Verkoop van overtollige meubelen enz. PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Duitsers en Oostenrijkers in Wereld Veteranen Federatie SS Gesprekken over vraagstukken der Europese samenwerking Israel stemde zwijgend tegen, maar aanvaardde wèl de Egyptenaren Oe radio geeft Woensdag Woensdag 18 November Minister Beijen in West-Duitsland ^ocU ió het zo J DINSDAG 17 NOVEMBER 1953 2 BRILLEN VOOR Bezwaar tegen verhoogd inklaringsrecht voor postpakketten Zeemijn gevonden aan Noorderstrand Spaarsaldi in October ruim 10,7 millioen Sleepboot „Holland" naar aangevaren Zweeds schip Brand teistert fabriek van metaalwaren in Tiel KEIP Een aantal huiskamers, slaapkamers, bankstellen, clubjes, boeken- r2 kasten en kleinmeubelen, meestal model 1953, zullen wij straks in onze vernieuwde meubelafdelingen niet meer kunnen plaatsen, leder die hieruit een keuze kan doen is voor de prijs goed af. Voorts een aantal karpetten, tafelkleden en andere kleedjes die voor aankleding van onze showrooms hebben gediend. Zij zijn zorgvuldig gereinigd en van nieuw practisch niet te onder scheiden. Alles tegen zeer sterk gereduceerde prijzen. De verkoop vangt aan om 9 uur Alléén aan particulieren Diabeticus voor overheidsfunctie geschikt verklaard Vergroot Utrecht kiest een nieuwe gemeenteraad ONDER WATER Koningin Juliana heeft Maandagmorgen het Wereldveteranencongres in Den Haag geopend. Tijdejis de opening: Koningin Juliana spreekt de rede uit. Zittend achter de tafel van links naar rechts: generaal-majoor C. W. Fladgate CBE (vice-president); W. Ch. J. M. V. Lanschot (secrétaire-trésorier) en Albert Morel (president) Duitsland en Oostenrijk, voormalige vij anden van het overgroot deel der 20 lan den, die bij de Wereld Veteranen Federatie zijn aangesloten, kunnen thans op basis van gelijkgerechtigdheid hun stem in de al gemene vergadering dezer internationale oudstrijders-organisatie laten horen. Tij dens de plenaire zitting van gisteren is het lidmaatschap van de Duitse veteranen- organisatie Verband der Kriegsbeschadig- ten" eti de Oostenrijkse Zentralororgani- sation der Kriegsopferverbande Oester- reichsdoor de algemene vergadering goedgekeurd De Oostenrijkse vereniging werd unaniem toegelaten. Dit gold niet voor de Duitse organisatie: de Israëlische delegatie stemde tegen, terwijl Luxem burg zich van stemming onthield. Voordat de toelating van de Duitse orga nisatie in stemming kwam, deelden spre kers van verschillende delegaties mede, dat zij zich gunstig over het voorstel zou den uitspreken. De Belgische woordvoerder stelde als eis, dat de Duitsers zich onvoor waardelijk zouden uitspreken over de on menselijkheid van de oorlog. Na hem voerden een Brit, een Fransman, een Nederlander en een Noor het woord. De Luxemburgse delegatie liet weten, dat zij zich van stemming zou onthouden het geen, naar zij zei, al een groot offer was. De Israëlische delegatie stemde tegen zon der zich te hebben uitgesproken. Wèl stemden de vertegenwoordigers van Israel voor de toelating van een Egyptische veteranenbond. „Weliswaar heeft Egypte nog steeds geen vrede met ons land ge sloten, maar dat zal ons niet beletten samen te werken met deze oudstrijders". Een aantal andere organisaties werd door de algemene vergadering unaniem aan vaard. Bij de groeten der vertegenwoordigers der delegaties heeft Nitsche namens het Verband der Kriegsbeschadigten gespro ken. Hij toonde zich zeer erkentelijk voor het in de Duitse veteranen gestelde ver trouwen. Vrede en democratie, zo zei hij, zijn de enige weg, die de wereld voor een nieuwe ramp kunnen behoeden. Het V.D.K. acht het zich een dure plicht de oorlogs wonden te helpen herstellen. „Alle Duit sers, die deze ellende hebben ervaren, ver oordelen de oorlogsmisdaden, begaan door verworden figuren, die zeiden in naam van het Duitse volk te handelen", aldus Nitsche. Na een beeld gegeven te hebben van het ADVERTENTIE veraf en /lezÈnN werk van zijn organisatie, verklaarde hij. dat deze organisatie het werk der W.V.F. onvoorwaardelijk steunt. Het V.D.K. kan door zijn democratische instelling een dam vormen tegen extremistische activiteiten. Ook is het zeer erkentelijk voor de pogin gen van de Wereldfederatie de nog krijgs gevangen Duitsers in vrijheid gesteld te krijgen. UNO-commissaris over vluchtelingen Bij het begin van de middagzitting heeft mr. G. J. van Heuven Goedhart, UNO- ADVERTENTIE- Krabben en peuteren maakt de - kwaal steeds erger. De helder IT<k1<1fl vloeibare D.D.D. dringt diep in de porjgr door. zuivert, ontsmet en geneest de huid. ITSh WS GENEESMIDDEL TEGEN M U») MR BB E» HUIDAANDOENINGEN JBtW» JÊkW» .BUT* commissaris voor het Vluchtelingenpro bleem, de aandacht gevestigd op de hon derdduizenden ontheemden, die nog steeds in kampen vertoeven, soms onder de meest mensonwaardige omstandigheden. Dit vluchtelingenvraagstuk, aldus mr. Van Heuven Goedhart, stamt rechtstreeks uit de oorlog en hij hoopte dan ook, dat de veteranen tijdens deze algemene vergade- iing aandacht aan het probleem zouden wijden. Deze vluchtelingen zijn immers door hun omstandigheden gevoelig voor de influisteringen van extreme organisaties en de oplossing van het vraagstuk betekent een wezenlijke bijdrage tot een duurzame vrede. Geflankeerd door de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer ontving minister president dr. W. Drees gisteravond de af gevaardigden van het Wereldveteranen- congres in het gebouw van de Tweede Ka mer. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kortenhorst, verwelkomde daar de deelnemers en zeide dat, als iemand recht heeft om over vrede te spreken, die een oorlogsveteraan is, omdat hij er daadwer kelijk voor gevochten heeft. Sprekende over vaderlandsliefde waarschuwde spre- ker ervoor, dat goede principes niet ver keerd gehanteerd moeten worden. Naast de liefde voor zijn land moet de liefde voor ziin medemens staan. Deze laatste liefde te bezitten heeft de Wereldveteranenfederatie reeds bewezen. De voorzitter van de wereldveteranenfederatie, de heer Albert Morell, dankte de heer Kortenhorst voor zijn begroeting en onderstreepte nog even de woorden, die deze had gesproken. Hier na bezichtigden de congressisten onder lei ding van de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, het gebouw van de Eerste Kamer. De Kamers van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam en Rotterlam hebben de directeur-generaal der P.T.T. in een gezamenlijk adres verzocht te willen be vorderen, dat verhoging van het inkla ringsrecht voor postpakketten met 150 per cent ongedaan wordt gemaakt, althans tot redelijker proporties wordt terugge bracht. In 1952 werden in Nederland ingevoerd 680.000 postpakketten. De verhoging van het inklaringsrecht van 40 op 100 cent be tekent dus, dat de geadresseerden van deze pakketten ongeveer 400.000 gulden meer moeten betalen. De Kamers ontkomen niet aan de indruk, dat het overgrote deel van deze postpakketten bestemd, is voor de im- porthandel of andere ondernemingen, die in de uitoefening van haar bedrijf post pakketten ontvangen. Dit betekent, dat een betrekkelijk kleine kring de verzwaring zal moeten dragen. De aan de inklaring verbonden werkzaamheden zijn onveran derd gebleven. Aan het Zandvoortse Noorderstrand, nabij Paviljoen Riche, is gisteren een grote zeemijn aangespoeld. Het gevaar lijke projectiel is kort na de ontdekking door de mijn opruimingsdienst onschadelijk gemaakt. Bij de spaarbanken in Nederland is ge durende October ingelegd 59.534.827 en terugbetaald .48.762.831, hetgeen een be sparing betekent vna 10.771.996. Hiervan werd 9.614.042 gespaard bij de bonds spaarbanken en 1.157.954 bij de niet aan gesloten algemene en bankspaarbanken. De Rijkspostspaarbank heeft in October een overschot behaald van 600.000. De sleepboot „Holland" van rederij Doeksen is in de afgelopen nacht uitgeva ren naar het Zweedse vrachtschip „Etna", dat circa half vier in dikke mist in de buurt van het lichtschip Terschellinger- bank in aanvaring is gekomen met de Zweedse vrachtboot „Frideborg". De „Et- na" heeft een tonnage van 1600 ton, is in 1921 gebouwd en is geladen met kolen. De sleepboot trachtte verbinding met het schip, dat is lek gevaren, tot stand te brengen. De „Frideborg", die vermoede lijk geen schade heeft opgelopen, heeft de reis voortgezet. Vanmorgen omstreeks halfnegen is een felle brand uitgebroken in de metaalwa- renfabriek Kurz en Co. aan de Binnenweg te Tiel. Het vuur is ontstaan op de boven verdieping in een vleugel, waarin grote voorraden papier en hout waren opgesla gen. De fabrieksbrandweer van Daalderop en Zonen tegenover de brandende fabriek ijlde met schuimblussers te hulp, doch slaagde er niet in de brand te stuiten. De inmiddels gearriveerde Tielse brand weer bestreed het vuur met acht stralen, maar werd in haar werk zeer belemmerd door een dichte rookontwikkeling. Tegen tien uur had het vuur zich over de gehele bovenverdieping verspreid. In de benedenverdieping, waarin de machines staan opgesteld, werd grote waterschade aangericht. Gevaar voor uitbreiding naar de belendende percelen was er toen niet meer, maar het liet zich aanzien dat de brandweer nog uren werk zou hebben om de brand meester te worden. Het bedrijf, waarin ongeveer 80 mensen werkzaam zijn, zal voorlopig stil komen te liggen. De schade, die nog niet te schatten is, wordt door verzekering gedekt. ADVERTENTIE gr. houtstr. naast luxor HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieekn. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Platen. 1.20 Schuld, hoorspel. 12.10 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.59 Klokgelui. Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Metropole Orkest. 13.55 Platen. 14.40 Omroep-orkest en soliste. 15.27 Viool en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven, causerie. 18.45 Gewijde muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Violen en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 20.50 Christelijk sociaal nu!, causerie. 21.10 Promenade-orkest en klein koor. 21.35 Platen. 21.50 Sopraan, tenor en piano. 22.10 Gitaar-recital. 22.32 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Reportage. 7.40 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Reportage. 8.25 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Orgie. 9.20 Residentie-orkest, koor en solist. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Carillonmuziek. 12.07 Accordeon orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Accordeonorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel. 13.45 De rol van Den Haag in de geschiedenis van de Arbeidersbeweging, causerie. 14.00 Piano recital. 14.15 Voor de jeugd. 14.30 Wat weet u van uw stad? 14.35 Voor de jeugd. 14.55 Kin derkoor. 15.20 Wat weet u van uw stad? 15.25 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Wat weet u van uw stad? 16.35 Jeugdconcert. 17.15 Platen. 17.50 Regeringsuitzending: Volkshuisvesting in Suriname. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Praatje over consu mentenbelangen. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Artistieke staalkaart. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Po litiek commentaar. 20.15 Koninklijke Mili taire Kapel. 20.45 Community-singing. 21.05 's Gravenhage. klankbeeld. 21.30 Cabaret. 22.00 Platen. 22.45 Uitslag Wat weet u van uw stad? 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws, in Esperanto. 23.20 Lichte muziek. 23.50—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.40 Kamerorkest. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Der fidele Bauer, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano kwintet. 22.50 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters radiodagboek. (Op 224 en 42 m.). C-D OO LDERDDKSTRAAT 73-87 - AMSTERDAM BONN (Van de A.N.P.-correspondent) Bondskanselier dr. Adenauer en de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen, die een bezoek aan Bonn brengt, hebben bij hun ontmoeting in de bondskanseiarij uitsluitend vraagstukken der Europese samenwerking besproken, zo heeft minister Beyen verklaard. Kwesties, die uitsluitend de Nederlands-Duitse be trekkingen raken, zijn niet ter sprake ge komen. Ook de bespreking van minister Beyen met staatssecretaris professor Ilall- siein gold uitsluitend de Europese zaken. Het bezoek, dat door minister Beyen als een beleefdheidsbezoek werd aangemerkt, werd tussen dr. Adenauer en mr. Beyen reeds afgesproken tijdens de in de afge lopen zomer in Baden Baden gehouden ministersconferentie. Met de aanstaande Haagse ministerconferentie in het nabije verschiet dienden de gevoerde besprekin gen, die Maandag begonnen en heden wor den voortgezet, uiteraard de voorbereiding van de samenkomst der ministers in Den Haag. Met de vier overige ministers, die daar aanwezig zullen zijn, heeft minister Beyen reeds besprekingen gevoerd en de vandaag in Bonn gevoerde discussie kan als de afronding van deze voorbesprekin gen worden beschouwd. Minister Beyen verklaarde gisteravond, dat hij van de Haagse conferentie in de huidige omstandigheden geen beslissingen kan verwachten. Deze conferentie kan, vol gens de minister, niet meer doen dan min of meer de balans opmaken van de voor gaande onderhandelingen der deskundigen in Rome en vaststellen op welke punten er wel en op welke punten er nog geen over eenstemming bereikt kan worden. De minister heeft tijdens het beraad met de Duitse kanselier nogmaals nadruk ge legd op de grote waarde, die Nederland hecht aan de economische integratie van Europa. Over de noodzaak van zulke economische eenwording bestaat volgens de minister tussen Duitsland en Nederland overeen stemming. Men wenst in deze de bevoegdheden van een Europees gezag niet al te beperkt te zien. Minister Beyen is de eerste Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, die na de oorlog een bezoek aan de West-Duitse hoofdstad brengt. De minister is vergezeld van zijn echtge note. Daar het hier geen oficieel staatsbe zoek betreft, heeft hij geen van zijn Haagse medewerkers op zijn reis meegenomen. Desondanks wordt in Bonn aan het bezoek van mr. Beyen grote aandacht geschonken. Men hecht om twee redenen bijzondere waarde aan het persoonlijke overleg, dat in deze dagen tussen mr. Beyen enerzijds en dr. Adenauer en zijn naaste medewerker prof. Hallstein anderzijds plaats vindt. Ten eerste omdat naar de opvatting van Bonn Vandaag heeft de Centrale Raad van Beroep te Utrecht uitspraak gedaan in de zaak van het college van B. en W. van Den Bosch tegen de uitspraak van het Ambte narengerecht te Arnhem, waarbij de heer W. A. F. Leenaerts, rijksambtenaar te Nij megen, op grond van medisch onderzoek geschikt werd geacht tot het bekleden van de betrekking van directeur van Sociale Zaken te 's-Hertogenbosch, ofschoon hij diabeticus is. De Centrale Raad bevestig de in zijn uitspraak de beslissing van het Ambtenarengerecht, zodat de heer L. ge schikt moet worden geacht de bedoelde betrekking te bekleden. ADVERTENTIE VOOR MODERNE COIFFURES NAAR MOLENDIJK'S DAMESKAPSALONS Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 Haarlem Buslijn 3-4 de intensivering der betrekkingen tussen beide landen in de laatste jaren zulke vor men heeft aangenomen, dat deze zeker een rechtstreeks contact tussen de leiders van de buitenlandse politiek der beide landen rechtvaardigen en ten tweede omdat men gelooft, dat bondskanselier Adenauer in zijn streven op Europees gebied op blijven de Nederlandse steun voor de gedachte der Europese integratie zal kunnen rekenen. Van Duitse kant is bij deze gelegenheid dan ook opgemerkt, dat de beide ministers de overtuiging zijn toegedaan, dat de Europese politieke gemeenschap een drin gende noodzaak is geworden. Op 1 Januari wordt de grenswijziging voor Utrecht een feit. Op 9 December wordt in vergroot Utrecht, dus in de ge meente Utrecht en in de randgemeenten welke bij de grenswijziging betrokken zijn, door de kiezers een nieuwe gemeenteraad gekozen. Het aantal kiezers voor de vergrote ge meente Utrecht bedraagt 138.348. In dit getal zijn opgenomen 297 kiezers uit de ge meenten Westbroek en Achttienhoven, 85 uit de gemeente De Bilt, 62 uit Houtqn, 100 uit Bunnik, 459 uit Oudenrijn. 13.786 uit Zuilen, 4.385 uit Maartensdijk en 4.541 uit Jutphaas. Thans bestaat de gemeente raad van Utrecht uit 39 leden. In de ver grote gemeente Utrecht wordt dit aantal, dat volgens de Gemeentewet afhankelijk is van het inwoneraantal, 45. De verkiezing van de leden van de wijk raad wordt gehouden op 19 December. Het kiezerskorps- is voor deze verkiezing beperkt tot de kiesgerechtigden in het ge bied dat van de gemeente Zuilen naar de gemeente Utrecht overgaat. Ook Maandag heeft men de gehele dag op het IJselmeer gezocht naar de vermsite Thunderjet-straaljager van de vliegbasis Eindhoven. Men heeft echter geen spoor van het vliegtuig gevonden. j Tegen. Op een bijeenkomst van de hoge school voor economische en sociale wetenschappen te Neurenberg heeft de West-Duitse minister van Economische Zaken, prof. Ei-hard, zich Maandag op nieuw uitgesproken tegen de vorming van kartels, die in de vrije economie niet thuis horen. Het is immoreel, zo zeide hij, met behulp van prijsafspra ken dekking van hogere kosten te willen bereiken. Beschuldiging. Een Russische sleepboot, die haar zoeklicht gericht had op zeven Britse mariniers, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag voor hun leven worstelden, nadat hun landingsvaartuig ter hoogte van Plymouth was omge slagen, heeft geen boot uitgezet om hen te helpen, zo werd Maandag bij een lijkschouwing te Plymouth verklaard. De marinier Thomas Lyons verklaarde, dat hij bij een nachtoefening het bevel voerde over het landingsvaartuig. Door de ruwe zee begaf de motor het en de boot liep vol water. Het enige antwqord op het hulpgeroep der inzittenden kwam van een Russische sleepboot, die haar zoeklicht aanflitste, doch geen boot uitzette. Wijziging. President Eisenhower heeft Maandag aangekondigd dat hij het con gres in Januari aanstaande zal verzoe ken de anti-stakingswet van Taft en Hartley te amenderen teneinde deze „volkomen rechtvaardig te maken voor de werkende man en vrouw van dit volk, voor de ondernemers en voor het publiek in het algemeen." De president deed deze aankondiging in een bqod- schap tot het congres van industriële organisaties (CIO), een van de twee grote vakverenigingsorganisaties in de Verenigde Staten. Hij herhaalde zijn reeds eerder verklaard standpunt dat de arbeidswet „in principe goed" is, maar in sommige opzichten veranderd moet worden. Voorwendsel. De Egyptische ambassadeur in Engeland, Abdoel Hakki, heeft Maandagavond in een toespraak tot studenten gezegd, dat Engeland een „nieuw voorwendsel heeft geschapen voor de voortzetting van de Britse be zetting van Egypte." Engeland beweer de, zo zei hij, dat de Engelse strijd krachten in Egypte „het hele Midden- Oosten en zelfs de hele vrije wereld moesten verdedigen," alsmede de vrij heid en de vaart in het Suezkanaal. Dit ging verder dan het Brits-Egyptische verdrag van 1936, verklaarde Hakki en hij voegde er aan toe, dat onderhande lingen over het ontruimen van. de kanaalzone waren mislukt doordat de Engelse onderhandelaars het psycholo gische effect vergaten van 70 jaren be zetting. Opvolger. Naar politieke kringen te We nen Maandag hebben medegedeeld; zal de voormalige Oostenrijkse kanselier, Leopold Figl, benoemd worden tot mi nister van Buitenlandse Zaken, als op volger van dr. Karl Gruber, die Vrijdag jongstleden ontslag genomen heeft na een conflict over de door hem gepubli ceerde mémoires. Verkiezing. De eerste stemming voor da algemene verkiezing in Joegoslavië heeft Maan/lag plaats gehad, toen' leden van de strijdkrachten, bemanningen van schepen in vreemde wateren1 én da staven van diplomatieke missies in het buitenland hun stem uitbrachten. Voor de eerste maal sedert de oorlog hadden de kiezers een keuze tussen verschillen de candidaten in enkele van de 282 kiesdistricten. Tot dusverre konden zij alleen officieel benoemde candidaten goedkeuren of verwerpen. Nazi's. De politie van Graz (Oostenrijk) heeft bekendgemaakt, dat negen leden van het „Freikorps Alpenland", een neo-nazistische organisatie in dit gebied van Oostenrijk, in het afgelopen week einde zijn aangehouden. Men gelooft, dat zij tezamen de gehele groep ver tegenwoordigen. Het zijn voornamelijk jongelieden, die 's nachts in Graz en Leibnitz vlugschriften met neo-nazisti sche propaganda verspreidden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de organi satie niet veel te betekenen had, aldus de politie. Terreur. Het Amerikaanse federale bureau van onderzoek (FBI) heeft Maandag in Noord- en Zuid-Carolina 14 voormalige leden van de Ku Klux Klan laten aan houden, die er van worden beschuldigd twee jaar geleden een broer en zuster te hebben ontvoerd en gegeseld. Het hoofd van de FBI, Edgar Hoover, die dit bekend maakte, deelde voorts mee dat bij een intensief onderzoek in genoemde staten het afgelopen anderhalf jaar reeds 29 personen aan dergelijke feiten schuldig zijn bevonden. De Ku Klux Klan is een organisatie, die negers, Joden,en Katholieken terroriseert. 16. De deur was amper achter Joris dicht, of een stevig gebouwd persoon met borste lige wenkbrauwen kwam dreunend op Panda af, driflig met de laatste editie van de Nieuws Ram zwaaiend „Zo!", loeide hij, „dus JIJ bent Panda, hè?! De nieuwe moest zijn. „Ha!, brieste de ander, „hoe durf je een dergelijk bericht over mij, senator Stierebul, in dat blad te zetten?!" „Mmaar senator Stier eb euleh Siierebul", bibberde Panda, „ikkik heb niet....". Maar de driftige senator liet verslaggever van de Nieuws Ram hè?!" .hem niet uitspreken. „Te schrijven, dat ik „J.... ja, mijnheer", stamelde Panda, die jou heb aangevallen!" baste hij, Panda wel voorvoelde, dat dit senator Stierebul met ijzeren greep uit zijn stoel tillend, „en dan nog de brutaliteit te hebben, om hier in mijn club te komen!" Hij gorgelde van woede en schudde Panda ferm. „Ik hèb je niet aangevallen!", loeide hij, „dat is een leugen, meneer! Van A tot Z een leugen!!" „L.... laat hei een l.leugen b.. b. blijven, senator!", stamelde Panda sme kend. HET kost zeer zeker een dosis zelfover winning om onder water de ogen open te houden. Velen vinden het nogal mee vallen, maar ondergetekende moet eerlijk bekennen dat hij het een verschrikking vindt. In de eerste plaats vanwege de ste kende pijn in je ogen, en vervolgens omdat je totaal niets kunt zien. In dit laatste ge val staan we gelukkig niet alleen. Want, hoewel er uiteraard individuele verschil len zijn, laten toch de beste mensen-ogen verstek gaan zodra ze onder water moeten functionneren. Alle voorwerpen worden zó vaag, dat we ze vlakbij moe ten halen om de wazigheid van de omtrekken niet als al te hinderlijk te ondervinden. Een cent wordt pas zichtbaar op armlengte afstand en buiten v een straal van 10 meter kunnen we zelfs niet eens iemand zien voorbij zwemmen. De oorzaak van dit slechte zien is niet gelegen in de toestand van het water. Uiteraard zullen troebelingen wel van enige invloed zijn, maar ook in het helder ste water zal blijken dat we allen hopeloos vérziende zijn geworden. Dit is een gevolg van de bouw van ons oog, waarvan een gedeelte der lenzen buiten werking wordt gesteld. Het sterk gekromde hoornvlies van ons oog vormt immers met het vocht dat zich in de voorste oogkamer bevindt, een krachtig straalbrekend lenzensysteem. Maar omdat het vocht in de oogkamer ongeveer dezelfde brekingsindex heeft als het wa ter waarin we zwemmen, wordt bij het zien onder water het hoornvlies in feite buiten werking gesteld. Op het scheidings- vlak van water en oog vindt immers prac- tisch geen straalbreking plaats en de even wijdig invallende lichtstralen worden dus nauwelijks omgebogen, zodat zij zich niet lot één bundel kunnen verzamelen, zoals bij het zien in de atmosfeer het geval is. Onder water wanneer dus de werking van het hoornvlies is vervallen kan al leen de lens die achter de voorste oog kamer gelegen is haar functie vervullen, maar deze lens is op zichzelf onvoldoende om ons duidelijk te doen zien. Het enige wat ons van onze vèrziendheid onder wa ter zoukunnen genezen, is een bijzonder sterke bril, die dan echter direct tegen het hoornvlies zou moeten drukken Bovendien worden brilleglazen onder water tot 25 procent verzwakt. Re kening houdende met al deze tegenslagen, zouden we een lens moeten bezitten met een sterkte van 100, dus met een brand puntsafstand van 1 cm. Dat is wel een buitengewoon sterke lens voor een dood gewone bril! Nu we dit weten, is het ons volkomen duidelijk ivaarom de ooglens van de in het water levende dieren vrijwel bolvormig is en waarom op het land de meer afge platte ooglenzen voorkomen. Maar wat nu te denken van de samen gestelde ogen die vele insecten bezitten en waarvan sommige ruim 10.000 facetten tellen? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2