot van zijn artikel: „Zuiver artistieke be moeiing met het pop penspel is meestal steriel, omdat er veel kunde en liefhebberij voor nodig zijn, ter wijl er voor de ver toners maar weinig eer te behalen valt. De meelevende be langstelling van het volk is de enige waarborg voor het voortbestaan der ma rionettenkunst!" Kelk noemt 't mario nettenspel een kunst. En hij is daarin niet de enige. Het mag toch als bekend wor den verondersteld dat niemand minder dan Goethe en George Sand eigen poppen theaters hadden. De eerstgenoemde ving uit een gewone pop penkast in Neurenberg (het kan ook ergens anders zijn geweest, maar dat doet niet terzake) de inspiratie voor de Faust, die zijn meesterwerk is geworden. Talrijke beroemde schrijvers maakten speciale spelen voor marionetten en heus niet al leen zulke populaire figuren als een Lesage, maar ook diepzinnige dichters als Maeter linck en Claudel, om slechts een paar van de talrijke voorbeelden te noemen. En dan de musici! Men behoeft waarlijk niet enkel aan „Bastien en Bastiënne" van Mozart te denken. Vergeet niet, dat Haydn vijf ope rettes voor de Hongaarse marionetten van Prins Esterhazy componeerde. In Nederland stichtte de toneelschrijver Herman Roel- vink, die van de vermaarde spelers op Sicilië veel had geleerd, in 1920 de Mario nettenclub der Gooise kunstenaars. De litteratuur over de diverse verschij ningsvormen van het poppenspel door de eeuwen heen en op ver uiteenliggende ge bieden van de aardbodem kan een flinke bibliotheek vullen. Telkens duiken er nieuwe bloeiperioden op, ook in artistieke zin. Wij behoeven slechts te herinneren aan de belangwekkende activiteit van de nog niet zo lang geleden gestorven regis seur Gaston Baty in Frankrijk, die eens gezegd heeft: „Aan de grens van het ex pressievermogen van het menselijk lichaam begint het koninkrijk van de marionet". Maar ook voor theoretische uitweidingen over de rol van de pop als acteur (of als super-acteur) is op deze plaats geen ge legenheid. Dat zou trouwens iets worden als het intrappen van een open deur. Vele deskundigen beschouwen het marionetten spel als een ideale vorm van theater, zo niet voor volwassenen dan toch vóór kin deren. Als men bij de jeugd' belangstelling voor het toneel wil wekken, laat men dan met de gewone of liever nog de veredelde poppenkast beginnen. Uit een dergelijke jeugdherinnering van de schilder Alexan dre Benois aan St. Petersburg is het feno menale ballet „Petroesjka" ontstaan. Voorbeeld in Brussel Enkele maanden geleden bracht ik in Brussel een bezoek aan de folkloristische aicteJing der Koninklijke Musea voor kunst en geschiedenis in het Jubelpark, waar conservator graaf de Borchgrave d'Altena een definitief onderkomen aan het poppen spel van de nog levende vertegenwoordi gers van de zogenaamde Toone-dynastie heeft bezorgd. Toone is de van generatie op generatie overgedragen naam van de beste speleman uit de Marollenwijk, waar men oude ridderverhalen in een met Franse en Spaanse termen doorspekt Vlaams opvoert, met hortend en schokkend aan ijzeren stangen bewegende'poppen. Het museum heeft deze poppen gekocht, niet om ze ten toon te stellen, maar om er voorstellingen mee te geven, teneinde een door de concurrentie van de bioscoop ten ondergang gedoemde traditie levend te houden. Ik heb zo'n voorstelling gezien De poppenspeler Jeanke Hembauf, alias Toone IV, met zijn houten personages in de speciaal voor hem gebouivde poesje nellenkelder in het Folkloristisch Museum te Brussel. als lid van een zeer gemengd publiek, be staande uit mensen van alle lagen der be volking, maar ook uit van heinde en verre gekomen professoren en studenten. Het is helemaal niet eenvoudig om een toegangs bewijs te bemachtigen of als men er een heeft een zitplaats in deze poesje nellenkelder van dit majestueuze gebouw te vinden. Zo groot is telkenmale de toe loop van belangstellenden, nu men voor dit aloude volksvermaak een waardig on derkomen gevonden heeft. In Nederland liggen de verhoudingen anders. Wij hebben enkele zeer goede ma rionettenspelers, die artistiek verant woorde programma's leveren, tot stand gekomen in samenwerking met toonkun stenaars, schilders en schrijvers van be tekenis. Don Vermeyre en Feike Boschma, die bij toerbeurt het Haarlemse theater zouden bespelen, behoren daar stellig toe. Het zou een daad van culturele betekenis zijn, als hun een enigszins permanente ge legenheid tot optreden werd geboden. En een betere plaats dan het hai-tje der stad is daaxwoor niet denkbaar. Hier alleen im mers is de „meelevende belangstelling van het volk" gaande te houden. De aange wezen kelder van het stadhuis wordt toch nergens anders voor gebruikt. De avond lijke activiteit aan de thans zo donkere zijde zal de levendigheid van de Grote Markt ten goede komen. De door sommigen gevreesde „schreeuwende reclame" is daar bij helemaal niet nodig. D.K. Naar wij vernemen, zal in 1954 de be bouwing van het Valkenburgerplein in Heemstede in het uitbreidingsplan tot hef voornaamste plein van de gemeente gestempeld worden voltooid. Op het ogenblik wordt reeds hard ge werkt aan het complex étagewoningen in drie verdiepingen van architect H. Tuninga en de N.V. Hogerveka, dat op het stuk grond tussen Valkenburgerlaan en Molen laan verrijst. Na Januari 1954 zal begonnen worden met de bouw van zeven herenhuizen onder één dak, met een inhoud van ongeveer vierhonderd kubieke meter elk, aan de Westzijde van het plein tussen Valkenbur gerlaan en Torenlaan, waar tijdens de Flora een poffertjeskraam en de politiepost waren gevestigd. Architect van het blok is de heer A. J. Westerman uit Amsterdam, de uitvoering berust bij het Heemsteeds Bouwbedrijf, dat sinds 1938 reeds eigenaar van de grond is. Voordat de leden van de afdelingen Haar lem en Kennemerland van de Algemene Nederlandse Grafische Bond gisteravond in de Gemeentelijke Concertzaal konden genieten van het kleinkunst-programma van Wim Ibo's Triangel Cabaret, dat hun werd aangeboden door het hoofdbestuur, voerde de bondsbestuurder Schippers het woord. Spreker bracht in herinnering, dat het dezer dagen veertig jaar geleden zal zijn, dat het grafische bedrijf een collec tieve arbeidsovereenkomst kent. Hij toonde zich zeer dankbaar voor de huidige rechts positieregeling en de goede regeling van lonen en fondsen. Maar hij betreurde het, dat de aantrekkingskracht van de organi satie op de leden niet meer zo groot is als vroeger. Want juist door deze veertig jaar CAO is het karakter van de strijd dermate verandert, dat velen zich niet meer voor de organisatie inspannen. Hij deed een dringend beroep op de jongeren om de or ganisatie intensief te blijven steunen, want de strijd blijft bestaan, aldus spreker, die de laatste vernieuwing van de CAO op het grafisch bedrijf en de loonronde van vijf procent ter sprake bracht. Hij pleitte voor het voortduren van de geleide loonpolitiek, die reeds een zegen voor de arbeiders ge bleken is en vooroorlogse toestanden van werkeloosheid kan voorkomen. Nadat een beroep op de jongeren was gedaan, kon het eigenlijke feestprogramma een aanvang nemen. Uitnemend cabaret Over het uitnemende cabaretprogramma kunnen wij kort zijn. Wie kent de leden van het gezelschap eigenlijk niet: Wim lbo met zijn rustige verteltrant en zijn inne mende liedjes, de markante persoonlijk heid van Sophie Stein, die met haar „Ode aan Oma" de zaal tot een ovatie bracht, Lia Dorana, met haar Franse en Engelse chansons. Riik de Gooijer met zijn vertol king van Kobus Rarekiek, de Amsterdamse fotograaf, die op humoristische wijze tref fende momentopnamen uit het dagelijks leven weet te maken en tenslotte Tonny Schifferstein aan de vleugel, als de be kwame begeleider van dit uitmuntende ge zelschap Het bezoek van de verzekerings agent (Rijk de Gooijer) aan „directeur" Wim lbo, met het fatale weigeren van het pistool aan het eind van deze sketch zorg de voor het grootste lachsucces van de avond, die de leden van de Grafische Bond nog lang zal bijblijven. ADVERTENTIE verhogen door massage met: Het moet vorig jaar gebeurd zijn, dat Sint Nicolaas per boot een klein Gelders dorp aandeed, waar een zeer ondeugende jongen van negen jaar woonde, die voor beeldig gestraft diende te worden. Zo moest dan ten aanschouwe van bij kans de gehele dorpsjeugd deze jongen op 't versierde podium komen. En in de pres- tige-strijd tegen een zeer brede en onwel luidende bisschop, die zich bovendien ver zekerd wist van hartelijke instemming van wraakzuchtige dorpsvaders en misschien wel moeders, ging 't kereltje al snel door de. knieën. Hij barstte in snikken uit. Doch deze plaatsvervanger van de échte kindervriend had zich tot taak gesteld, met j één klap alle aangetaste kleinen in de zaal duidelijk te maken, dat Sint wel goed, maar nooit gek is. En zo verscheen de grote, grauwe zak met twee vertoornde Pieten. Een kort fel soort gevecht op 't feestelijk podium werd besloten met 't dichtsnoeren van deze zak. Even maar. 't Was goed bedacht. De angst woog zwaar. Een kort en stevig woord van de Heilige diende als afronding van 't geheel en de tactische terugweg naar verdere ware kindervreugde werd ingeleid met een: „Voor deze keer...." enz. 't Ging over genade en recht. Twee nu lachende Pieten met blinkende tanden ontknoopten de zak. De mildere stemming vloeide terug. Maar de gestrafte bleef bewegenloos. Hij leek dood. Het doet er niet toe, dat later bleek, dat de jongen helemaal niet dood was, doch „slechts" een ernstige shock had, zoals psychologen dat noemen. Waar het om gaat is, dat hier de polyp van de angst tot afschrikwekkende afme tingen was uitgedijd. Voor zeer veel kin deren zullen de komende drie weken ge kenmerkt zijn door mildere vormen van deze angstpolyp. De gevolgen zullen min der glashelder zijn. Maar ze zijn er tot in verre volwassenheid. Zelfs al zou 't hele Gelderse geval een opgeblazen zaak zijn, de boeman Sinterklaas-figuur blijft. De Faillissementsaanvragen geschorst De raadsman van de N.V. tot exploitatie van de scheepswerf en machinefabriek Holland-Nautic te Haarlem, mr. H. J. Pot, heeft vanmorgen bij de requestenkamer van de Haarlemse rechtbank een aanvraag tot surséance van betaling ingediend. Hangende de beslissing van dit verzoek wordt een voorlopige surséance verleend en worden alle faillissementsaanvragen geschorst. Er waren er vanmorgen weer zestien, doch dat is op zichzelf niet zo bijzonder, want sinds het bericht over het ontslag aan een dertigtal, topfunctionarissen van de HoUand-NautiO, van enige maanden, ge leden kwamen dergelijke faillissements aanvragen geregeld binnen. Tot de vorige week werden evenwel steeds vorderingen voldaan, de vorige week zelfs nog een bedrag van 140.000 gulden. De rechtbank zal nu eerst voorlopige be windvoerders moeten benoemen, die op hun beurt een verslag moeten uitbrengen over de economische situatie en de moge lijkheden welke voortzetting van het be drijf nog zou bieden. Daarna worden de crediteuren opgeroe pen die gehoord worden alvorens de recht bank beslist over het definitief verlenen van de gevraagde surséance. Directeur blijft De directeur van de Holland-Nautic, de heer A. J. Kreuger, heeft vanmorgen een ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen langdurig onderhoud gehad met wethouder W. F. Happé, die de industrie-aangelegen heden behandelt. Wij vernemen, dat de berichten, die heb ben gecirculeerd over een ontslag van de heer Kreuger per 1 December onjuist zijn. De heer Kreuger heeft wel, indien een be paalde gang van zaken niet strookte met zijn inzicht, de mogelijkheid van heengaan in het geding gebracht. De interne moei lijkheden zijn trouwens bevredigend opge lost, zodat bijzondere omstandigheden na tuurlijk voorbehouden, hij met cle alge mene leiding van de fabriek en werf belast blijft. Intussen treffen directie en personeels- kern voorbereidingen om, indien het be drijf niet behouden kan blijven, een zo groot mogelijk aantal personeelsleden „geruisloos" te laten overgaan naar andere bedrijven. De gemeenteraad van Haarlem heeft op 17 September besloten medewerking te verlenen aan het R.K. Kerkbestuur der parochie van 'de H. Joannes de Doper te Haarlem voor de stichting van een bijzon dere school voor voortgezet gewoon lagei onderwijs in de omgeving van de Zomer- vaart. Het gebouw zou plaats moeten bie den voor tenminste 151 leerlingen en be staan uit zes klasselokalen, elk bestemd voor ten hoogste 48 leerlingen. Thans heeft het schoolbestuur verzocht medewerking te verlenen voor de stichting van een school die ruimte moet bieden voor ten minste 181 leerlingen en die zeven lokalen zal bevatten, elk bestemd voor ten hoogste 36 leerlingen. B. en W. stellen de raad voor het raads besluit van 17 September in te trekken en medewerking te verlenen aan het nieuwe verzoek. 99 De restauratie van de molen „De Slokop' aan de Mooie Nel, nabij Spaarndam (ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude), uitgevoerd door de molenmaker Jongejans Zoon te Westzaan, is voltooid. Er was aan deze molen, die tegenwoordig als wo ning gebruikt wordt en niet meer daadwer kelijk aan de bemaling van de Verenigde Binnenpolder deelneemt, heel wat te her stellen. De Gewestelijke Bond voor Vreemde lingenverkeer voor Zuid-Kennemerland heeft zich desgevraagd bereid verklaard voor de toekomst namens een aantal in stanties het verder onderhoud van de molen te doen verrichten. Dank zij de bij dragen van de gemeenten Haarlem en Haarlemmerliede en Spaarnwoude, het be stuur van de Verenigde Binnenpolder onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude, „De Hollandse Molen", de Vereniging „Haer- lem", de Haaxdemse Zeilvei-eniging en de Haarlemse Jachtclub is dit herstel finan cieel mogelijk geworden en is ook het onderhoud van „De Slokop" voor enige jaren verzekerd. Dank zij deze eendrach tige samenwerking is de molen „De Slokop" een prachtig specimen van Hollandse molenbouwkunde, voor een reeks van jaren weer voor verval behoed. meest klassieke liedjes noemen de roe, wat dan rijmt op boe-boe; de gard, de plak, 't meer aanvaardbare zakje zout; en zoekt u maar op. Dat men in Spanje tot peper noten vermalen kan worden, stamt reeds van onze grootouders. We weten, dat het lang de slechtsen niet zijn onder de jeugd van 4 tot 8, die pit en ondernemingslust genoeg hebben, om op zijn tijd eens flink lastig te zijn. Juist voor deze levendigen, maar ook voor de lieve slomen wordt door vele ouders uit onmacht, traditie of om nog bedenke lijker x-edenen van de grijze kindervriend een modern sooi't-radar-apparaat gemaakt, dat loert en spionneert. En iedere dag dich ter bij de 5e December groeit de beklem ming. De reeds lang ingeburgerde gewone kleine uitwassen van elkaar tegenkomende officiële Sintex-klaasstoeten met of zonder muziek; van Sinterklaasfeesten aan de lo pende band bij naaikrans, personeelsver eniging, buurtvereniging, jeugdvereniging, voetbal- en ping-pong-clubs, catechisatie, enz.; van te veel Sinterklazen in te veel winkels, behoren, als we ze afmeten tegen het ene werkelijke kwaad van de angst polyp, hoogstens tot klein-menselijke mis verstanden en regie-fouten. De steeds lan ger wordende voorpret van Sint's verjaar dag, dit jaar werden eind October al chocolade-Sintei-klazen gesignaleerd! blijkt een pracht-periode om groot-mense lijke angsten op sublieme wijze aan de kinderen door te geven. Verlangen naar veiligheid Angst is een teken des tijds. Onze jaren, kranten en huiskamei"s met radio zitten er vol van. Ieder kind vraagt om één veilige plek, één rustpunt, één tegenpool tegen de haast, 't lawaai en de steeds inkrimpende speelruimte om hem heen. Dit houvast bij alle op hem aanstormende bedreigingen, die hij in de grote mensenwereld proeft en voelt zonder begrijpen, is even nodig, zo niet méér, dan levex-traan en vitamines, t Bolwerk van een veilige huiskamer is op vele plaatsen door velerlei oorzaken onder mijnd. De échte Sint-Nicolaas als rustige, waardige oude kindervriend hoox't alléén thuis in de veilige huiskamers, en daax-- naast op de scholen waar hij als eeuwig symbool van „Liefde, Geduld en Wijsheid" zich zal handhaven. Het zal nimmer zo ver komen, dat déze Sint-Nicolaas Nederland zal mijden, doch een zijner laatste kern achtige uitspraken moge dienen als weg wijzer op de terugweg naar een gaaf en eenvoudig feest zónder angst. Hij zei dan: „Grote grauwe zakken dienen voor meel, anthraeiet, aardappelen en vodden. Wie ze gebruikt om kinderen op te jagen is weinig beter, misschien wel erger dan zij, die in concentratie-kampen de lakens uitdelen. Een mep doet pijn; angst bij kleine hoe veelheden gedurende een aantal weken in- druppelen bij mijn kleine vrienden is ve nijniger en de nawerking is oneindig ge vaarlijker. Mijn zak is schoon en wit en vol kruidige pepex-noten. Dit behoren de blijde attributen te zijn, die mij op mijn zware tocht langs blijde mensen vergezellen. Mijn knecht is een vrolijke kwant zonder ram melende kettingen en roede. En mijn schimmel dient op stal gezet te worden, als 't doorbrekend verstand bij de jeugd zijn capriolen op 't dak met te ertiseh oog gaat bezien. Maar ik zelf blijf, om te zor gen, dat de emmer van de angst door mijn komst niet gaat overlopen." J. v. d. M. ADVERTENTIE HET MOOISTE GESCHENK VAN SINT Een foto van Uw kind Specialiteit in D H C T U Kinderfoto's e r W J V» n Breestraat 6 - Telefoon 20894 Stroomtekort in Spaarnestad Het streven van de regering is er na de oorlog op gericht geweest om de grotere stroomproductie, welke onder meer als ge volg van de industrialisatie noodzakelijk was in de eerste plaats mogelijk te maken door uitbreiding van een concentratie op de grote centrales. In verband hiermede was het nagenoeg uitgesloten om voor in vesteringen ten behoeve van vernieuwing of uitbreiding van kleinere centrales de instemming te verkrijgen van de directeur- generaal der energievoorziening. Ook de centrale van het Haarlems energiebedrijf behoort tot de kleinere in ons land, waar voor de hier bedoelde beperking geldt. Was dus enerzijds de opvoering van de productiecapaciteit door uitbreiding van de centrale niet mogelijk, anderzijds kan gedurende de laatste jaren een steeds toe nemend stroomverbruik worden geconsta teerd. Een centrale dient echter over een re servevermogen te beschikken, zodat een „veilig productievermogen" ontstaat. Dat ondanks het tekort aan veilig pro ductievermogen in Haarlem tot nu toe een behoorlijke bedrijfszekerheid kon worden verkregen, is te danken aan het feit, dat de centrale van de P.E.N. in noodgevallen electrische stroom aan Haarlem kon leve ren en zodoende voor de nodige reserve zorgde. Ook voor de komende winter zal de ge meente Haarlem zich op deze manier van voldoende stroom moeten verzekeren en hoewel de onderhandelingen met de P.E.N. nog niet zijn geëindigd en ook de Gedepu teerde Staten van deze provincie nog niet de goekeuring aan de bedoelde tx-ansactie heeft gehecht, zal het met het oog op de nadering van de periode, waarin het groot ste stroomverbruik plaats heeft, niet mo gelijk zijn met de aankoop van de stroom te wachten. Burgemeester en Wethouders van Haar lem stellen de raad dan ook voor om in afwachting van de te sluiten overeen komst van het Provinciaal Eleetriciteits- bedrijf van Noordholland in Bloemendaal - gedurende de periode van November 1953 tot en met Februari 1954 een gedeelte van voor het Haarlemse voorzieningsgebied benodigde enectrische vermogen tot een maximum van 6000 kW, alsmede van ca. 6.000.000 kWh te kopen. Het voorstel zal in de gemeenteraadsver gadering van Woensdag behandeld worden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11