Amerikaanse regering wist dat White verdacht was Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Westminster Abbey Benelux-ministers accoord over handelspolitiek Westelijke nota aan Moskou herhaalt het oude standpunt Drie gezinnen dakloos na brand in Groningen Truman geeft opheldering: Zij ondernam niets om eventuele handlangers niet te alarmeren Arbeidsonrust in Engeland Goodwill voor ons land in Ethiopië Nieuw obstakel in Panmoendjom Rotterdamse rechtbank sprak journalisten vrij Het woord is aan Geslaagde conferentie in Brussel Zwarte prijzen in KSG lager dan officiële Generaal Gruenther in Bonn Prins Bernhard: Schending van militaire geheimen onbewezen geacht „DE IMPASSE IS TOTAAL" Weerrapport 68e JAARGANG No 111 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 17 NOVEMBER 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 264 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE VERMAARDSTE KERK van Groot- Brittannië, Westminster Abbey, verkeert in een staat van verval die dringend tot ingrijpend herstel noopt. Dat zal ook tal rijke Nederlanders interesseren, die al bij hun eerste bezoek aan Londen de kerk zul len hebben bezocht. Want met de Houses of Parliament, de Law Courts en de Inns of Court, St. Paul's Cathedral, de City, de Tower en Hyde Park staat zij ongetwijfeld aan de top van de lijst der toeristische beziènswaardigheden. Wellicht moet men haar de eerste plaats geven. Zij is een schoon en zeer oud gebouw de aan- vangsphase van haar bouw moet op der tien eeuwen afstand en dus in hèt zeer verre verleden voltrokken zijn en haar ligging in het stadsbeeld, tegenover de zich langs de Theems uitstrekkende parlements gebouwen, is treffend en indrukwekkend. Ook is zij in Engelands geschiedenis een zo belangrijk kernpunt geweest en tot op de huidige dag gebleven: sinds de tijd van Willem de Veroveraar zijn alle koningen en (regerende) koninginnen er gekroond, met uitzondering alleen van Edward V. Die kroningsplechtigheden, dat heeft de wereld verleden jaar nog kunnen waarnemen, zijn in de Britse sfeer wel zeer grote gebeur tenissen. De trouw aan traditie en ver leden, die zo sterk in het volk leeft, vindt daarin telkens een uiting die als hoogte punt mag gelden. Als de bezoeker van the Abbey zich verwondert over de aanwezig heid van twee tronen, eigenlijk kronings zetels. inplaats van één, zal hij ontdekken dat de tweede in 1689 werd gemaakt voor Mary Stewart, de gemalin van onze stad houder Willem III, die tegelijk met hem als souverein gekroond werd: een uitzon derlijk geval. In feite had zij, troonopvolg ster toen haar vader verdreven was, als voorwaarde voor haar aanvaarding gesteld dat haar gemaal koning zou zijn. Tal van koninklijke en prinselijke hu welijken zijn in Westminster Abbey vol trokken en het stoffelijk overschot van vele koningen en koninginnen ligt er begraven. Niet alleen van hen; een deel van de kerk is vol, men mag wel zeggen overvol, met grafmonumenten en gedenktekenen van grote persoonlijkheden uit het verleden. Buitendien zijn vroeger ook nog vele an deren in de Abbey begraven en middenin ligt de Onbekende Soldaat ,die er ter aarde besteld werd na de eerste wereldoorlog. Een paar jaar geleden werd in Frankrijk alarm geblazen over de staat van verval waarin een vermaard historisch gebouw in dat land, het Chateau de Versailles, ver keert en sindsdien heeft men een groot bedrag voor de restauratie bijeengebracht. Het herstel van de Westminster Abbey, die veel ouder is en zwaarder door de tand des tijds. aangevreten al hebben in de loop der eeuwen al talrijke gedeeltelijke restau raties plaatsgehad zal langduriger zijn en vermoedelijk ook meer geld kosten. In het begin van dit jaar werd een nationale inschrijving geopend, waarbij een millioen pond sterling ten dele bestemd voor de schepping van fondsen gevraagd werd. Dat is 19Va millioen gulden: een geweldig bedrag dus om aan één kerk ten koste te leggen. De overstromingsramp van Februa ri, die ook een deel van Engeland teisterde, noopte tot een hulpactie die de inschrijving voor de Abbey remde. Tot dusver is 450.000 pond bijeengebracht, dus nog niet de helft van het geraamde bedrag en nu is Zondag met een bijzondere kerkdienst ter in leiding weer een nieuwe „drive" inge zet onder de naam Save the Abbey Week. In Engeland pleegt men evenals bij ons veelvuldig beroep op de publieke vrijgevig heid te doen, maar de Engelsman zucht ook evenals wij onder zware belas tingdruk. Niettemin zal het bedrag onge twijfeld bijeenkomen; wellicht zal tenslotte de staatskas moeten bijspringen om het ontbrekende aan te vullen. De Londense mist-en-rook, gezamenlijk tegenwoordig aangeduid in het nieuw- gemaakte woord „smog" krijgt ook van het verval van de Abbey bij velen de schuld. Men verzekert dat de kalksteen van de buitenmuren vooral is aangetast door gif tige bestanddelen in de rook van kolen. Dit moet wel overdreven zijn wat aange vreten muren en balustrades in de binnen bouw betreft, die zoveel eeuwen oud zijn dat de tijd ook zonder medeplichtigheid van rook ze wel uitgeput moet hebben. Op sommige plaatsen is de steen zozeer ver pulverd dat men er met de hand in kan grijpen. Twintig tot dertig jaar is de schatting voor de duur van het herstelwerk aan Westminster Abbey. R. P. De geallieerde opperbevelhebber, gene raal Gruenther, heeft te Bonn verklaard, dat het geallieerde hoofdkwartier geen aan dacht schenkt aan enige alternatief voor het EVG-verdrag. Gruenther, die een bezoek van een dag aan Bonn bracht, zei, dat de verdediging van het Westen enorme voortgang heeft gemaakt sinds 1951. De hoeksteen van de Atlantische gemeen schap is een goede samenwerking tussen Frankrijk en Duitsland en in het geallieer de hoofdkwartier beschouwen wij een deel neming van Frankrijk en Duitsland beide als van essentieel belang", aldus de gene raal i Een felle uitslaande brand in de Nieuw- stad te Groningen heeft drie gezinnen met 21 kinderen binnen een uur dakloos ge maakt. De brandweer van Groningen heeft een verwoede strijd gevoerd tegen de felle vuurzee, die een gevaar opleverde voor de aangrenzende huizen. Men zag geen kans de inboedel nog te redden en de bewoners moesten bij buren worden ondergebracht. De brand is ontstaan doordat een zoontje van een der families met lucifers speelde. KANSAS CITY. „Wijlen Harry Dex- I commissie voor on-Amerikaanse hande ter White is, ondanks tegen hem ingebrach- I hngen werd gedagvaard voor de commissie te beschuldigingen van ontrouw aan zijn vaderland, niet ontslagen, omdat het van groot belang was dat een onderzoek, waar bij ook de gedragingen van vele andere personen werden onderzocht, onbelemmerd voortgang zou hebben", aldus ex-presi dent Truman in een Maandagavond door hem te Kansas City gehouden radiotoe spraak. Truman verklaarde, dat hij de uiteinde lijke verantwoordelijkheid droeg voor dit besluit. Elke ongebruikelijke maatregel met betrekking tot White's benoeming zou alle betrokkenen in de zaak gealarmeerd kun nen hebben en het welslagen van het inge stelde onderzoek in gevaar hebben kunnen brengen. Trumans verklaring voor de radio en de televisie was een antwoord op de beschul diging van de procureur-generaal, Herbert Brownell, dat White op een belangrijke regeringspost werd gehandhaafd ondanks verklaringen, dat hij een Russische spion was. Truman zeide Maandagavond, dat het destijds in de zaak-White gevoerde beleid het openbare belang en de veiligheid be schermde en tegelijkertijd het federale recherche-bureau in staat stelde zijn uit gebreid onderzoek voort te zetten. Volgens Truman heeft het republikeinse bewind op 6 November door middel van procureur-generaal Brownell een persoon lijke aanval op hem, Truman, gedaan, in een politieke rede te Chicago. Deze aanval, die naar Truman meent, enig is in de ge schiedenis van de V. S., hield in feite de beschuldiging in van opzettelijke onder mijning van de veiligheid der V. S. De voormalige president der V. S. noemde de beschuldiging onwaar. Truman vervolgde, dat als rechtstreeks gevolg van deze be schuldiging, hij op 10 November door de LONDEN (Reuter). De links-georiën teerde groepering in de 800.000 leden tel lende Britse „Amalgamated Engineering Union" heeft Maandag een overwinning behaald op de gematigde groepen, toen een voorstel tot een staking van 24 uur bij stemming werd aangenomen. Het nationale comité van de vakvereniging heeft deze beslissing genomen na negen uur debat teren over het beleid dat gevolgd zou moe ten worden tengevolge van de weigering van de werkgevers een loonsverhoging van 15 percent toe te staan. De beslissing tot staken zal Donderdag behandeld worden door het dagelijks be stuur van de scheepsbouw- en industrie vakbond, die drie millioen geschoolde ar beiders omvat. Het schijnt vrijwel zeker, dat het voorstel daar zal worden overgeno men, daar de A.E.U. een vrijwel overwel digende invloed op de stemming heeft. Dit zou ernstige gevolgen hebben voor de productie- en arbeidsverhoudingen in enkele der belangrijkste Britse exportin dustrieën. Het is bovendien mogelijk, dat hierdoor ook stakingen zullen ontstaan in andere belangrijke industrieën, waar zich soort gelijke loonconflicten voordoen. te verschijnen om ondervraagd te worden over zijn optreden als president der V. S. Truman legde vervolgens uit waarom hij besloten had niet voor de commissie te verschijnen. Zulks zou de constitutionele positie van het presidentschap ondermijnd hebben. Truman noemde het even belang rijk voor de onafhankelijkheid van de uit voerende macht, dat het beleid van de pre sident zo min aan een onderzoek van het Congres kan worden onderworpen nadat hij zijn ambtstermijn heeft vervuld, als in de periode, dat hij zijn functie nog bekleedt. Wat betreft de beschuldiging van Brow nell, dat degenen, die Harry Dexter White aanstelden in de „gevoeligste en belangrijk ste functie, die hij ooit in regeringsdienst heeft gehad", wisten, dat hij een commu nistische spion was, verklaarde Truman, dat Brownell moest hebben geweten, dat deze beschuldiging vals was. Truman zette uitvoerig uiteen, welke maatregelen ge nomen werden toen het rapport van het federale bureau van onderzoek over White's doen en laten was ontvangen. „In communistische landen", aldus Truman, „is het de gewoonte, wanneer een nieuwe regering aan de macht komt, om aftredende functionarissen van verraad te beschuldi gen. Dit is geen Amerikaanse gewoonte, althans vroeger niet". Volgens Truman is 't duidelijk, dat de huidige regering, omwille ADDIS-ABEBA (ANP). Na een be zoek van Prins Bernhard aan Wonji, waar een suikerplantage van de HVA is geves tigd, had een speciale ANP-correspondent een onderhoud met de Prins, die met grote belangstelling de riettuinen en de in aan bouw zijnde fabriek had bezichtigd. De Prins toonde zich diep getroffen door de hier getoonde ondernemingsgeest. Uit niets werd hier in twee jaar een suikeronder neming opgebouwd, die thans reeds in staat is het grootste deel van de suikerbehoefte van Ethiopië te dekken. Dit is een typisch voorbeeld van Nederlandse op het buiten land gerichte economische activiteit, waar op de Prins steeds de nadruk legt en op welker bevordering zijn buitenlandse rei zen mede zijn gericht. „Wat in Wonji is tot stand gebracht is ook voor mij bij mijn pogen om iets voor onze industrie en han del te bereiken, een grote stimulans", aldus de Prins. Zijn algemene indruk over het bezoek aan Ethiopië is dat de stemming jegens Nederland er zeer welwillend is. Dit is ook gebleken tijdens gesprekken met de Keizer, die zeer goed op de hoogte is van wat Nederland op verschillend gebied kan presteren. De Keizer heeft grote be wondering voor wat Nederland in Indone sië heeft getoond en het spoedige herstel na de oorlog heeft hem met ontzag ver vuld. De Prins is van oordeel, dat Nederland in de voortgaande ontwikkeling van Ethio pië belangrijk zal kunnen bijdragen. Hier bij moet er echter wel van worden uitge gaan, dat ook andere landen in dit Afri kaanse land mogelijkheden zien. Laat Ne derland daarom niet achterblijven. De Prins toonde zich hierover echter geens zins ongerust. Hij is vol vertrouwen, ge zien de resultaten van Wonji. van politiek voordeel, het Mc Carthyïsme volkomen heeft omhelsd. Onder Mc Carthy- isme zeide Truman te verstaan het gebruik van grove leugens en ongegronde beschul digingen tegen welke burger ook zoge naamd uit vaderlandsliefde of om de vei ligheid van de staat te beschermen. Aan het slot van zijn rede sprak Truman de hoop uit, dat de Amerikanen „dit kwaad" zullen bestrijden. Zwaartepunt Leidende figuren in de Amerikaanse republikeinse partij hebben Maandag be loofd dat het zwaartepunt in de verkie zingen voor het Congres, die volgend jaar zullen plaats hebben, zal worden gevormd door de kwestie van het „ingeslopen com munisme in de regering". De nationale voorzitter van de partij, Leonard Hill, verklaarde in een televisie uitzending: „Wij zullen ervoor zorgen dat alle communisten en linksgeoriënteerden, die onder vroegere régimes in de regerings dienst gekomen zijn, eruit worden gezet". PANMOENDJOM. (Reuter). De Noordelijke afgevaardigden bij de onder handelingen te Panmoendjom hebben Dinsdag voorgesteld, dat de voltallige po litieke conferentie over Korea te Pan moendjom zal worden gehouden in plaats van in een der door de vertegenwoordigers van de UNO voorgestelde steden. Arthur Dean, de voornaamste Amerikaan se afgevaardigde voor de UNO-landen, die aan de strijd in Korea hebben deelgeno men, stelde Maandag voor om de politieke conferentie ter bepaling van de toekomst van Korea in San Francisco, Honoloeloe of Genève te houden. Als aanvangsdatum de zer conferentie noemde Dean 15 December. Hij voegde er evenwel aan toe. dat de ge allieerden r.iet afwijzend stonden tegen over voorstellen om de conferentie elders dan in een der genoemde plaatsen te hou den. De Noordelijken hebben Dinsdag ook het plan geopperd, de Soviet-Unie, India, In donesië, Pakistan en Birma afgevaardig den naar de politieke conferentie te laten zenden. Dit voorstel is reeds eerder door de regering van communistisch China ge daan. De conferentie zou volgens de Noordelij ken „in December" moeten beginnen. Dean verwierp deze voorstellen als on aanvaardbaar. Wel verklaarde hij late^, dat de V.S. mogelijk de andere UNO lan den en Zuid-Korea zouden kunnen aanbe velen hun positie tegen deelneming van neutrale landen aan de politieke confe rentie te herzien, als de besprekingen zou den vastlopen. De rechtbank te Rotterdam heeft heden ochtend de 21-jarige leerling-journalist L. J. E. en de 44-jarige chef-redacteur L. W. S., beiden verbonden aan het Rotter - damsch Parool, vrijgesproken. Veertien dagen geleden stonden zij te recht, omdat in hun krant in Januari een artikel had gestaan over de bouw van een bunker voor het korps Luchtwachtdienst, waarmee volgens de tenlastelegging mili taire geheimen aan de openbaarheid zou den zijn prijsgegeven. De leerling-journalist had het artikel geschreven, doch de chef-redacteur werd eveneens beschuldigd, dat hij zich er niet van vergewist zou hebben of volledige pu blicatie veroorloofd was. De eis tegen E was een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk, tegen S. veertien dagen gevangenisstraf. Ten aan- DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Ambrose Bierce: Een vooroordeel is een zwervende mening zonder zichtbare middelen van bestaan. zien van E. verwierp de rechtbank het ge dane beroep op nietigverklaring van de dagvaarding. Ten aanzien van één punt van de dagvaarding tegen E., die een over treding inhoudt, achtte de rechtbank zich onbevoegd er kennis van te nemen. De rechtbank achtte de ten laste gelegde fei ten niet bewezen, zodat zij tot vrijspraak kwam. Ook ten aanzien van S. werden fei ten niet bewezen geacht, zodat ook hier vrijspraak volgde. De officier van justitie te Breda is in beroep gegaan tegen het vrijsprekend von nis. dat de Bredase rechtbank heeft uitge- spi-oken tegen de Amsterdamse banketbak ker F., een broer van de op Kerstmis ont snapte oorlogsmisdadiger K. F. (Van onze correspondent in Brussel) Minister Van Zeeland presideerde gisteren te Brussel in het nieuwe gebouw van het secretariaat-generaal van de Benelux de ministeriële conferentie, die naar veler oor deel de geslaagdste is geweest die sinds lange tijd werd gehouden. Het Benelux- optimisme der beste dagen was gisteren aanwezig, en de resultaten van deze dag mogen bijzonder opmerkenswaardig wor den genoemd. Het communiqué van de con ferentie is beperkt tot 5 paragrafen, die echter ieder op zichzelf een zeer reële voor uitgang bevatten. Het voornaamste punt is het feit, dat „het comité van ministers overeenstemming heeft bereikt over de algemene inhoud van een protocol over de gemeenschappelijke buitenlandse handelspolitiek der Benelux- landen. Het comité heeft aan de bevoegde organen der douane-unie duidelijke richt lijnen gegeven voor de redactie van de definitieve tekst van dit protocol, dat op de volgende vergadering aan het comité zal worden voorgelegd", aldus het commu niqué. Het Belgisch standpunt luidde: Laten wij eerst gemeenschappelijke handels- accoorden afsluiten met een viertal landen, één land uit de dollar-zóne. één land achter het IJzeren Gordijn, één land in Zuid- Amerika en één land in de zóne der Euro pese betalings-unie. Op grond van de erva ringen kan men dan uitmaken hoe het pro tocol later dient te worden geredigeerd. Het Nederlandse standpunt was: Laten wij eerst een algemeen protocol opstellen en alle landen en zones, die bestreken wor den door de gemeenschappelijke Benelux- De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben Maandag de Sovjet- Unie meegedeeld, dat haar voorwaarden voor een conferentie van de grote mogend heden, zoals vervat in de Russische nota van 3 November, volkomen onaanvaard baar zijn. De drie landen herhalen evenwel, in gelijkluidende nota's aan de Sovjet regering, hun uitnodiging voor een bespre king van de vier ministers van Buitenland se Zaken over het Duitse en het Oosten rijkse vraagstuk. Voor het eerst van dit de donkere liich jaar is er in Washington sneeuw gevallen. Scherp tekent de omtrek van het Kapitool zich af tegen Het besneeuwde geornamenteerde hekwerk van een balkon zorgt voor een geslaagde omlijsting. De Sovjet-Unie wordt er in deze nota van beticht, dat zij als prijs voor de be sprekingen tussen Oost en West een „onverdedigd West-Europa" eist. Voorts zijn de Westelijke mogendheden van me ning, dat besprekingen met communistisch China, zoals voorgesteld door Moskou, slechts kunnen leiden tot een „nutteloos en eindeloos debat". In de Russische nota van 3 November werd gesteld, dat besprekingen met com munistisch China over middelen ter ver mindering van de internationale spanning dienden vooraf te gaan aan vier-mogend- hedenbesprekingen over Duitsland. De Westelijke „grote drie" verklaren, dat men het best de internationale span ning kan verminderen door te beginnen met die vraagstukken, welke een zo spoe dig mogelijke oplossing vragen. Om deze reden stellen zij voor allereerst te spreken over de eenwording van Duitsland en het verdrag, dat aan Oostenrijk zijn vrijheid zal teruggeven. Geallieerde kringen te Bonn, waar de inhoud van de Westelijke antwoordnota door de hoge commissie werd bekendge maakt, zeggen, dat de Westelijke mogend heden de poging van de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, van Vrijdag om de indruk weg te nemen dat de Sovjet-Unie geen besprekingen wenst, heb ben genegeerd, omdat zij van mening zijn dat door de persconferentie van Molotov het Russische standpunt niet is gewijzigd. Diplomatieke kringen in Londen menen, dat de nota een duidelijk einde maakt aan de vruchteloze diplomatieke uitwisselin gen over Duitsland, die sedert Mei van het vorige jaar tussen de hoofdsteden van de Westelijke mogendheden en Moskou heb ben plaats gehad. De impasse is totaal, zeiden zij, en zal dat blijven, tenzij Moskou een ander stand punt gaat innemen. In Luxemburg is medegedeeld, dat er in de landen der Europese Kolen- en Staal gemeenschap het omgekeerde van een f zwarte markt bestaat, namelijk een markt waarop de staalprijzen lager zijn dan de officieel vastgestelde in plaats van hoger. Naar verluidt hebben geheime afspraken tussen staalkopers en -verkopers geleid tot een handel binnen de gemeenschap tegen verlaagde prijzen. Een woordvoerder van de EKSG verklaarde, dat de staalprijzen op de zwarte markt vijf tot tien procent lager zijn dan die, vastgesteld door het hoge gezagsorgaan. De voorzitter van het hoge gezagsorgaan, Jean Monnet, is voor nemens maatregelen hiertegen te nemen. handelsaccoorden hierin betrekken. Tegen acht uur gisteravond kwam het compromis tot stand: Men zal een algemeen protocol maken en daarin voorzien dat geleidelijk gemeenschappelijke handelsaccoorden tot stand komen. De technische kwestie, die vele bezwaren deed rijzen was de vraag of in die handels accoorden alle producten zouden worden opgenomen, ook de landbouwproducten, die in de handel tussen België en Nederland aan beperkingen zijn onderworpen, plus de producten, die sedert 24 Juli onder het in dustrie-protocol van Den Haag vallen. Be sloten werd dat dit niet het geval zal zijn. Echter staat thans vast dat de beide admi nistraties zich op order van hun regering moeten gereedmaken voor gemeenschappe lijke handelsonderhandelingen met derde landen. En op 9 December wensen de mi nisters het handelsprotocol te Luxemburg reeds te paraferen. Wanneer zich geen nieuwe verwikkelingen voordoen, mag men zeggen dat hiermede een belangrijke stap gezet is om Benelux op het internationale plan een zeer groot prestige te bezorgen. Er werd ook lang heen en weer gepraat over de Nederlandse omzetbelasting, die bij export aan de Nederlandse exporteur wordt terugbetaald. Van 1 Februari 1954 af zal deze restitutie aan de Nederlandse expor teurs voor bepaalde producten worden af geschaft, wanneer het om export naar Bel gië en Luxemburg gaat. Hierdoor worden deze Nederlandse pro ducten, waarvan de lijst nog definitief moet worden samengesteld. 2 a 3'A percent duur der op de Belgische markt. Het is een Nederlandse geste, waartegen in Nederlandse bedrijfskringen overigens verzet zal rijzen, aldus de mening van een Nederlands expert. Aan de nota over de economische situatie in de drie landen, de kwestie van de accijn zen, onder andere op bier en suiker, de politiek van openbare aanbestedingen en aan het probleem van het vrij kapitaalver keer kwamen de ministers niet eens meer toe. Dit worden punten voor de volgende conferentie te Luxemburg, die aldaar wordt gehouden op 9 December, omdat de minis ters op 7 en 8 December over het Schuman- plan confereren. Het was een gemoedelijke conferentie. De ministers verklapten heel wat zaken aan de journalisten. Over de bedreigde sec toren is niet lang gediscussieerd. Alleen twee takken van bedrijf, de goédkope wol len weefsels en de emaille-artikelen moeten nog het onderwerp vormen van een over eenkomst, omdat men het in de sectoren niet eens kon worden onder de industriëlen zelf. (van hedenmorgen 7 uur) vveers- j,.g dv ~g f| 01 3 01 t-f ZS Helsinki sneeuw Z 4-2 0 Oslo mist windstil 2 0,7 Stockholm regen ZZW 3 2 0,6 Kopenhagen geheel bew. ZW 6 6 0 Londen mist windstil 4 0 Amsterdam geheel bew. windstil 7 0 Brussel mist windstil 2 0 Parijs mist NO 2 2 0 Bordeaux mist ZZO 3 10 Grenoble onbewolkt windstil -2 0 Nice onbewolkt NNW 6 9 0 Berlijn licht bew. OZO 3-10 Frankfort nevel NO 3 3 0 München mist OZO 5-0 0 Zürich nevel ZO 2 4 0 Genève nevel windstil 2 0 Wenen nevel windstil -3 0 Innsbruck onbewolkt W 2-2 0 Rome onbewolkt NNO 4 8 0 Neerslag laatste 24 uur. toestand SOCXJOOOOOCOOXXXXCODOCCOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO, AANHOUDEND RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijke opkla ringen en plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. Ma tige tot zwakke wind hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. 18 November Zon op 8.05 uur, onder 16.45 uur. Maan op 14.57 uur. onder 4.45 uur. Hoog en laag water in IJmuidcn Dinsdag 17 November Hoog water: 12.21 en uur. Laag water: 7.50 en 20.07 uur Woensdag 18 November Hoog water: 0-49 en 13.13 uur. Laag water: 8.53 en 21.09 uur. <CC0300COOOOCOOOO30CKX>30coocooooooooooooooocoocooooocoo

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1