Honger naar publiciteit in de V.S. gaat te ver IN DE WERELDPOLITIEK Frankrijk zoekt een ruggesteun Aandeelhouders Amsterdamse Rijtuigmij. eisen dividend Een Eeuw Geleden Golden Fiction McCarthy's voedingsbodem Stoffelijke resten van M. Hoebeke terug rHoe is het ontstaan?^ 3 Agenda voor Haarlem Kort geding tegen „De Ommelanden" Kamerlid De Wetering „Nederland kan thans nieuw rijk stichten" Rede voor „Nationaal Nieuw Guinea Comité" Onder ons gezegd: toch maar liever Dit woord NAUWELIJKS J Nieuw gebouw voor Rundveestamboek Jaarstukken verworpen; commissarissen treden af Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 17 November 1853 DINSDAG 17 NOVEMBER 1953 (Van onze correspondent in Washington) De rel, die de Amerikaanse minister van Justitie met goedvinden van Eisen hower ontketend heeft tegen het regiem van Truman, heeft in een paar dagen pro porties aangenomen, die de aanstichters van deze brand misschien niet hebben voorzien. Jenner en Velde, de voorzitters van onderzoekingscommissies, respectie velijk van Senaat en van Huis, bleken wel heel erg tuk op publiciteit. Senator Jenner daagde Trumans assistent, gene raal Vaughan, voor zijn commissie en Vel de probeerde hem nog te overtroeven door zelfs oude-president Truman overigens zonder succes op te roepen om ver hoord te worden. Kennelijk wilde Velde de verleidelijke kans niet missen om een maximaal aantal schijnwerpërs op zichzelf te concentreren. Het gebeurde kan als illustratie dienen van de honger naar publiciteit, die hier het politieke leven beheerst. Het zet zoden aan de dijk voor een politicus om herhaalde lijk genoemd te worden in sensationele krantenkoppen en om door millioenen te worden aangestaard op het televisie scherm. Bovendien kan men, door bepaald nieuws via pers en radio de wereld in te sturen, de eigen politiek bevorderen, ook al blijkt dat nieuws op de keper be schouwd bezijden de waarheid. Betekent dit dat de Amerikaanse nieuws diensten onbetrouwbaar en leugenachtig zijn? Dat niet. Zij zijn alleen maar gretig naar nieuws. Bovendien is er de geweldige concurrentie tussen de kranten en tussen de radio en televisie er schuld aan dat vrijwel alle nieuws „rauw" wordt doorge geven: niet door het nieuwsorgaan tenden tieus gesausd (en dat is goed), maar tengevolge van de haast ook niet meteen voorzien van gedegen, critisch commen taar. Fort Monmouth Een maand lang heeft senator McCar thy's onderzoekingscommissie naar spion- nage-activiteit gezocht in Fort Monmouth, een enorm complex laboratoria, waar 7800 mensen onderzoekingen verrichten voor het signaal-systeem, de radar, enz., van het Amerikaanse leger. Het resultaat was dat er tengevolge van McCarthy's uit latingen in serieuze Amerikaanse cou ranten en ook in de wereldpers, koppen verschenen als „McCarthy duidt er op dat het gehele signaalcorps slachtoffer is van een spionnage-complot", of: „Getuige valt door de mand. Onthult spionnage. Bende in radar-centrum". Het bericht dat tussen 28 September en 28 October eenendertig geleerden en technici geschorst waren om der wille van de veiligheid, gaf het publiek nog des te sterker het gevoel, dat hier toch wel ernstige dingen aan de hand waren en McCarthy's gezag steeg navenant. Dat was het „sensationele" nieuws om trent Fort Monmouth. Het grote publiek moest er de indruk door krijgen dat de communisten kans hadden gezien door te dringen in het heilige der heiligen en dat alleen dank zij McCarthy de zaak nu ge saneerd was. Weliswaar heeft een enkele goede krant hulde hiervoor aan de Washington Post in een reeks artikelen aangetoond dat de hele affaire kolossaal was opgeblazen maar die artikelen bereikten het grote pu bliek niet meer. Daarna immers was aller aandacht al weer op nieuwe sensaties ge vestigd: oud-president Truman zou com munistische spionnen de hand boven het ADVERTENTIE DINSDAG 17 NOVEMBER Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. Palace: „Storm over Haïti", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De koningin van Saba", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Gefolterde men sen" 18" jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De ondergang van de Titanic", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Moulin Rouge 18 jaar, 6.4o en 9-15 uur. Roxy: „Virginia City", 18 jaar, 8 uur. Minerva: „Paljas", 18 jaar, 8.15 uur. WOENSDAG 18 NOVEMBER Stadsschouwburg: „De vier Mullers", To- neelgr. Johan Kaart, 8 uur. Vleeshal: Piano recital door Paul Loeb, 8.15 uur. "alace: „Storm over Haïti", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moulin Rouge", 18 jaar, l-4a, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „De koningin van Saba", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9-15 uur. City: „Gefolterde mensen", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De ondergang van de Titanic", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Moulin Rouge", 18 jaar, 1,45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur.Roxy: „Joe Brown in de zes daagse", alle leeft-, 2.30. „Virginia City", 18 jaar, 8 uu*. hoofd gehouden hebben! Waar of niet waar? Dat was niet meteen te controleren. Maar een belangrijk man beweerde het. Dus was het nieuws. Bij nader inzien, in de zogenaamde spionnage-affaire, bleek onder meer het volgende: Niemand van die 31 geschorsten werd beschuldigd van spionnage of van een poging tot spionnage en 19 van die 31 werden zelfs in het geheel niet van iets beticht. De overigen zijn geschorst omdat zij door omgang met bepaalde mensen, door lidmaatschap van een bepaalde ver eniging of zelfs maar omdat zij waardering hadden voor de artikelen van een links, maar zeker niet communistisch journalist, niet langer betrouwbaar werden geacht. In Nederlandse termen Laat ik de zaak even in Nederlandse verhoudingen proberen duidelijk te ma ken. Gesteld u hebt, als H.B.S.'er, wel eens naar een verkiezingsrede van Löu de Visser geluisterd en uw zuster is lid geweest van „Kerk en Vrede". U hebt als student mis schien wel een lezing gehouden over de poëzie van Henriëtte Roland Holst. Dat zou reden genoeg zijn, volgens de maatstaven van McCarthy, om u te beschouwen als een risico voor de veiligheid en om u zo ge bijvoorbeeld met andere Nederlan ders onderzoekingen verrichtte inzake atoomenergie prompt te schorsen. En denk nu niet dat ik overdrijf. Sommige geschorsten van Fort Monmouth is zelfs onder meer aangewreven, dat zij een functie bekleed hebben in een vereniging (American Veterans Committee) waar president Eisenhower ere-lid van is. In de beschuldiging wordt dan gezegd, dat com munisten een tijdlang invloed in deze ver eniging hebben gehad. Twee grove onrechtvaardigheden worden hier begaan: Men beschuldigt mensen op grond van „associatie", op grond van het feit bijvoorbeeld, dat ze in een groep, club of universiteit geweest zijn, met links-ge- oriënteeerden. En verder: deze beschuldigingen op zeer loze nieuws voorgesteld als bewezen losse grond worden in het commentaar onbetrouwbaarheid. Men denke aan de vette koppen in de courant over spionnage in Fort Monmouth. Voor de president van de rechtbank te Groningen is een kort geding behandeld van de coöperatieve zuivelfabriek „Een dracht" te Eext tegen de melkproducten- fabriek „De Ommelanden" te Groningen. De „Eendracht" eiste dat „De Ommelan den" in het bijzonder de directeur van deze fabriek, de heer F. de B., de acties onder de melkleveranciers van andere fabrieken, in het bijzonder onder de leveranciers van de „Eendracht", zou staken. Tijdens de staking zag „De Ommelan den" een aantal vroegere melkveehouders- leveranciers overgaan naar andere fabrie ken. Teneinde dit verlies te compenseren, voert de directeur der fabriek, de heer F. de B., volgens eiseres, nu al enige tijd een actie onder de melkleveranciers van andere fabrieken, in het bijzonder in de veenkolo niën, waar door de veehouders veel ge leverd wordt aan de „Eendracht". De mid delen, waarvan de heer De Boer zich daar bij bedient, acht de „Eendracht" niet be tamelijk. Mr. T. Bout, die voor „De Ommelanden" optrad, ontkende nadrukkelijk dat de di recteur misleidende propaganda had ge voerd. Pleiter zei dat slechts sprake was van een gezonde concurrentie. Mr. J. W. Boon, die namens de „Een dracht" optrad, noemde de circulaires die De Ommelanden" aan de aangeslotenen bij andere fabrieken had gezonden, niet fatsoenlijk. De directeur had, zo zei hij voorts, in vergaderingen welbewust on waarheid gesproken. Een dergelijke strijd- methode keurde hij ten sterkste af. De president zal vandaag uitspraak doen in dit kort geding. Gisteravond is door de Stichting „Het Nationaal Nieuw-Guinea Comité" te Utrecht in het Gebouw voor K. en W. een Nieuw Guinea-avond gehouden. De belang stelling was echter niet bijzonder groot, toen de heer C. P. de Groot met een kort woord de bijeenkomst opende. Hij wees er op, dat het de bedoeling van het comité is, het volk in brede lagen zoveel mogelijk in te lichten over de tegenwoordige toestand van Nieuw Guinea. Momenteel meent spreker, dat er reden is te veronderstellen, dat „niet slechts een deel van het Nederlandse volk, maar het volk vrijwel in zijn geheel en stellig het kabinet, staat achter de gedachte, dat Nieuw Guinea bij Nederland behoort en dat dient te blijven." De heer F. H. van de Wetering, voorzitter van de Stichting, besprak daarna de bood schap van de Papoea's aan Nederland. Hij vertelde, dat het met Nieuw Guinea om een grote taak, om een nationale inspanning gaat, zowel geestelijk als economisch. Bij dit laatste zal vooral ook het particulier initiatief betrokken moeten zijn. En er zullen ook offers van de schatkist gevraagd moeten worden. Daarnaast ligt de morele zijde: onze verantwoordelijkheid jegens de bevolking. Alles bijeen zal het een zwaar karwei zijn en met avonturiers zal men er zeker niet kunnen komen. Het zal er om gaan de Papoea's, een primitief volk, be schaving en vooruitgang te brengen, dat zal vooral met spoed moeten geschieden. „Nederland is echter niet slechts verant woordelijk jegens de autochtone bevolking, maar ook jegens de UNO. Wat de Papoea's Nederland vragen is, haast te maken met het openleggen van het land. Zendt ons de beste landbouwers en onderwijzers om ons te leren. Geef ons uw doktoren. Want er heei-st veel malaria, framboesia en lepra. Gij kunt hier een nieuw rijk stichten, maar maak dan ernst met uw werk," dat vragen de Papoea's volgens de heer Van de Wete ring. Ook prof. dr. W. L. J. Lemaire sprak over Nieuw Guinea. Hij noemde het een onderontwikkeld land, echter met grote rijkdommen. Bijzetting op Erebegraafplaats te Loenen Naar we vernemen zijn door de dienst Identiteit en Berging, die zich belast met de overbrenging van in Duitsland omgeko men Nederlanders, de stoffelijke resten van de in Haarlem en omstreken bekende illigale werker M. Hoebeke naar ons land getransporteerd. Evenals zovele onzer landgenoten werd Hoebeke van gevangenis tot gevangenis en van concentratiekamp tot concentratie kamp gesleept. Op 3 Mei 1945 werd Hoe beke met vele anderen bevrijd uit het kamp Bern au in Opper-Beier en en maakte de „dodenmars" mee. Hoebeke, die al ernstig ziek was, moest worden opgenomen in een ziekenhuis in Bernau, waar hij 15 Mei 1945 is overleden, in de leeftijd van 39 jaar. Daar naast de graven der vrienden waar mede hij in de oorlog heeft gewerkt, en waarvan Hissinik, Boekman, Van der Zwaag en anderen zijn bijgezet op de ere begraafplaats in Overveen, geen plaats meer is, zullen zijn stoffelijke resten op Maandag 23 November worden bijgezet op de Erebegraafplaats in Loenen op de Ve- luwe. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Inknoopbare Voeringen 25.- I Nauw betekende oorspronkelijk: gie rig, schriel. Iemand nauw houden werd gebruikt in de zin van: iemand kort houden, hem niet veel (financiële) vrij heid laten. Nauwelijks betekent dan ook: met moeite, bijna niet en, als het betrekking heeft op de tijd: pas. Men zegt: hij is nauwelijks volwassen. In de laatste tijd is het gewoonte geworden nauwelijks te gebruiken in de zin van het Engelse hardly: bijna niet, dat ook betekent: eigenlijk niet heel. That is hardly fair wordt dan vertaald door: dat is nauwelijks behoorlijk. Men gaat zelfs zeggen: nauwelijks iemand in plaats van: bijna niemand en dit zal nauwe lijks de bedoeling zijn geweest voor: dit zal waarschijnlijk niet de bedoeling zijn geweest. Men hoede zich voor deze \anglicismen! Een gulden genieting voor 80 ct. Minister Mansholt heeft hedenmiddag, in aanwezigheid van vele genodigden, het nieuwe gebouw van 't Nederlandse Rund vee-Stamboek, aan het Stadhoudersplant soen te Den Haag, officieel geopend. Enige tijd geleden is het kantoor van het stam boek, cj<at voordien veel te klein gehuis vest was in een perceel aan de Suriname- straat, al in het nieuwe gebouw gevestigd. Volgend jaar zal het Nederlandse Run- vee-Str.mboek, dat in 1874 werd opgericht, in 's-Hertogenbosch het 16e lustrum vie ren en wel op 2 en 3 September, onder meer met een speciale tentoonstelling. Vooral in de laatste halve eeuw is het N.R.S. tot ontplooiing gekomen, voorna melijk na 1906. Het doel, het bevorderen der zuivere teelt en de verbetering van de drie Nederlandse rundvee-,,slagen", Zwax-t- bont-Hollands, het Roodbont Maas-Rijn- IJsel en het Blaar- en Witkop Gronings veeslag, werd toen krachtig ter hand geno men. Door de maatregelen van het N.R.S.door de jaren heen genomen, gingen de melkpro ductie en het vetgehalte in de melk om hoog. Het bestuur van de Protestants-Chris telijke Arbeiders Internationale heeft de heer A. Borstlap te Amsterdam benoemd tot secretax-is voor Europa van de P.C.A.I. De heer Borstlap, die thans adjunct-secre taris van het Internationaal Christelijk Vak verbond is, heeft ontslag uit deze functie gevraagd. In de gistermiddag gehouden buitenge wone algemene vergadering van aandeel houders van de Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij N.V. zijn de jaarstukken met 1202 stemmen tegen, 793 voor en 58 blanco, verworpen, doordat de meerderheid van de vergadering haar eis handhaafde, dat over 1952 een dividend van drie procent diende te worden uitbetaald. De consequentie hiervan is, dat de commissarissen zullen af treden. Namens het bestuur was door de voor zitter, mr. N. J. C. M. Kappeijne van de Coppelo, medegedeeld, dat de omstandig heden voor de Amstei'damsche Rijtuig Maatschappij N.V. zich sedert de vorige vergadering in plaats van ten gunste, ten ongunste der vennootschap hebben gewij zigd. Het laat zich echter aanzien, dat deze ongunstige wending van tijdelijke aard zal zijn, doch uit hoofde van de huidige situatie acht thans het gehele bestuur uitkering van een dividend over 1952 ten enen male on verantwoord. Hoofdoorzaak van de zorgen is het taxi bedrijf. In de eerste negen maanden van dit jaar heeft de A.R.M. twee ton verlies geleden op de taxi's, waarvan tweederde deel ten laste van het Amstexrdamse cn een derde ten laste van het Haagse taxi bedrijf. Het verliescijfer is zeer belangrijk. Het Amsterdamse taxibedrijf is thans afge sneden, doch onder zeer ongunstige om standigheden. Wat niet verwacht werd is het feit, dat het gemeentebestuur over schrijving van de taxivergunning aan een combinatie, die het Atax-wagenpark wilde kopen, heeft geweigerd. Dientengevolge moesten de 130 taxi's op de tweehands- markt worden afgestoten en deze markt was reeds overvoerd met materiaal. Een verlies moest dus worden genomen en een dergelijk verlies, zij het ongeveer gehal- veerd, staat de A.R.M. nog in Den Haag te wachten. De situatie in de eerste maanden van 1953 is deze, dat ondanks het grote verlies op de taxi's, toch nog enige winst is gemaakt. Deze is echter onvoldoende om de nodige investeringen te verrichten. Dien tengevolge is het onmogelijk, wil men het bedrijf voortzetten, om over 1952 een divi dend uit te keren, aldus de voorzitter. De tot dusver in 1953 behaalde resultaten zijn bevredigend in die zin, dat wanneer het taxibedrijf eenmaal geheel is afgestoten, een basis zal zijn gelegd, die reeds thans gunstige resultaten afwerpt. Bovendien T^r is waarschijnlijk geen land ter wereld dat door de ontwikkeling der internationale politieke en economische omstandigheden en verhou dingen zozeer in een onaangename dwangpositie is komen te verkeren als Frankrijk. In Europa, dat als geheel gewikkeld is in een krampachtige strijd om zijn eigen bestaan in drie-erlei opzicht, namelijk zowel politiek als economisch en cultureel, is de worsteling van Frankrijk en het resul taat daarvan een toetssteen voor wat er van dit werelddeel worden zal. Frankrijk staat daarbij niet in de eerste plaats voor de vraag, of het eens met Duitsland samen zal kunnen gaan in een politieke verbintenis als een federatie. Het voornaamste probleem is: Wie zal Frankrijk bij dit samen gaan steun en garantie bieden om het in staat te stellen, zichzelf te blijven? Wanneer de na-oorlogse ontwikkelingen gezien worden in het licht van een Frans verlangen om in Europa een stabiele fac tor te worden en te blijven, dan blijkt dat het al die jaren gezocht heeft naar die steun en die garantie. Het is uitgegaan van de onverwoestbare overtuiging, dat het die steun en garantie tegen Duitsland nodig had vooraleer het zich kon wagen in een nieuwe ordening der Europese politieke verhoudingen. Het heeft die steun en ga rantie gezocht bij de andere Europese lan den, bij Amerika, bij Engeland. Het heeft echter totnutoe aan dovemansdeur ge klopt. Aanvulling van de krachten, die Frank rijk uit aard, gesteldheid en structuur kon opbrengen, met het potentieel van een in gelijke mentaliteit ter beschikking gestelde andere krachten dat is de doelstelling van de Franse politiek na de oorlog ge weest en daaruit zijn alle Franse intiatie- ven, maar ook alle Franse ontwijkingen te verklaren. De Kolen- en Staalgemeenschap, ont sproten aan een Frans idee, had de be doeling de economische en industriële on gelijkheden in West-Europa te beteugelen tot een gemeenschappelijke exploitatie. Het plan voor een Europees leger had, van Frans standpunt gezien, slechts de over weging tot grondslag dat op die wijze misschien de wederopstanding van een Duits nationaal leger kon worden voor komen. De Franse pleidooien voor een Europese eenheid waren evenzovele plei dooien voor het verlenen van krachtige, gezamenlijke steun der andere Europese landen aan Frankrijk tot behoud van de Europese geest, de culturele waarden van de Oude Wereld, gevat in een zakelijke versteviging van Europese economische krachten. Engeland weigerde zijn steun aan de Kolen- en Staalgemeenschap, Amerika weigerde een drastische denazificering van Duitsland, de kleinere Europese landen aarzelden om met Frankrijk samen te gaan zonder de Engelse ruggesteun. Toen het Europese legerplan vervormd werd tot een procedure, waarin Duitsland weer een eigen militair apparaat zou krijgen, en geen enkele der andere grote mogendheden een betrouwbare garantie wenste te geven tegen een eventueel Duits militairisme, verstomden de Franse pleidooien voor een heid, trok Frankrijk zich terug uit de voorste gelederen der federalisten en be gon het de totstandkoming van een verge lijk tussen Bonn en het Westen te rémmen, Zoals voor Duitsland de hereniging van het Rijk. een allesbeheersende factor van politiek is, zo is voor Frankrijk de zeker heid tegen een herlevend aggressief Duits land de basis van alle nieuwe initiatieven. Als die zekerheid afwezig blijft, blijven ook de' Franse initiatieven uit. Men verwijt Frankrijk de onstabiliteit van zijn binnenlandse toestand, de slechte staat van zijn industrieën, de mislukking van zijn economische saneringsmethoden, zijn zwakte in allerlei opzicht. Men be hoeft slechts te vergelijken: West-Duits- land, afgesneden van een groot deel zijner oorspronkelijke grondstoffengebieden, met een stuk-gebombardeerde industrie, met een vluchtelingenpx-obleem, met een schrik barend huizentekort, met een politieke warboel als vex-slagenè uit de ooiiog ge komen, is in enkele jaren tijds opgeklom men tot een der belangrijkste economische factoren van Europa. Frankrijk, een dei- overwinnaars, voelt zich na een koxie na oorlogse periode reeds economisch en in dustrieel in een hoek gedrongen. De in dustrialisatie van Frankrijk is mislukt. De ai'beidsvrede wordt voortdui'end verstoord. De prijzen zijn tot het onmogelijke geste gen. De handelsbalans is in een nadelige onevenwichtigheid. Deze vergelijking te kent de verhouding: Frankrijks betekenis in Europa ligt op ander gebied dan de Duitse. Het Marshallplangaf Duitsland en Frankrijk dezelfde kansen, doch de Franse economie profiteerde niet van de kans. In een toekomstig verenigd Europa zou Frankrijk het onderspit delven, al zou de federatieve structuur der gemeenschap een directe overweldiging uitsluiten. Het zou slechts met Duitsland kunnen concurreren, wanneer het een „Duits" Frankrijk werd. Dat wil zeggen: Wanneer het Franse volk dezelfde industriële efficiency kon ver werven als het Duitse, wanneer het even zeer als het Duitse vervuld werd van een allesbeheersende, fanatieke voortbren- gingsmanie, gebaseerd op het axioma: Wij zijn op de wereld om te fabriceren. Wie de Fransen kent, weet dat daarmee Frankrijk van de aax'de zou verdwijnen. Frankrijk, dat in zijn levensstijl andere waarden huldigt en andere maatstaven aanlegt, dat doordrenkt is van de cultu rele charme van eeuwen en eeuwen, dat aan de wieg der democratie gestaan heeft na onder het schavot van het koningschap te hebben gejuichd; Frankrijk, dat zelfs in zijn oorlogen en zijn militaire prestaties de ondefinieerbare Franse geest deed le ven en overleven; Frankrijk, dat uit de gesteldheid van zijn wezen een bespotting vormt voor het in onze dagen tot dogma verheven beginsel, dat industriële produc tie het Alpha' en Omega is van het natio nale leven. De dwangpositie van Frankrijk in de moderne vex-houdingen bestaat hierin, dat het weet, te beschikken over onsterfelijke krachten voor het voortbestaan der Euro pese samenleving, doch dat het tegelijker tijd beseft, dat deze waarden niet meer als de belangrijkste worden gezien. Een Fx-anse intuïtie tegen de valse schijn der materialistisch ingestelde stre vingen, die bezit genomen hebben van bijna alle landen der wereld, waarschuwt Frankrijk tegen datgene, waar overpro- ductie, bewapeningswedloop, ongelimi teerde industrialisatie en overschatting van het economische belang in het wordings proces van een nieuw Europa toe leiden Namelijk de Duitse supprematie, steunend op het in materialistisch opzicht zo indrukwekkende Duitse potentieel. En daartegen zoekt Frankrijk steun, die het nergens gekregen heeft. Het is niet te verwonderen, dat er de laatste tijd een toenemende belangstelling van Frankrijk voor een eventuele Sovjet-Russische ga- x-antie tegen Duitsland aan de dag tx'eedt. Edouard Herriot, een man van enorm ge zag in de Franse politiek, zei in 1952 nog: „Ik ben van mening dat de vriendschap met Rusland onontbeerlijk is voor een vredig evenwicht in Eux'opa. Frankrijk heeft niets te verliezen, als het probeert een toenadering te bewerkstelligen tussen Oost en West." Dezelfde Herriot had reeds in 1933 in zijn dagboek opgetekend: „Reeds sinds 1922 is het mijn vast idee, dat Frankrijk een bondgenoot op het vaste land nodig heeft. En ik zie geen andere dan het Russische leger". Hex-rïot wordt de laatste tijd genoemd als een der Candida- ten voor het Franse presidentschap, on danks zijn hoge leeftijd. Zijn inzichten over de Franse positie op het Europese continent worden in hoge mate beïnvloed door zijn vaste overtuiging, dat Duitslands kracht in Europa slechts wordt geschraagd door zijn materiële betekenis. De afschrik van de Fransen van het idee, dat Duits land opnieuw de belangrijkste mogendheid op het vasteland zou worden, moet men niet louter als een blijk van afgunst en on macht zien. Het is een wellicht intuï tieve vrees voor het materialisme zelf. Dezelfde vrees waarschijnlijk, die in Frankrijk weerzin heeft opgeroepen tegen „The American Way of Life", waarvan niet ontkend kan worden dat hij in Europa alleen maar de Duitsers goed ligt. J. L. v/ordt belangrijke opvoering van deze resultaten mogelijk geacht. Een der aandeelhouders stelde een com promis voor door over 1953 een interim dividend van 3 procent betaalbaar te stel len. Het bestuur stond hier n,iet afwijzend tegenover, daar de tot nu toe behaalde resultaten betrekkelijk gunstig zijn. Men trok zich dan ook in beraad terug en ver klaarde daarna, dat de grootst mogelijke ineei-derheid van het bestuur zich met een interim dividend over 1953 kon verenigen. Maar de meerderheid kon met dit compro mis geen genoegen nemen, met het gevolg dat de jaarstukken werden afgekeurd. cs-m+L*1*. Harold P. Strand uit Boston heeft dit apparaat ontworpen voor mensen, die weinig tijd beschikbaar voor langdradige klanten hebben. Zij hoeven wanneer het gesprek hen gaat vervelen niets anders te doen dan de luisterkop van het telefoontoestel op het daarvoor bestemd .zadel" te leggen. Het handvat komt te rusten op een drukknop, die automatisch wordt ingedrukt als men de telefoonhoorn er overheen plaatst. Deze drukknop scha kelt een versterker in, zodat men het ge sprokene nauwkeurig kan volgen; ook antwoorden is op deze wijze mogelijk. Bij het gebruik van dit apparaat houdt men de handen dus vrij om andere werkjes te doen, of om er wanneer het gesprek heel vervelend mocht worden de oren mee dicht te houden. LONDEN. De in de Chineesche haven stad Shangai gevestigde Britsche consul heeft kennis gegeven van het overmees teren van de stad door eene bende, die den naam van „Het korte Mes" voert en tot de opstandelingen behoort, die het Keizerlijk gezag bedreigen. Deze bende is nagenoeg onopgemerkt de stad binnen gedrongen en heeft het hoofd van het be stuur afgemaakt en de andere overheden afgezet. Nadat zij alzoo meester van de stad waren geworden, die geheel ontbloot was van keizerlijke troepen, hebben zij ettelijke gebouwen, waaronder de kantoren van de in- en uitgaande regten, alsmede al de huizen van de mandarijns geplun derd. Bovendien hebben zij eene belasting van de inwoners afgedwongen en ziek daarna aan groote buitexisporigheden over gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5