Heemstede is rijcentrum en pony-club rijker „DE SPAARNESTAD" Kort en bondigj Gisteren arriveerde een deel van de. grote en de miniatuur-cavalerie Wales anthraciet Prijsuitreiking bij „De Kampioen Critiek op het beleid inzake de Indische Nederlanders Amsterdamse Beurs DINSDAG 17 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Een ideale warmtebron Burgerlijke Stand van Haarlem Propaganda-avond van de Oostpriesterhulp Medal of Freedom voor Zuster Koopman Schaken DBS-competitie Bedrijfsklaverjassers Australische hockeysters in Haarlem aangekomen Tegen de lamp gelopen Onbewoonbaar verklaarde woning werd sociëteit voor bejaarden Debat in de Franse assemblée Twee diensthonden kwamen door keuring Dr. B. Polak weer in de CPN Trein in Atjeh door bende overvallen Provinciale Staten van Noordholland Israel stelt besprekingen met Jordanië voor Een kijkje in de stal van het nieuwe Hee msteedse rij-centrum ,.Te Paard" aan de Heerenweg. De hunters zijn een en al aandacht. En op de achtergrond staat een van de leden van de miniatuur-cavalerie, een Welsh pony, die straks de Kennemer- landse jeugd gaat leren paardrijden. Van de loopbrug van een grote paarden- wagen stapten gistermiddag vier kleine wolbaaltjes van Shetland-ponies de tuin binnen van een grote Heemsteedse villa aan de Herenweg. En na die kleine Shet- lands, die nieuwsgierig met hun zwarte kraaloogjes de nieuwe omgeving monster den, dansten vijf Welsh-jponies, al weer een flink slag groter, de tuin binnen, blij om de benen eens te kunnen strekken. En, alsof het niet op kon, stommelden vier forse goedsoortige jachtpaarden de brug af, tenslotte behoedzaam gevolgd door een elegante, nerveuze volbloedmerrie. Miss Don geheten, die op haar ranke benen een lange bloedlijn droeg, waarin fabuleuze namen als Phalaris en Scapa Flouw figu reren. Wij zullen u niet langer in raadsels houdeti. Het was het eerste deel van de cavalerie van het Rijcentrum ,.Te paard" en de eerste Nederlandse pony-club, die eindelijk haar quarantaine in Hoek van Holland achter de rug had en haar nieuwe stal kwam betrekken. Een stal. Wie de statige ouderwetse villa van de Herenweg af observeert, zou niet zeggen, dat zij een hippisch centrum her bergt. Maar aan de achterkant is het anders. Daar ruikt men nu wel de prikke lende stallucht, daar hoort men het ver langend geschraap van een paardenbeen op de binnenplaats. Daar is een van die genoe- gelijke hippische enclaves in deze gemecha niseerde maatschappij geschapen. Het kwam allemaal zo. Een Heemsteedse paardenman, die zijn naam niet genoemd wil zien, al kent iedere insider hem, heeft allang op een nieuw initiatief gezonnen om de paardensport nieuw leven in te blazen. En zijn privé-wens was daarbij „De jeugd te paard". Nu is dat makkelijker gezegd dan gedaan. Talloze paardensportmensen hebben daar al over geschreven en gepraat, maar het grote obstakel bleef altijd: de kosten. Nu heeft deze Heemsteedse paar denman daar eens niet over gepraat, maai er dit keer wel eens wat aan gedaan. Hij is naar Engeland gegaan, heeft daar de opzet van de pony-clubs bestudeerd, die daar met hun massa ledeq-kleuters vermoedelijk de grootste paardensport-organisatie ter wereld vormen en hij vond dat een goed idee. Hij heeft er daarom niet verder over gepraat en maar meteen een stal vol ponies gekocht. Want de vier Shetlands en de vijf Welsh ponies vormen nog maar de voor hoede. Er komen er meer. En er zullen er hier nog worden gefokt ook. Er zullen er komen veertig of vijftig als het moet naarmate hier de belangstelling grqeit, die de financiële basis moet leggen. Inderdaad, een financiële basis moet er zijn. Een basis die aan de ene kant zo'n stal vol ponies, die een aardig stuk weg kunnen eten, in stand kan houden, een basis die aan de andere kant de jeugd, die er wat voor over heeft, in staat kan stellen, dat dierbare geluk van de omgang met 's mensen edelste verovering te verwerven. En zo zal over een ADVERTENTIE is onze voortreffelijke VICTORIOUS WALES (Super kwal.) Afm. 20/30 9.60 p. H.L. SEVEN SISTERS WALES (le kwal.) Afm. 20/30 9.20 p. H.L. ALLEEN-VERKOOP: Brandstoffenhandel Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 Haarlem, 16 Nov. 1953 ONDERTROUWD: 16 Nov.: W. J. M. van Schie en H. J. Nelis. BEVALLEN van een zoon: 14 Nov.: W. L. van den BergRoos. R. HolwerdaVan der Veldt. 15 Nov.: N. MolenaarJimmink. P. A. Aerts—Dubbelman. 16 Nov.: D. A. Kraaij Zegwaart. BEVALLEN van een dochter: 14 Nov.: H. van der PutteBos. M. L. Fluitsma—Vervaat. 15 Nov.: J. BlankertApekrom. OVERLEDEN: 13 Nov.: B. van der Moren, 81 j„ Acaciastraat. J. M. Schmidt, 59 j., Haze- paterslaan. 14 Nov.: M. E. van Santé, 71 j., Gen. Cronjéstraat. G- VerzijlbergGroenen- daal, 46 j., Bastiaanstraat. J. van 't Hoender- daalJansen, 85 j.. Hier. van Alphenstraat. J. J. Becker, 71 j., Dutrystraat. M. C. Weijers Sprengers, 70 j., Kamperlaan. J. E. Bakker, 79 j„ Kedoestraat. 15 Nov.: G. J. Grilk, 49 j., Hazopaterslaan. week of vier die poney-club gaan starten. Want eerst is er nog wat werk aan de winkel. De stallen moeten verder worden afgebouwd, de buitenmanège moet in orde worden gemaakt en over een maand of twee zal er ook een echte binnenmanège zijn. En daar zullen dan kinderen, wier harten naar het paard trekken, in het zadel kunnen gaan voor een fractie van het bedrag, dat een op zakelijke basis gedreven manége moét vragen. Ook nog jachtpaarden Ons dunkt dat is al een hele onderneming. Maar er zijn nog meer plannen. Een andere tak van de paardensport en misschien de mooiste is ook al vanwege de kostenfac tor in gevaar, namelijk het jachtrijden ach ter de meute. Ook daar is veel over ge schreven en ook daar heeft de initiatief nemer van dit nieuwe rijcentrum wat aan gedaan. Hij heeft namelijk behalve die ponies ook nog eens een stal met hunters, met jachtpaarden gekocht om zo op die eeuwige vraag van de rechtgeaarde, maar niet gefortuneerde volgeling van St. Huber- tus: „Waar huur ik voor een redelijke prijs een goed jachtpaard" het antwoord te geven. Mocht men uit dit alles de conclusie trek ken, dat men hier met een pure philantroop te doen heeft, dan heeft men het gelukkig bij het verkeerde eind. Goede bedoelingen alleen kunnen een paard niet in het vlees houden. De ponies zullen hun haver moeten verdienen en de hunters ook, want de in vestering is hoog genoeg geweest. De jacht paarden kunnen die haver niet alleen in het jachtveld verdienen, zij zullen dagelijks in het gewone werk moeten. Wordt dit rijcen trum dus een concurrent van de manéges? In wezen niet. Want de opzet is en dat geldt zowel voor de ponies als voor de grote paarden om mensen bij de paardensport te betrekken, die haar voorheen niet kon den bekostigen. Het kan hier goedkoper, omdat het een volledig amateurristische opzet is. De stal hoeft zich slechts ongeveer te kunnen bedruipen. Nieuwe geest Het gaat hier dus in feite om een demo cratisering van de paardensport, in een geest, die mogelijk vergelijkbaar is met die van de Landelijke ruiters. Er wordt niet gereden, omdat het zo deftig is, niet uit de ijdelheid, die al zoveel narigheid in de paardensport veroorzaakt heeft. Er wordt gereden omdat het een zo prachtige sport is. En wanneer er uit al die peuters, die op de kleine Shetland-ponies het eerste begin zullen leren en op de Welsh ponies, het zijn al héle paardjes, de rijderij verder onder de knie zullen krijgen, kinderen met talent zullen worden aangetroffen, wel, dan zijn wij er van overtuigd, dat er ook een modus zal worden gevonden, hen straks op de grote paarden te zetten en er ruiters van formaat van te maken. Men vergete niet, dit is een experiment. Het is nog nooit eerder vertoond. Maar het is een zuivere en sportieve en royale op zet. En de man en de vrouw die er achter staan zijn vasthoudende mensen. 99 Gisteravond werden in „Du Nord", het clubgebouw van de Haarlemse wielervereni ging H.S.V. „De Kampioen", de prijzen van de gehouden clubwedstrijden aan de renners uitgereikt. Bij de A- en B-klassers ontvingen Wim Rusman als kampioen lange afstand en sprintkampioen Piet Steenvoorden, een vaantje, een diploma en een reeds in hun be zit zijnde kampioenstrui. De „Telegraaf'-beker werd voor één jaar lang het trotse bezit van Ton Martens; Buis kreeg de „Pretoria"-beker en Flens Koek de ..Veenhoven-Staphorst"-beker, terwijl Piet de Vries als winnaar van de sprintcompetitie, in het bezit kwam van een beker en een vaantje. Bij de C-klassers gingen de meeste prijzen naar de jeugdige v. d. Hulst, die als sprint kampioen. winnaar sprintcompetitie en „Tele- graaf'-bekpr, het leeuwenaandeel voor zich opeiste. De prijzen voor het kampioenschap lange afstand, de „Van Rooyen"-beker en „Veenhoven-Staphorst"-beker, gingen resp. over in handen van de renners: Buis, Hui- bens en Zonneveld. Gerard Peters verwierf voor zijn ver diensten voor de vereniging het ere-lidmaat- schap en voorzitter J. Engel werd voor één jaar de trotse bezitter van de „Wout Hool- boom"-beker. Deze wisselprijs werd in 1951 door de heer W. Hoolboom ter beschikking gesteld voor het meest verdienstelijke lid. Ook de tweede en derde prijswinnaars werden in de vorm van lauwertakken en „plakken" ruimschoots beloond. Arend van 't Hof en Piet Steenvoorden die gelijk eindigden in het open wedstrijd klassement, kregen ieder een vaantje en de kampioensploeg één vaantje en diploma's. De spreekuren, die burgemeester P. O. F. M. Cremers van Haarlem op Vrijdag 20 en Vrijdag 27 November zou houden zijn verzet naar Zaterdag 21 en Zaterdag 28 No vember. De afdeling Oostpriesterhulp van het Nederlandse R.K. Huisvestings Comité- 's Hertogenbosch hield gisteravond in res taurant „De Leeuwerik" de eei-ste van enkele propagandabijeenkomsten in Haar lem, waarop verslag werd uitgebracht van het werk dat deze organisatie verzet ten behoeve van twaalf millioen vluchtelingen uit de landen, die thans onder communis- tissch regiem staan. De propagandaleider voor Nederland, de heer C. Griffioen deel de mee, dat de acties die gedurende drie maanden in ons land worden gevoerd onder het motto „Rondreis om naastenliefde" en waarbij met een tot kapelwagen omge bouwde Crosleybus inzamelwerk wordt verricht, van groot belang zijn om de slachtoffers van het ontwrichte Duitsland, die in de oorlog hun land moesten verlaten en thans in grote aantallen uit onder com munistisch gezag staande gebieden vluch ten naar hun vaderland, met stoffelijke en geestelijke hulp bij te kunnen staan in hun veelal vruchteloze pogingen opnieuw een plaats te verkrijgen. „Oostpriesterhulp," aldus de heer Griffioen, „vervoert met 17 „rijdende kerken" (15 Nederlandse en 2 Belgische bussen) de in Den Bosch en Ant- 1 werpen verpakte kleding en levensmidde len naar de vluchtelingenkampen van Ber lijn, Gieszen, Uelzen, Friedland en andere plaatsen om te trachten weer enig licht te brengen in de duistere nood, waarin de vluchtelingen verkeren. De kapelwagen, die Maandag in Haarlem is verschenen, is een van de wagens, die ruimte biedt voor zeven tot acht ton goederen, en twee paters met zich meevoert, welke de mensen, die veelal het godsgeloof verloren, vertrouwen schen ken om de kerk weer tussen hen te bren gen," zo zeide de heer Griffioen. Pater G. Pontenagel gaf hierna zijn in drukken weer. die hij opdeed met mensen tijdens zijn vele missies in het vluchtelin- gengebied. Tot slot van de bijeenkomst werd de film „Verjaagde Kudde" vertoond, die een bewijsstuk was van de hardnekkige pogingen van twaalfduizend mensen om een menswaardige plaats te herwinnen. Vanavond en morgenavond zal eenzelfde propaganda-actie worden gevoerd, respec tievelijk in „De Leeuwerik" en het ge meentelijk Concertgebouw. Tot Zaterdag blijft de kapelwagen in Haarlem. De Amerikaanse zaakgelastigde in ons land, de heer William C. Trimble, zal aan staande Donderdag in legerplaats Oirschot Amerikaanse onderscheidingen uitreiken aan 32 Nederlandse Koreavrijwilligers. Onder de gedecoreerden bevindt zich me juffrouw C. M. Koopman uit Haarlem, die geruime tijd als verpleegster heeft gewerkt op Korea en in het hospitaal in Tokio. De voormalige sergeant-majoor J. J. van Rijn uit Halfweg krijgt de bronzen ster. De stand in de diensten- en bedrijven- schaakcompetitie luidt na de laatste wed strijden: Hin 3 3 Haarlems Dagblad 2 2 Sociale Zaken 3 2 Vroom en Dreesmann 3 2 Prov. Electr. Bedrijf 1 1 Prov. Griffie 2 1 Herstelpl. Ant. Textiel 3 1 Waterbedrijf 3 1 Boom Ruygrok 3 0 Incasso Dienst 3 0 In de Bedrijfsklaverjascompetitie waren in de afgelopen week de uitslagen: Hoofdklasse: SAC 1Spoorboys 1 122122. GEB 2— PTT 1 114—130. DSH 1—L. Coster 1 124—120. DKC 1—GEB 1 128—116. De stand is: P T T 1 3 380—358 D S H 1 3 374—352 G E B 2 3 374—358 S A C 1 3 372—360 Spoorboys 1 3 364356 D K C 1 3 358—362 L. Coster 1 3 350—382 G E B 1 3 344—388 le Klasse A: Stork 1Union 1 130110; Johez 1—Figee 1 108—122; Boru 1—O.W. 1 118—128; Beijnes 1—HSM 1 124—136. le Klasse B: L. Coster 2Boru 2 134110; Johez 2—SAC 2 118—120; DSH 2—HSM 2 128—124. 2e Klasse A: OW 2—SSH 1 126—118: Meer zicht 1—CPTT 1 124—128; Spoorboys 2— PTT 4 138—116; Figee 2—Toltic 1 132—108. 2e Klasse B: PTT 3—Figee 3 116—126; PTT 4 138—116; Figee 2—Holtic 1 132—108. 110—132; HSM 3—Beijnes 3 130—128; Boru 3— Stork 3 120—126. 3e Klasse A: PTT 5—Johez 3 114—134: Johez 4—Meerzicht 2 122—118: Union 2—OW 3 118 132; Figee 4—DSH 4 114—138; DKC 4—Neder land 2 118—114. Vanmorgen vroeg zijn de speelsters en begeleidsters van het Australische dames hockeyteam in ons land aangekomen. In Hoek van Holland werden zij namens de Koninklijke Nederlandse Hockeybond verwelkomd door mejuffrouw M. Rollin Couqeurque. Om 9 uur arriveerde het gezelschap op het station te Haarlem, waar als ontvangst comité aanwezig waren de dames E. Don- ker-Groeneveld, D. van Baasbank-Roos en I. Roelofsz. Zij ontvingen de gasten met een bloemenhulde en daarna verspreidden de hockeysters zich om hun logeer-adres- sen te gaan opzoeken. Morgen,Woensdagmiddag om 2 uur, speelt een elftal van de Australische hockey- ploeg de eerste van de drie ontmoetingen in ons land op het veld van BMHC aan de Brederodelaan achter Zomerzorg te Bloe- mendaal. In de opstelling van het Noordhollands elftal, de tegenpartij van het Australische team, zijn nog enige wijzigingen gekomen. Onder andere kan mejuffrouw M. Wijn stroom door ziekte niet van de partij zijn. De opstelling van de Nederlandse dames zal zijn: doel: mevrouw H. Beets-Van Box tel (Togo); achter: H. v. d. Berg en D. Bur- gersdijk, beiden Amsterdam; midden: T. van Fillem (Amsterdam), M. Eilers (Hil versum) en A. Wentholt (Rood Wit); voor: A. Saarberg, M. Heering, J. Jurrissen (al len BDHC), C. Nagel (Kieviten) en H. Olthoff (Alliance). Manager P. Howard en aanvoerster mrs J. Wynne hebben wij vanmorgen naar de opstelling van het Australische elftal ge vraagd. Zij konden ons over de opstelling echter nog niets meedelen, omdat daar over pas vanavond zal worden beslist. Vanmiddag wordt door het gezelschap van 22 speelsters en drie begeleidsters eerst nog een trip naar Volendam gemaakt en Woensdagochtend brengt het toerelftal een bezoek aan Aalsmeer. De eigenaar van een winkel aan de Grote Krocht in Zandvoort kwam, toen hij zijn .rijwiellampjes-automaat", die aan de gevel van zijn zaak hing, wilde legen tot de ontdekking, dat er in plaats van de kwartjes, die de lampjes moesten opbrengen, slechts enkele centen in de geldla van het apparaat waren gevallen. Hij nam toen twee verstandige beslui ten: Hij waarschuwde de politie en haakte de automaat van de muur en nam deze mee naar binnen. De politie ging aan het werk en zonder dat er nu bepaald het betere speurwerk aan te pas kwam, werden de daders in de kraag gegrepen. Een paar Zand- voortse jongens werden namelijk aan gehouden toen zij met de lampjes in de hand rustig door de straten van de bad plaats wandelden. ooooooooooooooooooooooooooooooooooc»ooooocooooooooc»oooo „Ik zou er maar niet heengaan, want er is toch vast niks!" Deze weinig bemoedi gende woorden kreeg een van de vier be zoekers van gistermiddag van de nieuwe sociëteit voor ouden van dagen aan de Leidsevaart 18 a toegevoegd, toen hij on langs met een collega uit een andere be jaardensociëteit stond te praten. Ze had den het toen over het gerucht, dat er aan de Leidsevaart een sociëteit zou verrijzen. Desondanks was hij er gistermiddag toch maar eens heen gestapt en hij trof er zo waar nóg drie bezoekers. Dat is niet veel, als men bedenkt dat er veertig a vijftig personen in kunnen. Waarin eigenlijk? Het antwoord zal u misschien bevreemden: in een onbewoonbaar verklaard huis Nog tot voor kort zwaaide mejuffrouw M. Meeuwsen de (waardeloze) scepter over een onbewoonbaar verklaarde woning, die nu niet bepaald .de trots van de familie was. Die familie werd overigens al spoedig betrokken in het schone plan van mejuf frouw Meeuwsen, aan wie het niet was ontgaan, dat er in haar buurt zoveel be jaarden wonen, die in de naaste omgeving een sociëteit missen. Zij nu vatte het plan op, het huis zodanig te verbouwen, dat er een gezellig zaaltje zou ontstaan en daar zij enkele familieleden rijk is, die goed thuis zijn in het bouwbedrijf en alles, wat daar aan vast zit, duurde het niet lang, of er werd in de avonduren hard getimmerd en gebroken in dat bouwvallig perceeltje. Er is zowaar een gezellige sociëteit ge groeid uit de twee voormalige beneden kamers. Achter een aardige poort bevindt zich een keukentje, van waaruit men voor weinig geld een kopje thee, een stuk koek of andere lekkernijen kan laten aanrukken. Dat de verbouwing ten volle geslaagd kan worden genoemd, blijkt wel uit de schriftelijke verklaring van B. en W„ die daarin te kennen hebben gegeven, dat de onbewoonbaarverklaring is ingetrokken. U.V.V. heeft deze nieuwe aanwinst voor de bejaarden uit de omgeving van de Leid sevaart reeds voor enkele weken gehuurd. Of zii dat blijvend zal doen, hangt af van de opkomst van de oudjes, die echter van het bestaan van hun „honk" nog vrijwel niets afwisten. We hopen dan ook, dat deze regelen hen er toe zullen aansporen, er ge regeld een kijkje te komen netnen. Iedere week, van Maandag tot en met Vrijdag, vanaf halftwee staan de deuren voor hen open. En mocht dit berichtje niet het ge wenste resultaat opleveren, dan zal die bezoeker van gistermiddag zeker wel voor de rest zorgen, want hij was er eenvoudig weg van! In de Franse Nationale Vergadering is vandaag een debat over de buitenlandse politiek begonnen, dat waarschijnlijk vier dagen zal duren. Generaal Aumeran (gematigd conser vatief) die als eerste het woord voerde, waarschuwde dat Europese integratie be tekende dat „Frankrijk naar zijn dood marcheert". Frankrijk moet volgens hem voorrang geven aan de Franse unie en slechts met Europa samenwerken zoals Engeland dit van plan is te doen, namelijk onder inte gratie. Als alternatief voor Duitse herbewape ning stelde Aumeran voor in tijd van oor log „een radio-actieve hindernis langs het ijzeren gordijn te leggen". Tijdens de in Zandvoort gehouden keu ring voor diensthonden onder auspiciën van de Nederlandse Bond voor de Dienst- hond, werden door leden van de afdeling Zandvoort ter keuring zes honden voor gebracht. De honden,van de Zandvoortse politie-agenten P. J. W. Sm i nk en A. Drommel slaagden erin, het door hun ba zen zozeer begeerde certificaat te behalen. De Vereniging van Indische Nederlan ders heeft in Den Haag een bijeenkomst gehouden naar aanleiding van de behan deling in de Tweede Kamer van de motie- Lemaire (waarin het recht werd bepleit voor de Indische Nederlanders in Indonesië zelf te beslissen of zij naar Nederland zul len gaan) en van de motie-De Graaff, die de beoordeling daarvan wil opdragen aan een daartoe in te stellen instantie. Ds. J. G. J. van Iterson, die van 1949 tot 1952 predikant was bij de Protestantse Kerk in Indonesië bestreed de juistheid van de mededelingen, die de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, graaf Van Byiandt over de toestand van Indische Nederlanders heeft gedaan. Hij zette uiteen, dat er inderdaad onder de Indische Nederlanders enkelen zijn, voor wie de toestand nog niet onhoud baar is, doch voor de grote meerderheid is dat wel het geval. Men kan trouwens van mening verschillen over de vraag, wat „houdbaar" is. De betrokkenen lijden door honger, ondervoeding, ziekte, vervuiling, en mensonwaardige huisvesting. De demo ralisatie mag hierbij niet uit het oog wor den verloren. Zij zijn niet veilig in de In donesische maatschappij, waarin zij niet welkom zijn. Er is, aldus ds. Van Iterson, bij de Neder landse officiële instanties in Indonesië voor deze mensen een ontstellend gebrek aan belangstelling. Langzamerhand heeft ieder een alle vertrouwen verloren in de toezeg gingen van ambtenaren van het Neder landse Hoge Commissariaat, dat ook aller lei moeilijkheden in« de weg legt wanneer het gaat om het verkrijgen van een pas poort voor de reis naar Nederland of om verlenging van paspoorten. Men moet dan gegevens overleggen om aan te tonen dat men Nederlander is die teruggaan tot in de 18de eeuw, hoewel in zeer vele ge vallen door de oorlog de stukken zijn weg geraakt. Mr. K. Raue, die na ds. Van Iterson sprak, betoogde dat in Indonesië de „exorbitante rechten" wederom staan te worden inge voerd, waarbij ook Indonesische staats burgers uit het land kunnen worden ge wezen. Maar Nederland doet hetzelfde wanneer het Nederlandse staatsburgers niet in Nederland toelaat. Ook deze spreker beklaagde er zich over, dat vele toezeggin gen van het Nederlandse Hoge Commissa riaat niet worden gehonoreerd. Hoe langer men zich beroept op het ont breken van een noodtoestand, hoe meer gelegenheid er bestaat om de mensen te weerhouden van een overkomst naar Nederland. De ouderen zullen in Neder land wellicht niet meer aan de slag kunnen komen, maar het Centraal Comité voor Kerkelijk en Particulier Initiatief heeft hier reeds duizenden jongeren weerbaar gemaakt voor de strijd om het bestaan en zal dit nog voor duizenden kunnen doen. Van bestuurszijde werd er op gewezen, dat door het Hoge Commissariaat aan de Indische Nederlanders wordt gezegd, dat zij in Nederland niet worden opgevangen. Dit is volgens het bestuur ten enenmale onjuist. Volgens een mededeling in De Waarheid heeft het dagelijks bestuur van de Com munistische Partij Nederland het bestuur van het district Amsterdam verzocht het royement van dr. B. Polak op te heffen. Dr. Polak was indertijd geroyeerd wegens zijn critiek op het artsenproces te Moskou. Thans is medegedeeld dat dr. Polak er kend heeft, een aantal ernstige fouten te hebben gemaakt. Hij heeft, zo verklaart het dagelijks bestuur, niet de bedoeling gehad, de partij schade te berokkenen. Als gevolg van zijn royement heeft dr. Polak indertijd zijn zetel in de Amster damse gemeenteraad ter beschikking moe ten stellen. DJAKARTA (Aneta). Een bende in Atjeh heeft een aanval gedaan op de trein van Kotaradja naar Seulimeun. De machi nist en de conducteur werden zwaar ge wond. De beschadigde locomotief moest naar Kotaradja worden gesleept. Eerder had een bende het station Henbu, 44 km van Kotaradja gelegen, in brand gestoken. De minister van Godsdienstzaken, Kijai Hadji Maskur, die een reis door Atjeh maakt, heeft verklaard, dat blijkens door de regering ontvangen rapporten vele Is- lamietische geestelijken in Atjeh zich niet kunnen verenigen met de daden van Daud Beureu en de zijnen. Op een kleuterschool te Leeuwarden is een aantal gevallen van blauwe mazelen geconstateerd. Een van de patiëntjes, een jongetje van vier jaar, is aan deze ziekte overleden. Met „blauwe mazelen" wordt een ernstige vorm van mazelen aangeduid. De blauwe plekjes worden veroorzaakt door bloedingen onder de huid. Ongeveer een jaar geleden begon de heer C. H. Nunnink, die reeds gedurende gerui me tijd een garagebedrijf aan de Lange Herenvest 34 beheert, een benzinestation aan de Papentorenvest in Haarlem. En nu nauwelijks een jaar later opent de heer Nunnink bijna recht tegenover zijn ben zinestation een doorsmeer-service-station. Drie oude pakhuizen werden daartoe afge broken en de Haarlemse architect de heer A. Brand ontwierp een geheel aan de eisen van de tijd ingericht doorsmeer-station. De opening van dit nieuwe station, waarin vier bedienden werk zullen vinden, zal Zater dagmiddag plaats vinden. De Amsterdamse rechtbank heeft de 37-jarige Hilversumse koopman H. B. ver oordeeld tot twee maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf en f 200 boete en de 33- jarige broodbakker A. van V. uit Hilver sum tot twee maanden voorwaardelijk en f 75 boete of vijftien dagen wegens het ge legenheid geven tot het beoefenen van ha zardspel. Het Ilappy Station-programma van Edward Starts, dat na de oorlog een vast onderdeel is geworden van de uitzendingen van de Wereldomroep, bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid hiervan biedt Radio Nederland Wereldomroep de jubilaris op 19 November in Hof van Holland te Hilversum een ont vangst aan. In Delft bicven Maandagmiddag de af sluitbomen van de overweg bij de Binnen- watersloot open toen een electrische trein uit Den Haag naderde. De treinbestuurder bemerkte het gevaar en gaf signalen, ter wijl hij krachtig remde. De overwegwachter schrok van de signalen en liet de bomen nog snel zakken. De trein kwam vijf meter voor de overweg tot stilstand. Op het Weesper Zandpad bij Diemen is de zijspan van een motor los geraakt, toen de berijder van de motor de bocht bij de Bijlemerbrug wilde nemen. De zijspan botste tegen de betonnen wand van de brug. De inzittende, mevrouw K.-K. uit Amster dam, is met vrij ernstige verwondingen naar een ziekenhuis gebracht. HAARLEM EN OMGEVING Het programma voor de beiaardbespe- ling op Vrijdag 20 November door Arie Pe ters op het carillon van de Bavotoren van half twaalf tot half een vermeldt de vol gende werkjes: 1. Improvisatie; 2. Geestelij ke liederen; 3. Sonate voor beiaard en een wals (H. Badings); 4. In der Heimat en Sa rabande (E. Grieg); 5. Twee oud-Nederland se dansen: 6. Gavotte uit „Zaïs" (Rameau); Gavotte (J. S. Bach), Dansje (J. de Klerk); 7. Presto en Adagio (Krause) en Gaillarde (Thomé). Het bestuur van dc „Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Haarlem" deelt mee, dat de geheel gerestaureerde „Prins Bernhard- school" in de Vrouwenstraat en de daarbij ingerichte kleuterschool „Ons Zonnehoek- je" op Dinsdag 24 November des avonds om 8 uur officieel geopend zullen worden. Dc oud-Haarlemmer ds. J. van Winters wijk. Hervormd predikant te Grijpskerke (Zeeland), zal aldaar op 22 November af scheid nemen. Op 29 November wordt hij bevestigd te Middenmeer (Wieringermeer) door ds. H. van Heerden uit Scheveningen, eveneens een oud-Haarlemmer. De R.K. Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm" zal voor- de K.A.B., kring- Oost, op 22 November in gebouw Sint Bavo opvoeren het toneelstuk „Schijn en werke lijkheid". Kapelaan H. van der Plas, gees telijk adviseur, zal daar gehuldigd worden met zijn koperen priesterfeest. Alvorens de Provinciale Staten van Noordholland vanmorgen begonnen aan de behandeling der agenda van de tweede ge wone zitting 1953 vroeg de heer Baas (A.R.) of het wel juist was de behandeling van het voorstel inzake stichting van een gebouw voor de Provinciale Waterstaat en uitbreiding van het administratiegebouw van de Provinciale Griffie aan de Dreef te Haarlem gelijk te behandelen met de provinciale begroting. Volgens hem dient het voorstel apart behandeld te worden en bij de besprekingen in de afdelingen ver dient het aanbeveling, dat Gedeputeerde Staten antwoord geven op vragen over het voorstel. In afdelingsvergaderingen over de begroting volgen de antwoorden later schriftelijk. De voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, antwoordde, dat Gede puteerde Staten de verdediging van het voorstel aan spreker hebben overgelaten. Indien er in de afdelingen vragen gesteld worden kunnen ze niet terstond beant woord worden, omdat overleg met de ar chitect nodig zal zijn. De leden krijgen vol doende gelegenheid om over het voorstel in het openbaar te spreken. Bovendien is het van belang het besluit zo spoedig mo gelijk te nemen, om in de komende zomer met de bouw te beginnen. Anders gaat veel tijd verloren. Benoemingen Herkozen werd als lid van de commissie van bestuur der Provinciale Ziekenhuizen de heer H. Nolet te Warmenhuizen, als leden van de Raad van toezicht op de be drijven van de provincie de heren E. P. Clynk en mr. J. F. Jansonius en als lid van het bestuur der Stichting Koningin Wilhelmina-studiefonds de heer M. W. Wiewei. De vergadering besloot 1.000 beschik baar te stellen, bestemd als bijdrage in het geschenk van tien provincies aan de pro vincie Gelderland ter gelegenheid van de opening van haar nieuw provinciehuis te Arnhem. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Dinsdag 12 Januari. In een nota, die Maandag bij de ambas sades van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk in Israel is overhandigd, heeft Israel voorgesteld, dat hoge regeringsfunc tionarissen van Israel en Jordanië bespre kingen houden over de voorkoming van grensincidenten, aldus is Maandag te Tel Aviv medegedeeld. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Israel verklaarde, dat Israel een bijeen komst van politieke en militaire vertegen woordigers der beide landen op het hoofd kwartier van de UNO heeft voorgesteld. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 99 99% A.K.U 177 177 215% 213 Philips Gloeil. 184% 184 Kon. Petroleum 341% 338% A'dam Rubber 92 90 Holl. Amer. Lijn 143 142 N. Scheepv. Unie 137 136 H.V.A 112 111 Deli Mij 94% 95 Amsterd. Bank 179% 179% Ned. Handel Mij. 168 167% Rotterd. Bank 174 174 Twentsche Bank 172 170 Anaconda Copper 33% 32% Bethlehem Steel 50% 50% Republic Steel 48% 48 y8 Shell Union 72% 70% 20% 20% 38 37%

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 12