Bouw in vrije sector sterk gedaald Onverantwoordelijke behandeling van twee meesterwerkjes Kort en bondig Auto's zonder chauffeur Nationaal Muziekkorps van Leger des Heils Riek Waas-Reen gaf verrassend recital MAANDAG 16 NOVEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 7 Wonen en bouwen in Heemstede Vriendelijke overredingskracht won het van onwillige huiseigenaren Woningvoorraad „Nut en Genoegen" speelde een kluchtige historie Intocht Sint Nicolaas in Haarlem-Oost Voordracht voor opvolger van W. Koudstaal Eerste toneelschool voor amateurs Opera Ititima" in Stadhuis Tijdens onvoorzichtig oversteken aangereden Burgerlijke Stand van Haarlem Kolonel Jac. Smael plechtig herdacht Bewoner uit Aerdenhout aan gevolgen aanrijding overleden Soldaat haalde kindje uit het water Afscheidsavond in Haarlemse Manége Moest het vorige jaarverslag van Bouw- en Woningtoezicht in Heemstede melding maken van zeer vele klachten van huurders over verwaarlozing van het onderhoud der woningen door de betrokken eigenaars, het nieuwe, heden verschenen, verslag over het afgelopen dienstjaar vermeldt dat het aantal van dergelijke klachten afneemt. Of juister gezegd: de pogingen van het Bouw- en Woningtoezicht om aan deze klach ten in der minne te doen tegemoet komen heeft meer resultaat gehad dan in vorige jaren, ongetwijfeld omdat onredelijke huiseigenaren ervaren hebben dat zij onver mijdelijk aan het kortste eind trekken. Er wordt door deze gemeentedienst naar gestreefd de klachten door rechtstreeks overleg tussen huurder en eigenaar tot op lossing te brengen. Daarom worden klachten van huurders niet in behandeling genomen dan nadat de huurders zelf de nodige stappen bij de eige naren hebben ondernomen. Eerst na het falen van zulke pogingen volgt een onder zoek van de klacht ter plaatse. Geeft deze aanleiding tot verder optreden, dan wordt door de Dienst mondeling of telefonisch contact met de eigenaar gezocht dan wel schriftelijk verzocht dus niet geëist! het nodige onderhoudswerk te doen ver richten. Het is verheugend dat blijkens het verslag deze voorzichtige gang van za ken in een toenemend aantal gevallen tot het beoogde resultaat heeft geleid. Blijkt evenwel dat deze vriendelijke redelijkheid binnen veertien dagen geen enkel effect heeft gesorteerd, dan volgt een officiële aanschrijving door burgemeester en wet houders met lastgeving tot het verrichten van met name genoemde verbeteringen. Zulke aanschrijvingen waren in het laatste verslagjaar slechts zeventien maal noodza kelijk tegenover 34 in het voorafgaande jaar. Het verslag concludeert daaruit dat de huiseigenaaren zich eerder dan voor heen door een verzoek of een waarschu wing tot het verplichte onderhoud laten bewegen. Intussen: ook nu waren er nog enkele onwillige eigenaren, die ondanks de lastgeving de opgelegde onderhouds werken niet binnen een maand deden uitvoeren. In die gevallen deed de ge meente alles in orde maken wat nodig was, uiteraard voor rekening van de onwillige huiseigenaar, die de rekening gepresen teerd krijgt en desnoods met de sterke arm tot betaling wordt gedwongen. Dit laatste is in het afgelopen dienstjaar driemaal gebeurd. In het verslagjaar werden 106 nieuwe woningen aan de voorraad toegevoegd tegen 95 in het voorafgaande jaar. Deze 106 nieuwe woningen zijn als volgt te ver delen: gemeentewoningen 75 (voorafgaand jaar 8), waarvan 25 woningwetwoningen, namelijk 8 eengezins- en 17 duplexwo- ningen en 50 middenstandswoningen zón der rijkssteun. En voorts 31 huizen, ge bouwd door particulieren (voorafgaand jaar 87), n.l. 10 met herbouwfinanciering, 2 met premieregeling en 19 zonder rijks- steun. Het meest kenmerkende is dus wel de sterke afname van het bouwen in de z.g. vrije sector zonder rijkssteun en wel van 79 in het vorige tot slechts 19 in het verslagjaar. Woningsplitsingen zijn niet tot stand gebracht terwijl één woning door verbouwing tot bedrijfsruimte aan dè woningvoorraad werd onttrokken. Van vier woningen moest de bewoning wegens ern stige gebreken worden gestaakt. De totale toename van de woningvoorraad bedroeg dientengevolge 106 5 of 101, waarbij 17 duplexwoningen, gerekend als enkele wo ning, waardoor de algehele woningvoor raad kwam op 5559 woningen, waaronder begrepen 40 duplexwoningen geteld als enkele woning. -Gezien het aantal inwoners daalde het aantal bewoners per woning van 4,54 in het vorige jaar tot 4,45 in het verslagjaar. In de jaren 1940-'42 bedroeg het gemid delde 3,95 en in 1947-'48 beliep het 4.61. In 28 gevallen werd een gemeentelijke bij drage verleend in de kosten van het beter geschikt maken van bestaande eengezins woningen voor dubbelbewoning. In het voorafgaande jaar beliep dit aantal 47. ADVERTENTIE Billüke tarieven. Prospectus op aanvr. Amsterdamsche Rijtuig Mij. - Plein 21 De titel van het vrolijk spel door Her man Nauw, waarmee de toneelvereniging „Nut en Genoegen" haar leden op twee achtereenvolgende Zaterdagen in hölel „Het Wapen van Heemstede" een amusante avond heeft verschaft, liet aan de inhoud van deze historie weinig twijfel bestaan. Want wat valt er nu eigenlijk te verwach ten van een lading, die door de vlag „Ma heeft de broek an!" wordt gedekt? Waar schijnlijk een vrouwelijke huistiran, die haar uiterst bedeesde echtgenoot geducht onder de pantoffel houdt, aan welke druk deze zich op zijn beurt met alle middelen tracht te onttrekken Met alle bekende ge volgen, die nu niet bepaald met fijnzinnige humor aan de lachlust van het publiek appelleren. Dit vermoeden werd door de opvoering volledig bewaarheid. Het is de geschiede nis van het vrij onschuldige slippertje, dat uiteraard allerlei komische verwikkelingen ten gevolge heeft. De klucht is geheel in de oude trant van de Duitse blijspelfabri kanten Blumenthal en Kadelberg vervaar digd en het resultaat opent dan ook geen enkel nieuw gezichtspunt. Carl Veerhoff had zijn regie volledig 'bij deze stijl aan gepast, zodat het niet te verwonderen valt, dat hier de gehele avond lachen het parool is geweest. Een andere bedoeling heeft men bij een dergelijke keuze kennelijk niet ge had. De spelers hebben waarschijnlijk niet minder genoegen aan deze opvoeringen be leefd dan het publiek in de zaal, hetgeen door een overigens gemakkeiijk te veront schuldigen chargering duidelijk werd ge maakt. M J. Beek en mevrouw J. H. Beek vormden gezamenlijk het traditionele echt paar. Herman Booms was een vermakelijke rentenier, W. Koopman en P. Leuven kwa men als de gnuivende kamerbewoners de heersende verwarring nog vergroten. Ver der werkten J. Bank, mejuffrouw N. Kloot wijk en mevrouw H. Beek aan deze met bal besloten opvoeringen mede. In het verslagjaar werden 118 bouwver gunningen verleend, waarvan 45 voor nieuwbouw en 73 voor verbouwingen en uitbreidingen. De nieuwbouw vergde een totaal aan bouwkosten van twee millioen zeshonderdendertigduizend gulden, de verbouwingen kostten ruim f 338.000. In het verslag wordt nog als opmerkelijk vermeld de teruggang van door afzonder lijke particulieren dus niet in Bouwkas- verband en door bouwondernemers in uitvoering genomen woningen. Dit aantal, dat in het voorafgaande jaar nog 88 be liep, bedroeg in het verslagjaar slechts 11! Na onderzoek werd in dertien gevallen een zuiverheidsverklaring afgegeven als bewijs dat de inboedel van enig perceel niet met ongedierte was besmet. Door een aan tal gemeentebesturen wordt namelijk een dergelijke zuiverheidsverklaring geëist voordat een vestigingsvergunning krach tens de woonruimtewet aan nieuwe in woners wordt afgegeven. Aan alle verzoe ken om een dergelijke verklaring kon zon der meer worden voldaan. Tenslotte ontlenen wij aan dit verslag nog dat zeven hinderwetsvergunningen door het gemeentebestuur konden worden afgegeven nadat door Bouw- en Woning toezicht een onderzoek ter plaatse was ingesteld en de te stellen voorwaarden waren geformuleerd. In het voorafgaande jaar bedroeg het aantal hinderwetsvergun ningen 9 terwijl weigeringen en beroepen (op de gemeenteraad) in het verslagjaar niet zijn voorgekomen. ADVERTENTIE Bescherm Uw auto EIS DIT MERK Zorg dat Uw auto niet van het winterweer heeft te lijden. Bescherm lak- en chroomwerk tegen alle weersinvloeden. Dat spaart Uw kostbare auto. Niet Iedere auto kan op dezelfde wijze worden behandeld. VALMA heeft echter voor elke auto het juiste onderhouds middel. Vraag Uw garagehouder. POLISHES-CLEANERS-WAXES. Zaterdagmiddag heeft Sint Nicolaas in gezelschap van twee Zwarte Pieten een bezoek gebracht aan het Amsterdamse en Slachthuiskwartier. Enkele dagen tevoren was hij per boot aangekomen en daarna had d,e Sint een tocht door het centrum gemaakt. Thans had het bestuur vain de winkeliersvereniging uit de Amsterdam straat hem uitgenodigd voor een bezoek. In de omgeving van de Nagtzaambrug wachtten enkele honderden hem op en precies drie uur kwam hij van de Zomer- vaart in een open rijtuig. De leden van de R.K. harmonie „De Spaarnebazuin" en van het trommelkorps behoorden ook tot de wachtenden en na een verwelkoming trok de stoet naar de Amsterdamse buurt. Eerst was de Amsterdamstraat aan de beurt, waar velen stonden opgesteld om Sint Ni colaas en zijn knechten te begroeten. Ge volgd door talloze kinderen ging de tocht verder door de vele straten uit dit kwar tier en vervolgens naar het Slachthuis kwartier. Voor het bestuur van de winke liersvereniging was de tocht een groot suc ces. Woensdagmiddag zal Sint Nicolaas zijn intocht in Haarlem-Noord doen; het be stuur van de Generaal Cronjéstraatvereni- ging heeft hem daartoe uitgenodigd. Beatrixschool B. en W. van Haarlem hebben een voor dracht opgemaakt voor een opvolger van de heer W. Koutstaal als hoofd van de Beatrixschool in het Ramplaankwartier. De heer Koutstaal is meer dan veertig jaar in dienst van het onderwijs geweest en zou eigenlijk reeds in Augustus met pensioen zijn gegaan, doch is toen op ver zoek van het College nog enige tijd op zijn post gebleven in de school welke hij tot grote bloei heeft gebracht. De voordracht luidt: 1. A. Donker uit Hoofddorp; 2. H. E. Gottschal uit Hendrik Ido Ambacht; 3. A. Meuleman uit Olst. De Nederlandse Amateur-toneelunie en het Werkverband Katholiek Amateurtoneel zijn overgegaan tot de stichting van de eerste van een aantal toneelscholen voor amateurs. Deze scholen, die voorlopig slechts in de vier grootste steden van ons land geves tigd worden, zullen kunnen voorzien in de steeds stijgende behoefte bij de amateur toneelspelers aan een betere basis. De hoofdstad van ons land heeft de primeur. Dezer dagen is het „Vormingscentrum voor het amateurtoneel" in Amsterdam tot stand gekomen. Het bestuur bestaat voor de eerste keer uit de heren mr. H. M. Planten (voorzit ter), Ton Lutz, W. Harmsen en W. Lonis. Het wordt bijgestaan door een raad van advies en toezicht, waarvan de heer W. Ph. Pos, directeur van de Academie voor Dra matische Kunst, voorzitter is en waarin be halve de vertegenwoordigers van de beide deelnemende organisaties twee leden zit ting hebben van de Amsterdamse Kunst- raad. Als docenten zullen dit eerste seizoen optreden: Elise Hoomans en Karl Guttmann (spelvorming), H. N. Sieuwertsz van Re- sema (spraaktechniek), Karei Poons en mevrouw Jodjana (beweginsleer) en Ben Al bach (stijl en répertoire-geschiedenis). Voorlopig zullen de lessen worden ge geven in de Montessori-Ulo-school aan de Nieuwe Looiersstraat. De officiële opening heeft op Dinsdagavond 1 December plaats. Aan de heer O. Norbruis is wegens op heffing van zijn betrekking met ingang van 1 Januari 1954 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zuilen. Voor een select publiek had Vrijdag avond in de ridderzaal van Haarlems stad huis het met tamelijk veel ophef aangekon digde debuut van het nieuwe gezelschap „Opera Intima" plaats. Hebben wij in onze editie van Zaterdag volstaan met een kort, zakelijk verslag, thans publiceren wij de critische nabeschouwing van onze mede werkers voor muziek en dramatische kunst, de heren Jos. de Klerk en David Koning. Het programma werd geopend door het in costuums uit de pruikentijd gestoken, zeer verdienstelijke amateurorkestje Die Haerlemsche Musyckcamer, dat onder lei ding van zijn dirigent André Kaart op vrij beschaafde wijze de Sinfonia in D van Fre- derik de Grote speelde. Een kleine ballet groep, met Gloria Tschernova en Jan Leo Zielstra als solisten, voerde vervolgens op het voor de statige zwier van dergelijke dansen wat kleine podium een sarabande en gavotte uit de opera „Rodrigo" van Handel uit. Iiennie Meyer onderscheidde zich door een natuurlijke gratie van arm bewegingen. Het menuet na de pauze schonk voornamelijk door sterke ongelijk heid veel minder voldoening. De korte tijd van voorbereiding in acht genomen kan het optreden stellig verdienstelijk worden ge noemd. Het eerste hoofdnummer van het pro gramma was de Koffiecantate (Schweigt stille, plaudert nicht) van Bach, welk werk met dezelfde solisten Sylvia Couzijn, Marcel Dirickx en Gerard Hurkmans reeds eerder door Die Haerlemsche Mu syckcamer ten gehore werd gebracht. Het is gebruikelijk deze raamvertelling met dialogen in concertvorm uit te voeren, doch dit keer kregen wij een complete enscène- ring voorgezet, waarbij regisseur Willem van der Veer hopeloze pogingen heeft aan gewend om de ritornels en aria's met actie te vullen. De grootste fout van deze onder neming was het tot elke prijs op de voor grond schuiven van toneelspel, ongeacht de muzikale ontwikkeling. Men had met veel minder, doch bredere gebaren kunnen vol staan. Bovendien is de naturalistische op vatting, zich bijvoorbeeld uitend in kleine apartjes, volstrekt onverenigbaar met de structuur van het geheel. Niet verantwoord Ook overigens getuigde de opvoering van weinig stijlbegrip. Dit was al evenzeer het geval bij de realisatie van „Bastien en Bastiënne" van Mozart, het leuke zangspel letje, dat deze op dertienjarige leeftijd componeerde, al mocht men deze vocaal hoger taxeren dan die van Bach's cantate. De vertolkers van de drie rollen van deze pastorale, de sopraan Anke Dannijs, de tenor Arjan Blanken en de bas Gerard Louman, bleken wel te beschikken over stemmen waar mettertijd op muziekdrama tisch gebied wat mee te bereiken zal zijn, maar dan zullen ze eerst nog een stevige scholing in toneelhouding moeten krijgen. Voorlopig dienen ze het uit hun hoofd te zetten als vakartisten voor een publiek opera'tje te gaan spelen. De muzikale opvatting van Mozarts werkje was mogelijk mede ten gevolge van door het toneelbeeld gestelde eisen niet verantwoord. Met de tempi werd nog al raar omgesprongen, maar bepaald een onvergeeflijke dwaasheid was het van nr. 13 der partituur een duo (in octaven!) te maken. Er staat duidelijk aangegeven, dat de partijen van sopraan en tenor apart, na elkaar moeten worden gezongen. Dit vormt juist een heel leuke scène, met zuiver dra matisch instinct door het wonderkind Mo zart gecomponeerd. Men bleek van heel die situatie, die tot een geestig toneeltje aan leiding geeft, niets te hebben begrepen. En waarom moest de tenor in het trio aan het slot plotseling zijn stem gaan forceren en daarmede de samenklank bederven? De naderhand door Mozart toegevoegde reci tatieven werden achterwege gelaten, zo dat men eigenlijk de versie voor marionet tentheater zag. Volgens het programma zou men al deze tekorten aan André Kaart moeten wijten, want hij alleen stond aangegeven als mu zikaal leider, dus als de verantwoordelijke man voor de interpretatie. Laat ons te zij ner ere aannemen, dat hij er onschuldig aan was en hij als dirigent met zijn or kestje slechts te volgen had. Maar stellig had hij het een en ander kunnen recht zetten. Overigens heeft de Musyckcamer zich vrij goed geweerd. Wederom werd men door een teveel aan bewegingen telkens van de muziek afge leid. Van een harmonisch samengaan was geen sprake. Met de keuze der costuums was men ook al niet bijzonder gelukkig ge weest, om van het dragen daarvan maar te zwijgen, evenmin trouwens als met de aan kleding van het toneel. Voorts zou men bij eventuele herhalingen voor de orkestleden een kortere weg naar hun zitplaatsen moe ten bedenken. Zoals het thans geschiedde maakte de overigens zo aardige poging om de sfeer van een periode op te roepen meer de indruk van een onbeholpen ver kleedpartij. De door sommigen bij voor baat geuite critiek als zou een dergelijk rococostuk niet passen in de architectuur van het gebouw, lijkt ons ongegrond. Wel heeft de zaal als bezwaar dat men alleen op de voorste rijen een behoorlijk uitzicht geniet. Wat wil men eigenlijk? Overzien wij nu deze gebeurtenis, die Zaterdag herhaald werd, dan rijst de vraag: hoe zit dat met die Opera Intima nu eigenlijk? Uit wie en wat bestaat dit gezelschap? Wat vormt de kern en wie re geert deze? Wil men beroepswerk leveren, waar we nauwelijks een spoor van gemerkt hebben, wil men leerlingen gelegenheid geven routine op de planken op te doen, of is alles louter amateurisme? In dit laatste geval zou men veel kunnen verge ven, doch anders dient men serieuze eisen te stellen, terwille van de zaak waar het om gaat en terwille van het publiek. Men kon het dit keer nog in alle ge moedelijkheid opnemen, want het ging im mers om een liefdadig doel, ten bate van het jeugdwerk in Oude Tonge maar nu de kaarsen gedoofd zijn, de requisieten op geruimd en het daglicht weer nuchter door de ramen van het stadhuis schijnt, kan de herinnering aan de werkelijkheid dit op geschroefde geval concreet aan de orde stellen. Wil men amateuristisch op het ge bied der opera grasduinen, of een instituut voor practische studie vormen, laat men daar dan voor uitkomen. Dat heeft alle kans om sympathiek opgenomen te wor den, door ons in ieder geval. Het echter na te laten of de normen te verwaarlozen baart ernstige consequenties voor allen, die er bij betrokken zijn. Arie van Oosten is een „gewone" IJmuidense jongen van veertien jaar. Toen Herman van der Horst met de voorbereidingen voor een nieuwe film over de trawlvisserij begon, zocht hij een kind, dat door hei verhaal van deze documejitaire heen .zou kunnen wandelen als een van de vele IJmuidense jongens, die hun hart aan haven en visserij hebben verpand. Arie van Oosten beantwoordde aan dit doel en dus komt Arie binnenkort op het witte doek als een der hoofdpersoontjes in deze nieuwe fihn, die nog steeds geen officiële titel heeft, maar die voornamelijk op de trawler „Tzonne" is opgenomen. De cinéast is bezig met de laatste geluidsopnamen en de montage van a'e film, die wellicht tegen het eind van dit jaar in. première komt. De film is ver vaardigd in opdracht van het Bedrijfschap voor visserijproducteii èn andere instanties. De veertienjarige II. R. is gistermorgen op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Korteweg te Haarlem-Noord aangereden door een personenauto, bestuurd door de 42-jarige R. W. te Beverwijk. Doordat H. R., zonder op het verkeer te letten, plotse ling de rijweg overstak, kon de bestuurder van de auto, ondanks krachtig remmen, een aanrijding niet meer voorkomen. Een juist passerende dokter constateerde, dat de jongen een been had gebroken. Hij is naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo vervoerd. HAARLEM, 14 November 1953 GEHUWD: 14 Nov., P. J. F. van der Pol en M. E. Roest; A. M. Zijta en B. de Crauw; B. W. Gorter en S. M. H. F. Hin; P. Kloos en I. Prins. BEVALLEN van een zoon: 13 Nov., A. M. Schoonderwoerdvan Gaal; 14 Nov., G. A. Kostervan Steen. BEVALLEN van een dochter: 12 Nov., Th. J. van Leeuwenvan der Zwet; 14 Nov., G. A. Venniker—Kleijhorst; A. 't HartLuit. OVERLEDEN: 12 Nov., J. WeijerVenix, 84 j„ Kamperlaan: 13 Nov., A. H. van Zwijn- dregt, 76 j., Marnixstraat; D. Broekman, 67 j., Peperstraat; J. J. van Lith, 67 j„ Adriaan Loosjesstraat; G. Watzema, 59 j., Godfried van Bouillonstraat; H. Houtsma, 1 m., Wel- gelegenstraat; A. J. H. W. Scheeffer, 78 j„ Kamperlaan; 14 Nov., C. van Ingen, 47 j., Gasthuisvest. 'I Een eenmotorig transporlvliegtuig van de Amerikaanse marine stortte neer in een van de nauwe straten van Napels, waardoor de bovenste verdieping van een van de huizen zwaar werd beschadigd. De piloot en twee passagiers van het vliegtuig kwamen om het leven, evenals een burger in het vernielde woonhuis. Matrozen van de Amerkiaanse Marine doorzoeken de wrakstukken. Het Nationale Muziekkorps van het Le ger des Heils bracht het afgelopen week einde een bezoek aan Haarlem voor het geven van een concert in de Doopsgezinde Kerk en voor muzikale medewerking aan samenkomsten van het Haarlemse korps. De Zaterdagavond was bestemd voor het concert, waarop uiteraard de muziek in het middelpunt van belangstelling kwam te staan. Maar dan muziek in dienst van het religieuze ideaal, dat de Heilsoldaten innerlijk bezielt en dat zij op deze avond wederom door middel van lied en spel en door een persoonlijk getuigenis uitdroegen. De leiding van de bijeenkomst was in han den van kapitein G. Knippenberg, die bij de uitgevoerde werken toelichtingen gaf, die mogelijk voor de „Symphonie der dank zegging" (in sonatevorm geschreven) te veel theoretische vormbegrippen bevatten, maar die voor de overige nummers wel kome, bevattelijke introducties beteken den. Het concert werd geopend met een frisse mars, waarna het ensemble onder leiding van de kapelmeester Bernard Verkaaik de pistonist luitenant Y. de Jong ging bege leiden, die in „Hemelse stemmen" vii'tuoos en muzikaal spel liet horen. Een knappe prestatie van het korps werd de uitvoering van de genoemde Symphonie, waarbij van de instrumentale timbres vaak gelukkig gebruik gemaakt werd, maar waarvan de rhythmiek over het algemeen strakker had kunnen zijn. Van de overige „selecties" voldeden de „Juweeltjes van Tsjaikofsky" uitnemend. Hierin konden de korpsleden hun belang rijke speelvaardigheid en muzikaliteit de monstreren en verkreeg de kapelmeester behalve indrukwekkende massale klank ook de verfijning van licht spel. De medi tatie „Horbury" is als compositie minder geslaagd. Zij komt moeilijk tot enige ont wikkeling van betekenis. Het korps schonk er niettemin zijn beste krachten aan. Een verrassend mooi intermezzo was de Euphonium (tuba)-solo door J. van Dalen in Handels „Wherever you walk", maar evenzeer indrukwekkend was de beschaaf de, gevoelige zang van het uit leden van het korps gevormde mannenkoor. Op deze avond kreeg het korps een ern stige taak om bij de herdenking van de verleden week Woensdag omgekomen chef secretaris van het Leger des Heils in Ne derland, kolonel Jac. Smael, de treurmars uit het oratorium „Saul" van Handel te spelen. Staande hebben de vele aanwezi gen dit indrukwekkende in memoriam aangehoord. P. ZWAANSWIJK. Zondagmorgen is in het Diaconessenhuis overleden de negen-en-veertig jarige heer G. J. Gröik te Aerdenhout, die Vrijdagavond om zes uur op de Zandvoortselaan nabij de Teding van Berkhoutlaan te Aerdenhout bij het o\fersteken van de weg door een auto is aangereden en ernstig gewond werd- BINNENLAND Donderdag worden in Amsterdam de 126 taxi's van het opgeheven Atax-bedrijf geveild. Van de opbrengst van taxi nummer 100 zal men de kinderen die in Amster damse ziekenhuizen worden verpleegd, een prettige St. Nicolaasavond bezorgen. HAARLEM EN OMGEVING De Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden houdt op Donderdag 19 November een ledenvergadering in de tuinzaal van het Concertgebouw. De heer C. (J. M. Foppel, lid van het hoofdbestuur, zal spreken over: „De nood der gepension neerden". De Haarlemse Moderne Jeugdraad houdt op Woensdag 18 November in gebouw Cul- tura een culturele avond voor zestienjarigen en ouderen. De heer F. S. Noordhoff, voor zitter van „Humanitas", zal iets vertellen over het belang van het maatschappelijk werk. waarna de heer P. Spronkers een film zal vertonen en vertellen over Frankrijk en het Kruger Nationaal Wildpark. De voordracht van B. en W. van Bloe- mendaal voor de benoeming van een hoofd der Graaf Florisschool te Vogelenzang luidt: 1. H. Kuys, hoofd der o.l. school te De Waal (Texel); 2. H. H. Kuiter, hoofd der o.L school te Nijbroek (Twello); 3. F. de Jong, hoofd der o.l. school te Spanbroek-Opmeer. „Waarom een verenigd Europa" is het onderwerp, waarover mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, op 30 November in de mu ziekzaal van Brink mann zal spreken. De avond is voorbereid door de Kring der Jongerenorganisaties in de K.V.P. Tijdens de te 's Gravenhage gehouden examens is geslaagd de heer H. W. Tiemeijer uit Haarlem voor het examen tweede stuur man, theoretisch gedeelte. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde de heer W. Wesseldijk, Santpoort en voor het semi arts-examen de heer H. C. M. van der Schoot, Hillegom. In aansluiting op ons verslag in ons blad van Dinsdag 10 November over de nieuwe cantine bij het eerste Christelijk Lyceum vermelden wij nog, dat de architect W. Groenewegen het ontwerp heeft gemaakt. De Haarlemse recherche heeft de 23- jarige expeditieknecht B. J. uit Haarlem ingesloten, die bekend heeft, gedurende 1952 en 1953 herhaaldelijk geld te hebben ge stolen ten nadele van bezoekers en sport lieden, die het Krelagehuis bezochten. In huize HesmergBouter aan de Lanck- horstlaan te Heemstede trad Zaterdag de sopraan Riek WaasReen op, aan de vleu gel door Boukje Land begeleid. Dit recital liet ons kennis maken met een vocaliste, die voor de vertolking van het lied bijzon dere begaafdheden bezit. Zij beschikt over een mooi getimbreerde stem, waarvan de grote „tessitura" voortreffelijk geëgaliseerd is en ontwikkeld tot een souplesse, die, in rijke kleurwisseling, zowel een vlotte colo ratuur kan realiseren als een gedragen melodie met alle denkbare, effecten tot uit drukking brengen. Er leeft bovendien een overtuigend muzikaal element in dit zin gen, dat een levendig temperament ver raad. Verzorgde dictie en intelligente voor dracht spreken ook een hartig woordje mee in de prestaties van mevrouw WaasReen. De som van deze faculteiten was ons reeds duidelijk na de vertolking van vier liederen van Monteverdi, waarmee de zan geres haar programma opende. In drie liederen van Mahler wist zij direct de lichte, heldere tint en de romantische warmte te geven, alsmede de natuursfeer te wekken („Wie ein Natuurlaut"), die bij deze componist een zo kenmerkende rol speelt. Twee liederen van Alban Berg, op 18-jarige leeftijd geschreven, werden mede zeer poëtisch vertolkt als zeldzaam délicate staaltjes van laat-romantiek. En voor „Das Hauschen an der Bahn" van Ernst Toch vond de zangeres een treffende karakteris tiek. Van Rudolf Mengelberg zong zij twee Latijnse kerstliederen. In het eerste „Dormi, Jesu" spon zij als het ware een lichte, rustige klankdraad boven een be wogen begeleiding en in het tweede „Resonet in laudilus" bracht zij de spanning van een majestueuze jubeltoon. Uit het vrijwel vergeten liederenreper toire van Gounod vertolkte zij twee num mertjes. Vriendelijke salonmuziek, die soms een voorstudie lijkt van één of ander operafragment (passages van „An rossig- nol" kwamen in „Faust" terecht). Op voor naam plan bewoog de zangeres zich met fraai getinte en welbegrepen interpretaties van vier nummers uit de „Ariettes oubliées" van Debussy en met drie mees terlijke liederen van Roussel, waarin men alles bewonderen kan wat in een liedcom positie van belang is. En te bewonderen was ook de weergeving van deze hoogte punten uit het Franse répertoire, alleen reeds om de van smaak getuigende reserve, waarbij ieder „teveel" vermeden werd. Het artistieke succes van deze avond gold mede voor Boukje Land, die niet alleen voortreffelijk piano speelt, maar zich als begeleidster weet te vereenzelvigen met de herschepping van haar kunstzuster. JOS. DE KLERK Gistermiddag omstreeks twee uur is de vier-jarige Marianne B„ wonende aan de Bakenessergracht, in het water gevallen, doordat zij te dicht langs de waterkant liep. De 21-jarige soldaat Johannes de Haan uit de Lange Wijngaardstraat is het kind on middellijk nagesprongen en slaagde er in, het op het droge te brengen. Volgens een lid van de Ongevallendienst had het slachtoffertje waarschijnlijk geen nadelige gevolgen van het bad ondervonden. De Haarlemse manége, die door de ge meente Haarlem is aangekocht om er een transformator-station te vestigen, zal op 1 December haar deuren sluiten. Om aan dit wat trieste afscheid toch nog een feestelijk tintje te verlenen, zal de jeugdrijvereniging „En Avant" die er gevestigd, was, op Zater dagavond aanstaande, er een laatste uitvoe ring geven met dressuur, springen en een filmvoorstelling. Tenslotte zal daar ook de gelegenheid bestaan van mevrouw Van der Meer en de instructeur Hofstede, die de laat ste tijd de manége hebben geleid, afscheid te nemen. KOSTYLEW VERBETERT EEN WERELD RECORD. Bij wedstrijden in Moskou heeft de Russische lichtgewicht Nikolai Kostylew bij het trekken een gewicht van 120 kilo omhoog gebracht, wat een nieuw wereld record in zijn klasse betekent.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9