Noord-West Nederland had weinig moeite met Zuid Afrika g/fcNATOGu HOOGTEZON PANDA EN DE MEESTER-VERSLAGGEVER Wereldnieuws Zuid Afrikanen vielen bar tegen De radio geeft Donderdag Ronde van Europa in elf étappes door acht landen Recht voor invalide oud-strijders oclt ia het zo J WOENSDAG 18 NOVEMBER 195S Schimmenvoetbal in Olympisch Stadion Tennis De Mos uit enkelspel H. J. MAERTENS N.V. Zuid Afrika nodigt Nederland uit Initiatiefnemer Leulliot: Om de biljarttitel derde klasse libre NederlandItalië Weer teveel gerookt Veteranen Federatie werkt aan resolutie Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Faillissementen Mdsok i T De „Ceram" 20 November in Den Helder Het insecten oog (Van onze sportredacteur) HET voetbalelftal van Noord-West Nederland of, zoals u wilt, het versterkt Haarlems elftal heeft gisteravond wel bijzonder weinig moeite gehad met het vertegenwoordigende team van Zuid-Afrika. Tegen de verwachting, want toen we gisteren voor de aanvang nog eens het resultatenlijstje bekeken van de tournee door Engeland en onder andere zagen dat het Engels amateurteam met vier-nul klop had gehad, toen hoopten wij alleen verbeten tegenstand van de Nederlanders. En hoa kwam het dan dat het zo geheel anders uitkwam? Zette de vermoeidheid na de wed strijdenreeks in Engeland de domper op het Zuid-Afrikaanse spel, was het de kille mist in het nog voor geen kwart gevulde Olympisch Stadion; was het het kunstlicht; of was het soms het snelle combinatiespel vai\ de Nederlandse regionale ploeg, die de tegenstanders belette hun normale spel te ontplooien? Hoe dan ook, de verwach tingen werden geen werkelijkheid. En dat was een tegenvaller. Wat overigens ook weer niet wilde zeg gen dat wij met de ongeveer vijftiendui zend toeschouwers al huiverend naar saai en vervelend voetbal hebben zitten kijken. Zeker niet. Want al was dan het zicht vooral na de rust zo slecht dat wij voor namelijk aan de reacties van de toeschou wers moesten horen wat bij het verst ver wijderde doel gebeurde, toch hebben wij bij perioden plezier beleefd van het aar dige combineren in de Nederlandse voor hoede. Doch niet alleen als kijkspel voor de toeschouwers was de wedstrijd de moeite waard, ook voor de leden van de Techni sche Commissie die naarstig blijven speu ren naar spelers die de zwakke plekken in het nationale team moeten bezetten. Want in het regionale Nederlandse team kregen nu eens spelers een kans, die nu de districtswedstrijden reeds lang niet meer worden gespeeld nooit in een selectie- ploeg onder de aandacht van de speur ders komen. Waarbij wij ons dan haasten te schrijven dat die speurders toch wel wat voldoendes hebben kunnen noteren. Zoals bij voorbeeld voor de achterhoede, waarin de VSV'er Van der Wint alleen veel te weinig te doen kreeg om zijn kun nen te tonen en de Haarlem-defensie OdenthalDe VoogdKuys voor te wei nig moeilijke problemen werd gesteld. Doch wat dit viertal te doen kreeg, ver werkte het naar behoren. Daarbij overi gens verdienstelijk terzijde gestaan door de geroutineerde Biesbrouck. De andere kanthalf K. Smit van Volendam moest nog wat aan het nieuwe milieu wennen. Meer perspectief bood de voorhoede. Maar die kreeg dan ook veel meer gele- ADVERTENTIE En avonds „op" van ver moeidheid? UwkracHtreservei zijn verbruikt De zenuwen worden U te machtig Waarom van kwaad tot erger? Nog is het tijd om hinderlijke klachten te voorkomen. Neem Sanatogenl Doordring Uw ver zwakte cellen met gecon centreerde kracht. Zwakte en vermoeidheid moéten wijken bij gebruik van Sanatogen. Begin er nü mee. Het Zenuwtonicum HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.03 Gewijde mu ziek. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano recital. 13.45 Platen. 14.00 Kamermuziek. 14.25 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pla ten. 15.25 Tenor en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Brievenbeantwoording voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.00 Amusements muziek. 21.30 Luisterwedstrijd. 22.00 Platen. 22.10 Ik denk er zo overen U? 22.20 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor zang. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. I 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoor spel. 14.35 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: West Europa en de Tropen. 18.00 Nieuws. 18.15 Snortproblemen. 18.25 Reportage of platen. 18.30 Platen. 18.45 Bill Sheriff en zijn Praire-duivels, hoorspel. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Lichte muziek. 19.35 Apart heidspolitiek, causerie. 19.45 Hammond orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 Don Kozakken- koor. 20.20 Concertgebouworkest en solist. (21.2021.45 Chansons). 22.30 Sportactuali- teiten. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.15 Kamermuziek. 16.15 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kin deren. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 21.15 Wat is dat? 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Nieuwe muziek. 22.55 23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis (Op 224 en 42 m.). genheid iets te laten zien door het vrijwel voortdurend overwicht. Er werd daar lus tig op los geschoten door Van Ede (Spar ta), Michels (Ajax), Cor v. d. Gijp (Em ma), Luppens (Stormvogels) en Van der Kuil (VSV). En ware het niet dat het te lang duurde voordat het schot van goede richting was gevonden, de overwinning zou heel wat ruimer geworden zijn dan de viernul die nu bereikt werd. Overwicht Dat de Nederlanders met de eer zouden gaan strijken was al gauw duidelijk. Ter wijl de adspirantjes van Blauw Wit ach ter Van der Wint's doel stonden te trappe len van de kou en de VSV'er zich alleen kon verwarmen met het uittrappen van teruggespeelde ballen, vloog aan de andere kant het ene venijnige schot na het andere op het doel van Tyrell af. Vooral de handige en zeer beweeglijke Cor v. d. Gijp viel daarbij op. Zonder veeï moeite schudde hij keer op keer de lange stopper Dow van zich af om daarna beurte lings links en rechts trappend Tyrell te be lagen of afgemeten passes gevend kansen te scheppen voor zijn mede-voorwaartsen. Na nog geen half uur spelen leidde dat tot een doelpunt toen de Dortenaar na drie spelers te zijn gepasseerd met een diagonale schuiver Tyrell passeerde. Het geen overigens een nog schamele beloning betekende voor het overwicht van de Ne derlanders. Een beter beeld van de spel- verhouding kwam vlak voor de rust op het scoringbord vijf minuten tevoren had Van der Wint eindelijk het eerste schot op zijn doel gehad toen Van der Gijp weer met groot gemak een drietal belagers in de luren legde, een pass gaf aan Van Ede, die daarop hard tegen Tyrell aan schoot, waarna Michels niets anders te doen had dan de bal in het lege doel te schieten. Na de thee was het al niet anders. Het overwicht bleef. Niet consequent dekken in de achterhoede, doorzichtig combineren, te laag tempo en gebrek aan balcontröle wa ren er de oorzaken van. De regionale ploeg speelde haar gewone spelletje. Een schim menspelletje overigens, want veel ging verloren dopr de vrij dichte mist, waar de toch heus wel krachtige lichtstralen van de vele schijnwerpers moeilijk doorheen konden komen. Weer een doelpunt Dat ging de Nederlandse voorwaartsen beter af. Die hadden met het door breken van mist noch Zuid-Afrikaanse achterhoede veel moeite. Niet zelden sprintten Van Ede en Van der Kuil van de zijlijn langs hun onvoldoende bewakers. Na tien minuten resulteerde dat weer eens in een goal toen eerst Van Ede tegen de doelman opknalde, daarna Van der Gijp, waarna Van der Kuil de stand op drie nul bracht. Even sloegen de Zuid Afrikanen toen terug. Maar met onvoldoende kracht. En toen Michels na ruim een half uur de bal uit een voorzet verraderlijk hard buiten het bereik van de keeper tegen een back opkopte en Van der Gijp van dichtbij kon scoren, vond iedereen het welletjes. Wel kwamen er nog enkele gemakkelijke kansen, maar gebruik werd er niet meer van gemaakt, 't Bleef viernul, waar mede de Zuid Afrikanen er nog goedkoop afkwamen. Een van vocht en mist huive rende schare toeschouwers keerde daarop toch wel voldaan huiswaarts. Ook al was dan het elftal van Zuid Arika bar tegen gevallen. De Nederlander De Mos heeft de tweede ronde van het internationaal tennistournooi voor professionals in Londen niet overleefd. Veel verbazing behoeft dat echter niet te wekken, wanneer men weet dat hij in zijn tweede wedstrijd een van de leden van Jack Kramer's „tenniscircus" tegenover zich vond: Francisco Segura. Met 62, 62 werd de Hagenaar kansloos geslagen. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem - Tel. 15220 De heer H. M. Hosblng, één van de mana gers van het Zuid-Afrikaanse voetbalteam, deelde Dinsdagavond mede, dat de Zuid- Afrikaanse Voetbalbond voornemens is om het Nederlands elftal uit te nodigen voor het maken van een tournee door Zuid-Afrika in de zomer van 1954. De heer Hosking zei verder nog dat het in de bedoeling ligt om het Nederlands elftal in een periode van zes weken dan ongeveer tien wedstrijden te laten spelen in verschil lende steden van zijn land. De Zuid-Afrikaanse official begreep zeer goed, dat de KNVB, wanneer men deze uitnodiging ontvangt, grote moeilijkheden te overwinnen zal hebben om haar te aan vaarden, al was het alleen maar omdat het niet gemakkelijk zal zijn een aantal spelers gedurende zes weken van huis te laten gaan. De Zuid-Afrikaanse Bond zal op dit punt nader contact zoeken met het bestuur van de KNVB aldus de heer Hosking. (Van onze correspondent in Parijs) Zullen de „Tour de France", de „Ronde van Italië" en nog enkele andere vermaarde internationale wielerwedstrijden op de weg het volgend jaar door de „Ronde van Europa" worden overvleugeld? Jean Leulliot, sport redacteur van een der Paryse kranten, en geestelijke vader van dit wielerinstituut- in-opbouw, ontkent dat hardnekkig en be weert dat hij met zijn onderneming de be staande rondes niet zal beconcurreren. Het is echter wel duidelijk dat de organisatoren van die rondes dat anders bekijken. Met kracht komen zij dan ook op voor hun eigen wielerrondes. Leulliot heeft nu bekend gemaakt dat cracks als Koblet, Angetil, Hassenforder, Coppi en vele anderen, reeds hun medewer king hebben toegezegd. Vooral Coppi zou in de wolken zijn over het denkbeeld van Leulliot. Coppi zou gezegd hebben: „Ik heb nu twee maal de Franse en vijf maal de Italiaanse tour gewonnen en verder één keer het we reldkampioenschap op de weg. Het zou de bekroning van mijn carrière zijn als ik nu ook nog de eerste Europese tour zou mogen winnen. Als het moet zeg ik er al mijn ver dere inschrijvingen voor af om volgend jaar bij de Europa-ronde te kunnen uitkomen." Leulliot, die al in 1947 met de gedachte aan een „Ronde van Europa" speelde, heeft de wedstrijd ontworpen over 2400 kilometer. Er zouden elf étappes komen door acht ver schillende landen. Elf étappes Die étappes heeft hij zich als volgt ge dacht: 1. ParijsGent 280 km.; 2. GentAm sterdam 153 km.; 3. Amsterdam—Luik 210 km.; 4. LuikLuxemburg 152 km.; 5. Lu xemburg—Stuttgart 260 km.; 6. Stuttgart— München 220 km.; 7. MünchenInnsbruck 200 km.; 8. InnsbruckBolzano 195 km.; 9. BolzanoLugano 245 km.; 10. LuganoZu rich 255 km.; 11. ZürichStraatsburg 230 km. Terwille van de spanning zouden de laat ste drie étappes door wat bergachtiger stre ken voeren. Er is voorlopig één rustdag in het plan opgenomen. Vermoedelijk in Innsbruck of Zürich. De Europese ronde vertoont in opzet overigens ook nog wel andere noviteiten. Zo zullen er volgens de huidige, zeer voor lopige plannen, geen nationale of regionale équipes worden samengesteld, ook al omdat Leulliot de Europese gedachte op de voor grond wil plaatsen. Het zouden dus ge mengde ploegen worden waarvan het enige bindende element door het gemeenschappe lijke fietsmerk zou worden gevormd. De fabrikanten hebben zo zegt Leulliot tot dusverre altijd vergeefs op zo'n opzet aan gedrongen en het is dan ook geen wonder meent hij zelf dat Leulliot onder hen zijn vurigste supporters vindt. Maar niet alleen uit de kringen van de renners en rijwielfabrikanten zou Leulliot naar hij zegt enthousiast worden aan gemoedigd. Ook onder de Franse politici en in het bijzonder bij de voorstanders van de Europese eenheid zou men er veel voor voelen. Gisteravond is in café De Louw in de Spekstraat in Haarlem de finale voortgezet van de persoonlijke biljartkampioenschap pen van de derde klasse libre van het dis trict Haarlem van de K.N.B.B. De resultaten waren: Bangma (Vriendenkring) 100 33 14 3.03 Goorberg (Suisse) 91 33 16 2.75 Mulder (OVS) 100 32 19 3.12 Bangma (Vr.kring) 84 32 15 2.62 Goorberg (Suisse) 100 33 22 3.03 Nijssen (IVO) 60 33 10 1.81 v. Veen (Centr. H'stede) 100 39 16 2.56 Bangma (Vr.kring) 90 39 11 2.30 De avondprijs voor het beste moyenne was De tenniswedstrijd tussen Nederland en Italië in de tweede ronde van het tournooi om de Koning Gustaafbeker zal op Vrijdag 27, Zaterdag 28 en Zondag 29 November in de Marlothal in Den Haag worden gespeeld. ADVERTENTIE „Natuurlijk weer teveel gerookt, gisteravond", denkt U als U aan het begin van een drukke dag last van Uw maag begint te krijgen. Druk het kwaad meteen de kop in. Zorg dat U altijd Agré-Antacide bij U hebt. Dank zij de handige en hygiënische stripverpakking kunt U zegemakkelijk in Uw zak dragen. Agré-Antacide maagtabletten hebben een onmiddellijke en langaanhoudende werking en zijn gemakkelijk zonder water in te ne men. Ze hebben een verfrissende pepermuntsmaak. AA tacide MAAGTABLETTEN HELPEN PROMPT tegen: maagbranclen - maagpijn oprispingen - gevoel van opgeblazenheid 60 tabletten fl.65 a Verkrijgbaar bij Uw pocheker en drogist. N.V.Philips-Roxane Pharmaceutisch-Chemische Industrie „Duphar" Amsterdam-Olst-Weesp In de vierde algemene vergadering van de Wereld Veteranen Federatie wordt thans gewerkt aan een plan voor een universele verklaring van de rechten van invalide oudstrijders. Indien dit voorstel op de slot- ztiting van de algemene vergadering op Donderdag 19 November wordt aange nomen, zal het aan de UNO worden voor gelegd als aanvulling op de „verklaring van de rechten van de mens". De verklaring is er op gericht gelijke be handelingsmogelijkheden te verzekeren voor oorlogsslachtoffers in elk land, zodat allen dezelfde kansen hebben op een nor maal bestaan, op gelijke voet met hun medemensen. De secretaris-generaal van de W.F.V. zeide: „Vele mensen zijn van mening dat het probleem van de invalide oudstrijders zeven jaar na het einde van de tweede wereldoorlog is opgelost, doch in feite zijn millioenen van deze mensen verstoken van de meest elementaire physi- sche of psychische hulp". Hij zeide voorts, dat er meer dan 5.000.000 invalide oudstrijders zijn, verspreid.over de landen, welke lid zijn van de W.V.F., van wie velen nodeloos moeten lijden wegens het ontbreken van staatshulp, alsmede door het feit, dat zij niet kunnen beschikken over moderne hulpmiddelen, welke hun invaliditeit kunnen verzachten. De revalidatie commissie van de W.V.F. laat thans duidelijk zien hoe men door mid del van deze verklaring kan komen tot doeltreffende hulp op medisch gebied en op het gebied van de werkverschaffing. Leden van de delegatie van de Griekse oorlogsveteranen en oorlogsslachtoffers, die thans in Den Haag het congres van de wereldfederatie bijwonen hebben gisteren in gezelschap van de Griekse gezant te 's-Gravenhage, de heer N. Lely, een kort bezoek gebracht bij de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst. Dit was om de dank van de Griekse oorlogs veteranen te betuigen over de blijken van warme belangstelling en het medeleven door Nederland getoond bij de gevolgen van de aardbevingen op drie Ionische eilanden. De minister-president, dr. W. Drees, heeft gisteravond het uitvoerend orgaan van de Wereld Veteranenfederatie ontvan gen. Daarbij heeft hij een tweetal onder scheidingen uitgereikt. De president van de W.V.F.Albert Morell, is benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau, de secretaris-generaal, Elliott H. New- comb, tot officier in deze orde. ADVERTENTIE •MHMMNMNNMMINMM COLBERTCOSTUUMSJ 1 rij-model met vest, moderne dessins 144155.— 2 Gen. Cronjéstr. 40-44, Hrl. - Tel. 15438 ADVERTENTIE Haarlem 17. Senator Stierebul was door het dolle heen. Onze arme Panda kreeg eenvoudig geen gelegenheid om uit te leggen, dat hij het gewraakte artikeltje niet had ge schreven. „Ik heb genoeg van dat misselijk geschrijf over mijn drift!", loeide de ge belgde senator, „ik BEN niei driftig, me neer! Ik HEB je niet aangevallen, daar 1 is geen woord van waar. Je zult je leugens terugnemen; INSLIKKEN zul je ze!!" En toen Panda zijn mond open deed om op heldering te geven, schoof de getergde politicus hem de Nieuws Ram tussen de kiezen. Op dat ogenblik snelde Joris het clublokaal binnen. „Wel foei!", mompelde hij, „hij laat Panda zowaar een Nieuws Ram nuttigen! Hoe onverteerbaar! „De gustibus non est disputandum", zoals wij latinisten zeggen. Hoewel mijn blad ge schreven is voor lieden met smaak, dient het nochtans op andere wijze genoten te worden. Ik zal hier dan ook een einde aan maken, zodra ik deze emotievolle scène op de gevoelige plaat heb vastgelegd". Al dus sprekend richtte hij zijn flits-camera en ontstak met een lucifer de belichtings- apparatuur. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft gisteren geen faillissementen uitge sproken. Wegens gebrek aan actief werd op Dinsdag 17 November 1953 opgeheven het faillisse ment van: De Naamloze Vennootschap Exploitatie Maatschappij „FATIMA" N.V., uitoefenen de een aannemersbedrijf voor de burger- bouw, gevestigd te Heemstede, Julianalaan no. 11. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer-. Curator: mr. J. v. d. Hoeven te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam van 27 October 1953 is, na hoger be roep, vernietigd het vonnis van de Arron dissements-rechtbank te Haarlem van 15 September 1953, waarbij J. den Breejen, vrachtrijder te Hoofddorp, Bennebroekerdijk 210, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. J. Jansonius te Haarlem, tot curator. Wegens het verbindend worden van de slotuitdelingslijst is op 12 November 1953 geëindigd het faillissement van: de N.V. Nederlandse Middenstand en Hypotheek bank, gevestigd te Groningen, kantoorhou- dende te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. F. v. d. Goot te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn op 14 November 1953 geëindigd de faillissementen van: a. L. Timmerman, wonende te Haarlem, Roos- veldstraat 56 en b. H. J. J. Roest, wonende te Haarlem, Molukkenstraat 56 rood, te- samen gehandeld hebbende onder de op geheven vennootschap onder fa. Timmerman Roest. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. K. Hugenholtz te Haarlem. ADVERTENTIE iwmm psiïiss SIGAREN 8 Na een verblijf van ongeveer twee jaren in de Nederlandse Antillen keert Hr. Ms. fregat „Ceram" onder bevel van de luite nant ter zee 1ste klasse J. W. van de Graaf op 19 November op de rede van Den Hel der terug. De volgende ochtend om 11 uur wordt gemeerd in de haven van Nieuwe- diep. Zaterdagavond om zeven uur zal Ome Jan van Zutphen in café-restaurant „De Beursbengel" te Amsterdam een geldsbedrag in ontvangst nemen, dat voor het sanato rium „Zonnestraal" bijeengevlogen is door 8000 jonge postduiven. De afdeling Amster dam van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders heeft deze speciale „Zonnestraal"-vlucht destijds gehouden van Maastricht naar Amsterdam. Explosies. In een gebouw van de chemische fabriek te Maywood waar geheime op. drachten voor de Amerikaanse vloot worden uitgevoerd, hebben zich Dins- dag vijf ontploffingen voorgedaan. De brand, die tengevolge van de ontplof, fing was uitgebroken, kon in twee uur worden geblust. Arbeiders die in de omgeving van de ontploffingen werk ten, wisten zich in veiligheid te stellen, Best. De leider van het bureau voor de werkzaamheden in het buitenland, Ha rold Stassen, heeft verklaard, dat 1953 het beste economische jaar zal blijken te zijn, dat de „vrije landen" ooit heb ben gehad. Hij zeide verder, dat 1954 een economisch gezond jaar zou zijn en een jaar van economische expansie, Wanneer de eindstatistieken bekend zullen zijn, dan zal bevestigd worden, dat de vrije volken dit jaar de grootste productie hebben bereikt, welke zij ooit wisten te bereiken, aldus Stassen. Grenswacht. Dinsdag is in de nabijheid van Furth (Beieren) een Duitse grenswacht door twee Tsjechische grenswachten gedood. Volgens voor de federale politie afgelegde getuigenverklaringen zouden de twee Tsjechische grenswachten op Duits gebied zijn doorgedrongen. Toen zij door de Duitse grenswacht verrast werden, vuurden zij hun automatische geweren in zijn richting af, voor zij weer over de grens terugtrokken. Kabinet. De Finse president. Paasikivi, heeft Dinsdagochtend zijn goedkeuring gehecht aan een lijst van ministers voor een zakenkabinet, dat door de president van de Finse bank, Tuomioja, is ge vormd met als voornaamste opdracht het land een begroting te geven. Eis. De openbare aanklager in het proces tegen Carl Austin Hall en mevr. Bonnie Brown Heady, die hebben bekend de 6-jarige Bobby Greenlease, het zoontje van een rijke autohandelaar uit Kansas City te hebben ontvoerd en vermoord, heeft verklaard de doodstraf te zullen eisen. De beide beklaagden werden Maandag geboeid het gerechtshof van Kansas City binnengeleid, waar een jury zal moeten uitmaken of zij in een gaskamer terecht gesteld zullen worden. Als de jury niet de doodstraf aanbe veelt, kan de rechter levenslange ge vangenisstraf opleggen. Spionnage. Op grond van inlichtingen, ver strekt door een ontsnapte Russische officier, zijn vijf Noren in het afgelopen weekeinde in Noord-Noorwegen ge arresteerd, aldus heeft de politie te Oslo Dinsdag medegedeeld. De zaak wordt door de Noorse autoriteiten niet als „bij zonder ernstig" beschouwd. De vijf ge arresteerden zullen niet terecht staan volgens de bepalingen der spionnage- wet. Op hen zal een latere wet van toe passing zijn, waardoor zij tot ten hoogste een jaar gevangenisstraf kunnen wor den veroordeeld. Beterschap. Generaal George Marshall, voormalig minister van Buitenlandse Zaken van de V.S., heeft het Walter Reed-ziekenhuis te Washington, waar hij ruim twee weken geleden met long ontsteking werd opgenomen, verlaten. Hij zal nog een rustkuur houden in zijn woning te Pinehurst (Noord-Carolina). Op 28 November zal Marshall pér schip uit New York vertrekken met bestem ming Oslo om de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst te nemen. Mausoleum. Duizenden Russen stonden gisteren bij de muur van het Kremlin te wachten om het mausoleum van Lenin en Stalin te bezoeken, dat voor het eerst sinds de dood van Stalin voor het pu bliek is opengesteld. Alleen houders van kaarten mochten het uit rood en zwart marmer opgetrokken mausoleum betre den. Een groep kransdragers ging voorop. Het Rode plein was voor alle verkeer gesloten toen de stoet pelgrims, allen bevoorrechte leden van Sovjet-organi- saties, het plein opkwam. Vliegramp.Een Globemaster-legertransport- vliegtuig is Dinsdag in het Fort Bragg- reservaat (Noord-Carolina, V.S.) neer gestort. Dertien inzittenden verloren het leven. Aan boord van het toestel, dat deel nam aan legeroefeningen, bevonden zich veertig leden der valschermtroepen. Rede. De militaire rechtbank waarvoor dr. Mohammed Mossadeq, de voormalige Perzische premier, terechtstaat, heeft Dinsdag een op de geluidsband opgeno men rede van Mossadeqs gewezen mi nister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Fatemi, nog eens laten horen. Dr. Mos sadeq hield zijn oren met zijn vingers dicht toen dit gebeurde. Fatemi had de rede op 17 Augustus uitgesproken. Hij sprak daarin over de Sjah als „de man, die naar het dichtstbijzijnde Britse fort in Bagdad is gevlucht" en eiste ophef fing van de monarchie. De politie zoekt nog steeds naar Fatemi. HET zal u wel eens zijn opgevallen dat een foto in de krant eigenijk uit een groot aantal meer of minder zwarte stipjes bestaat, die alle tezamen een voorstelling van de oorspronkelijke foto geven. Naar mate de slippen groter zijn, wordt de af beelding grover en onduidelijker maar bij het gebruik van heel fijn raster is er zelfs geen sprake van dat u de puntjes afzon derlijk zoudt kunnen ontdekken Het is natuurlijk niet onze bedoeling hier de geheimen van de clichémakerij te ver klappen, want we wilden u alleen maar een indruk geven van het insecten-oog en daar voor hebben we het raster straks nodig. Maar laten we beginnen met het begin. In de insectenwereld bestaan twee oogtypen, t.w. de enkelvoudige, en de samenge- stelde ogen. De enkelvoudige ogen liggen bij vele volwassen insecten ten getale van drie op het voorhoofd en nemen bij vele larven de plaats in van de samengestelde ogen. Maar bij de volwassen insecten zijn deze enkelvoudige ogen voor het eigenlijke zien meestal van geringe betekenis. Waar schijnlijk dienen zij vooral om gedurende de vlucht afstanden te schatten. Behalve deze enkelvoudige ogen in het voorhoofd, bezitten vele insecten ook nog grote samengestelde-, of facetogen ter weerszijde van de kop. Deze bestaan uit talrijke soms wel meer dan 10.000 kleine zeshoekige ogen, die zich alle voort zetten in een buisje, dat op het netvlies eindigt, en waardoor maar een klein ge deelte van de omgeving wordt waargeno men. Alle facetten tezamen voegen zich echter aaneen tot een compleet beeld van het gezichtsveld. Hier zijn we dan eindelijk beland bij het rastercliché, waarover we zojuist spra ken. De indruk die het facetoog van de omgeving heeft, kunnen we vergelijken met de stippeltjes van het raster, die te zamen het totale beeld van de foto in de krant vormen. Hoe fijner het raster, des te scherper zal de foto zijn. Met het in sectenoog is het al net zo, want hoe méér facetten, des te duidelijker zal het insect kunnen zien. Zo zijn bijvoorbeeld de roof- insecten toegerust met ogen die bijna de hele kop bedekken en hetzelf de is het geval bij mannetjes insecten die hun vrouwelijke partner door middel van het gezicht moeten opsporen; ook zij bezitten ogen met een zeer groot aantal facetten, waardoor zij een betrekkelijk scherp beeld van hun aanstaande bruid krijgen (foto op erewoord retour!). Wanneer op een cliché de puntjes wor den weggeradeerd, zal de afdruk in de krant op die plaats een witte vlek verto nen, maar de rest van de afdruk blijft even scherp. Ditzelfde zal zich ook voordoen met het facetoog van het insect. Indien dus een aantal facetten uitvalt, zal het beeld van de omgeving een gaping vertonen, doch de rest blijft even duidelijk. Nu hebben verschillende onderzoekers een vergelijking gemaakt tussen het beeld dat door het facetoog wordt opgevangen en de projectie die door het lenzensysteem van ons oog op ons netvlies wordt gewor pen. Maar dat klopt toch niet, want het menselijke gezichtsvermogen is véél en véél wonderbaarlijker. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2